رفتن به مطلب

درخواست راهنمایی برای تنظیم بایوس

mohammad65
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود

دوستان عزیزیک سیستم جدید جمع کردم و نیاز به راهنمایی شما برای تنظیم بایوس جهت نصب ویندوز را دارم .فکر می کنم افراد زیادی مثل من هستند که دنبال یک راهنمای جامع برای این کار هستند.

چندتا سوال دارم که اگر دوستان لطف کنند ممنون میشم.

من یک HDD 1TB  و یک SSD nvme 250GB  دارم که طبعا قصد دارم بوت از روی ssd  اجرا بشه . مادر بورد asus tuf z370 pro gaming  هست . لطفا راهنمایی کنید UEFI  و RAID   و legacy boodt  و csm  و ... چی هستند و برای بهترین کارایی چه حالتی رو انتخاب کنم ؟

گزینه intel rapid storage در حالت  off  هست . لازم هست که on  نشه یا نه؟

کلا چه گزینه هایی رو باید تغییر بدم ؟

لینک به دیدگاه

من خیلی حرفه نیستم ولی هر موقع قبلا می خواستم ویندوز نصب کنم اگه بیش از 1 دونه هارد به سیستم وصل بود (مثلا یه هارد معمولی و یه دونه SSD) اجازه نمی داد و باید موقع نصب فقط یه هارد وصل باشه. برای همین پیشنهاد می دم کابل هارد رو قطع کنید و ویندوز رو روی SSD نصب کنید و بعدا کابل هارد رو وصل کنید. اون تنظیم ها هم اگه ازش سردرنمیارید، لازم نیست تغییرش بدید و بزارید روی همون حالت استاندارد خودش باشه. مهم همون نصب ویندوز روی SSD هست که شما انجام می دید و تفاوت سرعتش با هارد عادی کاملا معلوم می شه.

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

یه نکته دیگه هم اینه که اگه کاربرد گیمینگ هستش خیلی به اون بوت سریع SSD گیر ندید. من خودم هم هارد و SSD nvme دارم ولی ویندوز رو روی HDD نصب کردم و از SSD برای نصب بازی ها استفاده می کنم. آخه اون بوت سریع فقط موقع روشن شدن اثر داره و حالا مثلا چقدره. اگه SSD شما ظرفیت زیادتری داشت که هم ویندوز و هم برنامه ها روی اون جا می شد و بازم فضا داشتید که بازی روش نصب کنید اون موقع یه چیزی.  اگه کاربرد گیمینگ نیست و فقط ویندوز و برنامه رو باید نصب کنید، بهتره که روی SSD بشه و هارد هم برای فضای ذخیره سازی استفاده بشه. 

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، mohammad65 گفته است :

درود

دوستان عزیزیک سیستم جدید جمع کردم و نیاز به راهنمایی شما برای تنظیم بایوس جهت نصب ویندوز را دارم .فکر می کنم افراد زیادی مثل من هستند که دنبال یک راهنمای جامع برای این کار هستند.

من یک HDD 1TB  و یک SSD nvme 250GB  دارم که طبعا قصد دارم بوت از روی ssd  اجرا بشه . مادر بورد asus tuf z370 pro gaming  هست . لطفا راهنمایی کنید UEFI  و RAID   و legacy boodt  و csm  و ... چی هستند و برای بهترین کارایی چه حالتی رو انتخاب کنم ؟

سلام.

دوست من مین های جدید تنظیمات بایوسشون در بهترین حالت ممکن تنظیم میشه برای کاربرهای عادی. توصیه میکنم خیلی تغییرشون ندید.

اون گزینه اینتل رپید استوریج هم بزارید رو همون حالت off بمونه.

فقط وقتی هارد دارید اول تست کنید ک میزاره رو ssd ویندوز بزنید یا نه. اگر نذاشت هارد رو از مین جدا کنید رو ssd ویندوز بزنید بعدش هارد رو وصل کنید.

موفق باشید.

در 50 دقیقه قبل، amir44 گفته است :

یه نکته دیگه هم اینه که اگه کاربرد گیمینگ هستش خیلی به اون بوت سریع SSD گیر ندید. من خودم هم هارد و SSD nvme دارم ولی ویندوز رو روی HDD نصب کردم و از SSD برای نصب بازی ها استفاده می کنم. آخه اون بوت سریع فقط موقع روشن شدن اثر داره و حالا مثلا چقدره. اگه SSD شما ظرفیت زیادتری داشت که هم ویندوز و هم برنامه ها روی اون جا می شد و بازم فضا داشتید که بازی روش نصب کنید اون موقع یه چیزی.  اگه کاربرد گیمینگ نیست و فقط ویندوز و برنامه رو باید نصب کنید، بهتره که روی SSD بشه و هارد هم برای فضای ذخیره سازی استفاده بشه. 

سلام.

برادر شما الگوی همه pc بازایی.

از بهترین مشاوره و توضیحاتی بود ک تو کل طول و عرض عمرم شنیدم و خوندم.

به نظرم اون ssd رو بفروش و بازیهاتم بزن رو hdd چون بازی روی ssd نهایت 2 فریم میخاد بت تفاوت بده که اصلا اصلا قابل قیاس نیس با سرعت ویندوزی ک روی ssd نصب بشه. حالا اصا 2 فریمم بیشتر گرفتی اخرش ک چی؟ مثلا چقدره؟؟!

لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، Ali Subi گفته است :

سلام.

برادر شما الگوی همه pc بازایی.

از بهترین مشاوره و توضیحاتی بود ک تو کل طول و عرض عمرم شنیدم و خوندم.

به نظرم اون ssd رو بفروش و بازیهاتم بزن رو hdd چون بازی روی ssd نهایت 2 فریم میخاد بت تفاوت بده که اصلا اصلا قابل قیاس نیس با سرعت ویندوزی ک روی ssd نصب بشه. حالا اصا 2 فریمم بیشتر گرفتی اخرش ک چی؟ مثلا چقدره؟؟!

خب حق با شماست اگه هدف از SSD بالا بردن فریم باشه، در حالی هدف من از استفاده از SSD کوتاه کردن زمان لودیگ بازیه. توی بازی هایی که لودیگ های زیادی دارن، SSD سرعت بالا، واقعا معجزه می کنه. ضمنا توی بازی های Open world هم چون تکسچرها و اَسِت های بازی رو خیلی سریع لود می کنه، بازی حسابی روان و نرم می شه و پرش فریم خیلی بهتر می شه.

اون سرعت ویندوز رو قبول دارم ولی به نظر من اگه قرار باشه بین بهبود چشمگیر سرعت لودیگ بازی و مثلا سرعت روشن شدن دستگاه یا سرعت اجرا شدن برنامه های معمولی ویندوز یکی انتخاب بشه ( چون حجم SSD این برادر محدوده و نمی تونه همه چی رو روی SSD بریزه) فکر می کنم بازی ارزش بیشتری داشته باشه. 

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، amir44 گفته است :

من خیلی حرفه نیستم ولی هر موقع قبلا می خواستم ویندوز نصب کنم اگه بیش از 1 دونه هارد به سیستم وصل بود (مثلا یه هارد معمولی و یه دونه SSD) اجازه نمی داد و باید موقع نصب فقط یه هارد وصل باشه. برای همین پیشنهاد می دم کابل هارد رو قطع کنید و ویندوز رو روی SSD نصب کنید و بعدا کابل هارد رو وصل کنید. اون تنظیم ها هم اگه ازش سردرنمیارید، لازم نیست تغییرش بدید و بزارید روی همون حالت استاندارد خودش باشه. مهم همون نصب ویندوز روی SSD هست که شما انجام می دید و تفاوت سرعتش با هارد عادی کاملا معلوم می شه.

سلام

این گفته شما یکم ایراد داره

این که میگید وقتی HDD وصل و SSD هم وصل باشه نمیذاره ویندوز و بوت رو روی SSD نصب کنید برای دوران هارد های IDE بود.

الان خیلی راحت میشه با مستر و اسلیو کردن این موضوع رو اوکی کرد.

در 6 ساعت قبل، mohammad65 گفته است :

درود

اما شما

اول اینکه اگه ویندوز ۱۰ نصب میکنید(بهتر اینه که همینو نصب کنید) و سیستم UEFI داره بهتره تو همین حالت نصب کنید

یعنی بوت رو روی UEFI only قرار بدید

میتونید از RAID استفاده کنید ولی چون ۲ تا هارد هست پیشنهاد نمیشه کفایت میکنه شما SSD رو به عنوان Master انتخاب کنید و HDD رو به عنوان Slave انتخاب کنید

Intel Rapid Storage هم برای هارد های معمولی که از این امکان ساپورت میکنن استفاده میشه و نیاز نیست(بیشتر به درد لپتاپ ها میخوره و کارش به صورت خلاصه خاموش کردن هارد یعنی پارک کردن هد ها درصورتی که ژیروسکوپ تشخیص بده هارد با نیروی خاصی تکون خورده هست)

مورد دیگه ای هم بود در خدمتم.

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، MojArch گفته است :

سلام

این گفته شما یکم ایراد داره

این که میگید وقتی HDD وصل و SSD هم وصل باشه نمیذاره ویندوز و بوت رو روی SSD نصب کنید برای دوران هارد های IDE بود.

الان خیلی راحت میشه با مستر و اسلیو کردن این موضوع رو اوکی کرد.

سلام. من این موضوع برام وقتی می خواستم ویندوز 7 رو روی مادربرد z97  نصب کنم بود و هارد و SSD هم جفتشون اتصال ساتا داشتن پیش آمد. برای نصب ویندوز 10 هم روی یه مادربرد جدیدتر همین مشکل رو داشتم. یعنی موقع نصب ویندوز یه اروری می ده که دقیق یادم نیست ولی توی نت که سرچ کردم این راه حل رو پیشنهاد داده بودن که جواب داد.

من دقیق این راه حل مستر و اسلیو رو نمی دونستم چطور پیاده کنم. در کل من فقط اینو گفتم که اگه دوستمون هم به این مشکل خورد با راه ساده جدا کردن کابل هارد اول و نصب و بعدا وصل کردن مشکلش حل بشه. 

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، amir44 گفته است :

سلام. من این موضوع برام وقتی می خواستم ویندوز 7 رو روی مادربرد z97  نصب کنم بود و هارد و SSD هم جفتشون اتصال ساتا داشتن پیش آمد. برای نصب ویندوز 10 هم روی یه مادربرد جدیدتر همین مشکل رو داشتم. یعنی موقع نصب ویندوز یه اروری می ده که دقیق یادم نیست ولی توی نت که سرچ کردم این راه حل رو پیشنهاد داده بودن که جواب داد.

من دقیق این راه حل مستر و اسلیو رو نمی دونستم چطور پیاده کنم. در کل من فقط اینو گفتم که اگه دوستمون هم به این مشکل خورد با راه ساده جدا کردن کابل هارد اول و نصب و بعدا وصل کردن مشکلش حل بشه. 

اها از اون لحاظ!
بله راه حل ساده همونه

راه حل دیگش هم همین مستر و اسلیو کردن هست(اینجوری به سیستم میگی اقا برای فایل های بوت تو این هارد بگرد و جاهای دیگه رو بیخیال شو)

ویندوز ۷ هم برای بوتش باید legacy استفاده بشه (البته با کلک هایی UEFI هم میشه ولی خب یه کوچولو دردسر داره)

لینک به دیدگاه

ممنونم از راهنمایی دوستان

ولی در حالت UEFI  نتونستم نصب کنم

یه راهنمایی بود جناب آرمین نوشته بودند در مورد SSD  ها که  fast boot  رو خاموش کنید و  secure start up  رو پاک کنید تا نصب بشه . از این طریق نصب کردم ولی نمیدونم بوت روی HDD  هست یا  SSD که آرمین راهنمایی کردن

میشه در مورد مستر و اسلیو کردن هم توضیح بدین و اینکه fast boot روشن بمونه یا خاموش؟

لینک به دیدگاه

تو Bios تو قسمت سخت افزار یه بخشی داره که مربوط به تنظیمات هارد هست(ریز مسیر رو نمیدونم چون برای هر بردی فرق میکنه) اونجا میتونید تعیین کنید که هارد (هارد ها با سریالشون یا اسمی که شرکت تعیین کرده مشخص میشن) مستر یا اسلیو باشه(معمولا یه منوی دراپ داون داره که از توش میتونید انتخاب کنید)

نیازی به خاموش کردن Fast Boot نیست. اصلا این گزینه باید روشن باشه چون تایم بوت رو بسیار کم میکنه(من سیستمم کلا ۲۰ ثانیه تا رسیدن به دسکتاپ و کارا بودن کامل وقت میبره) تنها ایرادش اینه اگه لینوکس داشته باشید هر بار برای دسترسی به درایوهای ویندوز تو لینوکس باید ویندوز رو ریستارت کنید که با توجه به اینکه شما لینوکس استفاده نمیکنی(حدس من اینه) نیازی نداری خاموشش کنی.

بازم سوال داشتید در خدمتم

پ.ن: اگه از بایوس عکس بدید دقیقتر میتونم راهنمایی کنم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...