رفتن به مطلب

مشکلات پردازنده های amd ryzen رو در این تاپیک عنوان کنید!

Recommended Posts

در 7 ساعت قبل، Mantel گفته است :

Prime95 تست نکردم . ولی اکثر مواقع کانورت و یدیو انجام میدم (x264 و x265) که CPU روی  100%  قفل میشه به مدت 2 تا 3 ساعت دما بزور به 62 میرسه (اور نکردم ولی از بایوس Game Boost روشنه) Watercooler Green Evo 120

شما کولر پردازندتون چیه ؟ و اینکه آیا اور کردین یا فرکانس استوکه ؟

در ضمن یه چیزی متوجه شدم در رابطه با اسکور رم در نرم افزار PassMark امتیازاتی که بالای 3000 ثبت شدن مربوط به 32 گیگ رم باس 4000 G.skill هستن مابقی بین 1000 تا 2500 هستن که با این شرایط فکر کنم امتیاز 1830 ی که رم 8 گیگ من گرفت منتقی باشه . مگر اینکه دوستان همین فروم لطف کنن امتیاز خودشونو بزارن و اختلاف زیاد باشه اون موقع باید شک کرد به رمهای کروشیال

نکته ی آخر : اگه از یک رم 16 گیگ استفاده میکنید باید در اسلات دوم قرار بگیره (مادر بردهای AM4  همه همینطورن)  کاتالوگ مادربردتون هم (قسمت رم) یه نگاهی بندازین .

تشکر، من چون جدیدم دسترسی به لایک ندارم و پست هامم خیلی دیر تایید میشه.

بنده از دو ماژول هشت گیگی استفاده میکنم در همه اسلات ها تست کردم بایوس هم اپدیت هست مشکل چند ثانیه فریز هم درست نشده.

البته مشکل بلواسکرین و ریست هم هست اما فقط در زمانهایی خاص هست مثلا در زمانی که از بلواستکس به تعداد زیاد استفاده میکنم ولی خب از برنامه های مشابه بلواستکس اگه استفاده کنم مشکلی نیست، و یا مثلا زمانی که یک تبلت خاص رو به پورت usb میزنم درایورش شناخته نمیشه و قطع و وصل میشه و کامپیوتر ریست میشه.

سی پی یو رو هم اور نکردم Idle حدود 40 بازی 45 تا 60 و prime حدود 75 البته فقط در یک دقیقه

کولر هم بادی هست thermalright true spirit 120 خمیر هم نوع مرغوبه کیس هم گرین viper x3 plus فن ها فول اسپید

ویرایش شده توسط Miss Roshana
لینک به دیدگاه

• ارسال 153
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

ممکنه امتیاز رم Passmark به کار دوستان بیاد:

مادربرد Asus Prime X370 Pro به همراه رمهای G.SKILL TridentZ 3000 2X8G CL14 که روی فرکانس 3060 مگاهرتز به صورت Manual در بایوس ست شدند:

پردازنده Ryzen 1200: 1200.thumb.png.13a820accd9c06ad0f70f6e3c505eda6.png

پردازنده Ryzen 1500: 1500.thumb.png.c12223b129783e45e3fb62b12451fd0a.png

پردازنده Ryzen 1600: 1600.thumb.png.274e630b2748a6672e54f20c9e594a90.png

پردازنده Ryzen 1700: 1700.thumb.png.b17967628d7e3e1b90c2bea728aac553.png

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، Miss Roshana گفته است :

تشکر، من چون جدیدم دسترسی به لایک ندارم و پست هامم خیلی دیر تایید میشه.

بنده از دو ماژول هشت گیگی استفاده میکنم در همه اسلات ها تست کردم بایوس هم اپدیت هست مشکل چند ثانیه فریز هم درست نشده.

البته مشکل بلواسکرین و ریست هم هست اما فقط در زمانهایی خاص هست مثلا در زمانی که از بلواستکس به تعداد زیاد استفاده میکنم ولی خب از برنامه های مشابه بلواستکس اگه استفاده کنم مشکلی نیست، و یا مثلا زمانی که یک تبلت خاص رو به پورت usb میزنم درایورش شناخته نمیشه و قطع و وصل میشه و کامپیوتر ریست میشه.

سی پی یو رو هم اور نکردم Idle حدود 40 بازی 45 تا 60 و prime حدود 75 البته فقط در یک دقیقه

کولر هم بادی هست thermalright true spirit 120 خمیر هم نوع مرغوبه کیس هم گرین viper x3 plus فن ها فول اسپید

مشکل Bluestack چیز دیگری است که باعث بلو اسکرین میشه. اگر ویندوز و بایوس سیستم به روز باشه و در برابر هر دو خطر Spectre و Meltdown محافظت شده باشید و آخرین نسخه ی Bluestacks رو استفاده کنید، احتمال بلو اسکرین دادن موقع اجرای Bluestacks خیلی خیلی پایین میاد.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

مشکل Bluestack چیز دیگری است که باعث بلو اسکرین میشه. اگر ویندوز و بایوس سیستم به روز باشه و در برابر هر دو خطر Spectre و Meltdown محافظت شده باشید و آخرین نسخه ی Bluestacks رو استفاده کنید، احتمال بلو اسکرین دادن موقع اجرای Bluestacks خیلی خیلی پایین میاد.

ویندوز همیشه اپدیت بوده ولی چرا محافظت در برابر Spectre رو No زده؟

Clipboarder.2018.03.30.png

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

ممکنه امتیاز رم Passmark به کار دوستان بیاد:

مادربرد Asus Prime X370 Pro به همراه رمهای G.SKILL TridentZ 3000 2X8G CL14 که روی فرکانس 3060 مگاهرتز به صورت Manual در بایوس ست شدند:

پردازنده Ryzen 1700: 1700.thumb.png.b17967628d7e3e1b90c2bea728aac553.png

جالبه پردازنده 1700 از 1800x اسکور بالاتری داده . اور کردین داداش ؟ اگه نکردین به نظرتون جریان چی میتونه باشه ؟ تنظیمات سیستم من مشکل داره آیا؟

چون اسکور CINEBENCH R15 حدود 1660 میگیرم که برای 1800x طبیعی هستش (با توجه به سرچی که توی گوگل کردم)

-----------------------------

وضعیت سیستم من  - برای Spectre Protected چه کاری باید انجام بدم؟ چیز خواصی باید نصب کنم ؟

InSpectre.jpeg

اصلا گزینه ی Disable و Enable هر دو برای من خاموشن - توی گوگل سرچ کردم Meltdown protection و Spectre protection اگر Enable باشن یه مقدار کارایی سی پی یو رو کم میکنن - اینجوری که متوجه شدم بهاییه که باید برای امنیت پرداخته بشه ( امنیت بیشتر کارایی کمتر - امنیت کمتر کارایی بیشتر)

حالا خواستم برای چند دقیقهMeltdown رو از کار بندازم و بنچمارک بگیرم دو باره روشنش کنم که متاسفانه گزینه ها خاموشن

ویرایش شده توسط Mantel
لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Miss Roshana گفته است :

ویندوز همیشه اپدیت بوده ولی چرا محافظت در برابر Spectre رو No زده؟

خوب شاید دلیل بلو اسکرین دادن سیستم همینه. صبوری کنید تا آپدیت بایوس و ویندوز براش کم کم بیاد تا هر دو تا مشکل بر روی سیستم شما بر طرف بشن.

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Mantel گفته است :

جالبه پردازنده 1700 از 1800x اسکور بالاتری داده . اور کردین داداش ؟ اگه نکردین به نظرتون جریان چی میتونه باشه ؟ تنظیمات سیستم من مشکل داره آیا؟

چون اسکور CINEBENCH R15 حدود 1660 میگیرم که برای 1800x طبیعی هستش (با توجه به سرچی که توی گوگل کردم)

-----------------------------

وضعیت سیستم من  - برای Spectre Protected چه کاری باید انجام بدم؟ چیز خواصی باید نصب کنم ؟

اصلا گزینه ی Disable و Enable هر دو برای من خاموشن - توی گوگل سرچ کردم Meltdown protection و Spectre protection اگر Enable باشن یه مقدار کارایی سی پی یو رو کم میکنن - اینجوری که متوجه شدم بهاییه که باید برای امنیت پرداخته بشه ( امنیت بیشتر کارایی کمتر - امنیت کمتر کارایی بیشتر)

حالا خواستم برای چند دقیقهMeltdown رو از کار بندازم و بنچمارک بگیرم دو باره روشنش کنم که متاسفانه گزینه ها خاموشن

در مورد اور، خیر، پردازند ها در حالت دیفالت بدون اورکلاک تست شدند.

شاید رمهایی که استفاده شده به دلیل تایمینگ پایین CL14 امتیاز خوبی گرفته اما امتیاز رم باید حول و حوش 2000 باشه با اغلب رمها. اگه کمتر هست یه جای کار مشکل داره به نظرم.

در مورد مشکل Spectre هم  کاری لازم نیست شما انجام بدین. صبوری کنید تا به مرور از طریق آپدیت بایوس و ویندوز مشکل بر طرف میشه.

لینک به دیدگاه

در 41 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

شاید رمهایی که استفاده شده به دلیل تایمینگ پایین CL14 امتیاز خوبی گرفته اما امتیاز رم باید حول و حوش 2000 باشه با اغلب رمها. اگه کمتر هست یه جای کار مشکل داره به نظرم.

در مورد مشکل Spectre هم  کاری لازم نیست شما انجام بدین. صبوری کنید تا به مرور از طریق آپدیت بایوس و ویندوز مشکل بر طرف میشه.

ممنون بابت شاتها...

ولی من منظورم امتیاز سی پی یو بود. برای رم مشکلی ندارم چون رم 8 گیگ من امتیاز 1829 گرفته و نرماله - قسمت Available Ram  (میزان فضای خالی رم) امتیازم رو 200 تا کشیده پایین که اگه به 16 گیگ ارتقا بدم همون 2000 اسکور رو میگیرم.

آقا آرمین ممنون میشم یه تست CINENEBENCH R15 از پردازنده ی 1700 خودتون برام بزارین تا مقایسه کنم با پردازنده ی خودم . مرسی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱ ساعت قبل، ARMIN گفته است :

درود

خودتون رو خسته نکنید، استارتر هدف مشخصی رو دنبال می کنه (به ریویوهای رایزن در ایران و شرکت ماتریس فکر کنید... )

نقل قول

هر مشکلی که تا بحال داشتین با رایزن ها یا شنیدین قبلا مثل ناسازگاری فلان رم یا اجرا نشدن فلان بازی یا برنامه و...

اینم شد سوال؟؟؟؟؟؟اگه مشکلی شنیدین بنویسید؟؟!!!!!!!!!!

نقل قول

این تاپیک رو جهت اشنایی بیشتر با سوکت جدید amd کبیر بنا کردم که بقیه‌هم راحت تر بتونن تصمیم‌بگیرن برا خرید سیستم‌جدید.

جدید؟کدوم جدید؟

ویرایش شده توسط AORUS
لینک به دیدگاه

در در 1397/01/07, 01:24:00، Amin_CA گفته است :

در در 1397/01/07, 21:34:40، Amin_CA گفته است :

در در 1397/01/07, 20:21:58، pooriya_shift گفته است :

در ۱ ساعت قبل، Mantel گفته است :

در 2 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

در در 1397/01/09, 06:00:27، Miss Roshana گفته است :

درود .

دوستان من حدودا 6 - 7 ماه پیش توی یکی از تاپیکها گفتم MSI gaming app مشکل داره نصبش نکنید از بلو اسکرین گرفته تا آهسته شدن حرکت موس مربوط به همین نرم افزاره دو سه تا از نزدیکهای خودم مشکل یک ثانیه آهسته شدن موس به طور اتفاقی در طول روز رو داشتن که با پاک کردن این نرم افزار مشکلشون حل شده .

دوستانی هم که این نرم افزار رو نصب ندارن 1: آپدیت بایوس 2: آپدیت چیپست ای ام دی از خود سایت amd

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، (WarCraft) گفته است :

درود .

دوستان من حدودا 6 - 7 ماه پیش توی یکی از تاپیکها گفتم MSI gaming app مشکل داره نصبش نکنید از بلو اسکرین گرفته تا آهسته شدن حرکت موس مربوط به همین نرم افزاره دو سه تا از نزدیکهای خودم مشکل یک ثانیه آهسته شدن موس به طور اتفاقی در طول روز رو داشتن که با پاک کردن این نرم افزار مشکلشون حل شده .

دوستانی هم که این نرم افزار رو نصب ندارن 1: آپدیت بایوس 2: آپدیت چیپست ای ام دی از خود سایت amd

سلام.

بنده چنین برنامه‌ای نداشتم. بردم هم گیگا بوده اما این مشکلو داشتم. همونطور که اشاره کردم بایوس رو اپدیت کردم و چیپست رو هم اخیرا اپدیت کردم. زمان اون تاخیر خیلی کمتر شده اما باز هم حس میشه بعضی وقتا. بعد از اپدیت بایوس یک بار اتفاق افتاده فقط.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Mantel گفته است :

آقا آرمین ممنون میشم یه تست CINENEBENCH R15 از پردازنده ی 1700 خودتون برام بزارین تا مقایسه کنم با پردازنده ی خودم . مرسی

Ryzen 1700: 17000.thumb.PNG.99b2f514f104d24b6b1587e508ca4cb1.PNG

لینک به دیدگاه

مینبرد بنده x370 asus هست و MSI gaming app ندارم اما برنامه های بسیار زیادی رو در پیش زمینه ویندوز دارم که شاید مشکل یکی از اونها باشه، در کل مشکل خاصی نیست چون طی یک ثانیه رفع میشه

فرکانس رم 2800 سی پی یو دیفالت

این امتیازات طبیعیه؟ :

Clipboarder.2018.03.30-004.png

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، Miss Roshana گفته است :

مینبرد بنده x370 asus هست و MSI gaming app ندارم اما برنامه های بسیار زیادی رو در پیش زمینه ویندوز دارم که شاید مشکل یکی از اونها باشه، در کل مشکل خاصی نیست چون طی یک ثانیه رفع میشه

فرکانس رم 2800 سی پی یو دیفالت

این امتیازات طبیعیه؟ :

بله دوست خوبم، امتیازات درست و سیستم روبه راهه.

لینک به دیدگاه

در 56 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

Ryzen 1700:

آقا مرسی خیالم راحت شد پردازنده سیستمم مشکل نداره.

نرم افزار passmark قابل اعتماد نیست.

cinebench.jpg

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

بله دوست خوبم، امتیازات درست و سیستم روبه راهه.

دما چطور؟ چون سیستم 24 ساعته روشنه با همچین دمایی مشکل پیش نمیاد؟

فعلا بودجه ای برای واتر کولر ندارم آِیا بهتر نیست تا زمانی که واتر کولر میخرم فرکانس سی پی یو رو پایین بیارم تا خنکتر باشه؟

اگر بله بهتره، چطور اینکار رو انجام بدم؟

لینک به دیدگاه

دوستان اگر یه رم جدید در آپدیت جدید بایوس به QVL مادربرد اضافه شده باشه. اگر رم رو به مادربرد آپدیت نشده وصل کنیم سیستم بوت نمیشه که بایوس رو آپدیت کرد؟(رایزن)

یا باید با یک رم که از اول به مادربورد می‌خورده بایوس رو آپدیت کرد؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان من اصلا نه طرفدار intel هستم نه amd ولی سوالی که برای من در زمان خواندن پیام و پست های دوستان پیش اومد اینه که خب چرا باید یه شخصی همچین پلت فورم پُر دردسری رو انتخاب کنه که از هر ۱۰ نفر ۹ نفر باهاش مشکلات کوچیک و درشت دارن ?

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Miss Roshana گفته است :

دما چطور؟ چون سیستم 24 ساعته روشنه با همچین دمایی مشکل پیش نمیاد؟

فعلا بودجه ای برای واتر کولر ندارم آِیا بهتر نیست تا زمانی که واتر کولر میخرم فرکانس سی پی یو رو پایین بیارم تا خنکتر باشه؟

اگر بله بهتره، چطور اینکار رو انجام بدم؟

حداکثر دمای 72 خوبه، مشکلی نداره، نیازی به کاهش فرکانس ندارین.

ولی واتر کولر رو حتما تهیه بفرمایید که این پردازنده رو اگه خواستین اورکلاک کنین، حیفه 1700X دارین، جون میده برای اورکلاک. :D

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

دوستان من اصلا نه طرفدار intel هستم نه amd ولی سوالی که برای من در زمان خواندن پیام و پست های دوستان پیش اومد اینه که خب چرا باید یه شخصی همچین پلت فورم پُر دردسری رو انتخاب کنه که از هر ۱۰ نفر ۹ نفر باهاش مشکلات کوچیک و درشت دارن 1f914.png

آقا من مشکلی توی این پلتفورم ندیدم. :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

آقا من مشکلی توی این پلتفورم ندیدم. :)

آقا آرمین شما که تاج سری ولی خب بنده خودم مدتی است روی این موضوع متمرکز شدم که ببینم برای آپگرید بعدی برم سراغ این پلتفورم یا نه ولی وقتی همچین تاپیک هایی رو میبینم یخورده شَک ایجاد میشه برام.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

دوستان من اصلا نه طرفدار intel هستم نه amd ولی سوالی که برای من در زمان خواندن پیام و پست های دوستان پیش اومد اینه که خب چرا باید یه شخصی همچین پلت فورم پُر دردسری رو انتخاب کنه که از هر ۱۰ نفر ۹ نفر باهاش مشکلات کوچیک و درشت دارن 1f914.png

اصلا طرفداری هم معنا نداره با دو کمپانی منفعت طلب طرفیم که از نظرشون ما آسیایی ها فقط کارگران ارزان قیمت هستیم و کوچکترین نفع اقتصادی هم برای مردم ندارند، اگر روزی اینها تصمیم گرفتند ساخت و طراحی سی پی یو رو برای دانشجویان کامپیوتر بصورت رایگان آموزش دهند و یا قیمت هارو نه بصورت رقابتی بلکه بصورت واقعی کاهش بدهند اونوقت ما میتونیم ازشون طرفداری کنیم. درواقع طرفداری از یک کمپانی سود گرا و منفعت طلب بیشتر شبیه طرفداری از سلبریتی ها و عشق های تین ایجری و کل کل های بچگونه هست ?

اما در کل در این زمینه بحث قیمت خیلی مهمه، شما یک پلتفورم سه میلیونی (مین رم سی پی یو) معرفی کن که همزمان بشه چندین ماشین مجازی و برنامه رو همزمان اجرا کرد و همچنان سیستم بقدری روان کار کنه که آدم فکر میکنه هیچ برنامه ای  باز نیست! واقعا تجربه ی لذت بخشیه که بعد از پنج الی شش روز روشن بودن سیستم و تست انواع اقسام برنامه های سنگین هنوز ویندوز داره روان کار میکنه. هرگز با اینتل این تجربه رو نداشتم.

البته باید بگم بهترین سی پی یو اینتلی که داشتم 7500 i5 بود و نمیدونم شاید با سی پی یو اینتل یک میلیون و چهارصدی هم بشه به همچین کارایی رسید. البته امروز اوضاع فرق کرده و اینتل سی پی یو شش هسته ای در این قیمت داره ولی زمانی که من خواستم رایزن بخرم رقیب رایزن هشت هسته ای، اینتل چهار هسته ای بود.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

آقا آرمین شما که تاج سری ولی خب بنده خودم مدتی است روی این موضوع متمرکز شدم که ببینم برای آپگرید بعدی برم سراغ این پلتفورم یا نه ولی وقتی همچین تاپیک هایی رو میبینم یخورده شَک ایجاد میشه برام.

دوست عزیز شما لطف کنید پست هارو با دقت بخونید می‌بینید که مشکلی نیست یا اگه هم باشه هم رفع شده و به جواب رسیده یا در حد بسیار ناچیزی باقی مونده. البته قسمتی از اشتباه هم به گردن بنده هست که خیلی اون موضوع تاخیر چند میلی ثانیه‌ای رو بزرگ کردم تو صفحه قبل.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 36 دقیقه قبل، Miss Roshana گفته است :

اصلا طرفداری هم معنا نداره با دو کمپانی منفعت طلب طرفیم1f62c.png

در 28 دقیقه قبل، Amin_CA گفته است :

دوست عزیز شما لطف کنید پست هارو با دقت بخونید

دقیقا منم حرفم همینه چون نه جزو قشر مفرح هستیم که پول برامون ارزش نداشته باشه و راحت قطعه رو بخریم اگه خوشمون نیومد بفروشیم ، نه اینقدر تازه به دوران رسیده هستیم که بخوایم بی دلیل حرص ۲تا کمپانی که فقط به فکر چاپیدن جیب من و شما هستن رو بخوریم ، فقط میخوام در انتخابم نهایت دقت رو داشته باشم که مثل قبل بهترین نتیجه رو بگیرم ، شخصا از حدود ۹سال پیش تا حالا ۲بار آپگرید کلی داشتم که دفعه اول i5 2500k بود و دفعه دوم هم که ۴ سال پیش بود i5 4690k که اگر اشتباه نکنم جفتشونم جزو cpu های محبوب شناخته میشن و شخصا از جفتشون نهایت رضایت رو داشتم و دارم ، میخوام اگر قرار باشه توی آپگرید بعدیم که نزدیک هم هست بهترین نتیجه رو بگیرم.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

دقیقا منم حرفم همینه چون نه جزو قشر مفرح هستیم که پول برامون ارزش نداشته باشه و راحت قطعه رو بخریم اگه خوشمون نیومد بفروشیم ، نه اینقدر تازه به دوران رسیده هستیم که بخوایم بی دلیل حرص ۲تا کمپانی که فقط به فکر چاپیدن جیب من و شما هستن رو بخوریم ، فقط میخوام در انتخابم نهایت دقت رو داشته باشم که مثل قبل بهترین نتیجه رو بگیرم ، شخصا از حدود ۹سال پیش تا حالا ۲بار آپگرید کلی داشتم که دفعه اول i5 2500k بود و دفعه دوم هم که ۴ سال پیش بود i5 4690k که اگر اشتباه نکنم جفتشونم جزو cpu های محبوب شناخته میشن و شخصا از جفتشون نهایت رضایت رو داشتم و دارم ، میخوام اگر قرار باشه توی آپگرید بعدیم که نزدیک هم هست بهترین نتیجه رو بگیرم.

بله فرمایش شما کاملا صحیح و منطقیه. اما به نظرم بهتره برای نسل بعدی رایزن صبر کنید و بعد از تست ها و بررسی‌ها ومقایسه‌ها... نتیجه‌گیری کنید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...