رفتن به مطلب

سوال در مورد مبانی اوورکلاک

zhossein
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام

چند سوال در مورد اوورکلاک دارم

اول اینکه اگر CPU قابلیت اوورکلاک پیشرفته نداشته باشه مثلا 2500 corei5 و مادربورد قابلیت اوورکلاک پیشرفته داشته باشه چه اتفاقی میفته آیا در همون حالت اتوماتیک اوورکلاک؛ " این CPU که این قابلیت رو نداره" ؛ تا حدی اوورکلاک میشه؟

دوم اورکلاک رم توی سندی بریج چیپ P67 تا چه فرکانس هایی تاثیر محسوس روی گیم داره؟ البته نسبت به فرکانس 1333

سوم اگر روی یک سیستم با چیپ P67 رمی با فرکانس 2000 قرار دهیم خود به خود روی این فرکانس سیستم در حالت اوورکلاک قرار میگیرد یا نیاز به تنظیم دستی دارد؟

چهارم آیا همه مادربورد های فعلی تو فرکانس های بالای 1333 در حالت اوورکلاک قرار میگیرند؟ یعنی در آینده مادربورد ها تو حالت معمولی مثلا با فرکانس 2000 هم کار میکنند؟

توی مشخصات چیپ H67 نوشته شده 1066 1333 یعنی اگر رمی با فرکانس 1600 روی مادربورد قرار دهیم چه اتفاقی می افتد؟

من دوست دارم در مورد اوورکلاک بدونم.

لینک به دیدگاه

اگه ضریب باز نباشه توی اورکلاک محدود میشه مثلاً نهایت یک مگاهرتز میتونی اور کنی

توی بازی فکر نمیکنم تأثیر بالای 1 فریم بفهمی ولی تو بعضی از برنامه ها تأثیرش زیاده

باید از BIOS تنظیم کنید، البته اگه X.M.P رو فعال کنی خود به خود تنظیم میشه

بستگی به سی پی یو هایی که در آینده میاد داره

همون 1333 شناخته میشه

لینک به دیدگاه

اگه ضریب باز نباشه توی اورکلاک محدود میشه مثلاً نهایت یک مگاهرتز میتونی اور کنی

توی بازی فکر نمیکنم تأثیر بالای 1 فریم بفهمی ولی تو بعضی از برنامه ها تأثیرش زیاده

باید از BIOS تنظیم کنید، البته اگه X.M.P رو فعال کنی خود به خود تنظیم میشه

بستگی به سی پی یو هایی که در آینده میاد داره

همون 1333 شناخته میشه

ببخشید ولی سوالم خیلی پیش پا افتادست فکر میکنم اصلا مفهوم اوورکلاک را نفهمیدم!

در مشخصات یک مادربورد P67 نوشته شده

4x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 Hz Non-ECC, Un-buffered Memory

(O.C)2000 دقیقا یعنی چی؟ چه مفهومی داره اگه میشه دقیق توضیح بدید.

اگر در این مادربورد P67 رمی با فرکانس 2000 قرار دهیم چه اتفاقی میفتد؟

مثلا برای استفاده از رم 2000 ، سیستم رو باید اورکلاک کنم و کلاک سی پی یو رو بالاتر ببرم که بستگی به پلتفرممون داره درست فهمیدم؟

تا چه اندازه می توان فرکانس یک رم مثلا 1600 را با این مادربورد P67 بالا برد؟ درصورتی که فرض کنیم رم از نوع مرغوب است و نمیسوزد و

CPU تنضیمات پیشرفته اوورکلاک نداشته باشد مثل corei5 2500

ویرایش شده توسط zhossein
لینک به دیدگاه

ببخشید ولی سوالم خیلی پیش پا افتادست فکر میکنم اصلا مفهوم اوورکلاک را نفهمیدم!

در مشخصات یک مادربورد P67 نوشته شده

4x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 Hz Non-ECC, Un-buffered Memory

(O.C)2000 دقیقا یعنی چی؟ چه مفهومی داره اگه میشه دقیق توضیح بدید.

اگر در این مادربورد P67 رمی با فرکانس 2000 قرار دهیم چه اتفاقی میفتد؟

مثلا برای استفاده از رم 2000 ، سیستم رو باید اورکلاک کنم و کلاک سی پی یو رو بالاتر ببرم که بستگی به پلتفرممون داره درست فهمیدم؟

تا چه اندازه می توان فرکانس یک رم مثلا 1600 را با این مادربورد P67 بالا برد؟ درصورتی که فرض کنیم رم از نوع مرغوب است و نمیسوزد و

سی پی یو باید قابلیت کار کردن رم با باس بالای 1333 رو داشته باشد که این قابلیت رو ندارد و مادربورد میاد باس مربوط به سی پی یو رو اورکلا میکنه تا بتونه با اون رم کار کنه

اتفاق خاصی نمیفته فقط باید برید تو BIOS تا بگید 2000 هست رمتون

بستگی به رمتون داره

ولی باید همزمان با اون سی پی یو رو هم اورکلاک کنید تو این سری

سی پی رو اگه هنوز نگرفتید سری k بردارید که کارتون راحتر بشه

لینک به دیدگاه

با سلام

چند سوال در مورد اوورکلاک دارم

اول اینکه اگر CPU قابلیت اوورکلاک پیشرفته نداشته باشه مثلا 2500 corei5 و مادربورد قابلیت اوورکلاک پیشرفته داشته باشه چه اتفاقی میفته آیا در همون حالت اتوماتیک اوورکلاک؛ " این CPU که این قابلیت رو نداره" ؛ تا حدی اوورکلاک میشه؟

دوم اورکلاک رم توی سندی بریج چیپ P67 تا چه فرکانس هایی تاثیر محسوس روی گیم داره؟ البته نسبت به فرکانس 1333

سوم اگر روی یک سیستم با چیپ P67 رمی با فرکانس 2000 قرار دهیم خود به خود روی این فرکانس سیستم در حالت اوورکلاک قرار میگیرد یا نیاز به تنظیم دستی دارد؟

چهارم آیا همه مادربورد های فعلی تو فرکانس های بالای 1333 در حالت اوورکلاک قرار میگیرند؟ یعنی در آینده مادربورد ها تو حالت معمولی مثلا با فرکانس 2000 هم کار میکنند؟

توی مشخصات چیپ H67 نوشته شده 1066 1333 یعنی اگر رمی با فرکانس 1600 روی مادربورد قرار دهیم چه اتفاقی می افتد؟

من دوست دارم در مورد اوورکلاک بدونم.

صحبت های دوستان درست هستش ولی برای اینکه گیج نشید بنده از اول یک سری توضیحات رو به شما می دم .

ببینید ، شما با روی هر مادربردی رم 1866 یا 2000 رو بگذارید این میزان رو 1333 می شناسه . حالا می تونید به راحتی وارد بایوس بشید و رم ها رو در حالت XMP قرار بدید .

خود مادربرد میاد و تمام تنظیمات مربوط به رم رو انجام می ده (اعم از ولتاژ و فرکانس و تایمینگ رم) و رم رو با باس 2000 شناسایی می کنه .

توی اورکلاک پردازنده ما یک ضریب و یک کلاک پایه داریم که فرکانس رم سیستم شما با تغییر کلاک پایه تغییر می کنه . برای شما که قصد رکورد زنی با پردازندتون رو ندارید و فقط می خواهید یک گیم ساده اجرا کنید 2500 پردازنده خیلی خوبیه و تفاوت 2500 با 2500K فقط در اینه که شما ضریبتون رو تا حدی می تونید بالا ببرید و ضریب پردازنده بیشتر از یک حدی نمی شه و بایستی بعد از ست کردن ضریب برید و کلاک پایه رو تنظیم کنید . ولی توی سری k شما بایستی با ضریب بازی کنید تا با کلاک پایه .

تقاوت که نمی شه به طور قطع گفت چقدر داره و توی بازی های مختلف و کارهای سنگین فرق می کنه ولی فکر کنم باس 1333 با باس 2000 توی بازی حداقل 4 تا حداکثر 10 فریم شایدم بیشتر (بسته به نوع سیستم ، قدرت کارت گرافیک ، اور کردن CPU یا ...) به تنهایی به تونه موثر باشه .

متاسفانه توی ایران افراد فقط به اون عدد نگاه می کنند و فکر می کنند هرچقدر بیشتر باشه بهتره ، مثلاً رم 8 گیگ بهتر از 4 گیگ هستش یا مثلاً کارت گرافیک 1 گیگ بهتر از کارت گرافیک 512 مگ هستش ، که متاسفانه این تفکر واقعاً غلط هستش و بایستی فقط و فقط به کار شما با سیستم توجه بشه .

من الان روی سیستم خونم یک رم 1333 در حالت سینگل چنل دارم و یک کارت 4770 برای گرافیک با cpu i3 540 دارم راحت بازی های grid , g-t-a , MW2 و ... رو بازی می کنم البته با cpu 3700MHz . من راضیم ، شاید یک گیمر بشینه پای سیستم من حال نکنه ولی مهم منم که راضیم .

موفق باشید . @};-

لینک به دیدگاه

توضیحاتتون خیلی خوب بود کاملا فهمیدم

من قبلا در یک فروم پیشنهاد خرید سیستم رو مطرح کردم و با کمک آقا حامد و دوستان به این نتیجه رسیدم که corei5 2500k به درد کار من نمیخورد فقط پول اضافیه برای من که حوصله یادگیری و ریسک اوورکلاک را ندارم.

محض اطلاع سوال پرسیدم

ولی این سوالم هنوز بی جواب مونده:

ویرایش شده توسط zhossein
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

توضیحاتتون خیلی خوب بود کاملا فهمیدم

من قبلا در یک فروم پیشنهاد خرید سیستم رو مطرح کردم و با کمک آقا حامد و دوستان به این نتیجه رسیدم که corei5 2500k به درد کار من نمیخورد فقط پول اضافیه برای من که حوصله یادگیری و ریسک اوورکلاک را ندارم.

محض اطلاع سوال پرسیدم

ولی این سوالم هنوز بی جواب مونده:

سلام دوست عزیز

اورکلاک قطعات همیشه با یک تست پایداری در کنارش وجود داره یعنی به طور مثال شما یک گرافیک رو Core Clock اش رو میبرین بالا الان برای اینکه متوجه بشین توی پردازش سنگین کارت اور هیت یا بیش از حد داغ نمیشه باید یک تست پایداری بگیرین که اونم برمیگرده به نوع خنک کننده یا هیت سینک در مورد رم هم همینطوره بستگی به نوع خنک کننده و چیپست رم داره که مثلا روی فرکانس 1866 پایدار میمونه یا نه اگه پایدار نباشه باید فرکانس رو اورد پایینتر یا ولتاژ رو افزایش داد!برای همین کولر های خاصی برای چه رم و چه CPU و چه گرافیک ساخته شدند تا بتونند کارت رو خنک نگه دارند دو نوع خنک کننده که از بقیه بیشتر طرفدار دارند اول Air Cooling و اگه جوابگو نباشد Water Cooling که اولی به صورت خنک کننده از طریق هوا و دومی به صورت آب!

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

اورکلاک قطعات همیشه با یک تست پایداری در کنارش وجود داره یعنی به طور مثال شما یک گرافیک رو Core Clock اش رو میبرین بالا الان برای اینکه متوجه بشین توی پردازش سنگین کارت اور هیت یا بیش از حد داغ نمیشه باید یک تست پایداری بگیرین که اونم برمیگرده به نوع خنک کننده یا هیت سینک در مورد رم هم همینطوره بستگی به نوع خنک کننده و چیپست رم داره که مثلا روی فرکانس 1866 پایدار میمونه یا نه اگه پایدار نباشه باید فرکانس رو اورد پایینتر یا ولتاژ رو افزایش داد!برای همین کولر های خاصی برای چه رم و چه CPU و چه گرافیک ساخته شدند تا بتونند کارت رو خنک نگه دارند دو نوع خنک کننده که از بقیه بیشتر طرفدار دارند اول Air Cooling و اگه جوابگو نباشد Water Cooling که اولی به صورت خنک کننده از طریق هوا و دومی به صورت آب!

منم منظورم این بود دوستانی که تجربه دارند بگویند حدودا تا چه فرکانسی قابل دسترسی است البته با همون شرط پایداری که گفتید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

منم منظورم این بود دوستانی که تجربه دارند بگویند حدودا تا چه فرکانسی قابل دسترسی است البته با همون شرط پایداری که گفتید.

برند و مدل دقیق رم مد نظرتون چیه؟

لینک به دیدگاه

دوستان کامل و مفید توضیح دادند . فقط یک چیز دیگه ، اگر قصد افزایش فرکانس رم رو دارید ، بایستی بدونید که پردازندتون اون رو محدود نمی کنه !!!

فرکانس رم ربطی به پردازندتون نداره با عکس در پست های بعدی توضیحات اضافه رو بهتون می دم .

یک چیز دیگه برای رکورد زدن این هستش که بدونید که هر ماژول رم با یکی دیگه ممکن هست فرق بکنه ، حتی یک یک برند ، یک مدل و حتی حتی دو رم در یک پک .

رم با فرکانس 1600 هستش که تا فرکانس 2100 یا بالاتر بره ، یا مثلاً رمی هم هستش که فرکانسش 2000 هستش و با تایمینگای دیفالتش 2133 هم نمی تونه بزنه .

بستگی به مدل رم ، چیپ رم ، سازنده ، خنک کننده و ... داره که چیپ رم این وسط مهمترین فاکتور هستش . @};-

لینک به دیدگاه

دوستان کامل و مفید توضیح دادند . فقط یک چیز دیگه ، اگر قصد افزایش فرکانس رم رو دارید ، بایستی بدونید که پردازندتون اون رو محدود نمی کنه !!!

فرکانس رم ربطی به پردازندتون نداره با عکس در پست های بعدی توضیحات اضافه رو بهتون می دم .

یک چیز دیگه برای رکورد زدن این هستش که بدونید که هر ماژول رم با یکی دیگه ممکن هست فرق بکنه ، حتی یک یک برند ، یک مدل و حتی حتی دو رم در یک پک .

رم با فرکانس 1600 هستش که تا فرکانس 2100 یا بالاتر بره ، یا مثلاً رمی هم هستش که فرکانسش 2000 هستش و با تایمینگای دیفالتش 2133 هم نمی تونه بزنه .

بستگی به مدل رم ، چیپ رم ، سازنده ، خنک کننده و ... داره که چیپ رم این وسط مهمترین فاکتور هستش . @};-

ببنید من قبول دارم اشکال از منه که سوالو خوب مطرح نکردم

فرض کنید من قصد خرید مادربورد P8P67 رو دارم در مشخصات رم این مادربورد نوشته شده

رم فعلی من 1333 و CPU سیستمم Corei5 2500 است.

بنا به نیاز مضاعف و این که از اوورکلاک سر در نمیارم ؛ تصممیم میگیرم که به جای اوورکلاک همین رم ؛ 4GB رم با کیفیت مرغوب با فرکانس 2000 خریداری کنم ؛

در این حالت دقیقا چه اتفاقی برای سیستم من میفته؟ (از لحاظ فنی )

اگر سیستم روی X.M.P تنظیم شده باشه سیستم به طور اتوماتیک ولتاژ رم رو بالا میبره تا رم روی فرکانس 2000 کار کنه؟ درست فهمیدم؟

در مورد فرکانس این CPU چه اتفاقی میفته آیا محدودیت این CPU (در تنظیمات اوورکلاک) افزایش فرکانس رمو محدود نمیکنه؟

این همون سوالیه که توی ذهنمه.

ویرایش شده توسط zhossein
لینک به دیدگاه

@};- کسی نیست جواب بده؟ @};-

ویرایش شده توسط zhossein
لینک به دیدگاه

ببنید من قبول دارم اشکال از منه که سوالو خوب مطرح نکردم

فرض کنید من قصد خرید مادربورد P8P67 رو دارم در مشخصات رم این مادربورد نوشته شده

رم فعلی من 1333 و CPU سیستمم Corei5 2500 است.

بنا به نیاز مضاعف و این که از اوورکلاک سر در نمیارم ؛ تصممیم میگیرم که به جای اوورکلاک همین رم ؛ 4GB رم با کیفیت مرغوب با فرکانس 2000 خریداری کنم ؛

در این حالت دقیقا چه اتفاقی برای سیستم من میفته؟ (از لحاظ فنی )

اگر سیستم روی X.M.P تنظیم شده باشه سیستم به طور اتوماتیک ولتاژ رم رو بالا میبره تا رم روی فرکانس 2000 کار کنه؟ درست فهمیدم؟

در مورد فرکانس این CPU چه اتفاقی میفته آیا محدودیت این CPU (در تنظیمات اوورکلاک) افزایش فرکانس رمو محدود نمیکنه؟

این همون سوالیه که توی ذهنمه.

خیر ، ولتاژ رو بالا نمی بره بلکه فقط فرکانس رو تنظیم می کنه و ولتاژ رو ، ولتاژ مخصوص رم شما تنظیم می کنه و از چیزی که روی خود رم گفته شده بیشتر ست نمی کنه مثلاً 1.65 .

بازهم خیر . رم رو محدود نمی کنه .

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

ولی اگر مادربوردی به طور اتوماتیک تنظیمات اوورکلاک نداشته باشه با تغییر نرم افزاری میشه این قابلیتو شبیه سازی کرد؟

TurboV

Easy, Real-Time O.C. Tunings

Feel the adrenaline rush of real-time OC-now a reality with the ASUS TurboV. This easy OC tool allows you to overclock without exiting or rebooting the OS; and its user-friendly interface makes overclock with just a few clicks away. Moreover, the ASUS OC profiles in TurboV provides the best O.C. settings in different scenarios.

TurboV.gif

این feature مربوط به چیپ H67 است میشه توضیح بدید درچه حدی اوورکلاک روانجام میده؟

البته روی چیپ P67 هم این قابلیت وجود داره علاوه بر چیپ TPU که مخصوص اوورکلاک پیشرفتست.

ویرایش شده توسط zhossein
لینک به دیدگاه

ولی اگر مادربوردی به طور اتوماتیک تنظیمات اوورکلاک نداشته باشه با تغییر نرم افزاری میشه این قابلیتو شبیه سازی کرد؟

TurboV

Feel the adrenaline rush of real-time OC-now a reality with the ASUS TurboV. This easy OC tool allows you to overclock without exiting or rebooting the OS; and its user-friendly interface makes overclock with just a few clicks away. Moreover, the ASUS OC profiles in TurboV provides the best O.C. settings in different scenarios.

TurboV.gif

این feature مربوط به چیپ H67 است میشه توضیح بدید درچه حدی اوورکلاک روانجام میده؟

البته روی چیپ P67 هم این قابلیت وجود داره علاوه بر چیپ TPU که مخصوص اوورکلاک پیشرفتست.

اول از همه اینکه تمامی مادربردهای پلت فرم 1155 این قابلیت XMP رو توی BIOS دارند .

دومین مطلب راجب turboV هستش که روی همه سری های اسوس هستش و بله می شه با افزایش بیس کلاک در turboV فرکانس رم رو تغییر داد .

سری H67 می تونه از GPU انتگریتد (یا تعبیه شده داخلی) پردازنده برای تصویر استفاده کنه و پشت مادر برد یک خروجی تصویر به شما می ده ، یک چیزی شبیه گرافیک آنبرد که البته قویتر و داخل cpu هستش .

سری P67 این امکان رو به شما نمی ده در عوض تنظیمات بایوس EFI برای اورکلاک کردن طراحی شده و کاربر می تونه به راحتی اور کنه .

توی سری Z68 شما هم امکان استفاده از GPU انتگریتد رو دارید و امکانات اورکلاک که ترکیبی از p67 و h67 هستش .

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

من 2500k رو تا 5.3 بردهم با CNPS10X Performa

بیشتر از اون زیادی دیگه داغ میکرد ولی میشد با یک خن کننده بهتر برد تا 5.9 تو فروم های خارجی دیدهم که برندند

فقط یک نکته ای هم فراموش نکنه که اورکلاک برق بیشتری مصرف میکنه و باید پاورت رو اندازه بگیری

لینک به دیدگاه

TurboV

TurboV.gif

TurboV حدود 300 مگاهرتز برات اورکلاک میکنه

و TPU هزار مگاهرتز سی پی یو ، 50 تا باس رم و گرافیک سی پی یو رو هم میاره 1450

لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...