رفتن به مطلب

سیستم خنک کننده قوی و ارزان(نسبتا)

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت دوستان

من بعد از یک مدت تحقیق و گشتن بازار این مازول ترموالکترونیک رو که هم همه جا یافت میشه رو پیدا کردم

TEC12706

Thermoelectric-Cooling-Modules-TEC-12706-.jpg

این ماژول قیمتی حدود 10 تومن داره و با یک اداپتور یا یه پاور قرازه راه اندازی بشه

در نهایت میتونه 68درجه اختلاق تو دو ترفش ایجاد کنه که در نوع خودش عالی است

البته به شرطی که بتونید گرمای انتقالی رو خنک کنید !

من دارم سعی میکنم این ماژول رو رو سی پی یوم سوار کنم و سینک سی پی یو رو روی اون

و در ضمن دارم روی برنامه avrومداری کار میکنم که به صورت اتوماتیک این ماژول رو خودش خاموش کنه و روشن کنه،دما رو فیکس کنه رو هر دمایی که هودمون تایین کنید و . . .

فقط مشکل اینه که من این قطعا رو عملا تست نکردم(نیم ساعت هست که گرفتم این رو،پاور تستم دسته شرکم هستش!)

اگه کسی در این مورد اطلاعاتی داره لطفا با من در میان بزارید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با این قطعه دوستان زیادی در سایتهای سخت افزاری تست زده اند و تقریبا قطعه مناسبی برای خنک کردن cpuنیست .نه اینکه نشه .چرا میشه اما بازده مناسب نداره و در توانهای بالا اصلا خنک کردندش کار ساده ای نیست.و خودش یدونه فن و هیت سینک حسابی یا واترکولینگ می خواهد .و از همه مهمتر اینکه این tecهای موجود 99درصد جنس مرغوبی ندارند و بیش از حد داغ می کنند و توانایی ایجاد اختلاف دمایی حتی تا 40 درجه هم ندارند. این تاپیک هم نگاه کنید:http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=7448&hl=&fromsearch=1

لینک به دیدگاه

دوست عزیز

قبلا در فروم لیون در این مورد بحث شده. این ماژول ها در اصل یک dt بین 2 طرف المان ایجاد میکنند. پی در عمل حرارت جذب نمیشه و از یک طرف به طرف دیگه انتقال پیدا میکنه. شما اگر این وسیله رو روی cpu سوار کنید ، باز هم باید توسط یک وسیله مانند فن ، حرارت منتقل شده به سطح دیگر را دفع کنید. خوب با این حساب شما باز هم به فن احتیاج دارید.

800px-Peltierelement.png

اما مسئله مهم اینه که شما برای این کار باید انرژی زیادی و در حدود 53 وات مصرف کنید . پس با این حساب ، علاوه بر اینکه همان حرارت تولید شده در سی پی یو را فقط انتقال داده اید، مصرف کامپیوتر را هم بیشتر کردید که خودش باز هم باعث تولید گرمای بیشتر خواهد شد.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز

قبلا در فروم لیون در این مورد بحث شده. این ماژول ها در اصل یک dt بین 2 طرف المان ایجاد میکنند. پی در عمل حرارت جذب نمیشه و از یک طرف به طرف دیگه انتقال پیدا میکنه. شما اگر این وسیله رو روی cpu سوار کنید ، باز هم باید توسط یک وسیله مانند فن ، حرارت منتقل شده به سطح دیگر را دفع کنید. خوب با این حساب شما باز هم به فن احتیاج دارید.

800px-Peltierelement.png

اما مسئله مهم اینه که شما برای این کار باید انرژی زیادی و در حدود 53 وات مصرف کنید . پس با این حساب ، علاوه بر اینکه همان حرارت تولید شده در سی پی یو را فقط انتقال داده اید، مصرف کامپیوتر را هم بیشتر کردید که خودش باز هم باعث تولید گرمای بیشتر خواهد شد.

خوب من هم واسه خنک کردن سریع سی پی یو میخوام این قطعه رو

در ضمن الان با یا یه فن استوک اینتل تست زدم

دما تا 15درجه اومد پایین(از 46رسید به 15)

(برای این کار 12ولت

5امپر اعمال شد روش)

فقط مشکل این هستش که خود قطعه داغ میکنه،واسه همین فک نکنم بطونه مدام کار بکنه

واسه همون براش یه سیستم با avr طراحی میکنم که اگه درست کار کرد رو سایت اپلود میکنم

تا همه استفاده کنن

کنترلر فن رو هو وابسته به دما میکنم(به صورت تو کار رو بورد avr جا سازی میکنم)

به همراه یه سنسور دمای بسیار حساس خارجی دما سینک رو مانیتور کنه

در مورد مصرف هم باید بگم اگه سیستم رو بتونه تا اون حد خنک کنه،مصرفش مشکله خاصی ایجاد نمیکنه!

چون نمیخوام دائما روشن بمونه(فک نکنم اگه بخواییم هم بتونه،چون خیلی داغ میکنه)

ویرایش شده توسط amin69r
لینک به دیدگاه

آقا محمد امروز چندتا t.e.cبه دستم رسید یک تست زدم عکس ازش گرفتم شاید براتون جالب باشه.

post-4158-092200300 1309676465_thumb.jpg

post-4158-040335400 1309676487_thumb.jpg

همین طور که داخل عکس پیدا است بعد از حدود15 دقیقه این برفک ها به وجود آمد یک مقدار از برفک را تراشیدم که بهتر پیدا باشه .سوالی بود در خدمتم

دوستان اگه دما در حد 20×22 باشه باز هم رطوبت میشینه رو سینک؟!(به اندازه ای که مشکل ساز بشه)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان اگه دما در حد 20×22 باشه باز هم رطوبت میشینه رو سینک؟!(به اندازه ای که مشکل ساز بشه)

اگر منظورتون اینه که دمای tecحدود 20تا22باشه نه شبنم نمیزنه .بستگی به شرایط محیطی دمای شبنم اصولا زیر 10 درجه است واکثرا در دماهای منفی رخ میده

لینک به دیدگاه

دوستان دیشب من تست کردم این tec رو

حد اقال 12درجه کاهش دما ایجا میشه نسبت به فن استوک

در ضمن من تو تست از 5 ولت خود پاور استفاده کردم(با 12 دما میرفت تا 3×2 درجه که ترسیدم برفک حاصل کار بده دستم)

اینم دما ها بعد 2 ساعت تست کامل با سوپر پی ای

و اورکلاکینگ سیستم تا 3.5

post-9122-0-69132600-1321519593_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

این رو هم بگم که همه قابلیت های سرفه جویی سیپی یو خاموش بود وگرنه تو حالت بیکاری که ولتاز و فرکانس سی پی یو میومد پایین دما تا 10 درجه هم افت میکرد با همین 5 ولت

لینک به دیدگاه

دوست عزیز نتایجتون خیلی جالب بود.

لطف میکنی یک عکس هم از نحوه نصبشون بگذارید. ؟

ممنون @};-

لینک به دیدگاه

دوست عزیز نتایجتون خیلی جالب بود.

لطف میکنی یک عکس هم از نحوه نصبشون بگذارید. ؟

ممنون @};-

خواهش

من متاسفانه دوربین درست حسابی ندارم

و این عکس که میزارم فک نکنم گویا باشه

در هر صورت توضیح میدم چیکار کردم:

tecرو با خمیر سیلیکون گذاشتم رو سی پی یو(سمت tcشو)

بعد طرف دیگرو هم خمیر زدم

و سینک و با کمک یه کش روش ثابت کردم

بعدهم به 5ولت وصلیدم و شروع شد تست!

تو تست ها ولتاز 5 ولتم منیتور کردم که افت نداشت با یه پاور 230وات واقعی

ولی رو 12 ولت افت ولتاز میده،رو شاخه 12 ولت به همین خاطر توصیه میکنم اگه خواستین این کارو بکنین حتما از یه منبع تغذیه جداگانه استفاده کنید

post-9122-0-50588600-1321534878_thumb.jpg

ویرایش شده توسط amin69r
لینک به دیدگاه

دوستان تا یادم نرفته

این قطعه یه مشکلی که داره موقعی که خارج از مداره(برق نداره)کاملا به صورت عایق عمل میکنه و انگار رو سی پی یو سینک نذاشتین(حتی گرما هم پس میده!)

به همین خاطر توصیه میکنم برای یه دوره خیلی طولانی استفاده نکنید و اگه هم کردین حتما حواستون به دما ها باشه(

هر چند همه سی پی یو های امروزی در حالتی که دما از حد مجاز رد بشه سیستم رو خاموش یا ریستارت میکنن،و تو بایوس هم جاهایی برای تنظیم بیشترین دمای سی پی یو و عکس العمل لازم وجود داره که میتونید از اونها هم استفاده کنید)

;)

ویرایش شده توسط amin69r
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...