رفتن به مطلب

چه مانیتور با چه پنلی؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

بعد از مدت ها میخوام یه مانیتور  بخرم پنل tn دیگه واقعا چشمام رو داغون کرده

توی رنج ۵ ملیون ماکسیموم بودجه دارم    نمیدونم چرا به بعضی از پنل های ips که نگاه میکنم سرم درد میگیره  فعلا دور ips خط کشیدم

چه مانیتوری پیشنهاد میدین؟

صرفا فقط آکبند قصد دارم   مدل های استوک اینا به کارم نمیان

ویرایش شده توسط kiarash917
لینک به دیدگاه

سلام 

بستگی به نوع کاربری شما و محیط استفاده از مانیتور(روشنایی یا تاریکی محیط) میشه چند پیشنهاد مختلف به شما داد ولی اگه به صورت خلاصه بخوایین اگه گیم میزنید یا کارای گرافیکی انجام میدید پنل ips بخاطر نوع نمایش رنگها برای شما پیشنهاد میشه 

اگه کارای مولتی مدیا و تماشای فیلم و اینجور کارا پنل va به خاطر کنتراست بالا پیشنهاد میشه. 

اگه اون مواردی که زیرش خط کشیدم یکم بیشتر توضیح بدید دوستان راهنماییتون میکنن

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، raajer گفته است :

سلام 

بستگی به نوع کاربری شما و محیط استفاده از مانیتور(روشنایی یا تاریکی محیط) میشه چند پیشنهاد مختلف به شما داد ولی اگه به صورت خلاصه بخوایین اگه گیم میزنید یا کارای گرافیکی انجام میدید پنل ips بخاطر نوع نمایش رنگها برای شما پیشنهاد میشه 

اگه کارای مولتی مدیا و تماشای فیلم و اینجور کارا پنل va به خاطر کنتراست بالا پیشنهاد میشه. 

البته باید اضافه کنم نوع پنل هر شرکت با شرکت دیگه ای متفاوت مثلا پنل بالارده tn شرکتa میتونه از پنل ips یه مانیتور رده معمولی شرکت bبهتر باشه و این قضیه در مورد پنل های va هم صدق میکنه 

ویرایش شده توسط raajer
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 4 ساعت قبل، kiarash917 گفته است :

سلام

بعد از مدت ها میخوام یه مانیتور  بخرم پنل tn دیگه واقعا چشمام رو داغون کرده

توی رنج ۵ ملیون ماکسیموم بودجه دارم    نمیدونم چرا به بعضی از پنل های ips که نگاه میکنم سرم درد میگیره  فعلا دور ips خط کشیدم

چه مانیتوری پیشنهاد میدین؟

صرفا فقط آکبند قصد دارم   مدل های استوک اینا به کارم نمیان

درود

من یه vp228h از اون سری های اولش دارم که کنتراست 100000000:1 داره که جزو بالاترین کنتراست های موجوده( این سری جدید ها که ایران میزنه، بدجوری نشت نور داره و زیاد جالب نیست)

2 تا hp با پنل ips هم دارم، رنگ ها توی مانیتور ips خیلی واقعی هستن و توی این ایسوسه، کاملا مرده و بی روحه، اما یه زمینه ای که توی ips به نظر یک دست میاد، توی این مانیتور کاملا تفکیک رنگش مشخصه و طیف رنگشو نشون میده،

هر چند همین vp228 هم یه مودی داره که رنگ هارو واقعی نشون بده، اما اون کنتراست خوبش از دست میره. حالت های reading و dark room و... هم داره که به جای خودشون خیلی کاربردین.

من به نظرم tn های بالارده خیلی بهتره، با یه کالیبراسیون، میشه رنگشون رو به ips ها نزدیک کرد

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، raajer گفته است :

سلام 

نوع کاربری بیشتر وب گردی و انجام کار های شرکت هست   هر از گاهی هم گیم میزنم ولی نه زیاد

محیط هم تاریک نیست  ولی خیلی هم روشن نیست

در 8 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

درود

من یه vp228h از اون سری های اولش دارم که کنتراست 1000000:1 داره که جزو بالاترین کنتراست های موجوده( این سری جدید ها که ایران میزنه، بدجوری نشت نور داره و زیاد جالب نیست)

2 تا hp با پنل ips هم دارم، رنگ ها توی مانیتور ips خیلی واقعی هستن و توی این ایسوسه، کاملا مرده و بی روحه، اما یه زمینه ای که توی ips به نظر یک دست میاد، توی این مانیتور کاملا تفکیک رنگش مشخصه و طیف رنگشو نشون میده،

هر چند همین vp228 هم یه مودی داره که رنگ هارو واقعی نشون بده، اما اون کنتراست خوبش از دست میره. حالت های reading و dark room و... هم داره که به جای خودشون خیلی کاربردین.

من به نظرم tn های بالارده خیلی بهتره، با یه کالیبراسیون، میشه رنگشون رو به ips ها نزدیک کرد

من از این کنتراست اینا زیاد سر در نمیارم  مانیتور فعلی خودم کنتراستش 1:5000000 هست

الان مثلا یه مانیتور با کنتراست 1:8000000 کیفیت بهتری داره؟ یا مثلا 1:1000000

VC239H

VZ249HE

VA24EHE

این دو مدل چطورن؟

الان که می فرمایید tn های بالا رده بهترن   با بودجه ماکسیموم ۵ ملیون مدلی معرفی میکنید؟

اولویت برام مانیتوری هست که به چشم کمترین آسیب رو برسونه

لینک به دیدگاه

در ۵ ساعت قبل، kiarash۹۱۷ گفته است :

من از این کنتراست اینا زیاد سر در نمیارم  مانیتور فعلی خودم کنتراستش 1:5000000 هست

VC239H

VZ249HE

VA24EHE

این دو مدل چطورن؟

الان که می فرمایید tn های بالا رده بهترن   با بودجه ماکسیموم ۵ ملیون مدلی معرفی میکنید؟

سلام و درود

الان شما فرق بین کنتراست داینامیک و استاتیک رو اصلا می دونید ؟ این اعداد فراتخیلی که گفتید می دونید اصلا مربوط به کدومه ؟!

به طور کلی دوتا پیکسل مانیتور رو در نظر بگیرید یکیش رو در روشن ترین حالت رنگ سفید و دیگری رو در تاریک ترین حالت با رنگ مشکی قرار میدن الان اختلاف این دوتا میشه کنتراست واقعیه مانیتور که هیچ وقت عنوانش نمیکنن !!! هرچی اختلاف بیشتر کیفیت و کنتراست بالا تر

قانون اول تمامی اعداد کنتراستی اعلامی شرکت ها چرته حتی یک مورد عنوان صحیح و یا حتی نزدیکم نداره به هیچ عنوان حتی بهش نگاهم نکنید !

بهترین کنتراست به ترتیب oled با اختلاف دیوانه وار بعدش va با عملکرد عالی بعدش ips با عملکرد ضعیف و بعد از اون tn با عملکرد فاجعه بار ضعیف هست (لازم به ذکره مدل تا مدل فرق داره ولی کلیت از همین روند تبعیت میکنن مگر نمونه های خاص که قیمتشومنم خیلی خاصه ! )

مشکل اساسی اینجاست که گفتید چشمتون با پنل tn و ips مشکل داره که الان یه جای کار میلنگه ! ببینید با تغییر پنل اولش ممکنه کمی تا بخواید عادت کنید اذیت بشید حالا هرکسی به نوعی ولی اینکه دراز مدت با دو پنل مشکل دارید نشون میده از نظر بینایی دچار مشکل جدی هستید و حتما باید به دکتر مراجعه کنید تا خدای نکرده بدتر نشید لازم به ذکره نحوه ی استفاده از مانیتورم مهمه مثلا با چه شدت نور و چه نوع تنظیماتی ازش استفاده بشه حالا شما بهترین پنل دنیا رم داشته باش وقتی نور آبی رو فیلتر نکنید و شدن نور رو بالا ببرید و رنگارو هم درست تنظیم نکنید چشمتون آسیب میبینه به خصوص شما که مشخصه کارتون نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور هست ! حالا اگر خود مانیتور امکاناتش محدود باشه با نرم افزار تا حد زیادی میشه شرایطو بهتر کرد

اینکه پنل tn بالا رده می تونه از ips پایین رده بهتر باشه خوب تا حدودی درسته که قانون کلی نیست و باید دید چی رو با چی مقایسه می کنید ولی لازم به ذکره زیره 6 تومن tn خوب نداریم و همه عملا معمولی به حساب میان !

لازم به ذکره پنل tn زاویه ی دیدش فاجعه هست در تمامی رده هاش و اگر دقیقا جلوش نشینید و با زاویه دراز مدت باهاش کار کنید خودش باعث خستگی چشم میشه !

پیشنهادی بابت مدل خاصی ندارم فقط توصیه میکنم حتمااااااا بررسی کنید از tn که استفاده میکردید با چه تنظیماتی بوده که باعث آسیب به چشمتون شده همینطور پنل ips که استفاده کردید به چه مدت و با چه تنظیمی بوده بعد از ریشه یابی مشکل اصلی اقدام به خرید کنید چون اگر با مانیتور جدیدم باز همون شرایط رو برای چشمتون مهیا کنید باز میشه همون آش و همون کاسه !

در آخر اگر زیاد با مانیتور سر و کار دارید حتمااااااا قوانین تایمی نگاه کردن و استراحت چشم رو انجام بدید چون مشخصه چشمتون حالا به هر دلیلی حساس شده و باید بهش توجه کنید استفاده از ماساژور های چشمی هم شنیدم خیلی به چشم کمک میکنه اگر عینک میزنید و مدتیه عینکتون رو عوض نکردید برای بینایی سنجی مجدد حتما مراجعه کنید چون عینک نا مناسب با نمره دقیق چشم خودش در دراز مدت به چشم آسیب میزنه

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، abidi گفته است :

سلام و درود

الان شما فرق بین کنتراست داینامیک و استاتیک رو اصلا می دونید ؟ این اعداد فراتخیلی که گفتید می دونید اصلا مربوط به کدومه ؟!

به طور کلی دوتا پیکسل مانیتور رو در نظر بگیرید یکیش رو در روشن ترین حالت رنگ سفید و دیگری رو در تاریک ترین حالت با رنگ مشکی قرار میدن الان اختلاف این دوتا میشه کنتراست واقعیه مانیتور که هیچ وقت عنوانش نمیکنن !!! هرچی اختلاف بیشتر کیفیت و کنتراست بالا تر

قانون اول تمامی اعداد کنتراستی اعلامی شرکت ها چرته حتی یک مورد عنوان صحیح و یا حتی نزدیکم نداره به هیچ عنوان حتی بهش نگاهم نکنید !

بهترین کنتراست به ترتیب oled با اختلاف دیوانه وار بعدش va با عملکرد عالی بعدش ips با عملکرد ضعیف و بعد از اون tn با عملکرد فاجعه بار ضعیف هست (لازم به ذکره مدل تا مدل فرق داره ولی کلیت از همین روند تبعیت میکنن مگر نمونه های خاص که قیمتشومنم خیلی خاصه ! )

مشکل اساسی اینجاست که گفتید چشمتون با پنل tn و ips مشکل داره که الان یه جای کار میلنگه ! ببینید با تغییر پنل اولش ممکنه کمی تا بخواید عادت کنید اذیت بشید حالا هرکسی به نوعی ولی اینکه دراز مدت با دو پنل مشکل دارید نشون میده از نظر بینایی دچار مشکل جدی هستید و حتما باید به دکتر مراجعه کنید تا خدای نکرده بدتر نشید لازم به ذکره نحوه ی استفاده از مانیتورم مهمه مثلا با چه شدت نور و چه نوع تنظیماتی ازش استفاده بشه حالا شما بهترین پنل دنیا رم داشته باش وقتی نور آبی رو فیلتر نکنید و شدن نور رو بالا ببرید و رنگارو هم درست تنظیم نکنید چشمتون آسیب میبینه به خصوص شما که مشخصه کارتون نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور هست ! حالا اگر خود مانیتور امکاناتش محدود باشه با نرم افزار تا حد زیادی میشه شرایطو بهتر کرد

اینکه پنل tn بالا رده می تونه از ips پایین رده بهتر باشه خوب تا حدودی درسته که قانون کلی نیست و باید دید چی رو با چی مقایسه می کنید ولی لازم به ذکره زیره 6 تومن tn خوب نداریم و همه عملا معمولی به حساب میان !

لازم به ذکره پنل tn زاویه ی دیدش فاجعه هست در تمامی رده هاش و اگر دقیقا جلوش نشینید و با زاویه دراز مدت باهاش کار کنید خودش باعث خستگی چشم میشه !

پیشنهادی بابت مدل خاصی ندارم فقط توصیه میکنم حتمااااااا بررسی کنید از tn که استفاده میکردید با چه تنظیماتی بوده که باعث آسیب به چشمتون شده همینطور پنل ips که استفاده کردید به چه مدت و با چه تنظیمی بوده بعد از ریشه یابی مشکل اصلی اقدام به خرید کنید چون اگر با مانیتور جدیدم باز همون شرایط رو برای چشمتون مهیا کنید باز میشه همون آش و همون کاسه !

در آخر اگر زیاد با مانیتور سر و کار دارید حتمااااااا قوانین تایمی نگاه کردن و استراحت چشم رو انجام بدید چون مشخصه چشمتون حالا به هر دلیلی حساس شده و باید بهش توجه کنید استفاده از ماساژور های چشمی هم شنیدم خیلی به چشم کمک میکنه اگر عینک میزنید و مدتیه عینکتون رو عوض نکردید برای بینایی سنجی مجدد حتما مراجعه کنید چون عینک نا مناسب با نمره دقیق چشم خودش در دراز مدت به چشم آسیب میزنه

موفق باشید.

سلام خدمت شما

فرق بین کنتراست داینامیک و استاتیک رو الان فهمیدم با تشکر از شما

واقعا نمیدونم چرا با این دو پنل مشکل دارم   توی تنظیمات مانیتور همیشه کمترین روشنایی رو انتخاب میکنم و از ویندوز اون حالت مثل بعد غروب هست که از روشنایی کاهش میده رو همیشه فعال میکنم ولی همچنان چشم هام با پنل tn اذیت میشه    رو پنل ips هم که چشم به کنار  سر درد شدیدی میگیرم   حتی وقتی به صفحه نمایش گوشیم A21s هم نگاه میکنم همون سر درد رو میگیرم ولی تست کردم با پنل va اصلا به هیچ عنوان مشکلی ندارم   یه زمونی یه مانیتور جی پلاس ۲۲ پنل va برا دوستم خریده بودم  رو اون چندین ساعت تست کردم  نه سر دردی داشتم نه اذیت چشمی

چشم هام نیاز به عینک ندارن  

ممنونم از شما جهت راهنمایی  :100_pray:  واقعا مفید بود

لینک به دیدگاه

در ۷ ساعت قبل، kiarash۹۱۷ گفته است :

VC239H

VZ249HE

VA24EHE

این دو مدل چطورن؟

سلام عزیز اگه چشم حساس دارید مانیتور با پنل va تهیه کنید و تنظیمات رنگ مانیتور را روی حالت گرم قرار دهید . و نکته بعدی این عدد کنتراست ۱ به ۱۰۰۰۰۰۰۰ و این چیز ها هم کشک و دوغ هست مانیتورهای. Ips  کنتراست ۱ به ۱۰۰۰ دارن و پنل های va هم کنتراست ۱ به ۳۰۰۰ دارن .

لینک به دیدگاه

تو یوتیوب یه کلیپ دیدم راجب پنلها یارو میگفت پنل va چشم رو خسته میکنه

لینک به دیدگاه

GW2270H این مدل بنکیو چطوره؟

لینک به دیدگاه

دوست عزیز انتخاب مانیتور خیلیم موضوع پیچیده ای نیست شما یا برو سراغ ips که کمی رنگ ها زنده تر هست و کنتراست ضعیفی داره و مشکی رو خاکستری نشون میده یا برو سراغ va که کمی رنگ ها کدرتر هستن نه خیلی ها ولی به شفافیت ips نیستن و کنتراست خیلی بالاتر حدود 2500 اما چون بودجتون محدود هست همین مدل بنکیو که انتخاب کردین خوبه خودم الان 4 سال هست از پنل va استفاده می کنم و هیچ گونه مشکلی نداشتم بودجتون محدود هست وگرنه va های خمیده خستگی چشم رو هم کاهش میدن در طولانی مدت

لینک به دیدگاه

در ۴ دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

دوست عزیز انتخاب مانیتور خیلیم موضوع پیچیده ای نیست شما یا برو سراغ ips که کمی رنگ ها زنده تر هست و کنتراست ضعیفی داره و مشکی رو خاکستری نشون میده یا برو سراغ va که کمی رنگ ها کدرتر هستن نه خیلی ها ولی به شفافیت ips نیستن و کنتراست خیلی بالاتر حدود 2500 اما چون بودجتون محدود هست همین مدل بنکیو که انتخاب کردین خوبه خودم الان 4 سال هست از پنل va استفاده می کنم و هیچ گونه مشکلی نداشتم بودجتون محدود هست وگرنه va های خمیده خستگی چشم رو هم کاهش میدن در طولانی مدت

سلام

واقعیت با پنل ips چشم هام اذیت میشن  مجبورم va بردارم

توی رنج ۵ ملیون مدل بهتری از این مدل بنکیو سراغ دارید؟   (پنل va)

لینک به دیدگاه

در ۵ دقیقه قبل، kiarash۹۱۷ گفته است :

سلام

سامسونگ va خمیده یه مدل هست فکر کنم رو رنج ۴۹۰۰ تا ۵۲۰۰ هست اگه اشتباه نکنم. 

لینک به دیدگاه

در ۱۲ ساعت قبل، real fc گفته است :

تو یوتیوب یه کلیپ دیدم راجب پنلها یارو میگفت پنل va چشم رو خسته میکنه

https://www.youtube.com/watch?v=JIu5hBTYTqg&t=308s

لینک به دیدگاه

در ۲۲ دقیقه قبل، zen گفته است :

سامسونگ va خمیده یه مدل هست فکر کنم رو رنج ۴۹۰۰ تا ۵۲۰۰ هست اگه اشتباه نکنم. 

C24F390 این مدل رو میفرمایید؟

در 4 دقیقه قبل، real fc گفته است :

والا نمیدونم چی بگم ولی من فقط با پنل va اذیت نمیشم   با بقیه پنل ها مشکل دارم

لینک به دیدگاه

در ۵۳ دقیقه قبل، kiarash۹۱۷ گفته است :

سلام

5 میلیون حقیقتش بودجه زیادی نیست همین مدل benq که انتخاب کردید اگر با سایز 22 مشکلی ندارید به نظرم مناسب هست استاندارد موسسه معتبر رینهارد رو داره بقیش هم بر می گرده به هنر کالیبره کردن تصویر با ذایقه خودتون

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

5 میلیون حقیقتش بودجه زیادی نیست همین مدل benq که انتخاب کردید اگر با سایز 22 مشکلی ندارید به نظرم مناسب هست استاندارد موسسه معتبر رینهارد رو داره بقیش هم بر می گرده به هنر کالیبره کردن تصویر با ذایقه خودتون

واقعیت پاور و گرافیک جدید خریدم دیگه بودجه زیادی نمونده برام

نه با سایز ۲۲ مشکلی ندارم 

ممنونم از شما جهت راهنمایی

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام 

قصد خرید مانیتور دارم این مانیتور رو بهم پیشنهاد دادن

Gigabyte-M27F  چطوره ؟

کاربردم هم فقط گیم بودجه هم همین حدوده

کارت گرافیک هم 3070

لینک به دیدگاه

با یه مقدار افزایش بودجه پنل 2k بردارین ولی در کل خوبه پنل ips سرعت بازسازی و پاسخگویی سریع 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...