رفتن به مطلب

سوال در مورد اوركلاك 2500K روي ASUS P8Z68-V

Hamid Reza
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت اساتيد،

من يه 2500K و P8Z68V دارم. به همراه سي پي يو كولر ICEEDGE 400FS . از گرافيك خوده CPU استفاده مي كنم و تنظيمات ديگه به اين قراره: VCore= FIX 1.300v ,, iGPU= Auto ,, iGPU Offset= - ,, BCLK=103MHz ,, CPU Ratio= 43

همونطور كه مي دونين يا احتمالا به اين موضوع برخورد كردين مين برد P8Z68-V دماي سنسور رو حدود 10 درجه از دماي گزارش شده توسط هسته كمتر نشون مي ده كه علتش رو نميدونم؟؟ ولي ملاك من واسه تصميم گيري دمايي بود كه سنسور مين برد نشون ميده. سيستم رو با wPrime و 20 سيكل LinX تست پايداري زدم كه هر دوتا رو پاس كرد.

مونيتورينگ سنسورها در پايان تست wPrime بشرح زيره (مدت تست: حدود 5 دقيقه):

post-8081-022150500 1318357853_thumb.png

مونيتورينگ سنسورها در پايان تست LinX هم بشرح زيره (مدت تست: حدود 15 دقيقه):

post-8081-041806000 1318357862_thumb.png

دوتا سوال داشتم:

1- به نظر شما اين تنظيمات واسه استفاده از سيستم بصورت 7/24 مناسبه؟

2- اگه پيشنهادي هم واسه كاهش فشار به سيستم دارين ممنون ميشم بگين..

لازم به توضيحه كه ساير آپشن هاي اوركلاك مين برد در حالت Normal و Auto بود (مواردي مثل فاز كنترل و DIGI + VRM و Load Line و CPU Over Capability و ...). البته من تا 5000 هم اين CPU رو اور كردم. ولي فقط براي تست.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز دمای هسته ها درست نشون داده شده و اون دمای تکی CPU که تو برنامه نشون میده دمای سوکت پردازنده هست که همیشه 7-10 از دمای هسته خنک تره !

برای اون اورکلاک دمای شما مناسبه و زیر 80 کاملا ایده اله و میتونی 24/7 استفاده کنی. فقط من نظرم اینه که برای کاهش فشار روی پردازنده از طریق تنظیم off set ولتاژ بدی و رو manual نباشه تا در حالت بیکار دانکلاک بشه ! یک بار با off set +0.01 تست کن ببین زیر فشار ولتاژت چقدر میشه بعدش بر همون اساس افست منفی یا مثبت داده تا به همون ولتاژ 1.3 زیر لود برسی.

برای تست پایداری هم 15 دقیقه کافی نیست و حداقل 1 ساعت تست OCCT و 50 دور تست linx باید انجام بشه تا مطمئن شد.

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

برنامه ای که شما استفاده کردید از حداکثر توان (منظور لود 100% نیست) سی پی یوتون استفاده نمیکنه و حتی تو اکثر بازی های روزم دما از این حالت میزنه بالاتر

واسه تست از همون برنامه OCCT استفاده کنید که تو این حالت 10 درجه به بالا دماتون افزایش پیدا میکنه

ولتاژ هم بگذار اتوماتیک تنظیم بشه بهتره

چون فرکانس بالا با ولتاژ 1.3 راندمان لازم رو نداره

اگرچه مصرف برقتون کم میشه و دماتون خنکتر میمونه

لینک به دیدگاه

ولتاژ اتوماتیک 1.37 ست میشه که برای اون اور بی جهت بالا خواهد بود . دوست عزیز اگر نظر بنده رو میخواهید هرگز در هنگام اورکلاک از ولتاژ اتوماتیک استفاده نکنید !! اورکلااک دقیق یعنی همه چیز به صورت دقیق ست بشه و حتی اورکلاک مبتدی همه ولتاژ رو نباید رو اتوماتیک بزارید ( بقیه اپشن ها زیاد ضروری نیستند) . تست linx تست فوق العاده سنگینی هست و هیچ بازی در اون حد فشار وارد نخواهد کرد و شما 50 دور تست linx رو هم بگیری و پایدار بود مشکلی نیست.

چون فرکانس بالا با ولتاژ 1.3 راندمان لازم رو نداره

دوست عزیز منظورتون از نداشتن راندمان کافی چیه ؟ ناپایداری یا زیاد بالا بودن ولتاژ یا ... ؟

اگر ولتاژ کافی نباشه ناپادار میشه و اگر هم کافی باشه پایدار خواهد بود. بالاتر بردن ولتاژ یا پایینتر بردنش با راندمان ارتباطی نداره ! اگر ولتاژ 1.3 پاینترین ولتاژ پایدار باشه کاملا کافیه و با افزایش ولتاژ به مثلا 1.35 برای همون اور تو راندمان تاثیری که نداره هیچ گرمتر میشه و مصرفشم بیشتر میشه ^^ اورکلاک سیستم دوستمون خوبه و فقط بهتره برای اور تو این فرکانس با اپشن off set برای ولتاژ دادن کار کنه تا پردازنده خنک بمونه و همیشه رو پیک ولتاژ نباشه.

البته اگر دوستمون بتونه برای اون فرکانس ولتاژ پایینتر هم استبل کنه بهتره که البته من بعید میدونم چون بچ نامبرهای معمولی معمولا تو همین حدودا فرکانس و ولت میخورن.

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

با تشكر از دوستان و بخصوص آقا سالار عزيز كه راهنمايي هاي ارزشمندي ارائه دادند.

بنده هم معتقدم LinX به طرز وحشتناكي از CPU كار مي كشه و با تجربه اي كه داشتم، بيشترين افزايش دما رو به نسبت OCCT و ساير نرم افزارها مي ده. بعلاوه اينكه من چون اهل گيم نيستم، لزومي به درگيركردن گرافيك تو تست ندارم. هرچند چون GPU پردازنده فعال هست بطور طبيعي حدود 4 درجه اي به دما اضافه مي شه. در مورد ولتاژ هسته، وضعيت اتوماتيك در اوركلاك رو تجربه كردم كه واقعا خطاي بالايي داره. مثلا تو همين تنظيمات وقتي رو اتوماتيك با افست + قرار ميدي (تنظيم پيش فرض بايوس)، ولتاژ رو در حالت لود تا حدود 1.4 بالا مي بره و دما خيلي بالا ميره. درحاليكه رو 1.3 كاملا استيبل هست. البته روي ولتاژ 1.288 هم تست گرفتم كه باز هم پايدار بود. ولي بايد سيكل LinX رو بالا ببرم تا مطمئن شم.

لینک به دیدگاه

ولتاژ اتوماتیک 1.37 ست میشه که برای اون اور بی جهت بالا خواهد بود . دوست عزیز اگر نظر بنده رو میخواهید هرگز در هنگام اورکلاک از ولتاژ اتوماتیک استفاده نکنید !! اورکلااک دقیق یعنی همه چیز به صورت دقیق ست بشه و حتی اورکلاک مبتدی همه ولتاژ رو نباید رو اتوماتیک بزارید ( بقیه اپشن ها زیاد ضروری نیستند) . تست linx تست فوق العاده سنگینی هست و هیچ بازی در اون حد فشار وارد نخواهد کرد و شما 50 دور تست linx رو هم بگیری و پایدار بود مشکلی نیست.

دوست عزیز منظورتون از نداشتن راندمان کافی چیه ؟ ناپایداری یا زیاد بالا بودن ولتاژ یا ... ؟

اگر ولتاژ کافی نباشه ناپادار میشه و اگر هم کافی باشه پایدار خواهد بود. بالاتر بردن ولتاژ یا پایینتر بردنش با راندمان ارتباطی نداره ! اگر ولتاژ 1.3 پاینترین ولتاژ پایدار باشه کاملا کافیه و با افزایش ولتاژ به مثلا 1.35 برای همون اور تو راندمان تاثیری که نداره هیچ گرمتر میشه و مصرفشم بیشتر میشه ^^ اورکلاک سیستم دوستمون خوبه و فقط بهتره برای اور تو این فرکانس با اپشن off set برای ولتاژ دادن کار کنه تا پردازنده خنک بمونه و همیشه رو پیک ولتاژ نباشه.

البته اگر دوستمون بتونه برای اون فرکانس ولتاژ پایینتر هم استبل کنه بهتره که البته من بعید میدونم چون بچ نامبرهای معمولی معمولا تو همین حدودا فرکانس و ولت میخورن.

اگه شما میگید اینطور نیست که حتماً اینطور نیست ، من فکر میکردم کم کردن ولتاژ روی راندمان تأثییر داره چون خودم وقتی کاهش دادم سرعت سیستمم کم شد

از طرفی تو Load-Line نوشته که رنج ولتاژ رو مشخص کنید که مقدار بالا برای کارایی بالای سیستم و مقدار پایین برای صرفه جویی در مصرف برق مناسب هست.

من طبق لینک زییر برای خودم رو تنظیم کردم

http://www.overclock.net/intel-motherboards/1012874-official-asus-p8p67-p8z68-series-owners.html#post13464107

که ولتاژ تا 1.424 میره

در کل پیشنهاد شما برای DIGI+ VRM چیه؟

چون این قسمت ولتاژ رو به شدت افزایش میده

لینک به دیدگاه

load line با میزان فرکانس رابطه مستقیم داره. برای حوالی 4400 روی high ست بشه کافیه چون اورکلاک متوسطی هست و برای اور 4600-4900 روی very high و از اون بالاتر هم روی که میره سمت 5000 روی درجه اخر. load line بالا برای فرکانس پایین عملا تاثثیری نداره و فقط ولتاژ زیر لود زیاد جامپ میزه مثلا 0.05-0.07 تا از پایداری اطمینان حاصل بشه و یک وقت V-drop اساسی نخوری و صفحه ابی بگیری. این برای فرکانس پایین که ولتاژ زیادی نیمخواد تاثیری نداره چون در رنج مثلا 1.3 vdrop خیلی کمه و همون Load line درجه high که عملا فقط 0.02 زیر لود اضافه میکنه کافیه تا ولتاژ رو ثابت نگه داره که هم پایدار باشه و هم vdrop نخوره . ولی برای مثال 5000 شما به ولتاژ حوالی 1.5-1.525. احتیاج داری که بالاست و در نتیجه vdrop بالایی هم ممکنه بخوره اگر load line رو ultra high نباشه. load line ولتاژ اضافه بر سازمان به پردازنده میده که یک وقت ولتاژ بیش از حد کم نشه و ناپایدار بشه که همون طور که گفتم با فرکانس در ارتباطه که هر چی فرکانس از یک سطحی بالاتر بره load line که یک درجه بالا تر میره. اگر برای فرکانس پایین load-line بالا بزاری فقط فشار روی پردانده بالا میره و داغتر میشه.

برای current capability هم تا حوالی 4800 با 120% هم کافیه و بعد اون دیگه روی 140% باید بمونه. برای 440 هم همون 100% کافیه.

اون اموزش عمومی به قول معروف خیلی سفت و سخت گرفته شده تا اورکلاک از همه نظر پایدار باشه و پارامترها بالا ست شدند که یک وقت ناپایدار نشه و مو لا درزش نره. ولی میشه با کمی ور رفتن با پارارمترها کمی از نها رو پایینتر اورد تا هم فشار روی پردازنده و برد کمتر باشه و هم همچنان پایدار بمونه. اورکلاک هر پردازنده با دیگری فرق میکنه و الزاما یک روش عمومی برای همه بهترین نیست و در حین پروسه باید پروفایل اور پردازنده خودتو در بیاری.

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

load line با میزان فرکانس رابطه مستقیم داره. برای حوالی 4400 روی high ست بشه کافیه چون اورکلاک متوسطی هست و برای اور 4600-4900 روی very high و از اون بالاتر هم روی که میره سمت 5000 روی درجه اخر. load line بالا برای فرکانس پایین عملا تاثثیری نداره و فقط ولتاژ زیر لود زیاد جامپ میزه مثلا 0.05-0.07 تا از پیاداری اطمینان حاصل بشه و یک وقت V-drop اساسی نخوری و صفحه ابی بگیری. این برای فرکانس پایین که ولتاژ زیادی نیمخواد تاثیری نداره چون در رنج مثلا 1.3 vdrop خیلی کمه و همون Load line درجه high که عملا فقط 0.02 زیر لود اضافه میکنه کافیه تا ولتاژ رو ثابت نگه داره که هم پایدار باشه و هم vdrop نخوره . ولی برای مثلا 5000 شما به ولتاژ حوالی -1.5251.5 احتیاج داری که بالاست و در نتیجه vdrop بالایی هم ممکنه بخوره اگر load line رو ultra high نباشه. load line ولتاژ اضافه بر سازمان به پردازنده میده که یک وقت ولتاژ بیش از حد کم نشه و ناپایدار بشه که همون طور که گفتم با فرکانس در ارتباطه که هر چی فرکانس از یک سطحی بالاتر بره load line که یک درجه بالا تر میره. اگر برای فرکانس پایین load-line بالا بزاری فقط فشار روی پردانده بالا میره و داغتر میشه.

برای current capability هم تا حوالی 4800 با 120% هم کافیه و بعد اون دیگه روی 140% باید بمونه. برای 440 هم همون 100% کافیه.

اون اموزش عمومی به قول معروف خیلی سفت و سخت گرفته شده تا اورکلاک از همه نظر پایدار باشه و پارامترها بالا ست شدند که یک وقت ناپایدار نشه و مو لا درزش نره. ولی میشه با کمی ور رفتن با پارارمترها کمی از نها رو پایینتر اورد تا هم فشار روی پردازنده و برد کمتر باشه و هم همچنان پایدار بمونه. اورکلاک هر پردازنده با دیگری فرق میکنه و الزاما یک روش عمومی برای همه بهترین نیست و در حین پروسه باید پروفایل اور پردازنده خودتو در بیاری.

الان من همه چیزم رو مثل اون لینکی که دادم خدمتتون تنظیم کردم

ولی فرکانس رو اوردم رو 4.6

و ولتاژ هم اوردم روی - 0.050 که توی لود با prim95 ولتاژ میاد روی 1.32 و تا 1 ساعت هم مشکلی نداشت

با این وضعیت مشکلی دارم من یا همه چیز ok هست؟

لینک به دیدگاه

پارمترهای

load line

current capability

vrm frequency

رو چی ست کردید ؟ عین همون لینک ؟

لینک به دیدگاه

پارمترهای

load line

current capability

vrm frequency

رو چی ست کردید ؟ عین همون لینک ؟

بله

فقط مقدار ولتاژ رو کم کردم

بازم جا داشت کم کنم ولی رنگش زرد شد که فکر کردم بهتر باشه دیگه ولتاژ رو کمتر نکنم

لینک به دیدگاه

برای فرکانس 4.6

over current 140% بسیار بالاست و 110% هم کافیه !! vrm frequency 350 خوبه و load line رو very high هم باشه کافیه .

شما به رنگ اپشن ولتاژ توجه نکن و سعی کن پایینترین ولتاژ پلیدار برای اون فرکانس رو به دست بیاری . هر چی ولتاژ پایینتر باشه مصرف کمتره و همچنین گرمای کمتری تولید میشه و عمر مفید پردغازنده میره بالا. من خودم برای 2600K و فرکانس 4.6 ولتاژ 1.26 نیاز دارم !!!!! البته این 2600 فرکانس 5.6 میزنه و گرید بالاتری از 2600 معمولی داره !

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

منم بردم تا ولتاز 1.27

با این حساب مشکلی برام پیش نمیاد در آینده؟

چرا خود اینتل واسه حالت عادی که نرمال میاد بالا 1.3 در نظر گرفته؟

اگه به صورت دیفالت بیاد 1.25 کن مثلاً که مصرف برق سی پی یوشون میاد پایین که این از نظر توانایی پردازنده یه امتیازه محسوب میشه واسشون

لینک به دیدگاه

نه عزیز.. هر چی پایین تر بهتر . هم خنک تره و هم فشار کمتری به پردازنده میاد. بهترین اورکلاک اونی هست که با کمترین ولتاژ بالاترین اورکلاک پایدار رو بگیری که میشه از طرفی گفت که که این اورکلاک پر بازده ترین اورکلاک هست. مخصوصا برای اوکلاک 24/7 این مسئله باید بهش توجه بشه.

همیشه ولتاژهای پیش فرض که توسط کمپانیها تعیین میشه بسیار بیشتر از ولتاژ اصلی مورد نیاز هست و به قولی دست پیش رو میگیرند که پس نیافتند و از پایداری پردازنده 100% مطمئن باشند. در ضمن هر پردازنده ممکنه با 1.25 پایدار نباشه و نمیتونن دونه دونه 100 میلیون پردازنده رو چک کنن و ولتاژ ست کنن. اینا یک ولتاژ universal برای همه ست میکنن و میدن بیرون.

لینک به دیدگاه

فقط من نظرم اینه که برای کاهش فشار روی پردازنده از طریق تنظیم off set ولتاژ بدی و رو manual نباشه تا در حالت بیکار دانکلاک بشه ! یک بار با off set +0.01 تست کن ببین زیر فشار ولتاژت چقدر میشه بعدش بر همون اساس افست منفی یا مثبت داده تا به همون ولتاژ 1.3 زیر لود برسی.

سلام، من اين مورد رو انجام دادم. ولتاژ در حالت لود 100 درصد هر چهار هسته، تو ويندوز XP-32Bit بين 1.264 و 1.272 و تو ويندوز Seven-64Bit بين 1.272 و 1.280 در نوسان بود. الان ولتاژ آفست رو رو چند بزارم؟ همون 0.01 خوبه؟

يه سوال ديگه هم داشتم، تو جاهاي مختلف خوندم يه سري تكنولوژي هاي پردازنده هنگام اوركلاك منجر به غير استيبل شدن سيستم مي شن. مي خواستم بدونم اين قضيه تا چه حد درسته و اگه درسته، كدوم يكي از تكنولوژي هاي زير رو شامل ميشه؟

1Intel SpeedStep

2Intel Virtu. Technology

3Execute Disable Bit

4Limit CPUID Maximum

5Turbo Mode

6CPU C1E

7CPU C3 Report

8CPU C6 Report

9CPU Spread Spectrum

تو راهنماي خوده بايوس نوشته غيرفعال كردن مورد شماره 9 مي تونه قابليت پردازنده رو تو افزايش فركانس پايه بهبود بده.

با تشكر

لینک به دیدگاه

خوب شما باید بری دنبال کمترین ولتاژ مورد نیاز برای پایدار کردن اورکلاک .

حالا شما off set رو بزار رو منفی (-) همون 0.01 رو امتحان کن . ولتاژ میاد دور و بر 1.25 . تست پایداری کن و اگر پایدار بود بار برو پایینتر مثلا 0.02 . همین طور ولتاژ رو کاهش بده و تست کن تا به پایینترین ولتاژ پیادار برسی.

هیچ کدوم از اون گزینه ها باعث نا پایداری نمیشن و به یک سریشون اصلا نباید دست بزنید والا قابلیت اورکلاک yیر فعال میشه. مثلا trubo mode رو نباید کاری داشته باشید !

اپشنهای

Intel SpeedStep

CPU C1E

7CPU C3 Report

8CPU C6 Report

هم مدیریت انرژِی و فرکانس ربط دارن و چند کار دیگر هم میکنن که تو اورکلاک هیچ تداخلی ایجاد نمیکن !! فقط باعث میشن که در حالت بیکار ولتاژ و فرکانس دانکلاک بشن که برای کاهش مصرف انرژی هست. اگر بخوای بنچمارک حرفه ای بگیری یک خرده نیازه با اینا ور بری تا پردازنده دانکلاک نشه و نتیجه تحت تاثیر فرکانس لحظه ای پایین قرار نگیره

Intel Virtu. Technology

3Execute Disable Bit

4Limit CPUID Maximum

هم با اورکلاک کاری ندارن و نیازی نیست به این اپشن ها دست بزنید. virtu با گرافیک داخل پردازنده و استفاده همزمان در کنار گرافیک PCI کار داره برای مثال.

CPU Spread Spectrum

هم فقط زمانی غیر فعال کردنش تاثیر داره که شما بخوای فرکانس رم رو خیلی بالا ببری و در نتیجه BCLK بالای 106 بخوای بدی که اون غیر فعال کردن این اپشن تاثیر داره.

ویرایش شده توسط سالار
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

با سلام،

من روی این مین برد می خوام یه روند استاندارد (یا حداقل پایه) واسه کسایی که از این مدل پردازنده و البته از بچ نامبرهای معمولی استفاده می کنن در بیارم. تا اینجا با توجه به مطالعاتی که کردم و تجربه ای که روی پردازنده خودم داشتم، یه روند رو بصورت زیر استخراج کردم. از دوستانی که تو این زمینه تجربه ای دارن (بخصوص آقا سالار عزیز) خواهش می کنم که با بررسی این روند، توی تکمیل یا تصحیحش کمک کنن تا یه چیزه مفید واسه همه کاربرای این سری مین و پردازنده در بیاد:

VCore: For Normal Bach Number

Below 4200MHz: 1.25~1.30

4200-4500MHz: 1.30~1.34

4500-4800MHz: 1.34~1.44

4800-5000MHz: 1.44~1.50

Over 5000MHz: 1.50~1.65

Load-Line Calibration

Below 4200MHz: Normal

4200-4500MHz: High

4500-4900MHz: Very High

Over 4900MHz: Extreme

CPU Current Capability

Below 4400MHz: 100%

4400-4600MHz: 110%

4600-4800MHz: 120%

4800-4900MHz: 130%

Over 4900MHz: 140%

DIGI+VRM Frequency

???

(My System: Auto)

DIGI+VRM Phase Control

???

(My System: Extreme)

لینک به دیدگاه

رضا جان برای Vram Frquency میتونه ای رو اضافه کنی :

4200-4400 : 300

4400-4600 : 350

4600-4900 : 400

4900 به بالا : 500

----------------------------------

برای phse control تا زمانیکه بالای ولت1.5 نری لازم نیست دستش بزنی و لی بعد اون ببرید رو اکستریم

لینک به دیدگاه

با تشكر از آقا صابر عزيز، پس تا اينجا جدول به اين صورت در مياد:

VCore: For Normal Bach Number

Below 4200MHz: 1.25~1.30

4200-4500MHz: 1.30~1.34

4500-4800MHz: 1.34~1.44

4800-5000MHz: 1.44~1.50

Over 5000MHz: 1.50~1.65

Load-Line Calibration

Below 4200MHz: Normal

4200-4500MHz: High

4500-4900MHz: Very High

Over 4900MHz: Extreme

CPU Current Capability

Below 4400MHz: 100%

4400-4600MHz: 110%

4600-4800MHz: 120%

4800-4900MHz: 130%

Over 4900MHz: 140%

DIGI+VRM Frequency

4200-4400MHz: 300

4400-4600MHz: 350

4600-4900MHz: 400

Over 4900MHz: 500

DIGI+VRM Phase Control

VCore Below 1.5 v: Normal

VCore Over 1.5 v : Extreme

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...