رفتن به مطلب

سوختگی مادربورد

Pouyan_PD
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود بر شما مرسی که به تاپیک سر زدید

مادربورد من حین کار بوی سوختن ازش اومد ( توی کیس هم روشن شد ) 😂

مدل:giga ab350m gaming3

و کیس خاموش شد

وقتی بورد رو چک کردم دیدم اینجوری شده

خلاصه من فرستادم واسه گارانتی (آواژنگ) بعد دو هفته بسته به من رسید و اثری از تعمیر نبود تماس گرفتم باهاشون گفتم سوختگی شامل گارانتی نمیشه و تعمیرکارمون هم نتونسته درستش کنه که مبلغی ازتون بگیریم...

از دوستان کمک میخواستم ببینم کسی میدونه کجا میتونم ببرمش که تعمیرش کنن ؟ یا اگه کار سختی نیست به نظرتون چطور میتونم وسایل مورد نیاز واسه تعمیرش رو تهیه کنم ؟

مرسی از وقتتون

عکس از قطعه :

20191123_140801.thumb.jpg.1b48b8354c3e8a231f470ddfc9f8da31.jpg

20191123_140812.thumb.jpg.4f5011ed99cb060abdacfa9c848c6a8f.jpg

20191123_140842.thumb.jpg.641c4f3d2c56c61032e22ba22c6f7e8f.jpg

20191123_140828.thumb.jpg.029f81eec8ec42f5e52b6c47f407be6c.jpg

ویرایش شده توسط Pouyan_PD
لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، Pouyan_PD گفته است :

سوختگی شامل گارانتی نمیشه

چرا؟ مگه شما عمدا دست به آتش زدن مادربرد زدی؟

لینک به دیدگاه

واقعا این شرکتا چیو گردن میگیرن برای گارانتی!!

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، Pouyan_PD گفته است :

مادربورد من حین کار بوی سوختن ازش اومد ( توی کیس هم روشن شد ) 1f602.png

و کیس خاموش شد

وقتی بورد رو چک کردم دیدم مقاومتش سوخته ( نمیدونم اگه آسیب دیگه ای دیده باشه یا نه

خلاصه من فرستادم واسه گارانتی (آواژنگ) بعد دو هفته بسته به من رسید و اثری از تعمیر نبود تماس گرفتم باهاشون گفتم سوختگی شامل گارانتی نمیشه و تعمیرکارمون هم نتونسته درستش کنه که مبلغی ازتون بگیریم...

از دوستان کمک میخواستم ببینم کسی میدونه کجا میتونم ببرمش که تعمیرش کنن ؟ یا اگه کار سختی نیست به نظرتون چطور میتونم وسایل مورد نیاز واسه تعمیرش رو تهیه کنم ؟

مرسی از وقتتون

عکس از قطعه :

حتما از طریق تعزیرات و اتحادیه شکایت کن

لینک به دیدگاه

4 hours ago, Sandor said:

چرا؟ مگه شما عمدا دست به آتش زدن مادربرد زدی؟

نه حین کار ب فاج رفته

2 hours ago, 🅰️🅼🅸🅽 said:

حتما از طریق تعزیرات و اتحادیه شکایت کن

مطمئنی جواب میده ؟

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Pouyan_PD گفته است :

تهران، خانه سخت افزار

سوکت Asus Z170-A خود بنده رو تعمیر اساسی کردن

تهران، خیابان انقلاب، تقاطع ولیعصر، خیابان برادران مظفر شمالی (صبای قدیم)، ساختمان 17 پلاک 79 طبقه 2 واحد 10

66482544- 66481630 - 66455110 - 66455129 - 66455118

اینم اطلاعات تماسشون

یه تماس باهاشون بگیرید بد نیست

من که خیلی از کارشون روی برد خودم راضی بودم

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، Pouyan_PD گفته است :

و کیس خاموش شد

مرسی از وقتتون

عکس از قطعه :

خاک تو اون سرشون کنن با خدماتشون مدار تغذیه مشکل پیدا کرده پس چی شامل گارانتی میشه؟ دوست عزیز این دو خازنی که کمی روشون سیاه شده ظاهرا خراب شدن  هر چند اون مربع سیاه کناریشون که اسمش choke هست اونم مشکوک به خرابی هست ولی ظاهرا mosfet اونایی که پشت این 2تان سالمن فک کنم با تعویض 2تا خازن و نهایتا اون چوک کناریشون مشکل حل بشه

نکته تلخ اینجاست یعنی اواژنگ 2 تا خازن هم نداره تعویض کنه یا دارن از زیر بار مسولیت شونه خالی می کنن

من جای شما باشم شکایت می کنم پول دادین جنس با گارانتی خریدین خواهشا به این اسونی از حقتون نگذرین

ویرایش شده توسط matrix.trixx
توضیح دقیق تر
لینک به دیدگاه

درسته که گارانتی باید پاسخگو باشه ولی از نظر فنی این برد ترک ها و مسیر های روش و داخلیش سوخته و نابود شده و عملا غیرقابل تعمیر هست.

با توجه به تصاویر و اگه گارانتی داره شرگت گارانتی کننده باید برد رو عوض کنه براتون نه اینکه بگه نمیتونیم تعمیر کنیم و خداحافظ

لینک به دیدگاه

قبل از تعمیر علل سوختگی رو بررسی کنید

ایا سیپیو رو اورکلاک کردید؟ 

مشخصات سیستم رو بنویسید

لینک به دیدگاه

درود. داخل کارت گارانتی رو مطالعه بکنین نوشته هرگونه ضایعه فیزیکی قطعه رو از گارانتی خارج میکنه. حالا سوختگیه یک smd باشه یا کج شدن یک عدد از خارهای سوکت سی پی یو یا حتی خراش رویه برد یا سینکها. حتی اگر اثری از رطوبت رویه برد ببینن از گارانتی خارج هست. مگه گارانتی مرام خرج کنه و چشم پوشی بکنه

بردهای مادربرد چند لایه هستن. (حداقل ۵ لایه) چون در این حالت سوختگی به لایه های میانی دسترسی نیست و لاینهای میانی به هم اتصال میکنن. به همین علت بعنوان غیر قابل تعمیر شناخته میشه. درضمن حتما سی پی یو رو رویه یک برد دیگه تست کنین. احتمال اینکه cpu سوخته باشه تقریبا 90% هست. 

خازنها سالمن ولی ماسفتها ی اون قسمت سوختن و به متالیزه ی برد جوش خوردن. برای در آوردن ماسفتها متاسفانه اون فاز کلا باید از مدار خارج بشه. تازه اگر اون سوختگی برد مشکل ساز نشه و بعدها مجدد کنتاکت نکنه و سی پی یو نسوزونه

ویرایش شده توسط derakulla
  • لایک 2
لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Pouyan_PD گفته است :

نه حین کار ب فاج رفته

مگه قرار بود در حین غیر از کار خراب بشه؟

گارانتی موظف به پیگیری و تعویض مادربرد هست. لطفا پیگیری کنید و نتیجه رو هم اینجا با دوستان درمیون بگذارید که در طول پیگیری شما رو راهنمایی کنند.

لینک به دیدگاه

سلام عزیز
دقیقا همین مشکل برای من دو هفته پیش رخ داد
مادربوردم z170pro
سی پی یو رو هم اوور نکردم
در حین کار خاموش شد و بعد از چند بار روشن کردن ک خود ب خود خاموش میشد دیگه بوی سوختگی بلند شد و فهمیدم یکی از قطعات نزدیک ب سی پی یو سوخته مثل مال شما یه ذره کمتر
بردم گارانتی سازگار ک البته گارانتیش تموم شده بود گفتن بزار بررسی میکنیم و هزینش رو اعلام میکنیم ک بعد از دو هفته خودم رفتم پیگیری کردم و گفتن غیر قابل تعمیره
حالا دوستان یه ادرس توی خیابان ظفر گذاشتن میرم فردا چک کنم ببینم میتونن درستش کنن یا نه
خبرت میکنم

ویرایش شده توسط Erfan _f76
لینک به دیدگاه

5 hours ago, ali_8114 said:

تهران، خانه سخت افزار

سوکت Asus Z170-A خود بنده رو تعمیر اساسی کردن

تهران، خیابان انقلاب، تقاطع ولیعصر، خیابان برادران مظفر شمالی (صبای قدیم)، ساختمان 17 پلاک 79 طبقه 2 واحد 10

66482544- 66481630 - 66455110 - 66455129 - 66455118

اینم اطلاعات تماسشون

یه تماس باهاشون بگیرید بد نیست

من که خیلی از کارشون روی برد خودم راضی بودم

فردا تماس میگیرم باهاشون ببینم چی میشه

2 hours ago, mَd said:

قبل از تعمیر علل سوختگی رو بررسی کنید

ایا سیپیو رو اورکلاک کردید؟ 

مشخصات سیستم رو بنویسید

نمیدونم حین کار توی بازی warframe که بازی سنگینی نیست اینجوری شد

اورکلاک هم نه نبود

2200g + 2x4gb 3000mhz adata gammix d10 

36 minutes ago, Erfan _f76 said:

دقیقا همین مشکل برای من دو هفته پیش رخ داد
مادربوردم z170pro
سی پی یو رو هم اوور نکردم
در حین کار خاموش شد و بعد از چند بار روشن کردن ک خود ب خود خاموش میشد دیگه بوی سوختگی بلند شد و فهمیدم یکی از قطعات نزدیک ب سی پی یو سوخته مثل مال شما یه ذره کمتر
بردم گارانتی سازگار ک البته گارانتیش تموم شده بود گفتن بزار بررسی میکنیم و هزینش رو اعلام میکنیم ک بعد از دو هفته خودم رفتم پیگیری کردم و گفتن غیر قابل تعمیره
حالا دوستان یه ادرس توی خیابان ظفر گذاشتن میرم فردا چک کنم ببینم میتونن درستش کنن یا نه
خبرت میکنم

چشم مرسی 🤗

54 minutes ago, Sandor said:

قرار بود در حین غیر از کار خراب بشه؟

گارانتی موظف به پیگیری و تعویض مادربرد هست. لطفا پیگیری کنید و نتیجه رو هم اینجا با دوستان درمیون بگذارید که در طول پیگیری شما رو راهنمایی کنند.

چشم پیگیری میکنم همینجا خبر میدم

1 hour ago, derakulla said:

درود. داخل کارت گارانتی رو مطالعه بکنین نوشته هرگونه ضایعه فیزیکی قطعه رو از گارانتی خارج میکنه. حالا سوختگیه یک smd باشه یا کج شدن یک عدد از خارهای سوکت سی پی یو یا حتی خراش رویه برد یا سینکها. حتی اگر اثری از رطوبت رویه برد ببینن از گارانتی خارج هست. مگه گارانتی مرام خرج کنه و چشم پوشی بکنه

بردهای مادربرد چند لایه هستن. (حداقل ۵ لایه) چون در این حالت سوختگی به لایه های میانی دسترسی نیست و لاینهای میانی به هم اتصال میکنن. به همین علت بعنوان غیر قابل تعمیر شناخته میشه. درضمن حتما سی پی یو رو رویه یک برد دیگه تست کنین. احتمال اینکه cpu سوخته باشه تقریبا 90% هست. 

خازنها سالمن ولی ماسفتها ی اون قسمت سوختن و به متالیزه ی برد جوش خوردن. برای در آوردن ماسفتها متاسفانه اون فاز کلا باید از مدار خارج بشه. تازه اگر اون سوختگی برد مشکل ساز نشه و بعدها مجدد کنتاکت نکنه و سی پی یو نسوزونه

اگه اینطور باشه و گارانتی پوشش نده که رسما کلی باید دوباره هزینه مادربورد بدم و یکی دیگه تهیه کنم...

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، Pouyan_PD گفته است :

و کیس خاموش شد

مرسی از وقتتون

عکس از قطعه :

چیزی که در عکس میبینم،  لایه های میانی پی سی بی هم صدرصد اسیب دیده. زحمت خودت نده.قابل تعمیر نیست.

این سوختگی بی علت نبوده. احتمال خرابی سی پی یو یا پاور هم میتونه باشه

ویرایش شده توسط ali-0098
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، derakulla گفته است :

در ساخت لایه های پی سی بی ، فرد نداریم . 2لایه، 4 لایه، 6لایه 8 لایه . . . .. 

لینک به دیدگاه

سلام

این قسمتی که سوخته عملا به طراحی این مین ربط داره نه یوزر.

لینک مادربردتون رو توی سایت Amazon 

یا

Neweggپیدا کنید و توی کامنت ها یک عکس از خرابی  مینتون بزارید و به انگلیسی بنویسید که این مدل رو نخرند چون همچین مشکلی براش پیش میاد.

معمولا ازطرف خودساپورت گیگا بایت سعی میکنن از دلتون در بیارند.

لینک به دیدگاه

جالبه

این ایراد کارخونه‌ای به حساب میاد چون خازن و چوک و ماسفت چیزی نیست که بگی در اثر استفاده مخصوصا کوتاه مدت اینجوری بشه(دقت کنید یکی از خازن ها کاملا به خود برد جوش خورده)

استارتر عزیز به نظرم شما حتما حتما به اتحادیه شکایت کنید چون خودتون برد رو اسیب نزدید و این ایراد ناشی از ایرادات طراحی یا نقص قطعات تو کارخونه هست

به هر حالت باید بردتون تعویض بشه چون تعمیر نمیشه

ویرایش شده توسط MojArch
لینک به دیدگاه

با این گرونی مادربرد تا جایی که ممکنه فشار بیارین کوتاه نیاین .

لینک به دیدگاه

به نظر نمیاد که تعمیرکار آواژنگ وقت گذاشته باشه و روش کار کرده باشه.

یه تعمیرکار خوب اول برد رو با تینر و الکل تمیز میکنه بعدش خازن و ماسفت های سوخته رو خارج میکنه تا اتصال کوتاه رفع بشه بعدش چک میکنه که آیا متالیزه برد آسیب دیده یا خیر ؟!

این برد هم ممکنه قابل تعمیر باشه چون تقریبا همه لایه های 12 ولت و V core توی فاز سی پی یو روی سطح هستن ( توی لایه های زیرین نیستن)

قطعاتی که احتمال داره سوخته باشن :

ماسفت های سوییچینگ - آی سی PWM فاز سی پی یو - خازن های فاز سی پی یو (در صورت بالا رفتن ولتاژ)

راستی ببخشید برند پاورتون چیه ؟

چون معمولا پاورهای با کیفیت پروتکشن دارن و با اتصالی فقط مادربرد روشن نمیشه و کار به اینجا نمیرسه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کاربر دراکولا توضیحات کامل رو دادن

بنده چندین ساله ایشون رو میشناسم پس حرفشون سند هست

اگر تو کارت گارانتی هم نوشته باشه ضایعه فیزیکی خارج از گارانتی هست برین اتحادیه شکایت کنید بازم به نتیجه نمیرسید

چونکه قوانین گارانتی شرکت گارانتی کننده هست

حالا شما برای اینکه از دو دلی در بیاین به اون شرکت تهرانی یک تماس بگیرید و عکسها رو با نور مناسب براشون ایمیل کنید تا جواب درستی بهتون بدن

اگر هم میتونید با خود شرکت گیگابایت هم مکاتبه کنید خوبه

چونکه برخلاف باقی شرکتها اواژنگ نمایندگی رسمی گیگابایت هست

شاید به این صورت به نتیجه ای هم برسید

• لایک 1
لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز

خیلی متاسف و متاثر شدم بابت مشکلی که در این گرونی قطعه شما دچارش شدین و امیدوارم مشکلتون حل بشه

همانطور که جناب کرمی فرمودند برد عملا غیر قابل تعمیر است .

شما که آورکلاک نکردی ؟ 

اکثر PCB که میبینید از یک لایه مس ساخته شدند و با محافظ مدار چاپی پوشیده شدند . PCB مین برد کامپیوتر و گرافیک بیش از چهار لایه دارند که با فیبر از هم جدا شدن . ماسفتهای تغذیه وقتی جریان بیش از حد تحملشون ازشون عبور کنه میسوزند و با خودشون اون فیبری که بین لایه های مین برده میسوزونن و اون لایه ها با هم اتصال میکنن و در نهایت اتصال کوتاه رخ میده . برخی از تعمیرکار ها یه سعی میکنن روی لایه برد ها و میان لایه های اتصال شده رو تا جایی بر میدارن که دیگه برسه به جایی که با هم اتصال ندارن. خوب با توجه به اینکه چقدر از مقدار لایه ها با هم اتصال کردن متفاوته ولی در نهایت خوبش که لایه های مهم برای CPU آسیب ندیده باشن و لایه ی تغذیه cpu فقط اتصال کرده باشه با لایه ی زیرش که چند تا از فاز تغذیه ی مین برد در خوشبینانه ترین حالتش(که حتی لایه های مدار تغذیه پردازنده لایه ها ی میانی  نباشه و قابل دسترسی باشه )چندتا فاز تغذیش برداشته میشه و بردی که میمونه با چندتا فاز تغذیه که به هیچ دردی نمیخوره و نمیتونه پردازنده رو خوب تغذیه کنه و مشکلاتی دیگه هم بوجود میاد ‌. و همانطور که جناب کرمی گفتند معلوم نیست اون لایه های باقی مونده هم در آینده اتصال نکنن و دوباره روز از نو . 

کلا چیزی نیست که ارزش وقت و هزینه رو داشته باشه و تعمیر درست حسابی دربیاد . 

این مشکل شما معمولا در کارت گرافیک خیلی شایع بود و دلیلشم آورکلاک غیر اصولی و اعمال جریان زیاد در پی آن بود که ماسفتهای تغذیه رو به فنا میداد .

موفق باشید

ویرایش شده توسط Ratchet Wrench
لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، ali-0098 گفته است :

در ساخت لایه های پی سی بی ، فرد نداریم . 2لایه، 4 لایه، 6لایه 8 لایه . . . .. 

درود دوست عزیز

PCB با لایه های فرد نیز ساخته میشود . ولی معمولا زوج هستند

در 3 ساعت قبل، /m\ گفته است :

به نظر نمیاد که تعمیرکار آواژنگ وقت گذاشته باشه و روش کار کرده باشه.

یه تعمیرکار خوب اول برد رو با تینر و الکل تمیز میکنه بعدش خازن و ماسفت های سوخته رو خارج میکنه تا اتصال کوتاه رفع بشه بعدش چک میکنه که آیا متالیزه برد آسیب دیده یا خیر ؟!

این برد هم ممکنه قابل تعمیر باشه چون تقریبا همه لایه های 12 ولت و V core توی فاز سی پی یو روی سطح هستن ( توی لایه های زیرین نیستن)

قطعاتی که احتمال داره سوخته باشن :

ماسفت های سوییچینگ - آی سی PWM فاز سی پی یو - خازن های فاز سی پی یو (در صورت بالا رفتن ولتاژ)

راستی ببخشید برند پاورتون چیه ؟

درود دوست عزیز

حداکثر میشه یک درصد احتمال داد که متالیزه برد آسیب ندیده باشد . 

مدار تغذیه پردازنده بخشی از آن سطح و بخشی ازش داخله . و در مدل ها متفاوته و نمیشه نظر داد .

PCb مین برد و گرافیک بشدت حساسه و مثل pcb  برخی دولایه های مدارات افزاینده نیست که ده تا قطعه روش بسوزه و آتش بگیره عوض کنی و pcb سالم در بیاد.

در خوشبینانه ترین حالت تعمیر با یه مدار تغذیه ضعیف روبرو هستیم که معلوم نیست در شرایط سخت گیم و... که پردازنده کلاکش بوست میشه بتونه پردازنده رو یاری کنه😐

تعمیر قطعی نیست .

ایشان بهتر است وقتی که صرف تعمیر و تعمیرگاه و سر و کله زدن با تعمیرکار میکنند صرف گارانتی و پشتیبانی گیگا بکنند که به نتیجه برسند 

متاسفانه برد بشدت گران هست و حیفه یه برد این وسط حیف و میل تعمیری که اصلا احتمال کار کردن بیست درصدم نمیشه داد بشه .

زنده باشید

• لایک 1
لینک به دیدگاه

دوست عزیز بهتره همین الان

یک عدد باندل تهیه کنید

این مین تعمیر نخواهد شد و احتمالا به سی پی یو هم صدمه زده البته سی پی یو تون چون  قطعا رایزن هستش و اگه گارانتی داشته باشه میتونید تعویض کنید

و اینکه مین جدید حتما ایسوس تهیه کنید

به ساپورت گیگابات هم ایمیل بزنید و عکس های با کیفیت از مین بفرستید و توضیح بدین که این بلا سرش اومده در حالت عادی استفاده از سیستم بدون هیچ اورکلاک و یا  ...

لینک به دیدگاه

قصد نمک پاشیدن روی زخم شما رو ندارم ولی ای کاش قبل از خرید هر قطعه ای قبلش راجع بهش تحقیق کنیم لااقل دو سه تا بررسی سایتها رو ببینیم چون من خودم موقعی که می خواستم b350 بگیرم خیلی تحقیق کردم و همه جا مادربوردی که ازش بسیار بد میگفتن همین مین گیگابایت بود بخاطر مدار vrm بسیار ضعیف و هیتسینک مزخرفش دقیقاً همینجایی که شما ازش ضربه خوردید، 

ویرایش شده توسط elnino99
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...