رفتن به مطلب

نصب SSD زیر کارت گرافیک امنه؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

دوستان یه SSD M2 رو بخاطر اینکه ترس از بالا شدن گرما داشتم زیر گرافیک نصب نکردم. بعدش دیدم پرفورمنسی رو که باید بده رو نمیده. چک کردم دیدم اسلات دوم m2 فقط از PCIE2 پشتیبانی میکنه و بخاطر همین سرعت اس اس دی کاهش پیدا کرده. حالا سوالم اینه که من روی اسلات اول و زیر گرافیک نصب کنم مشکلی پیش نمیاد؟ دما چقدر میره بالا؟ این اسلات اول M.2 SHIELD داره و تا اونجایی که تو نت سرچ کردم بجای خنک کردن کمی هم گرم میکنه. حالا پشنهاد میکنین چیکار کنم؟ حدود 40% افت سرعت داره اس اس دی تو اسلات دوم.

لینک به دیدگاه

مادربرد شما برای SSD هیت سینک داره فکر نکنم مشکلی داشته باشه تهش کارت رو روی اسلات دوم می زاری

لینک به دیدگاه

سلام داداش مشکلی پیش نمیاد نگران نباش گرافیک همیشه توی اسلات اول و m.2  به نزدیکترین اسلات به سی پی‌ یو باید وصل بشه.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Wall Breaker گفته است :

مادربرد شما برای SSD هیت سینک داره فکر نکنم مشکلی داشته باشه تهش کارت رو روی اسلات دوم می زاری

در 55 دقیقه قبل، Behrouz Molaei گفته است :

سلام داداش مشکلی پیش نمیاد نگران نباش گرافیک همیشه توی اسلات اول و m.2  به نزدیکترین اسلات به سی پی‌ یو باید وصل بشه.

وصل کردم اسلات اول که هیت سینک داشت. مشکل سرعت حل شد.ولی با این برنامه تست کردم تو فول لوده فکر کنم .که تا 82 درجه بالا رفت! این طبیعیه؟!!

AAA.png

ویرایش شده توسط RED
لینک به دیدگاه

80 یه مقداری زیاده . البته فکر نکنم دستگاه رو خراب بکنه  و مثل CPU باعث تراتل شدن می شه که سرعت کاهش پیدا می کنه. اون شیلد رو هم درست نصب کردید؟ چون اونا مثل زیر خنک کننده CPU یه برچسب دارن که باید بکنی تا پد حرارتی زیرش درست با سطح ssd تماس پیدا کننده و دما رو منتقل کنه. 

در کل یا باید تهویه کیس رو با گزاشتن فن قوی تر یا سرعت بالاتر برای فن بهتر کنید، یا اینکه روی همون اسلات کم سرعت بزارید که از کارت دور باشه. ممکنه سرعتش فرق کنه ولی چون خود درایو سرعتش خیلی بالاست، نباید انقدر محسوس باشه. 

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، amir44 گفته است :

80 یه مقداری زیاده . البته فکر نکنم دستگاه رو خراب بکنه  و مثل CPU باعث تراتل شدن می شه که سرعت کاهش پیدا می کنه. اون شیلد رو هم درست نصب کردید؟ چون اونا مثل زیر خنک کننده CPU یه برچسب دارن که باید بکنی تا پد حرارتی زیرش درست با سطح ssd تماس پیدا کننده و دما رو منتقل کنه. 

در کل یا باید تهویه کیس رو با گزاشتن فن قوی تر یا سرعت بالاتر برای فن بهتر کنید، یا اینکه روی همون اسلات کم سرعت بزارید که از کارت دور باشه. ممکنه سرعتش فرق کنه ولی چون خود درایو سرعتش خیلی بالاست، نباید انقدر محسوس باشه. 

بله درست نصب کردم. اتفاقا رو اسلات دو دما 10درجه بیشتر بود از این فقط این عکس رو ببینیدو من متوجه نشدم کدوم دمای اصلیه. تو برنامه دیگه هم میزنم خیلی کمتر نشون میده.

در 10 دقیقه قبل، RED گفته است :

درایور تمپ 1 چیه 2 چیه؟ متموجه نمیشم

ttt.png

لینک به دیدگاه

من همیشه با CPUID HWMonitor می بینم. اون فقط یه دما نشون می ده که دمای کل بسته SSD است./ حالا ممکنه برای شما 2 تا سنسور دما داشته باشه و مثلا یکی دما کل بسته و یکی دما CPU یا رم های روی SSD در کل همون دمای کلی باید مهم باشه چون دمای قطعه های دیگه ممکنه بالاتر بره  ولی این دما ها معمولا مجاز هستن. 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

دمندگی یک فن رو به سمت SSD تنظیم کنین ببینید تاثیری بر دما داره یا خیر.

لینک به دیدگاه

اگر زیبایی کیس براتون مهم نیست می توانید یک فن زیر کارت گرافیک نصب کنید تا هم کارت کج نشه هم هوای بیشتری به SSD و VGA برسه

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، HeX گفته است :

درود

دمندگی یک فن رو به سمت SSD تنظیم کنین ببینید تاثیری بر دما داره یا خیر.

چطوری؟

در 17 ساعت قبل، Wall Breaker گفته است :

اگر زیبایی کیس براتون مهم نیست می توانید یک فن زیر کارت گرافیک نصب کنید تا هم کارت کج نشه هم هوای بیشتری به SSD و VGA برسه

یعنی دقیقا کجای کیس؟

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، RED گفته است :

چطوری؟

یعنی دقیقا کجای کیس؟

بعضی کیس های مثل green x3-plus-viper  پشت محل هاردها جای پیچ دارن که می شه یه فن رو نصب کرد تا دقیق به سمت کارت گرافیک (و برای شما محل نصب SSD) باد بزنه و خنک کنه. در غیر این صورت باید یه طوری فن رو آنجا بزارید یا مثلا تکیه بدید به جایی، از بست پلاستیکی استفاده کنید و... کلا یه طوری فن رو آنجا ثابت کنید.

hr85_345345.gif

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

از این هم میتونی استفاده کنی بذاری زیر گراف

https://digik.ir/فن-fan-main/FAN-Without-heatsink/نگهدارنده-فن-برای-جلو-کارت-گرافیک

یایه فنه 120 رو با چسب دوطرفه بچسبونی کف کیس جلو m2

ویرایش شده توسط m.imany
لینک به دیدگاه

سلام دوست من.

مدل کیستون چیه؟

ببینید به صورت کلی هرچی قطعه پایینتر نصب بشه دماش کمتر میشه و هرچی بالاتر بره دماش بیشتر میشه به خاطر چگالی هوا.

حالا این وسط ما میایم یه سری فن اضافه میکنیم ک با ایجاد فشار هوا سریعتر هوای سرد وارد کیس بشه و هوای گرم خارج.

16-6.png

هوای سردتر همیشه از پایین وارد میشه و هوای گرم رو میفرسته بالا و فن های بالایی هم هوای گرم رو خارج میکنن.

این گردش هوا تاثیر خیلی زیادی رو دمای قطعات داره.

اما یه سری قسمت ها هستن ک اکثرا هوای گرم تو اون قسمت محبوس میشه و دمای اون منطقه بالا میره مگر اینکه یه فلو flow یا وزش باد خوبی تو کیس ایجاد کنید ک این نقاط کور هم هواشون تهویه بشه.

یکی از اون ها دقیقا زیر gpu هست ک با اینکه فن های جی پی یو دارن هوا رو میکشن به بیرون کیس ولی سمتی ک چسبیده به مین معمولا داغتر از بقیه قسمت هاش هست.

ssd m2 ها به قول دوستان کلا اتشین مزاجن و دمای کاری خیلی بالایی دارن. تو کیس من بالاترین دمای قطعه همیشه همین m2 هست. محل نصب m2 من دقیقا بالای گرافیک هست

DSC_0048.thumb.JPG.05157829647f537346b71ed72ca72488.JPG

با اینکه 5 فن جلوی کیس و 2 فن بالای کیس و فن پشتی همیشه در حال تهویه هوای داخل کیس هستن ولی بازم همیشه دماش از بقیه قطعاتم بیشتره! 2 سالم هست با همین دما کار میکنه و نه افت سرعتی داشته و نه مشکلی داشتم خداروشکر. دمای ماکسش البته از 65 بالاتر نرفته تا حالا ولی خیلی بالاس بازم.

به نظرم بزار ی مدت با همین دما کار کنه اگر مشکلی نخورد همینجوری استفاده کن. کلا دمای m2 ها ی چیز عجیب غریبی بالاست.

اضافه کردن فن هم میتونه تاثیر داشته باشه تو خنک کردنش ولی به نظرم به زشت کردن چهره کیس و سر و صداش نمیرزه.

لینک به دیدگاه

من sx8000 adata دارم بالای کارت ده هفتاد ام اس ای کار میکنه با پنج فن تهویه کیس،ماکزیمم دمایی ک تاحالا داشته شصت درجه بوده  ،ودر اکثر وقتا چهل درجه هست ،ولی یه سوالی ک دارم اینه این ام تو هم مثل گرافیک اول باید نزدیکترین اسلات ک بالایی هست نصب بشه برای کارایی بهتر ،ولی مادر بردم فقط یکی از ام تو هارو ارمور شیلد محافظتی نصب کرده ک اونم پایینیه ! بهتر نبود اگر حتما یدونه قرار بود بزارن اونو رو اسلاتی میزاشتن ک کاربردش اکثریت هست؟؟؟ ولی اسلات گرافیک یدونه اولی شیلد داره بقیه معمولی ،چون اصل کاری اولیه ،z270 tomahawk msi

لینک به دیدگاه

در 28 دقیقه قبل، frzm2014 گفته است :

من sx8000 adata دارم بالای کارت ده هفتاد ام اس ای کار میکنه با پنج فن تهویه کیس،ماکزیمم دمایی ک تاحالا داشته شصت درجه بوده  ،ودر اکثر وقتا چهل درجه هست ،ولی یه سوالی ک دارم اینه این ام تو هم مثل گرافیک اول باید نزدیکترین اسلات ک بالایی هست نصب بشه برای کارایی بهتر ،ولی مادر بردم فقط یکی از ام تو هارو ارمور شیلد محافظتی نصب کرده ک اونم پایینیه ! بهتر نبود اگر حتما یدونه قرار بود بزارن اونو رو اسلاتی میزاشتن ک کاربردش اکثریت هست؟؟؟ ولی اسلات گرافیک یدونه اولی شیلد داره بقیه معمولی ،چون اصل کاری اولیه ،z270 tomahawk msi

معمولا برای کارت گرافیک ها این طوریه که بهتره به بالاترین اسلات نصب بشه ولی برای همه m.2 ها این طوری نیست. مثلا برای مادربرد ایشون به خاطر ویژگی های چیپ ست  مادربرد، سرعت اسلات های m.2  شماره 1 و 2 فرق دارن ولی برای مادربرد شما این طوری نیست و فرق خاصی نداره.

البته در کل این فرق داشتن سرعت ها خیلی هم مهم نیست، چون کلا این SSD ها سرعت خیلی بالایی دارن و تفاوت محسوس نیست، مگه با نرم افزار و موقع تست گرفتن.

70ah_u2342ed.jpg

لینک به دیدگاه

سلام

من احتمال میدادم که کارت گرافیکی ssd رو گرم کنه کارت رو یک اسلات پایین اوردم و در اسلات دوم نصب کردم. تو حالت idle هم دمای اس اس دی من که مدل 500 گیگ شماست تو شکل پایین هست

image.thumb.png.82ba8c984459f70343b3a429fa76314d.png

لینک به دیدگاه

در 58 دقیقه قبل، maximal10 گفته است :

سلام

من احتمال میدادم که کارت گرافیکی ssd رو گرم کنه کارت رو یک اسلات پایین اوردم و در اسلات دوم نصب کردم. تو حالت idle هم دمای اس اس دی من که مدل 500 گیگ شماست تو شکل پایین هست

حاجی همون طور که یه دوست دیگه هم گفت، کلا m.2 ها دمای بالایی دارن. البته برای شما اگه در حالت idle دمای 47 می ده یکم زیاده و احتمالا جریان هوای خوبی نداره یا هیت سینک نداره. در کل جای گرافیک رو عوض نکن، کاراییش کم می شه. 

لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، amir44 گفته است :

حاجی همون طور که یه دوست دیگه هم گفت، کلا m.2 ها دمای بالایی دارن. البته برای شما اگه در حالت idle دمای 47 می ده یکم زیاده و احتمالا جریان هوای خوبی نداره یا هیت سینک نداره. در کل جای گرافیک رو عوض نکن، کاراییش کم می شه. 

سلام

هیت سینک که داره . بعید میدونم عوض کردن جای اسلات تاثیر داشته باشه در کارایی کارت گرافیک

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، maximal10 گفته است :

سلام

هیت سینک که داره . بعید میدونم عوض کردن جای اسلات تاثیر داشته باشه در کارایی کارت گرافیک

سلام. بستگی به مادربرد هم داره ولی معمولا اسلات بالا از نوع PCIe x16 هستن و زیری ها 8 یا حتی 4 برای همین پهنای باند در اختیار کارت کم می شه و در نتیجه کارایش کم می شه. 

البته الان برای شما رو که دیدم مادربرد درست حسابیه  و این مشکل رو نداره. 

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، maximal10 گفته است :

سلام

نمی دونم شاید هیت سینک درست نصب نشده. در کل فکر می کنم دمای ایده ال در حالت ایدل 35 اینا باید باشه.

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

در 23 دقیقه قبل، maximal10 گفته است :

سلام

البته یه چیزی ویندوز روش نصبه؟ اگه آره در هر حال داره ازش استفاده می شه و اون آیدل نیست (مخصوصا 10 ) شاید بشه گفت دماش مشکلی نداره. من برای حالتی رو گفتم که ویندوز روی هارد دیگه باشه و SSDواقعا آیدل باشه.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، amir44 گفته است :

سلام. بستگی به مادربرد هم داره ولی معمولا اسلات بالا از نوع PCIe x16 هستن و زیری ها 8 یا حتی 4 برای همین پهنای باند در اختیار کارت کم می شه و در نتیجه کارایش کم می شه. 

البته الان برای شما رو که دیدم مادربرد درست حسابیه  و این مشکل رو نداره. 

البته تو برد های جدید معمولا تمامی اسلات ها تو حالت تک کارت ۱۶ لاین میدن 

تو مدلهای قدیمی این مورد به شدت بیداد میکنه یعنی دیدم که کارت تو اسلات دوم کلا ۴ تا لاین داشته

در 4 ساعت قبل، maximal10 گفته است :

سلام

من هنوزم شکم برای شما به عدم نصب صحیح هیت سینک m.2 تو ن هست.

الانم دما بالا نیست البته ایده‌آل هم نیست.(منظور خود دما هست نه بار پردازشی)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...