رفتن به مطلب

کیفیت مانیتور

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام 
من به تازگی یک مانیتور full HD بیست و چهار اینچ  خریدم.ولی وقتی فیلمی رو روش اجرا میکنم بعضی از قسمتای فیلم(دیوار مثلا)یه خرده حالت پیکسلی و چند لایه برمیداره.
همون فیلم رو روی یک تلویزیون HD سی و دو اینچ امتحان کردم و کیفیت بهتری داشت و این موضوع توی ذوق میزنه.
اینم بگم که کارت گرافیکم قدیمیه.
میخواستم بدونم این مشکل از مانیتور منه یا کارت گرافیک؟ممنون میشم پاسخ بدید.

لینک به دیدگاه

معمولا فیلم ها که کم حجم میشن بعضی قسمت هایه ویدیو مخصوصا قسمت هایی که تقریبا به سیاه متمایل هستند یه حالت پیکسل مانندی پیدا میکنن.

شما اول یه ویدیو کیفیت بالا دانلود کن ببین همینجوری هستش یا نه. اگر بازم همینجوری بود با کنتراست و میزان شارپ بودن و رنگ هایه مانیتورت یکم تغییر بده ببین درست میشه یا نه.

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، ARMAN - H گفته است :

معمولا فیلم ها که کم حجم میشن بعضی قسمت هایه ویدیو مخصوصا قسمت هایی که تقریبا به سیاه متمایل هستند یه حالت پیکسل مانندی پیدا میکنن.

شما اول یه ویدیو کیفیت بالا دانلود کن ببین همینجوری هستش یا نه. اگر بازم همینجوری بود با کنتراست و میزان شارپ بودن و رنگ هایه مانیتورت یکم تغییر بده ببین درست میشه یا نه.

آره ویدیو با کیفیت بالا هم امتحان کردم و هرچند که این موضوع کمتر دیده میشد ولی خب بازم وجود داشت.
تنظیمات مانیتور رو هم تغییر دادم ولی هیچ تغییری نکرد.

لینک به دیدگاه

اینطور مشکلات را با عکس بهتر میشه پرسید.

منظورت اینه?

https://en.wikipedia.org/wiki/Colour_banding

?

لینک به دیدگاه

در 49 دقیقه قبل، میثثم گفته است :

اینطور مشکلات را با عکس بهتر میشه پرسید.

منظورت اینه?

https://en.wikipedia.org/wiki/Colour_banding

?

بله دقیقا

ویرایش شده توسط omid10
لینک به دیدگاه

به چند دلیل این مشکل بوجود میاد

- کیفیت پایین عکس و فیلم :

هرچه دامنه رنگی عکس و فیلم کمتر باشه این به اصلاح ورقه ورقه شدن تصویر بیشتر معلوم میشود

- کیفیت بالای مانیتور!

مانیتور باکیفیت  این مشکل را داره که هر عیب تصویر را نشان میده و بیشتر مناسب کار ویرایش فیلم و عکس هست

- pixel pitch یا فاصله بین پیکسل ها

بطور کلی هر چه فاصله بین پیکسل متراکم تر نمایش ایراد تصویر هم کمتر 

مثلا بین یه موبایل و مانیتور با رزلوشن یکسان تصویر موبایل باکیفیت تر نشان داده میشه اما مانیتور ایراد تصویر را بهتر نشان میده چون فاصله پیکسلها بیشتره 

مقایسه ای که بین مانیتور و تلویزیون کردی درست نیست چون تعداد پیکسل مانیتور بیشتره و کنتراست و کارایی و... اونا برابر نیست

موارد دیگری هم هست که حوصله توضیحشان را ندارم دستم درد گرفت

مدل مانیتور و کارت گرافیکت چیه و از چه نرم افزاری برای تماشای فیلم استفاده میکنی؟

لینک به دیدگاه

چیزایی که آقا میثم گفتن رو در ظر بگیر در ضمن نوع دیکودینگ میتونه باعث این اتفاق بشه با نرم افزار k lite mega codec   اجرا کن و تو نصبش تنظیمات رو بزار روی software  دیکودینگ
اگه درست شد استفاده کن مشکلی نیست

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، میثثم گفته است :

به چند دلیل این مشکل بوجود میاد

- کیفیت پایین عکس و فیلم :

هرچه دامنه رنگی عکس و فیلم کمتر باشه این به اصلاح ورقه ورقه شدن تصویر بیشتر معلوم میشود

- کیفیت بالای مانیتور!

مانیتور باکیفیت  این مشکل را داره که هر عیب تصویر را نشان میده و بیشتر مناسب کار ویرایش فیلم و عکس هست

- pixel pitch یا فاصله بین پیکسل ها

بطور کلی هر چه فاصله بین پیکسل متراکم تر نمایش ایراد تصویر هم کمتر 

مثلا بین یه موبایل و مانیتور با رزلوشن یکسان تصویر موبایل باکیفیت تر نشان داده میشه اما مانیتور ایراد تصویر را بهتر نشان میده چون فاصله پیکسلها بیشتره 

مقایسه ای که بین مانیتور و تلویزیون کردی درست نیست چون تعداد پیکسل مانیتور بیشتره و کنتراست و کارایی و... اونا برابر نیست

موارد دیگری هم هست که حوصله توضیحشان را ندارم دستم درد گرفت

مدل مانیتور و کارت گرافیکت چیه و از چه نرم افزاری برای تماشای فیلم استفاده میکنی؟

مرسی از توضیحات.کارت گرافیکی که این مانیتور روش وصله همونطور که گفتم قدیمیه و برای خیلی وقت پیشه ولی خب توی مشخصاتش زده که از رزولوشن 1080 پشتیبانی میکنه.(NVIDIA geforce GT 520 1746 MB)
مدل مانیتور هم:Samsung C24F390 24 Inch Curved
از نرم افزار pot player هم برای پخش فیلم استفاده میکنم.

در 4 ساعت قبل، o0shahin گفته است :

چیزایی که آقا میثم گفتن رو در ظر بگیر در ضمن نوع دیکودینگ میتونه باعث این اتفاق بشه با نرم افزار k lite mega codec   اجرا کن و تو نصبش تنظیمات رو بزار روی software  دیکودینگ
اگه درست شد استفاده کن مشکلی نیست

ممنون
امتحان کردم چیزی که گفتید رو تغییری نکرد

لینک به دیدگاه

با سالها استفاده از نرم افزارهای پخش با قاطعیت میگم بهترین نرم افزار K Lite Codec Pack  هست و نسخه مورد نظر من که از همه کم نقص تر بود 13.5

در  K Lite و قسمت بالاش تب view گزینه options و بعد گزینه miscellaneous مقدار  brightness و  contrast  را تغییر بده

مانیتورت خوبه ولی سایزش بالاست

تجربه ای که دارم بهترین سایز مانیتور 20 اینچ هست و از اون سایز بزرگ تر یا کوچک تر از همه لحاظ اذیت کنندست.

سه پورت داریم

- vga که کم کیفیت ترین هست و انالوگ

- dvi  که کیفیت بالاتر و هم انالوگ و هم دیجیتال

- hdmi  که در حال حاضر بهترین و دیجیتال هست

دانه دانه امتحان کن شاید روی یکی از پورتها کیفیت بهتری گرفتی

شاید بد نباشه مانیتور را کالیبره کنی و مقداری از کنتراست و روشنایی را کم کنی که ایرادات تصویر کمتر به چشم بیاد

گرافیک همونطور که گفتی قدیمیه و پهنای باندش فقط 14.40 GB/s هست. مدل مین برد و سی پی یو و مقدار رم را بگو؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...