رفتن به مطلب

راهنمایی در مورد نحوه درست قرار دادن فن های خنک کننده

Recommended Posts

در 9 دقیقه قبل، Mohammad_ai69 گفته است :

برای من روی در نمیخوره به جاش می خوام دپ کول بذارم پایین که ورودی باشه برای گرافیک .

دو تا جلو میذارم برای ورودی ، یکی پایین ورودی برای گرافیک ، دوتا سقف خروجی و یکیم پشت کیس برای خروجی ، سه ورودی سه خروجی

اندرولت گرافیک یعنی چی ؟

...................

دم تمام دوستانی که راهنمایی کردن گرم ، ایشالله همیشه شاد و سلامت باشید .

درود بر شما و همه دوستان

تو این حالت که تمام فن ها رو یک مدل استفاده کنید ، فشار هوای داخل کیس شما تقریبا خنثی میشه و عملکرد کولینگ ممکنه راضی کننده نباشه و بهتره که اگه فن های روی کیس از فن هایی که میخواید نصب کنید ضعیف تر هستند ، اونها رو برای مکنده ها که به بیرون میمکند در نظر بگیرید تا فشار هوا رو مثبت کنید و عملکرد بهتری داشته باشند. ( اگه در توانتون بود سعی کنید یکی از فن های دمنده رو از مدلهای دوربالا و حجم بالا انتخاب و خرید کنید!)

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، DPSYS گفته است :

درود بر شما و همه دوستان

تو این حالت که تمام فن ها رو یک مدل استفاده کنید ، فشار هوای داخل کیس شما تقریبا خنثی میشه و عملکرد کولینگ ممکنه راضی کننده نباشه و بهتره که اگه فن های روی کیس از فن هایی که میخواید نصب کنید ضعیف تر هستند ، اونها رو برای مکنده ها که به بیرون میمکند در نظر بگیرید تا فشار هوا رو مثبت کنید و عملکرد بهتری داشته باشند. ( اگه در توانتون بود سعی کنید یکی از فن های دمنده رو از مدلهای دوربالا و حجم بالا انتخاب و خرید کنید!)

موفق باشید.

خیلی ممنون برای راهنماییتون ، دو فن خروجی هوا که در بالا قرار دارن چون مربوط به سه سال پیشه ولی هنوز سالم هستن فکر میکنم مقداری ضعیف تر هستن و چون ورودی ها رو می خوام نو بگیرم قوی تر هستن چون کار نکردن برای همین به گفته شما هوا مثب میشه حالا ایشالله دستم پول اومد بعدا دوبار فن بهتری میگیرم برای کیس

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Mohammad_ai69 گفته است :

خیلی ممنون برای راهنماییتون ، دو فن خروجی هوا که در بالا قرار دارن چون مربوط به سه سال پیشه ولی هنوز سالم هستن فکر میکنم مقداری ضعیف تر هستن و چون ورودی ها رو می خوام نو بگیرم قوی تر هستن چون کار نکردن برای همین به گفته شما هوا مثب میشه حالا ایشالله دستم پول اومد بعدا دوبار فن بهتری میگیرم برای کیس

خب فن ها که مشخص شدن چطور قرار میگیرن

اندرولت گرافیک یعنی کاهش ولتاژ ورودی به هسته و حافظه‌های گرافیکی

از مزایاش کاهش دما هست

اصولش هم اینجوریه که ولتاژ هسته و رم رو تا جایی که سیستم کرش کنه کاهش میدید و وقتی کرش کرد به ۱ یا ۲ مرحله عقب تر برمیگردید

لینک به دیدگاه

در در 18 مرداد 1398 در 14:09، Mohammad_ai69 گفته است :

یه فن جلو

دو فن بالا

یک فن هم عقب داره

فن درب کیس نداره

cobraz_03_.png

برای شما بهترین حالت دوتا جلو  ورودی (intake) و دوتا خروجی (exhaust) هستش
البته میتونید یه فن پایین و یه فن هم  پشت نصب کنید ولی نظر شخصی من اینه حتی یدونه ورودی و یدونه خروجی هم کافیه

لینک به دیدگاه

درود دوستان

فن های deep coll xfan 120 گرفتم  سه سیم هستن حالا طبق اشنایی دوستان

قبلا ازش داشتم یکیشم روی کیس هست قبلا فن های معمولی همین 10-15 تومانی بازار روش بود تعجب میکنم الان که اینا رو گذاشتم دما بیشتر شده به جای کمتر شدن ! اما حس میکنم فن ها اروم تر می چرخن

سوالم اینکه اگر روی مادربرد نصب بشن چه فرقی میکنه ؟ الان مستقیم به برق پاور وصل شدن ، سرعت کدوم حالت بیشتر هست ؟

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Mohammad_ai69 گفته است :

درود دوستان

فن های deep coll xfan 120 گرفتم  سه سیم هستن حالا طبق اشنایی دوستان

قبلا ازش داشتم یکیشم روی کیس هست قبلا فن های معمولی همین 10-15 تومانی بازار روش بود تعجب میکنم الان که اینا رو گذاشتم دما بیشتر شده به جای کمتر شدن ! اما حس میکنم فن ها اروم تر می چرخن

سوالم اینکه اگر روی مادربرد نصب بشن چه فرقی میکنه ؟ الان مستقیم به برق پاور وصل شدن ، سرعت کدوم حالت بیشتر هست ؟

درود بر شما

اول مطمئن هستید که فن Deep Cool اصلی خرید کردید و بعد لینکش رو بفرمایید تا ببینیم چه مشخصاتی داره؟

فن ها کلا 3 حالت دارند : 2 پین 3پین 4 پین

2 پین که میشه سیم های مثبت و منفی( معمولا قرمز و مشکی ) و وقتی وصل کنید به پاور با نهایت سرعت میچرخند.

3 پین ها که میشه سیم های مثبت و منفی( معمولا قرمز و مشکی ) و سیم زرد که به عنوان سیم سیگنال ( تاکو / Tach ) و برای اندازه گیری دور فن کاربرد داره و وقتی به مادربرد وصل می کنید میتونید تو بایوس یا تو محیط ویندوز توسط نرم افزار های مربوطه دور فن رو مشاهده کنید که اگه اشتباه نکنم وقتی شما فن های 3 پین رو به مادربرد وصل می کنید تو بایوس 2 حالت داره DC  و PWM که وقتی روی DC بذارید به صورت تمام دور میچرخه و وقتی روی PWM میذارید مادربرد با کم و زیاد کردن ولتاژ دور فن رو کم و زیاد میکنه و سرعتش رو هم با همون سیم سیگنال میخونه ولی توجه داشته باشید که سیم سیگنال تاثیری روی کنترل سرعت نداره!

4 پین ها که رایج ترینش همون فن فابریک سی پی یو هاست و ( تو پلتفرم اینتل ) این سیم چهار رنگ داره و به رنگهای مشکی ، زرد ، سبز و آبی هست که مشکی و زرد سیم های منفی و مثبت هستند و سیم سبز سیم سیگنال ( تاکو Tach ) و سیم آبی سیم کنترل ( PWM ) هست که سه تا سیم اول مثل همون 3 پین هستن ولی در این حالت( 4 پین PWM ) بر خلاف 3 پین ، سیم چهارم که سیم کنترل هست برای تغییر سرعت فن پالس هایی به یک ترانزیستور که در مسیر سیم پیچ ها قرار داره  میفرسته و اون رو راه اندازی میکنه و اون ترانزیستور هست که روی سیم پیچ تاثیر میذاره و سرعت چرخش فن رو کم و زیاد میکنه !

خب اینم حالت های چند پین فن ها و البته سعی شد خیلی ساده توضیح داده بشه چون توضیح کامل  مقداری مفصل تر از این صحبت هاست؟!

امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشید.

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، DPSYS گفته است :

درود بر شما

اول مطمئن هستید که فن Deep Cool اصلی خرید کردید و بعد لینکش رو بفرمایید تا ببینیم چه مشخصاتی داره؟

فن ها کلا 3 حالت دارند : 2 پین 3پین 4 پین

2 پین که میشه سیم های مثبت و منفی( معمولا قرمز و مشکی ) و وقتی وصل کنید به پاور با نهایت سرعت میچرخند.

3 پین ها که میشه سیم های مثبت و منفی( معمولا قرمز و مشکی ) و سیم زرد که به عنوان سیم سیگنال ( تاکو / Tach ) و برای اندازه گیری دور فن کاربرد داره و وقتی به مادربرد وصل می کنید میتونید تو بایوس یا تو محیط ویندوز توسط نرم افزار های مربوطه دور فن رو مشاهده کنید که اگه اشتباه نکنم وقتی شما فن های 3 پین رو به مادربرد وصل می کنید تو بایوس 2 حالت داره DC  و PWM که وقتی روی DC بذارید به صورت تمام دور میچرخه و وقتی روی PWM میذارید مادربرد با کم و زیاد کردن ولتاژ دور فن رو کم و زیاد میکنه و سرعتش رو هم با همون سیم سیگنال میخونه ولی توجه داشته باشید که سیم سیگنال تاثیری روی کنترل سرعت نداره!

4 پین ها که رایج ترینش همون فن فابریک سی پی یو هاست و ( تو پلتفرم اینتل ) این سیم چهار رنگ داره و به رنگهای مشکی ، زرد ، سبز و آبی هست که مشکی و زرد سیم های منفی و مثبت هستند و سیم سبز سیم سیگنال ( تاکو Tach ) و سیم آبی سیم کنترل ( PWM ) هست که سه تا سیم اول مثل همون 3 پین هستن ولی در این حالت( 4 پین PWM ) بر خلاف 3 پین ، سیم چهارم که سیم کنترل هست برای تغییر سرعت فن پالس هایی به یک ترانزیستور که در مسیر سیم پیچ ها قرار داره  میفرسته و اون رو راه اندازی میکنه و اون ترانزیستور هست که روی سیم پیچ تاثیر میذاره و سرعت چرخش فن رو کم و زیاد میکنه !

خب اینم حالت های چند پین فن ها و البته سعی شد خیلی ساده توضیح داده بشه چون توضیح کامل  مقداری مفصل تر از این صحبت هاست؟!

امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشید.

درود بر شما دوست عزیزم

اول اینکه خیلی محبت کردید اینقدر وقت گذاشتید و پاسخ دادین

چون این فن رو لیون نداشت من از اینجا گرفتم

لینک مدل

البته الان دما 32 هست در حالت معمولی ، وفتی هم از خود  cpu  و گرافیک cpu استفاده میکنم برای بازی کردن  دما مادربورد و cpu به 50 میرسه و فکر کنم بد نباشه ولی من انتظار دما کمتر داشتم چون 300 تومانی دادم 6 فن.فن دارای سه نوع سیم هست قرمز مشکی و زرد ، و به مادربرد نخورد برای تست می خواستم ، مادربرود فقط 4 پین رو میخورد ، شایدم من بلد نبودم ، مادربرودم  z170 pro gaming هست .

شاید حساس شده باشم چون حق دارم اخه تازه گرافیکم سوخت ، دلیلشم گرما بوده . یه سوال دیگه شاید ربط داشته باشه به این موضوع : کولر ابی cpu که فنش عقب کیس نصب بشه فقط روی دما خود cpu تاثیر میذاره یا روی دما  کل کیس هم تاثیر میذاره ؟ ( چون داخل کیس دما فن cpu رو نمی خواد تحمل کنه دیگه )

بازم تشکر فراوان از تمام دوستانی که نظرات خودشون رو بیان کردن و وقت گذاشتن .

ویرایش شده توسط Mohammad_ai69
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Mohammad_ai69 گفته است :

درود بر شما دوست عزیزم

اول اینکه خیلی محبت کردید اینقدر وقت گذاشتید و پاسخ دادین

چون این فن رو لیون نداشت من از اینجا گرفتم

لینک مدل

البته الان دما 32 هست در حالت معمولی ، وفتی هم از خود  cpu  و گرافیک cpu استفاده میکنم برای بازی کردن  دما مادربورد و cpu به 50 میرسه و فکر کنم بد نباشه ولی من انتظار دما کمتر داشتم چون 300 تومانی دادم 6 فن.فن دارای سه نوع سیم هست قرمز مشکی و زرد ، و به مادربرد نخورد برای تست می خواستم ، مادربرود فقط 4 پین رو میخورد ، شایدم من بلد نبودم ، مادربرودم  z170 pro gaming هست .

شاید حساس شده باشم چون حق دارم اخه تازه گرافیکم سوخت ، دلیلشم گرما بوده . یه سوال دیگه شاید ربط داشته باشه به این موضوع : کولر ابی cpu که فنش عقب کیس نصب بشه فقط روی دما خود cpu تاثیر میذاره یا روی دما  کل کیس هم تاثیر میذاره ؟ ( چون داخل کیس دما فن cpu رو نمی خواد تحمل کنه دیگه )

بازم تشکر فراوان از تمام دوستانی که نظرات خودشون رو بیان کردن و وقت گذاشتن .

درود

خواهش میکنم دوست عزیز

فنی که گرفتید خب دور خیلی بالایی نداره و طبیعتا جریان هوای داخل کیس شما آرام خواهد بود و اون خنک کنندگی که انتظار دارید رو نخواهید داشت که البته یه دلیل دیگه هم این موضوع داره و اون دمای محیط هست که تو این فصل دمای محیط معمولا بالاست مگه این که شما اتاقتون دارای کولر گازی مجزا باشه و دماش رو با اون پایین و خنک نگه دارید که تو اون حالت فن های کیس شما هم هوای خنک تری رو به سمت قطعات کیستون می دمند و در نتیجه دمای اونا هم پایین خواهد اومد و اگه اینطوری نباشه خب جریان بر عکش میشه و فن ها هوای گرم رو به سمت قطعات کیس می دمند و نهایتا دمای قطعات از دمای محیط پایین تر نخواهد اومد و دماشون  با مقداری اختلاف از دمای محیط بالاتر هم خواهد بود!

در مورد پین های فنی که گرفتید هم خدمتتون عرض کنم که میشه اونها رو به 4 پین ماردبرد وصل کرد و مشکلی نیست و فقط تو این حالت فن شما توسط پین PWM کنترل نخواهد شد. برای نصبشون هم اگه دقت کرده باشید که هدر مادگی 4 پین رو مادربرد یه زائده پلاستیکی داره که هدر نرگی فن که بهش وصل میشه رو نگه میداره و اندازه این زائده معمولا به اندازه 3 تا پین اول هست و جلوی پین 4 این زائده ادامه پیدا نکرده و شما هم اون 3 پین فنتون رو به همون 3 تا پین اولی که جلوشون زائده داره وصل کنید.

واتر کولر هم چون بلاکش فقط روی CPU نصب میشه فقط اون رو خنک میکنه و برای این کار خب از رادیاتورش کمک میگیره و فن های رادیاتور هم طبیعتا هوای داخل کیس رو روی رادیاتور دمش و مکش می کنند که اگه دمای هوای داخل کیس بالا باشه خب مسلما روی خنک کنندگی واتر کولر تاثیر خواهد گذاشت و واتر کولر باید با قدرت بیشتری کار کنه تا بتونه CPU رو خنک کنه و دما رو پایین بیاره!

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...