رفتن به مطلب

موضوع عجیب و نگران کننده : کمبود موجودی کارت RADEON VII به واقعیت پیوست !

Recommended Posts

در 8 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

ساخت پردازنده بزرگتر به همین سادگی ها نیست . هرچه ابعاد GPU بزرگتر میشه هزینه بیشتری داره و تعداد بیشتری از GPU ها  قبل از تموم شدن پروسه ساخت از بین میرن . از طرفی همین الان هم ما گرافیکهایی با خنک کننده مایع داریم ( مثلا در سری فیوری ) و دیگه این که در اضافه کردن سایه زن محدودیتهایی وجود داره

هیچ مشکل ساختی ندارن اینا پلن دارن نقشه راهشون نگاه کنی همین الانش تکنولوژی  سال 2022 رو دارن ولی رو نمیکنن چون اگه الان رو کنن سال بعد چیز جدیدی برا پول دراوردن ندارن

به نظرم بهتره نگاهی به کارایی که در حوزه نظامی کردن نگاه کنید اونجا جدیدترین تکنولوژی هاشونو به کار میگیرن و چیزای اختصاصی تولید میکنن

وقتی شما به 7 نانو متر میرسی سطح کمتری نسبت به مثلا 20 نانومتر میگیری خوب بیان اندازه همون 20 نانومتر پردازنده 7نانومتریشونو وسعت بدن و ترانزیستور و هسته اضافه کنن  این چیز سختیه؟

دماشم که بلخره میشه مهار کرد میتونن با افزایش تعداد هسته فرکانسو کمتر کنن 

موضوع اینه اینکارو نمیکنن...شدنش میشه ولی نمیخوان یهو همه چیو بیارن رو دایره

اون مال کشور جهان سومی هست که همه چیو میاره رو دایره و تمام وسعت سازندگیشو به خرج میده اینا لزومی نداره اینکارو کنن

انویدیا از لحاظ تکنولوژی خیلی جلو تر از amd هست علتشم سرمایه و سهام بسیار زیادشه که از حوزه هوش مصنوعی و گیمینگ  و 3d درمیاره  حداقل از این شرکت انتظار ساخت گرافیک خفن تری میره 

از طرفی رزولوشن 4k بین گیمیر ها استفاده نمیشه چون گرافیکا نمیکشن و گرافیکیم که بتونه نزدیک 50 فریم بهش بده قیمت سرسام اوری داره پس نمیخره 

خوب یا باید اینا از پایه اصول ساخت  تصاویر و فریم رو عوض کنن یا اینکه سخت افزار قدرت مند تری بسازن

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ATER گفته است :

من تو dota 2 و csgo با کارت های amd مشکل دارم ، توی دوتا2 کرش میشه و فریم به اندازه انویدیا خوب نیست وقتی هم بازی رو alt tab میکنی توی فایل های سیستم میگیری تصویر لگی هست

توی csgo هم دراپ فریم دارم

بقیه بازی ها مشکلی نداره

اگه میتونی درایو amd رو بگیر،اونی که رو سیستم هست کامل پاکش کن جدیده رو بزن شاید درست شد،الان میخاستم مشکلو دوباره بندازم گردن amd ومحصولاتش،اما خب نه این طرف لیزا سو تو این فروم حکم پیغمبرو داره،بحثو کشش نمیدم

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، memex گفته است :

هیچ مشکل ساختی ندارن اینا پلن دارن نقشه راهشون نگاه کنی همین الانش تکنولوژی  سال 2022 رو دارن ولی رو نمیکنن چون اگه الان رو کنن سال بعد چیز جدیدی برا پول دراوردن ندارن

به نظرم بهتره نگاهی به کارایی که در حوزه نظامی کردن نگاه کنید اونجا جدیدترین تکنولوژی هاشونو به کار میگیرن و چیزای اختصاصی تولید میکنن

وقتی شما به 7 نانو متر میرسی سطح کمتری نسبت به مثلا 20 نانومتر میگیری خوب بیان اندازه همون 20 نانومتر پردازنده 7نانومتریشونو وسعت بدن و ترانزیستور و هسته اضافه کنن  این چیز سختیه؟

دماشم که بلخره میشه مهار کرد میتونن با افزایش تعداد هسته فرکانسو کمتر کنن 

موضوع اینه اینکارو نمیکنن...شدنش میشه ولی نمیخوان یهو همه چیو بیارن رو دایره

اون مال کشور جهان سومی هست که همه چیو میاره رو دایره و تمام وسعت سازندگیشو به خرج میده اینا لزومی نداره اینکارو کنن

انویدیا از لحاظ تکنولوژی خیلی جلو تر از amd هست علتشم سرمایه و سهام بسیار زیادشه که از حوزه هوش مصنوعی و گیمینگ  و 3d درمیاره  حداقل از این شرکت انتظار ساخت گرافیک خفن تری میره 

از طرفی رزولوشن 4k بین گیمیر ها استفاده نمیشه چون گرافیکا نمیکشن و گرافیکیم که بتونه نزدیک 50 فریم بهش بده قیمت سرسام اوری داره پس نمیخره 

خوب یا باید اینا از پایه اصول ساخت  تصاویر و فریم رو عوض کنن یا اینکه سخت افزار قدرت مند تری بسازن

داشتن پلن که دلیلی بر داشتن فناوری نیست . اتفاقا توی پلنشون میگن ما باید به چنین جایی برسیم . نه این که الان داریم . بله شرکتها از چند سال قبل روی فناوریهاشون کار می کنن مثلا ناوی و ولتا از زمان عرضه پاسکال صحبتش بود اما دلیل نمی شه که همون موقع داشته باشنش .

تعداد ترانزیستور واقعا رشد داشته کارت HD 7970 که در زمان خودش پرچمدار بود حدود 4 میلیارد ترانزیستور داشت کارت VII هم 13 میلیارد ترانزیستور داره . ضمن این که کارت VII نسبت به وگا 64 مقدار کمتری سایه زن داره . کارت مثل VII دیگه به تهش رسیده . توی فناوری 7 نانومتر داره 295 وات مصرف می کنه در حالی که کارت HD 7970 مصرفش 250 واته . کارتهای ای ام دی نمی تونن بیشتر از 4096 عدد سایه زن داشته باشن پس تنها راه افزایش پرفورمنس یا بهینه سازی هستش یا افزایش فرکانس از اونجایی که فناوری VII مال سری وگا هستش تنها کاری که ای ام دی کرده کمی افزایش بهره وری و مهاجرت به 7 نانومتر بوده تا بتونه فرکانس رو افزایش بده به همین دلیل دما و مصرف بالا رفته وگرنه این کارت باید مصرفش کمتر از سری قبلی وگا باشه .

خود کارت وگا 64 مقدار 12.5 میلیارد تارنزیستور داره . نانومتر وگا 64 نصف HD 7970 هستش اما تعداد سایه زنش 3 برابره . حاصل این اتفاق افزایش ابعاد چیپست از 352 میلی متر مربع به 495 میلیمتر مربع بوده . پس ای ام دی نتنها از فضای بدست اومده به خاطر نانومتر کمتر نهایت بهره رو برده بلکه پا رو فراتر گذاشته و ابعاد چیپست رو بیشتر هم کرده . ضمن این که با کمتر شدن نانومتر هزینه ساخت افزایش پیدا می کنه و مقدار قطعه خراب افزایش پیدا می کنه . در نتیجه ساخت هر عدد GPU وگا 64 هزینه بسیار بیشتری نسبت به GPU مورد استفاده در HD 7970 داره . که این به افزایش قیمت منجر میشه .

در موردGPU انویدیا هم همینه  1080Ti با 471 میلی متر مربع تبدیل شده به 2080Ti با 759 میلیمتر مربع .

نکات دیگه ای هم این وسط وجود داره . مثلا کارتهای سری وگا می بایست همزمان با سری پاسکال وارد بازار می شد اما به خاطر تاخیر در ساخت انبوه HBM 2 این اتفاق رخ نداد . یا سری جدید رایزن خیلی وقته طراحیش تموم شده و حتی نمونه گیری شده اما هنوز وارد بازار نشده چون فناوری 7 نانومتر آماده نبوده . بر طبق برخی اخبار شرکت ای ام دی عرضه ناوی رو به تاخیر انداخته در حالی که انویدیا بازار رو بدست گرفته و همین الان هم برای عرضه ناوی دیره ، هنوز معلوم نیست چرا شاید توان کم فناوری 7 نانومتر دلیلش باشه و مثل همیشه در ای ام دی GPU فدای CPU شده .

من کاری به دلایل جلو بودن انویدیا نداشتم . گفتم ای ام دی که از انویدیا عقب افتاده دلیلی برای عرضه نکردن محصولاتش نداره . همین .

ضمن این که این شرکتها به فکر آیندشون باشن و همه جیز رو یه دفعه رو نکنن کاملا عقلانی هستش و نمیشه بهشون خرده گرفت  . موقعی که در مورد صنایع نظامی صحبت میشه داریم از ارتش آمریکا صحبت می کنیم که حدود 700 میلیارد دلار سالانه بودجه داره و میتونه اینتل و ای ام دی و انویدیا رو به راحتی بخره !!! از طرفی محصولی که برای صنایع نظامی طراحی میشه می بایست محرمانه بمونه تا دشمن از ویژگی ها و نقایصش مطلع نشه . بر فرض که حرف شما صحیح باشه این که ای ام دی و ... نمی تونن محصولاتی رو که برای صنایع نظامی ساختن وارد بازار کنن به خواست خودشون نیست بلکه مجبور هستند .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱ ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

تاثیر فناوری DLSS در بازی بتل فیلد V :

.

اونجوری که تصاویر نشون میده با روشن کردنش کیفیتش بازی پایینتر میاد حالا این DLSS  چی داره که فنهای انویدیا سنگشو به سینه میزنن ! خوب بیاد فریم بازیو بیشتر کنه ! آدم بازی جدید و سخت افزار قویتر میبنده که از گرافیک لذت ببره ، اگه قرار به فریم گرفتن بود بازی 10 سال پیشو اجرا کن و از فریم بالا لذت ببر !

لینک به دیدگاه

در در 1397/11/26, 11:31:15، Hassan.SK گفته است :

اونجوری که تصاویر نشون میده با روشن کردنش کیفیتش بازی پایینتر میاد حالا این DLSS  چی داره که فنهای انویدیا سنگشو به سینه میزنن ! خوب بیاد فریم بازیو بیشتر کنه ! آدم بازی جدید و سخت افزار قویتر میبنده که از گرافیک لذت ببره ، اگه قرار به فریم گرفتن بود بازی 10 سال پیشو اجرا کن و از فریم بالا لذت ببر !

تا اونجایی که دانش ناقص من میرسه این فناوری میتونه لبه ها رو کمی صاف کنه اما همزمان کیفیت تصویر هم پایین میاد البته فریم هم بالا میره .

در مقایسه با فناوری های مشابه برای صاف کردن لبه ها :

DLSS

لبه صاف + کاهش نسبی کیفیت + افزایش فریم

سایر فناوری ها

لبه صاف + بدون تغییر در کیفیت + افت فریم

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، silvermanhhh گفته است :

اگه میتونی درایو amd رو بگیر،اونی که رو سیستم هست کامل پاکش کن جدیده رو بزن شاید درست شد،الان میخاستم مشکلو دوباره بندازم گردن amd ومحصولاتش،اما خب نه این طرف لیزا سو تو این فروم حکم پیغمبرو داره،بحثو کشش نمیدم

این که چطور درایور قدیمی رو کامل پاک کنی و جدید نصب کنی دیگه هر کسی میدنه

احتمال زیاد کسانی که amd دارن متوجه این مشکلات نمیشن چون اصلا انویدا استفاده نکردن که تفاوتش رو ببین 

لینک به دیدگاه

در در 1397/11/25, 11:44:33، big VULTURE گفته است :

تفاوت خاموش و روشن بودن DLSS در بازی مترو :

DLSS On

1967067733_DLSSOn.jpg.1fd1766373f6f5b062e7c7d247348475.jpg

DLSS Off

1608599203_DLSSOff.jpg.8543b430e007d9853bc9b3285c42bf8e.jpg

.

خیلی جالب بود مرسی که ارسال کردید 

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، ATER گفته است :

من 480 روی این سیستم تست کردم مشکلات رو داشتم

فرداش 1050ti رسید دستم هیچ کدوم از اون مشکلات رو نداشتم

قبلا با 6870 یه سیستم دیگه دقیقا همین مشکلات رو داشتم

یه بار درایور رو DDU می کردید دوباره نصب می کردید احتمالا درست می شد 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

فکر کنم این قابلیت با super sampling جالب بشه چون اون اسکیل بازیو زیاد میکنه و این تار 🕵️‍♂️

لینک به دیدگاه

در در 1397/11/19, 22:27:45، big VULTURE گفته است :

کسی نگفت این کارت وگا 64 هستش . موضوع سر جانشینی و مقایسه بود . مثل 2080 که عملا جانشین 1080 هستش .

فعلا که سایه زن های RT و اون قابلیت DLSS جز افزایش هزینه تولید و ابعاد چیپست کاری انجام ندادن ?

حالا ما صبر می کنیم ببینیم سهام انویدیا چی میشه . آخه دکتر هوانگ خیلی ادعا داره ولی معلومه یه جاییش داره میسوزه . ما که آدم حسابش نمی کنیم اما شما طرفدارهاش بگید آب رو بریزه همونجا که میسوزه !

خب انویدیا نسل جدید عرضه کرده و رقیب هم فعلا حضور فعالی نداره . خیلی واضحه همه چیز برای سوددهی انویدیا فراهمه اما :

آمار چیز دیگه ای میگه .

لینک به دیدگاه

در در 1397/11/26, 13:42:35، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است :

یه بار درایور رو DDU می کردید دوباره نصب می کردید احتمالا درست می شد 

نمیدونم چرا همه دنبال درس دادن هستن

گفتم که با DDU کامل پاک کرده بودم.

درایور جدید ریختم همین بود قدمی تر هم تست کردم همین بود

یه بنده خدایی هم امده بود خونه ما سی پی یو از من بخره صفحه دکستاپ دید dota 2 هست گفته دوتا بازی میکنه و.... اونم همین مشکل رو داشت

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، ATER گفته است :

نمیدونم چرا همه دنبال درس دادن هستن

گفتم که با DDU کامل پاک کرده بودم.

درایور جدید ریختم همین بود قدمی تر هم تست کردم همین بود

یه بنده خدایی هم امده بود خونه ما سی پی یو از من بخره صفحه دکستاپ دید dota 2 هست گفته دوتا بازی میکنه و.... اونم همین مشکل رو داشت

سلام دادا خوبی

ببین مشکل از گرافیک نیست موتور بازی باهاش مچ نیست

البته توی درایور amd یه سری تنظیمات هست یه جا پست گذاشتم در بارش میخوای نگاه بنداز تو بحث گرافیک پیدا میکنی 

ولی به طور کلی وقتی میگی بازی دیگه بدون مشکل بوده خوب پس ایراد از کارت نیست

ولی به طور کلی من 2تا کارت از 2شرکت داشتم هردوشون خوبن ولی تو نرخ قیمت میان رده من به amd بسنده میکنم تا nvidia 

جفتشون خوبن واقعا این موتور بازی سازی هست که نوع پردازش رو تعیین میکنه مناسب کدوم کانفیگ باشه 🙂

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، memex گفته است :

سلام دادا خوبی

ببین مشکل از گرافیک نیست موتور بازی باهاش مچ نیست

البته توی درایور amd یه سری تنظیمات هست یه جا پست گذاشتم در بارش میخوای نگاه بنداز تو بحث گرافیک پیدا میکنی 

ولی به طور کلی وقتی میگی بازی دیگه بدون مشکل بوده خوب پس ایراد از کارت نیست

ولی به طور کلی من 2تا کارت از 2شرکت داشتم هردوشون خوبن ولی تو نرخ قیمت میان رده من به amd بسنده میکنم تا nvidia 

جفتشون خوبن واقعا این موتور بازی سازی هست که نوع پردازش رو تعیین میکنه مناسب کدوم کانفیگ باشه 1f642.png

حرف منم همینه که سازگاری بازی ها با گرافیک های nvidia بهتر هست

انویدیا و Intel روی سیستم باشه  خیلی دردسر هات کم تر میشه.

لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، ATER گفته است :

چی بگم والا منم اگه اون همه سرمایه داشتم خوب قطعا تمام شرکت های بازی سازی پول میدادم برای اینکه موتورشون رو محصول من مچ باشه 

ولی در کل انویدیا بعد 1نسل نسل قبلیو دور میریزه 

برای ما ایرانی ها انویدیا زیاد مناسب نیست

لینک به دیدگاه

در 55 دقیقه قبل، ATER گفته است :

والا منم تا جایی که یادم میاد همیشه از قدیم بوده که وقتی طرف کلی مشکل تو اجرای بازیاش داشت یا داغ میکرد قطعات یا اشکالات عجیب غری سی پی یو یا گرافش ای ام دی بوده.

(من این رایزنو دیدم خوشم اومد ازش مخصوصا اینکه هسته تعداد بالا داره و چیزای خنکی هم هست و خوش قیمت ولی اینتل و انویدیا واقعا بهینن)

ویرایش شده توسط فرهاد کوهکن
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 ساعت قبل، ATER گفته است :

درسته ،

اگه بازیها از پایه روی دایرکس 12 ساخته بشن با کارتهای amd بهتر مچ میشن و بازیها روانتر میشن متاسفانه روی دایرکس 11 عمکلرد خوبی ندارن و بعضا دچار افت فریم بدی میشم

اما واسه ایرانیها بهتره چون مموری و قدرتش نسبت به رقیب بیشتره و ساپورت بهتری توی آینده داره 

لینک به دیدگاه

خب انویدیا قرار مشکلات DLSS رو حل کنه :

به عنوان یه PC گیمر امیدوارم که موفق بشه و افت کیفیت رو جبران کنه .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

هر بار این تاپیک با این عنوان بالا میاد من خندم میگیره😅البته جسارت نشه به دوستان قصد بدی ندارم ولی احساس میکنم اینقدر که دوستان اینجا نگران این موضوع هستن خود AMD نیست😂

لینک به دیدگاه

خخخ طرفداران amd بدجور DLSS رو کوبوندن حقیقتش فناوری چکربورد که داخل PS4 PRO هم استفاده میشه افتخاری نداره واسه PC GAMERS داخل این فناوری رزلوشن ناتیو 4K نیست قابل توجه دوستانی که میگن با فعال کردنش پرفورمانس زیاد میشه خیر رزلوشن پایین میاد و فریم میره بالا 10 سال زحمت کشیدن واسشا در اخر ITS JUST WORKS🤣

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...