رفتن به مطلب

مشکل با باس رم

surpriser
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام بچه ها.من یه رم 2 گیگ باس 1066 گرفتم و نصب کردم و مشکلی که الان دارم اینه که باس رم رو 800 نشون میده.مادربردم هم باس 1066 ساپورت میکنه Abit ip35 pro xe.به نمایندگی مادر برد زنگ زدم و پرسیدم و گفت چون باس رمت از باس سی پی یوت بیشتره 800 نشون میده.آیا مشکل از همینه یا پرت و پلا گفته؟ در ضمن ولتاژ رو هم روی 2 گزاشتم.

cpu: Q6600 8mb cash fsb 1033

ram: G.Skill 2*1gig 1066

mb: abit ip35 pro XE

با تشکر!

لینک به دیدگاه

درست گفتند

اما شما میتونید از داخل بایوس اونو دستی ست کنید که پیشنهاد من

ست کردنش روی باس 900 و تایمینگ 4 است.

راستی مادربورد را چند خریدی؟

لینک به دیدگاه

درست گفتند

اما شما میتونید از داخل بایوس اونو دستی ست کنید که پیشنهاد من

ست کردنش روی باس 900 و تایمینگ 4 است.

راستی مادربورد را چند خریدی؟

سلام.ممنون از جوابتون.متاسفانه باس 900 نداره.1066 داره.

1)اگر بزارمش روی 1066 مشکلی پیش میاد؟ و آیا این کار اور کلاک محسوب نمیشه؟

2)اگر fsb سی پی یو رو ببرم بالا میتونم از حداکپر قدرت رمم استفاده کنم؟

مادر برد رو هم 177 گرفتم(آشنا بود تخفیف داد) البته XEیشه!

لینک به دیدگاه

مبارکه عزیز

اما

1. بشرطی میتوانید روی 1066 بگذارید که اورکلاک کنید و باس CPU را حدود 1200 برسانید

2. بله

ولی

توصیه من:

1- اورکلاک عمر CPU را کاهش میدهد، در ضمن تایمینگ رم روی 1066 واسه شما 5 خواهد بود

2- CPU شما 4 هسته ایی است، تایمینگ به همان اندازه پهنا باس رم برای شما مهم است

بنابراین تنظیمات CPU را از قسمت Bios روی 356MHZ و میزان مالتی پلای را روی 8 قراردهید

بطور دیفالت باس رم شما 900 مگاهرتز تنظیم خواهد شد، در بخش دیگر بایوس شما میتوانید

تنظیمات تایمینگ جدول رم را انجام دهید که آنرا از حالت STD خارج نموده و روی Manual قراردهید

و مقدار 3 گزینه زیر آنرا 4 و گزینه چهارم را روی 12 بگذارید و بقیه گزینه ها را اتوماتیک بگذارید

در این حالت شما هم 900 مگاهرتز باس رم دارید و هم تایمینگ 4!

لینک به دیدگاه

مبارکه عزیز

اما

1. بشرطی میتوانید روی 1066 بگذارید که اورکلاک کنید و باس CPU را حدود 1200 برسانید

2. بله

ولی

توصیه من:

1- اورکلاک عمر CPU را کاهش میدهد، در ضمن تایمینگ رم روی 1066 واسه شما 5 خواهد بود

2- CPU شما 4 هسته ایی است، تایمینگ به همان اندازه پهنا باس رم برای شما مهم است

بنابراین تنظیمات CPU را از قسمت Bios روی 356MHZ و میزان مالتی پلای را روی 8 قراردهید

بطور دیفالت باس رم شما 900 مگاهرتز تنظیم خواهد شد، در بخش دیگر بایوس شما میتوانید

تنظیمات تایمینگ جدول رم را انجام دهید که آنرا از حالت STD خارج نموده و روی Manual قراردهید

و مقدار 3 گزینه زیر آنرا 4 و گزینه چهارم را روی 12 بگذارید و بقیه گزینه ها را اتوماتیک بگذارید

در این حالت شما هم 900 مگاهرتز باس رم دارید و هم تایمینگ 4!

سلام.ممنون از راهنماییتون.

1)در مورد اورکلاک میخواستم بدونم آیا حتی اگر یکم هم اور کنم عمر کم میشه چون یه فن خوب واسش گرفتم cooler master hyper tx2. که دما بین 35 - 39 درجه در حالت استفاده میرسه و اگر کمی اورکلاک کنم بازم عمرش کم میشه؟

2)اگر باس رم بزارم رو 900 و تایمینگ 4 میتونه اندازه باس 1066 و تایمینگ 5 برسه؟

3)اگر مالتی پلای روی همون 9 بمونه و فقط بزارم روی 356MHZ مشکلی پیش میاد چون در حالت دیفالت روی 9ه؟

با تشکر!

لینک به دیدگاه

خوب

1- ببینید اورکلاک در اصل ما داریم ولتاژ CPU را جهت افزایش باس بالا میبریم و طبق گفته اینتل این روی عمر CPU

تاثیر دارد اما بسته به میزان آن تا 2 سال هم ممکن است مشکل نزنید بهم

2- تا حالا بنچی تهیه نشده است اما من روی برنامه های Maya یا فتوشاپ و VMware که کار میکنم البته با CPU Q6600

روی هر دو حالت تست زدم، به نظر من باس 900 و تایمینگ 6-4-4-4 خیلی پایدارتر و سریعتر عمل میکند.

3- اگر مالتی پلای روی 9 باشد و مقدار را بزارید روی 356 در واقع شما دارید اورکلاک میکنید، و باید ببینید که میزان ولتاژ

داده شده به CPU چقدر خواهد بود که به نظر من مشکلی ندارد فکر کنم حدود 1.3 تا 1.4 ولتاژ برای CPU استفاده میکند.

اما مسئله مهم پایداری سیستم در مدت زمان بالاست، چون ممکن است مثلا شما یک برنامه را باز کنی و ببینی که

سریع بسته میشود که این مربوط به همان ناپایداری رم میشود.

به نظر من اگر از 90 درصد توان هر هسته استفاده نمیکنی بهتر است، مالتی پلای را بزاری روی 8 تا میزان ولتاژ داده

شده به CPU افزایش بالایی نداشته باشد و هم اینکه باس را بالا بردی و رم ها و کلا سیستمت پایدارتر خواهد بود.

لینک به دیدگاه

خوب

1- ببینید اورکلاک در اصل ما داریم ولتاژ CPU را جهت افزایش باس بالا میبریم و طبق گفته اینتل این روی عمر CPU

تاثیر دارد اما بسته به میزان آن تا 2 سال هم ممکن است مشکل نزنید بهم

2- تا حالا بنچی تهیه نشده است اما من روی برنامه های Maya یا فتوشاپ و VMware که کار میکنم البته با CPU Q6600

روی هر دو حالت تست زدم، به نظر من باس 900 و تایمینگ 6-4-4-4 خیلی پایدارتر و سریعتر عمل میکند.

3- اگر مالتی پلای روی 9 باشد و مقدار را بزارید روی 356 در واقع شما دارید اورکلاک میکنید، و باید ببینید که میزان ولتاژ

داده شده به CPU چقدر خواهد بود که به نظر من مشکلی ندارد فکر کنم حدود 1.3 تا 1.4 ولتاژ برای CPU استفاده میکند.

اما مسئله مهم پایداری سیستم در مدت زمان بالاست، چون ممکن است مثلا شما یک برنامه را باز کنی و ببینی که

سریع بسته میشود که این مربوط به همان ناپایداری رم میشود.

به نظر من اگر از 90 درصد توان هر هسته استفاده نمیکنی بهتر است، مالتی پلای را بزاری روی 8 تا میزان ولتاژ داده

شده به CPU افزایش بالایی نداشته باشد و هم اینکه باس را بالا بردی و رم ها و کلا سیستمت پایدارتر خواهد بود.

سلام.بازم ممنون از راهنماییتون.

1)اگر من همین کاری که گفتید بکنم دیگه لازم نیست دستی تایمینگ رو دست کاری کنم و خود به خود تغییر میکنه؟

2)اگر مالتی پلای روی 8 بزارم کلاک سی پی یو نماد پایین؟ و کلا قدرت سی پی یو کم نمیشه؟

3)با همین کاری که گفتید آیا رم اورکلاک میشه یا نه؟

4)اگر مالتی پلای رمی 9 بمونه میزان اور کلاک زیاده یا کم؟

بازم ممنون از راهنماییهاتون.

لینک به دیدگاه

1 و 2- قدرت Cpu شما 2.4 است

پس مالتی پلای را روی 8 و فرکانس را روی 300 بگذارید تا قدرت واقعی Cpu شما کم نشود

با اینمار بصورت دیفالت در قسمت رم بایوس شما به احتمال 90 درصد میزان 900 را برای رمهایتان تنظیم خواهد نمود

اما تایمینگ را باید دستی ست نمایید.

3- تمامی رم های بالای باس 800 اورکلاک شده هستند

4- رم مالتی پلای ندارد!

لینک به دیدگاه

1 و 2- قدرت Cpu شما 2.4 است

پس مالتی پلای را روی 8 و فرکانس را روی 300 بگذارید تا قدرت واقعی Cpu شما کم نشود

با اینمار بصورت دیفالت در قسمت رم بایوس شما به احتمال 90 درصد میزان 900 را برای رمهایتان تنظیم خواهد نمود

اما تایمینگ را باید دستی ست نمایید.

3- تمامی رم های بالای باس 800 اورکلاک شده هستند

4- رم مالتی پلای ندارد!

سلام.ممنون از جوابتون.راستش اون تیکه که نوشتم "مالتی پلی رمی" نمیدونم حواسم کجا رفته همچین سوتی دادم.

1)منظورم مالتی پلی پردازنده بود که اگر روی همون 9 بمونه میزان اور کلاک زیاده؟

2)حالا به نظر شما باس پردازنده رو روی 300 بزارم یا 356؟

3)برای تغییر تایمینگ چه چیزهایی رو تغییر بدم؟

ببخشید اینقدر سوال پرسیدم.

لینک به دیدگاه

با سلام.

با اجازه اساتيد من هم در حد اطلا عات خودم نكاتي رو مينويسم.

ببينيد الان سرعت مادر برد شما 266 مگا هرتز ميباشد.چيپ ست شمالي اين عدد رو در 4 ضرب ميكند و سرعتش 1066 مگا هرتز ميشود.چون همونطور كه ميدونيد fsb در سيستم هاي اينتل به صورت 4 طپشي كار ميكند.cpu هم همون سرعت 266 رو در 9 ضرب ميكند و سرعتش برابر با 2.4 گيگا هرتز ميشود.و اين عدد 9 همون مولتي پلي cpu ميباشد كه در اكثر cpu ها قفل شده و در تعداد كمي از انها هم قفل نشده است.

سرعن كنترلر حافظه هم كه در سيستمهاي اينتل درون چيپست شمالي قرار دارد از ضرب يك عدد خاص در همون 266 بدست مياد.حالا اگر 266 ضرب در 3 بشه ميشه 798.كه بايوس همون 800 نشون ميده.حالا اگر ضرب در 4 بشه ميشه 1064 يا همون 1066.پس مادر برد بايد سرعت رم رو درست نشون بده يعني همون 1066.پس ايراد كجاست؟

اينجا يه موضوع ديگه پيش مياد كه نسبت سرعت fsb به كنترلر حافظه است.مثلا در اين مورد كه شما ميگيد احتمالا نسبت fsb به كنترلر حافظه 4 به 3 يا چيزي شبيه به اين ميباشد.يعني به ازاي هر 4 مگا هرتز براي fsb 3 مگا هرتز براي كنرلر حافظه و متعاقبا حافظه.پس وقتي fsb 1066 باشد كنترلر حافظه 800 خواهد شد.شما براي حل اين مشكل بايد نسبت فوق را چيزي مثل 1 به 1 تعريف كنيد.

اگر سرعت باس را روي 300 بگذاريد سرعت حافظه 900 خواهد شد.چرا كه كنترلر حافظه 300 را در 3 ضرب ميكند چون اگر در 4 ضرب كند ميشه 1200 كه بالاتر از سرعت اسمي رم خواهد شد.

بدون شك اين متن داراي ايراداتي است.من در حد اطلاعات خودم نوشتم.دوستان اگه اشتباهي هست تصحيح كنيد لطفا

لینک به دیدگاه

به نکته خوبی اشاره کردید

نسبت ها.

اما مشکل اینجاست که اگر ایشان نسبت را از روی حالت دیفالت خارج نموده و افزایش بدهند

درست است که میتوانند به همان 1068 مورد نظر خودشان برسند، اما چون باس CPU و Ram

در اینجا یکسان شده اند، پایداری سیستم 100 درصد نخواهد بود.

لینک به دیدگاه

با سلام

من موندم چرا خود مادر برد حالت ديفالت رو روي باس 800 تنظيم كرده.چون وقتي سيستم روشن ميشود مادر برد اطلاعاتي را از رم ميگيرد كه شامل زمان تاخير ها -حداكثر سرعت رم -ولتاژ رو و غيره ميباشد.حالا با توجه به اينكه رم 1066 هست چرا مادر برد روي 800 تنظيم ميكند جاي سوال داره.دوست عزيز بايوس شما اخرين نسخه بايوس هست؟

چون من فكر ميكنم حالت ديفالت در واقع بايد همون 1066 باشه.

راستي در مورد يكي شدن باس سيستم و حافظه شما اطمينان داريد كه سيستم به پايداري كامل نميرسه.چون مثلا فرض كنيم يه cpu با باس 800 بندازيم و يه رم با سرعت 800.اينجا هم سرعت ها يكيه.ايا سيستم پايدار نخواهد بود؟

اخه الان مثلا واسه سيستم هاي ارزون قيمت بيشتر cpu 2180 ميبندن با رم 800.2180 هم كه باسش 800 هست.من كه تا حالا به مشكل عدم پايداري برخورد نكردم.حالا رو باس 1066 نميدونم.......

لینک به دیدگاه

دوست عزیز

رم ها دارای جدول SPD هستند و کلا در سری DDR2 بالای باس 800 اورکلاک محسوب میشود

بهمین دلیل شرکت ها یک جدول قرار میدهند که مادربورد با حالت دیفالت خود یعنی نسبت 2:3

مقدار مناسب را از جدول میخواند، اصولا میزان باس CPU باید بالاتر از Ram باشد تا سیستم در

شرایط بحرانی بتواند پایدار باشد.

ببینید در خصوص یکسان بودن باس رم و CPU هم بله پایدارند، درشرایطی که اورکلاکی انجام

نشده باشد.

نمونه ایی از جدول رم بنده را میتوانید در عکس زیر مشاهده نمایید

در ضمن مادربورد های حرفه ایی امکان تعیین مقادیر را بصورت دستی بدون استفاده از جدول

به کاربر میدهند، مثلا من دستی Ram را در حالت باس 900 و تایمینگ 6-4-4-4 با ولتاژ 2 تنظیم

نموده ام.

2a7hf1s.jpg

لینک به دیدگاه

دوست عزیز

رم ها دارای جدول SPD هستند و کلا در سری DDR2 بالای باس 800 اورکلاک محسوب میشود

بهمین دلیل شرکت ها یک جدول قرار میدهند که مادربورد با حالت دیفالت خود یعنی نسبت 2:3

مقدار مناسب را از جدول میخواند، اصولا میزان باس CPU باید بالاتر از Ram باشد تا سیستم در

شرایط بحرانی بتواند پایدار باشد.

ببینید در خصوص یکسان بودن باس رم و CPU هم بله پایدارند، درشرایطی که اورکلاکی انجام

نشده باشد.

نمونه ایی از جدول رم بنده را میتوانید در عکس زیر مشاهده نمایید

در ضمن مادربورد های حرفه ایی امکان تعیین مقادیر را بصورت دستی بدون استفاده از جدول

به کاربر میدهند، مثلا من دستی Ram را در حالت باس 900 و تایمینگ 6-4-4-4 با ولتاژ 2 تنظیم

نموده ام.

2a7hf1s.jpg

سلام.ممنون از راهنماییتون.این قابلیتی که گفتید رو مادربردم داره.ولی این کار با تغییر نسبت انجام میشه مثلا 2:1.

شما بدون تغییر تنظیمات سی پی یو این کار رو کردید؟

اگر ممکنه بگید برای تغییر تایمینگ چه چیزهایی رو باید دستکاری کنم؟

اگر فرکانس رو روی 300 بزارم و مالتی پلی رو روی 9 سیستم پایدار میشه؟

در ضمن AZBY جان مطالب شما هم خیلی به دردم خورد.

با تشکر از توجهتون.

لینک به دیدگاه

• 14 سال بعد...

سلام من مادربردم h510 m k بعد داخل توضیحات این مادربرد زده بود تا رم ۳۲۰۰ ساپورت میکونه ولی الان که رمو گزاشتم رو ۲۱۳۳ نشون میده باید چه کار کنم ممنون میشم جواب بدین

لینک به دیدگاه

16 ساعت قبل، vartulo22 گفته است:

سلام من مادربردم h510 m k بعد داخل توضیحات این مادربرد زده بود تا رم ۳۲۰۰ ساپورت میکونه ولی الان که رمو گزاشتم رو ۲۱۳۳ نشون میده باید چه کار کنم ممنون میشم جواب بدین

14 ساااال 😑

وارد بایوس بشید ، گزینه xmp رو فعال کنید  .

لینک به دیدگاه

4 دقیقه قبل، mrp7 گفته است:

این تاپیکارو خدایی از کجا پیدا می کنین 🤣🤣🤣

از اون 3 نفر که تایپک زدن شرط میبندم یکیش الان دیگه زنده نیست

لینک به دیدگاه

26 دقیقه قبل، kiarash917 گفته است:

از اون 3 نفر که تایپک زدن شرط میبندم یکیش الان دیگه زنده نیست

1255299778_Screenshot(119).png.67312fe21103e4c6de5813ac904d725f.png

لینک به دیدگاه

19 دقیقه قبل، m.reza گفته است:

1255299778_Screenshot(119).png.67312fe21103e4c6de5813ac904d725f.png

این باگه

53 سال قبل خود سعید حسینی هم به دنیا نیومده بود!

لینک به دیدگاه

با سلام

من یک مادربرد asus 970 pro gaming aura دارم و رم سیستمم ddr 3هستش با باس ۱۶۰۰، اما در سیستم که ویندوز ۱۰ هستش میزان باس رو ۵۳۳ یا ۸۰۰ نشون میده که نمیدونم چرا این اتفاق میوفته ولی در محیط بایوس این میزان همان ۱۶۰۰ هستش و کامل میشناسه، راه حلی دارید ؟

لینک به دیدگاه

الان در محیط بایوس تنظیمات را روی اتو گذاشتم و شده ۸۰۰ که دقیقا نصفش میشه

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۳/۲۷ در 11:01، hamed.53 گفته است:

با سلام

من یک مادربرد asus 970 pro gaming aura دارم و رم سیستمم ddr 3هستش با باس ۱۶۰۰، اما در سیستم که ویندوز ۱۰ هستش میزان باس رو ۵۳۳ یا ۸۰۰ نشون میده که نمیدونم چرا این اتفاق میوفته ولی در محیط بایوس این میزان همان ۱۶۰۰ هستش و کامل میشناسه، راه حلی دارید ؟

این تاپیک قدیمیه و احتمالا مشکل دوست عزیزمون حل شده اما واسه دوستانی که ممکنه بعدا این تاپیک رو ببینن می‌گم اگه رم هاتون از xmp 2 پشتیبانی می کنن و مشکل عدم تطابق باس دارید برید توی تنظیمات bios و از روی xmp 2 برش دارید بذاریدش روی xmp 1 اینطور باس رمتون درست میشه. 

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام

نه مشکل حل نشده و مادربردم از xmp پشتیبانی نمیکنه چون نداره همچنین گزینه ای رو

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، hamed.53 گفته است:

سلام

نه مشکل حل نشده و مادربردم از xmp پشتیبانی نمیکنه چون نداره همچنین گزینه ای رو

xmp برای مادربرد های با چیپست اینتل استفاده میشه
وارد تب  ai tweaker بشید ، گزینه docp رو انتخاب کنید .

thumbnail_160602192001.thumb.jpg.8bc9288e4cecf00841c3955d06947292.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...