رفتن به مطلب

hdmi یا displayport?

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام.من میخوام یه مانیتور بخرم که 75 هرتز و فول اچ دی و دارای displayport و hdmi هست.گرافیکم هم 2060 هست واز هردو پورت پشتیبانی می کنه.الان خواستم بدونم کابل hdmi بخرم بهتره یا  displayport؟

نمیدونم روی کیفیت تصویر تاثیر میزاره یا نه؟یا شاید بعدها دیگه displayport جایگزین بقیه بشه و آینده نگری باشه.ممنون میشم افرادی که از هردو استفاده کردن راهنماییم کنن.(کاربرد بیشترم گیم هست)

لینک به دیدگاه

از نظر کیفیت تفاوتی باهم ندارن دوست عزیز . به نظرم شاید نیاز شد مثلا پی سی رو به tv وصل کنی در این صورت hdmi بگیری فعلا کاربردهای بیشتری داره . 

لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، babak_11 گفته است :

از نظر کیفیت تفاوتی باهم ندارن دوست عزیز . به نظرم شاید نیاز شد مثلا پی سی رو به tv وصل کنی در این صورت hdmi بگیری فعلا کاربردهای بیشتری داره . 

من فکر کنم یجایی خوندم با دیسپلی وصل بشه مانیتور ۷۵ ریفرش ریت میده اما با hdmi تا ۶۰ هرتز میده.نمیدونم شایدم اشتباه متوجه شدم.این جمله میتونه درست باشه؟اگر تفاوت زیادی ندارن پس دلیل اضافه شدن این پورت چی هست؟

لینک به دیدگاه

HDMI: اتصال رایانه به مانیتور با استفاده از کابل HDMI از روش‌های رایج و استاندارد محسوب می‌شود که در حال حاضر بیشتر کاربران از این روش استفاده می‌کنند. استفاده از چنین روشی برای زمانی‌که فاصله بسیاری میان دستگاه و مانیتور وجود دارد، بسیار مناسب است؛ زیرا افت بسیار کمی در کیفیت به وجود می‌آید. هزینه استفاده از کابل HDMI نیز از دیسپلی پورت کمتر است.

نکات مثبت

طول کابل تأثیر کمتری روی کیفیت دارد

هزینه کمتر نسبت به دیسپلی‌ پورت

نکات منفی

نرخ انتقال پایین‌تر نسبت به دیسپلی پورت

عدم پشتیبانی از انویدیا G-Sync (تنها HDMI 2.1 از G-Sync پشتیبانی می‌کند)

عدم برخورداری از کلیپ‌های اتصال‌دهنده

عدم امکان پخش تصویر روی چند صفحه نمایشگر

درباره نکته آخر باید گفت که برای استفاده از هر تعداد نمایشگر نیاز به همان تعداد درگاه HDMI وجود دارد و نمی‌توانیم با استفاده از تنها یک درگاه HDMI چند نمایشگر را به رایانه متصل کنیم.

DisplayPort: برای مدتی می‌شود که تکنولوژی دیسپلی پورت معرفی شده است و در حال حاضر نیز بیشترین نرخ انتقال داده را ارائه می‌دهد. درواقع چنین فناوری امکان استفاده از نرخ نوسازی بالاتر و حتی در رزولوشن 8K را فراهم می‌کند. با این حال استفاده از دیسپلی پورت معایبی نیز دارد که می‌توان به افت شدید کیفیت در استفاده از کابلی با متراژ بالا اشاره کرد.

نکات مثبت

برخورداری از نرخ انتقال بالاتر از HDMI

پشتیبانی بهتر از فناوری همگام‌سازی (Sync)

برخورداری از کلیپ‌های اتصال‌دهنده

پشتیبانی ایده‌آل از فناوری‌های AMD FreeSync و انویدیا G-Sync

امکان پخش تصویر روی چند صفحه نمایشگر تنها با یک درگاه دسیپلی پورت

نکات منفی

افت شدید کیفیت هنگام استفاده از کابلی با متراژ بالا

منبع: زومیت

پ.ن: البته بعضی مشخصات ممکنه نسبت به تاریخی که این مطلب نوشته شده تغییر کرده باشن

لینک به دیدگاه

در 39 دقیقه قبل، EHSANRF گفته است :

HDMI: اتصال رایانه به مانیتور با استفاده از کابل HDMI از روش‌های رایج و استاندارد محسوب می‌شود که در حال حاضر بیشتر کاربران از این روش استفاده می‌کنند. استفاده از چنین روشی برای زمانی‌که فاصله بسیاری میان دستگاه و مانیتور وجود دارد، بسیار مناسب است؛ زیرا افت بسیار کمی در کیفیت به وجود می‌آید. هزینه استفاده از کابل HDMI نیز از دیسپلی پورت کمتر است.

نکات مثبت

طول کابل تأثیر کمتری روی کیفیت دارد

هزینه کمتر نسبت به دیسپلی‌ پورت

نکات منفی

نرخ انتقال پایین‌تر نسبت به دیسپلی پورت

عدم پشتیبانی از انویدیا G-Sync (تنها HDMI 2.1 از G-Sync پشتیبانی می‌کند)

عدم برخورداری از کلیپ‌های اتصال‌دهنده

عدم امکان پخش تصویر روی چند صفحه نمایشگر

درباره نکته آخر باید گفت که برای استفاده از هر تعداد نمایشگر نیاز به همان تعداد درگاه HDMI وجود دارد و نمی‌توانیم با استفاده از تنها یک درگاه HDMI چند نمایشگر را به رایانه متصل کنیم.

DisplayPort: برای مدتی می‌شود که تکنولوژی دیسپلی پورت معرفی شده است و در حال حاضر نیز بیشترین نرخ انتقال داده را ارائه می‌دهد. درواقع چنین فناوری امکان استفاده از نرخ نوسازی بالاتر و حتی در رزولوشن 8K را فراهم می‌کند. با این حال استفاده از دیسپلی پورت معایبی نیز دارد که می‌توان به افت شدید کیفیت در استفاده از کابلی با متراژ بالا اشاره کرد.

نکات مثبت

برخورداری از نرخ انتقال بالاتر از HDMI

پشتیبانی بهتر از فناوری همگام‌سازی (Sync)

برخورداری از کلیپ‌های اتصال‌دهنده

پشتیبانی ایده‌آل از فناوری‌های AMD FreeSync و انویدیا G-Sync

امکان پخش تصویر روی چند صفحه نمایشگر تنها با یک درگاه دسیپلی پورت

نکات منفی

افت شدید کیفیت هنگام استفاده از کابلی با متراژ بالا

منبع: زومیت

پ.ن: البته بعضی مشخصات ممکنه نسبت به تاریخی که این مطلب نوشته شده تغییر کرده باشن

در این متن نکات مثبت دیسپلی پورت بیشتر بود.شما خودتون استفاده کردین؟البته من فوقش طول ۱ونیم متر بگیرم برای مانیتور میخام و متراژش زیاد نیست.روی ریفرش ریت مانیتور میتونه اثر بزاره؟مثلا با دیسپلی حداکثر ریفرش ریت رو بگیرم ؟یا با hdmi هم میتونم ۷۵ رو بگیرم؟یا کلا ربطی به این چیزا نداره؟

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، fernas گفته است :

در این متن نکات مثبت دیسپلی پورت بیشتر بود.شما خودتون استفاده کردین؟البته من فوقش طول ۱ونیم متر بگیرم برای مانیتور میخام و متراژش زیاد نیست.روی ریفرش ریت مانیتور میتونه اثر بزاره؟مثلا با دیسپلی حداکثر ریفرش ریت رو بگیرم ؟یا با hdmi هم میتونم ۷۵ رو بگیرم؟یا کلا ربطی به این چیزا نداره؟

اگر کابل HDMI v2 به بالا بگیرین بسیار نزدیک به دیسپلی‌پورت مانیتورتون هست و می‌تونین 75 هرتز رو هم بگیرین. البته اگر گرافیک‌تون اجازه بده

بنده هر دو رو تست کردم و برای کیفیت فول‌اچ‌دی همون HDMI نسخه 2 به بالا رو پیشنهاد میدم چون هم میتونین به دیوایس‌های دیگه متصلش کنین، هم اینکه به امکانات دیسپلی‌پورت نیاز ندارین چون رزولوشن فول‌اچ‌دی دارین و خروجی خاصی نیاز ندارین بگیرین...

لینک به دیدگاه

من از مانیتور 75 هرتز و Display portاستفاده میکنم، برای Free sync وsync G و 75هرتز بودن باید Display portباشه ضمن اینکه TVهای آینده قرار Display portبهشون اضافه بشه

لینک به دیدگاه

دیسپلی پرت خیلی بهتر هست شک نکن 

فقط قیمت های کذایی بالایی داره (بگو حالا دیگه چی ارزونه😁)

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، 🍫Caffeine Addicted گفته است :

برای Free sync وsync G و 75هرتز بودن باید Display portباشه

درود دوست عزیز، بنده روی HDMI تجربه فعال کردن G-SYNC و استفاده از 75 هرتز تصویر رو داشتم، احتمالا همونطور که بالاتر عرض کردم کابل شما پائین‌تر از ورژن 2 HDMI بوده

لینک به دیدگاه

شخصا برای مانیتورم با رزولوشن 3440 در 1440 و 100 هرتز از دیسپلی پورت استفاده میکردم و خیلی اتفاقی مجبور شدم از hdmi برای یک روز استفاده کنم ولی در کمال تعجب دیدم هیچ تفاوتی بینشون وجود نداره  و این شد که دیگه هیچ وقت دیسپلی پورت رو وصل نکردم و کماکان از hdmi استفاده میکنم

یه hdmi با ورژن بالا توانایی انتقال اطلاعات بسیار بالایی داره و این عدد برای اکثریت مانیتور های بازار کافیه

لینک به دیدگاه

من با گرافیک 1070 با Hdmi دارم 75 هرتز میگیرم 

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، EHSANRF گفته است :

درود دوست عزیز، بنده روی HDMI تجربه فعال کردن G-SYNC و استفاده از 75 هرتز تصویر رو داشتم، احتمالا همونطور که بالاتر عرض کردم کابل شما پائین‌تر از ورژن 2 HDMI بوده

در 8 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

شخصا برای مانیتورم با رزولوشن 3440 در 1440 و 100 هرتز از دیسپلی پورت استفاده میکردم و خیلی اتفاقی مجبور شدم از hdmi برای یک روز استفاده کنم ولی در کمال تعجب دیدم هیچ تفاوتی بینشون وجود نداره  و این شد که دیگه هیچ وقت دیسپلی پورت رو وصل نکردم و کماکان از hdmi استفاده میکنم

یه hdmi با ورژن بالا توانایی انتقال اطلاعات بسیار بالایی داره و این عدد برای اکثریت مانیتور های بازار کافیه

ورژن hdmi اخرین نسخه در بازار هست؟اخرین نسخه ورژنش 2.1 هستش؟باید روی بسته بندیش بنویسه یا روی کابل ورژنش نوشته میشه؟یا کدوم مارکش معتبره؟

الان که تو تنظیمات خود بازی ها یه گزینه هست فکر کنم g- sync هست همون که مانیتور و گرافیک رو هماهنگ میکنه باهم.وقتی تو بازیها این ویژگی قرار داره فرقی نداره که چه کابلی باشه مگه نه؟چون خود بازی هماهنگش میکنه.

لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، fernas گفته است :

ورژن hdmi اخرین نسخه در بازار هست؟اخرین نسخه ورژنش 2.1 هستش؟باید روی بسته بندیش بنویسه یا روی کابل ورژنش نوشته میشه؟یا کدوم مارکش معتبره؟

الان که تو تنظیمات خود بازی ها یه گزینه هست فکر کنم g- sync هست همون که مانیتور و گرافیک رو هماهنگ میکنه باهم.وقتی تو بازیها این ویژگی قرار داره فرقی نداره که چه کابلی باشه مگه نه؟چون خود بازی هماهنگش میکنه.

خیر آخرین ورژن نیست 

برای بنده ورژن 2 هست

پهنای باند hdmi ورژن 1.4 ده گیگ هست که از دیپسلی پورت 1.2 هم بیشتره

و پهنای باند hdmi 2 هجده گیگ هست که برابر دیسپلی پورت 1.4 هست ( که خودم همین hdmi رو استفاده میکنم)

و hdmi 2.1 هم پهنای باند 48 گیگ داره

اون ویژگی هم که میگین اسمش وی سینک هست که به طور نرم افزاری کار جی سینک رو انجام میده و اصلا قابل مقایسه با عملکرد جی سینک یا فری سینک نیست

لینک به دیدگاه

قیمت hdmi خوب کمتر از displayport نیست .بلکه بیشترم هست ..خیالت راحت 

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

خیر آخرین ورژن نیست 

برای بنده ورژن 2 هست

و پهنای باند hdmi 2 هجده گیگ هست که برابر دیسپلی پورت 1.4 هست ( که خودم همین hdmi رو استفاده میکنم)

اون ویژگی هم که میگین اسمش وی سینک هست که به طور نرم افزاری کار جی سینک رو انجام میده و اصلا قابل مقایسه با عملکرد جی سینک یا فری سینک نیست

ممنون از راهنماییتون.بله درست می فرمایید وی سینک هست.ولی اونجور که من شنیدم مانیتورهایی که از جی سینک پشتیبانی میکنن گرونتر هستن ولی فری سینک ارزونتره.گرافیک من 2060 هستش.ماینتوری که میخام بگیرم یکی از دو مدل ایسوس vg245q یا vp247qg هست که هرکدوم رو پیدا کنم میخرم.هردوشون دیسپلی پورت دارن اما وی سینک رو فکر نکنم داشته باشند.

فقط روی کابل های hdmi یا displayport ورژنشون نو.شته میشه؟تا یوقت فروشنده یه مدل پایینتر رو قالب نکنه و خودم متوجه بشم.

در 3 ساعت قبل، yasin1380 گفته است :

قیمت hdmi خوب کمتر از displayport نیست .بلکه بیشترم هست ..خیالت راحت 

از مارکهای خوبشون اطلاع دارید که با کیفیت هم باشه تا بخرم؟البته هم hdmi هم display?

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، fernas گفته است :

ممنون از راهنماییتون.بله درست می فرمایید وی سینک هست.ولی اونجور که من شنیدم مانیتورهایی که از جی سینک پشتیبانی میکنن گرونتر هستن ولی فری سینک ارزونتره.گرافیک من 2060 هستش.ماینتوری که میخام بگیرم یکی از دو مدل ایسوس vg245q یا vp247qg هست که هرکدوم رو پیدا کنم میخرم.هردوشون دیسپلی پورت دارن اما وی سینک رو فکر نکنم داشته باشند.

فقط روی کابل های hdmi یا displayport ورژنشون نو.شته میشه؟تا یوقت فروشنده یه مدل پایینتر رو قالب نکنه و خودم متوجه بشم.

بستگی به برندش داره بعضی ها مینویسن و بعضی ها نمینویسن

توصیه میکنم جهت اطمینان و خیال راحت از فروشگاه های اینترنتی معتبر مثل دیجیک یا دیجیکالا خرید کنید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

خیر آخرین ورژن نیست 

برای بنده ورژن 2 هست

DisplayPort 1.2, supports video resolutions of up to 3840 x 2160 pixels, at a refresh rate of 60 Hz . The maximum bandwidth to be sent through a DP 1.2 cable is 17.28 Gbps.

DisplayPort 1.4, supporting 5120 x 2800 @60Hz at a bandwidth of 25.92 Gbps, is becoming increasingly popular.

The most used HDMI-version for Full HD visualization equipment (which is version 1.4) supports the same resolution as DP 1.2, but only at 30 Hz. The maximum bandwidth for HDMI 1.4 is 10.2 Gbps

Meanwhile, HDMI 2.1 has been launched, supporting 4K at 120 Hz or 8K at 60 Hz. Although not common, this standard is already used in some top-end models. DisplayPort 2.0, boasting 10,240 x 4320 resolution and a whopping 77.4 Gbps bandwidth is available as well, but

لینک به دیدگاه

در 21 دقیقه قبل، Devileytion گفته است :

DisplayPort 1.2, supports video resolutions of up to 3840 x 2160 pixels, at a refresh rate of 60 Hz . The maximum bandwidth to be sent through a DP 1.2 cable is 17.28 Gbps.

DisplayPort 1.4, supporting 5120 x 2800 @60Hz at a bandwidth of 25.92 Gbps, is becoming increasingly popular.

The most used HDMI-version for Full HD visualization equipment (which is version 1.4) supports the same resolution as DP 1.2, but only at 30 Hz. The maximum bandwidth for HDMI 1.4 is 10.2 Gbps

Meanwhile, HDMI 2.1 has been launched, supporting 4K at 120 Hz or 8K at 60 Hz. Although not common, this standard is already used in some top-end models. DisplayPort 2.0, boasting 10,240 x 4320 resolution and a whopping 77.4 Gbps bandwidth is available as well, but

پس اینجور که متوجه شدم برای رزولیشن فول اچ دی و 75 هرتز از هردوتاش میشه استفاده کرد درسته؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 7 دقیقه قبل، fernas گفته است :

پس اینجور که متوجه شدم برای رزولیشن فول اچ دی و 75 هرتز از هردوتاش میشه استفاده کرد درسته؟

دوست عزیز. هر مانیتوری که میخرید معمولا کابلی باهاشه که برای مشخصات همون مانیتور کفایت میکنه. اما در مجموع DP به HDMI الویت داره. یعنی اگه تو یه مانیتور هر دو کابل موجود باشه، استفاده از DP برای PC پیشنهاد میشه.

لینک به دیدگاه

دوست گلم . نیازی به خرید کابل ندارید وقتی دارید یه مانیتور آک میخرید مطمئن باشید کابلی که همراهش هست کاملا کارتون رو راه میندازه . فقط مانیتورتون رو انتخاب و خرید بزنید و بعدش ازش نهایت لذت رو ببرید به همین سادگی 😁

لینک به دیدگاه

در در 20 تیر 1399 در 19:37، fernas گفته است :

سلام و درود 

به قول دوستان اقلام همراه مانیتور نو در حدی قرار داده میشه که برای راه اندازی اولیه مشکلی نداشته باشید 

از طرفی شما به جای اینکه نوع اتصالات مانیتور و کشش هر کدوم رو که هم تو سایت اصلیش میزنه هم تو دفترچه میزنه رو چک کنی بر داشتید دنبال نوع کابل میگردید ؟!!!  

اگر hdmi نتونه 75 هرتز رو بده توی دفترچه ذکر شده و مطمئن باشید اگه اینجور باشه صد در صد یدونه دیس قرار میدن تا شما از نهایت توان مانیتور استفاده کنید ( اپل و سامسونگ که نیست مجبور باشی شارژر جدا بخری! 😀

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، Alirezatha گفته است :

خیر آخرین ورژن نیست 

برای بنده ورژن 2 هست

اینکه نوع پورت hdmi مانیتور 1.4 هست و بخوام ورژن 2 رو بخرم این تفاوت که تاثیر خاصی نداره؟

و اینکه hdmi ورژن 2 هم از g-sync پشتیبانی نمی کنه؟(چون روی مانیتور مینویسه g-sync اما displayport نداره پس باید hdmi هم پشتیبانی کنه)

ویرایش شده توسط fernas
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، fernas گفته است :

اینکه نوع پورت hdmi مانیتور 1.4 هست و بخوام ورژن 2 رو بخرم این تفاوت که تاثیر خاصی نداره؟

و اینکه hdmi ورژن 2 هم از g-sync پشتیبانی نمی کنه؟(چون روی مانیتور مینویسه g-sync اما displayport نداره پس باید hdmi هم پشتیبانی کنه)

اگر هر ورژنی بالاتر از hdmi 1.4 تهیه کنید کیفیت دریافتی نهایی معادل همون 1.4 خواهد بود

ضمنا هیچ نوع کابل Hdmi از جی سینک پشتیبانی نمیکنه

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

اگر هر ورژنی بالاتر از hdmi 1.4 تهیه کنید کیفیت دریافتی نهایی معادل همون 1.4 خواهد بود

ضمنا هیچ نوع کابل Hdmi از جی سینک پشتیبانی نمیکنه

البته الان اکثر مانیتورها فری سینک دارن ولی میگفتن یه سری هم از جی سینک پشتیبانی میکنن.گرافیک 2060 هست.نمیدونم الان برای من واقعا مهمه مانیتورم جی سینک داشته باشه بنظرتون که انقدر حساس بشم روش؟

و از بین مانیتورهای زیر میشه لطفا نظرتون رو بگید که کدوم مناسب هست؟(البته نمیدونم با اپدیت های اخر انویدیا اینا هم از جی سینک پشتیبانی میکنن یا خیر)

asus vg245q                  asus vg245h                   asus vg255h

با بودجه ی نهایت 6 تومن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...