رفتن به مطلب

سوال اقتصادی از کسایی که در زمینه اقتصاد سر رشته دارن

HESAM OVERCLOCK HERO
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام و عرض ادب خدمت اقتصاد دان های انجمن 

سوال من اینکه وقتی بخش بزرگی از جامعه و جهان بخواطر یه چیز مثل کرونا کار نکنن از نظر اقتصادی چه اتفاقی می افته ؟

من حدسم این بود که چون کسی کار نمی کنه و در آمدی نداره پول ارزشش می‌ره بالا و کمیاب میشه و این باعث میشه قیمت سخت افزار بیاد پایین 

ولی همش قیمت سخت افزار و طلا دار میره بالا 

چرا ؟

از نظر تئوری تو همچین شرایطی قیمت طلا و سخت افزار باید بیاد پایین یا بالا ؟

متشکر

لینک به دیدگاه

سلامت خدمت دوست عزیزم

من اقتصاددان نیستم ولی میدونم تولید و عرضه بسیار کم شده و به طور طبیعی قیمت بالا میره و ربطی هم به قیمت ارز و ریال نداره.

اتفاقا تو بحران که کل دنیا رو گرفته، ارزش نداره کسی بره داراییشو نقد کنه، پس از اون ور هم ارزش کالا پایین نمیاد.

این شرایط تا روال قبل برگرده فکر کنم حداقل 6 ماه دیگه همینطوریه، تا واکسن درست بشه، چون هر کشوری میتونه دوباره درگیر بشه.

لینک به دیدگاه

سلام

بنده هم خیلی از اقتصاد سر رشته ندارم اما یه فرمول کلی هست که میگه تولید کم ( پول ثابت بمونه ) قیمت بالا . پول کم  ( تولید ثابت بمونه ) قیمت پایین .

اگر کرونا تولید رو کم کنه ( پول کلی توی بازار هم ثابت بمونه ) قیمت زیاد میشه  .

لینک به دیدگاه

البته کرونا روی مصرف هم تاثیر داره . مثلا مصرف بنزین کم شده ( چون مردم مسافرت نمیرن ) وقتی مصرف چیزی کم بشه و تولیدش ثابت بمونه قیمتش کم میشه .

لینک به دیدگاه

تمام تئوری های اقتصادی در ایران برعکسه

• لایک 1
  • ممنونم 1
  • حالم خوب شد 2
  • قلبم گرفت 2
لینک به دیدگاه

قیمت طلا همواره ، هم تورم رو در خود لحاظ میکنه هم سالانه یه رشد 5 درصدی داره و به عنوان یک دارایی بسیار باثبات مردم باور دارن

دلیل اینکه طلا رو به رشد هست اینه مردم پول های خودشون رو از بازار های سهام و سفته خارج کرده اند و دارن طلا میخرن  (زیرا آینده کاملا مبهم هست ممکنه ویروس 6 ماه ریشه کن بشه یا یه رکودی همچون افسردگی بزرگ دهه‌ی 1930 به وجود بیاره و چندین سال طول بکشه)

کالا های اساسی در هنگام بحران اقتصادی طبیعتا گران میشه ولی کالا های غیر ضروری و غیر حیاتی با کاهش تقاضا مواجه میشه ( زیرا قدرت اقتصادی مردم کم شده ) ، کاهش تقاضا حتما قیمت رو کاهش نمیده!!! چرا ؟

چون تولید انبوه خیلی از هزینه های رو کاهش میده و کاهش تولید می تونه هزینه‌ی تولید رو افزایش بده ، نتیجه قیمت سخت افزار بالا میره

مگه اینکه با مشوق ها و سیاست های دولت ( مانند چاپ پول و تزریق به اقتصاد ) شرایط تغییر بکنه

ویرایش شده توسط Cube
لینک به دیدگاه

سوال شما بستگی به این داره که چه برخوردی با اقتصاد یک منطقه جغرافیایی بشه. یعنی جغرافیا میتونه تاثیر مستقیم در مقابله با بحران هایی مثل کرونا داشته باشه.

اگر هم بدترین نوع سناریو اتفاق بیفته یعنی پول های جهانی ارزشش به صفر و زیر صفر متمایل بشه از راهکارهای نظام اقتصادی باستانی ها استفاده میشه. مثل مبادله کالا به کالا.

https://fa.wikipedia.org/wiki/دادوستد_پایاپای

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

از اونجایی که هممون قبلا دیدیم تو ایران چه اتفاقاتی میفته من فکر میکنم:

دولت با این وضع قیمت نفت و همچنین کاهش درآمد های مالیاتیش شروع به چاپ پول کنه تا خودش و سرپا نگه داره که باعث یه تورم شدید میشه

خلاصه خودتون و آماده کنید دوباره همه چی گرون شه

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Blueman6 گفته است :

سلامت خدمت دوست عزیزم

من اقتصاددان نیستم ولی میدونم تولید و عرضه بسیار کم شده و به طور طبیعی قیمت بالا میره و ربطی هم به قیمت ارز و ریال نداره.

اتفاقا تو بحران که کل دنیا رو گرفته، ارزش نداره کسی بره داراییشو نقد کنه، پس از اون ور هم ارزش کالا پایین نمیاد.

این شرایط تا روال قبل برگرده فکر کنم حداقل 6 ماه دیگه همینطوریه، تا واکسن درست بشه، چون هر کشوری میتونه دوباره درگیر بشه.

متشکر از توضیحتون

اخه وقتی کسی کار نمی کنه دیگه نمی تونه چیز های غیر ضرور مثل سخت افزار یا طلا بخره اون وقت باید بیاد پایین قیمت ها دیگه

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

بنده هم خیلی از اقتصاد سر رشته ندارم اما یه فرمول کلی هست که میگه تولید کم ( پول ثابت بمونه ) قیمت بالا . پول کم  ( تولید ثابت بمونه ) قیمت پایین .

اگر کرونا تولید رو کم کنه ( پول کلی توی بازار هم ثابت بمونه ) قیمت زیاد میشه  .

در 3 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

البته کرونا روی مصرف هم تاثیر داره . مثلا مصرف بنزین کم شده ( چون مردم مسافرت نمیرن ) وقتی مصرف چیزی کم بشه و تولیدش ثابت بمونه قیمتش کم میشه .

الان مقدار کلی پول ثابت مونده ولی مقدار پول دست مردم عادی و کارگر کم شده چون کار نمی کنن یا کم کار میکنن

این پول ها هم خرج خورد و خوراک و اجاره خونه و اقلام ضروری شده که بیشترشون تولید داخلن

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Coffee Addicted گفته است :

تمام تئوری های اقتصادی در ایران برعکسه

اره واقعا یا اقتصاد کلا خیلی عجیبه یا تو ایران اینجوریه

حالا یکی اقتصاد خونده بیاد توضیح بده که دقیقا چجوریه خیلی خوب میشه

قبل عید کلی قطعه خرید کردم چون خبر از کمبود بازار داشتم به بچه ها هم تو انجمن گفتم

بعد عید هم یخوردش رو فروختم چون فکر می کردم بخواطر پول نداشتن مردم ارزون میشه اما باز همینجوری همه چی داره گرون میشه!

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Cube گفته است :

قیمت طلا همواره ، هم تورم رو در خود لحاظ میکنه هم سالانه یه رشد 5 درصدی داره و به عنوان یک دارایی بسیار باثبات مردم باور دارن

دلیل اینکه طلا رو به رشد هست اینه مردم پول های خودشون رو از بازار های سهام و سفته خارج کرده اند و دارن طلا میخرن  (زیرا آینده کاملا مبهم هست ممکنه ویروس 6 ماه ریشه کن بشه یا یه رکودی همچون افسردگی بزرگ دهه‌ی 1930 به وجود بیاره و چندین سال طول بکشه)

کالا های اساسی در هنگام بحران اقتصادی طبیعتا گران میشه ولی کالا های غیر ضروری و غیر حیاتی با کاهش تقاضا مواجه میشه ( زیرا قدرت اقتصادی مردم کم شده ) ، کاهش تقاضا حتما قیمت رو کاهش نمیده!!! چرا ؟

چون تولید انبوه خیلی از هزینه های رو کاهش میده و کاهش تولید می تونه هزینه‌ی تولید رو افزایش بده ، نتیجه قیمت سخت افزار بالا میره

مگه اینکه با مشوق ها و سیاست های دولت ( مانند چاپ پول و تزریق به اقتصاد ) شرایط تغییر بکنه

سلطان اخه گرونی سخت افزار تو خارج از ایران پیش نیومده

تو خارج از ایران افزایش قیمت چندانی پیش نیومد چون چین تولیدات رو مدیریت کرد الانم تولید رو از سر گرفته

بعد مردم که در امدشون کم شده یا بعضا مثل قشر سخت افزار و پیرایشگر و ارایشگر درامدشون منفی شده چرا باید برن با پول طلا بخرن پول رو خب الان باید بگیرن خرج خودشون بکنن دیگه

لینک به دیدگاه

در 26 دقیقه قبل، M-yousef گفته است :

از اونجایی که هممون قبلا دیدیم تو ایران چه اتفاقاتی میفته من فکر میکنم:

دولت با این وضع قیمت نفت و همچنین کاهش درآمد های مالیاتیش شروع به چاپ پول کنه تا خودش و سرپا نگه داره که باعث یه تورم شدید میشه

خلاصه خودتون و آماده کنید دوباره همه چی گرون شه

اره این حرف هم منطقی می رسه به نظر

اقتصاد واقعا علم پیچیده و عجیبیه

بازم هرچی فکر میکنم الان مردم بی پول شدن باید قیمت چیزای غیر ضرور و خورده ریز و دست دوم بیاد پایین

تا الان دیگه باید قیمت ها ریزش می کرد

الان فقیر فقرا پول ندارن که طلا بخرن

از کسایی که من میشناسم و پول دستشون هست هم همینجوری الابختکی دارن میرن سهام میخرن

اونایی هم که طلا داشتن برای مشکلاتی که پیش میاد مثل خرابی ماشین و این چیزای که یهویی پیش میاد طلاشون رو فروختن

پس دقیقا کیا دارن طلا میخرن که قیمتش میره بالا

لینک به دیدگاه

در 23 دقیقه قبل، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است :

قیمت چیزای غیر ضرور و خورده ریز و دست دوم بیاد پایین

سلطان مشکل اینه که خیلیا از همین دست دوم ها و خورده ریز ها و غفلت بعضی سوء استفاده میکنن.شما خودت ماشالا بهتر از من وضع دیوار و ایسام و این جور جاهارو خبر داری سلطان.
من یکی دو روزه میخوام موبایل بخرم دارم میچرخم اینور اونور هر کس 2 ماه پیش میان رده مث A20S یا HONOR 10 LITE خریده بودن چون تقریبا 1 تومن رفته روش با قیمت آک الان میخوان بفروشن.حداقل تو کشور ما و اقتصاد ما این تئوری ها خیلی قابل اعتماد نیست.گرچه حرفت کاملا درسته

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است :

بعد مردم که در امدشون کم شده یا بعضا مثل قشر سخت افزار و پیرایشگر و ارایشگر درامدشون منفی شده چرا باید برن با پول طلا بخرن پول رو خب الان باید بگیرن خرج خودشون بکنن دیگه

واقعا فکر میکنی با پول پرایشگر و آرایشگر بازار طلا تکون میخوره ؟

جواب نه هست چون این بازار خیلی بزرگه، یه مثال ساده : 50 درصد ثروت دنیا تو دست 230 خانواده هست ( حدودا 800 نفر )

93 درصد ثروت هم دست 5 درصد مردم دنیاست

چیزی واقعا قیمت بازار رو میتونه تغییر بده اصطلاحا نهنگ ها هستن نه پلانکتون ها

در مورد قیمت سخت افزار هم ایران کلا جنگل بی قانونه واسه خودش

از کوچکترین خرده فروش ( همین لیون مثلا ) تا دیجیکالا و واردکننده های اصلی دنبال یه شوک روانی احمقانه هستن تا خون مصرف کننده‌ی بیچاره رو بممکن

نه تنها سخت افزار بلکه تمام صنف ها همینه زیاد تعجبی نداره

اگه یه روز پراید 500 میلیون هم بشه مردم تعجبی ندارن ، چون از نظر روانی کاملا عادیه براشون

قیمت های علی اکسپرس و آمازون تقریبا هیچ تغییری نکرده ولی ایران سرسام آور تا 3 برابر افرایش داشته

مثلا یه CPU 3600 رایزن هنوزم 179 دلاره ولی ایران بالای 6.3 میلیون

یا قیمت SSD های سامسونگ

والی آخر...

لینک به دیدگاه

در 52 دقیقه قبل، Cube گفته است :

واقعا فکر میکنی با پول پرایشگر و آرایشگر بازار طلا تکون میخوره ؟

جواب نه هست چون این بازار خیلی بزرگه، یه مثال ساده : 50 درصد ثروت دنیا تو دست 230 خانواده هست ( حدودا 800 نفر )

93 درصد ثروت هم دست 5 درصد مردم دنیاست

چیزی واقعا قیمت بازار رو میتونه تغییر بده اصطلاحا نهنگ ها هستن نه پلانکتون ها

در مورد قیمت سخت افزار هم ایران کلا جنگل بی قانونه واسه خودش

از کوچکترین خرده فروش ( همین لیون مثلا ) تا دیجیکالا و واردکننده های اصلی دنبال یه شوک روانی احمقانه هستن تا خون مصرف کننده‌ی بیچاره رو بممکن

نه تنها سخت افزار بلکه تمام صنف ها همینه زیاد تعجبی نداره

اگه یه روز پراید 500 میلیون هم بشه مردم تعجبی ندارن ، چون از نظر روانی کاملا عادیه براشون

قیمت های علی اکسپرس و آمازون تقریبا هیچ تغییری نکرده ولی ایران سرسام آور تا 3 برابر افرایش داشته

مثلا یه CPU 3600 رایزن هنوزم 179 دلاره ولی ایران بالای 6.3 میلیون

یا قیمت SSD های سامسونگ

والی آخر...

اها پس کلا تو ایران علم اقتصاد جواب نیست

سلطان لیون بیچاره اهل این حرف ها نیست

لون موقع که دلار 3.8 تومن بود ای ام دی 10 دلار که از قیمت ryzen 1200  کم می کرد یه ساعت بعد تو ایران لیون کامپیوتر 38 هزار تومن از قیمتش کم میکرد

گناه این رانت خور های واردت انحصاری رو پای خورده فروش های بدبخت ننویسید از لیون و دیجیکالا و اینا کاری بر نمیاد

اون رانت خور های واردت انحصاری خیلی گردن کلفت تر از این حرف هان

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، lordinvo1380 گفته است :

سلطان مشکل اینه که خیلیا از همین دست دوم ها و خورده ریز ها و غفلت بعضی سوء استفاده میکنن.شما خودت ماشالا بهتر از من وضع دیوار و ایسام و این جور جاهارو خبر داری سلطان.
من یکی دو روزه میخوام موبایل بخرم دارم میچرخم اینور اونور هر کس 2 ماه پیش میان رده مث A20S یا HONOR 10 LITE خریده بودن چون تقریبا 1 تومن رفته روش با قیمت آک الان میخوان بفروشن.حداقل تو کشور ما و اقتصاد ما این تئوری ها خیلی قابل اعتماد نیست.گرچه حرفت کاملا درسته

سالاری مشتی

حرف من که قطعا اشتباهه چون الان قیمت ها فقط داره میره بالا خخخخخخ

اره مثل اینکه حق با شما و بقیه بچه هاست

ظاهرا علم اقتصاد تو ایران معنی نمیده چون اقتصاد دست سلاطینه

سلطان دلار و سلطان سخت افزار و سلطان لپتاپ و سلطان سکه و سلطان طلا و سلطان سیمان و سلطان اهن تا سلطان موز و پیاز

متشکر از دوستان عزیز تاپیکم به نتیجه رسید لطفا تاپیک دلیت بشه بره

فقط حیف که ایندگان نمی تونن بیان ببینن که من در این مقطع از زمان به چی فکر میکردیم و چی میگفتیم

لینک به دیدگاه

از حالا باید قدر لوازم و ابزارهای خودمون را بدونیم

اپیدمی اخیر باعث شده که زنجیره تأمین قطعات و مواد اولیه اکثر کارخانجات دنیا مختل شود. به همین دلیل تولیدات اکثر کارخانه‌ها در ماه‌های آینده پایین خواهد آمد.

مشکل ماه‌های آینده فقط این نخواهد بود که قیمت لوازم خانگی و ابزارها و دستگاه‌ها بالا خواهد رفت. بلکه مشکل اصلی این خواهد بود که اساساً عرضه محصولات به بازار خیلی کم خواهد شد؛ و جبران این وضع و رسیدن به حالت عادی، حداقل چند سال طول خواهد کشید.

بنابراین همه ما باید از حالا در حفظ و نگهداری لوازم خانگی و ابزارها و دستگاه‌هایی که داریم، بیشتر تلاش کنیم؛ و روش تعمیر آن‌ها را یاد بگیریم. احتمال این زیاد است که هر کدام از لوازم خانگی که در ماه‌های آینده از کار افتادند، دیگر برای مدتی نشود آن‌ها را جایگزین کرد.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است :

متشکر از توضیحتون

اخه وقتی کسی کار نمی کنه دیگه نمی تونه چیز های غیر ضرور مثل سخت افزار یا طلا بخره اون وقت باید بیاد پایین قیمت ها دیگه

بنظر من چون هنوز نقدینگی بالایی بین مردم هست، قیمت پایین نمیاد. وقتی ایران خودرو و سایپا با اون قیمت های فضایی رکورد فروش رو میزنن، قیمت پایین نمیاد.

اون بنده خداهایی هم که قدرت خرید کمی داشتن، جزو جامعه مصرف کننده قرار نمیگیرن، اونا همیشه اقتصادی زندگی میکنن.

لینک به دیدگاه

قیمت اجناس مخصوصا قطعات الکترونیک و کامپیوتر و وسایل برقی چون وارداتی هستن و تو ایران کل واردات ها مربوط به قبل از ورود کرونا به کشوره و تو انبارها پرشده بودن پایین نمیاد که هیچ بالاتر هم میره چون در صورت اتمام کم کم کمیاب میشن و واردات خیلی کمتر شده البته فکر نکنم از چین نیارن چون تنها کشوری که این چند ساله با ایران بیشترین معاملات رو داشته خود چین هست حتی در زمان اوج بیماری کرونا هم پروازهای واردات به کشور بازم فعال بود و الان فرصت خیلی بهتریه برای گران تر کردن اجناسی که قبلا وارد شده تا جیب هاشون پرتر بشه .

در مورد مواد خوراکی و پوشاک هم الان قیمت ها همون قیمت چند ماهه قبل هست و هیچ خبری از ارزون تر شدن نبوده و نخواهد بود .

امروز شهر ما دقیقا مثل قبل از کرونا شلوغ بود و فقط پاساژها بسته بودن وبقیه مغازه ها باز و مردم زیادی تو خیابونا ریخته بودن انگار نه انگار ویروس نامرئی داره بینمون پرسه میزنه

اینطوری پیش بره حداق 70 درصد مردم مبتلا میشن چراکه همون 1 ماه تعطیلی برای مردم کشور به مانند 1 سال تعطیلی یه کشور پیشرفته بود و به حدی مردم آه و ناله میکنن از درآمد و کاسبی شون که به کل خود بیماری رو یادشون رفته که با جون خودشون یا خانواده شون بازی میکنن و ریسک بزرگی رو به جون میپزیریم .

نتیجه گیری بنده اینه که مطمنا تو کشور خودمون اقتصاد به کل شکسته شده و دولت هم همیشه کمبودهای بودجه خودش رو از طریق همین مردم با فروش طلا ، سکه ، ارز ، دارو ، حتی سخت افزار و چیزهایی که حتی فکرش رو نمیکینم جبران کرده و میکند .

لینک به دیدگاه

در 48 دقیقه قبل، Logan2020 گفته است :

قیمت اجناس مخصوصا قطعات الکترونیک و کامپیوتر و وسایل برقی چون وارداتی هستن و تو ایران کل واردات ها مربوط به قبل از ورود کرونا به کشوره و تو انبارها پرشده بودن پایین نمیاد که هیچ بالاتر هم میره چون در صورت اتمام کم کم کمیاب میشن و واردات خیلی کمتر شده البته فکر نکنم از چین نیارن چون تنها کشوری که این چند ساله با ایران بیشترین معاملات رو داشته خود چین هست حتی در زمان اوج بیماری کرونا هم پروازهای واردات به کشور بازم فعال بود و الان فرصت خیلی بهتریه برای گران تر کردن اجناسی که قبلا وارد شده تا جیب هاشون پرتر بشه .

در مورد مواد خوراکی و پوشاک هم الان قیمت ها همون قیمت چند ماهه قبل هست و هیچ خبری از ارزون تر شدن نبوده و نخواهد بود .

امروز شهر ما دقیقا مثل قبل از کرونا شلوغ بود و فقط پاساژها بسته بودن وبقیه مغازه ها باز و مردم زیادی تو خیابونا ریخته بودن انگار نه انگار ویروس نامرئی داره بینمون پرسه میزنه

اینطوری پیش بره حداق 70 درصد مردم مبتلا میشن چراکه همون 1 ماه تعطیلی برای مردم کشور به مانند 1 سال تعطیلی یه کشور پیشرفته بود و به حدی مردم آه و ناله میکنن از درآمد و کاسبی شون که به کل خود بیماری رو یادشون رفته که با جون خودشون یا خانواده شون بازی میکنن و ریسک بزرگی رو به جون میپزیریم .

نتیجه گیری بنده اینه که مطمنا تو کشور خودمون اقتصاد به کل شکسته شده و دولت هم همیشه کمبودهای بودجه خودش رو از طریق همین مردم با فروش طلا ، سکه ، ارز ، دارو ، حتی سخت افزار و چیزهایی که حتی فکرش رو نمیکینم جبران کرده و میکند .

این متن واقعا هوشمندانه بود شاید واقعا یکی از راه های در آمد دولت همین فروش لپتاپ و سخت افزار با قیمت چند برابر باشه 

لینک به دیدگاه

اقتصاد ایرانو بردار ،دوتا خونه بغل هم بزار جاش 

یکی صف نذریه ،یکی سفره ابولفضل دارن

تو صف نذری که برا مردمه،میزنن تو سرو کله هم دیگه و هم دیگه رو لگت مال میکنن برا یه پرس برنج قیمه 

تو سفره ابولفضل ،پیرزنا رو بردار،ازما بهترون و بزار جاش

خیلی ریلکس و بدون دغدغه دوساعت چاخانی میکنن،اخر سر که وقت بخور بخور میرسه،هر کی زنبیلش بزرگتره بیشتر برمیداره،اونیم که با خودش کیسه برنج زیپی اورده برنده هست

احتمالا صاحب خونه جفتشون رو هم میدونین کیان

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...