رفتن به مطلب

گلوگاه چیست ؟

اشتراک گذاری

مفید بودن موضوع  

95 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. آیا این بحث برای شما مفید بود ؟

Recommended Posts

به نظرتون الان موقع خوبی هست برای بستن یه سیستم با بیس i39100f ؟کارت rx580 8gb دارم..پاور ۷۰۰کولمستر...و اینکه بازیای نسل بعدمو جواب میده این کارت و ارزش داره خرجش کنم براش cpu بگیرم؟

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

عرض سلام و خداقوت

دوستان برای یک سیستم طراحی (UE4 -Substance Painter -3dmax -ZBrush) یک پردازنده 3800x تهیه کردم الان نیازمنده راهنمایی برای تهیه گرافیک هستم.

این سوال رو در این تاپیک مطرح کردم که از نظر گلوکاه روی پردازنده دوستانی که تخصص دارن نظرشون رو اعلام کنند؛ انتخاب خودم با توجه به بودشم و شرایط زمانی که داخلش هستیم 1080ti هست.

ممنون میشم نظر و پیشنهادتون رو بفرمایید.

** ادیتور انریل انجین از هر کارت قوی استقبال می کنه و این موضوع اصلا پوشیده نیست ولی مسئله فعلی فعلا هماهنگی با پردازنده هست، چون قبلا با کارت 1070 هم در UE4  با پردازنده (1500x و 2700x) تجربه رضایت بخشی داشتم.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان کمبود vram کارت گرافیک و پر شدن اون هم گلوگاه حساب میشه؟ چنتا سوال داشتم راجعبه اینکه vram شیر شده از رم کسی اطلاعاتی داره؟

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

سلام

دوستان عزیز یه سایت خارجی هست که مدل سی‌پی‌یو و گرافیک رو بهش بدی میزان گلوگاه رو بهت میگه. کسی آدرس اون سایت رو داره؟ تاپیک رو گشتم نبود

در در 27 شهریور 1399 در 13:11، saman5949 گفته است :

سلام دوستان کمبود vram کارت گرافیک و پر شدن اون هم گلوگاه حساب میشه؟ چنتا سوال داشتم راجعبه اینکه vram شیر شده از رم کسی اطلاعاتی داره؟

گلوگاه به محدودیت از جانب پردازنده مربوط میشه نه vram

vram شیر شده در صورتی استفاده میشه که حافظه جی پی یو کافی نباشه از حافظه رم اصلی سیستم استفاده میکنه. اتفاقا سرعت خوندن و نوشتن رم اصلی خیلی بالاتره و بهتره بذارید فعال بمونه. غیر فعال کردنش هم به این سادگی نیست. فقط تو بعضی مادربوردها میشه از بایوس اینکارو انجام داد. در مورد نیاز نیست راجع بهش نگران باشید.

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، Mehdi_FXX گفته است :

سلام

دوستان عزیز یه سایت خارجی هست که مدل سی‌پی‌یو و گرافیک رو بهش بدی میزان گلوگاه رو بهت میگه. کسی آدرس اون سایت رو داره؟ تاپیک رو گشتم نبود

گلوگاه به محدودیت از جانب پردازنده مربوط میشه نه vram

vram شیر شده در صورتی استفاده میشه که حافظه جی پی یو کافی نباشه از حافظه رم اصلی سیستم استفاده میکنه. اتفاقا سرعت خوندن و نوشتن رم اصلی خیلی بالاتره و بهتره بذارید فعال بمونه. غیر فعال کردنش هم به این سادگی نیست. فقط تو بعضی مادربوردها میشه از بایوس اینکارو انجام داد. در مورد نیاز نیست راجع بهش نگران باشید.

مطمعن هستین سرعت رم سیستم از vram گرافیک بیشتره؟؟ و استفاده از اون باعث افت فریم نمیشه؟

لینک به دیدگاه

در 30 دقیقه قبل، saman5949 گفته است :

مطمعن هستین سرعت رم سیستم از vram گرافیک بیشتره؟؟ و استفاده از اون باعث افت فریم نمیشه؟

بله سرعت خوندن و نوشتن یک سیستم دو کاناله حدود 4 برابر vram گرافیکه. اما سرعت کپی vram گرافیک 4 برابر سرعت رمه اصلیه سیستمه. این موضوع رو خودم تست کردم 

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، Mehdi_FXX گفته است :

سلام

سلام ،خدمت شما  Bottleneck Calculator

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Mehdi_FXX گفته است :

بله سرعت خوندن و نوشتن یک سیستم دو کاناله حدود 4 برابر vram گرافیکه. اما سرعت کپی vram گرافیک 4 برابر سرعت رمه اصلیه سیستمه. این موضوع رو خودم تست کردم 

و یه سوال دیگه شما دو کارت rx580 مد یکسان رو مد نظر داشته باشین یکی 4 گیگ و یکی 8 گیگ جدا از اون تفاوت اف پی اس در حالت دیفالت اگه مثلا کلاک ها برابر باشن و اف پی اف یکسانی بدند

وقتی یه بازی بیش از 4 گیگ vram بکشه و مدل 4 گیگ کم بیاره و از رم شیر شده سیستم استفاده کنه و اون یکی از vram خودش استفاده کنه  اینجا افت اف پی اس اتفاق میوفته؟ میشه حدس زد در چه حد؟

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، saman5949 گفته است :

و یه سوال دیگه شما دو کارت rx580 مد یکسان رو مد نظر داشته باشین یکی 4 گیگ و یکی 8 گیگ جدا از اون تفاوت اف پی اس در حالت دیفالت اگه مثلا کلاک ها برابر باشن و اف پی اف یکسانی بدند

وقتی یه بازی بیش از 4 گیگ vram بکشه و مدل 4 گیگ کم بیاره و از رم شیر شده سیستم استفاده کنه و اون یکی از vram خودش استفاده کنه  اینجا افت اف پی اس اتفاق میوفته؟ میشه حدس زد در چه حد؟

سرعت مموری کارت گرافیک میتونه به 1 ترا بر ثانیه برسه . حتی در کارتهای میان رده هم سرعت مموری کارت گرافیک بسیار بیشتر از مموری اصلی سیستم هستش . روی شیر کرده خیلی حساب نکند . دوران کارتهای 4 گیگی هم سر اومده .

لینک به دیدگاه

من 1070 رو با 9100 استفاده میکنم این خوبه یا باید فکر 9400 باشم؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، hosseingamer گفته است :

سلام

اگر پست اول رو مطالعه می کردید جوابتون رو می گرفتید .

مقدار گلوگاه بستگی بسیار زیادی به شرایط داره و از پیش نمیشه چیز زیادی در مورد گلوگاه گفت .

لینک به دیدگاه

در در 24 مهر 1399 در 19:53، saman5949 گفته است :

بستگی داره این وسط پهنای باند زیادی جابجا شه یا خیر. در این صورت حافظه ی گرافیکی به دلیل باس عریضی که داره، حتی تا 4096 بیت، پهنای باندش میتونه 10 برابر یک سیستم ddr4 3200mhz چهار کاناله باشه! این موضوع هم وقتی اتفاق میوفته که مموری سیستم دخیل نباشه

در کل برای رزولیشن فول اچ دی، چیزی که تا تو اکثر بازی ها دیدم، تا 4 گیگابایت مموری (چیزی که بین حدودا 20 بازی گرافیک بسیار بالا تو این چند ساله تست کردم) کافیه البته به جز بازی فلایت سیمولیتور مایکروسافت.

در در 24 مهر 1399 در 13:45، ahmadsa گفته است :

سلام ،خدمت شما  Bottleneck Calculator

خیلی ممنونم دوست خوبم 

در در 25 مهر 1399 در 06:22، hosseingamer گفته است :

اون سایتی که دوستمون چند پست بالاتر معرفی کردند برای همین کاره. حالا من مدل سی پی یو و گرافیک شمارو وارد کردم:

https://pc-builds.com/calculator/Core_i3-9100/GeForce_GTX_1070/0U70UNlu/16/100/

حدودا 10 درصد گلوگاه میشه برای fhd که مشکلی نیست

در در 24 مهر 1399 در 20:11، big VULTURE گفته است :

سرعت مموری کارت گرافیک میتونه به 1 ترا بر ثانیه برسه . حتی در کارتهای میان رده هم سرعت مموری کارت گرافیک بسیار بیشتر از مموری اصلی سیستم هستش . روی شیر کرده خیلی حساب نکند . دوران کارتهای 4 گیگی هم سر اومده .

سرعت مموری کارت گرافیک میتونه به یک ترابایت بر ثانیه برسه؟ سرعت؟ واحد سرعت تو کامپیوتر معمولا فرکانسه. چیزی که شما ازش صحبت می‌کنید، پهنای باند هست نه سرعت . پهنای باند، میزان اطلاعات جابه جا شده در واحد زمان (اینجا یک ثانیه) هست و خودش به فرکانس و باس وابستس. اما سرعت یا کلاک، تو کامپیوتر به طور کلی تعداد 0 و 1 هایی هست که در یک ثانیه تولید میشه. هرچی سرعت بالاتر و باس عریض تر، پهنای باند بالاتر. هر چی اتوبان عریض تر و سرعت ماشین ها بالاتر، تعداد ماشین هایی که در یک ثانیه عبور می‌کنند هم بیشتر.

ویرایش شده توسط Mehdi_FXX
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Mehdi_FXX گفته است :

بستگی داره این وسط پهنای باند زیادی جابجا شه یا خیر. در این صورت حافظه ی گرافیکی به دلیل باس عریضی که داره، حتی تا 4096 بیت، پهنای باندش میتونه 10 برابر یک سیستم ddr4 3200mhz چهار کاناله باشه! این موضوع هم وقتی اتفاق میوفته که مموری سیستم دخیل نباشه

در کل برای رزولیشن فول اچ دی، چیزی که تا تو اکثر بازی ها دیدم، تا 4 گیگابایت مموری (چیزی که بین حدودا 20 بازی گرافیک بسیار بالا تو این چند ساله تست کردم) کافیه البته به جز بازی فلایت سیمولیتور مایکروسافت.

ممنون برای راهنمایی هات عزیز . بله ولی دیگه بازی های جدید 4 گیگ کم میاره

ولی امکانش هست گرافیکی ک 4 گیگ باشه بازیو محدود  کنه و از شیر رم استفاده نکنه؟

چون دیدم call of warzone ادمی ک گرافیک 8 گیگ داره 4 و خورده ای vram میکشه ولی منی ک 4 گیگ داره به هیچ وجه 4 گیگ نمیشه حتی رو بالاترین رزولوشن حتی تو تنظیمات بازی نوشته میشه 4300 احتیاج میشه ولی من ندیدم حالا شایدم گذینه ای برای vram شیر شده ندیدم

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Mehdi_FXX گفته است :

سرعت مموری کارت گرافیک میتونه به یک ترابایت بر ثانیه برسه؟ سرعت؟ واحد سرعت تو کامپیوتر معمولا فرکانسه. چیزی که شما ازش صحبت می‌کنید، پهنای باند هست نه سرعت . پهنای باند، میزان اطلاعات جابه جا شده در واحد زمان (اینجا یک ثانیه) هست و خودش به فرکانس و باس وابستس. اما سرعت یا کلاک، تو کامپیوتر به طور کلی تعداد 0 و 1 هایی هست که در یک ثانیه تولید میشه. هرچی سرعت بالاتر و باس عریض تر، پهنای باند بالاتر. هر چی اتوبان عریض تر و سرعت ماشین ها بالاتر، تعداد ماشین هایی که در یک ثانیه عبور می‌کنند هم بیشتر.

راحتترین راه مقایسه بین 2 مموری اون هم یکی رم اصلی سیستم و یکی مموری کارت گرافیک استفاده از پهنای باند هستش . چون بسته به نسل DDR و ... خروجی نهایی متفاوته . چنانچه شما نمیتونید بگید چون مموری این کارت 128 بیتی هستش از مموری اون کارت 256 بیتی پرفورمنس کمتری داره اما یک مموری با  مثلا 40 گیگ برثانیه پرفورمنس کمتری از یک مموری با 1 ترا برثانیه داره . منظور دقیق من از سرعت هم همون پرفورمنس هستش ( برای به اشتباه ننداختن دوست خوبمون از سرعت استفاده کردم ) . پرفورمنس نهایی مموری کارت گرافیک هم عموما بسیار بیشتر از رم اصلی سیستم هستش .

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، saman5949 گفته است :

ممنون برای راهنمایی هات عزیز . بله ولی دیگه بازی های جدید 4 گیگ کم میاره

ولی امکانش هست گرافیکی ک 4 گیگ باشه بازیو محدود  کنه و از شیر رم استفاده نکنه؟

چون دیدم call of warzone ادمی ک گرافیک 8 گیگ داره 4 و خورده ای vram میکشه ولی منی ک 4 گیگ داره به هیچ وجه 4 گیگ نمیشه حتی رو بالاترین رزولوشن حتی تو تنظیمات بازی نوشته میشه 4300 احتیاج میشه ولی من ندیدم حالا شایدم گذینه ای برای vram شیر شده ندیدم

من خیلی دنبالش گشتم ولی متاسفانه راهی نداره که بشه محدودش کرد. مگر در بعضی مادربوردهای خاص اونم از طریق بایوس. بعد هم نیازی به این کار نیست، ممکنه یکم کارایی یکم بیاد پایین نسبت به حالتی که فقط vram استفاده شه ولی بهرحال بهتر این هیچیه. یه سری چیزا تو سیستم هست که بهتره فعال بمونن مثل page file که قسمتی از هارد یا اس اس دی رو برای رم اختصاص میده. اینها اگه کارایی نداشتند اصلا ساخته نمی‌شدند. 

اینکه بفهمید داره چقد استفاده میکنه راه داره. تو بازی صفحه رو طوری تنظیم کنید که نوار دسکتاپ معلوم باشه. یادم نیست با full screen این اتفاق میوفته یا borderless. وسط بازی از طریق task manager چک کنید منابع رم به چی داره اختصاص پیدا میکنه یا خود vram چقدر پره

ویرایش شده توسط Mehdi_FXX
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Mehdi_FXX گفته است :

من خیلی دنبالش گشتم ولی متاسفانه راهی نداره که بشه محدودش کرد. مگر در بعضی مادربوردهای خاص اونم از طریق بایوس. بعد هم نیازی به این کار نیست، ممکنه یکم کارایی یکم بیاد پایین نسبت به حالتی که فقط vram استفاده شه ولی بهرحال بهتر این هیچیه. یه سری چیزا تو سیستم هست که بهتره فعال بمونن مثل page file که قیمتی از هارد یا اس اس دی رو برای رم اختصاص میده. اینها اگه کارایی نداشتند اصلا ساخته نمی‌شدند. 

اینکه بفهمید داره چقد استفاده میکنه راه داره. تو بازی صفحه رو طوری تنظیم کنید که نوار دسکتاپ معلوم باشه. یادم نیست با full screen این اتفاق میوفته یا borderless. وسط بازی از طریق task manager چک کنید منابع رم به چی داره اختصاص پیدا میکنه یا خود vram چقدر پره

دقیقا هم رم همینطوره  وقتی 12 گیگ رم دارم نهایت استفاده 11 گیگه ولی 16 گیگ رم نزدیک به 14 گیگ استفاده میکنه این بازی

vram داخل بازی با برنامه msi afterburner میشه دید چقدر استفاده میشه ولی هیچوقت 4 گیگ پر نمیشه ک بره سروقت رم شیر شده

داخل تسک منیجر معمولا 1 یا 2 گیگ فقط نوشته اماده شیر شدنه

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، saman5949 گفته است :

دقیقا هم رم همینطوره  وقتی 12 گیگ رم دارم نهایت استفاده 11 گیگه ولی 16 گیگ رم نزدیک به 14 گیگ استفاده میکنه این بازی

vram داخل بازی با برنامه msi afterburner میشه دید چقدر استفاده میشه ولی هیچوقت 4 گیگ پر نمیشه ک بره سروقت رم شیر شده

داخل تسک منیجر معمولا 1 یا 2 گیگ فقط نوشته اماده شیر شدنه

14 گیگ رم..من حتی تو 4K هم ندیدم انقدر استفاده کنه. البته تو وارزون چک نکردم!

از افتربرنر و قابلیت OSD این برنامه هم میشه استفاده کرد. اگر آمار شیر شدنه پس هیچی، هنوز شیر نشده

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Mehdi_FXX گفته است :

14 گیگ رم..من حتی تو 4K هم ندیدم انقدر استفاده کنه. البته تو وارزون چک نکردم!

از افتربرنر و قابلیت OSD این برنامه هم میشه استفاده کرد. اگر آمار شیر شدنه پس هیچی، هنوز شیر نشده

ظاهرا یا نرم افزاری توی ویندوز قفله یا بازی قفلش کردته

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام

Motherboard: Asus Prime H310M-K = 1.550
RAM: 2*8 2666mhz ddr4 = 1.550
CPU: Intel Core i5 9400f = 3.800
GPU: Nvidia RTX 3060 ti 12gb

این سیستم دچار گلوگاه میشه دوستان آیا؟
توی اون سایتی که گلوگاه رو محاسبه میکرد این گرافیک رو نداشت ولی روی 3070 زدم 6 درصد گرافیک گلوگاه میشد. این ینی روی 3060ti گلوگاه صفره؟ و چیزی که اون سایت میزنه درست و دقیقه آیا؟

لینک به دیدگاه

در 47 دقیقه قبل، AhmadrezaAtleti گفته است :

سلام

توی اون سایتی که گلوگاه رو محاسبه میکرد این گرافیک رو نداشت ولی روی 3070 زدم 6 درصد گرافیک گلوگاه میشد. این ینی روی 3060ti گلوگاه صفره؟ و چیزی که اون سایت میزنه درست و دقیقه آیا؟

سلام

اگر پست اول رو مطالعه کرده بودید چنین سوالی نمی پرسیدید .

پردازنده 9400 میتونه برای 3060 گلوگاه بشه میتونه نشه . بسته به بازی ، رزولیشن ، تنظیمات گرافیکی و فریم مورد نظر 9400 نتایج متفاوتی با 3060 نشون میده .

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

اگر پست اول رو مطالعه کرده بودید چنین سوالی نمی پرسیدید .

پردازنده 9400 میتونه برای 3060 گلوگاه بشه میتونه نشه . بسته به بازی ، رزولیشن ، تنظیمات گرافیکی و فریم مورد نظر 9400 نتایج متفاوتی با 3060 نشون میده .

خوندم ولی چون خیلی تخصصی بود و واقعا نمیفهمیدم خیلی از مفاهیمش رو پرسیدم.
روی 1080 و فریم 150 و تنظیمات گرافیکی ماکس میخوام استفاده کنم بنده.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، AhmadrezaAtleti گفته است :

سلام

سلام

بهتره کمی هزینه کنید و نسل جدید خریداری کنید

گزینه خوبیه 10400

به هر حال شما که داری 25 تومن پول گرافیک میدی بقیه قطعات هم جوری بردار که به هم بخوره

مین h310 من واسه کاربری دولتی هم برنمیدارم بس که کیفیتشون اشغالیه :D

9100 و 9400 توی گیم خیلی شبیه هم هستند و اصلا گول اون 2 هسته بیشتر 9400 نخورین

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، hosin گفته است :

سلام

بهتره کمی هزینه کنید و نسل جدید خریداری کنید

گزینه خوبیه 10400

به هر حال شما که داری 25 تومن پول گرافیک میدی بقیه قطعات هم جوری بردار که به هم بخوره

مین h310 من واسه کاربری دولتی هم برنمیدارم بس که کیفیتشون اشغالیه :D

9100 و 9400 توی گیم خیلی شبیه هم هستند و اصلا گول اون 2 هسته بیشتر 9400 نخورین

ممنونم از پاسختون. ❤️
کلا سناریوم این بود که با کمترین هزینه بیشترین اف پی اس رو بگیرم.
بخوام نسل 10 بگیرم درسته بهتر و قوی تره ولی مجبور میشم مادربرد نسل 10 هم بگیرم که باید مینیمم 4 تومن هزینه بیشتر برای مادربرد فقط بکنم. سی پی یو هم 1 تومن در مجموع 5 تومن بیشتر میشه.
میخواستم بدونم که اگه گلوگاه نمیشه زیاد ، دیگه هزینه الکی نکنم.
مادربرد مگه فرقی میکنه اگه گرونتر بگیرم یا ارزونتر غیر از قابلیت ارتقا؟
و اینکه رم 16 کافیه برا همچین سیستمی؟

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، AhmadrezaAtleti گفته است :

ممنونم از پاسختون. ❤️
کلا سناریوم این بود که با کمترین هزینه بیشترین اف پی اس رو بگیرم.
بخوام نسل 10 بگیرم درسته بهتر و قوی تره ولی مجبور میشم مادربرد نسل 10 هم بگیرم که باید مینیمم 4 تومن هزینه بیشتر برای مادربرد فقط بکنم. سی پی یو هم 1 تومن در مجموع 5 تومن بیشتر میشه.
میخواستم بدونم که اگه گلوگاه نمیشه زیاد ، دیگه هزینه الکی نکنم.
مادربرد مگه فرقی میکنه اگه گرونتر بگیرم یا ارزونتر غیر از قابلیت ارتقا؟
و اینکه رم 16 کافیه برا همچین سیستمی؟

شما با این پردازنده قطعا به گلوگاه میخوری

و بهتون قول میدم بعد از 1 سال که به فریم دراپ خوردین مجبور به تعویض مین و همون پردازنده میشید { اینقدر تجربه این مشکل برای مشتری رفیقام و کلا همه داشتم که واسه همین بهتون میگم هزینه کنید  میومدن مثل شما حدقال هزینه میکردن بعد از مدتی به مشکل میخوردن و دوباره مجبور به هزینه اضافی میشدند حالا یه سری قطعه دست دوم هم مونده رو دستشون که باید دنبال مشتری میگشتن و ارزون تر میدادن و مشکلاتی مثل همون }

رایزن هارو هم یه نگاه بندارین

16 گیگ الان کافیه ولی 1 سال اینده قولی بهتون نمیدم { همین الان کالاف از من 13 گیگ  پر میکنه }

لینک به دیدگاه

در 22 دقیقه قبل، hosin گفته است :

شما با این پردازنده قطعا به گلوگاه میخوری

و بهتون قول میدم بعد از 1 سال که به فریم دراپ خوردین مجبور به تعویض مین و همون پردازنده میشید { اینقدر تجربه این مشکل برای مشتری رفیقام و کلا همه داشتم که واسه همین بهتون میگم هزینه کنید  میومدن مثل شما حدقال هزینه میکردن بعد از مدتی به مشکل میخوردن و دوباره مجبور به هزینه اضافی میشدند حالا یه سری قطعه دست دوم هم مونده رو دستشون که باید دنبال مشتری میگشتن و ارزون تر میدادن و مشکلاتی مثل همون }

رایزن هارو هم یه نگاه بندارین

16 گیگ الان کافیه ولی 1 سال اینده قولی بهتون نمیدم { همین الان کالاف از من 13 گیگ  پر میکنه }

ینی ممکنه الان گلوگاه نشه و یکی دو سال دیگه بشه؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...