رفتن به مطلب

راهنمایی در مورد سرعت PCIe 16X

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به دوستان،

امروز دقت کردم با برنامه GPU-Z سرعت درگاه PCIe مادربرد رو 4X نشون میده، این درحالیه که مادربرد من دو درگاه 16X و 8X داره که من کارت گرافیک رو روی 16 نصب کردم و باید سرعت رو 16X نشون بده. علی الخصوص اینکه هیچ کدوم از درگاه های دیگه ی مادربرد اشغال نشده و مورد استفاده قرار نگرفتن پس همه پهنای باند فقط به کارت گرافیک میرسه. حین بازی و با OCCT هم تست گرفتم متاسفانه فقط همون 4X رو نشون میده.

این یعنی اینکه مادربرد من خراب شده؟

Gigabyte 890GPA-UD3H - ASUS HD 6950 DCII 2GB

لینک به دیدگاه

اقا همونطور که یکی از اساتید این فروم در یه پست دیگه گفتن (اسمشون یادم نیس) و همچنین اینجا تو شات که گذاشتین نوشته در زمانی که کارت idle هست برای صرفه جویی در مصرف سرعت درگاه در مادربوردهای جدید نصف میشه.شما روی اون علامت سوال کنار کلیک کن و گزینه start render بزن سرعت واقعی نشون میده

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز. همانطور که در پنجره نمایش داده شده مشخص هست جمله ای نوشته شده (power saving features may affect the results displayed) یعنی :

قابلیت صرفه جویی در برق می تواند نتایج نمایش داده شده را تحت تاثیر قرار دهد. منظورش از نتایج همون چیزیه که دوستان فرمودند (idle) .

عاشق این قابلیت power saving هستم.

لینک به دیدگاه

آقا آرش، Start Render رو هم زدم فایده ای نداشته. کلاً فقط 4X رو نشون میده. حتی با OCCT هم بردمش رو لود حدود 10 دقیقه بازم 4X بوده. نمیدونم شاید باید از یه مانیتور بزرگتر از 19 اینچ اسفاده کنم یا درگاه HTMI تا مادربرد مجبور به استفاده از 16X بشه.

سلام Core iman, میشه power saving رو Disable کنم؟ از تو کنترل پنل ستینگ پاور رو روی High Performance گذاشتم ولی هنوز 4X. :(

ویرایش شده توسط Armin2012
لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

فقط ناراحتین که نوشته 4X یا کاراییشم واقعا ضعیف شده ؟

لینک به دیدگاه

منطقیش این هست که تو حالت H.P 16x باشه . منم مشابه سیستم شما رو دارم شب برگشتم تست میکنم تا با هم به یک نتیجه خوب برسیم. ;)

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

فقط ناراحتین که نوشته 4X یا کاراییشم واقعا ضعیف شده ؟

من بهمن ماه کارت گرافیکم رو گرفتم تا الانم اصلاٌ به این موضوع توجه نکرده بودم. تو اجرای بازی هیچ مشکلی ندارم، هر از گاهی صحنه ها آروم اجرا میشن، ولی بحث کیفیته اجراست و اینکه سیستم تو لود، پهنای باند مورد نیاز کارت گرافیک رو براش فراهم کنه.

لینک به دیدگاه

من نگاه کردم این مشکل رو ندارم. و فکر میکنم شما اونطور که باید از گرافیک بهره نمیبرید/ و تو هیچ بازی من مشکل نداشتم . درایور مادر بورد نصبه؟ از 7 64 استفاده میکنم. 4x کجا 16x کجا . شما جای اسلات رو تعویض کنید ببینیم چی میشه

ببخشید دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه :huh:

d5qio7fh89wkrzk6l40.png

ویرایش شده توسط Core iMan
لینک به دیدگاه

من نگاه کردم این مشکل رو ندارم. و فکر میکنم شما اونطور که باید از گرافیک بهره نمیبرید/ و تو هیچ بازی من مشکل نداشتم . درایور مادر بورد نصبه؟ از 7 64 استفاده میکنم. 4x کجا 16x کجا . شما جای اسلات رو تعویض کنید ببینیم چی میشه

ببخشید دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه :huh:

منم ویندوز 7، 64 بیت دارم، سیستم عاملم رو عوض میکنم مجدداً همه درایور هارو میریزم، به قول شما جای اسلات هارو هم عوض میکنم، اگه نشد بعدش دیگه باید ببرم آواژنگ (کارم در اومد) :wacko:

مرسی از کمک

لینک به دیدگاه

دوستان احتمال اینکه در بایوس مادربورد سیستم ایشون تنظیماتی برای همین منظور وجود داشته باشه نیست ؟

لینک به دیدگاه

اره تو بایوس قسمتی هست که میزان پهنای باند رو تنظیم میکنه. بهتره اول یه دیفالت بایوس بزنید. بعد جای درگاه ها رو عوض کنید.

لینک به دیدگاه

اره تو بایوس قسمتی هست که میزان پهنای باند رو تنظیم میکنه. بهتره اول یه دیفالت بایوس بزنید. بعد جای درگاه ها رو عوض کنید.

عزیز، قبل از نوشتن تاپیک، دیفالت بایوس رو زده بودم ولی افاقه نکرد. تو بایوس یه تنظیم هست به نام Spread PCIe Spectrum که فکر کنم برای اشتراک گذاشتن پهنای باند بین اسلات های PCIe هستش. Disable کردن اون هم فایده ای نداشت.

تا الان ویندوز هم عوض کردم درست نشد. اومدم گرافیک رو به درگاه دوم بزنم - حداقل 8X باز بهتر از 4X هستش - بدبختی سینک کارت گرافیکم توپل بود تو اسلات دوم جا نرفت. اونم نشد. (منو بگو تو فکر خرید گرافیک دوم از همین کارتم بودم حالا فهمیدم این گرافیک اصلا تو اسلات دوم نمیره، قد اسلات های PCI سفید بلنده، به سینک گرافیک اجازه نشستن رو نمیده.)

بخشکی شانس از هر لحاظ

لینک به دیدگاه

دوستان، به گیگابایت راجب این مشکل ایمیل دادم، با امید به اینکه بهم بگه مادربردت خرابه ببرش گارانتی یا تعمیر؛ عکس سرعت درگاه PCIE رو با برنامه GPUz و AIDA64 رو هم براشون فرستادم که ببینن.

خدا عمرشون بده جوابشون امروز اومد؛ خلاصش اینه: "از آنجایی که اغلب نرم افزارهای ثالث (در اینجا منظور GPUz و AIDA64) از طراحی سخت افزار ما بی اطلاع هستند و براشون مشکل هستش که براساس محصولات ما خودشون رو هماهنگ کنند، متاسفانه ما نمیتوانیم صحت گزارشهای اونها رو تایید کنیم؛ گاهی آنها اشتباهی حساب میکنند یا مشخصات رو نادرست میخوانند. بهتراست دیفالت بایوس رو بزنید و بار دیگر تست کنید. "

به عبارت دیگر GPUz و AIDA64 غلط کردن سرعت درگاه PCIe مادربرد مارو 4X گزارش کردن؛ ما 16X ساختیم، اینا اصلا نمیفهمن این چیزی که ما ساختیم چی هست. :lol: :p :lol:

لینک به دیدگاه

دمشون گرم از راهنماییشون به شدت استفاده بردیم. یجورایی گفتن بیخیال ما شو دیگه

بگرد دنبال یکی که مین و گرافیک شما رو داره ببین مشکل شما رو داره؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوست عزیز یه گرافیک دیگه بزن امتحان کن ببین برای اون هم همین مشکل هست؟؟؟

لینک به دیدگاه

آقا نیما بالاخره با یه کارت گرافیک دیگه Gigabyte HD 4850 تست کردم، مادربرد سرعتش رفت روی 16X. با اون کارت گرافیک دیگه سرعتش درست بود. نتیجتاً کارت گرافیکم مشکل داره. من مادربردم گیگا هستش شاید باید کارت گرافیک رو هم مدل گیگا بایت بر میداشتم. شاید گرافیک Asus فقط با مادربرد خودش 16X ران میشه. (هرچی باشه اینا رقیب هم هستن)

پشت کارت گرافیک یه LED قرمز هستش که وقتی سیستمم خاموشه اون روشن میشه. شاید این یه error هستش که من بهش بی توجه بودم. ای کاش کسی تو این فروم از این مدل ASUS EAH 6950 DCII داشت لااقل باهاش تبادل نظر میکردم. نمیدونم ASUS چرا حتی یه دفترچه راهنما هم تو جعبه گرافیکش نذاشته بود شاید کمک میکرد.

حالا باید گرافیک رو ببرم گارانتی شرکت کولینگ سیس "Coolingsys" که اصلا نمیشناسمشون. :(

لینک به دیدگاه

دوستان،

به فروم ASUS رفتم ولی اونجا ظاهراً هیچ کسی به پاسخ مشکلاتش نمیرسه چون Asus اصلا جواب مشکلات رو تو فروم نمیده. ایمیل مستقیم هم فرستادم جواب ندادن. در دو سه جا دیدم گزارش هایی مبنی بر کاهش سرعت کارت گرافیک شده، شانس ما به هیچ کدوم جواب درست و حسابی ندادن. تو فروم Tomeshardware یک نفر دیدم گزارش کرده با فلش کردن بایوس کارت گرافیک تونسته مشکل رو حل کنه.

تو سایت Techpowerup یه برنامه هست به نام ATI Winflash 2.0.1.18 ، اینجا احیاناً کسی با این برنامه کار کرده؟ آیا با فلش کردن بایوس کارتم شرکت گارانتی میفهمه فلشش کردم؟

جالب تو خود سایت Techpowerup کتابخانه ای از بایوس های مختلف کارت های گرافیک هستشو برای گرافیک من 4 تا فایل هستش که رقم ورژن اونها از رقم ورژن بایوس کارت من یه کم بالاتره.

بایوس من: 100-AC98400-110

آخرین ورژن بایوس سایت: 110-AC98400-110

من بایوس مادربرد رو هزاربار فلش کردم ولی فلش کردن کارت گرافیک رو صفر کیلومترم. کسی این کارو کرده؟

اگه فلشش کنم یه چیزی درست انجام نشه بدبخت میشم. شرکت گارانتیش رو هم نمیشناسم میترسم گارانتی هم ببرم بدتر خرابش کنن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

بهتر از همه اینه که قبل از اینکه به گرافیکتون دست بزنید ببرید روی یک سیستم دیگه تست کنید ببینید درست میشه.اگر نشد صددرصد مشکل از گرافیک هست.من انویدیا بایوس زدم ولی AMD نه.

اگر مشکل پابرجا بود ببرید خود شرکت.طبقه دوم یا سوم مرکز کامپیوتر ایران هست.تو فروش که آدمهای خوبی هستن ولی تو شرایط گارانتی تا حالا باهاشون برخورد نداشتم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آقا یه حرکتی به ذهنم رسید.یه بار سعی کن آنلاکش کنی به 6970 که قابل برگشت هم هست!؟

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=5666

لینک به دیدگاه

سلام به دوستان عزيز، راستش همون طور كه فرموديد من هم فكر كردم تا گارانتى داره اول راه گارانتى رو جلو برم. روز بعدش 14 فروردن كارت رو بردم شركت گارانتيش تو پاساژ خارزمى كنار سينما فلسطين. اصلا نديده بودم اونجا هم يه پاساژ هست. هنوز بهم بر نگردوندن. فعلا هم با گرافيك آنبرد كار ميكنم. خدا كنه درستش كنن :crying: - يا يكى ديگه بدن :Praying: . در هر صورت هر چيزى شد تاپيك رو آپديت ميكنم.

آنلاك كردن به HD6970 ظاهراً ريسكش بالاست و بگير نگير داره. على الخصوص كه اين مدل ازHD6950 كه من دارم سوييچ Dual Bios نداره، و اگه چيزى شد نميتونم برش گردونم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پس شرکت گارانتی کولینگ سیز اونجاست.اگر مشکل رو کاملا براشون توضیح داده باشی و واقعا این مشکل رو همه مین بوردها باشه کارت رو باید برایت تعویض کنن.بعید میدونم بتونن تعمیر کنن.

لینک به دیدگاه

منم اميدوارم عوضش كنن. دو ماه نيست كه اين كارت رو خريدم.

راستى جواب Asus هم اومد. خلاصش اينكه شايد مادربرد با كارت ناسازگارى داشته باشد. بايوس مادر برد رو آپديت كن. يا كارتت رو با يه مادر برد ديگه تست كن. اگر هم نشد ببرش گارانتى.

البته با توجه به اينكه من آخرين وژن از بايوس مادر برد رو دارم بد نبود اگه بايوس رو downgrade ميكردم به يكى از ورژن هاى قبليش تست ميكردم. ولى خوب فعلا كه تو گارانتى رفته.

لینک به دیدگاه

سلام به دوستان،

اول اینکه بسیار خوشحالم، امروز رفتم شرکت گارانتی و یک کارت گرافیک جدید بهم دادن :wub: . باورم نمیشد قبول کنن o:-) . مسئول بررسی شرکت گفتش تو چند تا سیستم چک کردش و همش رو 4X کار میکرد و تا به حال همچین ایرادی رو تو هیچ کارتی ندیده بود. صادقانه هزار جور میتونستن از سرشون باز کنن ولی خدا وکیلی دمشون گرم، بدون حرف و گلایه یه کارت نو بهم دادن و خدا رو شکر پس از نصب و راه اندازی مجدد سیستم عامل مورد حل شد و الان با سرعت 16X داره کار میکنه.

تو این مدت از همراهی و کمک همه دوستان ممنون. :party:

لینک به دیدگاه

خوب کارت نو مبارک ;) واقعا دستشون درد نکنه . الان اگر آواژنگ بود یا یه کارت دست دو بهت میداد و یا میگفت مشکل فیزیکی داره =))

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...