رفتن به مطلب

یک بنچمارک عجیب از پردازنده Threadripper 2990WX و مقایسه عجیب تر با پردازنده Intel i9 7980XE !

Recommended Posts

• کاربر ویژه

2199c963604c169b9bad7513d98d30c3.jpg

با وجود تمام تلاش های AMD در مورد عدم انتشار خبرها و اطلاعات پیش از موعد برای پردازنده های Threadripper ، باز هم با نزدیک شدن به تاریخ عرضه این پردازنده ها ، شاهد هستیم که هر روز اخبار جدید در مورد آنها در فضای وب ، پخش میشود.همین چند روز قبل بود که قیمت گذاری بر روی پردازنده های این خانواده مشخص شد و حتی اولین آنباکسینگ از پرچمدار این خانواده نیز در اینترنت منتشر شد.اکنون نیز وب سایت رسمی AMD واقع در کشور فرانسه ، اقدام به انتشار اولین بنچمارکینگ از پردازنده Ryzen Threadripper 2990WX در بنچمارک Cinebench به صورت آنلاین کرده است.

6ea5e4160ea9090eae16e81f7ae784fa.png

این بنچمارک بدون هیچ گونه سرو صدایی توسط انجمن رسمی HWGeek منتشر شده و امتیاز اسکور 5099 را برای پردازنده Threadripper 2990WX نشان داده است.برای مقایسه از آخرین پردازنده موجود از پلتفرم HEDT کمپانی اینتل یعنی پردازنده i9 7980XE  نیز استفاده شده است . این پردازنده در این تست موفق به کسب امتیاز 3335 شده است.

سیستم های مورد استفاده برای این تست به شرح زیر بوده اند :

AMD :

• AMD Ryzen ™ Threadripper ™ 2990WX
  • sTR4 motherboard socket X399 
  • GeForce GTX 1080 graphics card (driver 24.21.13.9793)
  •  4x8 GB DDR4-3200
  • Windows 10 x64 Pro (RS3)
  • Samsung 850 Pro SSD
  • score: 5,099 

intel :

• Gigabyte X299 AORUS Gaming 9 
  • Intel Core i9-7980XE
  • GeForce GTX 1080 graphics card (driver 24.21.13.9793)
  •  4x8 GB DDR4-3200
  • Windows 10 x64 Pro (RS3)
  • Samsung 850 Pro SSD
  • score: 3,335

منبع : Guru3d

مترجم : محمد فتحی

لینک به دیدگاه

AMD ترکونده

کلا بازی عوض شده 

زده رو دسته اینتل

وای..... 

لینک به دیدگاه

خواهشمندم ازین جور خبرا نشر میدین تفسیرشم کنین ملت رو به اشتباه نندازین.

پردازنده 32 هسته ای با فرکانس بیشتر از ای ام دی 50 درصد از 18 هسته ای اینتل با فرکانس کمتر بنچمارکش بیشتره ؟ این مقایسه جوکی بیش نیست همین نشون میده IPC اینتل چقدر جلوتره.

این فقط یک معنی می تونه داشته باشه اونم اینه که برای پاسخ کوبنده اینتل آماده باشین.

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، veteranomid گفته است :

پردازنده 32 هسته ای با فرکانس بیشتر از ای ام دی 50 درصد از 18 هسته ای اینتل با فرکانس کمتر بنچمارکش بیشتره ؟ این مقایسه جوکی بیش نیست همین نشون میده IPC اینتل چقدر جلوتره.

این فقط یک معنی می تونه داشته باشه اونم اینه که برای پاسخ کوبنده اینتل آماده باشین.

بزار رسمی معرفی بشه بنچمارک های مختلفی میاد با شرایط های مختلف... 

لینک به دیدگاه

به نظر من این مقایسه تو محدوده قیمتی صورت گرفته چون قیمتشون خیلی نزدیکه 

لینک به دیدگاه

در 58 دقیقه قبل، veteranomid گفته است :

با چه قیمتی همین الان این پردازنده ۲۰۰ دلار از i9-7980XE ارزون تره 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، veteranomid گفته است :

کوبنده کوبنده نکن داداچ ?

باید ببینیم قیمتها چطور از آب درمیان - اینتل پاسخ کوبنده زیاد داده - قیمتهاشم کوبنده بوده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 ساعت قبل، veteranomid گفته است :

درود

اینتل که فعلا پاسخ کوبندش تا سال 2019 تاخیر خورده (پردازنده های 10 نانومتری ).... 9900K هم که بیاد من حدس میزنم AMD هم 2800X رو باهاش بیرون بده

در مورد IPC ها هم به عرضتون برسونم که رایزن ها مخصوصا تو نسل دومشون که بهبود پیدا کردن خودشون رو خیلی تونستن به پردازنده های اینتل نزدیک کنن.بنچمارک زیاده میتونیین سرچ کنین

در معماری ZEN2 هم خود AMD وعده داده که بین 10 تا 15 درصد بازدهی IPC ها رو افزایشخواهد داد......

با این تفاسیر دیگه حرفی برای گفتن نمیمونه!!!!

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، veteranomid گفته است :

دوست عزیز ، 2990x حدود 65 درصد قویتر از 7980xe هست

تعداد هسته های 2990x حدود 78 درصد بیشتر از 7980xe هست

2990x  با فرکانس 4.2 عنوان شده و 7980xe با فرکانس توربو 4.4  در نتیجه فرکانس 7980xe بالاتره

در کل شما نباید انتظار داشته باشید که ، چون 78 درصد تعداد هسته ها اضاف شده پس باید 78 درصد توان افزایش پیدا کنه ، زیرا هرچه تعدا هسته ها افزایش پیدا کنه حرارت افزایش پیدا میکنه و سازنده مجبور به کنترل (پاین آوردن فرکانس) هست. و این بنچمارک کاملا منطقی بنظر میاد (حالا یخورده بالا پایین)

اینتل از نظر نرم افزار از Amd جلو هست ولی در زمینه رعایت حقوق مشتری بسیار بسیار پایین هست. اون از کیفیت پایین سیلکن اونم از قیمت سرسام آورش

1950x با بنچمارک 3025 قیمت 780 دلار

7980xe با بنچمارک 3335 قیمت  1900 دلار

2990x با بنچمارک 5099 تقریبی  قیمت 1700 دلار

من نمیدونم اینتل چه پاسخ کوبنده ای میخاد بده؟

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Sky84 گفته است :

با چه قیمتی همین الان این پردازنده ۲۰۰ دلار از i9-7980XE ارزون تره 

رفیق این پردازنده هنوز عرضه نشده به هنگام عرضه اش اینتل مطمئن باش سیاست های قیمت گذاری شو مطابق با بازار تنظیم می کنه  تا بوده همین بوده اساس این مقایسه اشتباهه و حرف بنده هم همین نکته است.

لینک به دیدگاه

در 43 دقیقه قبل، i-Farzad گفته است :

دوست عزیز ، 2990x حدود 65 درصد قویتر از 7980xe هست

تعداد هسته های 2990x حدود 78 درصد بیشتر از 7980xe هست

2990x  با فرکانس 4.2 عنوان شده و 7980xe با فرکانس توربو 4.4  در نتیجه فرکانس 7980xe بالاتره

در کل شما نباید انتظار داشته باشید که ، چون 78 درصد تعداد هسته ها اضاف شده پس باید 78 درصد توان افزایش پیدا کنه ، زیرا هرچه تعدا هسته ها افزایش پیدا کنه حرارت افزایش پیدا میکنه و سازنده مجبور به کنترل (پاین آوردن فرکانس) هست. و این بنچمارک کاملا منطقی بنظر میاد (حالا یخورده بالا پایین)

اینتل از نظر نرم افزار از Amd جلو هست ولی در زمینه رعایت حقوق مشتری بسیار بسیار پایین هست. اون از کیفیت پایین سیلکن اونم از قیمت سرسام آورش

1950x با بنچمارک 3025 قیمت 780 دلار

7980xe با بنچمارک 3335 قیمت  1900 دلار

2990x با بنچمارک 5099 تقریبی  قیمت 1700 دلار

من نمیدونم اینتل چه پاسخ کوبنده ای میخاد بده؟

داداش 65 از کجا اومده من به نفع AMD گرد کنم هم امتیاز ها رو 55 درصد بیشتر نمیشه.

اون 4.4 جوک بوده دیگه درسته ؟ 

اون مساله انتظاره هم واللا انتظار نداریم اگرچه که من کلا با عددهایی که گفتین مشکل دارم (78 درسته ولی) که همین باعث میشه کل قضیه بره رو هوا.اون قضیه رعایت حقوق مشتری هم تا حدودی قبول دارم انتظاراتی که میشه ازش داشت رو ولی هم من هم شما 1 سال دیگه همین موقع اگه عمری بود خواهیم دید پاسخ کوبنده رو? شاید یه گپی هم دوباره زدیم.

لینک به دیدگاه

در 43 دقیقه قبل، veteranomid گفته است :

داداش 65 از کجا اومده من به نفع AMD گرد کنم هم امتیاز ها رو 55 درصد بیشتر نمیشه.

اون 4.4 جوک بوده دیگه درسته ؟ 

اون مساله انتظاره هم واللا انتظار نداریم اگرچه که من کلا با عددهایی که گفتین مشکل دارم (78 درسته ولی) که همین باعث میشه کل قضیه بره رو هوا.اون قضیه رعایت حقوق مشتری هم تا حدودی قبول دارم انتظاراتی که میشه ازش داشت رو ولی هم من هم شما 1 سال دیگه همین موقع اگه عمری بود خواهیم دید پاسخ کوبنده رو1f602.png شاید یه گپی هم دوباره زدیم.

بله ببخشید 65 اشتباه نوشتم درستش 53 درصد هست

4.4 هم درسته با  Intel Turbo Boost Max 3.0

اگر روزی اینتل پردازنده بهتری بسازه متمعن باشید بنده میام اعداد و ارقام میزارم و اینتل رو تشویق میکنم چون بنده نه فن  amd هستم نه فن اینتل چون این فن بازی ها از بنده گذشته

مسایلی که الان پیش میاد خیلی جالبه ، یکی از این مسایل اینه که اینتل میدونه قیمتاش خیلی خیلی بالاست ولی حاظر نیست به هیچ عنوان کوتاه بیاد ، حاضر هست هزینه های زیادی بابت تبلیغات و  تخریب رقیب و بالا نگه داشتن محصول خودش بده ولی حاظر نیست قیمت محصولشو کاهش بده و بدتر از اون حاضر نیست کیفیت محصولشو افزایش بده و تنها به مشتریانی که مجبور به خرید محصولاتش هستن و یا فن هستن تکیه کرده.

از نظر معماری هم یک پله عقب هست

لینک به دیدگاه

در 33 دقیقه قبل، OZMA گفته است :

image.thumb.png.a0039e3704c73a585291c39756297f97.png

اگه قطعات amd تون رو می‌اندازی آشغال آدرس زباله دونی محله تون رو لطف کنید اینا واسه ما شهروند درجه 3 ها آرزوست

لینک به دیدگاه

فقط میتونم بگم درود به شرف amd و همیشه هم اینو گفتم حتی وقتی که خیلی عقب تر از intel بوده . چون بیشتر به فکر مردم بوده و قیمت هاش همیشه منطقی تر بوده . دمش گرم 

لینک به دیدگاه

<div class="tenor-gif-embed" data-postid="9777849" data-share-method="host" data-width="100%" data-aspect-ratio="1.3333333333333333"><a href="https://tenor.com/view/risitas-gif-9777849">Risitas GIF</a> from <a href="https://tenor.com/search/risitas-gifs">Risitas GIFs</a></div><script type="text/javascript" async src="https://tenor.com/embed.js"></script>

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، OZMA گفته است :

بالاخره نتایج پردازنده 4چسبی اومد!

بذارید من داستان خودمو تعریف کنم

طی ماه دو ماه اخیر خیلی متقاعد شده بودم که ی سیستم بر پایه پلتفرم رایزن جمع کنم. هم قیمتاش وسوسه کنده بود هم کارایی. منم ادمیم که کلی تحقیقات میکنم قبل خرید در حدی که از سوراخ سوزن باید رد کنم شتر رو!

وقتی نسل دوم رایزن اومد چشمم پردازنده پرچمدار 2700X رو گرفت ک بخرم در مقابل پردازنده مسخره و عجیبی ک هنوزم نفهمیدم هدف اینتل از ساختش چی بود با اون قیمت ! بله منظورم 8700k هست ! یا بهتر بگم.. 7700کا با دو هسته بیشتر !

خلاصه خیلی درگیرش بودم که از دست اینتل تو پاچه کن خلاص بشم و ببینم این همه یوزر ها تعریف میکنن از رایزن چیه بالاخره...

اقا سرتون رو درد نیارم گذشت و گذشت موردی پیش روی ما افتاد که برای کار تدوین و کارای رندرینگ محتویات تصویری و گرافیکی سیستم رایزن اون هم بر پایه سوکن TR4 جمع کردیم برای دوست عزیزمون که بشینه پاش کنار ما تو استودیو و سیستم اصلی استودیو اشغال نشه

ی هزینه کلانی هم تو این گرونی ها کردیم و سیستم با پردازنده 1950X گرفتیم ! خودم خیلی ذوق داشتم اصن ابعاد پردازنده رو از نزدیک دیدم اندازه کف دستم بود ترسناک ب نر میرسید پیش خودم گفتم به به میخواد رندر رو جر بده برامون ! :دی

اما در کنار اون ی کارت 1080ti هم گرفتیم ک ارزون ترین مدل msi gaming x رو پیدا کردیم براش...

خدا رو چ دیدی؟ ی گیم هم بزنیم در کنار کار !

خلاصه دو سه روزی درگیر اسمبل و نصب نرم افزار و جای سیستم بودیم و هنوز فرصت کار دقیق باهاش فراهم نبود. تا اینکه سرمون خلوت شد و اروم اروم شروع کردیم کار کردن.

از اولش بگم که سیستم کلا مشکلات عجیب و عظیم مموری و پهنای باند داشت ! خیلی شدید یعنی شما مجبوری بجای رم 32 گیگ با فرکانس 3200 بیای 64 گیگش کنی با فرکانس 2666 ! یعنی ساکریفایس کردن فرکانس ب حجم که فرکانس واسه کار مهم هست. خلاصه خیلی اینور اونور کردیم با اخرین بایوس و کوفت و زهرمار به ی نقطه پایداری رسوندیمش (اشکمون در اومد ! )

من ک خودم خیلی دوست داشتم ببینم گیمینگش در چ حده بازی ac origins رو نصب کردم و نشستم پای بازی ! چون این بازی از اون بازی ها بود که پردازنده رو خیلی درگیر میکرد. از اونجایی ک مانیتور 4k بود تنظیم کردم روی 1440p و 1080p...

بعله ! ضد حال دوم...کمتر از 6700k پرفرومنس گیمینگش بود ... و در کنار مشکلات زیاد مموری فریم های پایینتر بیشتر ب چشم هم میومد. خیلی برام عجیب نبود چون میدونستم اول اینکه cpu برای گیم نیست (ولی نمیدونم چرا تو سایت amd  برای سری دوم ترد ریپر تبلیغات گیمینگ هم موجوده !!!!!!!!!!!!!!!!!! ) و هم اینکه فرکانس cpu پایینه و همچنین بیشتر هسته ها درگیر نمیشن و لودشون زیر 15 20 درصده کلا

اما بحث اصلی از کار شروع میشه ! کار ما با این سیستم قرار بود برنامه هایی نظیر Adobe after effect , premiere pro بود. چندین ویدیو رو برای تدوین و رندر در کیفیت ها با خروجی های مختلف در نظر گرفتیم و نتیجه هارو دریافت کردیم. حین رندرینگ میگفتم خدایا این پردازنده باید سریعتر از اینا رندر رو کامل بگیره ... هی میگفتم شاید بخاطر مشکلات مموریه !

رفتم یوتیوب برای تحقیق.. در کمال تعجب 7900x پا ب پای این 16 هسته ای ما میومد و حتی در مواردی واقعا اینتل بهتر هم بود... خیلی جا خوردم گفتم یعنی چی ؟؟؟ تحقیق کردم تو این فروم تو اون فرم تو یوتیوب و کسی پاسخ قاطعی نداشت و همه همش احتمالات رو در نظر میگرفتن ک بخاطر فلان چیز رو عملکرد تاثیر میذاره و فلان و بهمان... پیش خودم گفتم خاک بر سر پردازنده ای که به نباید و اگر و شاید ها گیره کارش ! ولی پیش خودم گفتم بالاخره با این قیمت بازم ب صرفه تر از اینتله که الان 7980xe اش شده 26 میلیون تومن و مملکت هم بی صاحب !

یادم افتاد که یوتیوبر معروف حیطه سخت افزارjayztwocents ی ویدیو داشت و اسمش هم این بود: چرا من از سیستم رایزنم استفاده نمیکنم؟!

ویدیو رو دیدم و جوابمو گرفتم ! بعله سیستم ایشون حتی با پردازنده 1800x حریف 5960x نمیشد تو تدوین و رندر محتوای تصویری ! ویدیو ک تموم شد اسکرول داون دادم دیدم کانال hardwarecanucks ی ویدیو داره به این مضمون: چرا ما سوییچ بک کردیم به سیستم اینتلمون بجای رایزن ؟

اینم دیدم و دیدم بعله رایزن ما کلا ضعف معماری داره که تو محتوای سنگین تصویری و رندرینگ حرفه ای رو نمیتونه اونجور که انقد اسمشو هایپ کردن هندل کنه !

و تا اینکه این تصاویری که ایشون گذاشتن رو دیدم و متوجه شدم مرتبط با کانال hardware unboxed یوتیوب هست و پردازنده 2990wx رو بررسی و تست کرده و همون تصویراول ویدیو اش بیانگر همه چیز بود.. : too focused ! ویدیو رو دیدم و مشکلاتی برای من اشنا بود ! مشکلات مموری و پهنای باند حتی در سری دوم ترد ریپر هنوزم هست و رفع نشده !!! بعله رفع نشده جناب AMD !

amd تو نسل دوم چیکار کرده ؟

اینو از دهن کسی که سیستم رایزن رو تست کرده بشنوید :

از دیدگاه بنده amd تو نسل دوم فقط IPC رو ارتقا داده یعنی از 14 نانومتر پریدن 12 نانومتر بعد گفتن خب ! نسل دوم و جدیییییید ! ک اصلا هم جدید نیست. اگر فکر میکنید مشکلات مموری و رم حل شده بدونید نشده بلکه فقط بخاطر ipc استانه اش بالاتر رفته و کمی بهبود پیدا کرده و یعنی مشکلات ب قوه خودش باقیه.

تو نسل دوم amd فقط فرکانس رو تا خرخره بالا برده و جای بیشتر هم نداره! و فقط ی سری قابلیت هایی که زیاد هم بدرد نمیخوره و جنبه اسم داره فقط رو به x470 اورده

سخن اخر: گول هایپ های AMD و اسکور های سینه بنچ اش رو نخورید!!! خواهشا نخورید ! اسکور سینه بنچ فقط مسخره بازیه همین.

گول اسم هایی مثل 7nm و این چرت و پرت ها رو هم نخورید فناوری ساخت فقط نوع ساختنه ! اصل کار معماریه کما اینکه amd وگا رو 1 نانومتر هم بزنه بازم حریف چیپ gp102 پاسکال نمیشه

amd چنان بودجه ای داره صرف تبلیغات میکنه ک از نظر من اگه صرف تیم radeon میکرد انقدر از انویدیا عقب نمیوفتاد !

شاید ب مذاق طرفداران amd تلخ باشه ولی بدونید دوستان intel هنوز شاه پردازش تو حوضه گیمینگ و کاره... من یکبار اومدم سمت amd و بالاترین رده پردازندش در ایران... ولی چیزی نبود ک میخواستم باشه... خیلی هم ضد حال خوردم سرش

گول هایییییییییییییییییییییییییییپ نخورییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییید !

ولسلام علیکم و رحمه اله

ویرایش شده توسط KINGPIN
لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، OZMA گفته است :

میشه یه توضیح در مورد عقب بودن i9 7900X از i5 8600 بدید ؟؟؟

untitled-7.thumb.png.13964e020ea3a770b47e45736c270fa2.png

.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، KINGPIN گفته است :

به به چه عجب یک حرف حساب (مستند و مستدل) در باب بحث ای ام دی vs اینتل به چشممان خورد ما که هرچی  هرجا میگیم جماعت ای ام دی فن می پرن وسط بحث جفنگ می بافن حرف هم تو مغزشون نمیره.

مقایسه ای ام دی با اینتل 100 میلیارد دلاری مثل مقایسه پشه با بمب افکن B-2 می مونه ?

ویرایش شده توسط veteranomid
ا
لینک به دیدگاه

در 26 دقیقه قبل، OZMA گفته است :

1f602.png1f602.png پردازنده 1000 دلاری اینتل(10 هسته) در مقابل پردازنده 1700 دلاری amd (32 هسته!!!!)

ربطی به سوال من نداشت ( شما برای قدرت پردازنده 64 تردی به بنچمارک گیمینگ استناد کردید که نشانه سطح بسیار پایین دانش سخت افزاری  شماست  ) ولی اگر درست نگاه کنید صدر همین جدول هم پردازنده 900 دلاری 2950X هستش . حدود 25 درصد قدرت بیشتر با 100 دلار قیمت کمتر نسبت به همون 1000 دلاری اینتل !

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

برای من واقعا عجیبه چرا دارید 2 تا پردازنده اکستریم که اصلا هدفشون گیمینگ نیست رو با بنچمارک های گیم مقایسه و نتیجه گیری میکنید؟

هیچکس برای گیم 7980 یا 2990 نمیگیره که

نسل اول رایزن یک مقدار ناسازگاری در مورد مموری و  نرم افزارهای تخصصی داشت نسل دوم هم که هنوز مشخص نیست 

دوستی دارم که از 7980 استفاده میکرد برای ماشین مجازی فروخت 2 تا سیستم با 1950x گرفت و خیلی هم راضیه از این تغییر چون صرفا براش تعداد هسته از هرچیزی مهمتره

لینک به دیدگاه

درود

من درک نمی کنم چرا برخی از دوستان یک پردازنده Workstation  که هیچ موتور بازی نمی تونه از قدرت هسته ها و نخ ها و کدها (دستورالعمل های) درون پردازنده به درستی و بهینه استفاده کنه . چرا باید در زمینه گیم شما بیایید قدرت این هیولا مقایسه کنید.

پردزانده های TR نسل 2 اصلا برای گیم مناسب نیستند به هیچ عنوان کسی که این پردازنده برای گیم می خره باید بهش شک کرد . بنده از نسل اول بسیار زیاد استفاده کردم مخصوصا در بخش سرورها که عالیه هستند . نرمی و روانی که این پردازنده ها دارند بنده با 6900 و 7900 ندیدم . 

چون ما هنوز به سمت بخش محاسبات Compute یا Multi Threading کامل نرفتیم ، پردزانده های Intel به خاطر درشت بودن دستورالعمل ها مانند: SSE - AVX و ... که در قالب مجموع SIMD هستند براساس نرم افزارهی نوشته شده هنوز Compute نیستند . به خاطر همین هستش در بخش تک هسته  پردازنده ها Intel برتر ظاهر می شوند.

زمانی قدرت واقعی پردازنده ها AMD بیشتر و بیشتر از Intel خواهد بودش که ما شاهد این باشیم شرکت محبوب Microsoft نسل جدید S.M عرضه شوند  این AMD هستش برنده میدان خواهد بود. قابلیتی در برنامه نویسی DX 12 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 ساعت قبل، OZMA گفته است :

تولیدات amd مثل تولیدات ایران خودرو و سایپا هستش یک چیزی تولید بشه فقط کار انجام بده! با قیمت نسبتا پایین!?

دقیقا مثل پژو پارسه که میری 70 میلیون پول میدی بعدش بعدش امکانات پراید رو بهت میده .... مثل 6950X هست 2000 دلار پول میدی بعد اندازه 1800X با قیمت 300 دلار هم بهت کارایی نمیده ?

لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، KINGPIN گفته است :

طی ماه دو ماه اخیر خیلی متقاعد شده بودم که ی سیستم بر پایه پلتفرم رایزن جمع کنم. هم قیمتاش وسوسه کنده بود هم کارایی. منم ادمیم که کلی تحقیقات میکنم قبل خرید در حدی که از سوراخ سوزن باید رد کنم شتر رو!

وقتی نسل دوم رایزن اومد چشمم پردازنده پرچمدار 2700X رو گرفت ک بخرم در مقابل پردازنده مسخره و عجیبی ک هنوزم نفهمیدم هدف اینتل از ساختش چی بود با اون قیمت ! بله منظورم 8700k هست ! یا بهتر بگم.. 7700کا با دو هسته بیشتر !

خلاصه خیلی درگیرش بودم که از دست اینتل تو پاچه کن خلاص بشم و ببینم این همه یوزر ها تعریف میکنن از رایزن چیه بالاخره...

اقا سرتون رو درد نیارم گذشت و گذشت موردی پیش روی ما افتاد که برای کار تدوین و کارای رندرینگ محتویات تصویری و گرافیکی سیستم رایزن اون هم بر پایه سوکن TR4 جمع کردیم برای دوست عزیزمون که بشینه پاش کنار ما تو استودیو و سیستم اصلی استودیو اشغال نشه

ی هزینه کلانی هم تو این گرونی ها کردیم و سیستم با پردازنده 1950X گرفتیم ! خودم خیلی ذوق داشتم اصن ابعاد پردازنده رو از نزدیک دیدم اندازه کف دستم بود ترسناک ب نر میرسید پیش خودم گفتم به به میخواد رندر رو جر بده برامون ! :دی

اما در کنار اون ی کارت 1080ti هم گرفتیم ک ارزون ترین مدل msi gaming x رو پیدا کردیم براش...

خدا رو چ دیدی؟ ی گیم هم بزنیم در کنار کار !

خلاصه دو سه روزی درگیر اسمبل و نصب نرم افزار و جای سیستم بودیم و هنوز فرصت کار دقیق باهاش فراهم نبود. تا اینکه سرمون خلوت شد و اروم اروم شروع کردیم کار کردن.

از اولش بگم که سیستم کلا مشکلات عجیب و عظیم مموری و پهنای باند داشت ! خیلی شدید یعنی شما مجبوری بجای رم 32 گیگ با فرکانس 3200 بیای 64 گیگش کنی با فرکانس 2666 ! یعنی ساکریفایس کردن فرکانس ب حجم که فرکانس واسه کار مهم هست. خلاصه خیلی اینور اونور کردیم با اخرین بایوس و کوفت و زهرمار به ی نقطه پایداری رسوندیمش (اشکمون در اومد ! )

من ک خودم خیلی دوست داشتم ببینم گیمینگش در چ حده بازی ac origins رو نصب کردم و نشستم پای بازی ! چون این بازی از اون بازی ها بود که پردازنده رو خیلی درگیر میکرد. از اونجایی ک مانیتور 4k بود تنظیم کردم روی 1440p و 1080p...

بعله ! ضد حال دوم...کمتر از 6700k پرفرومنس گیمینگش بود ... و در کنار مشکلات زیاد مموری فریم های پایینتر بیشتر ب چشم هم میومد. خیلی برام عجیب نبود چون میدونستم اول اینکه cpu برای گیم نیست (ولی نمیدونم چرا تو سایت amd  برای سری دوم ترد ریپر تبلیغات گیمینگ هم موجوده !!!!!!!!!!!!!!!!!! ) و هم اینکه فرکانس cpu پایینه و همچنین بیشتر هسته ها درگیر نمیشن و لودشون زیر 15 20 درصده کلا

اما بحث اصلی از کار شروع میشه ! کار ما با این سیستم قرار بود برنامه هایی نظیر Adobe after effect , premiere pro بود. چندین ویدیو رو برای تدوین و رندر در کیفیت ها با خروجی های مختلف در نظر گرفتیم و نتیجه هارو دریافت کردیم. حین رندرینگ میگفتم خدایا این پردازنده باید سریعتر از اینا رندر رو کامل بگیره ... هی میگفتم شاید بخاطر مشکلات مموریه !

رفتم یوتیوب برای تحقیق.. در کمال تعجب 7900x پا ب پای این 16 هسته ای ما میومد و حتی در مواردی واقعا اینتل بهتر هم بود... خیلی جا خوردم گفتم یعنی چی ؟؟؟ تحقیق کردم تو این فروم تو اون فرم تو یوتیوب و کسی پاسخ قاطعی نداشت و همه همش احتمالات رو در نظر میگرفتن ک بخاطر فلان چیز رو عملکرد تاثیر میذاره و فلان و بهمان... پیش خودم گفتم خاک بر سر پردازنده ای که به نباید و اگر و شاید ها گیره کارش ! ولی پیش خودم گفتم بالاخره با این قیمت بازم ب صرفه تر از اینتله که الان 7980xe اش شده 26 میلیون تومن و مملکت هم بی صاحب !

یادم افتاد که یوتیوبر معروف حیطه سخت افزارjayztwocents ی ویدیو داشت و اسمش هم این بود: چرا من از سیستم رایزنم استفاده نمیکنم؟!

ویدیو رو دیدم و جوابمو گرفتم ! بعله سیستم ایشون حتی با پردازنده 1800x حریف 5960x نمیشد تو تدوین و رندر محتوای تصویری ! ویدیو ک تموم شد اسکرول داون دادم دیدم کانال hardwarecanucks ی ویدیو داره به این مضمون: چرا ما سوییچ بک کردیم به سیستم اینتلمون بجای رایزن ؟

اینم دیدم و دیدم بعله رایزن ما کلا ضعف معماری داره که تو محتوای سنگین تصویری و رندرینگ حرفه ای رو نمیتونه اونجور که انقد اسمشو هایپ کردن هندل کنه !

و تا اینکه این تصاویری که ایشون گذاشتن رو دیدم و متوجه شدم مرتبط با کانال hardware unboxed یوتیوب هست و پردازنده 2990wx رو بررسی و تست کرده و همون تصویراول ویدیو اش بیانگر همه چیز بود.. : too focused ! ویدیو رو دیدم و مشکلاتی برای من اشنا بود ! مشکلات مموری و پهنای باند حتی در سری دوم ترد ریپر هنوزم هست و رفع نشده !!! بعله رفع نشده جناب AMD !

amd تو نسل دوم چیکار کرده ؟

اینو از دهن کسی که سیستم رایزن رو تست کرده بشنوید :

از دیدگاه بنده amd تو نسل دوم فقط IPC رو ارتقا داده یعنی از 14 نانومتر پریدن 12 نانومتر بعد گفتن خب ! نسل دوم و جدیییییید ! ک اصلا هم جدید نیست. اگر فکر میکنید مشکلات مموری و رم حل شده بدونید نشده بلکه فقط بخاطر ipc استانه اش بالاتر رفته و کمی بهبود پیدا کرده و یعنی مشکلات ب قوه خودش باقیه.

تو نسل دوم amd فقط فرکانس رو تا خرخره بالا برده و جای بیشتر هم نداره! و فقط ی سری قابلیت هایی که زیاد هم بدرد نمیخوره و جنبه اسم داره فقط رو به x470 اورده

سخن اخر: گول هایپ های AMD و اسکور های سینه بنچ اش رو نخورید!!! خواهشا نخورید ! اسکور سینه بنچ فقط مسخره بازیه همین.

گول اسم هایی مثل 7nm و این چرت و پرت ها رو هم نخورید فناوری ساخت فقط نوع ساختنه ! اصل کار معماریه کما اینکه amd وگا رو 1 نانومتر هم بزنه بازم حریف چیپ gp102 پاسکال نمیشه

amd چنان بودجه ای داره صرف تبلیغات میکنه ک از نظر من اگه صرف تیم radeon میکرد انقدر از انویدیا عقب نمیوفتاد !

شاید ب مذاق طرفداران amd تلخ باشه ولی بدونید دوستان intel هنوز شاه پردازش تو حوضه گیمینگ و کاره... من یکبار اومدم سمت amd و بالاترین رده پردازندش در ایران... ولی چیزی نبود ک میخواستم باشه... خیلی هم ضد حال خوردم سرش

گول هایییییییییییییییییییییییییییپ نخورییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییید !

ولسلام علیکم و رحمه اله

خیلی ممنون بابت مطلبی که نوشتین...

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، OZMA گفته است :

ایشون که تکلیفش مشخصه . خدارو شکر توی این مدت خودشو خوب معرفی کرده چه تو بحث های سیاسی چه علمی و ...

در 16 ساعت قبل، KINGPIN گفته است :

ولسلام علیکم و رحمه اله

درود خدمت شما بزرگوار. اینکه شما توی اسمبل قطعات سیستمتون نتونستین موفق باشین یک بحثه ! ولی اینکه هر تجربه ای که کردین پشتش میگید (رفتم یوتیوب سرچ کردم دیدم بله همه دارن میگن رایزن و تردریپر نخرید توی رندرینک و مالتی مدیا خیلی ضعیف عمل میکنه و همش هایپه)

میشه اشاره کنید شما کدوم ویدیو ها مد نظرتونه ؟ چون مقایسه هایی که بنده از پردازنده ی 900 دلاری اینتل 5960x  در برابر پردازنده 300 دلاری ای ام دی 1800x و که توسط کاربرها گرفته شده میبینم خیلی با گفته های شما فرق میکنه. فکر نمیکنید شما و دوستتون علم کافی برای کافیگ سیستم ورک استیشن های اند رو نداشتین ؟ و یا یه جای کار اشتباه عمل کردین ؟ و اینطور با حب و بقض دارین میگید (گول هایییییییییییییییییییییییییییپ نخورییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییید !)

همونطور که خودتون هم اشاره کردین 2 - 3 روز در گیر اسمبل کردم و راه اندازی سیستم بودین که همین حرف خیلی چیزهارو میرسونه.

جالب تر اینجاست که شما به پردازنده ی قدرتمند 8700K میگید (مسخره و عجیب که نمیدونم چرا اینتل دادش بیرون) و ملاک خوب بودن پردازنده 16 هسته 32 ترد رو بنچمارکهای گیمینگ میدونید

تمام این ویدیوها با زبانهای مختلف هستن از روسی تا اسپانیولی و آلمانی  و توسط یوزرها گرفته شدن

https://www.youtube.com/watch?v=q4OwIerHprQ
https://www.youtube.com/watch?v=7rT92-qopok&vl=en
https://www.youtube.com/watch?v=90M6euVydXE

https://www.youtube.com/watch?v=eMvEYQZwEKU

--------------------------------------------------------

https://www.youtube.com/watch?v=zd7Sn80Og40

https://www.youtube.com/watch?v=Ke1URfVX-uU

https://www.youtube.com/watch?v=rQ8XCyDIlBc

بقیه ویدیو ها (سرچ گوگل)

https://www.google.com/search?q=5960x+vs+1800x&tbm=vid&ei=tadyW53cD6rkkgX3pJWwCw&start=0&sa=N&biw=1440&bih=760&dpr=1

https://www.google.com/search?biw=1440&bih=760&tbm=vid&ei=IalyW_7fMorTwQKlrKmoBg&q=1950x+vs+7900x&oq=+7900x+1950x&gs_l=psy-ab.3.0.0i10i30k1j0i8i30k1l3.383765.394246.0.397166.9.8.1.0.0.0.604.1951.0j6j1j5-1.8.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.8.1700...0j0i20i263k1j0i5i30k1j0i8i10i30k1.0.0nsP0BkgjkY

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...