رفتن به مطلب

بالا نیومدن سیستم مشکل ازکجاست؟ ram,cpu,main

Recommended Posts

سلام دوستان

دو هفته ای هستم که این سیستم رو با مشخصات زیر بستم

9900k

gigabyte z390 pro wifi

Ram corsair vengeance pro 32g(2*16)

power green 750 ocpt

wd nvme 512 black

cpu cooler Thernal right true sprit 2400rpm

VGA Gigabyte 1070TI oc

تا الان دومین بار هست که به این مشکل برخوردم و خیلی نگران شدم

سیستم روشن بود وخیلی راحت گیم میزدم و شب که سیستم رو خاموش کردم فراد صبح دیگه بالا نیومد و وقتی روشن میکردم چراغ رم روی مادربرد روشن میشد و سیستم هیچ عکس العملی نشون نمیداد و مجبور میشدم با دکمه خوده پاور گریین برق رو قطع کنم

گرافیک رو در اوردم و دونه دونه رم هارو جا گذاری میکردم ( رمها به صورت دوال چنل در سوکت A2/B2 ) ولی بازم همون مشکل رو داستم  چندین بار امتحان کردم با یکی از رم ها توی سوکت اول تا سوم سیستم بالا اومد رو سوکت چهارم که گذاشتم دوباره بالا نیومد

اول فک کردم سوکت مادربرد مشکل داره و رفتم توی بایوس تموم تنظیمات رو حالت دیفالت گذاشتم ( قبلش cpu رو باز کردم که ببینم سوکت کج نشده باشه که خوشبختانه سالم بود فقط یه تیکه پرز بین سوکت های سی پی یو بود که با فوت کردن راحت دراومدن )

بعد از این کارا دوباره توی سوکت 4 گذاشتم و همه چی دوباره اوکی شد سالم بود هر دوتا رم رو دوباره گذاشتم توی سوکت A2/B2 بدون مشکل بالا اومد و xmp رو هم دوباره فعال کردم

تا امروز دوباره بعد از ریست کردن سیستم همون مشکل پیش اومد و دوباره سیستم بالا نیومد و چراغ ر مادربرد روشن شد و مث قبل رم ها رو تکی گذاشتم و به محض بالا اومدن مادربرد رو دیفالت کردم و الان دوباره مشکلش حل شده و ولی اینبار رم هارو گذاشتم توی سوکت A1/B1

خواهش میکنم راهنمایی کنید ببینم مشکل دقیق از کجاست ؟

بایوس مادربرد هم آپدیت هست و تمام دریاور ها هم همینطور

یه مطلب دیگه اینکه توی taskmanager روحالت idl فرکانس cpu با فرکانسی که نرم افزار خوده مادربرد داره متفاوته appcenter hardware monitor

همینطور فرکانس رم همیشه روی 3200 قفله توی مادربرد ولی توی نرم افزار corsiar ICUE  مقدار 1600 رو میده

ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگران هستم

Screenshot 03_06_1399 04_30_44 ب.ظ.jpg

لینک به دیدگاه

• ارسال 72
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

دوستان اهل فن ممنون میشم کمک کنید

بایوس رو هم به یه ورژن قبل آپدیت کردم ببینم چی میشه الان با memtest86 گذاشتم تست بگیره 

تا اون زمان کسی هست راهنمایی کنه بگه دقیقا مشکل از کجاست

لینک به دیدگاه

واسه من یبار اینطوری شد. از 4 تا هارد من بوت درایو رو نمیشناخت. در حالی که بار اول راحت روشن شد. جای sata ها رو عوض کردم چند بار تا حل شد مشکلم.

مشکل اینه که چه لینوکس چه ویندوز بعد اینکه سیستم بالا اومد بایوس هم هارداتو نشناسه os میشناسه. بار اول من بایوس بوت درایو رو شناخته بود ولی بعداً 3 تا دیگه رو مشناخت جز بوت درایو.

چک کن ببین تو بایوس همه چی روبراه باشه.

ویرایش شده توسط Weekend
لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، Weekend گفته است :

واسه من یبار اینطوری شد. از 4 تا هارد من بوت درایو رو نمیشناخت. در حالی که بار اول راحت روشن شد. جای sata ها رو عوض کردم چند بار تا حل شد مشکلم.

مشکل اینه که چه لینوکس چه ویندوز بعد اینکه سیستم بالا اومد بایوس هم هارداتو نشناسه os میشناسه. بار اول من بایوس بوت درایو رو شناخته بود ولی بعداً 3 تا دیگه رو مشناخت جز بوت درایو.

چک کن ببین تو بایوس همه چی روبراه باشه.

سلام دوست عزیز

بایوس رو حالت دیفالت هست الان چه چیزی رو باید چک کنم

درحال حاضر هم گذاشتم با برنامه memtest86 از رم ها تست انجام بده که زمان زیادی میبره بخاطر حجم بالا رم

منتظرم این تست تموم بشه بعد ببینم اوکی شده یا نه

از دوستانی که اطلاعات دقیقی درمورد این مشکل دارن ممنون میشم که راهنمایی کنن چه دلایلی برای این اتفاق هست

مشکل از رم هاست یا سی پی یو یا مادربرد یا بایوس؟

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، samannaseri گفته است :

بایوس رو حالت دیفالت هست الان چه چیزی رو باید چک کنم

چک کن ببین همه هاردها و ssd ها رو نشون میده تو بایوس یا نه. واسه من سر همین صفحه سیاه میرفت هر دفعه. (بدون تکست)

cmos reset کردی دیگه؟

ویرایش شده توسط Weekend
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Weekend گفته است :

چک کن ببین همه هاردها و ssd ها رو نشون میده تو بایوس یا نه. واسه من سر همین صفحه سیاه میرفت هر دفعه. (بدون تکست)

نه همه هاردها و ssd ها رو نشون میده

رم و مشخصات کارت گرافیک هم نشون میده

چقدر امکانش هست مشکل از بایوس باشه ؟

من الان بایوس رو عوض کردم ببینم بازم این مشکل پیش میاد

در 3 ساعت قبل، Weekend گفته است :

cmos reset کردی دیگه؟

cmos رو اصلا ریست نکردم و تاحالا این کارو نکردم

فقط بایوس رو الان آپدیت کردم به یه ورژن قبل

لینک به دیدگاه

با سلام

ممکنه این موضوع اصلا به مشکلی شما ربطی نداشته باشه ولی یه مورد بود که شبیه اشکال شما رو داشت و بالا نمی آمد و گاهی روی یه سری از اسلات ها رم جواب می داد و گاهی روی همه. برای اون مورد مشکل این بود که خنک کننده پردازنده رو خیلی سفت بسته بودن و بک پلیت خنک کننده (عایق نداشت) از پشت روی مادربرد فشار میاورد و باعث اتصال کوتاه رم ها از پشت شده بود، با یکم شل کردن پیچ های خنک کننده مشکل حل شد!

برای شما ممکنه اشکال از رم هم باشه، همون تست memtest رو برای رم ها 10 دوره تکرار کنید و ببینید اروری می ده یا نه. ضمنا xmp ممکنه اشکال داشته باشه. بدون فعال کردن اون تست کنید. اگه اوکی بود، بیاید و طبق مشخصات رم فرکانس و ولتاژ و.. رو دستی وارد کنید. ضمنا ممکنه مشکل از باتری cmos هم باشه. 

برای فرکانس رم هم برنامه CPU-Z رو بریزید و آنجا ببینید. 

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، amir44 گفته است :

با سلام

ممکنه این موضوع اصلا به مشکلی شما ربطی نداشته باشه ولی یه مورد بود که شبیه اشکال شما رو داشت و بالا نمی آمد و گاهی روی یه سری از اسلات ها رم جواب می داد و گاهی روی همه. برای اون مورد مشکل این بود که خنک کننده پردازنده رو خیلی سفت بسته بودن و بک پلیت خنک کننده (عایق نداشت) از پشت روی مادربرد فشار میاورد و باعث اتصال کوتاه رم ها از پشت شده بود، با یکم شل کردن پیچ های خنک کننده مشکل حل شد!

برای شما ممکنه اشکال از رم هم باشه، همون تست memtest رو برای رم ها 10 دوره تکرار کنید و ببینید اروری می ده یا نه. ضمنا xmp ممکنه اشکال داشته باشه. بدون فعال کردن اون تست کنید. اگه اوکی بود، بیاید و طبق مشخصات رم فرکانس و ولتاژ و.. رو دستی وارد کنید. ضمنا ممکنه مشکل از باتری cmos هم باشه. 

برای فرکانس رم هم برنامه CPU-Z رو بریزید و آنجا ببینید. 

سلام دوست عزیز

ممنون از توضیحاتتون

ولی کولر من بک پلیت برای پشت مادربرد نداره و فقط 4 پیچ با واشر پلاستیکی داره و اونقدر سفت نبستم ولی فردا امتحان میکنم

10 بار خیلی زیاد نیست؟ الان نزدیک 4 ساعته که فقط داره سریه اول تست رو انجام میده و هنوزم تموم نشده ولی تا الان ارور نداده حتما تا صبح بار دوم هم تست میکنم

xmp  رو فعلا برای تست غیر فعال کردم تا بعد از تست دستی وارد کنم

درمورد باطری cmos هم یغنی امکان داره ضعیف باشه ؟ مادبرد آکبند خریداری شده و 2 هفته اس سیستم رو بستم

ویرایش شده توسط samannaseri
لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، samannaseri گفته است :

سلام دوست عزیز

ممنون از توضیحاتتون

ولی کولر من بک پلیت برای پشت مادربرد نداره و فقط 4 پیچ با واشر پلاستیکی داره و اونقدر سفت نبستم ولی فردا امتحان میکنم

10 بار خیلی زیاد نیست؟ الان نزدیک 4 ساعته که فقط داره سریه اول تست رو انجام میده و هنوزم تموم نشده ولی تا الان ارور نداده حتما تا صبح بار دوم هم تست میکنم

xmp  رو فعلا برای تست غیر فعال کردم تا بعد از تست دستی وارد کنم

درمورد باطری cmos هم یغنی امکان داره ضعیف باشه ؟ مادبرد آکبند خریداری شده و 2 هفته اس سیستم رو بستم

با MemTest64 انجام بدید. اون 10 تا loop برای 32 گیگ رم یک ساعت هم نمی کشه. 

https://www.techpowerup.com/memtest64

ممکنه از باتری هم باشه و ضمنا ممکنه مموری با مادربرد سازگار نیست که این برای سیستم های اینتل خیلی نادره و مموری و مادربرد شما مدل های خوب و کیفیت بالایی هستن. دیگه باید بقیه دوستان نظر بدن. 

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، amir44 گفته است :

با MemTest64 انجام بدید. اون 10 تا loop برای 32 گیگ رم یک ساعت هم نمی کشه. 

https://www.techpowerup.com/memtest64

ممکنه از باتری هم باشه و ضمنا ممکنه مموری با مادربرد سازگار نیست که این برای سیستم های اینتل خیلی نادره و مموری و مادربرد شما مدل های خوب و کیفیت بالایی هستن. دیگه باید بقیه دوستان نظر بدن. 

بازم ممنون دوست عزیز

با 64 هم تست میگیرم ببینم چی میششه برای باتی فعلا میذارم بعداز این تست ها

یعنی امکانش هست رم ها به مادربرد نخوره ؟ با کلی وسواس این مادربرد رو گرفتم و به سختی پیدا کردم رم ها هم که یکی از بهترین برند های که سالها باهش تجربه خوب داشتم رو گرفتم که این مشکلات کوچیک دیگه نباشه

از دوستان باتجربه هم اگه اطلاعاتی داره ممنون میشم به اشتراک بذاره ببینم رفع میشه این مشکل

لینک به دیدگاه

تست رم اوکی بوده ولی همچنان بعد از ریاستارت شدن سیستم خاموش شد ناگهانی بعد دکمه پاور رو زدم که روشن بشه سیستم

سیستم 2 بار روشن خاموش شد و بالا اومد توی بایوس پیام داد که بایوس fail شده و باید روی دیفالت باشه درصورتی که روی دیفالت بود

ولی الان بعداز دیفالت زدن دوباره وارد ویندوز شد

یه تست هم گرفتم

با برنامه cpu z هم فرکانس رم رو پایین گذاشته   توی مادربرد دیفالت 2133 هست ولی تو cpu z 1066

Screenshot 04_06_1399 12_41_14 ق.ظ.png

ویرایش شده توسط samannaseri
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، samannaseri گفته است :

با برنامه cpu z هم فرکانس رم رو پایین گذاشته   توی مادربرد دیفالت 2133 هست ولی تو cpu z 1066

ای که طبیعیه همیشه نصف چیزی که هست نشون میده . یکی از دلایل خاموش شدن سیستم بدون دلیل میتونه از ولتاژ سی پیو باشه که کم باشه به نسبت چیزی که لازم داره ، تو شرایط معمولی شاید اوکی باشه ولی تا کوچکترین باری به سی پیو وارد بشه سیستم بدون حتی فرصت برای بلو اسکرین دادن کامل شات دان میشه . یه دستی بزن به ولتاژ سی پیو ولی خیلی بالا نبر که به بورد و سی پیو اسیب نزنه ، یه سرچی بزن ببین ولتاژ معمولی واسه سی پیوت در چه حده  همونو بزار تست کن

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، fatide گفته است :

ای که طبیعیه همیشه نصف چیزی که هست نشون میده . یکی از دلایل خاموش شدن سیستم بدون دلیل میتونه از ولتاژ سی پیو باشه که کم باشه به نسبت چیزی که لازم داره ، تو شرایط معمولی شاید اوکی باشه ولی تا کوچکترین باری به سی پیو وارد بشه سیستم بدون حتی فرصت برای بلو اسکرین دادن کامل شات دان میشه . یه دستی بزن به ولتاژ سی پیو ولی خیلی بالا نبر که به بورد و سی پیو اسیب نزنه ، یه سرچی بزن ببین ولتاژ معمولی واسه سی پیوت در چه حده  همونو بزار تست کن

خو اونطوری که شما میگی underclock کنه safe تر هست که!

@samannaseri شما پاورت چند سالش هست؟ یکی دیگه از دوستان هم پاورش خیلی قدیمی بود بازده اش انقدر پایین اومده بود جوابگو سیستم جدیدش نبود!

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، fatide گفته است :

ولتاژ کم نیست اخه دیفالت مادربرد 1/2 v هست فک نمیکنم کم باشه 

اون خاموشی هم اصلا تو ویندوز اتفاق نمیوفته ، زمان ری استارت یا روشن کردن سیستم اینجوری شد چندبار الان دوباره اوکیه. 

در 6 دقیقه قبل، Weekend گفته است :

خو اونطوری که شما میگی underclock کنه safe تر هست که!

@samannaseri شما پاورت چند سالش هست؟ یکی دیگه از دوستان هم پاورش خیلی قدیمی بود بازده اش انقدر پایین اومده بود جوابگو سیستم جدیدش نبود!

پاور آکبند خریداری شده همین هفته پیش بعید میدونم از پاور باشه 

حس میکنم بایوس مشکل داره ولی برای پاک کردنش نمی‌دونم چطور عمل کنم ؟ 

باید باطری cmoc رو دربیارم تا بایوس برگرده به حالت کارخونه ؟ بعد آپدیتش کنم دوباره ؟ 

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، samannaseri گفته است :

باید باطری cmoc رو دربیارم تا بایوس برگرده به حالت کارخونه ؟ بعد آپدیتش کنم دوباره ؟ 

اونم میشه ولی راحتش اینه که دکمه cmos reset مینبرد رو نگه داری. تو دفترچه مینبرد ات باید جاش رو گفته باشه + چند ثانیه نگه داری. البته جاش باید خیلی تابلو باشه...

آپدیت کردن یا نکردنش رو نمیدونم.

ویرایش شده توسط Weekend
لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، Weekend گفته است :

اونم میشه ولی راحتش اینه که دکمه cmos reset مینبرد رو نگه داری. تو دفترچه مینبرد ات باید جاش رو گفته باشه + چند ثانیه نگه داری. البته جاش باید خیلی تابلو باشه...

آپدیت کردن یا نکردنش رو نمیدونم.

برای این کار باید برد خاموش باشه یا روشن؟

این دکمه رو جایی ندیدم حالا تو دفترچه اش نگاه میکنم

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، samannaseri گفته است :

برای این کار باید برد خاموش باشه یا روشن؟

این دکمه رو جایی ندیدم حالا تو دفترچه اش نگاه میکنم

کامپیوتر خاموش به برق هم وصل نباشه.

یا یه جامپر هست یا دکمه رو بک پلیت

لینک به دیدگاه

سلام

بدون xmp چک کردید؟؟

همچین موردی با xmp داشتم که هر وقت فعالش میکردم اینطوری میشد.

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، Weekend گفته است :

میگردم پیداش میکنم حتما

اینم تست از رمها بوده بعد از 6 ساعت همه چی اوکی بود

در 5 دقیقه قبل، kamyar sharifi گفته است :

سلام

بدون xmp چک کردید؟؟

در 5 دقیقه قبل، kamyar sharifi گفته است :

سلام

بدون xmp چک کردید؟؟

الان غیر فعاله و هنوز مشکلی ندیدم

دستی وارد کردم فرکانس هارو ببینم چطور میشه امروز

IMG_0254.JPG

لینک به دیدگاه

بذار رم ها دیفالت باشه

تست رم هم نمیخواد انجام بدی

ریست کن ببین چطور میشه

یا همون تست هایی رو انجام بده که سیستم بوت نمیشه

لینک به دیدگاه

اینم تست های که دیشب انجام دادم

به هنگام ری استارت توجه کنید اول led  گرافیک و بعدش led فن ها خاموش میشه ، باید اینطوری باشه ؟

در 17 ساعت قبل، Weekend گفته است :

دکمه ای وجود نداره

یه CLR Cmos نوشته که 2 تا پین داره ؟ اینو چطور باید تست کرد ؟

در 16 ساعت قبل، kamyar sharifi گفته است :

بذار رم ها دیفالت باشه

تست رم هم نمیخواد انجام بدی

ریست کن ببین چطور میشه

یا همون تست هایی رو انجام بده که سیستم بوت نمیشه

اوکی این کارم میکنم ببینم چی میشه

mb_manual_z390-aorus-pro_wifi_1001_190708_e.pdf - Nitro Pro (Expired Trial) 04_06_1399 09_17_55 ق.ظ.png

لینک به دیدگاه

اگر میخوای clr cmos  کنی باید جامپر بندازی روش

سیستم هم خاموش باشه جامپر وصل کن چندبار کلید پاور روی کیس رو بزن

سیستمت روشن نمیشه توی این حالت و ظبیعی هست

از پشت پاور رو خاموش کن جامپر رو وردار و دوباره سیستم رو روشن کن

ویرایش شده توسط kamyar sharifi
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، kamyar sharifi گفته است :

اگر میخوای clr cmos  کنی باید جامپر بندازی روش

سیستم هم خاموش باشه جامپر وصل کن چندبار کلید پاور روی کیس رو بزن

سیستمت روشن نمیشه توی این حالت و ظبیعی هست

از پشت پاور رو خاموش کن جامپر رو وردار و دوباره سیستم رو روشن کن

جامپر ندارم که این کارو انجام بدم راه دیگه ای نیست ؟

من دوباره یه تست فورماک گرفتم و بعدش سیستم رو ری استارت کردم ئوباره سیستم رو حالت خاموشی رفت ولی نه خاموشی کامل و چراغ رم مادربرد روشن شده بود

سیستم هم خاموش کردم از پاور و بعد از 5 دقیقه که خواستم روشنش کنم

روشن شد و خاموش شد

لینک به دیدگاه

با xmp با بدون xmp??

بدون جامپر نمیشه

باید یه اتصال کوتاه بدی دوتا پین رو

لینک به دیدگاه

در 15 ساعت قبل، kamyar sharifi گفته است :

با xmp با بدون xmp??

بدون جامپر نمیشه

باید یه اتصال کوتاه بدی دوتا پین رو

شمارتونو برام پخ کنید اگه امکانش هست

بدون xmp

برای اتصال کوتا فقط باید جامپر باشه نمیشه با یه تیکه سیم هر دو طرف رو اتصال موقت داد؟

با کمک دوستمون  آقای شریفی عزیز سیستم مشکلش حل شده فعلا و حتما تجربیات رو و کارای که انجام دادیم رو برای همه به اشتراک میذارم

1- CMOS رو ریست کردم با جامپر روی برد و وقتی دکمه پاور رو از پست روشن کردم فیوز خونه پرید و بار دوم روشن شد ولی بار سوم دوباره یوز پرید کابل برق پاور رو از پریز دیگه گرفتم و دیگه فیوز نپرید (احتما مشکل سه راهی محافظی که سیستم بهش وصل بود هست و فعلا از پریز دیگه برق گرفتم )

2- رم هارو به طور جداگونه توی تموم اسلت ها تست کردم و سیستم بدون مشکل بالا میاد و توی ریست و خاموش کردن مشکلی نداره (XPM غیرغعال بود)

3- Xmp رو فعال کردم و رم ها بدون مشکل کار میکنن و تست passmark هم گرفتم ( چون چندین بار بعداز تست پسمارک که ریست میکردم سیستم بالا نمیومد و چراغ رم مادربرد دوباره روشن میشد ) ولی الان دیگه این مشکل رو نداره

4- فن cpu رو دوباره باز کردم و بستم ولی اینبار یکم شل تر

و درحال حاضر همه چی اوکی شده ، در هفته های آینده هم مثل قبل باهاش کارای گرافیکی و گیم میذارم که مطمئن بشم همه چی دیگه درست شده 

و نتیجه رو حتما با دوستان به اشتراک میذارم که اگه کسی این مشکل رو داشت بتونه استفاده کنه

بابت وقتی که همه دوستان گذاشتن کمال تشکر رو دارم مخصوصا دوست عزیزیمون آقای شریفی💖🙏🙏🙏

دوستان همچنان مشکل ادامه داره و سیستم دوباره همون اتفاق براش میوفته

فردا به یه تعمیر کار نشون میدم ببینم چی این وسط مشکل داره

واقعا ریختم بهم 🤕

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...