رفتن به مطلب

راههای شناخت قطعه های ماین شده

Recommended Posts

درود بر دوستان

همانگونه که می دانید از زمان رونق گرفتن ماینینگ بسیاری از کاربران عادی هم در کنار استفاده ی روزمره، رایانه را برای ماین کردن به کار می گیرند.

پرسشها:

ا. ماین کردن به چه قطعه هایی از رایانه فشار می آورد و عمرشان را کم می کند و آیا اساسا چنین است؟

۲. آیا قطعه ی ماین شده قابل اعتماد است؟ چگونه می توان تشخیص داد؟

خواهش می کنم از موضوع خارج نشوید و با استدلال بحث کنید. هدف این است که به کاربران در خرید کمک شود.

سپاس

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

ماین صرفا به پاور و گرافیک فشار میاره ولی در کل هیچ مشکلی نداره و کارت در حال کار هست 

در کاربری معمولی مثلا طرف توی روز نهایت 12 ساعت بازی میکنه ولی توی ماین کارت 24 ساعته در حال کاره 

قطعه ماین شده کاملا قابل اعتماده در صورتی که به شکل صحیح ماین شده باشه چون بعضیا بیش از اندازه اورکلاک میکنن و ممکنه به کارت صدمه بزنن به خاطر اور کلاک کردن نه ماین کردن قطعه 

و هیچ راهی برای تشخیص کارت ماین شده تا نشده وجود نداره چون کارت داره استفاده میشه و نباید مشکلی براش پیش بیاد 

مگر اینکه مثلا کارت AMD باشه و با بایوس مود شده براتون بفرستن که دیگه تابلو هست مود شده برای ماین ولی اگر طرف بایوس رو به حالت عادی برگردونه و درست استفاده کرده باشه هیچ راه تشخیصی نداره

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، The.13east گفته است :

ماین صرفا به پاور و گرافیک فشار میاره ولی در کل هیچ مشکلی نداره و کارت در حال کار هست 

در کاربری معمولی مثلا طرف توی روز نهایت 12 ساعت بازی میکنه ولی توی ماین کارت 24 ساعته در حال کاره 

قطعه ماین شده کاملا قابل اعتماده در صورتی که به شکل صحیح ماین شده باشه چون بعضیا بیش از اندازه اورکلاک میکنن و ممکنه به کارت صدمه بزنن به خاطر اور کلاک کردن نه ماین کردن قطعه 

و هیچ راهی برای تشخیص کارت ماین شده تا نشده وجود نداره چون کارت داره استفاده میشه و نباید مشکلی براش پیش بیاد 

مگر اینکه مثلا کارت AMD باشه و با بایوس مود شده براتون بفرستن که دیگه تابلو هست مود شده برای ماین ولی اگر طرف بایوس رو به حالت عادی برگردونه و درست استفاده کرده باشه هیچ راه تشخیصی نداره

درود و سپاس از مشارکت در بحث

فرض کن کارتی داشته باشیم که چند ماه بیشتر کار نکرده باشد و وقتی زیر بار می رود خیلی بیشتر از آنچه در بررسیهایش خوانده ایم داغ  می شود، همچنین زیرش پخش شدگی و بیرون زدن خمیر و تغییر رنگ برد دیده می شود. آیا این نشانه ها دال بر ماین شدن گیریم غیر اصولی کارت نیستند؟

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

فرض کن کارتی داشته باشیم که چند ماه بیشتر کار نکرده باشد و وقتی زیر بار می رود خیلی بیشتر از آنچه در بررسیهایش خوانده ایم داغ  می شود، همچنین زیرش پخش شدگی و بیرون زدن خمیر و تغییر رنگ برد دیده می شود. آیا این نشانه ها دال بر ماین شدن گیریم غیر اصولی کارت نیستند؟

داغ شدن کارت و پخش شدگی خمیر سیلیکن ممکنه از اول بوده باشه و طرف متوجهش نشده باشه و دلیل نمیشه ماین شده باشه اخه برای من پیش اومد ک 4 تا کارت مثل هم رو گرفتم 1 دونش دماش بالا بوده فهمیدم خمیر خراب بوده ولی اگر طرف زیاد وارد نباشه ممکنه نفهمه

در کل مواردی گفتین ممکنه از نگه داری بد طرف هم باشه ولی ممکنه مربوط به ماین هم باشه و قضاوتش واقعا کار سختیه

لینک به دیدگاه

در 57 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود بر دوستان

همانگونه که می دانید از زمان رونق گرفتن ماینینگ بسیاری از کاربران عادی هم در کنار استفاده ی روزمره، رایانه را برای ماین کردن به کار می گیرند.

پرسشها:

ا. ماین کردن به چه قطعه هایی از رایانه فشار می آورد و عمرشان را کم می کند و آیا اساسا چنین است؟

خواهش می کنم از موضوع خارج نشوید و با استدلال بحث کنید. هدف این است که به کاربران در خرید کمک شود.

سپاس

1-چون سیستم 24 ساعت روشنه اولیش پاور و گرافیک هست بعد مادربرد بعد سیپیو(مانیتورم اگه روشن باشه تاثیر داره)

2-بله قابل اعتماد هست به شرطی که دماش زیر 50 باشه هرماه گرد گیری بشه اگه بخوای تشخیص بدی باید کارتو باز کنی برد رو نگاه کنی جدا از اون تست قطعه هم مناسبه بدون تنظیمات خاص و درتنظیمات کارخونه به تست پایداری بپردازید اگه نسبت به کارت های دیگه شرایطش خراب بود باید با توجه به مشکلش رفعش کنی مثلا دماش زیاد باشه اون خمیرش فاسد شده یا ممکنه قطعه ای مشکل پیدا کرده باشه البته من راجبه گرافیک حرف میزنم فقط

در کل من خودم قطعه ماین شده خریدم جز داغی چیز خاصی مشاهده نکردم اگه با آگاهی انتخاب کنی مشکلی نداره

لینک به دیدگاه

در 55 دقیقه قبل، The.13east گفته است :

قطعه ماین شده کاملا قابل اعتماده در صورتی که به شکل صحیح ماین شده باشه 

به هر حال هر قطعه ای عمر مفیدی داره و به طور معمول اگر یک قطعه مثل کارت گرافیک یک سال برای ماین استفاده شده باشه تقریبا مثل این میمونه که یک قطعه در شرایط عادی چهار سال و حتی بیشتر کار کرده باشه چون فقط مسئله میزان ساعت فعالیت نیست بلکه زیر بار بودن مداوم هم روند فرسودگی قطعه رو سرعت میبخشه

یک نکته دیگه هم اینکه تا اونجایی که من میدونم ورق های سیلیکونی که برای ساخت تراشه استفاده میشه ابعاد نسبتا بزرگی داره و برش میخورن و ظاهرا تراشه تولید شده اگر از مرکز و هسته ورق سیلیکون بریده شده باشه کیفیت و پایداری بیشتری داره و هرچه از هسته دورتر بشه کیفیت هم پایین تر هست  و یکی از دلایلی که اور کلاکر ها چندین پردازنده مختلف از یک مدل رو تست میکنن به همین دلیل هست

در مورد کارت گرافیک هم همینطور هست

به طور مثال یک کارت گرافیک msi gaming x 1080tiممکنه در لود کامل به حرارت 75 درجه برسه ولی یه کارت دیگه در همون شرایط و همون دما و همون کیس و قطعات نهایت 73 درجه رو تجربه کنه

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود بر دوستان

پرسشها:

سپاس

سلام

قبلا ی تاپیک مشابه زده شده بود ، اما چون سوالاتتون کلی هست و تاپیک ی حالت مرجع رو پیدا میکنه اینجا هم مینویسم

1-عموما به کارت گرافیک و پاور ، چون کمتر کسی پیدا میشه که بخواد با پردازنده ماین کنه 

پاور اگه زیر 80 درصد از توان واقعیش ازش کار کشیده بشه عمر خیلی زیادی داره

کارت گرافیک هم در صورتی که بیش از حد اور نشه و داوون کلاک و اندرولت بشه خیلی کمتر از گیم بهش فشار میاد (فشاری هم که به کارت یا اجزای اون میاد بستگی به الگوریتم ماین داره)

اگه کسی که گیم میزنه صبح تا شب کارش همین نباشه ، ماین از کارت بیشتر استفاده کرده ، اما اگه فرض رو بر این بگیرم ی نفر صبح تا شب کارش گیم باشه فک نمیکنم کمتر از ماینر به کارت فشار اورده باشه - این مورد رو در نظر بگیرید اختلاف مصرف و به طبع اون ،دما و  فشاری که به کارت میاد در گیم بیشتره و اختلاف دما خیلی زیاده 

2-کلا قطعه ی کارکرده رو باید از کسی خرید که مطمعن باشه و راههای بالابردن عمر ی قطعه رو بلد باشه ، شاید ی نفر دو سال ی خمیر سیلیکون رو تعویض نکنه اما ی نفر با کمی اختلاف دما نسبت به روز اول خمیر رو با مدل بهتر از کارخونه تعویض کنه ، اینجا نمیشه گفت چون کارت باز شده مطمعن نیست - در مورد اثرات گرما روی برد هم نمیشه گفت برای ماین هست چون در گیم فشار و گرما خیلی بیشتره و کاملا بستگی به طرف داره که چطور استفاده کرده ، آدم دیدم برای ریگ دو تا کولر گازی گذاشته (بعضی هم از سر بی اطلاعی کولر آبی میزارن و با رطوبت بیش از 60 درصد کار رو بدتر میکنن)

لینک به دیدگاه

در 28 دقیقه قبل، ahmad35 گفته است :

به هر حال هر قطعه ای عمر مفیدی داره و به طور معمول اگر یک قطعه مثل کارت گرافیک یک سال برای ماین استفاده شده باشه تقریبا مثل این میمونه که یک قطعه در شرایط عادی چهار سال و حتی بیشتر کار کرده باشه چون فقط مسئله میزان ساعت فعالیت نیست بلکه زیر بار بودن مداوم هم روند فرسودگی قطعه رو سرعت میبخشه

یک نکته دیگه هم اینکه تا اونجایی که من میدونم ورق های سیلیکونی که برای ساخت تراشه استفاده میشه ابعاد نسبتا بزرگی داره و برش میخورن و ظاهرا تراشه تولید شده اگر از مرکز و هسته ورق سیلیکون بریده شده باشه کیفیت و پایداری بیشتری داره و هرچه از هسته دورتر بشه کیفیت هم پایین تر هست  و یکی از دلایلی که اور کلاکر ها چندین پردازنده مختلف از یک مدل رو تست میکنن به همین دلیل هست

در مورد کارت گرافیک هم همینطور هست

به طور مثال یک کارت گرافیک msi gaming x 1080tiممکنه در لود کامل به حرارت 75 درجه برسه ولی یه کارت دیگه در همون شرایط و همون دما و همون کیس و قطعات نهایت 73 درجه رو تجربه کنه

نخیر دوست هزیز 4 تا کارت 1060 که 3 تاش روی 65 نهایت 70 کار میکرد و 1 دونش روی 80 بود مشکل از سیلیکن کارخونه بوده بالاخره از این مشکلات پیش میاد

و در ضمن دلیل گارانتی شدن قطعات به میزان 3 سال دلیلش اینه که کارخونه خودش میدونه ک شما اگر 3 سال به طور 24 ساعته کارت فول لود هم کار کنه هیچ مشکلی براش نباید پیش بیاد و کشتن یه قطعه به این راحتی نیست

در کل اقا بهمنیان عزیز اگر فکر میکنید کارت دمای بالایی داره و گارانتی هم داره بفرستین گارانتی یا تعویض میکنن یا سیلیکنش رو عوض میکنن و کارت به حالت عادی در میاد

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

سلام سعید جان

به احتمال قوی هستش.

حتی دیده شده بعضی ها انقدر غیر اصولی ماین میکنند که روی هیت سینک هم رد گرما پدیدار میشه.

IMG_20180623_152224.thumb.jpg.e0c7a50dfcea34fb1b1283e82b5a124a.jpg

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ahmad35 گفته است :

سلام

فکر کنم برای اندازه گیری این قضیه و میزان کیفیت اون از ASIC Quality استفاده میکنند.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، The.13east گفته است :

در کل اقا بهمنیان عزیز اگر فکر میکنید کارت دمای بالایی داره و گارانتی هم داره بفرستین گارانتی یا تعویض میکنن یا سیلیکنش رو عوض میکنن و کارت به حالت عادی در میاد

مشکل این است که تازگیها سر گارانتی پاور و کارت گرافیک بیشتر از گذشته سخت می گیرند و به علاوه برایشان دمای غیر عادی ملاک نیست، تا کارت کرش نکند نمی پذیرند.

در 5 دقیقه قبل، ASTS گفته است :

سلام سعید جان

به احتمال قوی هستش.

حتی دیده شده بعضی ها انقدر غیر اصولی ماین میکنند که روی هیت سینک هم رد گرما پدیدار میشه.

مشکل دیگر این است که بسیاری از فروشندگان راستش را نمی گویند و بسیاری اساسا آگاه نیستند که کارتشان در حال ماین شدن است.

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

مشکل این است که تازگیها سر گارانتی پاور و کارت گرافیک بیشتر از گذشته سخت می گیرند و به علاوه برایشان دمای غیر عادی ملاک نیست، تا کارت کرش نکند نمی پذیرند.

مشکل دیگر این است که بسیاری از فروشندگان راستش را نمی گویند و بسیاری اساسا آگاه نیستند که کارتشان در حال ماین شدن است.

تا جایی من میدونم وظیفشون هست که موقعی کارت گرم تر از حد هست و داره کمتر از میزان که باید قدرت میده کارت رو تعویض کنند 

اگر نکردند میتونید شکایت کنید به راحتی 

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

اونایی که راستش رو نمی گویند من نمیدانم چطور با وجدان خود کنار خواهند آمد.

ولی یکسری از ماینرها اونقدر بد و غیر اصولی با کارت ماین کردند که باید اندازه 1/3 پولی که برای خرید کارت پرداخت میکنید رو برای سرویس کارت توسط یک تعمیرکار هزینه کنید تا مشکلاتش رو برطرف کنه.

یکی از مشکلاتی که برای کارت های ماین شده پیش میاد مخصوصا اون هایی که در رطوبت بالا بودند اینه که سلف ها خراب و حالت خمیری پیدا میکنند که اگه شما بهشون ضربه کوچکی بزنید خرد شده، ریخته و شروع به کویل واین میکنه.

یکی دیگه از مواردی که در کارت های زیاد و غیر اصولی ماین شده بیشتر به چشم میخوره محو شدن و از بین رفتن مارکینگ روی چیپ های رم و ماسفت های تغذیه هستش که کمتر در کارت هایی که برای گیم استفاده شدند به چشم میخوره البته دیده شده کارتی که در کیس و شرایط بدی برای گیم استفاده شده نیز این حالت ها رو داشته.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، The.13east گفته است :

تا جایی من میدونم وظیفشون هست که موقعی کارت گرم تر از حد هست و داره کمتر از میزان که باید قدرت میده کارت رو تعویض کنند 

اگر نکردند میتونید شکایت کنید به راحتی 

مشکل اینجاست که اون دما مستقیم توی کارکرد اون لحظه تاثیری نداره و مقدار دما براشون ملاک نیست مگر اینکه دمایی باشه که کارت Throttling کنه.

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، ASTS گفته است :

مشکل اینجاست که اون دما مستقیم توی کارکرد اون لحظه تاثیری نداره و مقدار دما براشون ملاک نیست مگر اینکه دمایی باشه که کارت Throttling کنه.

خب اگر کارت به دما ترادل نرسه که مشکلی نداره و سالم داره کار میکنه 

حالا کمی گرم تره طوری نیست

ولی در کل کارت ماین شده هیچ چیز عجیبی نیست و در صورتی رفتار اشتباه باهاش شده باشه چه توی ماین و چه گیم کارت داغون میشه 

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، ASTS گفته است :

فکر کنم برای اندازه گیری این قضیه و میزان کیفیت اون از ASIC Quality استفاده میکنند.

فکر کنم به غیر از ASIC Quality که شما اشاره کردید به صورت فیزیکی هم تست میکنن

یعنی چند کارت رو زیر بار میبرن تا ببینن کدوم عملکرد بهتری داره

من در این مورد یه مقاله ای تو زومیت یا شهر سخت افزار خونده بودم ولی الان پیداش نمیکنم

در 5 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

بسیاری اساسا آگاه نیستند که کارتشان در حال ماین شدن است.

متوجه نشدم!مگه همچین چیزی امکان داره؟

گارانتی زیاد اذیت کرد تهدید کنید که شکایت می کنید و پیگیر هم باشید

ظاهرا چندتا از دوستان اینطوری جواب گرفتن?

در 6 ساعت قبل، The.13east گفته است :

نخیر دوست هزیز 4 تا کارت 1060 که 3 تاش روی 65 نهایت 70 کار میکرد و 1 دونش روی 80 بود مشکل از سیلیکن کارخونه بوده بالاخره از این مشکلات پیش میاد

بله دقت کنید اختلاف دمای کم رو گفتم و البته شامل همه موارد هم نمیشه

مسلمه که اختلاف ده درجه یا بالاتر نشون دهنده نقصی در کارت هست

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

سلام مجدد

اگه مشکل کارتتون دما هست ی تماس با شرکت گارانتی بگیرید و ازشون بپرسید که خودتون تعویض کنید گارانتی باطل میشه یا خیر ، من برای سافایر رو پرسیدم مشکلی نداشت و خودم خمیر رو تعویض کردم اینطوری خیالم هم راحتتره که کارت رو دست کسی ندادم و شک دارم شرکت گارانتی کننده خمیر خیلی خوبی هم استفاده کنه ، همین گریزلی که خودتون دارید بزنید عالی میشه ، من خودم میخواستم خمیر فلزی بگیرم که متاسفانه دیدم قیمت رفته بالا ، انشاءالله اگه قیمتا افت کرد حتما همینکار رو میکنم

ویرایش شده توسط abc.abc
لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز

یکی از دوستان که به صورت تخصصی ماین میکنن می‌گفت که اگه زیاد ماین شده باشه با کارت رنگ برد تغییر می‌کنه و بوی خاصی میده

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...