رفتن به مطلب

مشکل هارد : Interface CRC

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام. یه دونه هارد وسترن بلک 1 ترا دارم (که با پول کارگری خریدم 3 سال پیش ^_^ )، چند وقتیه این مشکل رو داره.

برنامه HD Tune Pro Trial اینگونه می نماید! :دی   

C7 Interface CRC Error Count   |   Current: 200   |   Worst:1   |   Threshold: 0   |   Data: 49571   |   Status: attention

کابل رو عوض کردم به ساتا 3، به یه سوکت دیگه هم روی بورد وصل کردم، اما همچنان مشکل پا بر جاست.

راه حل چیه؟

ممنون

لینک به دیدگاه

ارور ذخیره شده و قرا ر نیست پاک بشه. 

چون کابل رو عوض کردید چک کنید ارور باز تعدادس زیاد نشه 

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، hamed_crazy گفته است :

ارور ذخیره شده و قرا ر نیست پاک بشه. 

چون کابل رو عوض کردید چک کنید ارور باز تعدادس زیاد نشه 

کجا ذخیره شده؟ توی هارد؟

این مشکل از حدودای 2-3 هفته پیش شروع شد. ویندوز هم روی همین هارد نصب بود. روی یک هارد دیگه نصب کردم، بایوس بورد رو ریست و حتی باطری نو هم براش خریدم! (اگر در بورد ذخیره میشه)

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، hamed_crazy گفته است :

چک کنید ارور باز تعدادس زیاد نشه 

این که میفرمائید تعدادش زیاد نشه، منظورتون کدوم قسمته؟ Current؟ Worst؟ Data؟

اگر هارد رو فرمت کنم، این ارور هم پاک میشه؟ 🤔

ویرایش شده توسط Rasoul.A
لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، hamed_crazy گفته است :

Data

خیر این اطلاعات غیر قابل حذف شدنه

ببخشید این همه ناشی بودن بنده رو! ^_^ 49571 یه خورده زیاد نیست؟ و دیگر این که، الان مشکلش برطرف شده آیا؟ چطور میشه اینو فهمید (که مشکل رفع شده)؟

ویرایش شده توسط Rasoul.A
لینک به دیدگاه

این اتفاق بدی نبوده. 

اطلاعات خراب نشدن و هارد سالمه. 

فقط با توجه به اینکه کابل و پورت رو عوض کردید باید مشکل برطرف شده باشه. 

باز یه مدت با نرم افزار چک کنید هارد رو.  

ویرایش شده توسط hamed_crazy
لینک به دیدگاه

در 46 دقیقه قبل، hamed_crazy گفته است :

این اتفاق بدی نبوده. 

اطلاعات خراب نشدن و هارد سالمه. 

فقط با توجه به اینکه کابل و پورت رو عوض کردید باید مشکل برطرف شده باشه 

خدا رو شکر :)

فقط یه سوال دیگه؛ الان چطور میتونم پوشۀ Windows رو از این هارد پاک کنم؟ هر کاری کردم، نشد. میگه باید TrustedInstaller این کار رو انجام بده. قابلیت Full Control رو به خودم دادم برای این پوشه، اما همچنان میگه Access denied. راه حل چیه به نظرتون؟ 🤔

لینک به دیدگاه

پوشه ویندوز! 

اینو پاک کنید سیستم عامل از دست میره. 

مگه روی این هارد ویندوز نصب نکردین؟ 

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، hamed_crazy گفته است :

پوشه ویندوز! 

اینو پاک کنید سیستم عامل از دست میره. 

مگه روی این هارد ویندوز نصب نکردین؟ 

واسه ویندوز قبلیه. قبلی ترش (Windows.old) رو تونستم پاک کنم! :دی الان سیستم عامل روی یه دونه SeaGate نصبه.

لینک به دیدگاه

درود

به مقدسات سوگند که این خطا ربطی به کابل ندارد. 😩

مثلا من درایو جامد sm951 pcie nvme دارم که از روز اول اینطور بود. گویا فروشنده کابلش را برداشته بود و چون کابل نداشت نتوانستم کابلش را عوض کنم.

عکس از hdtune  برگه ی health بگذارید. آیا در بقیه ی سطرها هم زرد یا نارنجی هست؟

اگر آن عدد زیاد تغییر کند، احتمالا هارددیسک نیاز به بازنشستگی یا انجام ماموریتهای کم اهمیت دارد.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

درود

به مقدسات سوگند که این خطا ربطی به کابل ندارد. 😩

مثلا من درایو جامد sm951 pcie nvme دارم که از روز اول اینطور بود. گویا فروشنده کابلش را برداشته بود و چون کابل نداشت نتوانستم کابلش را عوض کنم.

عکس از hdtube برگه ی health بگذارید. آیا در بقیه ی سطرها هم زرد یا نارنجی هست؟

اگر آن عدد زیاد تغییر کند، احتمالا هارددیسک نیاز به بازنشستگی یا انجام ماموریتهای کم اهمیت دارد.

wdb.thumb.png.7b73abc90f21f706267a5a5fd0b38c9d.png

لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، Rasoul.A گفته است :

خدا رو شکر :)

فقط یه سوال دیگه؛ الان چطور میتونم پوشۀ Windows رو از این هارد پاک کنم؟ هر کاری کردم، نشد. میگه باید TrustedInstaller این کار رو انجام بده. قابلیت Full Control رو به خودم دادم برای این پوشه، اما همچنان میگه Access denied. راه حل چیه به نظرتون؟ 1f914.png

در ویندوز 10 

ctrl +s بزن

پی free up space بگرد و گزینه ی پاک کردن ویندوز قبلی را بیاب.

نیز می توان با برنامه ی unlocker فایلهای اینچنینی را پاک کرد. دقت کن که اگر ویندوز 64 بیتی است حتما نسخه ی 64 بیتی دانلود و استفاده شود.

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

در ویندوز 10 

ctrl +s بزن

پی free up space بگرد و گزینه ی پاک کردن ویندوز قبلی را بیاب.

نیز می توان با برنامه ی unlocker فایلهای اینچنینی را پاک کرد. دقت کن که اگر ویندوز 64 بیتی است حتما نسخه ی 64 بیتی دانلود و استفاده شود.

اون رو انجام داده ام. فولدر Windows.old رو پاک کرده ام.

برنامۀ IObit Unlocker هم فقط پوشۀ Program Files x86 رو تونست پاک کنه.

پوشۀ Program Files رو تونستم با برنامه ای که در وبسایت Tom's Hardware پیدا کردم، پاک کنم. این برنامه، در مقابله با فولدر Windows، با شکست سختی مواجه گردید!

لینک به دیدگاه

با توجه به عکس نمی توان نظر قطعی داد.

با hdtune pro یا harddisk sentinel مدتی هارد را بپا، اگر عدد زیر data پیوسته افزایش یابد، ایراد دارد. نیز دمای هارددیسک را بررس، شاید در اثر گرمای این روزها خطا افزایش یافته.

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

با توجه به عکس نمی توان نظر قطعی داد.

با hdtune pro یا harddisk sentinel مدتی هارد را بپا، اگر عدد زیر data پیوسته افزایش یابد، ایراد دارد. نیز دمای هارددیسک را بررس، شاید در اثر گرمای این روزها خطا افزایش یافته.

الان دوباره چک کردم، عددش همچنان 49571 باقی مونده. در مورد گرما هم،دماش رو 38 درجه نشون میده. برنامۀ HDS رو هم امتحان کنم، مجدد مزاحمتون میشم! ^_^ 

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، Rasoul.A گفته است :

اون رو انجام داده ام. فولدر Windows.old رو پاک کرده ام.

برنامۀ IObit Unlocker هم فقط پوشۀ Program Files x86 رو تونست پاک کنه.

پوشۀ Program Files رو تونستم با برنامه ای که در وبسایت Tom's Hardware پیدا کردم، پاک کنم. این برنامه، در مقابله با فولدر Windows، با شکست سختی مواجه گردید!

برنامه ای که می گویم این است و تضمین می کنم که اگر قربانی درخوری برای ایزدان فراهم کنی، از پس هر پرونده و  پوشه ای برمی آید.

https://softfamous.com/unlocker/

البته برای پاک کردن ویندوز راه سریعتر همان free up space است. 

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Rasoul.A گفته است :

الان دوباره چک کردم، عددش همچنان 49571 باقی مونده. در مورد گرما هم،دماش رو 38 درجه نشون میده. برنامۀ HDS رو هم امتحان کنم، مجدد مزاحمتون میشم! ^_^ 

دمای زیر 40 امن است. hds دمای دستگاههای ذخیره سازی را در taskbar می نماید و می توانی از بخش سمت راست (notification area) اعلان دما را با موش جلو بکشی که همیشه در دید باشد.

لینک به دیدگاه

درود

هر هارد از لحاظ مدیریتی دو بخش داره

1. بخش کاربر ( که شما پارتیشن‌بندی می‌کنین، اطلاعات میریزین یا ویندوز نصب می‌کنین یا همون حافظه که بر اساس گیگابایت میشناسنش)

2. بخش سرویس ( که به صورت کارخانه‌ای محلی برای ذخیره ماژول‌ها و ساختارهای هارد دیسک هست) بخشی از این قسمت، بهش میگن S.M.A.R.T که وظیفه‌ی نظارت بر هارددیسک رو داره، تمام عملیاتی که روی هارددیسک انجام میشه توسط همین S.M.A.R.T کنترل میشه، اگر هارد ایرادی پیدا کرد، اسمارت طبق کدها و لیستی که داره گزارش میده که فلان قسمت هارد مشکل داره، حالا اگر هارد شما یک زمانی مشکلی پیدا کرده بود و اسمارت اون رو ثبت کرده بود، چون توی جدول گزارشاتش ثبت شده دیگه قابل پاکسازی نیست، حتی اگر اون مشکل حل شده باشه. مگر اینکه مشکلاتی موقتی یا غیرجدی باشن مثل بدسکتور نرم‌افزاری، یا کاهش و افزایش دما (نه دمای به شدت بالا) که اون‌ها مرتب کم و زیاد میشن و به صورت لحظه‌ای در اسمارت تغییر می‌کنن...

ورودی، خروجی، وضعیت تک تک بخش‌ها (در بعضی موارد مدار الکترونیک، پیکسل، دیسک، هد، بازوی هد، کنترلر، کش، IC Rom، IC Driver، پلاتر و موتور گردان، موتور محرک، آلودگی ، دما، صحت اطلاعات پورت‌ها و کلی موارد دیگه رو چک می‌کنه و گزارش میده، گزارش اسمارت هم توسط نرم‌افزارهای کنترل هارد دیسک قابل خوندنه.

پس اگر ارور CRC یا موارد مشابه رو توی یک هارد دیدین، بهتره چک کنین که عدد جلوی اون ارور بالاتر نره، اگر مرتب بالاتر می‌رفت (مثلا روزانه یا هفته‌ای) قطعا هارد مشکل جدی خواهد داشت.

CRC هم منظور کابل نیست! چیزی که استاد بهمنیان گرامی فرمودن و متاسفانه بین ملت گرامی ایران به عنوان "مشکل کابله و چیز جدی نیست" مطرحه...

اعلام CRC می‌تونه دلایل خرابی هارد باشه که در پی اون فایل های شما غیرقابل خوندن بشه، ممکنه فایل‌هاتون ناقص بشن مثلا یک فایل RAR رو که دارین و اکسترکت می‌کنین با ارور اکسترکت میشه و کامل نیست یا مثلا عکسی رو نگاه می‌کنین بخشی از اون تخریب (یا خاکستری و راه‌راه) شده، یا فیلمی تا وسط پخش میشه و مابقی‌ اون پخش نمیشه و الی آخر...

البته CRC شامل موارد خیلی زیادی میشه که  تاپیک مجزایی رو می‌طلبه...

پ.ن: با عرض معذرت بعضی جاها برای راحتی در تایپ از اسمارت به جای S.M.A.R.T استفاده کردم.

لینک به دیدگاه

با سلام 

درسته که معنای لفظی crc کابل نیست اما این ایراد مربوط به عدم دریافت کامل اطلاعات میان هارد و مین برد هست (اونطور که یکم سرچ کردم) و این هم در اکثر قریب به اتفاق موارد ناشی از استفاده از کابل فیک هستش و در برخی موارد نادر یا ایراد از خود هارد و یا ایراد از کنترلر مربوط به ساتای مادربرد یا موارد دیگر هستش...

در 53 دقیقه قبل، EHSANRF گفته است :

CRC هم منظور کابل نیست! چیزی که استاد بهمنیان گرامی فرمودن و متاسفانه بین ملت گرامی ایران به عنوان "مشکل کابله و چیز جدی نیست" مطرحه...

این حرف فقط بین ملت ایران نیست. شما مراجعه کنید به مشاوره های فروم های معروفی مثل reditt . hd essential, linus tech tips, anandtech, tomshardware  و .... میبینید که در اکثر اون فروم ها هم ذکر شده که در بیشتر موارد این ایراد بر اثر کابل نامناسب به وجود میاد و ایراد خیلی خطرناکی در اکثر موارد نیست...

لینک به دیدگاه

یه هارد 2 ترا وسترن داشتم که مشکل بدسکتور داشت ، بردمش برای تعمیر ، بعداز تعمیر هارد کارکرد هارد هم از 280 روز به صفر تغییر پیدا کرده بود ، فکر کنم با دستگاه Pc3000 پاک کردن حافظه خود هارد امکان پذیر باشه

لینک به دیدگاه

یه هارد 2 ترا وسترن داشتم که مشکل بدسکتور داشت ، بردمش برای تعمیر ، بعداز تعمیر هارد کارکرد هارد هم از 280 روز به صفر تغییر پیدا کرده بود ، فکر کنم با دستگاه Pc3000 پاک کردن حافظه خود هارد امکان پذیر باشه

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، سعید بهمنیان گفته است :

دمای زیر 40 امن است. hds دمای دستگاههای ذخیره سازی را در taskbar می نماید و می توانی از بخش سمت راست (notification area) اعلان دما را با موش جلو بکشی که همیشه در دید باشد.

hds.thumb.png.d05a0f09910ff69aa04c03c8fa22529e.png

hds2.thumb.png.32a6294eb61eba23488e6789dba52dfc.png

الان با توجه به اینفورمیشن ارائه شده!، منطقی است آیا نصب سیستم عامل روی چنین دیسکی؟ 🤔

ویرایش شده توسط Rasoul.A
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Rasoul.A گفته است :

با توجه به اینفورمیشن ارائه شده!، منطقی است آیا نصب سیستم عامل روی چنین دیسکی؟ 

اطلاعات s.m.a.r.t برای همه ی نرم افزارهای پایش و آزمون یکی است و این چیزی بیش از hdtune نمی نماید. 

hds را برای پایش دما پیشنهاد کردم.

اساسا نصب سیستم عامل را روی هارددیسک پبشنهاد نمی کنم.  درایو جامد برای این کار بهتر است.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...