رفتن به مطلب

تجربیات کلاهبرداری از کاربران و هشدارهای امنیتی در فضای مجازی

EHSANRF
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود

از این پس در این تاپیک تجربیات کاربران در خصوص کلاهبرداری‌ها و مشکلات مشابه در فضای مجازی و روش های مقابله با آنها یا پیشگیری از آنها مطرح خواهد شد.

لطفاً فقط تجربیات و موارد مفیدی که برای خودتان اتفاق افتاده را درج بفرمایید و از درج پیامهای دیگر خودداری کنید.

با تشکر 

لینک به دیدگاه

• 10 ماه بعد...

آگهی استخدامی با حقوق و مزایای خوب!

توی سایت معتبر ای‌استخدام و همینطور کانال تلگرام‌شون یکی از دوستان یه آگهی استخدام دیدن که شرایطش رو داشتن

دوست بنده با تهران فاصله‌ی بالای یک‌هزار کیلومتری دارن و آگهی برای استان تهران بود.

فرم استخدامی رو پر کردن و بعد از چند روز تماس گرفتن که تشریف بیارید برای مصاحبه استخدامی، بعد از مصاحبه در صورت قبولی یک دوره‌ی آموزشی یک‌هفته‌ای برای شما در نظر داریم

برای این هفته جای خواب و غذا رو هم براتون فراهم می‌کنیم و با توجه به اینکه دوره فشرده هست نیازی نیست به منزل دوست، آشنا یا اقوام تهرانی تشریف ببرین

گفتن بعد از دوره آموزشی یه آزمون کتبی هم برگزار می‌کنیم و کسانی که قبول و تائید نهایی شدن رو رسما باهاشون قرارداد یک‌ساله می‌بندیم.

شغل مورد نظر، شغلی دفتری بود.

دوستم با بنده تماس گرفت تا انلاین براش بلیت قطار بگیرم تا راهی بشه، ازش پرسیدم جریان چیه، این موارد رو بهم گفت. گفتم که آگهی رو برام بفرست قبل از اینکه این همه خرج رو دستت بیفته برات بررسی کنم...

آگهی رو فرستادن، شرایط استخدامی که داشتن (عدم اعتیاد، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت، داشتن مدرک دیپلم به بالا، سن از 33 سال به زیر، مجرد بودن، داشتن خوابگاه برای جوانان شهرستانی و ...) گفته بودن که هرکسی توی موارد اعلامی و رزومه اشتباه چیزی گفته باشه و بعدا متوجه شده باشن قراردادش فسخ میشه.

حقوق رو هم به صورت توافق بین 2.5 تا 3.5 میلیون درج کرده بودن.

گذشته از این موارد نکاتی که توجه بنده رو جلب کرد این موارد بودن:

1. فرم استخدام رو از سایت فرم‌ساز طراحی کرده بودن

2. نامی که براش آگهی استخدام زده بودن توی اینترنت زیاد بود، دقیقا ننوشته بودن که کدوم شرکته، فقط نوشته بودن مثلا (فلان شرکت)

3. آدرس پستی و تلفن ثابت یا ایمیلی توی آگهی استخدام درج نکرده بودن

4. فقط یک شماره تلفن همراه ایرانسل اعتباری درج شده بود و کسی که فرم پر کرده بود، با همین شماره باهاش تماس می‌گرفتن و ...

بنده خودم رو جای دوستم گذاشتم و باهاشون تماس گرفتم، خیلی عادی رفتار کردن، احوال‌پرسی خوبی هم کردن و قرار گذاشتم که حتما میام، لطفا آدرس و تلفن دفتر شرکت رو برام بفرستین، چیزی نفرستادن، بعد از یک روز تماس گرفتن گفتن ما شعب مختلفی توی تهران داریم، شما هر وقت تشریف آوردین اعلام کنین تا بگم بیان سراغ‌تون یا اگر نزدیک بودین آدرس میدم خدمت‌تون!

با توجه به وضعیتی که توضیح دادم، بهشون شک کردم، چرا!؟ چون شرکت‌های شبکه‌ای هرمی هم همین وضعیت رو دارن، جوانان شهرستانی رو به بهانه پیدا کردن شغل با حقوق متوسط به تهران میارن و توی دام میندازن، هرمی‌ها معمولا یک‌هفته جوان‌ها رو گروگان می‌گیرن و مجبورشون می‌کنن که اگر پولی دارن یا شی قیمتی همراه‌شون هست بهشون بدن یا اینکه از طریق تلفنی که خودشون در اختیارشون میذارن با خانواده تماس بگیرن و یک سناریوی ساختگی رو مطرح کنن تا به اون واسطه خانواده یا اقوام ثروتمند پول کلانی رو به کارت این جوان شهرستانی (یا حتی تهرانی) واریز کنن و ... غافل از اینکه تمام این موارد نقشه هست و نه پولی نسیب این شخص میشه و نه آینده‌ای در انتظارش هست،‌ فقط امید واهی میدن که شما تا فلان ماه دیگه اون شاسی‌بلند روبروی خیابون رو صاحب میشین، مثلا این دوستمون هیچی نداشت از خانواده و زن و بچه‌اش زد الان 2 تا برج داره تو الهیه و الی آخر...

با شرکتی که آگهی استخدام رو درج کرده بود تماس گرفتم (ای‌استخدام) جریان رو توضیح دادم و گفتم که آدرس، تلفن، سایت یا ایمیلی ندارن، لطفا بررسی کنین و خبر بدین

پشتیبان سایت‌شون گفت که ما مدارک کامل از آگهی دهنده می‌گیریم و تا وضعیت‌شون محرز نشه پنلی برای درج آگهی در اختیارشون نمی‌ذاریم ولی مورد شما چون خاص هست بررسی میشه، اگر بعد از نیم ساعت آگهی تغییر کرد (طبق چیزی که گفتن مثلا نام شرکت و تلفن همراهی که تو اگهی بود و همچنین فرم استخدام حذف شد) بدونین که آگهی مشکوک بوده و جلوشو گرفتیم، اگر بعد از نیم ساعت حذف نشد آگهی مشکلی نداره.

حدود یک ربع بعد چک کردم دیدم بله، آگهی رو منقضی کردن، تلفن همراه و لینک فرم استخدامی و همینطور نام شرکت رو حذف کردن. آگهی صددرصد مشکل‌دار بوده و توی این چند روز مطمئنا جوانان بسیاری به دام این شرکت جعلی افتادن... اون هم به واسطه‌ی عدم شفافیت و اعتماد به سایت استخدامی و البته عدم آگاهی از قوانین و موارد امنیتی.

خلاصه این تجربه‌ای بود که گفتم حتما با شما دوستان در میون بذارم. با این کار و پیگیری‌ها دوستم رو از رفتن به تهران منصرف کردم...

شاید کسی این مشکل براش پیش بیاد و بخواد اقدام کنه و با مطالعه‌ی این تاپیک از نیت پلید آگهی‌دهنده آگاه بشه و جلوی متضرر شدن خودش و خانواده‌اش گرفته بشه.

با تشکر

• لایک 10
  • ممنونم 7
  • قلبم گرفت 1
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

درود

دوستان این روزهای تو شبکه های اجتماعی  تو گروهای تلگرامی و  پیجای اینستا افرادی میبینیم تبلیغ استخدام بصورت انلاین درامد ماهیانه دو تا 6میلیون در ماه میکنند!!!!!

کنجکاو شدم با یکی از این افراد گفتگو کردم پرسیدم قضیه از چه قراره گفت اطلاعات کارت بانکیتو که موجودیش باید صفر باشه به ما میدی ماهیانه بهت پول میدیم در ازای کرایه کارت اسم بانک رو پرسید گفت ماهی دو تومن بهت میدم! تصفیه هم هفته ای 500تومن !

یه سرچ کردم تو گوگل دیدم از این کار گویا با هدف پولشویی و فرار مالیاتی انجام می‌شود بدین طریق این افراد می‌توانند از شناسایی درآمدهای خود برای پرداخت مالیات فرار کنند اما عواقبت آن بر عهده اجاره دهندگان این حساب‌ها خواهد بود.محدودیت‌های قانونی در تراکنش‌های بانکی، وقوع این نوع تخلف شیوع بیشتری یافته است.همچنین افزایش نظارت بانک مرکزی برای مقابله با پولشویی نیز باعث تشدید این تخلفات شده، زیرا متخلفان ترجیح می‌دهند تراکنش‌های مالی غیرقانونی خود را از طریق حساب‌های بانکی دیگران انجام دهند تا شناسایی نشوند.

همچنین دارندگان حساب بانکی باید پاسخگوی کلاهبرداری میلیاردی و سایر تخلفاتی باشند که به نام آنها انجام شده است؛ بنابراین مسوولیت قانونی و حقوقی هر تخلفی که از طریق این حساب های اجاره ای انجام می شود بر عهده دارندگان حساب خواهد بود.

برگشتم گفتم با کارت گیرم رفتی کلاهبرداری میلیاردی کردی اون موقع پای صاحب کارت وسطه 😂😂 برگشت گفت نه ما واسه شرکت گرداننده سبد بورس استفاده میکنیم

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

دوستان من امروز به صورت حضوری از یه نفر رم خریدم ، خیلی اصرار داشت که پولش رو نقد بدم ، وقتی علتش رو پرسیدم ، گفت یک هفته پیش یه گوشی موبایل رو بصورت حضوری به یک نفر فروخته و طرف حضوری پول واسش کارت به کارت کرده اونم گوشی رو داده رفته ، بعد یک ساعت پول واریز شده که چهار میلیون بوده به حساب طرف برگشت خورده و طرف دیگه گوشیش رو جواب نداده ، اون آقا میگفت اینا با برنامه خاصی پول به حساب طرف واریز میکنه که یک ساعت بعد برگشت بخوره ، من نمیدونم چطور این اتفاق میفته ، ولی لازم دیدم که به دوستان هشدار بدم و اطلاع رسانی کنم ، شاید روش جدیدی باشه که ما بی خبریم ازش ، پولی که من به حساب اون آقا واریز کردم بلافاصله به کارت دیگه ی واریز کرد از ترس اینکه مبادا پول دوباره برگشت بخوره

لینک به دیدگاه

در 42 دقیقه قبل، Hamed.Madadi گفته است :

دوستان من امروز به صورت حضوری از یه نفر رم خریدم ، خیلی اصرار داشت که پولش رو نقد بدم ، وقتی علتش رو پرسیدم ، گفت یک هفته پیش یه گوشی موبایل رو بصورت حضوری به یک نفر فروخته و طرف حضوری پول واسش کارت به کارت کرده اونم گوشی رو داده رفته ، بعد یک ساعت پول واریز شده که چهار میلیون بوده به حساب طرف برگشت خورده و طرف دیگه گوشیش رو جواب نداده ، اون آقا میگفت اینا با برنامه خاصی پول به حساب طرف واریز میکنه که یک ساعت بعد برگشت بخوره ، من نمیدونم چطور این اتفاق میفته ، ولی لازم دیدم که به دوستان هشدار بدم و اطلاع رسانی کنم ، شاید روش جدیدی باشه که ما بی خبریم ازش ، پولی که من به حساب اون آقا واریز کردم بلافاصله به کارت دیگه ی واریز کرد از ترس اینکه مبادا پول دوباره برگشت بخوره

واقعااااا؟ عجب! این کلاهبردارها واقعا این همه فکری که روی روش های کلاهبرداری میکنن روی یه حرفه یا کار مناسب میذاشتن کلی آدم زیردستشون بود و پولدار میشدن!

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، indianboy گفته است :

واقعااااا؟ عجب! این کلاهبردارها واقعا این همه فکری که روی روش های کلاهبرداری میکنن روی یه حرفه یا کار مناسب میذاشتن کلی آدم زیردستشون بود و پولدار میشدن!

شاید اتفاقی بوده ،اون طرفم دیده اینجوره زرنگ بازی دراورده

یا شایدم فروشنده حرف علکی زده

ویرایش شده توسط silvermanYummy
لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، silvermanYummy گفته است :

شاید اتفاقی بوده ،اون طرفم دیده اینجوره زرنگ بازی دراورده

یا شایدم فروشنده حرف علکی زده

فروشنده راست میگفت ، رفته بود دادسری شکایت کرده بود ، من واقعا نمیدونم این مورد اتفاقی بوده یا اینکه طبق حرفی که فروشنده زد اینا از یه روشی استفاده میکنن که پول بعداز چند ساعت برگشت میخوره

لینک به دیدگاه

همین بلا سر خودمم اومد..بعد چن روز به زور و با دعوا از اونجا اومدم بیرون

لینک به دیدگاه

سلام دوستان در  حال حاضر یکی از دوستانم اونجاست تا الا نزدیک 40میلیون پول برده هی زنگ میزنه خودش میگه پول بدین واسه رهن حونه و فلان ولی تو صداش ترسه دیشب به من زنگ زده گفته واسم سیستمم بفوروش سیستمی که خودم واسش بستم سیستمشو دوست داشت هرچی میگم مطمعنی میگه فقظ بفوروش پول میخوام 

کاملا مطمعا شدیم که تو خطر خوانوادش رفتن پلیس گفته از ما کااری بر نمیاد 

فاصلع هم خیلی زیاده ما تهه استان فارس اون الا تهران

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

تاپیک خیلی قدیمیه ولی یه نکته خواستم بگم که خیلی مهمه به تازگی ربات ها یا اسکریپت های اومده که باعث میشه پول بعد 2دقیقه بک بخوره یعنی پیامک واریز براتون میاد ولی دراصل هیچی تو حسابتون نیست حالا راه جلوگیری چیه والا کاری که من میکنم اینه بعدش یا پولو به حساب دوم انتقال میدم یا 1درصد مبلغ رو باهاش خرید انجام میدم(مهم نیست چی باشه بسته به مبلغتون) این اسکریپتا خداروشکر فعلا تو سطح اینترنت پیدا نمیشن و درحد شروع کارشونن تو  تلگرام با اشتراک کمی دسترسی پیدا میکنن دروغ چرا بنده هم هوس برم داشت اشتراک تهیه کردم تا تست کنم (برنز خریدم حدودا 170تومن درومد اشتراکای گرونی دارن) برای تست مبلغ 210ت زدم به حساب دومم درکمال تعجب هم پیامک اومد هم خود ربات واسم یه تراکنش از صاپ درست کرد) این قضیه مال دوماه پیشه الان یادم‌اومد جالب بود بگم

• لایک 1
  • ممنونم 1
  • چرا؟! 1
  • قلبم گرفت 1
لینک به دیدگاه

۳۷ دقیقه قبل، Aewdie گفته است:

تاپیک خیلی قدیمیه ولی یه نکته خواستم بگم که خیلی مهمه به تازگی ربات ها یا اسکریپت های اومده که باعث میشه پول بعد 2دقیقه بک بخوره یعنی پیامک واریز براتون میاد ولی دراصل هیچی تو حسابتون نیست حالا راه جلوگیری چیه والا کاری که من میکنم اینه بعدش یا پولو به حساب دوم انتقال میدم یا 1درصد مبلغ رو باهاش خرید انجام میدم(مهم نیست چی باشه بسته به مبلغتون) این اسکریپتا خداروشکر فعلا تو سطح اینترنت پیدا نمیشن و درحد شروع کارشونن تو  تلگرام با اشتراک کمی دسترسی پیدا میکنن دروغ چرا بنده هم هوس برم داشت اشتراک تهیه کردم تا تست کنم (برنز خریدم حدودا 170تومن درومد اشتراکای گرونی دارن) برای تست مبلغ 210ت زدم به حساب دومم درکمال تعجب هم پیامک اومد هم خود ربات واسم یه تراکنش از صاپ درست کرد) این قضیه مال دوماه پیشه الان یادم‌اومد جالب بود بگم

من چند ماه پیش میخواستم رم کامپیوتر بخرم حضوری رفتم جلوی در فروشنده ، طرف میگفت نقد بده اصلا واریز به کارت قبول نمیکرد پرسیدم چرا ، گفت گوشی فروختم طرف 4 میلیون ریخت به کارتم دادم بهش رفت چند دقیقه بعد پول از کارتم برگشت خورد ، نمیدونم واقعا پولی جا به جا میشه یا فقط SMS هست ، چطور دسترسی داره واقعا عجیبه

لینک به دیدگاه

۱۹ دقیقه قبل، Hamed.Madadi گفته است:

من چند ماه پیش میخواستم رم کامپیوتر بخرم حضوری رفتم جلوی در فروشنده ، طرف میگفت نقد بده اصلا واریز به کارت قبول نمیکرد پرسیدم چرا ، گفت گوشی فروختم طرف 4 میلیون ریخت به کارتم دادم بهش رفت چند دقیقه بعد پول از کارتم برگشت خورد ، نمیدونم واقعا پولی جا به جا میشه یا فقط SMS هست ، چطور دسترسی داره واقعا عجیبه

ببین انگار از یه کد معیوب استفاده میکنه دیدی پرداخت انلاین که میکنی بعضی موقعه تایید نمیکنه ولی پول کم میشه بعد 24ساعت پول برمیگرده اینم همینطوریه به قول دوستمون تو بالاتر کلاهبردارا اگه هوششونو تو یه راه درست میزاشتن یه شرکت داشتن و ادمای زیادیم زیر دستشون نون میخوردن

لینک به دیدگاه

من یکبار میخواستم برای مشتری ایفون 5s بخرم.. خیلی وقت پیش 

توی دیوار یک مورد رو دیدم که برای قم بود...

زنگ زدم یک خانمی بود، خوش برخورد، گفتن که الان سرم شلوغه بعدا باهاتون هماهنگ میکنم تا گوشی رو ببینید

گذشت تقریبا 4 ساعت بعد بهم sms داد که خودم نمیرسم بیاد.. شما بی زحمت 10 تومن پول پست رو پرداخت کنید تا براتون بفرستم!!!

من روی لینگ زدم رفت توی سایت درگاه پرداخت اداره پست !! (هیج وقت با گوشی اصلی رو لینک کلیک نکنید، من با گوشی داغون که هیچ اطلاعاتی نداشت همچین کاری کردم)

همون لحظه فهمیدم این صفحه فیشینگ هست... تا دوباره زنگ زدم بهش گوشیش خاموش بود... 

به بروبچ دیوار اطلاع دادم، بعد 1 ساعت آگهیش حذف شد...

ویرایش شده توسط Mr.jalilpour
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...