رفتن به مطلب

بحث و گفتگو درباره معماری GCN4.0 شرکت AMD (پولاریس.. وگا 10 و ناوی )

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

به نام خدا

درود بر دوستان

این تاپیک رو برای این ایجاد کردم تا جایی برای بحث و تبادل نظر دوستان راجع به معماری اینده شرکت AMD یعنی Polaris و VEGA 10 و NAVI باشه

mjuf4n5btll0nvtgcp5g.png

در تصویر زیر بلوک دیاگرام اولیه منتشر شده توسط AMD رو میبینید:

tkg968t3ypw6opvv1ovk.png

اقای راجا کادوری رئیس بخش GPU سازی شرکت AMD قبلا در مورد معماری نسل بعدی این شرکت گفته بود که معماری GCN 4.0 (مورد استفاده در هسته پولاریس و بالاتر ) دارای بازدهی به مصرف بسیار بهتری نسبت به نسل گذشته معماری این شرکت یعنی FIJI و HAWAII خواهد بود

همچین اقای کادوری گفته است که انها الگوی داده ها و ورودیهای معماری GCN را مورد بررسی موشکافانه قرار داده اند تا منابع بلا استفاده هسته های CU در نسل قبل در نسل بعدی برای هماهنگی با اکثریت هسته هایCU در نسل  جدید تنظیم شوند

پتنت جدیدی در رابطه با معماری نسل بعدی از سویAMD منتشر شده که الگو ونحوه چینش جدید SIMD ها برای CU را معرفی کرده است

بر خلاف معماری فعلی یعنی FIJI که چهار SIMD با طول 16 دارد نسل بعدی CU ها دارای ظرفیت 16 ترد خواهد بود به این معنی که 4 عددCU در معماری GCN 4.0 برابر با ظرفیت یک CU از معماری GCN 1.3 میشود

6ndgk5h6ddjvxdwnmh98.png

هر CU در معماری جدید متشکل از سه SIMD با ظرفیتهای 8 و 4 و 2 میشود و دو عدد Scalar ظرفیت یک میشود که مجموع انها 16 میشود

این ترکیب جدید به قدری ماهرانه و صرفه جو هست که هیچ بسته تردی پیدا نمی کنید که در الگوی ان قرار نگیرد بلکه تمام انها از یک تا 16 را در داخل CU پشتیبانی و دسترسی مستقیم میکند

همچنین CU های جدید توانایی این را دارند که داده های ورودی را با توجه به حجمشان به سمت قسمتهای پردازشی مناسب خودشان ارسال کنند وقسمتهای بدون استفاده را خاموش کنند

به گفته AMD برای اولین باراین CU ها توانایی اورکلاک در سطح ALU هارا دارند تا از توان صرفه جویی شده برای سرعت بخشیدن به بخشهای در حال کار استفاده شود

با این مدل از CU ها دسترسی و سرعت و بهینگی در ترانزیسترها AMD را در معماری نسل بعدی یک گام از انودیا جلوتر میبرد

پتنت جدید همراه با توضیحات کامل :

http://www.freepatentsonline.com/20160085551.pdf

اقتباس و ترجمه بر گرفته از سایت اورکلاکینگز هیروز

دوستان خواهشا فقط بحث و گفتگو در مورد این معماری باشه نه بحث و کل کل بین انودیا وAMD

ویرایش شده توسط hd5870
لینک به دیدگاه

• ارسال 244
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

تا عرضه نشه و فریم نده نمیشه با یک درصد بالا در موردش حرف زد .

لینک به دیدگاه

اینو دیدی آقای فتحی: غول 1500 دلاری AMD با خود چه دارد: آنباکسینگ کارت گرافیک Radeon Pro Duo

16 ترافلاپس!!! :wacko:  منتظر بنچمارکهاشم :cool:

لینک به دیدگاه

اینو دیدی آقای فتحی: غول 1500 دلاری AMD با خود چه دارد: آنباکسینگ کارت گرافیک Radeon Pro Duo

ترجمه بررسی و بنچمارکش پای من  :big hug:

لینک به دیدگاه

ترجمه بررسی و بنچمارکش پای من  :big hug:

حتما، آقای حیدرزاده. چه چیزی از این بهتر که با نگارش شما باشه. :x 

در ضمن شرمنده من پا تو کفش شما می کنم :blush:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بله دیدم حاجااقا بکائیان

البته من خودم بیشتر منتظر پولاریس هستم تا یک عکس کامل از بلوک دیاگرامش ببینم میخوام ببینم اینبار AMD توی معماری جدیدش چه خاکی بر سرش کرده :D

لینک به دیدگاه

رقابت انویدیا و ای ام دی تو این چند سال اخیر ...

انویدیا جی سینک رو معرفی کرد

ای ام دی رایگانش رو داد

انویدیا گیم ورکس بلک باکس داد

ای ام دی با تاخیر نسبتا زیاد ، اومد GU Open اوپن سورس داد

ای ام دی درایورش رو کلا از نو نوشت و یک بار برای همیشه مشکل درایور رو حل کرد

تو بحث معماری هم انویدیا چند گام جلو تر بوده و محصولات بهتری در زمینه بهینگی مصرف داد ولی ای ام دی ریبرند داد بیرون! البته همین ریبرند ها خیلی خوب دارن عمل میکنند ، مشکلشون بهینگی تو مصرف هست!

ای ام دی خیلی زرنگ بود تونست نود 14NM از سامسونگ و شرکتی که قبلا مال خودش بوده یعنی گلوبال فوندریز بگیره .... این امتیاز اول!

طبق صحبت هایی که با دوستان میکردیم ، Radeon ظاهرا با هدایت راجا کودوری و به کمک مهندسین افسانه ای و قدیمی ATI Radeon همه دست به دست هم دادند و تو Polaris و VEGA 10 و NAVI سنگ تموم دارن بزارن ... خصوصا  (10nm) Navi که قراره رویایی کار کنه و احتمالا نسل نهم کنسول ها رو پشتیبانی کنه که برای کنسول های سونی و میکرو عالی میشه!

انویدیا همیشه میاد روی معماریش سرمایه گزاری میکنه و با همون پولی که خرج معماری کرده تراشه های مختلف بدون هزینه اضافی میده ، ولی ای ام دی باید پول بیشتری خرج کنه علاوه بر معماری ، باید پول زیادی روی تراشه های مختلفش بده ، این مشکل رو ای ام دی قراره با Navi حل کنه و هزینه های اضافه برای تراشه های مختلف از یک معماری رو بزاره کنار ....

این یه جمع بندی خیلی کوتاه بود که تو ذهن خودم داشتم ... حالا بریم سراغ موضوع تاپیک

dofn_original546456.jpg

به نظر میرسه کار مکسول با امدن پولاریس تمام خواهد شد!!

t1y_zxf7_17051521978l.jpg

اجرای عنوان HITMAN (2016) در تنظیمات ULRTA و رزولوشن QHD توسط یک GPU در خانواده Polaris 10 در یک سیستم ITX با فریم ریت 60FPS بسیار هیجان انگیز به نظر میرسد!!!!

این در حالی هست که حتی FURY X در نسل حال حاضر قادر نیست هیتمن را در چنین تنظیمات و رزولوشنی 60FPS به اجرا در اورد!!!

همچنین طبق اطلاعاتی که منتشر شده ، یک GPU از خانواده ی Polaris 11 قادر به اجرا VR در رزولوشن 4K بوده!

همچنین به نظر میرسد Polaris 10 در ابعادی مشابه Fury Nano عرضه شود!

j18s_5fdk_17051521340l.jpg

OC3D :: Article :: AMD Polaris 10 engineering sample pictured :: AMD Polaris 10 engineering sample pictured

رقابت پولاریس و پاسکال از صد تا ال کلاسیکو و دربی منچستر جذاب تر خواهد بود4.gif15.gif

در قدرت نسل جدید کارت های Radeon و Geforce شکی نیست!

ولی انویدیا تمرکزش علاوه بر گیمینگ به سمت دیپ لرنینگ هم رفته برای پاسکال ، اون طرف ای ام دی علاوه بر گیمینگ برای معماری جدیدش سرمایه گزاری زیادی روی VR میکنه . . .

اطلاعات دیگه ای که در دست رسه نمایش کوتاه از یکی از کارت های پولاریس در کنار GTX 950 بود که star wars رو meduim هر دو 60fps اجرا میکردن ولی پولاریس مصرف خیلی کمتری داشت!

http://www.aparat.com/v/aK4AZ

به نظر میرسه Radeon با تمام قوا اماده تا سهم خود رو پس بگیره!

لینک به دیدگاه

حتما، آقای حیدرزاده. چه چیزی از این بهتر که با نگارش شما باشه. :x 

در ضمن شرمنده من پا تو کفش شما می کنم :blush:

خواهش میکنم، با وجود شما، خیالم از بابت خبرهای جنجالی و مهم راحته، آخه الان وقت امتحاناست و منم زیاد وقت برای ترجمه ندارم.

لینک به دیدگاه

خواهش میکنم، با وجود شما، خیالم از بابت خبرهای جنجالی و مهم راحته، آخه الان وقت امتحاناست و منم زیاد وقت برای ترجمه ندارم.

@};- موفق باشی داداش @};- @};- @};-  امتحانات منم نزدیکه، این ترم هم کلی درس سخت برداشتم با فاصله نزدیک :crying: :crying: :crying:

بله دیدم حاجااقا بکائیان

البته من خودم بیشتر منتظر پولاریس هستم تا یک عکس کامل از بلوک دیاگرامش ببینم میخوام ببینم اینبار AMD توی معماری جدیدش چه خاکی بر سرش کرده :D

همین الان اطلاعات بیشتری از خاک... اِ...GPUهای مورد نظر منتشر شد.

هنوز متن خبر رو خودم کامل نخوندم ولی طوری که اینجا نوشته همونطور که قبلا خودشون گفته بودن تمرکزشون کاملا بر کارایی و "عملکرد در برابر قیمت" بوده.

مثل اینکه کارت های معماری پولاریس 10 (مثلا R9 480) مصرف برقشون حدودا بین 110 تا 135 وات خواهد بود و مشکلی از لحاظ اجرای بازی های DirectX 12 در رزولیشن 1440p با فریم 60 ندارند!

GPUهای پولاریس 11 (مثلا 470) هم مصرف برق زیر 50 وات دارند برای کامپیوترهای رده پایین و نوت بوک ها.

در ادامه هم نوشته مثل اینکه یک سایت ادعا کرده مدل نمونه لپ تاپ های میان رده با گرافیک های پولاریس 11 رو در اختیار داره و GCN 4.0 رو از لحاظ کارایی بسیار خوب توصیف کرده و تا وقت دیگه هم نتایجی از تست هاشون منتشر می کنن.

البته همونطور که گفتم متن خبر رو هنوز کامل نخوندم و برای اطلاعات دقیق تر و بیشتر خودتون یه سر به همون لینک بالا بزنید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اون کارت پلاريس که در نمايشي 85 وات مصرف داشت(مصرف کل سيستم) در کنار کارت 950 که حدود 140 وات بود رو چندروز پيش اطلاعاتي ازش ديدم.

تعداد استريم پراسسورهاش 1024 و رابط 128 بيت داره.

اگر بخواهيم يه مقايسه اي داشته باشيم کارتي که با همين تعداد پردازنده ی جرياني باشه ميشه 7850 البته با رابط 256 بيت! که بعدا ریبرند این کارت شد R7 265 و R7 370.

خوب در آخرین بررسی ها R7 370 تقریبا با 950 برابری می کنه(کمی ضعیف تر از 950) از نظر عملکرد و فریم ریت و مصرف مشابهی هم داره! پس میشه گفت با اینکه رابط کارت 128 بیت شده و مصرف اون هم به نصف کاهش یافته عملکرد همچنان در سطح قبل باقی مونده/

من بیشتر فکر می کنم AMD در این نسل ابتدا دنبال بهینگی در مصرف هست تا کارایی به مصرف رو به طور چشمگیر بهبود بده و سپس کارتهای قدرتمندش رو وارد عرصه می کنه؛

در جدول زیر میتونید مشخصات سه کارت رده مختلف این نسل رو ببینید:

post-7048-0-65345000-1460652562_thumb.jpg

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

هنوز متن خبر رو خودم کامل نخوندم ولی طوری که اینجا نوشته همونطور که قبلا خودشون گفته بودن تمرکزشون کاملا بر کارایی و "عملکرد در برابر قیمت" بوده.

مثل اینکه کارت های معماری پولاریس 10 (مثلا R9 480) مصرف برقشون حدودا بین 110 تا 135 وات خواهد بود و مشکلی از لحاظ اجرای بازی های DirectX 12 در رزولیشن 1440p با فریم 60 ندارند!

GPUهای پولاریس 11 (مثلا 470) هم مصرف برق زیر 50 وات دارند برای کامپیوترهای رده پایین و نوت بوک ها.

در ادامه هم نوشته مثل اینکه یک سایت ادعا کرده مدل نمونه لپ تاپ های میان رده با گرافیک های پولاریس 11 رو در اختیار داره و GCN 4.0 رو از لحاظ کارایی بسیار خوب توصیف کرده و تا وقت دیگه هم نتایجی از تست هاشون منتشر می کنن.

البته همونطور که گفتم متن خبر رو هنوز کامل نخوندم و برای اطلاعات دقیق تر و بیشتر خودتون یه سر به همون لینک بالا بزنید.

به به چه کرده ای ام دی از این به بعد با باطری قلمی کار میکنند :laughing:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

AMD Radeon R7 470 and R9 480 at Computex or E3

• Radeon R7 470 - This SKU series will be based on 14 nm "Baffin" (aka Polaris 11), rumored to be a 50 Watt TDP card.
  • Radeon R9 480 - This SKU is based on 14 nm "Ellesmere" (aka Polaris 10), rumored to be a ~130 Watt TDP card.

•  x36* 64 = 2304 (Radeon R9 480 / Polaris 10)
  •  x 40*64 = 2560 (Radeon R9 480X / Polaris 10)

http://www.guru3d.com/news-story/amd-radeon-r7-470-and-r9-480-at-computex-or-e3.html

لینک به دیدگاه

@};- موفق باشی داداش @};- @};- @};-  امتحانات منم نزدیکه، این ترم هم کلی درس سخت برداشتم با فاصله نزدیک :crying: :crying: :crying:

اگه صحبت هایی که می گین درست باشه  پولاریس ارزشش خیلی بالاست و حتما ای ام دی رو به روزهای اوجش بر میگردونه. :x  :x  :x 

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
  • کاربر ویژه

به نام خدا

درود بر دوستان

خوب ظاهرا شرکت AMD در نمایشگاه PAX East 2016 جزئیات دقیق تری رو از هسته پولاریس 10 و 11 به نمایش گذاشته در گزارش amd امده است که پولاریس 10 و 11 هر کدام شامل 2 پردازنده گرافیکی برای رده دسکتاپ و نوت بوکها هستند

t8gfs5jiom7isfoncsw5.png

پولاریس 10 شامل دو پردازنده گرافیکی برای نوت بوکهای high end gaming و سری دسکتاپ برای پردازشهای سنگین و گیمینگ در رزولوشن 4K میباشد تراشه پولاریس 10 گل سرسبد معماری GCN 4.0 خواهد ماند تا موقعی که تراشه VEGA10 از راه برسد

g5hevqct7szlc55n0krx.png

مشخصات سری دسکتاپ :

1c6iyc6xmwu84mm1gcbj.png

6v2ahtx86146xfhd5x5b.png

تراشه پولاریس 10 در یک نمایش موفقیت امیز در در پروژه Capsaicin در کنفرانس مالی AMD موفق شد بازی Hitman 2016 که جزء اولین بازیهای DX12 به شما میرود در رزولوشن 1440P با نرخ فریم ثابت 60FPS به اجرا در اورد

1uvt6vzbo68jv0aouyja.png

tinzy95cy5xdx8jh72d3.png

همانطوری که در خبر ها امده این تراشه ها قرارا است جایگزینی برای سری R9 300 شامل کارتهای 390Series و 380 series شوند با توجه به اینکه سری R9 FURY که جز رده های حرفه ای به شمار میروند این پردازنده های جدید میتوانند جایگزینی بسیار مناسب برای انها به شمار روند

AMD گفت پولاریس 10 در رده نوت بوکها بازار نوت بوکهای گیمینگ رده بالا با مصرف بسیار پایین را هدف قرار خواهد داد

nkkppbwavsr56dfo0dye.png

طبق گفته AMD هسته پولاریس 10 در رده دسکتاپ کارایی بسیار نزدیک با کارت گرافیک جیفورس 980TI ارائه خواهد داد پردازنده های پولاریس 10 و 11 در رویداد خبری محرمانه ای که در کشور تایوان برگزار شد همرا با کارت RADEON PRO DUO به خبرنگاران نشان داده شد که طی ان عکسهایی فقط از کارت RADEON PRO DUO در نت پخش شدند و این در حالی بود که برای پولاریس 10 و 11 تنها به مشخصات پردازنده ها بسنده شد 

حداکثر مصرف هسته پولاریس 10 با توجه به نمایش در امده 175W TDP اعلام شد که در حقیقت مقداری بیشتراز هسته گرافیکی ابتدایی ساخته شده بوده است (قبلا گفته شده 150 وات ) در هر دو هسته معرفی شده AMD به جای استفاده از حافظه های HBM از حافظه های GDDR5 X بهره برده است نسل جدید حافظه های HBM قرار است در تراشه VEGA مورد استفاده قرار بگیرد لازم به ذکر است در تست انجام شده در برنامه 3DMark Firestrike که هر دو کارت FURY X و کارت 980TI در حالت التراپرفورمنس موفق به امتیاز 4000 میشوند هسته پولاریس 10 نیز در این بنچمارک امتیازی بسیار نزدیک به 4000 را در مقابل این دو کارت کسب کرده است

ویرایش شده توسط hd5870
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اگه مصرف کارتهای amd اینجوری باشه ، با پاور 500 وات ریل هر کارتی از پولاریس میشه به خدمت گرفت ، امیدوارم قدرتش در حد پاسکال باشه تا رقابت بهتری شاهد باشیم در نتیجه کاهش قیمت برای مصرف کننده

لینک به دیدگاه

درود ممنون بابت خبر

یک چیزی خوب متوجه نشدم

در تست انجام شده در برنامه 3DMark Firestrike که هر دو کارت FURY X و کارت 980TI در حالت التراپرفورمنس موفق به امتیاز 4000 میشوند هسته پولاریس 10 نیز در این بنچمارک امتیازی بسیار نزدیک به 4000 را در مقابل این دو کارت کسب کرده است .

یعنی کارت r9 480x به اندازه980 ti و fury x کارایی داره؟!

پس کارت r9 490 در کارنیست.؟

ویرایش شده توسط mahdise7en
لینک به دیدگاه

این احتمال هم هست که در این نسل بیشتر شاهد 2 یا چند gpu باشیم .

دلیل های هم که داره مصرف خیلی کمتر و درنتیجه دمای کمتر که هر دو در کراس و sli مهمه .

ضمن این که دایرکس 12 کار رو راحت تر کرده .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود ممنون بابت خبر

یک چیزی خوب متوجه نشدم

در تست انجام شده در برنامه 3DMark Firestrike که هر دو کارت FURY X و کارت 980TI در حالت التراپرفورمنس موفق به امتیاز 4000 میشوند هسته پولاریس 10 نیز در این بنچمارک امتیازی بسیار نزدیک به 4000 را در مقابل این دو کارت کسب کرده است .

یعنی کارت r9 480x به اندازه980 ti و fury x کارایی داره؟!

پس کارت r9 490 در کارنیست.؟

درود

اسمهای گفته شده هنوز هیچکدومشون به تایید AMD نرسیدن یعنی AMD نگفته که بله سری جدید نامگذاریشون مثلا 480 و 490 هست اینها حدسیات هست که داخل نت پخش شده تا خرداد باید صبر کرد تا همه چیز معلوم بشه

در مورد کارایی طبق صحبتهای خود AMD تراشه پولاریس 10 رو گفته کارایی خیلی خیلی نزدیکی با 980TI و فیوری X داره

خوب این واضحه وقتی بازی هیتمن در 1440P رویه 60 فریم اجرا بشه یعنی این میشه :D

در نظر بگیرید پولاریس 10 یک تراشه high end نیست و تراشه رده میانی هست :clapping:

nnn2smioeu6gd8xxnuxl.png

ویرایش شده توسط hd5870
لینک به دیدگاه

همونطور که قبلا هم گفتم 

gpu 2016 ، صحنه ی رقابت custom board هاست،و سرنوشت رستاخیزAMD با 14nm  GCN 4.0 هم انتهای سال مشخص میشه

تو چنین شرایطی قطعا nvidia پا پس نمیکشه حتی با وجود لیتوگرافی عقبتر و معماری غیر متحول ترش ، با چنگ و دندون از اعتبار و سهم فعلیش تو gaming دفاع میکنه ؛ حتی اگر لازم  باشه تا یکبار دیگه به جادومتوسل بشه  و چیزی شبیه به جهش  از fermi 400 به 500 رخ بده ! و به سرعت از از خیر GP104 پاسکال بگذره ! 

بی صبرانه مشتاق پذیرایی آتشین AMD کبیر از NV , intel  در جشن REBORN اش در آرماگدون  آخر سال و اتحاد مجدد اژدها گونش ، هستم  :x 

وقتی که  دومینو (قیمت تمام شده + توان مصرفی) حداقلی پلتفرم اش تکمیل میشه !

با تشکر از HD5870 عزیز بابت بروزرسانی های داغ ،بی طرف و  با کیفیتش !

ویرایش شده توسط tohidadme
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

خب این 390x هم 60 فریم گرفته دیگه تو 2k و نزدیک فیوری و 980ti هست... !!! :-?

اصلا خوش بین نیستم به گرافیک پولاریس یجورایی کارتهای فعلی رو برداشتن نان پایینتر زدن مصرفش نصف شده دارن میدن دست مردم... یعنی از نظر من همون 390x رو با مصرف نصف دارن به اسم پولاریس 10 میدن بیرون  :mad:

وای بحالشه amd اگه اینجوری که من فکر میکنم باشه ... کلا خیلی بدبین شدم و از مبارزه با رقیبش میترسم با کله بخوره زمین  *dry#

لینک به دیدگاه

درود

اصلا خوش بین نیستم به گرافیک پولاریس یجورایی کارتهای فعلی رو برداشتن نان پایینتر زدن مصرفش نصف شده دارن میدن دست مردم... یعنی از نظر من همون 390x رو با مصرف نصف دارن به اسم پولاریس 10 میدن بیرون  :mad:

وای بحالشه amd اگه اینجوری که من فکر میکنم باشه ... کلا خیلی بدبین شدم و از مبارزه با رقیبش میترسم با کله بخوره زمین  *dry#

درود

اشتباه میکنین xD

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اشتباه میکنین xD

دلم می خواد اشتباه باشه اما عقلم ارور خطر میده نمیدونم چرا  :D

لینک به دیدگاه

دوستان یه سوال بدون اینکه معماری رو عوض کنیم لیتوگرافی رو از ۲۸ بیاریم رو ۱۴ چند درصد مصرف کم میشه ؟ حدودا منظورم هست.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

درود نیما جان درسته که 390x هم نزدیک 60 فریم گرفته ولی شما یه نگاه به مشخصات 390x با پولاریس بنداز

هسته هاواییXT :  هشت گیگ مموری - اینترفیس 512 بیتی - استریم پروسسور 2816 واحد - پیک مصرفی 250 تا 300 وات

هسته پولاریس 10 رده میانی : 8 گیگ مموری - اینترفیس 256 بیتی - استریم پروسسور 2304 یا 2560 واحد -پیک مصرفی بین 110 تا 150 وات

خوب میبینی که تعداد هسته های CU افزایش نداشته بلکه کمتر هم شده عرض باس هم نصفه مصرف نصفه ولی کارایی نزدیک به فیوری و 980TI داره و قراره ارائه بده (بازی هیتمن نمونه بوده ولی 3DMARK FIRESTRIKE چی امتیاز 390X در حالت الترا چقدره ؟؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...