رفتن به مطلب

چطوری سیستم رو بوت کنم وقتی دگمه clear cmos رو زدم؟؟کمک!

اشتراک گذاری

Recommended Posts

چند وقت پیش از این فروم یه مادربرد دست دوم گرفتم که بصورت دوال کنل دو تا رم 16 گیگابایتی روش انداخته بودم . هفته پیش که پول دستم اومد دو تا دیگه ماژول 16 گیگابایتی گرفتم تا بصورت کواد کنل ببندم ؛ از اونجایی که رمهای جدید شناسایی نمیشدن هم توی بایوس و هم توی ویندوز پس از تست روی مادربردهای دیگه و با سیستمهای مختلف در نهایت برای ریست کردن کلیه تنظیمات بایوس بصورت دیفالت دگمه clear CMOS پشت مادربرد رو زدم . الان دیگه سیستم اصلا بوت نمیشه و دگمه پشت مادربرد همچنان روشنه . کسی میدونه چکار باید کنم رفع شه . خودمم موندم چرا اون دگمه اش دیگه خاموش نمیشه !!

چجوری میتونم سیستم رو بوت کنم؟؟؟

ویرایش شده توسط sepehrariaee
لینک به دیدگاه

دقت کنین دکمه clear گیر نکرده باشه.

خاموش کنین. از برق بکشین.

باتری مادربرد رو بیرون بیارین و 5 دقیقه منتظر بمونین. بعد باتری رو سرجاش. سیستم رو روشن کنین. ممکنه چند بار ری استارت بشه.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

اینکار رو کردم درست نشد متاسفانه

کار دیگه ای هست بکنم

لینک به دیدگاه

بعد یک ساعت از گذشتن اینکه باتری رو درآوردم بازم سیستم بوت نمشه متاسفانه

کسی چیزی بذهنش نمیرسه؟؟اد

لینک به دیدگاه

درود

مادربورد چیست؟ بایاس دوم ندارد که سوییچ کنی روی آن؟

اگر اصطلاحا بایاس پریده باشد با پروگرامر درست می شود.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

مادربورد چیست؟ بایاس دوم ندارد که سوییچ کنی روی آن؟

اگر اصطلاحا بایاس پریده باشد با پروگرامر درست می شود.

رمپیج هست و دوال بایوس . وقتی روی بایوس دوم هم سوییچ میکنم بازم بوت نمیشه . و این چراغ پشت مادربرد همچنان روشنه

IMG_20180426_210447.jpg

لینک به دیدگاه

در 43 دقیقه قبل، sepehrariaee گفته است :

رمپیج هست و دوال بایوس . وقتی روی بایوس دوم هم سوییچ میکنم بازم بوت نمیشه . و این چراغ پشت مادربرد همچنان روشنه

عجیب است که با بایاس دوم بوت نمی شود. ممکن است مشکل از بایاس نباشد. پیشنهاد می کنم قطعه ها را باز کنی و از نو گام به گام اسمبل کنی و اگر مشکل حل نشد و گارانتی دارد ببر گارانتی.

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

عجیب است که با بایاس دوم بوت نمی شود. ممکن است مشکل از بایاس نباشد. پیشنهاد می کنم قطعه ها را باز کنی و از نو گام به گام اسمبل کنی و اگر مشکل حل نشد و گارانتی دارد ببر گارانتی.

با آپدیت بایوس سیستم بوت شد 

فقط یه مشکلی که داره و بنده بخاطر اون clear cmos رو زده بودم اینه که بنده مادربرد رو از این فروم خریده بودم و از اول دست خودم نبوده رمهای اسلات سوم و چهارم ( که جدیدا خریدم رو سیستم ؛ نه بایوس و نه ویندوز نمیشناسه و بصورت 2 کاناله و 32 گیگ نشون میده توی cpu-z . در صورتی که باید 4 کاناله و 64 گیگ باشن . قبلا دو تا داشتم و تازه دو تا دیگه عین همون رمها با تایمینگ مشابه و فرکانس برابر اضافه کردم و با رست کردن و بعدش آپدیت بایوس و غیر فعال کردن پوفایل XMP و زدن دگمه "mem ok" روی مادبرد و ... درست نشد که نشد .

الان چکار کنم برای اضافه  کردن رمها و تصحیح اونها

ممنون میشم راهنمایی کنید 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، sepehrariaee گفته است :

با آپدیت بایوس سیستم بوت شد 

فقط یه مشکلی که داره و بنده بخاطر اون clear cmos رو زده بودم اینه که بنده مادربرد رو از این فروم خریده بودم و از اول دست خودم نبوده رمهای اسلات سوم و چهارم ( که جدیدا خریدم رو سیستم ؛ نه بایوس و نه ویندوز نمیشناسه و بصورت 2 کاناله و 32 گیگ نشون میده توی cpu-z . در صورتی که باید 4 کاناله و 64 گیگ باشن . قبلا دو تا داشتم و تازه دو تا دیگه عین همون رمها با تایمینگ مشابه و فرکانس برابر اضافه کردم و با رست کردن و بعدش آپدیت بایوس و غیر فعال کردن پوفایل XMP و زدن دگمه "mem ok" روی مادبرد و ... درست نشد که نشد .

الان چکار کنم برای اضافه  کردن رمها و تصحیح اونها

ممنون میشم راهنمایی کنید 

چنین مشکلهایی گاهی به پردازنده (سوکت، تغذیه و ...) مربوطند. پردازنده و نیز کابلهای برق مادربورد و پردازنده را جدا کن، سوکت و درگاهها را با فوتک تمیز و از نو اسمبل کن و نتیجه را بررس. نیز رمها را جدا کن و با ترکیبهای مختلف یکی یکی بیافزا. نیزممکن است برد مشکل دار باشد.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

با یه پاور دیگه امتحان کنم چطوره؟؟

سوکت پردازنده کاملا سالم هست . پردازنده قبلا روی دو تا برد دیگه بوده و روی اون دوتا کاملا سالم بوده و چهار کاناله بود . اصلا کانالهای سمت چپ پردازنده شناسایی نمیشن . درگاههای رم رو تمیز کنم؟؟

با افزودن تک تک رمها هم فرقی نکردن . پاور قبلا با مادربرد 1151 و یه 7700 و یه 1070 کار میکرده و تحت فشار نبوده اصلا و 3.5 سال گارانتیش مونده و از سری oc evo گرین هستش . البته اینم اضافه کنم پاور متعلق به دوستم هست که بدلیل حذف 1070 و خرید 4 تا 580 برای ماینینگ در مواقع غیر استفاده از سیستم با بنده تعویض شده است . امکان تست با پاور 1200 گرین که با یه برد 2011 که 4 کاناله بوده هست (سیستم قبلی خودم ) هم میباشد . 

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، sepehrariaee گفته است :

با یه پاور دیگه امتحان کنم چطوره؟؟

سوکت پردازنده کاملا سالم هست . پردازنده قبلا روی دو تا برد دیگه بوده و روی اون دوتا کاملا سالم بوده و چهار کاناله بود . اصلا کانالهای سمت چپ پردازنده شناسایی نمیشن . درگاههای رم رو تمیز کنم؟؟

با افزودن تک تک رمها هم فرقی نکردن . پاور قبلا با مادربرد 1151 و یه 7700 و یه 1070 کار میکرده و تحت فشار نبوده اصلا و 3.5 سال گارانتیش مونده و از سری oc evo گرین هستش . البته اینم اضافه کنم پاور متعلق به دوستم هست که بدلیل حذف 1070 و خرید 4 تا 580 برای ماینینگ در مواقع غیر استفاده از سیستم با بنده تعویض شده است . امکان تست با پاور 1200 گرین که با یه برد 2011 که 4 کاناله بوده هست (سیستم قبلی خودم ) هم میباشد . 

بعید می دانم از پاور باشد. اگر افزودن تک تک رمها را آزموده ای و شکافهای سمت چپ کار نمی کنند، با توجه به این که احتمال کثیف بودن هر چهار شکاف خیلی کم است و پردازنده نیز روی برد دیگر به خوبی کارکرده به ظن قوی ایراد از مادر بورد است. 

با این وجود در صورت امکان باز کردن قطعه ها و اسمبل با آزمون قطعه به قطعه با قطعه های جایگزین جهت اطمینان از منبع مشکل بهتر است. 

لینک به دیدگاه

با اجازه استاد بهمنیان. این مادربزد قابلیت اپدیت بایوس از طریق usb بدون بوت شدن رو نداره؟
البته اگر بایوس پریده باشه فکر نکنم این روش قابل اجرا باشه ولی بازم امتحانش ضرری نداره.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

بعید می دانم از پاور باشد. اگر افزودن تک تک رمها را آزموده ای و شکافهای سمت چپ کار نمی کنند، با توجه به این که احتمال کثیف بودن هر چهار شکاف خیلی کم است و پردازنده نیز روی برد دیگر به خوبی کارکرده به ظن قوی ایراد از مادر بورد است. 

با این وجود در صورت امکان باز کردن قطعه ها و اسمبل با آزمون قطعه به قطعه با قطعه های جایگزین جهت اطمینان از منبع مشکل بهتر است. 

متاسفانه چون اپن لوپ بستم امکان اسمبل دوباره و اسمبل کردن قطعات ممکن نیست.نظرتون چیه 4 تا رم جایگزین گیر بیارم با یه کیت دیگه تست کنم؟؟

مادربرد رمپیج روی برد اصلی یه سوییچ داره برای اینکه بدون خارج کردن رمها بتونین با اون رمها رو غیر فعال کنین . و در اون قسمت چراغهای LED مربوط به رمها فعال میشن و نشون میدن رم اونجا هست یا نه .اون شکاف رمها رو چجوری تمیز کنم؟امتحان کنم شاید مشکل حل شد

در 2 ساعت قبل، hamed_crazy گفته است :

با اجازه استاد بهمنیان. این مادربزد قابلیت اپدیت بایوس از طریق usb بدون بوت شدن رو نداره؟
البته اگر بایوس پریده باشه فکر نکنم این روش قابل اجرا باشه ولی بازم امتحانش ضرری نداره.

بایوس رو از طریق همون روشی که گفتید آپدیت کردم و مشکل حل شد .

الان فقط مشکل همون عدم شناسایی رمهاست

برای این مشکل راه حلی بنظرتون نمیرسه؟؟

لینک به دیدگاه

شرمنده الان تاپیکو مرور کردم. جناب بهمنیان درست میگن. عیب یا پردازندس یا مادربرد.
اگر از سلامت تک تک رم ها مطمئن هستین و بایوس به نسخه اخر ارتقاع دادین. رم هارو روی مادربرد دیگه بصورت دوال تست کنین. اگر مشکلی نداشت پردازنده رو چک کنین روی یه مادربرد دیگه. نتیجه نداد مادربرد معیوب شده.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، sepehrariaee گفته است :

متاسفانه چون اپن لوپ بستم امکان اسمبل دوباره و اسمبل کردن قطعات ممکن نیست.نظرتون چیه 4 تا رم جایگزین گیر بیارم با یه کیت دیگه تست کنم؟؟

مادربرد رمپیج روی برد اصلی یه سوییچ داره برای اینکه بدون خارج کردن رمها بتونین با اون رمها رو غیر فعال کنین . و در اون قسمت چراغهای LED مربوط به رمها فعال میشن و نشون میدن رم اونجا هست یا نه .اون شکاف رمها رو چجوری تمیز کنم؟امتحان کنم شاید مشکل حل شد

به نظرم احتمالش خیلی کم است که مشکل از رم یا شکافها باشد، با توجه به این که رمها و شکافها را تک تک آزموده‌ای. مگر این که آن مرحله را به شکل دیگری انجام داده باشی.

لینک به دیدگاه

در 35 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

به نظرم احتمالش خیلی کم است که مشکل از رم یا شکافها باشد، با توجه به این که رمها و شکافها را تک تک آزموده‌ای. مگر این که آن مرحله را به شکل دیگری انجام داده باشی.

احتمال داره از کج شدن پین های سی پی یو باشه؟؟؟

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، sepehrariaee گفته است :

احتمال داره از کج شدن پین های سی پی یو باشه؟؟؟

بله چنین مشکلاتی عموما به پردازنده (خود پردازنده، پایه ها، سوکت روی مادربورد، مدار تغذیه ی پردازنده) مربوطند. پردازنده را بردار و زیرش و سوکت را بررس و با فوتک تمیز کن. زیف را از کنار و از زاویه های مختلف با دقت بررس. اگر ایراد ظاهری ندارد، مظنون اصلی مادربورد خواهد بود.

لینک به دیدگاه

در 23 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

بله چنین مشکلاتی عموما به پردازنده (خود پردازنده، پایه ها، سوکت روی مادربورد، مدار تغذیه ی پردازنده) مربوطند. پردازنده را بردار و زیرش و سوکت را بررس و با فوتک تمیز کن. زیف را از کنار و از زاویه های مختلف با دقت بررس. اگر ایراد ظاهری ندارد، مظنون اصلی مادربورد خواهد بود.

روی اسلاتهای سمت چپ مادربرد چک کردم . بهیچ عنوان بوت نشد . با یه کیت 4 کاناله دیگم چک کردم بازم بوت نشد . 

ولی هر 4 رم رو روی سمت راست مادربرد گذاشتم و سیستم بصورت 4 کاناله بوت شد و بعد فعال کردن XMP رو فرکانس خود رم که 3000 بود بمدت 5_6 ساعت کار کرد و بعد یه بار ریستارت کردن و تغییراتی توی تنظیمات بایوس با فرکانس 3333 تو حالت اورکلاک بصورت stable و 4 کاناله از حدود 5 ساعت قبل داره رندر میگیره . 

الان که رمها رو یک طرف نصب کردم و 4 کاناله کار میکنه مشکلی پیش نمیاد برای سیستم ؟؟

مشکل از کجا میتونه باشه؟؟

۲۰۱۸۰۴۲۸_۲۰۰۷۴۷.jpg

۲۰۱۸۰۴۲۸_۲۰۰۸۰۴.jpg

۲۰۱۸۰۴۲۸_۲۰۱۲۲۷.jpg

۲۰۱۸۰۴۲۸_۲۰۱۳۱۶.jpg

لینک به دیدگاه

درود دوباره

ایراد به ترتیب احتمال از برد و پردازنده است. احتمال بسیار کمی هم هست که از پاور باشد. سرجمع با توجه به تاپیک به نظرم مادربورد ایراد دارد.

گمان نکنم مشکلی پیش بیاید، اما اگر برد گارانتی دارد بهتر است زودتر اقدام کنی. ممکن است پس از مدتی در بازار نباشد و برای تعویض دچار مشکل شوی.

لینک به دیدگاه

درود مجدد بر جناب بهمنیان عزیز

مادربرد گارانتی ندارد . بدلیل اینکه احتمالا از خارج خریداری شده .

احتمال داره از پین های سوکت کج شده باشن؟؟

چون من خودم بیشتر از چند صدتا باندل بستم و مخصوصا سوکتهای 3-2011 های ایسوس رو با براکت مخصوص نصب سی پی یو جا میندازم . احتمال داره از سوکت باشه یعنی؟؟

چون امکان باز کردن سوکت و وارسی بسیار سخته!!!

لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، sepehrariaee گفته است :

درود مجدد بر جناب بهمنیان عزیز

مادربرد گارانتی ندارد . بدلیل اینکه احتمالا از خارج خریداری شده .

احتمال داره از پین های سوکت کج شده باشن؟؟

چون من خودم بیشتر از چند صدتا باندل بستم و مخصوصا سوکتهای 3-2011 های ایسوس رو با براکت مخصوص نصب سی پی یو جا میندازم . احتمال داره از سوکت باشه یعنی؟؟

چون امکان باز کردن سوکت و وارسی بسیار سخته!!!

من تازگی  مادربورد g170x gaming 7 را که دو تا از رمها را نمی خواند فرستادم گارانتی. گفتند سوکت خراب است و چون مشمول گارانتی نمی شود باید هزینه ی تعویض سوکت را بپردازم. پرداختم و سوکت عوض شد ولی مشکل برجا بود. نهایتا گفتند درست نمی شود و جایش z170 g1 دادند. منظور این که لزوما چنین مشکلی به خرابی فیزیکی سوکت مربوط نیست و ممکن است مشکل اصطلاحا داخلی باشد. من از دیتاشیت و عملکرد پینها به ویژه برای x99 آگاه نیستم. در چنین وضعی ترجیح می دهم اسمبل را باز و وارسی دقیق کنم. وضعیت بغرنجی است و بهتر است دوستانی مانند فرجام یا خبات یا بهزاد که آگاهی نظری بیشتری دارند نظر دهند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...