رفتن به مطلب

مشکل 3.95gb usable رم

Recommended Posts

سلام

بنده دوتا رم ۴ گیگ دارم

چند روز پیش موقع بازی کردن سیستم خود به خود ریستارت شد، بعد که بالا اومد تو‌ تسک‌منیجر نگاه کردم نوشته فقط ۴ گیگ رم قابل استفاده‌ست و ۴ گیگ دیگه رفته به قسمت hardware reserved !!! و تو بازی سنگین هم لگ بوجود اومده به خاطر همین موضوع چون سیستم فقط از ۴ گیگ رم استفاده میکنه

تو قسمت system هم نوشته 8gb (3.95gb usable)

رم‌ها رو به صورت تکی تو اسلات خودشون تست کردم سیستم بدون مشکل بالا اومد و ۴ گیگ کامل رو شناسایی میکرد (یعنی رم‌ها و اسلات‌شون سالم هستن) ولی وقتی هر دوتا رم رو همزمان وصل میکنم فقط یکیشون قابل استفاده‌ست و یکی دیگه hardware reserved هست!

رم‌ها رو تو دوتا اسلات دیگه تست کردم بازم فایده نداشت

همین چند ساعت پیش ویندوز عوض کردم ولی همچنان مشکل وجود داره!

مشخصات سیستم؛

Asus rx470 4gb

Amd fx 8320 3.5ghz

Msi 970a g43

Power 650 gold green

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید، واقعا دیگه هنگ‌کردم نمیدونم چیکار کنم 😞

لینک به دیدگاه

احتمال زیاد کارت گرافیک آنبورد داره از رم استفاده می کنه، باید توی بایوس و تنظیمات کارت آنبورد کلا disable کنیش، ممکنه به خاطر نوسان برق یا یه خاموش روشن بد و ... بایوست ریست شده باشه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، satchboogy گفته است :

احتمال زیاد کارت گرافیک آنبورد داره از رم استفاده می کنه، باید توی بایوس و تنظیمات کارت آنبورد کلا disable کنیش، ممکنه به خاطر نوسان برق یا یه خاموش روشن بد و ... بایوست ریست شده باشه

من اصلا کارت آنبورد ندارم!

و اگه مشکل از بایوس باشه نمیدونم کدوم تنظیمات رو باید دستکاری کنم

لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، mamad-pc گفته است :

من اصلا کارت آنبورد ندارم!

و اگه مشکل از بایوس باشه نمیدونم کدوم تنظیمات رو باید دستکاری کنم

سلام

فکر نمیکنم FX-8320 'گرافیک انبرد داشته باشه!

به نظرم با تعویض ویندوز رفع نشده مشکل از جای دیگه ایه یک دور بایوس رو ریست کنید اطلاع بدید(اگر یادتون نمیمونه چه گزینه هایی تغییر کردن از گزینه ها عکس تهیه کنید تا بعد به مشکل نخورید)

لینک به دیدگاه

سلام

اول از سلامت رم ها اطمینان پیدا کنید .

این برنامه رو دانلود کنید :

https://www.techpowerup.com/memtest64/

بعد 3 - 4 بار اجراش کنید تا 3 - 4 صفحه از این برنامه بالا بیاد .

با توجه به مقدار رم آزاد سیستم به هرکدوم مقداری رم برای جستوجو بدید .

مثلا اگر 3 گیگ مموری آزاد دارید به هر کدوم 700 مگ بدید تا 2.8 ( 4 تا 700 مگ ) رو پر کنند حتما در حد 200 مگ  خالی بمونه .

بعد از 10 دقیقه اگر سیستم هنگ نکرد یا ارور نداد میشه گفت رم ها سالمه .

رم ها رو تکی تست کنید .

لینک به دیدگاه

درود دوست گرامی ویندوزتون چیه؟

با این روش که میگم معمولا این مشکل حل میشه :

برید تو Run و بعد تایپ کنید  msconfig  و OK کنید .

تو پنجره باز شده برید تو تب Boot و ویندوزتون رو تو بالای پنجره انتخاب کنید و بعد گزینه Advanced Option رو کلیک کنید تا پنجره اش باز بشه و تو پنجره باز شده تیک Maximum Memory رو فعال کنید و مقادیر 8192 رو وارد کنید و بعد Ok بعد Apply  و Ok در نهایت با پیغام Restart سیستم رو ري استارت کنید تا بالا بیاد و چک کنید ببینید درست شده یا نه؟!

لینک به دیدگاه

.

ویرایش شده توسط milad.azn
لینک به دیدگاه

رم هارو تک به تک تست رو اگه میتونی رو سیستم دیگه . اگر نه رو سیستم خودت تست بگیر اگر ویندوز و رم ها مشکلی نداشتن قطعا از بایوست هست. مقدار پیش فرض مربوط به گرافیک آنبورد رفته بالا

هر  رم رو رو همه اسلات ها تست کن

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

مثلا اگر 3 گیگ مموری آزاد دارید به هر کدوم 700 مگ بدید تا 2.8 ( 4 تا 700 مگ ) رو پر کنند حتما در حد 200 مگ  خالی بمونه .

رم ها رو تکی تست کنید .

درود بر شما دوست گرامی

من با این برنامه تو بوت تست رم زدم تا دو فاز از تست رو انجام داد حدود 3 الی 4 ساعت طول کشید و تموم نمیشد و تا اون دو فاز هم مشکلی نداشتند رم ها و بقیه اش رو حقیقتا وقت نداشتم کنسل کردم و هر چند مطمئن بودم رم ها سالمن ولی برای اطمینان این کار رو کردم . در کل تو بوت که خیلی زمان بر هست و هرکس خواست تست کنه حتما یه تایم صبح تا شب روز تعطیلی باید براش در نظر بگیره!

این ورژن تحت ویندوزش چطوره زمانبر نیست ؟

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، MojArch گفته است :

سلام

فکر نمیکنم FX-8320 'گرافیک انبرد داشته باشه!

به نظرم با تعویض ویندوز رفع نشده مشکل از جای دیگه ایه یک دور بایوس رو ریست کنید اطلاع بدید(اگر یادتون نمیمونه چه گزینه هایی تغییر کردن از گزینه ها عکس تهیه کنید تا بعد به مشکل نخورید)

ریست بایوس مشکلی بوجود نمیاره؟ من زیاد از تنظیمات بایوس سر در نمیارم میترسم یه مشکل دیگه بوجود بیاد

در 3 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

رم ها رو تکی تست کنید .

توی متن پست اشاره کردم رم‌ها رو به صورت تکی تست کردم سالم بودن، مطمئناً مشکل از رم نیست

در ۱ ساعت قبل، DPSYS گفته است :

تو پنجره باز شده برید تو تب Boot و ویندوزتون رو تو بالای پنجره انتخاب کنید و بعد گزینه Advanced Option رو کلیک کنید تا پنجره اش باز بشه و تو پنجره باز شده تیک Maximum Memory رو فعال کنید و مقادیر 8192 رو وارد کنید و بعد Ok بعد Apply  و Ok در نهایت با پیغام Restart سیستم رو ري استارت کنید تا بالا بیاد و چک کنید ببینید درست شده یا نه؟!

ویندوزم 10 enterprise هست

بعید میدونم این راه‌حل فایده داشته باشه چون تیک اون گزینه همیشه غیرفعال بوده و رم مشکلی نداشته و حالا هم که این مشکل بوجود اومده اون گزینه هیچ تغییری نکرده، حتی ویندوز هم عوض کردم پس مشکل از تنظیمات ویندوز نیست

به هر حال تست میکنم

در ۱ ساعت قبل، milad.azn گفته است :

رم هارو تک به تک تست رو اگه میتونی رو سیستم دیگه . اگر نه رو سیستم خودت تست بگیر اگر ویندوز و رم ها مشکلی نداشتن قطعا از بایوست هست. مقدار پیش فرض مربوط به گرافیک آنبورد رفته بالا

هر  رم رو رو همه اسلات ها تست کن

رم‌ها رو به صورت تکی تست کردم، هم شما و هم یه دوست دیگه من رو تو شک انداختین که این مورد رو نگفتم، ولی دوباره متن تاپیک رو خوندم دیدم به صورت بولد اشاره کردم به این موضوع

گرافیک آنبورد هم ندارم، پس نمیتونه مشکل از این باشه

ویرایش شده توسط mamad-pc
لینک به دیدگاه

بایوس رو ریست کن .مشکلی پیش نمیاره نهایتا شاید لازم شه بوت رو روی هاردتون ست کنید اگر اتوماتیک نشناخت

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، mamad-pc گفته است :

ریست بایوس مشکلی بوجود نمیاره؟ من زیاد از تنظیمات بایوس سر در نمیارم میترسم یه مشکل دیگه بوجود بیاد

توی متن پست اشاره کردم رم‌ها رو به صورت تکی تست کردم سالم بودن، مطمئناً مشکل از رم نیست

بعید میدونم این راه‌حل فایده داشته باشه چون تیک اون گزینه همیشه غیرفعال بوده و رم مشکلی نداشته و حالا هم که این مشکل بوجود اومده اون گزینه هیچ تغییری نکرده، حتی ویندوز هم عوض کردم پس مشکل از تنظیمات ویندوز نیست

به هر حال تست میکنم

رم‌ها رو به صورت تکی تست کردم، هم شما و هم یه دوست دیگه من رو تو شک انداختین که این مورد رو نگفتم، ولی دوباره متن تاپیک رو خوندم دیدم به صورت بولد اشاره کردم به این موضوع

ریست بایوس مشکلی نداره .

بالا اومدن رم دلیل بر عدم مشکل نیست .

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، DPSYS گفته است :

درود بر شما دوست گرامی

من با این برنامه تو بوت تست رم زدم تا دو فاز از تست رو انجام داد حدود 3 الی 4 ساعت طول کشید و تموم نمیشد و تا اون دو فاز هم مشکلی نداشتند رم ها و بقیه اش رو حقیقتا وقت نداشتم کنسل کردم و هر چند مطمئن بودم رم ها سالمن ولی برای اطمینان این کار رو کردم . در کل تو بوت که خیلی زمان بر هست و هرکس خواست تست کنه حتما یه تایم صبح تا شب روز تعطیلی باید براش در نظر بگیره!

این ورژن تحت ویندوزش چطوره زمانبر نیست ؟

سلام دوست گرامی .

نیازی نیست که چندین و چند ساعت براش وقت بزارید .

در اکثر موارد توی همون 10 دقیقه اول معلوم میشه که سیستم مشکل داره یا نه .

در هر صورت تا اونجایی که بنده اطلاع دارم زمان 1 الی 2 ساعت رو زمان مناسب برای این تست معرفی می کنند .

موفق باشید .

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، mamad-pc گفته است :

به هر حال تست میکنم

نه دوست عزیز ریست بایوس مشکلی پیش نمیاره اصلا نگران نباشید.

رم ها رو هم که ظاهرا ۳−۴ ساعت تست کردید و حسب تست memtest64 بدون مشکل بود

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، AJOR گفته است :

ویندوزتون احیانا 32bit  نیست؟

پست اول رو با دقت میخوندید متوجه میشدید.

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، DPSYS گفته است :

این کارو انجام دادم ولی فایده نداشت

در 8 ساعت قبل، milad.azn گفته است :

بایوس رو ریست کن .مشکلی پیش نمیاره نهایتا شاید لازم شه بوت رو روی هاردتون ست کنید اگر اتوماتیک نشناخت

در 3 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

ریست بایوس مشکلی نداره .

بالا اومدن رم دلیل بر عدم مشکل نیست .

در 2 ساعت قبل، MojArch گفته است :

نه دوست عزیز ریست بایوس مشکلی پیش نمیاره اصلا نگران نباشید.

رم ها رو هم که ظاهرا ۳−۴ ساعت تست کردید و حسب تست memtest64 بدون مشکل بود

در اولین فرصت ریست بایوس رو هم تست میکنم

فقط یه سوال، من دیدم که هم توسط باتری میشه ریست کرد و هم از داخل خود بایوس، این دوتا فرقی ندارن؟

در 2 ساعت قبل، AJOR گفته است :

ویندوزتون احیانا 32bit  نیست؟

نه دوست عزیز در اون حد دیگه میفهمم😁

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، mamad-pc گفته است :

این کارو انجام دادم ولی فایده نداشت

در اولین فرصت ریست بایوس رو هم تست میکنم

فقط یه سوال، من دیدم که هم توسط باتری میشه ریست کرد و هم از داخل خود بایوس، این دوتا فرقی ندارن؟

نه دوست عزیز در اون حد دیگه میفهمم1f601.png

رسما خیر!
یکی کلا ولیو ها رو ریست میکنه به دیفالت(از داخل خود بایوس) اون یکی کلا همه چیز رو پاک میکنه و از نو بعدا مقادیر اعمال میشن(برداشتن باتری)

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، MojArch گفته است :

رسما خیر!
یکی کلا ولیو ها رو ریست میکنه به دیفالت(از داخل خود بایوس) اون یکی کلا همه چیز رو پاک میکنه و از نو بعدا مقادیر اعمال میشن(برداشتن باتری)

یعنی من از داخل خودِ بایوس ریست کنم؟

لینک به دیدگاه

باتری CMOS مثل باتری ساعته که بزرگتره، اونو خارج کن، با یه پیچ گوشتی به بدنه فلزی جایی که باتری بهش وصله و پایه نگهدارنده پیچ کوشتیو اتصال بده، 5 ثانیه نگه دار تا BIOS ریست بشه، اگه بهتر بخوای بدونی توی یوتیوب سرچ کن how to clear cmos battery

لینک به دیدگاه

داداش شما بهتره با ممتست به صورت تک ماژول تست کنی رم هارو. حداقل ۲ ساعت بذار هرکدوم تست بشن. من احتمال میدم یکی از رم ها به مشکل خورده. 

لینک به دیدگاه

درود بر دوستان

دوست عزیز شما این لینک رو برو و  روش های گفته شده رو تست کن ببین جواب میده یا نه؟

http://anzalweb.ir/1396/08/05/استفاده-کامل-از-رم-رفع-محدودیت-ویندوز-32/

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، satchboogy گفته است :

باتری CMOS مثل باتری ساعته که بزرگتره، اونو خارج کن، با یه پیچ گوشتی به بدنه فلزی جایی که باتری بهش وصله و پایه نگهدارنده پیچ کوشتیو اتصال بده، 5 ثانیه نگه دار تا BIOS ریست بشه، اگه بهتر بخوای بدونی توی یوتیوب سرچ کن how to clear cmos battery

من حقیقتاً زیاد تو این کارای فنی خوب نیستم

مگه همون ریست کردن از داخل بایوس مشکلی داره؟ تو راهنمای مادربردم نگاه کردم نوشته بود وقتی رفتی تو بایوس f6 بزن تا ریست بشه، این روش شما رو هم نوشته بود

من که کلا گیج شدم، نمیدونم اگه تو‌ همون بایوس ریست کنم فایده داره یا نه

در ۱ ساعت قبل، DPSYS گفته است :

درود بر دوستان

دوست عزیز شما این لینک رو برو و  روش های گفته شده رو تست کن ببین جواب میده یا نه؟

http://anzalweb.ir/1396/08/05/استفاده-کامل-از-رم-رفع-محدودیت-ویندوز-32/

این مقاله رو خونده بودم قبلا، متاسفانه فایده‌ای نداشت

دوستان یه نکته دیگه هم اضافه کنم، چند ماه پیش وسط بازی ارور بلواسکرین اومد بعد از ریست شدن یکی از رم‌ها همین مشکل براش پیش اومد، بعدش سیستم مرتب ارور بلواسکرین میداد حتی بعد از نصب مجدد ویندوز و نصب درایور دیگه سیستم بالا نمیومد که رم‌ها رو تو‌ دوتا اسلات دیگه زدم مشکل حل شد

اما ایندفعه با اینکه دوباره یکی از رم‌ها از کار افتاده ولی خبری از بلواسکرین و اون مشکلات عجیب و غریب نیست، یعنی انگار مشکل فرق داره

ویرایش شده توسط mamad-pc
لینک به دیدگاه

در 20 ساعت قبل، mamad-pc گفته است :

یعنی من از داخل خودِ بایوس ریست کنم؟

گفتم فرقی نداره!

جفتشون یه کار رو انجام میدن(شما فرض کن خودتون و برادرتون میخواید از منزل پدر مراجعه کنید منزل عموی محترم، شما با ماشین شخصی میری برادر هم با حمل و نقل عمومی، نتیجه اینکه هردوتون میرسید خونه عمو ولی از راه های مختلف) این دو روش هم یکار ولی از راه های مختلف انجام میدن!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...