رفتن به مطلب

راهنمایی برای گرفتن Reverb صدای ضبط شده

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام بر دوستان

بنده یک ویدئو ساختم که روش صحبت کردم (در مورد گیم) و برای ضبط صدا از میکروفن خود گوشی استفاده کردم (به دلیل کمبود بودجه برای خرید میکروفن باکیفیت). مدل گوشی هم Mi A3 و قابلیت ضبط روی 48 هزار هرتز رو داره. برای ضبط هم از اپ RecForge II استفاده کردم. (طبق برررسی‌هایی که کردم، این اپ برای ضبط صدا نسبت به بقیه بهتر عمل می‌کنه، حتی Gain صدا رو هم خودش به دست می‌گیره که با کیفیت بالاتر ضبط کنه). برای ادیت صدا هم از برنامه Audacity استفاده می‌کنم. این برنامه کار باهاش از همه ساده‌تره و نسبت به بقیه برنامه‌ها، پیچیدگیش کمتره. برای باکیفیت کردن صدا من چندتا کار انجام میدم:

1. نویز صدا رو می‌گیرم که بدون مشکل انجام میشه.

2. در صورت اختلاف فرکانس بالا بین بخش‌های مختلف صدا، شاید گاهی مجبور بشم Compress هم بکنم. (خیلی کم پیش میاد)

3. برخی فرکانس‌ها رو تغییر میدم که مثلا حرف «س» زیاد تیز و برنده نباشه یا «پ» خیلی تو گلویی نشه. اینو روی اغلب ویدئوهای آموزشی دیدم و یاد گرفتم. هرچند صدا به صدا فرق می‌کنه و از یه جایی به بعد خودت می‌تونی تشخیص بدی که چقدر این فرکانس‌ها رو دست بزنی.

مشکلی که الان دارم اینه که صدا Reverb داره (اینو خود آدم متوجه نمیشه، بقیه بهم گفتن که صدات انگار تو حمومه). خصوصا بعد از مرحله 3 به بعد انگار صدا بیشتر Reverbاش تابلو میشه. حالا مشکلم اینه که نمی‌تونم این Reverb لعنتی رو کم کنم یا کامل حذف کنم. تقریبا هر کاری کردم و همه مدل پلاگین رو امتحان کردم. می‌خواستم بدونم کسی راه حل نرم‌افزاری بهتری سراغ داره؟

برای تست، یه صدا رو با سه مرحله فیلتر اعمال کردن براتون آپلود می‌کنم که شما هم نظر بدید

Filter 1.mp3 Filter 2.mp3 Filter 3.mp3

لینک به دیدگاه

فیلتر 2 یه مقدار کیفیت توش نسبت به 2نمونه دیگه بهتر هست

صدا شفاف وبدون مشکل هست(صدا خوتون هست)

براساس وسیله ای هم که به عنوان ضبط صدا درنظر گرفتید کیفیت بالاتری توقع نمیره

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، yasin1380 گفته است :

صدا شفاف وبدون مشکل هست(صدا خوتون هست

همینو خیلی‌ها گفتن که انگار حمومه. راه حل نرم‌افزاری خاصی سراغ دارید؟ تنطیمات reverb تو برنامه‌ها خیلی زیاده، ریورب خشک، تر و ...

راه حل سخت‌افزاری چی مدنظرتون هست؟

لینک به دیدگاه

در 21 ساعت قبل، Sandor گفته است :

همینو خیلی‌ها گفتن که انگار حمومه. راه حل نرم‌افزاری خاصی سراغ دارید؟ تنطیمات reverb تو برنامه‌ها خیلی زیاده، ریورب خشک، تر و ...

راه حل سخت‌افزاری چی مدنظرتون هست؟

حقیقت من تو این مساعل نیستم فقط گفتم بررسی کرده باشم ونظرم رو داده باشم

راه حل سخت افزاری هم :

کارت صدا آنبرد دارین ؟ (اگر داشته باشین خیلی کیفیت ضبط صدا تغییر میکنه بسته به مدل و نوع کارت صدا)

(البته اگر مادربرد بروزی دارین پس هزینه نکنید)

mp3پلیر های شبیه به فلش دارین که ضبط صدا انجام بده؟(من یه مدل از سامسونگ دارم ضبط صدا هم داره کیفیت ضبطش خیلی بهتر از موبایل های چینی بازار هست کاملا تفاوت رو میشه باهاشون حس کنید )(اگر دارین پیشنهاد میکنم با اون هم یه ضبط داشته باشین شاید به کیفیت مد نظرتون برسین)

Samsung_U5_L_1.jpg

ویرایش شده توسط yasin1380
لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، yasin1380 گفته است :

ارت صدا آنبرد دارین ؟ (اگر داشته باشین خیلی کیفیت ضبط صدا تغییر میکنه بسته به مدل و نوع کارت صدا)

مادربرد من z390 gaming x هست و فعلا فکر نکنم در این سطح نیاز به کارت صدا داشته باشم.

در 5 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

wave editor دانلود کن امکانات بسیار زیادی بهت میده

راستش من با این کار نکردم ولی فعلا تنها هدف من گرفتن ریورب صدا هست. شما در این زمینه با این برنامه کار کردین؟ منظورم گرفتن ریورب صدا هست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوست خوبم، کیفیت صوت هایی که گذاشتید برای استارت کار عالی هست. بهتون گفتم، ایده عال گرا نباشید چون مانع پیشرفتتون میشه. هیچ کس نمیاد کامنت بزاره "صدات ریورب داشت، دیگه کارهاتو دنبال نمیکنم" یا "کیفت صدا پایینه، دیگه نبینم اینجوری محتوا آپلود کنی" نداریم اصلا چنین چیزایی.

پیشنهاد میکنم محل ضبط کردنتو عوض کنی. اگه کمد دیواری داری که توش لباس آوزیون میکنید یا رخت خواب میزارید، با اینکه تابستونه و گرمه ولی میتونه تا حد زیادی ریورب رو بگیره. برید داخل در رو هم ببندید حتی و 6 وجهتون رو با پارچه حتی نه خیلی زخیم محاصره کنید. شُر شُر عرق میرزید البته!

درضمن، خیلی توی نرم افزار با صدا ور نرید. در حد حذف نویز، نورملایزر و  اگه خیلی حساسید اکولایزر. ولی سعی کنید توی کار های بعدیتون هم همین منوال رو حفظ کنید که مثلا یه کار صداش از ته چاه بیاد و بم باشه، کار بعدی پرده گوشو پاره کنه و جنس صداتون به زیر تمایل داشته باشه. این خیلی بد تره.

در نهایت، بدون فیدبک قضاوت کردن نتیجه مطلوبی همراه نداره. بنده خودم انقدر هیتر سر راهم اومد ولی چهار سال پیاپی ویدئو ساختم و میدونم حداقل به 10% مخاطبامو تونستم کمکی کرده باشم، حتی اگه اون 90 درصد دیگه از کارهام راضی نباشن. هیچ کس نمیتونه همرو راضی کنه، این غیر ممکنه. ولی اگه کاری بیرون نمیدادم همین ده درصد رو هم نداشتم. یعنی 10 درصد از یک چیز بهتر از 0 درصد از همونه.

شروع کن، تُن صداتم خیلی جوابه. برو جلو، ببینیم چه کار میکنی.

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Devileytion گفته است :

هیچ کس نمیاد کامنت بزاره "صدات ریورب داشت، دیگه کارهاتو دنبال نمیکنم" یا "کیفت صدا پایینه، دیگه نبینم اینجوری محتوا آپلود کنی" نداریم اصلا چنین چیزایی

درسته ولی یه ویدئو برای تست ساخته بودم و به صورت خصوصی برای یه عده فرستادم، خیلی‌ها گفتند که صدات انگار تو حمومیه، قابل تحمله ولی می‌تونه بهتر بشه. و خب توی تولید محتوا صدا به مراتب مهم‌تره. نمی‌خوام ایده‌آل گرا باشم ولی در عین حال نمی‌خوام آزاردهنده باشه صدا.

در 8 ساعت قبل، Devileytion گفته است :

پیشنهاد میکنم محل ضبط کردنتو عوض کنی. اگه کمد دیواری داری که توش لباس آوزیون میکنید یا رخت خواب میزارید، با اینکه تابستونه و گرمه ولی میتونه تا حد زیادی ریورب رو بگیره. برید داخل در رو هم ببندید حتی و 6 وجهتون رو با پارچه حتی نه خیلی زخیم محاصره کنید. شُر شُر عرق میرزید البته

قصدم اینه که یه کمد کوچیک با چوب یا کارتن یخچال درست کنم که داخلش با شونه تخم مرغ عایق بشه. دوم اینکه ماسک بزنم و صدا ضبط کنم که حروفی مثل پ و س آزاردهنده نباشه. اینا رو با اینکه از یه عده مشورت گرفتم ولی مطمئن نیستم

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

درسته ولی یه ویدئو برای تست ساخته بودم و به صورت خصوصی برای یه عده فرستادم، خیلی‌ها گفتند که صدات انگار تو حمومیه، قابل تحمله ولی می‌تونه بهتر بشه. و خب توی تولید محتوا صدا به مراتب مهم‌تره. نمی‌خوام ایده‌آل گرا باشم ولی در عین حال نمی‌خوام آزاردهنده باشه صدا.

قصدم اینه که یه کمد کوچیک با چوب یا کارتن یخچال درست کنم که داخلش با شونه تخم مرغ عایق بشه. دوم اینکه ماسک بزنم و صدا ضبط کنم که حروفی مثل پ و س آزاردهنده نباشه. اینا رو با اینکه از یه عده مشورت گرفتم ولی مطمئن نیستم

سلام؛

از پنل آکوستیک استفاده کنید

لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، Xen گفته است :

سلام؛

از پنل آکوستیک استفاده کنید

یه مقدار بیشتر توضیح می‌دید؟

از شانه تخم مرغ گرون‌تر درمیاد؟

لینک به دیدگاه

فوم الاستومری یک عایق صوتی سلول بسته ایده آل می‌باشد. در نتیجه این عایق می‌تواند انتقال صدا را کاهش دهد. از سوی دیگر ساختار شانه تخم مرغی ایجاد شده بر روی فوم و سطح متخلخل روی آن می‌تواند تا میزان موثری از بازگشت صدا (ریورب) جلوگیری نماید و میزان صدا را کاهش دهد. ویژگی‌های عایق های صوتی فوم شانه تخم مرغی عبارتند از: 1- ضد آب بودن فوم پنل ابر شانه تخم مرغی 2-دارای ساختار سلول بسته (جاذب صدای بسیار عالی) 3- جذب صدای بسیار فوق العاده همراه با برطرف نمودن لرزش و انعکاس صوت و صدای انتقالی باتوجه به ویژگی‌های ذکر شده از عایق شانه تخم مرغی الاستومری علاوه بر عایق صوتی و آکوستیک استودیو ، آمفی تئاتر و… می توان به عنوان عایق صوتی و آکوستیک اتومبیل و عایق صنعتی نیز استفاده نمود.

https://www.digikala.com/product/dkp-2068195/پنل-آکوستیک-ایران-استودیو-مدل-h-er-5-18

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...