رفتن به مطلب

مشاوره برای تمیز کردن قطعات سیستم

intel-user
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان
میخواستم ببینم بهترین راه برای تمیز کردن قطعات بدون باز کردن چی هست؟
مثلا اسپری مایع غیر رسانا مخصوص برد های حساس وجود داره که داخل فن CPU یا گرافیک
بزنیم و خودش خشک بشه؟ (مثل اسپری های تمیز کننده لاستیک ماشین که کف اسپری میکنه و خیلی سریع خشک میشه)
همینطور که میدونید روش باد گرفتن خیلی کاربردی نیست چون گرد و خاک میچسبه به پره های فن و با باد از بین نمیره

من قبلا یک سیستمی دیدم که تصویرش رو ضمیمه کردم ، همینظور که میبینید تمام قطعات داخل مایع خنک کننده غرق هستن
پس در نتیجه اسپری تمیز کننده مشابه این مایع غیر رسانا هم باید ساخته شده باشه

UnluckyInsidiousBunting-size_restricted.gif.4dda777ee889eb6023350f23d85b46b3.gif

قیمتش یا موجود بودنش هم مهم نیست از آمازون میگیرم نهایتا ، فقط میخوام مطمعن باشم به قطعات صدمه نزنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوست من

فرضا چنین چیزی رو هم بتونید تهیه کنید...

برای تمیز کردن قطعات نمیشه بکار بردش...مطمئنا میون اون گرد و غبار و سولفات هایی که روی قطعات ایجاد شده، بخش های رسانایی وجود داره و ممکنه با غرق شدن توی این ماده یا اسپری، بره اون جایی که نباید بره، و بعد از استارت سیستم، باید در به در بیفتید دنبال آرد که حلوا درست کنید:دی....

من از اسپری خشک و تینر 20000 برای شستوشوی برد استفاده میکنم، اما همزمان با دستمال یا فرچه آنتی استاتیک محلول رو هدایت میکنم و غبار و سولفات روی برد رو میشورم...

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون

اسپری خشک منظورتون همون اسپری هوای فشرده هست؟ و تینر مارک خاصی هست که بگیرم ؟

لینک به دیدگاه

در در 23 شهریور 1399 در 10:13، intel-user گفته است :

سلام دوستان
میخواستم ببینم بهترین راه برای تمیز کردن قطعات بدون باز کردن چی هست؟
مثلا اسپری مایع غیر رسانا مخصوص برد های حساس وجود داره که داخل فن CPU یا گرافیک
بزنیم و خودش خشک بشه؟ (مثل اسپری های تمیز کننده لاستیک ماشین که کف اسپری میکنه و خیلی سریع خشک میشه)
همینطور که میدونید روش باد گرفتن خیلی کاربردی نیست چون گرد و خاک میچسبه به پره های فن و با باد از بین نمیره

من قبلا یک سیستمی دیدم که تصویرش رو ضمیمه کردم ، همینظور که میبینید تمام قطعات داخل مایع خنک کننده غرق هستن
پس در نتیجه اسپری تمیز کننده مشابه این مایع غیر رسانا هم باید ساخته شده باشه

UnluckyInsidiousBunting-size_restricted.gif.4dda777ee889eb6023350f23d85b46b3.gif

قیمتش یا موجود بودنش هم مهم نیست از آمازون میگیرم نهایتا ، فقط میخوام مطمعن باشم به قطعات صدمه نزنه

برای تمیز کردن گرد و خاک اگر میخواهید میتونم راهنمایی کنم.

ولی اگر اومدید برد رو کثیف کردید و مثلا روش آب قند ریختید نه، راه حلی ندارم.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، HosseinRF گفته است :

برای تمیز کردن گرد و خاک اگر میخواهید میتونم راهنمایی کنم.

ولی اگر اومدید برد رو کثیف کردید و مثلا روش آب قند ریختید نه، راه حلی ندارم.

نه چیزی روی برد یا قطعات نریخته
صرفا برای تمیز کردن دوره ای گرد و خاک این سوال رو مطرح کردم
ممنون میشم راهنمایی کنید
لینک به دیدگاه

در در 23 شهریور 1399 در 10:13، intel-user گفته است :

عجب چیز باحالیه این. اگر کسی لینک یوتیوب از این داره بذاره بریم ببینیم😄

لینک به دیدگاه

سلام

دوست عزیز بنده طبق تجربه به شما و همه دوستان دیگه یک توصیه کلی دارم. برای تمیز کردن کیس و قطعاتش، بهترین راه اینه که شما کیس رو باز کنید و قطعاتی که گرد و غبار سنگین روش نشسته رو جدا کنید و دونه دونه تمیز کنید و مجددا جا بزنید. هیچ روشی برای دور زدن این ماجرا وجود نداره، نه اسپره خشک جوابه که بزنی خودش تمیز شه، نه باد گرفتن داخل سیستم، چه بسا اینا ممکنه به قطعات آسیب هم بزنن. بنده هر 6 ماه یک بار، یک روز کیسم رو باز می‌کنم و شروع می‌کنم به تمیز کردن، سر جمع 2 ساعت هم وقتمو نمی‌گیره. بعضی قطعات هم لازم نیست لزوما از کیس جدا بشن. مثلا من با جاروبرقی، یه لوله نازک میذارم رو سرِ مکنده و هیت سینکِ خنک‌کننده پردازنده رو تمیز می‌کنم، دیگه لازم نیست از جا درش بیارم. هر 6 ماه یک بار کیس رو تمیز کنید، نیازی به معجزه خاصی نیست.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، intel-user گفته است :

ممنون میشم راهنمایی کنید
سلام،

ابتدا اول از همه بگم که باید با قطعات کامپیوتر آشنایی و مهارت اسمبل رو به خوبی بلد باشید.

دوم، به هیچ وجه CPU رو از سوکت در نیاورید. توی همین فروم خیلی ها بودن که به خاطر این کار ضرر زیادی کردن و مجبور شدن CPU نو بخرند چون هزینه تعمیر از خود CPU بیشتر میشد.

سوم، تمام وسایل آهنی و برقی رو از خودتون دور کنید.(مثل انگشتر و ....).

چهارم، برق ساکن بدن خودتونو خارج کنید،  فکر کنم یکی از دوستان پیشنهاد داده بود که دست را به وسیله ای آهنی مثل حصار محافظ پنجره بزنید.باز مطمعن نیستم ، ولی این کارو کنید از هیچی بهتره.

پنجم، تمامی مایعات و جامدات خوراکی و چه غیر خوراکی رو از خود دور کنید. مثلا کنارتون چیپس و نوشابه نباشه. یا اسید و .... ها.

ششم، به رم هم دست نزنید. بذارید مثل آدم توی جاش بمونه.چون ممکنه به محل اشتباهی وصلش کنید و حالا بیا ببین کجا کار می کنه کجا نه؟

حالا شما به دو پیچ گوشتی 4 سو نیاز دارید ، یکی سایز متوسط و دیگری سایز کوچک. (سایز کوچک برای تعویض خمیر سیلیکون گرافیک لازمه. برای بعضی از کار ها هم نیاز میشه.) اگر میخواهید خمیر عوض کنید یک خمیر سرنگی بیاورید.(برای هر مصرف یک سرنگ کوچک. مثلا گرافیک و cpu به دو سرنگ کوچک نیاز داره. و cpu به یک عدد.) و برای تعویض خمیر به الکل سفید درصد بالا هم نیازه.(زیر 65 درصد نباشه. هرچی بیشتر بهتر😅.) گوش پاکن هم همینطور. دستمال کاغذی هم فراموش نشه.

بریم شروع کنیم:

ابتدا سیم پاور یا برق کامپیوتر را کشیده و تمامی سیم هارو در بیاورید. مثل سیم HDMI و USB و .... .

بعد کیس رو در مکان مناسبی بذارید.

حالا یک ظرف یا لیوان بیاورید.(لیوان پلاستیکی خوبه.یک چیزی که سفت و محکم باشه برای پیچ ها که گم کور نشن.)

خوب، اکنون با پیچ گوشتی سایز متوسط پیچ های درب های کیس رو باز کنید. معمولا هر در 2 تا پیچ داره.، آنها رو در ظرف بذارید ، سپس درب هارو باز کنید.

سپس ببینید از کدام سمت قطعات معلوم هستند. کیس را طوری قرار دهید که قطعات به سمت شما باشن و معلوم باشن.

حالا تمامی سیم های پاور را در بیاورید. (مثل سیم تغذیه مادربرد و cpu و گرافیک و dvd پلیر و هارد و ssd)

بعد پیچ های پاور رو باز کنید.(همون جایی که کابل تغذیه پاور بود و شما توی مرحله اول کشیدی حتما 4 یا 3 پیچ داره. اونا رو باز کن.) بعد پیچ هارو بذار توی ظرف.

سپس پاور رو خارج کنید.(اطمینان داشته باشید سیم پاور به هیچ قطعه وصل نیست وگرنه ممکنه به سوکت تغذیه ی قطعه یا کابل پاور آسیب بزنه.)

حالا نوبت خارج کردن گرافیکه. محلی که شما کابل HDMIL یا VGA یا ... رو متصل می کنید یک پیچ داره. اونو باز کنید.(حواستون باشه پیچ خود کارت گرافیکو باز نکنید. پیچ اتصال کیس به گرافیک رو باز کنید. اگر پیداش نکردید احتمالا یک قطعه آهنی محافظ داره که اونم پیچ شده. اول اونو باز کنید و بعد پیچ کارت گرافیکو. بعد پیچ هارو در ظرف بذارید.)

اکنون به محل اتصال کارت گرافیک و مادربرد نگاه کنید. یک قطعه پلاستیکی اضافه داره. معمولا سمت راست یا چپ محل اتصال هست. اون رو در حالت آزاد بزارید.(یادم نیست . ولی فکر کنم باید بدید بالا تا آزاد بشه شایدم پایین؟ خودتون تست کنید می فهمید.)

حالا محل اتصال گرافیک به مادربرد در حالت آزاد هست. اکنون باید گرافیک رو در بیاورید.(خیلی مراقب باشید اگر فشار زیادی وارد کنید هم به بورد و هم به گرافیک آسیب میزنه. معمولا باید بازی بازی کنی تا گرافیک در بیاد.)

بعد از خارج کردن گرافیک ، اونو در یک جای مطمعن و دور از وسایل خطرناک که بالا گفتم بذارید و ترجیحا زیرش یک دستمال کاغذی باشه و به سمت فن ها خوابیده بشه.

حالا پیچ های مادربرد رو به صورت ضربدری باز کنید.(مثلا اول سمت راست بالا و بعد سمت چپ پایین.این کار باعث کاهش فشار میشه.)

بعد مادربرد رو در بیاورید و حتما زیرش یک سطح نرم و بدون لرزش و بدون برق بزارید. مثل دستمال کاغذی.

حالا فن cpu رو باز کنید. اول برق فن رو باز کنید.(به محل اتصال فن دقت کنید. به صورت ضربدری پیچ های فن رو باز کنید.و مثلا یک دور یک پیچ رو باز کنید و بعد پیچ های دیگر سپس دوباره یک دور پیچ اول رو باز کنید. اگر این کارو نکنید به cpu فشار زیادی وارد میشه.)

سپس فن رو به پشت کنید و محلی که با cpu در ارتباط بود را تمیز کنید.(ابتدا یک دستمال رو به الکل آغشته کنید و روش بکشید. انقدر این کارو کنید تا هیچ اثری از خمیر نمونه.)

حالا به سراغ cpu برید. (به هیچ وجه cpu رو از محلش خارج نکنید. مسئولیت این کار با خودتون هست. بالا هم گفتم خارج کردن cpu از سوکت خیلی می تونه آسیب بزنه.) با دستمال کاغذی و الکل خمیر رو پاک کنید و جاهایی که سخت است با گوش پاکن آغشته به الکل خمیر رو پاک کنید.(مثلا بین سوکت و مادربرد یکسری جاها هست که به دلیل بودن رم و قطعات الکترونیکی نمیشه تمیز کرد و توش خمیر رفته.)

اکنون با گوش پاکن آغشته به الکل بیایید بورد رو تمیز کنید.(خیلی نرم بکشید.)

حالا بذارید باقی مانده الکل روی برد تبخیر بشه، پس برید سراغ گرافیک.

(اگر گرافیک مدل بالایی دارید و روی پیچ هاش یک برچسب داره یا گارانتی گفته باز کردن گرافیک باعث لغو شدن گارانتی میشه ، این کارو نکنید یا برید پیش گارانتی و بهشون خمیری که خریدید رو بدید تا براتون خمیر عوض کنن. معمولا گارانتی ها با باز شدن گرافیک ها به دست کاربر مخالف هستن) و اگر مثل من گرافیک داغون دارید که گارانتیش تموم شده یا .... می تونید این کارو کنید.

پیچ ها گرافیکو باز کنید و محلی که خمیر داره رو مثل همیشه با الکل تمیز کنید. حالا نگاه کنید گرافیک یک چیزی مثل cpu داره. روی اون خمیر بزنید و پیچ های گرافیک رو ببندید. (باز کردن و بستن پیچ ها به صورت ضربدری باشه.) اگر فن گرافیک کثیف بود یا صدا میداد بازش کنید و پشت فن یک سوراخ داره. توی اون روغن موتور بریزید و اضافش رو هم تمیز کنید.(دستتون به روغن موتور نخوره که هم بوی بدی میده هم برای پوست مضره.)

اگر گرافیک جدیدی دارید حتما چندین پد خمیر سیلیکون داره. توصیه می کنم اونا رو عوض کنید. و اگر هم به پد خمیر سیلیکونی دسترسی ندارید بهشون دست نزنید و بزارید سر جاشون.(این کارو بهتره به گارانتی بسپارید. چون کارت من قدیمی بود از این پد ها نداشت نداشت برای همین خودم این کارو کردم.)

حالا به سراغ هیت سینک بروید و اونو جدا کنید و اطمینان داشته باشید هیچی به جز هیت سینک در دست ندارید.(حتی سیم یا فن. همه ی اونا رو جدا کنید.) حالا هیت سینک رو زیر آب نیمه گرم بگیرید و تمیز کنید.(نیازی به شستن با صابون .... ها نیست. فقط آب کشی برای از بین بردن گرد و خاک.) اکنون برای جلوگیری از زنگ زدن احتمالی هیت سینک یا افزایش سرعت کار یا ... حتما با سشوار داغ خشک خشک کنید. انقدر روش سشوار بگیرید که یک قطره آب هم نداشته باشه. (ممکنه توی این مرحله کمی هیت سینک داغ بشه. نگران نباشید ، طبیعیه.)

بعد هیت سینک رو بزارید سر جاش. فن هارو هم با الکل و گوش پاکن پاک کنید. حالا تمامی قطعات گرافیکو بذارید سر جاش. اگر گرافیک خاک کرده بود میتونید با الکل و گوش پاکن تمیزش کنید.(مثل تمیز کردن مادربرد بذارید 5 دقیقه بمونه و الکلش تبخیر بشه. سپس سرهمش کنید و بذارید یک گوشه.) یادتون نره کابل تغذیه فن رو هم وصل کنید. وگرنه گرافیک بخار پز میشه.😂

خداروشکر کارمون با گرافیک تموم شد. حالا کیس رو حسابی با دستمال پارچه ای نم دار پاک کنید. روی قطعات باقی مونده مثل هارد اصلا دستمال نم دار نکشید و با دستمال خشک پاکشون کنید.

حالا فن های کیس رو باز کنید و حواستون باشه قبلش سیم هاشو باز کرده باشید. سپس برچسب فن رو اندکی باز کنید و روغن بزنید و روغن اضافه رو پاک کنید و برچسبو بزارید سر جاش. حتما نگاه کنید و اطمینان داشته باشید فن های جلو هوا رو به داخل میکشند و فن های عقب و بالا به بیرون. فن کنار کیس هم به بیرون هوا میکشه.

اکنون قطعات رو میزارید سر جاش و تمام مراحل رو به صورت معکوس انجام بدید. اول مادربرد رو ببندید و بعدش کابل های تغذیه و کابل sata رو وصل کنید. سپس گرافیکو وصل کنید و اگر سوکت تغذیه داره ، حتما کابل تغذیه اش رو وصل کنید.

بعد کابل های پایین مادربرد رو وصل کنید.(کابل های ارتباط به کیس که عملیات خاموش یا ری استارت رو انجام میده. یا مثلا کابل بوق.(همون کابلی که هنگام روشن شدن pc بوق بوق میکنه. و تهش هم یک اسپیکر ریز داره.) من که ندارم ولی شما شاید داشته باشید.

بعد درب کیس رو ببنید سپس کابل هارو وصل کنید و در آخر کابل تغذیه پاور.

آخیش تموم شد. هرگز نشه فراموش ، لایک نکردن خاموش🤣😂

به نظرم که آموزش کامل و جامعی بود. فکر کنم 2 ساعت طول کشید نوشتنش😂

نکاتی که گفتم رو رعایت کنید. اگر براتون سخت بود به تعمیر کار بدید. گرافیک رو هم به گارانتی. مراقب وصل کردن کابل های تغذیه باشید چون اگر اشتباه وصلشون کنید قطعا قطعات می سوزن.

به نظرم با یک دوربین از مراحل کار فیلم برداری کنید که یادتون نره چی رو به چی وصل کنید. و قبلش از سیم های اتصال کیس به مادربرد عکس بگیرید. چند بار عکس با فلش و چند با بدون عکس. چون اگر یادتون بره باید نیم ساعت سیم وصل کنید. ببینید کدوم کار میکنه؟😅

اگر مشکلی داشتید در این تاپیک بگید و قبل از حل کردن مشکل کیسو روشن نکنید وگرنه قطعات می سوزه. از محل اتصال کابل های تغذیه توی فروم عکس بفرستید یک وقت اشتباه نزنید.

در کل بگم که وقتی خودتون این کارو انجام میدید از تعمیر کار خیلی تمیز تر و بهتر در میاد. اگر دوست داشتید یکبار مهارت تمیز کردن رو به خوبی یاد بگیرید ، یک کیس قدیمی رو تمیز کنید هم گرد و خاک زیادی داره هم اگر قطعات رو اشتباه سوزوندید بهتون آسیب مالی زیادی نمیزنه.(در صورتی که این کیس استفاده نمیشه این کارو کنید. یک وقت کیس قدیمی که یکی استفاده میکنه رو منفجر نکنید.😂)

ببخشید اگر یکسری از جاها لحنم تند بود یا شمارو ناراحت کرد ، هدف بنده این بود که شما این مهارت رو به خوبی یاد بگیرید ، اصلا قصد توهین نداشتم.

اگر جایی رو متوجه نشدید بگید بهتون توضیح میدم. و اگر غلط املایی داشتم حتما بگید.(حجم متن زیاده کنترل کیفیت املایی کم میشه.)

تعویض خمیر سیلیکون (این آموزش برای لپتاپه ولی برای کامپیوتر هم مناسبه. ) پد خمیر سیلیکون

موفق باشید.❤️

لینک به دیدگاه

در 29 دقیقه قبل، HosseinRF گفته است :

هرگز نشه فراموش ، لایک نکردن خاموش

باید بگم که تاپیک توی گفتگو آزاده و نمیشه لایک کرد😂

ولی چون زحمت کشیدید من میرم کامنتی که جای دیگه گذاشتید رو لایک  میکنم.

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، miladhaerian گفته است :

باید بگم که تاپیک توی گفتگو آزاده و نمیشه لایک کرد😂

ولی چون زحمت کشیدید من میرم کامنتی که جای دیگه گذاشتید رو لایک  میکنم.

خودم بعد از نوشتن این پست یادم اومد😂🤦‍♂️

خیلی از شما ممنونم❤️🤗

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، intel-user گفته است :

ممنون میشم راهنمایی کنید
یادم رفت که بگم موقع بستن فن cpu هم می تونید فن هاشو روغن کاری کنید.

پیچ های فن رو هم با دقت ببندید. نه خیلی شل و نه خیلی محکم. اگر خیلی محکم ببندید احتمالا cpu اسیب ببینه. (یادمه یکی از دوستان یک cpu داشت که به خاطر سفت کردن پیچ ، cpu کار نمی کرد که با کمی شل کردن پیچ درست شد.)

موفق باشید.

ویرایش شده توسط HosseinRF
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، HosseinRF گفته است :

استاد اینی که شما نوشتی تمیز کردن دوره ای سیستم نیست

صفر شویی بهش میگن😂 یه نایلون خیاری هم تهش بکشیم رو قطعات به جای آکبند میشه فروخت 😁 

ولی انصافا دمت گرم دلم هم نیومد لایک نکنم مثه دوستمون رفتم لایکت کردم😉

ویرایش شده توسط Alirezatha
لینک به دیدگاه

در 37 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

استاد اینی که شما نوشتی تمیز کردن دوره ای سیستم نیست

صفر شویی بهش میگن😂 یه نایلون خیاری هم تهش بکشیم رو قطعات به جای آکبند میشه فروخت 😁 

ولی انصافا دمت گرم دلم هم نیومد لایک نکنم مثه دوستمون رفتم لایکت کردم😉

😂

خواهش میکنم.خیلی ممنونم ❤️

من خودم هر وقت احساس کنم سیستم کثیف شده این کارو میکنم قشنگ 6 ساعت وقت میگیره😅

لینک به دیدگاه

در 17 ساعت قبل، HosseinRF گفته است :

سلام...

در 18 ساعت قبل، Sandor گفته است :

سلام

دوست عزیز...

خیلی ممنون دوستان و تشکر ویژه از شما HosseinRF

عزیز بابت توضیحات کامل عالی بود من هم پست های دیگه شما رو لایک میکنم 💐

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...