رفتن به مطلب

تصاویر | مزرعه‌هایی که در آن سرطان می‌کارند

Recommended Posts

آلودگی‌های زیست محیطی بر کیفیت محصولات کشاورزی و به طور مستقیم بر سلامت مصرف کنندگان اثر می گذارند. در این میان آبیاری زمین‌های کشاورزی به وسیله فاضلاب تصفیه نشده در مزارع جنوب و جنوب شرق تهران و ساوه یکی از مشکلات جدی است. آبهای فاضلابی که در این منطقه مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرند، حاصل تجمیع روان‌آب‌های شهری است که پس از تجمیع از طریق جوی‌هایی به این کانال می‌ریزند و آلودگی شان بسیار بالاست.

به گزارش ایسنا، نتیجه آبیاری محصولات کشاورزی با پساب‌های صنعتی و فاضلاب، آلوده شدن محصول به فلزات سنگینی نظیر سرب، نیترات، کادمیوم و... است و بخش زیادی از مصرف کنندگان اینگونه محصولات را در معرض ابتلا به سرطان، نازایی، بیماری‌های ریوی و میکروبی قرار می‌گیرند.

18-7-20-1348341.jpg

18-7-20-1348542.jpg

کاشت محصولات کشاورزی با آب فاضلاب در شهر ساوه

18-7-20-134923.jpg

حجم بالای فاضلاب روان شده در کانال آب، که برای کاشت محصولات کشاورزی استفاده می‌شود.

18-7-20-1349114.jpg

18-7-20-1349195.jpg

18-7-20-1349336.jpg

مسدودکردن مسیر جریان فاضلاب برای افزایش حجم و استفاده از موتورهای پمپاژ برای انتقال فاضلاب به مزارع

18-7-20-1349407.jpg

18-7-20-1349498.jpg

18-7-20-1349599.jpg

هدایت فاضلاب در جوی‌هایی که به سمت مزارع سرازیر می‌شوند.

18-7-20-1350710.jpg

لوله‌گذاری برای انتقال فاضلاب به مزارع کشت گندم، یونجه و سبزیجات در شهر ساوه

18-7-20-13501811.jpg

18-7-20-13512812.jpg

18-7-20-13513613.jpg

18-7-20-13514714.jpg

وجود لاشه حیوانات در مسیر جریان آب فاضلاب که برای کشاورزی استفاده ‌می‌شود.

18-7-20-13515515.jpg

استفاده از موتورهای پمپاژ برای انتقال آب فاضلاب به مزارع

18-7-20-1352416.jpg

18-7-20-13521217.jpg

18-7-20-13521918.jpg

18-7-20-13522719.jpg

لینک به دیدگاه

باز خوبه شهرستان ها از این امکانات  ندارن و عوضش امکانات گردشگری دیگه ای دارن. تهران واقعا جای سختی برای زندگی شده. الان بهترین کار اینه که کار و زندگیت رو برداری و بری یه جای دنج زندگی کنی اما متاسفانه در اکثر موارد نمیشه نه کار رو برداشت و نه زندگی رو. 

534933_131.jpg

ویرایش شده توسط Negrasombra
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Negrasombra گفته است :

باز خوبه شهرستان ها از این امکانات گردشگری ندارن. تهران واقعا جای سختی برای زندگی شده. الان بهترین کار اینه که کار و زندگیت رو برداری و بری یه جای دنج زندگی کنی اما متاسفانه در اکثر موارد نمیشه نه کار رو برداشت و نه زندگی رو. 

اتفاقا همون تهران از کل شهرستان ها بهتره،نظر شخصی من اینکه الان زندگی تو مازندران مثل جهنم میمونه امکانات هیچی نداره یه قطعه کامپیوتری یا مربوط به موبایل نمیتونی پیدا کنی همیشه دردسر داری پیدا هم کنی تا بتونن میندازن بهت ! اخلاق مردمش هم کلا تهاجمیه یعنی هر غریبه ای دیدم اومده اینجا نتونسته تحمل کنه ولی تو فیلم و سریال هر چی دزد و قاچاق چی و بی وجدانه تهرانیه !

0:

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است :

اتفاقا همون تهران از کل شهرستان ها بهتره،نظر شخصی من اینکه الان زندگی تو مازندران مثل جهنم میمونه امکانات هیچی نداره یه قطعه کامپیوتری یا مربوط به موبایل نمیتونی پیدا کنی همیشه دردسر داری پیدا هم کنی تا بتونن میندازن بهت ! اخلاق مردمش هم کلا تهاجمیه یعنی هر غریبه ای دیدم اومده اینجا نتونسته تحمل کنه ولی تو فیلم و سریال هر چی دزد و قاچاق چی و بی وجدانه تهرانیه !

0:

جدا؟ من مازندران رو اینجوری نمی دونستم. تعجب کردم. البته من هم اولش تهران رو بهتر می دونستم اما اگر درآمد ثابتی داشته باشیم شهرستان از نظر آب و هوا و ساکت بودن بهتره. البته به یه نکته ی مهم اشاره کنم اونم اینه که تهران همیشه مهد امکانات هست. وقتی کسی مریضی خاص یا عمل سختی پیدا می کنه اگر تهران نره و همون شهرستان خودشون بره دکتر، نابودش می کنن و هم پول زیادی ازش می گیرن و هم اونجور که باید بهش رسیدگی نمی کنن. البته فقط مساله امکانات بهداشتی نیست و تمامی امکانات همیشه در پایتخت به بهترین شکل ممکن وجود داره. 
جالبه حتی اخلاق کارمندهای پایتخت و شهرستان ها هم فرق دارن با هم. 
حالا هر کدوم معایب و مزایایی داره اما ترافیک تهران، دزدی ها و بقیه موارد خلافی که البته بیشتر تو مناطق پایین هستن و بقیه موارد باعث میشه آدم از تهران رفتنش پشیمون بشه.

لینک به دیدگاه

و صد البته باز الان اینترنت اومده و شرایط بهتر شده و میتونید خیلی از نیازهاتون رو از طریق اینترنت خریداری کنید از خود تهران. من خودم دیگه گوشی از شهر خودمون نمی خرم/ وسایل کامپیوتری رو که محاله از اینجا بخرم. سعی می کنم هر چی خواستم یا اینترنتی از تهران خرید بزنم یا اینکه وقتی اومدم تهران حضوری خرید کنم. تو شهرستان ها حتی تو فروش تی شرت بچه هم رحم نمی کنن و دوبرابر به آدم می اندازن. 

لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، Negrasombra گفته است :

جدا؟ من مازندران رو اینجوری نمی دونستم. تعجب کردم. البته من هم اولش تهران رو بهتر می دونستم اما اگر درآمد ثابتی داشته باشیم شهرستان از نظر آب و هوا و ساکت بودن بهتره. البته به یه نکته ی مهم اشاره کنم اونم اینه که تهران همیشه مهد امکانات هست. وقتی کسی مریضی خاص یا عمل سختی پیدا می کنه اگر تهران نره و همون شهرستان خودشون بره دکتر، نابودش می کنن و هم پول زیادی ازش می گیرن و هم اونجور که باید بهش رسیدگی نمی کنن. البته فقط مساله امکانات بهداشتی نیست و تمامی امکانات همیشه در پایتخت به بهترین شکل ممکن وجود داره. 
جالبه حتی اخلاق کارمندهای پایتخت و شهرستان ها هم فرق دارن با هم. 
حالا هر کدوم معایب و مزایایی داره اما ترافیک تهران، دزدی ها و بقیه موارد خلافی که البته بیشتر تو مناطق پایین هستن و بقیه موارد باعث میشه آدم از تهران رفتنش پشیمون بشه.

اخلاق کارمند و فروشنده تو تهران و شهرستان مخصوصا اینجایی که من هستم زمین تا آسمون هست، کلا هیچ مسئولیتی قبول نمیکنن خریدار رو اصلا آدم حساب نمیکنن

الان تو شمال اکثریت آدم های پولداری هستن پدر میبینه پسرش داره ول میچیرخه میاد براش مغاز میگیره جنس پر میکنه تو مغازه طرف هم تفننی میاد سر کار ! غروب ها مغازه رو ساعت 8باز میکنه ساعت 9 میبینده

صبح هم یازده میاد یک میره

به اصرار خانواه الان چند روز من تختخواب+بقیه مواردش رو از همین لجنزار  سفارش دادم پولشم دادم فاکتور هم دارم طرف جواب گوشی رو نمیده قرار بود بفرسته الان چند روزه اصلا نیستش،پشت ماشین هم که تشک جا نمیشه جا میشد خودم همون روز میاوردم

یادمه چند سال پیش رفتیم تلویزیون بخریم طرف اصلا نمیدونه HDMIچیه یا چندتا کابل بهش میخوره اصلا حالیش نیست ! خودش نمیدونست چی داره میفروشه، سر تحویل گرفتن اون هم دهنم سرویس شد

ویرایش شده توسط Coffee Addicted
لینک به دیدگاه

بهتره بگیم ایران دیگه جای زندگی نیست...

کاش میشد برگشت به 10/15سال پیش که اگه هیچ هم از تکنولوژی با دلار 10 تومن نداشتیم لااقل شاد بودیم

لینک به دیدگاه

مدتی  است در کشور اصلا از کشاورزی حمایت نمیشه

عزیزان  تا حالا فکر کردین  چرا گوجه فرنگی  مثلا  تو استانبول  ترکیه    بیش از پنج برابر   گوجه فرنگی  در  تهران  قیمت داره

خوب  وقتی آب نیس  وقتی پول نیس   وقتی  کشاورز   گندم کار   گندم  امسالش  را  با این وضع بی ارزش شدن  ریال  به قیمت پارسال داره میفروشه

https://www.mehrnews.com/news/4216006/ذبح-خودکفایی-گندم-در-سال۹۷-وقتی-اولویت-ها-فراموش-می-شود

مشت  نمونه  خروار  هست

خدا   خودش  کمک کنه

ویرایش شده توسط farhadii
لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است :

اخلاق کارمند و فروشنده تو تهران و شهرستان مخصوصا اینجایی که من هستم زمین تا آسمون هست، کلا هیچ مسئولیتی قبول نمیکنن خریدار رو اصلا آدم حساب نمیکنن

الان تو شمال اکثریت آدم های پولداری هستن پدر میبینه پسرش داره ول میچیرخه میاد براش مغاز میگیره جنس پر میکنه تو مغازه طرف هم تفننی میاد سر کار ! مغازه رو ساعت 8باز میکنه ساعت 9 میبینده

صبح هم یازده میاد یک میره

به اصرار خانواه الان چند روز من تختخواب+بقیه مواردش همین لجنزار  سفارش دادم پولشم دادم فاکتور هم دارم طرف جواب گوشی رو نمیده قرار بود بفرسته الان چند روزه اصلا نیستش،پشت ماشین هم که تشک جا نمیشه جا میشد خودم همون روز میاوردم

یادمه چند سال پیش رفتیم تلویزیون بخریم طرف اصلا نمیدونه HDMIچیه یا چندتا کابل بهش میخوره اصلا حالیش نیست ! خودش نمیدونست چی داره میفروشه، سر تحویل گرفتن اون هم دهنم سرویس شد

بله تمام این موارد رو قبول دارم. تو پایتخت هم همچین آدمایی هستن اما خیلی نادر هستن. من بابت یه مساله ای هم بیمه تامین اجتماعی شهرستانمون راهم افتاده بود هم تو تهران مجبور شدم برم و ههمونجا دیدم که واقعا اونجا چون همه سرشون شلوغ هزار تا مساله هست و همه هم همدیگرو درک می کنن می خوان کارتو زود حل کنن بری. دقیقا برعکس شهرستان ما که تو اداره کارش رفتم و چهار نفر تو یه اتاق دیدم. به یکی مشکلم رو گفتم اونیکی مشخصاتم رو پرسید سومی تو سایت وارد کرد و چهارمی هم پرینتها رو داد دستم. همه ی این کارها رو هم با فیس و افاده ای می کردن که انگار ملکه الیزابت هستن و ما هم اومدیم حق اونا رو بخوریم یا وقتشون رو ما داریم تلف می کنیم. 

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، farhadii گفته است :

مدتی  است در کشور اصلا از کشاورزی حمایت نمیشه

عزیزان  تا حالا فکر کردین  چرا گوجه فرنگی  مثلا  تو استانبول  ترکیه    بیش از پنج برابر   گوجه فرنگی  در  تهران  قیمت داره

خوب  وقتی آب نیس  وقتی پول نیس   وقتی  کشاورز   گندم کار   گندم  امسالش  را  با این وضع بی ارزش شدن  ریال  به قیمت پارسال داره میفروشه

https://www.mehrnews.com/news/4216006/ذبح-خودکفایی-گندم-در-سال۹۷-وقتی-اولویت-ها-فراموش-می-شود

بله درسته آقای فرهادی. متاسفانه بیشتر کشاورزهای ما هم اطلاعاتشون به روز نیست و آموزش های لازم رو ندیدن. الان تو این سالهایی که آب رو در حکم طلا می بینن باز بیشتر کشاورزهای ایران از روشهای سنتی برای آبیاری استفاده می کنن. 

لینک به دیدگاه

این عکس بالایی را کشت فقط با آب (کشت به روش هیدروپونیک)بهش میگن

مخصوص اونجاست که خاک (حاصلخیز)ندارن.ولی ما داریم.منتها آب که مثل طلاست بهینه مصرف نمیشه.پس رونق کشاورزی کمه.

پی نوشت:حدیث داریم زیر درخت میوه دار نباید ادرار و مدفوع کرد.زیرا توی محصولش اثر میگذارد .حالا اینجا آب فاضلابه چرا....اینجوری میکنن...؟

ویرایش شده توسط Elderado
لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

علی جان اینها با این اسم خودشون‌رو مسخره کردن

چیزهای بدترش توسط ... ها که به نظر میرسه مسئولیتی دارند در قبال ما ،البته به نظرنمیرسه،شاید، انجام میشه بعد این که خوبه .

تنها کشوری در دنیا هستیم که هر شخص هرچقدر بالاتر میره به جای کمک کردن و هوای مردم داشتن به فکر دزدی و ... مردم میوفته .چه ... و چه فروشگاه های اینترنتی و ...

ویرایش شده توسط Amir.s.b
لینک به دیدگاه

البته نه فقط سبزیجات ، مورد داشتیم شخصی گاوداری داشت به گاو هاش همراه یونجه و... کود شیمیایی میداد که موجب میشد ظرف یه ماه یا کمتر چاق بشن . تازه اینو دامپزشک بهش یاد داده بود !!!! 

یعنی ببینید به کجا رسیده ایم

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، Negrasombra گفته است :

بله درسته آقای فرهادی. متاسفانه بیشتر کشاورزهای ما هم اطلاعاتشون به روز نیست و آموزش های لازم رو ندیدن. الان تو این سالهایی که آب رو در حکم طلا می بینن باز بیشتر کشاورزهای ایران از روشهای سنتی برای آبیاری استفاده می کنن. 

برادر گلم ،الان    سطح تحصیلات  در کشور ما بالاست ، فارغ التحصیل رشته کشاورزی هم بسیار زیادند و بسیاری کشاورزان  این  مطالب را  بسیار بهتر از من و شما میدانند

برادر گل   آخه   صرف داشتن اطلاعات  که  کافی نیست  ،  روش های  مدرن آبیاری پول بسیار زیادی میخواهد  -  انشعاب  برق میخواهد  -  ابزار  لوله کشی  گران  و پمپ های گران قیمت  و  ابزار مخصوص میخواهد  -این ها قیمت محصول کشاورزی را چند برابر میکنه

برادر همین  الان  هم محصولات سالم   و   ارگانیک کشاورزی  ارگانیک  توسط موسساتی  تولید میشه  ، که البته   با قیمت  بسیار  بسیار بسیار   گران 

شنیده ام در ژاپن  یه  کشاورز  با داشتن  هزار  متر  زمین کشاورزی  می تونه   هزینه  خانوادش را کاملا  تامین کنه  ،  تا  حالا فکر  کردین چرا ؟  

به علت  قیمت بالای  محصولات کشاورزی   ،  خوب  طبیعی  هم هست  که این  محصولات  باید کیفیت  بسیار  بسیار خوبی داشته باشن

برادر گلم  اصلا تا  حالا  فک  کردین  که  چرا  ،    ژاپنی ها     زیاد  عمر   میکنند  : 

https://fa.wikipedia.org/wiki/فهرست_کشورهای_جهان_بر_پایه_امید_به_زندگی

فهرست کشورهای جهان بر پایه امید به زندگی ، میزان عمر متوسط هر فرد در هر کشور را تخمین می‌زند.

ویرایش شده توسط farhadii
لینک به دیدگاه

.

ویرایش شده توسط farhadii
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، farhadii گفته است :

برادر گلم ،الان    سطح تحصیلات  در کشور ما بالاست ، فارغ التحصیل رشته کشاورزی هم بسیار زیادند و بسیاری کشاورزان  این  مطالب را  بسیار بهتر از من و شما میدانند

نه متاسفانه اونهایی که سطح تحصیلاتشون بالاست نمی خوان وارد این کارها بشن البته من در مورد درصد بیشترشون حرف می زنم وگرنه بله تعداد محدودی هم هستند که درسش رو خوندن و ئی اش هم رفتن. اما بیشتر کسایی که الان کشاورزی دستشون هست کشاورزهای سنتی هستند که از پدرانشون و پدربزرگانشون این کار رو یاد گرفتن و نهایتش به استفاده از ماشین آلات کشاورزی و سم پاش ها روی آوردند/ تا جایی هم که من میدونم دولت بیشتر هزینه های مربوط به آبیاری قطره ای رو که شامل وسایل لوله کشی و منبع میشه رو به صورت وام های بسیار طولانی مدت خودش میده اما کسی نیست که دنبال این روش ها بره. بازم می گم من در مورد درصد بیشتر حرف می زنم و شاید ده درصد کشاورزهایی که این کار رو می کنن هم دارای تحصیلات عالیه باشند و هم ذهن بازی داشته باشن.
امیدوارم واقعیت بر خلاف چیزهایی باشه که من میگم اما متاسفانه باید بگم که این طور نیست و تو همین عکس های اول پست هم می تونیم ببینیم که حتی از اون آب فاضلابی هم که استفاده میشه باز به روش سنتی استفاده می کنن. شما وقتی یه سفر بین شهری میرید یه نگاهی به زمین های کشاورزی دور و اطراف بندازید. ببینید اکثریت از کدوم روش آبیاری برای مزارعشون استفاده می کنند.

لینک به دیدگاه

من همیشه تاکید بر هویت  داشتم هر چند با تعصب و کورکوانه باشه یعنی شما اهل قزوین هستید و تو همون محل بزرگ شدی و اجدادت هم اینجا بودن لذا یه عرق خاصی به اون محل داری حساسیت داری به همه چیزش.

تهران این نیست و هیچ وظیفه ای برای کسی متصور نیست. اون روز از جلوی مدرسه ای که بچگی میرفتم رد شدم بعد سالها. یه کاخی بود کرده بودنش مدرسه. احمق ها زده بودن ترکونده بودنش یه ساختمون بد قواره ساخته بودن ولی مثلا شما تو کشورهای جهان اولی اینو میبینی؟ طرف فیلم میخواد بسازه پاریس 1920 راحت به مردم بگه وارد لوکیشن نشن شما متوجه نمیشی که سال 2018 ولی شهر بی هویت هر بلایی سرش میاد. مضافاً مدیریت ندونستن هم هر عواقبی داره.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Negrasombra گفته است :

دولت بیشتر هزینه های مربوط به آبیاری قطره ای رو که شامل وسایل لوله کشی و منبع میشه رو به صورت وام های بسیار طولانی مدت خودش میده اما کسی نیست که دنبال این روش ها بره. بازم می گم من در مورد درصد بیشتر حرف می زنم و شاید ده درصد کشاورزهایی که این کار رو می کنن هم دارای تحصیلات عالیه باشند و هم ذهن بازی داشته باشن.

به دلیل  قیمت  ناچیز  محصولات  کشاورزی و نبود آب  ، کشاورزان  بسیار  فقیر  و  ورشکسته هستن  ،  البته  کشاورزان شمالی و شالی کاران  شرایط  به مراتب مطلوب تری  دارند ، شاید بعضی  پسته کاران  هم  شرایط  خوبی داشته  باشن 

اما  سایر  نقاط  کشور و  برای  عموم  محصولات  شرایط  ...

برادر گلم  اول از همه انشعاب  برق میخواد

اولا  گرفتن انشعاب برق برای  زمین  کشاورزی   الان   بسیار سخت و گران هستش

برادر اصلا  فرض   انشعاب  برق  دادن مجوز  چاه آب نمی دن  که ...

فک نمی کنم به این راحتی هایی که شما میگی وام  بدن  و اگه بدن  وام  کافی   بدن  

برادر  فرض میکنیم وام دادان   اونم  مثلاً  با سود  کم  ،  برادر   باز هم  هزینه   تمام شده محصولات  کشاورزی   برای  کشاورز باز هم   بسیار بالا  میره   و نمی صرفه   با  این قیمت گذاری    و    عدم  حمایت

لینک را مطالعه بفرمایید :https://www.mehrnews.com/news/4216006/ذبح-خودکفایی-گندم-در-سال۹۷-وقتی-اولویت-ها-فراموش-می-شود

یه مسئله دیگه  تامین  امینیت  در برابر سرقت    تجهزات  آبیاری  مستقر  در  زمین   کشاورزی  بسیار  سخت  و  گران  هست :

یعنی اینکه  وقتی پمپ و لوله و ابزار  آبیاری  تو  زمینت  مستقر هست  ،  این تجهیزات به سرقت نروند

سارقین   به  کابل برق فشار  قوی رحم نمی کنند    امنیت  تجهزاتی که تو یه زمین کشاورزی هست   در مقابل  سارقین باید چطور تامین بشه 

ویرایش شده توسط farhadii
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 3 ساعت قبل، farhadii گفته است :

من فقط با اون سطح سواد مشکل دارم که ایران بیشترین تعداد دانشگاه تو دنیا داره اگه حوزه های علمیه هم اضافه بشه بیشتر میشه ، سر هر کوچه یه داشنگاه زدن روستایی که آب و برق نداره دانشگاه داره ، دانشگاه خوبه اما اونجایی که سطح سواد و علم بالا ببره نه جایی که فقط پول میگیره مدرک میده ، یکی از دوستان تو یکی از این دانشگاهها کار میکنه میگفت یکی بود ، طرف کلا شوت یکبار هم سر کلاس نیومد اما آخرش مدرکشو گرفت ، الان بری بقالی سر کوچه پول بدی بهت مدرک میده ! مدرک داشتن دلیل بر با سوادی نیست و با سوادی دلیل بر با فرهنگ بودن نیست اینا معقوله های جدا هستن ، کشور کلا از ضعف مدیریتی شدید رنج میبره ، چرا نمیتونم اینجا بگم چون پستم پاک میشه

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

من فقط با اون سطح سواد مشکل دارم که ایران بیشترین تعداد دانشگاه تو دنیا داره اگه حوزه های علمیه هم اضافه بشه بیشتر میشه.

بله مثل بعضی از کشورهای افریقایی که نون خوردن ندارن اما کلاشینکف و ماشین های شاسی بلند تویوتا زیر پاشونه برا جنگ و کشتار.

لینک به دیدگاه

همیشه وقتی اینجور بحث ها میشه؛ اول اطلاع رسانی بعد ناراحتی بعدش فراموشی.

لبنیات ی که در پایتخت  توزیع میشه؛ اکثرا از دامداری های جنوب شهر تهران به دست می آید.

خوراک این دامها غالبا (انبوه) ضایعات نان همین شهر است.

کپک نان ها از طریق  دام  به تمامی محصولات لبنی سرایت میکند.

قبلا هم گفتم؛ پسته ایران در بازار جهانی خریدار نداره به علت نیترات بالا

آدم تووی این مملکت حس بچه یتیم ها رو داره. همیشه مغموم و آسیب پذیر و بلاتکلیف و نگران.

پ.ن 

والا من هم دلم میخواد مثبت اندیش باشم، نمیشه

قبلا هم یه جا گفتم ولی پستم پاک شد. دلم برای خودم و آدمهای ایران و خود ایران می سوزه.

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، Coffee Addicted گفته است :

0:

اره دیدیم اخلاق تهرانیا چقدر خوبه?

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...