رفتن به مطلب

نقدی بر مشاوره خرید کامپیوتر99 سایت sakhtafzarmag

Failure
 اشتراک گذاری

راهنمای خرید   

32 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. به طورکلی راهنمای خرید این سایت مفید بود از دید شما ؟

• بله مفید بود
      16
    • خیر مفید نبود
      16

Recommended Posts

به نام خدا

در این تایپک نقد های خودمو نسبت به مشاوره نچندان علمی سایت sakhtafzarmag بیان میکنم سعی بر اینه نقاط مثبت و منفی که بیان میشه در کمال حقیقت علمی باشه و تعصب شخصی دخیل نباشه برای همین صرف نظر از تمام متن ها فقط متن هایی که بهشون نقد دارم رو قرار میدم مطلب طولانی هست 

از دوستان کسی نظری داشت یا نقدی داشت میتونه اشتراک بزاره 

راهنما:

{

• متن یا تصویر رفرنس

نقد

}

شروع:

{

• در ایران برای تهیه یک کامپیوتر معمولی کاره راه انداز، حداقل نیاز به 20 تا 30 میلیون تومان بودجه اولیه است

کاملا اشتباه و کاملا گنگ! : از دید مهندسی تعریف نسبی هست کار راه انداز در چه حد؟ در چه حوزه؟ هرکس از دیدگاه خودش این کارراه اندازی رو به گونه ای ترجمه میکنه پس لازم بود بگن در چه اندازه؟ جدا از اون با این قیمت واقعا سیستم خوبی برای تجربه fhd گیمینگ برای کیفیت متوسط میشه تهیه کرد مخصوصا اگه دست دوم رو بیاریم بعضی قطعات رو ! حتی اگه موس و کیبرد و اسپیکر و مانیتور هم لحاظ بشه با توجه به قیمت قطعات دست دوم و نسل های قدیمی تر قطعات واقعا اینجور که بیان شده نیست!

• راهنمای خرید کامپیوتر در سال 1399

در بخش اداری جای خالی پردازنده های نسل قدیمی از 2شرکت حس میشه همچنین به دلیل تایپ و استفاده اداری داشتن کیبورد با ویژگی های مربوطه و ارگونومیک سطح پایین نیاز هست نه صرف یه کیبورد ارزان 

در بخش گیمینگ و رندرینگ مادربر های پیشنهادی عجیب غریبن مثلا در رندرینگ حداقل i5 زده با مادربرد z390 به خاطر فرکانس مموری بیشتر! فرکانسشم تازه کمتر از فرکانس کاربرد گیمینگه تو رندر درسته فرکانس رم مهم هست ولی نه به اندازه قدرت سیپیو (برای گرافیک vram استفاده میشه) سهل انگاری در چینش چیپست ها به وضوح دیده میشه 

مهم ترین قسمت کارت گرافیکه که به اشتباه زده براساس قدرت پردازنده! بعدا توضیح میدم اینو(1)

مابقی گروه بندی ها هم جای توجه داره مثلا پاور برند متفرقه،نبود هارد برای کار اداری ، توان مصرفی هایی که معلوم نیست بر چه اساس تخمین زده شده مثلا در بخش رندرینگ پاور میتونه چیز عجیب غریب تر از اینها باشه اگه گرافیک های ما چندین عدد باشن حتی برای سیستم گیمینگ نام برده شده این داستان برقراره

جای خالی گروه استریم هم حس میشه چون یه گیمر استریمر نیاز به قطعاتی داره با کمترین اینپوت لگ و تجهیزات ارتباطی مناسب داره! 

• به همین صورتی که توضیح دادم، مجبور هستید از ایدآل های خود عقب نشینی کنید. برای داشتن یک سیستم گیمینگ حتما که نباید که پردازنده Core i7 یا کارت گرافیک RTX داشته باشید؛ حتی با Core i3 9100 و RX580 هم می توان فریم ریت شرافتمندانه ای از سیستم گرفت

کاملا موافقم همه این ها به بودجه و نیاز های ما و 100البته به فریم و رزولوشنی که مدنظر ماست بستگی داره قطعا گیمینگ بدون استریم و افلاین مود در fhd و 60 فریم نیاز به i7 نسل 8و9و7و6 یا رایزن های 2600 وو بالاتر حس نمیشه همچنین گرافیک های بالارده  البته تا زمانی که بحث raytrace وسط نیاد چون در این حالت نیاز ما یه ذره هزینه برداره!

• اگر کارت گرافیک شما خیلی قوی تر از پردازنده شما باشد، نمی توانید از حداکثر توان آن استفاده کنید چرا که پردازنده ناتوان از تحلیل و پردازش به موقع حجم اطلاعاتی است که از / به سمت کارت گرافیک روانه می شود

تقریبا 90 درصد غلط! هیچ ارتباط درون پردازشی بین سیپیو و گرافیک برای بازی وجود نداره،گرافیک پردازش های برداری و بصری و هر پردازش مرتبط به تصویری (فارغ از تکنولوژی هایی مثل cuda - physx - opencl و ... که این 10 درصده میشه و تقریبا  در بازی ها استفاده نمیشه ) رو انجام میده و سیپیو بیس همه این جلوه های بصری و پردازش های عددی داخل فریم هارو حساب میکنه نمونه هاشو میدونیم فکر نمیکنم لازم به بازگو باشه ولی مثل هوش مصنوعی فیزیک تخریب - رفتار - و....

اینکه یه سیپیو چقدر میتونه مناسب ما باشه به سازنده بازی و فشاری که رو سیپیو میاد بستگی داره که برای این اصلا معیاری به جز انجام یه تست و بررسی براش وجود نداره که بخوایم با واحدی مثل فلان فلاپس بسنجیم درحقیقت شاید بشه با پیچیدگی زمانی الگوریتم های بکار رفته و نگاشت کردن اون روی عملیات هایی که سیپیو میتونه در ثانیه  انجام بده به تخمین هایی رسید ولی این نه دانشش به طور کل موجوده نه تایم بررسیش هست نه...

پس این ارتباط درست نیست چون پردازش ها کاملا متفاوت هستن و کاملا 2چیز اشتباه به هم ربط داده شدن هرچند درکنار هم کار میکنن و مکمل هم دیگه هستن ولی برتری همیشگی وجود نداره و بسته به بار پردازشی ای هست که روشون وارد میشه وخیلی چیز های دیگه

درحالت کلی ، gpgpu قطعا در انجام کارهای موازی چندین برابر به لطف وجود تکنولوژی های مربوطه همیشه از cpu جلوتر و قویتره 

چجوری میتونیم معیاری برای اندازه گیری قدرت گرافیک وسیپیو داشته باشیم که بگیم گرافیک از سیپیمون خیلی قویتره؟ هیچ کمیت اندازه گیری بین این 2 وجود نداره متاسفانه

بنابراین معیار درست برای ارزیابی اینکه سیپیو ما از پس بازی مون برمیاد و با گرافیک متناسب هست یا نیست اینه بریم بررسی های بازی های چند سال اخیر رو سیپیو و گرافیک مدنظر رو ببینیم و با نیاز خودمون بسنجیم که ایا مثلا برای 60 فریم و fhd این 2قطعه در کنار دیگر اجزای مشابه قادر به رفع نیاز هستن یا نه به زور دارن هندل میکنن فریم رو اگه بودن که هردو مناسبن و اگه نبودن باید دید کدومشون گلوگاه کردن که با نگاه کردن به درصد استفاده میشه فهمید 

برای گیم همیشه گرافیک باید گلوگاه باشه و 100درصد استفاده بشه ولی برای سیپیو حداکثر مصرف باید 80 درصد باشه تا 20 درصد مازاد اختصاص به پردازش هایی بشه که ممکنه ناخواسته سر کلشون پیدا بشه  مثل ورودی فرمان های کاربر و یا پردازش های سنگین اینده یا سرویس های دیگه که یهو بار پردازشی میندازن . چرا چون فیریز و هنگ و لگ و حتی دراپ فریمی رخ نده البته برای استریم بدون کارت کپچر داستان یه ذره فرق داره 

(1)بر اساس نیازمون(شامل فریم های تولیدی مورد انتظار از بازی) + رزولوشن + پتانسیل این قطعه با درنظر گرفتن سیپیو بالارده باید تهیه بشه 

خود پردازنده هم همینطوری باید سنجیده بشه منتهی رزولوشن حذف میشه ازش چون مرتبط نیستن به هم + پتناسیل این قطعه با درنظر گرفتن گرافیک بالارده 

• بخش Bottleneck Calculator در سایت PC-Builds می تواند راهنمای شما در اندازه گیری تناسب میان پردازنده و کارت گرافیک باشد

متاسفانه چون معیاری وجود نداره این محاسبه گر براساس قواعد من دراوردی محاسبه انجام میده واصلا جنبه ارزشمندی برای تصمیم گیری نداره

• گلوگاه زیر 30 درصد قابل قبول است و می توان گفت دو قطعه با هم مچ هستند.

اندازه گیری گلوگاه بین سیپیو و گرافیک قابل تخمین نیست چون بازم واحدی وجود نداره نسبت به اون درصد گرفت اصلا یه معادله جبری هم نمیشه براش در نظر گرفت علاوه بر این گلوگاه در سیستم های امروزی به طور کاملا مشهودی به طور 100درصد وجود داره ولی موضوع اینه ایا این گلوگاه روی رفع نیاز های ما اثری میزاره یا نه؟ از نمونه گلوگاه ها: مثلث حافظه هارو برای یک کامپیوتر میشه در نظر گرفت که به جز رجیستر ها و کش ها ما بقی تمام گلوگاه خالص هستن چون پهنای باند داغونی دارن ولی همیشه سعی شده با درنظر گرفتن روش ها و متود ها و تکنولوژی هایی دامنه این گلوگاه رو برای رفع نیاز خودمون دور کنیم نه اینکه از بین ببریم

• این را هم به خاطر داشته باشید که کامپیوتر بدون SSD از گلوگاهی به اسم هارد دیسک رنج می برد، بنابراین همیشه باید تهیه یک SSD را در اولویت اول خرید قرار داد.

کاملا درست هیچ شکی توش نیست و دیگه کاملا بهش نیازه البته نباید قابلیت ویژه hiberfil ماکروسافت رو فراموش کرد که تونست با این روش بوت شدن سیستم رو به زیر 10 ثانیه کاهش بده در هارد ها و به زیر 3ثانیه در ssd ها

•  اما کامپیوتر هم جزئی از نیازهای اولیه هر انسان است.

کاملا درسته  حالا حتما نه pc ولی وجود یه وسیله پردازشی حتی یه موبایل 2ملیونی جزو نیاز های زندگی یه فرد حساب میشه و نبودش به معنی زندگی نکردن نیست ولی به معنی عقب موندن از کارها هست

• دانستن پاسخ درست دیگر چه فایده ای دارد به غیر از اعصاب خوردی؟

خیلی هم اثر داره شاید نشه اون قطعه رو عوض کرد ولی میشه دانش غلط خودمونو اصلاح کنیم که بعدا تحت تاثیر جو به فلانی پیشنهاد های تخیلی بر اساس قطعاتی که خودمون تهیه کردیم ندیم این یه فرهنگ باید بشه که طرف این جنبه براش بوجود بیاد تا در صورت مواجه با یه مشاوره بهتر و درست تر بعد از خرید اعصابش خورد نشه و الگو بگیره.

برای نمونه من خودم اوایل که اطلاعاتی از پهنای باند نداشتم فکر میکردم حجم vram مهم نیست ! بعد که گرافیک تهیه کردم و خیلی جاها به طور دقیق بررسی کردم دیدم خیلی هم مهمه و من اشتباه کردم تو خریدم پس اونو فروختم به کسی که نیازش به این حجم بود و یه مدل دیگه تهیه کردم هرچند اعصابم اوایل خورد شد از انتخابم ولی خیلی چیزا یاد گرفتم و شاید اراده منو محکم تر کرد و باعث شد در اینده در دیگر حوزه ها تصمیم اشتباه نسبت به نیازم نگیرم

• اگر از نحوه بستن یک سیستم کامپیوتری اطلاعی ندارید، و یا به هر شکل، نیاز به مشاوره یا کمک دارید، بهتر است از کسی یا شخصی کمک بگیرید. این شخص می تواند فروشنده قطعات باشد

اصلا و ابدا فروشنده هیچ اطلاعات تخصصی و مهندسی از نحوه تناسب بندی سیستم نداره ،به فروشنده بگی کدوم بهتره میگه این چون بِرَنده چون فلانه و قطعا بین ارزون و گرون حکمتی هست و...درصورتی که یه متخصص تو حوزه قطعات باید حداقل چندساعت نسبت به بودجه و نیاز شخص فکر کنه جدا از تجربه قبلیش و باید انتخاب درستی رو انجام بده و مشاوره بده حتی از دید من باید مشاوره پولی بشه چون هم دانش میخواد هم زمان میخواد هم داریم راجب یه پلتفرم همه کاره صحبت میکنیم تو ایران متاسفانه من حتی انگشت شمارم ندیدم همچین چیزیو

•  پس اعتماد به مشاور حرف اول را می زند، چرا که جلوی ضرر را می گیرد.

انتخاب درست مشاور و اعتماد به مشاورش اصلی ترین حرفه کاملا درسته این متن و کاربری که اعتماد نداشته باشه و براساس معیار های درستی مشاور رو انتخاب نکرده باشه وقت جفتشونو هدر داده

• همچنین بعضا دیده شده است بسیاری از افرادی که اطلاع کافی نسبت به سخت افزار کامپیوتر ندارند، به سراغ چند نفر می روند و هر کسی حرف خودش را می زند و بدتر کاربر را گیج می کنند

بازار کامپیوتر انواع اقسام ازین ادم هارو داره واقعا حال بهم زنه هرکی که نمیدونه به جای اینکه بگه نمیدونم از تجربیات ناقص خودش حرف میزنه و کاربر کلا ناامید میشه 

• جدول مقایسه پردازنده های Intel و AMD سال 2020

• . برای گیمینگ ترکیب پردازنده های فوق در کنار کارت های گرافیک رده بالا و مانیتور های 2K و 4K غوغا می کند.

بازم غلطه پردازنده بالارده مثل i9 فقط میتونه تو مانیتور هایی با نرخ بروز رسانی بالای 120 هرتز در هر رزولوشنی خودی نشون بده نه 4k و 60 هرتز که یه i5 هم از پسش برمیاد حتی یه i3 (البته تا به امروز چون براساس بررسی ها دارم میگم وگرنه واحد سنجش عددی وجود نداره) مصرف سیپیو کاربری که گیمینگ 4k و 60فریم انجام میده هیچ فرقی با مصرف سیپیو کاربر fhd و 60 فریم نداره چون گرافیک داره زیر فشار نابود میشه تو 4k و سیپیو هم وظیفش همون 60 فریمه

معمولا هم گرافیک های غول تو 60 فریم دادن در 4k میمونن چه برسه بخواد 120 فریم در 4k بده 🙂 پس اصلا نیاز نیست که پردازنده بالارده استفاده بشن برای این رزولوشن

پردازنده های بالارده بدرد استریم از طریق سیپیو و بازی در فریم های بالاتر از 120 با مانیتور های مربوطه میخورن 

کسی هم که پول داره معمولا به فکر کارت کپچر میوفته 

• جدول مقایسه پردازنده های Intel و AMD سال 2020

• برای گیمینگ این پردازنده ها خوراک کارت های گرافیک میان رده رو به بالا، و مانیتور های FHD و 2K هستند.

این اطلاعات ناقص و غلطه باید فریم مد نظر گفته بشه، سیپیو با فریم مدنظر سنجیده میشه پس دیگه بحثی نمیکنم روش فقط اینکه این پردازنده ها برای 4k عالی هستن چون در 4k ما معمولا تو 60 فریم میمونیم و بازی aaa انگشت شماری پیدا میشه که بیشتر از این مقدار فریم بده

جدول مقایسه پردازنده های Intel و AMD سال 2020

•  ترکیب این پردازنده ها با کارت های گرافیک میان رده به همراه مانیتور FHD نتیجه بسیار دلچسبی برای بازی به همراه دارند.

به دلیل قبلی اینم غلطه میگذریم ترکیب این پردازنده ها  با گرافیک بالارده روی 4k و 60 فریم کاملا عالیه و مشکلی نداره

• پایین رده ترین پردازنده ها اصولا برای سیستم های اداری و خانگی کاربرد دارند و از نظر فنی نمی توان نام آنها را گیمینگ نهاد

بله درسته معمولا به دلیل مصرف بالای 80-90درصد این سیپیو ها بدرد گیمینگ نمیخورن و دراپ فریم ها بسیار اذیت کننده میشه

• اصولا اشتباه محض است اگر برای رندرینگ به سراغ پردازنده های تیم آبی بروید

البته هنوز مشکلاتی برای رندرینگ در amd وجود داره ولی به طور کلی تریدریپر ها بسیارقیمت مناسب تری دارن و میشه گفت اگه مشکلی نباشه خریدن از اینتل اشتباه بزرگیه

حرف درستیه تقریبا

• یک مانیتور خوب دارای این خصوصیات است:

موارد مثال زده شده خوب بودن و از مطالب اورده شده میشه این ایراد رو گرفت که به inputlag هیچ اشاره ای نشده 

و اینکه نرخ بروزرسانی معیار بسیار مهمی برای بازی کردن هست وقتی شما نیاز 120 فریمی داشته باشید نمیتونید با 60 هرتز 120 فریم رو کامل دریافت کنید جدا از اون وقتی معمولا ما 120 هرتزی خریداری میکنیم قطعا به دنبال داپلیکیت شدن فریم روی 60 فریم بازی کردن نیستیم پس نیاز داریم که 120 فریم بازیمون بتونه متوسط بهمون بده در این حالت خرید سیپیو بالارده و گرافیک مناسب نیازه ولی نمیدونم چرا سطحی دیده شده این نرخ بروزرسانی

اگه این موارد رعایت نشه سیستم ما بالانس نیست مثالش هم همین داپلیکت شدن فریم هست که شما مثلا 90 فریم میگیری از بازی و 120 فریم نمایش داده میشه در مانیتور ولی 30تاش داپلیکیت شدست یعنی یه چیز از سیستم شما بالانس رو رعایت نکرده

• اما برای پیشگیری از هرگونه گلوگاه بهتر است از  حداقل این میزان از حجم رم با فرکانس 3400 تا 4000 مگاهرتز استفاده شود

بله درسته هرچی ما فرکانس بالاتری داشته باشیم در تئوری پهنای باند بهتری داریم اما ایا این میتونه در عمل تفاوتی به چشم ما بیاره یا نه این مشخص نیست بدون تست کردن 

و البته اینکه cl یا تاخیر هم تقریبا مهمه شاید به اندازه فرکانس و دوکاناله بودن مسیر ارتباطی مهم نباشه ولی برای کسی که گیمینگ استریم انجام میده به نظرم معیار مهمیه

یا حتی شغلش گیمینگه باید بهترین هارو برای رسیدن به کمترین گلوگاه ها انتخاب کنه

• شما فرضا در بهترین حالت 10 درصد قدرت بیشتر را با اورکلاک تجربه خواهید کرد که ارزش چنین هزینه ای را ندارد. در پردازنده های ضریب بسته و رده پایین اینتل، اغلب کولر استوک پردازنده کفاف خنک سازی آن را می دهد و نیازی به تهیه کولر نیست. به هنگام تهیه ایرکولر و واترکولر، به قابلیت های کیس خود توجه کنید که توانایی پذیرایی از کولر مورد نظر شما را داشته باشد.

اینم بسیار حرف خوبیه البته در سیپیو های بالارده در کارهای رندرینگ این 10درصد خیلی به چشم میاد ولی برای یه سیپیو 4هسته ای ضریب باز خوب واقعا شاید تاثیری به اون شدت حس نشه

• در ایران قیمت برق بسیار ارزان است و اهمیتی ندارد پاور شما طلایی است یا پلاتینیومی

اینم واقعا گل گفته هیچ اهمیتی نیست فقط اینکه استاندارد های لازم و تنوع کابل های خوب و برند معتبری باشه کافیه

البته در انتخاب پاور باید خیلی حساس بود و باید تمام مسائل مربوط به اون درنظر گرفته بشه 

•  حتما سعی کنید با کمک موتور محاسبه گر Outervison از میزان مصرف سیستم خود مطلع شوید و پاور سیستم را نهایتا 100 وات بیشتر بردارید.

معیار های tdp معیار های درستی نیستن یعنی در بیشترین فشار کاری ارقام این معیار شبیه جوک میمونه برای سیستم های بالارده (مثالش i9 9900ks)

به نظرم باز بررسی کردن دقیق و ریویو ها و ... خیلی بهتر از این سایت ها هست که با معیار های تقریبا نا درستی اندازه گیری میکنن 

• برای سیستم های اداری خیلی مهم نیست پاور معتبر باشد

سیستم های اونا مگه دل ندارن 🙂 همینجوریش کار ها تو اداره پاسکاری میشه چه برسه یه سیستمشون بره هوا یا مشکلی پیش بیاد من قبول ندارم هرچند که هزینه بردار شاید باشه ولی نیازه چون مثل قلب میمونه برای بدن بلخره سیستم اداری باید بتونه با دوام کار کنه هرچند شاید هزینه بردار باشه

• در مورد کیس، نوشتن راهنمای خرید آنچنان کاربرد فنی ندارد

اشتباهه کیس ارزون قیمت بردارید به زور میتونید 2تافن کیس روش سوار کنید که سر و صدا تولید نکنه - ظرفیت اضافه کردن تجهیزات مثل گرافیک های 3فنه ، فن های سیپیو با ارتفاع مناسب یا اندازه رادیات خنک کننده مایع ، کابل منیجمنت ها و لرزش ها،گردش هوا و... همگی جزو نکات فنی ای هستن که کمتر کسی بهش توجه میکنه و بسیار هم مهم هست به نظرم انتظار بیشتری میرفت که توضیح بهتری داده بشه ولی نشد

•  کیس را از نظر سازگاری با ابعاد کارت گرافیک، و قابلیت پذیرایی از ابعاد ایرکولر و واترکولر ها حتما مورد بررسی قرار دهید.

در تناقض با حرف اول متن که گفتن مهم نیست ولی الان میگن حتما بررسی کنید 🤷‍♂️

}

به هر حال من به این مشاوره اصلا از دید یه مشاوره دقیق و فنی نگاه نمیکنم جدا ازینکه خیلی موارد به دلیل ساده سازی بحث نشد(که باید میشدحتی اگه نیاز بود که در 3 قسمت تألیف بشه) ولی خیلی مطالب تناقض داربود و اشتباه بیان شده و حس میکنم خیلی جای کار داشت

ویرایش شده توسط M_R
لینک به دیدگاه

ماشالا چه حوصله ای داری. دمت گرم جالب بود. بله موافقم بهتره برای هر قشر تو 3 تا رنج مختلف بودجه (لورنج - میدرنج - های رنج) پیشنهاد میدادن.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز،

با تشکر از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب نقد رو نوشتید. ببنید ایرادهایی که مطرح کردین منعکس کننده زاویه ورود شما به مطلبه که به نظرم اشتباهه. این مطلب یک راهنمایی دقیق فنی نبود. بنابراین فرض شما غلطه من هم چنین ادعایی نکردم که این مقاله دقیق فنیه. راهنمایی خرید سیستم دقیق فنی در مطالب اختصاصی میاد، نه یک مطلب عمومی.

اولا هر راهنمایی بدرد همه نمی خوره. هر شخصی به اندازه اطلاعاتش میتونه یک راهنمایی براش مفید باشه یا کاملا بی اثر.

ثانیا شما هرگز نمی توانید یک مقاله یا چند مقاله یا حتی یک کتاب هم برای راهنمایی عمومی خرید کامپیوتر بنویسید که شامل همه ی شرایط بشه. اصلا اگر چنین چیزی امکان پذیر بود تا به امروز یک نفر تو دنیا پیدا می شد که بتونه یک راهنمایی کلی جامع الشرایط بنویسه. بنابراین دیدگاه شما نسبت به این مقاله از پایه اشتباهه. قرار نبوده و قرار نیست هر کسی با خواندن این مقاله بره و شروع به خرید X و Y کنه. این صرفا یک راهنمایی عمومیه در حد اینکه اگر یک نفر بخواد یک سیستم گیمینگ ببنده باید دنبال چه نوع قطعات، چه حدود قیمت باشه. طرف بدونه اگر سیستم رندر میخواد، با 10 میلیون نمیشه. سیستم 10 میلیونی هر چی باشه اسمش سیستم رندر نیست. پس این مقاله یک راهنمایی اختصاصی دقیق نیست و چنین ادعایی هم نکرده.

ثالثا، به موضوع دقت کنید، راهنمای خرید کامپیوتر در سال 1399، شما 10 میلیون بودجه داشته باشی، سیستمی که خودم امروز پیشنهاد میدم با سیستمی که فردا پیشنهاد میدم فرق می کنه، چه برسه به اینکه کسی بیاد برای یک سال راهنمایی اختصاصی بده که اصلا امکان پذیر نیست. شما صرفا باید به عنوان یک "راهنمایی عمومی" به مطلب ورود کنید و نقد کنید.

من کل مطلب شما رو خوندم، و تقریبا راجب همه اش حرف دارم، اما کلیه نقد های "اختصاصی مبتنی بر تصور شخصی شما از یک سیستم" که اینجا نوشتین، بنده ازش عبور می کنم.

مثلا ایرادی که به کلمه کار راه انداز وارد فرمودین، کار راه انداز از دید شما یه سیستمه، از دید من یک سیستم، از دید یه نفر دیگه یه سیستم متفاوته.

پس نباید تصورات شخصی خودتون رو به عنوان ایراد به یک مطلب عمومی عنوان بفرمایید.

صحبت هایی هم که مطرح فرمودین در مورد گلوگاه، به نظرم نیاز دارید یه مقدار اطلاعاتتون رو در این زمینه بالا ببرید. مثلا اینکه میفرمایید هیچ کمیتی برای اندازه گیری بحث گلوگاه بین گرافیک و پردازنده وجود نداره، اینها اشتباهه و هر شخصی میتونه به کمک بنچ مارکها متوجه اختلاف عملکرد یک گرافیک با پردازنده های مختلف بشه.

موفق باشید.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

سلام دوست عزیز،

با تشکر از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب نقد رو نوشتید. ببنید ایرادهایی که مطرح کردین منعکس کننده زاویه ورود شما به مطلبه که به نظرم اشتباهه. این مطلب یک راهنمایی دقیق فنی نبود. بنابراین فرض شما غلطه من هم چنین ادعایی نکردم که این مقاله دقیق فنیه. راهنمایی خرید سیستم دقیق فنی در مطالب اختصاصی میاد، نه یک مطلب عمومی.

اولا هر راهنمایی بدرد همه نمی خوره. هر شخصی به اندازه اطلاعاتش میتونه یک راهنمایی براش مفید باشه یا کاملا بی اثر.

ثانیا شما هرگز نمی توانید یک مقاله یا چند مقاله یا حتی یک کتاب هم برای راهنمایی عمومی خرید کامپیوتر بنویسید که شامل همه ی شرایط بشه. اصلا اگر چنین چیزی امکان پذیر بود تا به امروز یک نفر تو دنیا پیدا می شد که بتونه یک راهنمایی کلی جامع الشرایط بنویسه. بنابراین دیدگاه شما نسبت به این مقاله از پایه اشتباهه. قرار نبوده و قرار نیست هر کسی با خواندن این مقاله بره و شروع به خرید X و Y کنه. این صرفا یک راهنمایی عمومیه در حد اینکه اگر یک نفر بخواد یک سیستم گیمینگ ببنده باید دنبال چه نوع قطعات، چه حدود قیمت باشه. طرف بدونه اگر سیستم رندر میخواد، با 10 میلیون نمیشه. سیستم 10 میلیونی هر چی باشه اسمش سیستم رندر نیست. پس این مقاله یک راهنمایی اختصاصی دقیق نیست و چنین ادعایی هم نکرده.

ثالثا، به موضوع دقت کنید، راهنمای خرید کامپیوتر در سال 1399، شما 10 میلیون بودجه داشته باشی، سیستمی که خودم امروز پیشنهاد میدم با سیستمی که فردا پیشنهاد میدم فرق می کنه، چه برسه به اینکه کسی بیاد برای یک سال راهنمایی اختصاصی بده که اصلا امکان پذیر نیست. شما صرفا باید به عنوان یک "راهنمایی عمومی" به مطلب ورود کنید و نقد کنید.

من کل مطلب شما رو خوندم، و تقریبا راجب همه اش حرف دارم، اما کلیه نقد های "اختصاصی مبتنی بر تصور شخصی شما از یک سیستم" که اینجا نوشتین، بنده ازش عبور می کنم.

مثلا ایرادی که به کلمه کار راه انداز وارد فرمودین، کار راه انداز از دید شما یه سیستمه، از دید من یک سیستم، از دید یه نفر دیگه یه سیستم متفاوته.

پس نباید تصورات شخصی خودتون رو به عنوان ایراد به یک مطلب عمومی عنوان بفرمایید.

صحبت هایی هم که مطرح فرمودین در مورد گلوگاه، به نظرم نیاز دارید یه مقدار اطلاعاتتون رو در این زمینه بالا ببرید. مثلا اینکه میفرمایید هیچ کمیتی برای اندازه گیری بحث گلوگاه بین گرافیک و پردازنده وجود نداره، اینها اشتباهه و هر شخصی میتونه به کمک بنچ مارکها متوجه اختلاف عملکرد یک گرافیک با پردازنده های مختلف بشه.

موفق باشید.

همیشه از مطالب شما لذت بردیم ولی یه چندنکته رو یادآوری بکنم

مطلب و مقاله نوشته میشه ک مفید واقع بشه نه اینکه مردم رو گمراه کنه!

تو جدول نوشته شده سیستم رندرینگ!

کدوم برنامه مدنظرش بوده؟!

Adobe After/lumion/cinema 4d/blender/3ds max/maya/substance/...............

هرکدوم از این برنامه ها سخت افزار مخصوص ب خودشونو میخوان..یکی cpu base هست...یکی gpu base...یکی هیبرید...یکی قدرت تک هسته براش مهمه...یکی .......

پس واقعا این جدول جدا از گمراه کردن مردم چیز دیگه ای نداره...وقتی خود شما میاد میگید قیمت روزانه فرق داره پس چه لزومی به ارائه جدول هست؟

سیستم 10 میلیونی هر چی باشه اسمش سیستم رندر نیست. پس این مقاله یک راهنمایی اختصاصی دقیق نیست و چنین ادعایی هم نکرده.

بسته به نرم افزارش میتونه باشه!

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، H.Salimi96 گفته است :

تو جدول نوشته شده سیستم رندرینگ!

کدوم برنامه مدنظرش بوده؟!

هرکدوم از این برنامه ها سخت افزار مخصوص ب خودشونو میخوان..یکی cpu base هست...یکی gpu base...یکی هیبرید...یکی قدرت تک هسته براش مهمه...یکی .......

پس واقعا این جدول جدا از گمراه کردن مردم چیز دیگه ای نداره...وقتی خود شما میاد میگید قیمت روزانه فرق داره پس چه لزومی به ارائه جدول هست؟

نه چرا گمراه کننده باشه، شما بفرمایید کدوم یکی از این برنامه هایی که نام بردید، با پردازنده ها یا قطعاتی که نوشته شده مشکل دارند؟

اینکه نوشتم برای رندر پردازنده باید i5 به بالا باشه گمراه کننده است؟

گمراه یعنی اشتباه، هیچ اشتباهی من نمیبینم.

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، H.Salimi96 گفته است :

این بخش از صحبتتون رو من تاکید می کنم، مخصوص به خودشون یعنی اختصاصی، این راهنمایی عمومیه، اختصاصی نیست. در نتیجه باید عمومی راهنمایی انجام بشه. من اسم هیچ قطعه ای رو داخل اون جدول نبردم، به صورت عمومی گفتم بهتره از این دسته از پردازنده ها استفاده کنید.

هر زمان موضوع اختصاصی باشه، بله راهنمایی اختصاصی میشه. مثل این لینک که راهنمایی اختصاصیه!

هر زمان موضوع عمومی باشه، راهنمایی هم عمومی و کلیه.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

خب i5 خیلی عمومیه i5 650 داریم i5 9600 هم داریم

ویرایش شده توسط Yosef Faraji
لینک به دیدگاه

در 46 دقیقه قبل، Yosef Faraji گفته است :

خب i5 خیلی عمومیه i5 650 داریم i5 9600 هم داریم

سوال 1: مگه هنوز میفروشن i5 650؟

سوال 2: چطوری i5 650 رو قراره با مادربرد هایی که نام برده شده مثل Z390 و X570 استفاده کرد؟

سوال 3: اصلا دیدی در ادامه مطلب توی جدول های کدوم پردازنده های i5 رو نام بردم؟

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

نظرمو به عنوان یه آماتور بگم، برای من مفید بود.

این سایت برای اقا آرمینه !؟ من دنبال میکنم این سایت رو ولی نمیدونستم برای کی هست😄 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

نه چرا گمراه کننده باشه، شما بفرمایید کدوم یکی از این برنامه هایی که نام بردید، با پردازنده ها یا قطعاتی که نوشته شده مشکل دارند؟

گمراه یعنی اشتباه، هیچ اشتباهی من نمیبینم.

شما مطلبو نوشتین؟نمیدونستم

ببینید بحث کدوم قطعه نیست..ما میایم تناسب برقرار میکنیم بین بودجه و نرم افزار و کارایی...وقتی برنامه و موتور رندر طرف gpu بیس باشه بودجه رو سوق میدیم سمت gpu قوی...

مثال میگم...شما تو پیشنهادی نوشتین i7 یا i9...وقتی نرم افزاری ک طرف استفاده میکنه متکی به قدرت cpu نیست چه نیازی داره طرف چند تومن پول بی زبونو بده به اینا؟

رم رو نوشتین 32 یا 64 با اون فرکانس..خب برادر من این کاملا بستگی به نرم افزار داره...یه موتور رندر بایاس هست یکی آنبایاس...

استانداردتونو خیلی بالا گرفتین..جوری ک طرف دیگه پول برا طرف نباید مهم باشه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

این بخش از صحبتتون رو من تاکید می کنم، مخصوص به خودشون یعنی اختصاصی، این راهنمایی عمومیه، اختصاصی نیست. در نتیجه باید عمومی راهنمایی انجام بشه. من اسم هیچ قطعه ای رو داخل اون جدول نبردم، به صورت عمومی گفتم بهتره از این دسته از پردازنده ها استفاده کنید.

هر زمان موضوع اختصاصی باشه، بله راهنمایی اختصاصی میشه. مثل این لینک که راهنمایی اختصاصیه!

هر زمان موضوع عمومی باشه، راهنمایی هم عمومی و کلیه.

خب منم بحثم اینکه برا رندرینگ نمیشه به صورت عمومی سیستم معرفی کرد 

لینک به دیدگاه

در 57 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

سوال 1: مگه هنوز میفروشن i5 650؟

سوال 2: چطوری i5 650 رو قراره با مادربرد هایی که نام برده شده مثل Z390 و X570 استفاده کرد؟

سوال 3: اصلا دیدی در ادامه مطلب توی جدول های کدوم پردازنده های i5 رو نام بردم؟

۱ : خیر

۲ : خواستن توانستن است😂

۳ : خیر حق با شماست ندیده نظر دادم مطلب رو کامل بررسی نکردم 

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

هیچ کمیتی برای اندازه گیری بحث گلوگاه بین گرافیک و پردازنده وجود نداره، اینها اشتباهه و هر شخصی میتونه به کمک بنچ مارکها متوجه اختلاف عملکرد یک گرافیک با پردازنده های مختلف بشه.

جواب رو غیر مستقیم دادم در پایین میارمش

بنچمارک هم جزوش میشه ولی چون صرف بازی مدنظر بود گیم نوشتم  کلا به جز تست کردن دسته جمعی تمامی قطعات و سورت کردن اونها هیچ راهی برای اندازه گیری قدرت این 2 قطعه وجود نداره مثلا پهنای باند نیست که فرکانس مسیر ضرب کنی تقسیم کنی بگی جواب اینه

ترافلاپس هم واحد ممیز اعشاره ولی همه چیز ممیز اعشاری هست مگه؟ واحد های دیگه چی؟ شما فرض کن یه چیزی داری بر حسب وزنه یه چیزی بر حسب نیرو یه چیزی بر حسب زمان و...همه اینا باهم کار میکنن حالا میخوای قدرتشو اندازه بگیری باید چیکار کنی؟ جز تست کردن و ازمایش کردن و ثبت نتایج و مقایسه نسبت به بقیه راهی هست مگه؟ 

حالت تعمیم بدم به این قطعات مثل گرافیک میشه این: واحد ممیز اعشار، واحد rop واحد texel rate، قسمت پهنای باند، واحد pixel rate واحد tmu واحد ray trace مثلا، واحد پردازشی عدد صحیح  و باقی موارد 

هر کدوم از این واحد ها بر حسب ضریبی یه بازدهی دارن  شما بیا برای تمامی اینها یه معادله جبری بساز که در اون ور مساوی قدرت رو بهتون برگردونه یا گلوگاه مشخص کنه چون برنامه یا بازی شما تقریبا از ترکیب این واحد ها استفاده میکنه پس همچین چیزی حس میشه

حالا که همچین چیزی نیست ما یه معیاری به عنوان تست یا ازمایش در حالت اکتیو میزاریم وسط به هر نامی مثل فریم یا رتبه که نسبت به بقیه قطعات موجود بسنجیمش حالا این میتونه تحت بازی بدست بیاد یا تحت یه بنچمارک 3d 

راهنمایی دقیق فنی نبود

حتی در عمومی ترین مطلب هم مشکل وجود داره وقتی من جا خودمو به کاربر میدم جز یه قیمت نسبی و عملکرد خوب عالی هیچی دستمو نمیگیره ازین راهنما

یک مقاله یا چند مقاله یا حتی یک کتاب هم برای راهنمایی عمومی خرید کامپیوتر بنویسید که شامل همه ی شرایط بشه

چون تو دنیا نیست یعنی نشدنیه؟ 

خیلی چیزا تو دنیا نیست یعنی قراره دیگه نباشه؟ 

کلیت حرفتون درسته ما دانش کل نداریم که بگیم فقط ایشون بقیه هیچ

ولی اینکه چون دانش کل نداریم یعنی نباید تلاش بشه تا جایی که ممکنه مطلب درست و علمی باشه؟ 

در 9 ساعت قبل، M_R گفته است :

اینکه سیپیو ما از پس بازی مون برمیاد و با گرافیک متناسب هست یا نیست اینه بریم بررسی های بازی های چند سال اخیر رو سیپیو و گرافیک مدنظر رو ببینیم

این جواب غیر مستقیم شما 

شما 10 میلیون بودجه داشته باشی، سیستمی که خودم امروز پیشنهاد میدم با سیستمی که فردا پیشنهاد میدم فرق می کنه

بله در رابطه با قیمت درسته ولی راجب تناسب قطعات چی؟ اصل مطلب شامل بودجه هم هست ولی وقتی تناسب رو به راحتی جا بندازید فردا 100برابرم قیمت افزایش پیدا کنه کاربر میفهمه انداختن این با این اشتباهه چه با این قیمت چه باقیمت دیروز مگه جایی که فقط سر قیمت انتخاب محدود بشه که در نوشته شما جز موس کیبرد چیز دیگه محدود به قیمت نبود

شما در قسمت اول جدول، پاور رو که مهم ترین قسمت اصلی سیستم هست رو زدید برند متفرقه

خوب درسته سیستم پایین ردست مصرفی نداره ولی اون پاور اصلا صلاحیت استفاده شدن برا تست کردنم نداره چ برسه استفاده در سیستم اداری 

ایرادی که به کلمه کار راه انداز وارد فرمودین، کار راه انداز از دید شما یه سیستمه، از دید من یک سیستم، از دید یه نفر دیگه یه سیستم متفاوته

در 9 ساعت قبل، M_R گفته است :

هرکس از دیدگاه خودش این کارراه اندازی رو به گونه ای ترجمه میکنه پس لازم بود بگن در چه اندازه؟

خوب منم گفتم متفاوته دیگه. نوشتم شما باید دقیق بگید یعنی چی راه انداز در چه حوزه در چه وسعت در چه معیاری 

شما فقط زدید راه انداز 

موفق باشید

شما هم موفق باشید  بنده هم میگم سعی کردم جدا از تعصبات نقد کنم حتما اشتباه هایی هست میپذیرم اون هارو (بر خلاف شما) چون دانش کل نیستم و وجودم نداره 

ولی بیشتر خوشحال میشم با علت درست نقد بشم همونطور که با علت نقد میکنم

در بازخورد شما، از دید بنده جز اینکه نوشتید این مطلب حالت عمومی داشت نه تخصصی چیز دیگه قانع نکرد بنده رو، 2مورد دیگه که ذکر شد عینن یا غیرمستقیمن در نقد اشاره شده یا اصلا با هدف مقاله در تضاده 

اگه سیستمی که شما امروز مشاوره میدی با فردا به خاطر قیمت متفاوته پس واقعا دلیل وجود نداره راهنمای عمومی بهار 99 بخوره بهش  میتونستید بزنید چند نکته هنگام خرید سیستم خوب اولیش اینه قیمتا ثبات نداره دومیش اعتماد سومیش و تا اخر دیگه چرا جدول بندی کردید و حالا که اینکارو کردید چرا تناسب در اون دیده نشد؟ 

اگه قرار باشه راهنمایی کلی باشه که کاربر با خوندش جوگیرانه و به اشتباه خودش قطعه انتخاب کنه من خودم به شخصه اونو نشر نمیدم حتی اگه سادترین حالت ممکن باشه 

ویرایش شده توسط M_R
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، H.Salimi96 گفته است :
خب منم بحثم اینکه برا رندرینگ نمیشه به صورت عمومی سیستم معرفی کرد 

خوب برگشتیم سر خونه اول، من سیستم به صورت عمومی معرفی نکردم. هیچ کجای مطلب من سیستمی معرفی نشده. من فقط ایده دادم به خواننده تا آشنا بشه با چه چیزی طرفه.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، H.Salimi96 گفته است :

شما مطلبو نوشتین؟نمیدونستم

ببینید بحث کدوم قطعه نیست..ما میایم تناسب برقرار میکنیم بین بودجه و نرم افزار و کارایی...وقتی برنامه و موتور رندر طرف gpu بیس باشه بودجه رو سوق میدیم سمت gpu قوی...

مثال میگم...شما تو پیشنهادی نوشتین i7 یا i9...وقتی نرم افزاری ک طرف استفاده میکنه متکی به قدرت cpu نیست چه نیازی داره طرف چند تومن پول بی زبونو بده به اینا؟

رم رو نوشتین 32 یا 64 با اون فرکانس..خب برادر من این کاملا بستگی به نرم افزار داره...یه موتور رندر بایاس هست یکی آنبایاس...

استانداردتونو خیلی بالا گرفتین..جوری ک طرف دیگه پول برا طرف نباید مهم باشه

خوب من که نگفتم تناسب برقرار نکنید. ببنید شما سیستم بر مبنای رندر GPU-Based هم ببندید در اغلب موارد مجبور به استفاده از پردازنده های رده بالا هستید. نه به خاطر پردازش پردازنده بلکه به دلیل PCIe Lane بیشتر پردازنده های رده بالا. حداقل تجربه من و خیلی از سایت های دیگه که در این زمینه فعالیت می کنند اینطوری میگه. قطعات کامپیوتر جدا از هم نیستند که شما بیایین یه بخشی از کامپیوتر رو خیلی قوی و بخش دیگر رو خیلی ضعیف بردارید. باید تناسب رو رعایت کنید. اتفاقا کل بحث من در اون مطلب همین رعایت تناسبه.

میزان رم یک سیستم صرفا مربوط به نوع نرم افزار نیست. بلکه حتی وابسته به حجم رم کارت گرافیکه.

در مورد استاندارد هم، به نظرم در تبیین مرز بندی بین سیستم ها به شکل عمومی تا جای ممکن به اندازه گرفتم. نظر فقط نظر خودم نبوده و پیش از انتشار این مطلب چند تن از دوستان حرفه ای در موردش نظر مثبت داشتند.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، M_R گفته است :

بنچمارک هم جزوش میشه ولی چون صرف بازی مدنظر بود گیم نوشتم  کلا به جز تست کردن دسته جمعی تمامی قطعات و سورت کردن اونها هیچ راهی برای اندازه گیری قدرت این 2 قطعه وجود نداره مثلا پهنای باند نیست که فرکانس مسیر ضرب کنی تقسیم کنی بگی جواب اینه

به هر شکل این موضوع امکان پذیره و میشه یک حدودی رو مشخص کرد، این موضوع برای خود من هم به شخصه تجربه شده. اون سایتی هم که معرفی کردم این کارو کرده. تقریبا یک سالی میشه که پیگیر اون سایت هستم و در ابتدای کار بسیار ضعیف عمل می کرد اما الان به نظرم حدی از استاندارد رسیده که میتونه یک ایده کلی گلوگاهی بده.

حتی در عمومی ترین مطلب هم مشکل وجود داره وقتی من جا خودمو به کاربر میدم جز یه قیمت نسبی و عملکرد خوب عالی هیچی دستمو نمیگیره ازین راهنما

نخون بردار من، مگه من همه ی مطالب همه ی سایت ها رو می خونم؟ اگر کسی از یک مطلب چیزی دستش نمیگیره = نخونه. این همه سایت و مقاله دیگه هست که میتونه وقت بار ارزش آدم رو پر کنه، چرا تلفش کنی؟

چون تو دنیا نیست یعنی نشدنیه؟ 

خیلی چیزا تو دنیا نیست یعنی قراره دیگه نباشه؟

از نظر من مثل قضیه ریختن ماست توی دریاست برای درست کردن دوغ.

شما اگر فکر می کنی میشه، این گوی و این میدان، مطلب رو بنویس بگذار داخل فروم لیون، بازخوردش رو بگیر حالشو ببر.

اگه سیستمی که شما امروز مشاوره میدی با فردا به خاطر قیمت متفاوته پس واقعا دلیل وجود نداره راهنمای عمومی بهار 99 بخوره بهش

چشم، غلط کردم. شما به بزرگواری خودت ببخش.

اگه قرار باشه راهنمایی کلی باشه که کاربر با خوندش جوگیرانه و به اشتباه خودش قطعه انتخاب کنه من خودم به شخصه اونو نشر نمیدم حتی اگه سادترین حالت ممکن باشه

میسپارم سردبیر سایت قبل از انتشار مطالبم، حتما با شما هماهنگ کنه.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

😂😂😂مقالت رو خوندم ارمین جان خوب بود برای راهنمایی عمومی معلوم بود حسابی براش زحمت هم کشیدی منتها به نظرم باید کمی به جزییات بیشتر توجه می کردی خصوصا برای لوازم جانبی مثل موس و کیبورد که کاربر عادی بیشتر با این چیزا سرو کار داره  و به قولی اتاق فرمان کامپیوتر همون موس و کیبوردن اینجا می شد کمی درباره انتخاب هایی که میشه کرد توضیح داد حالا بازه قیمتی بالا تا پایین به فرض برای افراد مایه دار کیبورد مکانیکال برای افراد متوسط کیبورد ممبرن وافراد عادی هم همون تسکو خودمون😁 از کاری که برای کلاس بندی گرافیکا کردی خوشم اومد از دوستان به دل نگیر جوان هستن و جویای نام موید باشی

لینک به دیدگاه

در 58 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

به هر شکل این موضوع امکان پذیره و میشه یک حدودی رو مشخص کرد، این موضوع برای خود من هم به شخصه تجربه شده. اون سایتی هم که معرفی کردم این کارو کرده. تقریبا یک سالی میشه که پیگیر اون سایت هستم و در ابتدای کار بسیار ضعیف عمل می کرد اما الان به نظرم حدی از استاندارد رسیده که میتونه یک ایده کلی گلوگاهی بده.

نخون بردار من، مگه من همه ی مطالب همه ی سایت ها رو می خونم؟ اگر کسی از یک مطلب چیزی دستش نمیگیره = نخونه. این همه سایت و مقاله دیگه هست که میتونه وقت بار ارزش آدم رو پر کنه، چرا تلفش کنی؟

شما اگر فکر می کنی میشه، این گوی و این میدان، مطلب رو بنویس بگذار داخل فروم لیون، بازخوردش رو بگیر حالشو ببر.

چشم، غلط کردم. شما به بزرگواری خودت ببخش.

ممنون از مطلب خوبی که تهیه کردید.

هیچ مدل سازی در جهان وجود نداره بتونه صد در صد جوانب رو در نظر بگیره. تمام مدلسازی ها درجه ای از عدم قطعیت درشون وجود داره.

ما هرچقدر بخوایم مدل سازی دقیق تر باشه باید جزئیات رو ببریم بالا که همیشه این افزایش جزئیات تا حدی ممکنه و بیشتر از اون از توان ما خارج هست.

مثلا برای مدل سازی تنش تو یه قطعه بخوایم خیلی دقیق باشه باید تا سطح اتم در نظر بگیریم که برای قطعات بزرگ این شبیه سازی میلیون ها سال و شاید بیشتر با کمک قوی ترین ابر ریانه ها طول بکشه. اما مدل سازی ها با کمی خطای بیشتر وجود داره که کار ما رو راه می اندازه. ما حتی مدل سازی های بسیار ساده شده داریم که باش قطعه نمیسازن بلکه باش برآورد قیمت اولیه می کنن تا قبل ساخت بدونن حدودا چقدر باید هزینه کنن. معمولا ده بیست درصد هزینه کمتر یا بیشتر میشه. هر چقدر هم پروژه رو بیشتر می برن جلو برآوردشون از هزینه نهایی بهتر میشه چون به جزئیات بیشتر دسترسی دارن.

منظورم این هست شما نمی تونی ادعا کنی مدل سازی من تمام حقیقت موجود رو بیان می کنه. اما برای اینکه مدل سازی شما ارزشمند باشه باید درجه دقت اون رو بیان کنید.

مثلا برای مقاله شما همین که ادعا کنید این یه دید کلی هست تا یه نگاه کلی و نه دقیق به شما بده و برای بستن سیستم مورد نیاز نباید به همین مقاله اکتفا کرد و قطعا باید مشاوره مجدد بگیرید. به نظرم کافیه و مقاله شما رو ارزشمند می کنه. ینی احتمال داره بعضی مواقع اطلاعات این مقاله صادق نباشه اما تو خیلی از موارد صادق هست.

لازم نیست مدل سازی شما دقیقا همه موارد رو پیش بینی کنه. بلکه صرفا اگه با ادعای شما سازگار باشه کافیه.

انشالله مقالات شما به همینجا ختم نشه و باز هم مقالات دیگه از شما ببینیم.

لینک به دیدگاه

• در نهایت تولید محتوا کار بسیار سخت تری از نقد یک محتواست.من پست اول تاپیک رو خوندم و نمی تونم بگم کاملا باهاشون مخالفم ولی چیزی که باید مورد توجه قرار بگیره اینه که محتوای قرار گرفته توی sakhtafzarmag تا چه اندازه مفید و تاثیر گذار بوده و اینکه نقدی که اینجا بهش شده چقدر تاثیر گذاری روی مخاطب مورد نظر داشته.
  • نکته ی دیگه ای هست اینه که اینجور مطالب وحی منزل نیستند و بسته به نیاز و آگاهی شخص ممکنه قابل استفاده و بکارگیری یا حتی غیر قابل استفاده باشند.به نظر من با توجه به ماهیت عمومی در نظر گرفته شده برای مطلب sakhtafzarmag اتفاقا محتواییه که می تونه برای مخاطب عمومی آگاهی بخش باشه و نقد این مطلب به این روش منطقی به نظر نمی رسه.
لینک به دیدگاه

این مقاله برخلاف برداشت دوستان یه مقاله تخصصی نیست

بلکه در واقع یه مقاله ای هست که یه تازه وارد که هیچ اطلاعات خاصی نداره رو از سردرگمی نجات میده و بهش یه دید حداقلی میده تا بتونه بهتر پیش بره حداقل برداشت خودم این هست

یادم نمیره موقعی که چندین سال قبل خواستم اولین سیستمم رو بخرم و نمیدونستم گرافیک ها رو بر چه اساسی مرتب میکنن و هر عدد تو گرافیک یعنی چی و حتی نمیدونستم سی پی یو دقیقا چه اثری داره

دقیقا یه همچین مقاله ای میتونه یه دید کلی بده به ادم که رفتی چهار تا کالا دیدی کلا گیج نشی

لینک به دیدگاه

اگر کسی از یک مطلب چیزی دستش نمیگیره = نخونه. این همه سایت و مقاله دیگه هست که میتونه وقت بار ارزش آدم رو پر کنه، چرا تلفش کنی

😐 واقعا ظرفیت نقد پذیری شما اینقد پایینه؟ من فقط نقد کردم همین از دید خودم، منکر نقاط مثبت نیستم  و مگه میشه نقطه مثبتی نداشته باشه؟ ولی ضعف کار هم دیده میشه 

الان به نظرم حدی از استاندارد رسیده که میتونه یک ایده کلی گلوگاهی بده

حرف شما متین خارج از موضوع اینو میپرسم

دو مورد 1- این سایت بر اساس چه معیاری گلوگاه رو اندازه گرفته؟ باید یه چیز واضح و روشنی باشه تا بشه Reliability براش زد

2-استانداردی که میگید بر حسب چی هست؟ 

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

این مقاله برخلاف برداشت دوستان یه مقاله تخصصی نیست

درست هست حرفتون من به این نکته توجه کاملی نکردم ولی بازم در همین حد عمومی، مقاله ایراداتی داره و نقطه قوتی هم داره 

هدف این بود نقد علمی روی محتوای مقاله انجام بشه که شد اگه کم بود یا زیاد بود میپذیرمش 

با توجه به بازخورد نامناسبی که از نویسنده گرفتم به نقد از این سایت پایان میدم 🙂

لینک به دیدگاه

🤣

در 8 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

🤣 دقیقا

🤣اینو منم میخاستم بگم. کسی نمیگه نمیشه ولی اگه احساس میکنین پتانسیلشو دارین بسم الله.

ازشما بعیده ارمین جان ایشون هم منظوری نداشتن فقط میخان کمکی کرده باشن ولی خب اشتباهی زدن کوبیدن. خداوکیلی شما مقالاتت همیشه بدردبخور بوده. حالا نمونش همین آموزش تنظیمات اس اس دی. موفق باشی

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، M_R گفته است :

با توجه به بازخورد نامناسبی که از نویسنده گرفتم به نقد از این سایت پایان میدم 1f642.png

داداش برخورد نامناسب نبوده کوبیدی بیچاره رو رفت. 🤣

خوشحال میشیم از سمت شما هم همچین مقاله هایی ببینیم و از دانشتون استفاده کنیم. صرفا نقد کردن هنر نیس. موفق باشین.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

1f602.png1f602.png1f602.pngمقالت رو خوندم ارمین جان خوب بود برای راهنمایی عمومی معلوم بود حسابی براش زحمت هم کشیدی منتها به نظرم باید کمی به جزییات بیشتر توجه می کردی خصوصا برای لوازم جانبی مثل موس و کیبورد که کاربر عادی بیشتر با این چیزا سرو کار داره  و به قولی اتاق فرمان کامپیوتر همون موس و کیبوردن اینجا می شد کمی درباره انتخاب هایی که میشه کرد توضیح داد حالا بازه قیمتی بالا تا پایین به فرض برای افراد مایه دار کیبورد مکانیکال برای افراد متوسط کیبورد ممبرن وافراد عادی هم همون تسکو خودمون1f601.png از کاری که برای کلاس بندی گرافیکا کردی خوشم اومد از دوستان به دل نگیر جوان هستن و جویای نام موید باشی

ممنونم برادر از لطفت،

در مورد موس و کیبرد، و کلا لوازم جانبی، حق با شماست عمدا توضیح خاصی ندادم به دو دلیل. اول اینکه توی لوازم جانبی، تنوع خیلی خیلی زیاده، نمیشه حجم بالایی از موس ها و کیبرد ها رو دسته بندی کرد. دلیل دوم هم بحث سلیقه است که بشدت این موضوع سلیقه ای و حتی ژنتیکیه، بعضی ها فیزیولوژی دستشون به یه نوع خاصی از موس عادت داره، که بقیه ندارن، یسری چپ دست هستند، یسری با کیبرد های بدون فونت فارسی اصلا حال نمی کنند، تنوع زیاد، سلیقه، و تفاوت های فیزکی و شخصیتی کاربرها بشدت در انتخاب این دسته از قطعات تاثیر گذاره. واقعا نمیشه به همه اش پرداخت، و اگر میخواستم به این بخش ورود کنم، به جرات می تونم بگم نمیشد مطلب رو سرهم بیارم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...