رفتن به مطلب

نگاهی اجمالی به مانیتور Odyssey G5

Recommended Posts

سلام دوستان امیدوارم حالتون خوب باشه امروز با یک بررسی مختصر و مفید در مورد مانیتور جدید سامسونگ که میان رده حساب میشه و برادر کوچکتر مدل G7 هست در خدمتتون هستم

عرضم به حضور شما شاید شاخص ترین اپشنی که به این مانیتور ها اضافه شده خمیدگی ۱۰۰۰ رادیان هست که به شدت ملموس تر از مدل های ۱۸۰۰ و ۱۵۰۰ رادیان هست اینکه کسی از مانیتور خمیده خوشش بیاد یا نیاد کاملا سیلقه هست و قرار نیست این مانیتور به مذاق همه خوش بیاد من شخصا این مانیتور رو جایگزین مانیتور قدیمی 27f390 کردم که ۱۸۰۰ رادیان بود تفاوت خمیدگی از زمین تا اسمونه و اگر در مدل ۱۸۰۰ رادیان به زحمت متوجه خمیدگی مانیتورت میشدی اینجا روز اول از این همه خمیدگی شاید زده بشی و چند روز طول میکشه تا عادت کنی

IMG_20210303_163908.thumb.jpg.f8db5a64faab733b95c1c69e61a28ed8.jpg

این عکس لانا خانمه بچه ها لانا لانا بچه ها

عکس رو عمدا یک مقدار نامتقارن گرفتم به نظرم اینجوری خمیدگیش بیشتر به نظر میاد

خوب از اپشن خمیدگی یک عکس دیگه بگذارم ایندفعه از بالا ببینیم چه جوریاست

IMG_20210303_164157.thumb.jpg.484a3d0c9d4c8ec2ba6a70197d10b214.jpg

می بینید یک قوس ملموسی داره که باز تأکید می کنم مورد پسند همه نیست به نظرم این قسمت توضیحات کافی دادم و نیازی به حرف اضافه نیست

بریم سراغ پشت مانیتور و اتصالات سامسونگ از یک پورت hdmi 2 و یک display port 1.2 استفاده کرده جک هدفونم هست منتها اپشنی که من کیف کردم داخل یک مانیتور میان رده گذاشتن پورت service هست که یک پورت usb هست برای اپدیت فریمور که جلوتر یک اشاره ای بهش می کنم

IMG_20210303_164552.thumb.jpg.168764b52e3f0553057d89fc9acdc382.jpg

زبان طرحی این مانیتور با اینکه فقط پلاستیک درش استفاده شده شبیه مدل گرونتر G7 هست ولی خبری از نور Rgb نیست سوراخ های vesa mount هم که کاملا واضحه و هر کسی خواست می تونه بازویی استفاده کنه

خوب تا اینجا تقریبا شکل و شمایل مانیتور رو یک بررسی مختصر و مفید کردیم بریم سراغ پنل که نسل جدید پنل های va شرکت سامسونگ هست رزولوشن 2K با رفرش ریت ۱۴۴ هرتز تا الان ندیدم شرکت های msi و gigabyte و بقیه از این پنل استفاده کرده باشن احتمالا در اینده این شرکت ها از این پنل استفاده کنن روشنایی پنل ۳۰۰ کاندلا هست و کنتراست هم گفتن ۲۵۰۰ ولی دیدم ۳۰۰۰ هم بسته به شانست هست و تلورانس در قسمت پنل طبیعی هست و در دنیای کامپیوتر panel lottery خیلی مهمه! قسمت اول رو اینجا تموم می کنم قسمت دوم انشالا بررسی فنی تر و چیزایی که شاید خیلی ها بهش توجه نمی کنن رو قرار میدم

• لایک 10
لینک به دیدگاه

خوب بریم قسمت دوم و یک کمی دقیق تر بشیم هم مفاهیم پایه رو یک مروری کنیم برای دوستانی که شاید خیلی سر در نمیارن و هم تمرینی بشه برای حرفه ای ها خوب مهم ترین چیز برای گیمرها رفرش ریت هست در مانیتور هر ثانیه شامل ۱۰۰۰ میلی ثانیه میشه زمانی که شرکت میگه پنل ۱۴۴ هرتز هست یعنی هر ۷ میلی ثانیه شما یک بار تصویر براتون نمایش داده میشه و این ۱۴۴ تصویر در ثانیه باعث میشه ما توهم متحرک بودن رو داشته باشیم که به هر عکس فریم میگن خوب من یک ویدیو اسلو موشن کوتاه گرفتم از تست سایت ufo میگذارم دوستان کمی مفهوم بیشتر براشون جا بیفته ویدیو ۳ نرخ تازه سازی تصویر ۱۴۴ و ۷۲ و ۳۶ رو نشون میده خود ویدیو گویای همه چیز هست و به نظرم نیازی به توضیح اضافه تر نیست

• لایک 4
لینک به دیدگاه

شاید خیلی از دوستان اسم back light bleeding رو شنیده باشن ولی خیلی ریز نشده باشن این چیه و چرا اصلا مهمه؟ دوستان همه پنل های الان مانیتورها به استثنای پنل های oled که به تازگی وارد دنیای pc شدن با قیمت گزاف از back light استفاده می کنن خود back light یک مجموعه led هستن که مسولیت روشنایی پنل رو بر عهده دارن توی این نوردهی تلورانس وجود داره و همین باعث میشه شما نشت نور یا همون back light bleeding داشته باشید هیچ راهی متاسفانه برای جلوگیری از این اتفاق وجود نداره و شما و شانستون تایید می کنید که پنلتون چه قدر نشت نور داره یا نداره برای عکس گرفتن از نشت نور باید دوربین حرفه ای داشت و سرعت شاتر رو روی ۲ ثانیه تنظیم کرد بنده چون دوربین Dslr ندارم صرفا با دوربین موبایلم عکس می گیرم ولی خوشبختانه پنل بنده نشت نور نداره و black uniformity تمیزی داره انشالا قسمت همه دوستان بشه بردن panel lottery

IMG_20210303_183958.thumb.jpg.3b79dcde01ace5a2da94702abb8dbc36.jpg

• لایک 3
لینک به دیدگاه

در 40 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

شاید خیلی از دوستان اسم back light bleeding رو شنیده باشن ولی خیلی ریز نشده باشن این چیه و چرا اصلا مهمه؟ دوستان همه پنل های الان مانیتورها به استثنای پنل های oled که به تازگی وارد دنیای pc شدن با قیمت گزاف از back light استفاده می کنن خود back light یک مجموعه led هستن که مسولیت روشنایی پنل رو بر عهده دارن توی این نوردهی تلورانس وجود داره و همین باعث میشه شما نشت نور یا همون back light bleeding داشته باشید هیچ راهی متاسفانه برای جلوگیری از این اتفاق وجود نداره و شما و شانستون تایید می کنید که پنلتون چه قدر نشت نور داره یا نداره برای عکس گرفتن از نشت نور باید دوربین حرفه ای داشت و سرعت شاتر رو روی ۲ ثانیه تنظیم کرد بنده چون دوربین Dslr ندارم صرفا با دوربین موبایلم عکس می گیرم ولی خوشبختانه پنل بنده نشت نور نداره و black uniformity تمیزی داره انشالا قسمت همه دوستان بشه بردن panel lottery

سلام. توضیحات خوب و کاملی بود. این تست با کابل hdmi گرفته شده؟ اگه میشه یک تست با استفاده از کابل دیس پلی هم قرار بدید. و اینم بگید که حداکثر میزان دریافتی fps در استفاده از دیس پلی و hdmi چقدر هست؟

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، DM.JAGUAR گفته است :

سلام. توضیحات خوب و کاملی بود. این تست با کابل hdmi گرفته شده؟ اگه میشه یک تست با استفاده از کابل دیس پلی هم قرار بدید. و اینم بگید که حداکثر میزان دریافتی fps در استفاده از دیس پلی و hdmi چقدر هست؟

سلام دوست عزیزم رابط hdmi 2 برای ۱۴۴ فریم در رزلوشن 2k کفایت می کنه و نیازی به تعویض کابل نیست فقط یک محدودیت وجود داره زمانی که Hdr 10 bit روشن هست بیشتر از ۱۲۰ هرتز پنل نمی تونه فریم ریت بده روی کابل Display port و متاسفانه این محدودیت فنی وجود داره و کاریشم نمیشه کرد

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

سلام دوست عزیزم رابط hdmi 2 برای ۱۴۴ فریم در رزلوشن 2k کفایت می کنه و نیازی به تعویض کابل نیست فقط یک محدودیت وجود داره زمانی که Hdr 10 bit روشن هست بیشتر از ۱۲۰ هرتز پنل نمی تونه فریم ریت بده روی کابل Display port و متاسفانه این محدودیت فنی وجود داره و کاریشم نمیشه کرد

سلام.

بله کابل hdmi برای ۱۴۴ کافیه ولی یک چیز جالبی که وجود داره اینه که بعضی از این مانیتور ها fps بیشتر از میزان درج شده رو نیز ارائه میدهند. مانیتور شما دقیقا همون ۱۴۴ رو میده یا خیر؟ و این تفاومت با کابل دیس پلی بسیار مشهود تر هست.

راستی کیفیت بدنه و پنل از لحاظ متریال چجوریه و نسبت به مدل g۷ کیفیت خوبی داره؟

به خوشی و خوبی از مانیتور استفاده کنید.

ویرایش شده توسط DM.JAGUAR
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، DM.JAGUAR گفته است :

سلام.

بله کابل hdmi برای ۱۴۴ کافیه ولی یک چیز جالبی که وجود داره اینه که بعضی از این مانیتور ها fps یشتر از میزان درج شده رو نیز ارائه میدهند. مانیتور شما دقیقا همون ۱۴۴ رو میده یا خیر؟

راستی کیفیت بنده و پنل از لحاظ متریال چجوریه و نصبت به مدل g۷ کیفیت خوبی داره؟

به خوشی و خوبی از مانیتور استفاده کنید

اها شما منظورتون اورکلاک هست که بعضی کارخونه ها میزنن up to 165h که هر پنلی از ۱۴۴ هرتز تا ۱۶۵ هرتز با توجه به توانش اورکلاک میشه خیر مدل بنده و مدل g7 هر دو نرخ تازه سازی تصویر درشون فیکس هست یکی ۱۴۴ هست اون مدل رده بالا ۲۴۰ هست کیفیت بدنه و پنل با توجه به قیمت فوق العادست شما در نظر بگیر بنده سال ۹۶ مانیتور ۱۰۸۰p بار رفرش ریت ۷۲ هرتز خریدم قیمت جهانیش ۲۸۰ دلار بود الان این مانیتور با کیفیت ۱۴۴۰p رفرش ریت ۱۴۴ هرتز و کیفیت ساخت خیلی بهتر بازم همون ۲۸۰ دلاره واقعا دم سامسونگ گرم منتها وارد کنندگان بی انصافی می کنن و از وقتی سام سرویس رفت دیگه قیمت مانیتور سامسونگ با گارانتی های متفرقه سر به فلک گذاشت

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است :

NO RGB=NO BUY

دقیقا دوستان اشتباه منو نکنن و نخرن منم خواستم مثل خودت لپ تاپ بگیرم هر چی با خودم کلنجار رفتم گفتم نهایتش می خوای هفته ای چند ساعت Mastiff Legends بازی کنی ارزش این همه دنگ و فنگ خرید و فروش رو نداره بی خیالش شدم

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Hassan.SK گفته است :

مبارکه

لانا خانم خوشبختیم

ممنون حسن جان مارو دور ننداز ما اونقدارم به درد نخور نیستیم!!! اون شب ظاهرا پارتی داشتی با بقیه قسمت نشد Mastiff Legends بزنیم هر وقت خواستی پلی بدی هماهنگی کن بازی کنیم

لینک به دیدگاه

دوست عزیز مرسی بابت بازگشایی همچین تاپیکی که باعث میشه سوال/جواب های خوبی توش ردو بدل بشه، حتی اگه بار فنی مفیدی که در اختیار کاربرا قرار میدید رو درنظر نگیریم.

چندتا سوال:

شما توی منو ها میتونید لوکال دیمینگ رو خاموش/روشن کنید؟

مانیتور شما دارای قابلیت BFI هست؟

وقتی مانیتور رو روی HDR 144 2K قرار میدید (روی DP قاعدتا)، کروما ساب سنمپلینگ چقدر بتون میده؟

در مورد پورت سرویس هم من متنو خوندم پیدا نکردم. آیا جایی از OSD مانیتور فریم ور فعلی نمایش داده میشه؟

تلاش نکردید ببینید مانیتورتون جای اورکلاک داره یا خیر؟

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، NightOne گفته است :

دوست عزیز مرسی بابت بازگشایی همچین تاپیکی که باعث میشه سوال/جواب های خوبی توش ردو بدل بشه، حتی اگه بار فنی مفیدی که در اختیار کاربرا قرار میدید رو درنظر نگیریم.

چندتا سوال:

شما توی منو ها میتونید لوکال دیمینگ رو خاموش/روشن کنید؟

مانیتور شما دارای قابلیت BFI هست؟

وقتی مانیتور رو روی HDR 144 2K قرار میدید (روی DP قاعدتا)، کروما ساب سنمپلینگ چقدر بتون میده؟

در مورد پورت سرویس هم من متنو خوندم پیدا نکردم. آیا جایی از OSD مانیتور فریم ور فعلی نمایش داده میشه؟

تلاش نکردید ببینید مانیتورتون جای اورکلاک داره یا خیر؟

درود دوست عزیزم باعث خوشحالی هست که این تاپیک به درد دوستان می خوره و بنده هدفم همین هست اما در مورد سوالاتون

۱.این مانیتور local dimming ساپورت نمی کنه پس در منو براش گزینه ای نیست

۲.خیر جز تبلیغات شرکت سامسونگ نبوده حتی برای مدل G7 پس این قابلیت در سری Odyssey وجود نداره

۳.بنده از کابل hdmi2 که همراه خود مانیتور هست استفاده می کنم و کابل Dp 1.2 تهیه نکردم اون جوابی هم که بالا دادم از قبل تحقیق کرده بودم و می دونستم Hdr 10bit نهایت ۱۲۰ هرتز میده با کابل Dp1.2 در مورد sub sampling مطمعن نیستم برای حالت hdr اینو باید خودمم برم در موردش بخونم اگر جواب قطعی و دقیق پیدا کردم همینجا ویرایش می کنم

۴.بله هم مکانی برای اپدیت نرم افزار مانیتور هست و هم مکانی برای نشون دادن ورژن نرم افزار به عنوان مثال ورژن فابریکی مانیتور بنده ۱۰۰۲ بود که به ۱۰۰۶ اپدیت کردم سربرگ support رو نگاه کنید واضح هست عکس مشخصات رو هم تقدیم می کنم

IMG_20210303_224758.thumb.jpg.1d10db473357d79c25bab4fbcdcb771a.jpg

۵. بله تست اورکلاک انجام دادم ولی ظاهرا شرکت سامسونگ پنل رو محدود کرده و توان خاصی برای اورکلاک بنده مشاهده نکردم ۱۵۰ هرتز استیبل بود و تست UFO رو هم پاس کرد ولی به نظرم منطقی نیست این مقدار و بگذاری دیفالت کار کنه بهتر هست

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

بین مانیتور هایی که از پنل VA استفاده شده توشون مانیتور های سامسونگ کمترین نشتی نور توی پس زمینه سیاه دارن

ویرایش شده توسط Slasher
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Slasher گفته است :

بین مانیتور هایی که از پنل VA استفاده شده توشون مانیتور های سامسونگ کمترین نشتی نور سیاه رو دارن

درود نه اتفاقا اینم شانسیه الان سایت مشهور Rtings همین G5 که دستشه برای بررسی Black uniformity داخلش افتضاحه این مانیتور از مانیتور قبلیم تو این زمینه بهتر بوده به نظر میاد صرفا خوش شانس بودم اما سامسونگ به نظرم با سری Odyssey دوباره خودی نشون داده و msi و gigabyte رو کمی به دردسر انداخته مخصوصا مدل G7 که حسابی سر و صدا کرد و شد سریع ترین مانیتور 2k با پنل Va و کلی تحسین شد توسط سایت های معتبر اونور

لینک به دیدگاه

به عقیده خودم G7 یکی از بهترین مانیتور های حال حاضر دنیا هست ( پولش نیست ولی خریدن یه مانیتور G9 برای ستاپم یه فانتزی بی نهایت جذابه هر چند که معایب محسوسی هم داره من جمله لوکال دیمینگ افتضاح ولی خمیدگی 1000 با نسبت تصویر 32 به 9 تجربه بی نظیریه) و g5 هم  در رده قیمتی پایین تر خیلی قوی ظاهر شده

ولی چیزی خودم رو به شدت از خریدش منصرف کرد خمیدگی عجیب غریبش هست شاید تو بازی و حتی فیلم مشکلی نباشه

ولی شما تو محیط های تخصصی مثل فتوشاپ و پریمیر از این مانیتور استفاده کردین؟ تو اونجاها این خمیدگی عجیب غریب آزاردهنده نیست؟

ویرایش شده توسط Alirezatha
لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

درود نه اتفاقا اینم شانسیه الان سایت مشهور Rtings همین G5 که دستشه برای بررسی Black uniformity داخلش افتضاحه این مانیتور از مانیتور قبلیم تو این زمینه بهتر بوده به نظر میاد صرفا خوش شانس بودم اما سامسونگ به نظرم با سری Odyssey دوباره خودی نشون داده و msi و gigabyte رو کمی به دردسر انداخته مخصوصا مدل G7 که حسابی سر و صدا کرد و شد سریع ترین مانیتور 2k با پنل Va و کلی تحسین شد توسط سایت های معتبر اونور

شما از کجا و چه قیمتی تهیه کردین G5 رو 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 11 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

ممنون حسن جان مارو دور ننداز ما اونقدارم به درد نخور نیستیم!!! اون شب ظاهرا پارتی داشتی با بقیه قسمت نشد Mastiff Legends بزنیم هر وقت خواستی پلی بدی هماهنگی کن بازی کنیم

نه همون اسکولد قبلی گفت یه دست بزنیم داشتم میرفتم گفتم باشه واسه همین جوین شدم بعد باختمون الت اف 4 زدم کار داشتم دوستم بیرون منتظر بود

چشم اومدم رنک پلت وقت نمیشه شبها هم پینگ خرابه

در هر صورت خوشحال میشم پلی بدیم

در 10 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

من میگرفتم اون نشت نور الان ترکیده بود 🤣

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Slasher گفته است :

شما از کجا و چه قیمتی تهیه کردین G5 رو 

از امارات تهیه کردم دوستی داشتم برام وارد کرد و خبری از سایت هایی مثل ایگرد یا مالتینا نیست با درهم ۵۹۰۰ ای ۳۰ دی ماه پس خیلی مهم نیست که قیمت ریالی برای بنده چه قدر شده چون کشور عزیز ما ثبات نداره اما قیمتش اونور ۱۰۰۰ درهمه اگر واسطه منصف باشه و سود معقول طلب کنه الان بالای ۱۰ میلیون نمیشه برای کسی که با پول خودش می خواد بخره و حداقل ۳۰ ۴۰ روزم صبر می کنه تا بیاد اما می دونیم که وضعیت افتصاحه و متاسفانه کاریشم نمیشه کرد

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

به عقیده خودم G7 یکی از بهترین مانیتور های حال حاضر دنیا هست ( پولش نیست ولی خریدن یه مانیتور G9 برای ستاپم یه فانتزی بی نهایت جذابه هر چند که معایب محسوسی هم داره من جمله لوکال دیمینگ افتضاح ولی خمیدگی 1000 با نسبت تصویر 32 به 9 تجربه بی نظیریه) و g5 هم  در رده قیمتی پایین تر خیلی قوی ظاهر شده

ولی چیزی خودم رو به شدت از خریدش منصرف کرد خمیدگی عجیب غریبش هست شاید تو بازی و حتی فیلم مشکلی نباشه

ولی شما تو محیط های تخصصی مثل فتوشاپ و پریمیر از این مانیتور استفاده کردین؟ تو اونجاها این خمیدگی عجیب غریب آزاردهنده نیست؟

خمیدگی ۱۰۰۰ رادیان اولش برای کسی که به مانیتور فلت عادت داره یا نهایتش ۱۵۰۰ رادیان داشته اکثر موارد ازار دهندست من مانیتور قبلیم رو دادم رفیقم ۱۸۰۰ رادیان بود اون یک ۴۰ روزی از Tv استفاده کردم این مانیتور اومد دستم باز کردم روشنش کردم اولش حقیقتش چشمام به این همه خمیدگی عادت نداشت بعد چند روز عادت می کنی و زمانیم که عادت کردی و سلیقت خمیده پسند باشه واقعا لذت می بری روال طبیعی برای برنامه های تخصصی کلا مانیتوری با این خمیدگی توصیه نمیشه هر چند که انجام هر کاری با این مانیتورها شدنی هست شخصا کار تخصصی تا حالا انجام ندادم ولی دلیل خرید اصلی مانیتور با این خمیدگی کاهش خستگی چشم و تقویت حس غوطه ور شدن توی دنیای بازی و فیلمه

لینک به دیدگاه

در 41 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

خمیدگی ۱۰۰۰ رادیان اولش برای کسی که به مانیتور فلت عادت داره یا نهایتش ۱۵۰۰ رادیان داشته اکثر موارد ازار دهندست من مانیتور قبلیم رو دادم رفیقم ۱۸۰۰ رادیان بود اون یک ۴۰ روزی از Tv استفاده کردم این مانیتور اومد دستم باز کردم روشنش کردم اولش حقیقتش چشمام به این همه خمیدگی عادت نداشت بعد چند روز عادت می کنی و زمانیم که عادت کردی و سلیقت خمیده پسند باشه واقعا لذت می بری روال طبیعی برای برنامه های تخصصی کلا مانیتوری با این خمیدگی توصیه نمیشه هر چند که انجام هر کاری با این مانیتورها شدنی هست شخصا کار تخصصی تا حالا انجام ندادم ولی دلیل خرید اصلی مانیتور با این خمیدگی کاهش خستگی چشم و تقویت حس غوطه ور شدن توی دنیای بازی و فیلمه

مرسی بابت راهنماییتون

راستش شدیدا این مانیتور دلمو برده بود ولی خوب همین کارهای غیر تفریحی و به اصطلاح کاری تا الان مانع خریدم شدن و خوب الان این گفته شما تایید کرد که کارم اشتباه نبوده

من خودم شخصا علاقه زیادی به مانیتور خمیده دارم و واقعا مانیتور غیر خمیده اعصابم رو خورد میکنه ولی 1000 رادیان هم کمی تهاجمیه

شاید اگر یه روزی اینقدر اوضاع اقتصادیم خوب شد که بتونم دوتا مانیتور یکی برای گیم و یکی دیگه برای کارای تخصصی داشته باشم بتونم سمت این مانیتور برم

خبرامیدوارم کننده اینکه احتمالا الجی تا سال 2023 مانیتوری معرفی کنه که قابلیت تغییر انحنا داشته باشه

فرض کنین دارین کار تخصصی میکنین؟ یه مانیتور فلت جلوتون آماده هست

میخواین بازی موبا انجام بدین؟ یه مانیتور با انحنای کم حاضره

میخواین بازی ریسینگ شبیه ساز یا شوتر اول شخص انجام بدین؟ یه مانیتور با خمیدگی زیاد و آماده غرق کردن آدم تو گیمه

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

در در ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ در 17:54، matrix.trixx گفته است :

سلام دوستان امیدوارم حالتون خوب باشه امروز با یک بررسی مختصر و مفید در مورد مانیتور جدید سامسونگ که میان رده حساب میشه و برادر کوچکتر مدل G7 هست در خدمتتون هستم

عرضم به حضور شما شاید شاخص ترین اپشنی که به این مانیتور ها اضافه شده خمیدگی ۱۰۰۰ رادیان هست که به شدت ملموس تر از مدل های ۱۸۰۰ و ۱۵۰۰ رادیان هست اینکه کسی از مانیتور خمیده خوشش بیاد یا نیاد کاملا سیلقه هست و قرار نیست این مانیتور به مذاق همه خوش بیاد من شخصا این مانیتور رو جایگزین مانیتور قدیمی 27f390 کردم که ۱۸۰۰ رادیان بود تفاوت خمیدگی از زمین تا اسمونه و اگر در مدل ۱۸۰۰ رادیان به زحمت متوجه خمیدگی مانیتورت میشدی اینجا روز اول از این همه خمیدگی شاید زده بشی و چند روز طول میکشه تا عادت کنی

IMG_20210303_163908.thumb.jpg.f8db5a64faab733b95c1c69e61a28ed8.jpg

این عکس لانا خانمه بچه ها لانا لانا بچه ها

عکس رو عمدا یک مقدار نامتقارن گرفتم به نظرم اینجوری خمیدگیش بیشتر به نظر میاد

خوب از اپشن خمیدگی یک عکس دیگه بگذارم ایندفعه از بالا ببینیم چه جوریاست

IMG_20210303_164157.thumb.jpg.484a3d0c9d4c8ec2ba6a70197d10b214.jpg

می بینید یک قوس ملموسی داره که باز تأکید می کنم مورد پسند همه نیست به نظرم این قسمت توضیحات کافی دادم و نیازی به حرف اضافه نیست

بریم سراغ پشت مانیتور و اتصالات سامسونگ از یک پورت hdmi 2 و یک display port 1.2 استفاده کرده جک هدفونم هست منتها اپشنی که من کیف کردم داخل یک مانیتور میان رده گذاشتن پورت service هست که یک پورت usb هست برای اپدیت فریمور که جلوتر یک اشاره ای بهش می کنم

IMG_20210303_164552.thumb.jpg.168764b52e3f0553057d89fc9acdc382.jpg

زبان طرحی این مانیتور با اینکه فقط پلاستیک درش استفاده شده شبیه مدل گرونتر G7 هست ولی خبری از نور Rgb نیست سوراخ های vesa mount هم که کاملا واضحه و هر کسی خواست می تونه بازویی استفاده کنه

خوب تا اینجا تقریبا شکل و شمایل مانیتور رو یک بررسی مختصر و مفید کردیم بریم سراغ پنل که نسل جدید پنل های va شرکت سامسونگ هست رزولوشن 2K با رفرش ریت ۱۴۴ هرتز تا الان ندیدم شرکت های msi و gigabyte و بقیه از این پنل استفاده کرده باشن احتمالا در اینده این شرکت ها از این پنل استفاده کنن روشنایی پنل ۳۰۰ کاندلا هست و کنتراست هم گفتن ۲۵۰۰ ولی دیدم ۳۰۰۰ هم بسته به شانست هست و تلورانس در قسمت پنل طبیعی هست و در دنیای کامپیوتر panel lottery خیلی مهمه! قسمت اول رو اینجا تموم می کنم قسمت دوم انشالا بررسی فنی تر و چیزایی که شاید خیلی ها بهش توجه نمی کنن رو قرار میدم

سلام دوست عزیز ممنون بابت بررسی خوبت واقعا مفید بود

یه سوالی داشتم در مورد این مانیتور

توی بررسی های خارجی که دیدم اکثرا اشاره کرده بودن که قابلیت hdr توی این نمایشگر ضعیفه و بیشتر جنبه تبلیغاتی داره تا کاربردی،هم بخاطر روشنایی کم پنل که نمیتونه درخشش لازم رو برای ایجاد جلوه های رنگی hdr تامین کنه هم بخاطر پوشش رنگی ناکافی!

حالا میخاستم بدونم که شما چه نظری و تجربه‌ای دارید از حالتhdr این مانیتور

چون میخاستم بخرمش و خیلی این قضیه مهمه برام

ممنون

لینک به دیدگاه

در ۵ ساعت قبل، behnamb۳ گفته است :

توی بررسی های خارجی که دیدم اکثرا اشاره کرده بودن که قابلیت hdr توی این نمایشگر ضعیفه و بیشتر جنبه تبلیغاتی داره تا کاربردی،هم بخاطر روشنایی کم پنل که نمیتونه درخشش لازم رو برای ایجاد جلوه های رنگی hdr تامین کنه هم بخاطر پوشش رنگی ناکافی!

ممنون

سلام

من این مانیتور رو نداشتم ولی از جهت تئوری تا حدودی قضیه رو براتون روشن تر میکنم.

HDR چطوری به وجود میاد؟ ترکیب رنگ های طبیعی ( پوشش رنگی بالا + کنتراست) به همراه روشنایی طبیعی 

این یعنی اگر یک گل تو فیلم HDR هست ما اون رو دقیقا به رنگ واقعی ببینیم و از طرف دیگه اگر یک چراغ خودرو در تصویر هست نوری که از پیکسل های مربوط به اون چراغ متصاعد میشه عینا برابر نور اون چراغ در دنیا حقیقی باشه یا اگر در صحنه ای شب هست ما مشکی مطلق داشته باشیم 

خوب بسیار بدیهیه که هرگز چنین اتفاقی رخ نمیده ولی یه مانیتور HDR سعی میکنه به اون حد ایده آل نزدیک بشه

خوب پس تا اینجا فهمیدیم یه مانیتور HDR باید بتونه رنگ های طبیعی ، نور بسیار زیاد و در عین حال نور بسیار کم رو ایجاد کنه و گاها بتونه همه اینهارو باهم انجام بده یعنی یک چراغ رو در یک محیط تاریک مطلق نمایش بده به عبارت دیگه بخشی از تصویر روشنایی بسیار زیادی داشته باشه در حالی که سایر نقاط مشکی عمیق هستن.

خوب حالا میاییم یک سری معیار تعریف میکنیم تا با خط کش خودمون بتونیم مانیتور ها رو رده بندی کنیم

مشکی مطلق یعنی هیچ نوری از مانیتور متصاعد نشه یعنی پیکسل مانیتور به طول کامل خاموش بشه

روشنایی بالا یعنی بتونه بیش از 1000 کندلا نور تولید کنه که تو محیط هایی مثل روشنایی روز کاملا بتونه چشم رو بزنه و اون جلوه نور شدید در واقعیت رو به وجود بیاره

و رنگ های وسیع که ما اینجا مانیتوری با پوشش رنگی بالای 90 درصد DCI P3 رو وسیع در نظر میگیریم

خوب اگر این مشخصات رو بیاییم بررسی کنیم اون بخش پوشش رنگی وسیع کار عجیب غریبی نیست و مانیتور ها و تلویزیون های متعددی داریم که به راحتی حتی اعداد بسیار بالاتری رو پوشش میدن

ولی مشکی مطلق تنها محدود به پنل های Oled و روشنایی بالا محدود به پنل های Va و IPS هست

یه تکنولوژی داریم به نام لوکال دیمینگ این تکنولوژی میاد نور پس زمینه پنل های VA و IPS در محوطه های خاص خاموش میکنه تا مشکی عمیق داشته باشیم ولی در محیط های روشن نور کافی رو متصاعد میکنه 

مشکل این فناوری چیه؟ حاله نور یعنی وقتی ما میاییم یه چراغی رو در یه بخشی از مانیتور نمایش میدیم و میخوایم کنارش سیاه باشه این اتفاق نمیفته و ما یک هاله خاکستری رنگ اطرافش میبینیم که از استاندارد های ما فاصله داره حالا هر چقدر که تعداد نواحی نورپردازی مجزا مانیتور بیشتر باشه این هاله کوچک تر هست و کمتر اذیت میکنه.

برای مثال در مانیتور 2500 دلاری ایسوس PG35VQ ما روشنایی 1000 نیت رو داریم به همراه 512 ناحیه نورپردازی مجزا که عدد بدی نیست و میتونه HDR قابل قبولی بهمون بده

از طرف دیگه یه مانیتوری داریم مثل Oddesey G9 که روشنایی 1000 نیت داره ولی به علت نواحی نورپردازی با تعداد خیلی کم شدیدا مشکل هاله خاکستری داره 

و یه تلویزیونی مثل LG OLed C1 با مشکی عمیق و روشنایی 700 نیت باز هم عملکرد قابل قبولی داره چون چشم تفاوت های نوری رو تشخیص میده و در محیط تاریک به همراه خاموش شدن پیکسل ها 700 نیت میتونه تصویر خوبی بده هرچند ایده آل نیست

حالا نوبت به مانیتور مورد بحث ما میرسه G5 اینجا ما لوکال دیمینگ نداریم در نتیجه عملا رنگ مشکی رو نمیشه تو این مانیتور نمایش داد حتی اگر از هاله صرف نظر کنیم

از طرف دیگه روشنایی مانیتور حتی به 300 نیت هم نمیرسه و این عدد حتی از یک مانیتور غیر HDR گرون قیمت هم کمتره چه برسه به یک مانیتور HDR پس ما نور زیادی هم نداریم

و در نهایت شاهد پوشش رنگی 60 درصدی در محیط DCI P3 هستیم که شاید برای یک مانیتور SDR قابل تحمل باشه ولی حتی نزدیک به عددی هم نیست که بشه به این مانیتور HDR گفت

نتیجه نهایی اینکه این مانیتور اصلا و ابدا حتی در یک زمینه هم توانایی پاس کردن استاندارد های HDR رو نداره و اسم HDR روی این مانیتور چیزی جز یک اسم تبلیغاتی نیست پس اگر به دنبال HDR هستین سمت این مانیتور نرین

و یک نکته نهایی رو حتما باید اشاره کنم ما حتی در مانیتور 2500 دلاری PG35VQ یا تلویزیون 1500 دلاری LG C1 هم HDR ایده آل رو نداریم پس بسیار واضحه که انتظار داشتن یک مانیتور HDR در رنج قیمت G5 کاملا غیر منطقیه و فارغ از تمام این بحث های با فنی از برچسب قیمتی روی مانیتور کاملا واضحه که این مانیتور HDR نیست.

لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۰/۳/۱۸ در ۰۵:۴۷، behnamb۳ گفته است :

ممنون

این مانیتور داری استاندارد hdr10 هست حالا این یعنی چی؟ یعنی اینکه سیگنال hdr تمام و کمال ساپورت میشه و برد مانیتور توانایی پردازش تصاویر hdr رو داره

اما در استاندارد hdr برای اینکه شما چشمتون بتونه تفاوت رو ببینه به روشنایی بالای پنل نیاز هست و همچنین local dimming که پنل این مانیتور هیچ کدوم رو نداره

البته توی این رنج قیمتی و حتی 1000 دلار هم مانیتور مناسبی وچود نداره که بخوای بگی واقعا خوب هست برای hdr در حال حاضر دیدم asus یک مدل 2500 دلاری زده که فک نکنم تا ابد رسمی وارد ایران بشه با این قیمت ارز

در نهایت استاندارد hdr هنوز به نظرم چند سالی مونده که باید و شاید برسه دست اکثریت مصرف کننده شاید سال 2025 یک مانیتور hdr1000 رو تونستن بفروشن 300 دلار

پس حالا حالاها دنبال hdr با قیمت معقول نباش

لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۰/۳/۱۸ در ۱۱:۱۹، Alirezatha گفته است :

نتیجه نهایی اینکه این مانیتور اصلا و ابدا حتی در یک زمینه هم توانایی پاس کردن استاندارد های HDR رو نداره و اسم HDR روی این مانیتور چیزی جز یک اسم تبلیغاتی نیست پس اگر به دنبال HDR هستین سمت این مانیتور نرین

درود ممنون از توضیحاتت که کار من رو رو راحت کردی و تونستم خلاصه جواب این دوستمون رو بدم فقط این مانیتور استاندارد شرکت vesa که از hdr400 شروع میشه رو نداره و سامسونگ خالی نبسته این مانیتور hdr10 هست که صرفا از سیگنال hdr پشتیبانی می کنه خلاصه هرجا دیدی زدن hdr و روشنایی پنل زیر 400 نیت هست منظورشون hdr10 هست و شرکتا خالی نبستن منتها این hdr10 یک خیال خام هست که به مصرف کننده ای که اطلاعات کامل نداره فروخته میشه دلیلشم واضح هست برد مانیتور نمی تونه کم و کاست نور و ضعف های پنل رو پوشش بده

لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...