رفتن به مطلب

xmp

Recommended Posts

سلام دوستان. میخواستم بدونم که حالت xmp چقدر تاثیر داره در کارایی سیستم و بازی ؟ الان من رم 3200 mhz دارم ولی xmp خاموشه و روی 2133mhz هستش میخواستم بدونم اگه فعال کنم فرق چشمگیری میکنه ؟

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

سلام، مدل دقیق مادربرد و پردازنده‌تون چیه؟

mother board : asus tuf z370 plus gaming ii 

cpu: core i5 9600 k

لینک به دیدگاه

اگر حالت xmp رو هم فعال کنید، باز هم رم‌های شما رو فرکانس 2666 کار می‌کنن. افزایش فرکانس رم تو پردازنده‌های اینتل خیلی تاثیری نداره ولی تو پردازنده‌های AMD چرا.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، AngelOfDeath گفته است :

سلام دوستان. میخواستم بدونم که حالت xmp چقدر تاثیر داره در کارایی سیستم و بازی ؟ الان من رم 3200 mhz دارم ولی xmp خاموشه و روی 2133mhz هستش میخواستم بدونم اگه فعال کنم فرق چشمگیری میکنه ؟

سلام دوست من.

فرکانس کاری رم شما از 2133 به 3200 میرسه و تاثیرش تو نرم افزارهایی ک نیاز ب دسترسی سریع ب فایل ها هست و بازی هایی ک کش زیادی دارن محسوسه.

تو بازی ها نهایت 2 الی 3 فریم تغییر کنه.
اگر رمتون خوب باشه وقتی xmp فعال بشه cl کمتر میشه این پارامتر تاثیر کاملا محسوسی تو کار با نرم افزارها داره.

مدل رم رو بفرمایید.

فعال کنید مطمعنا بهتر از غیرفعال بودنش هست.

در 12 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

اگر حالت xmp رو هم فعال کنید، باز هم رم‌های شما رو فرکانس 2666 کار می‌کنن. افزایش فرکانس رم تو پردازنده‌های اینتل خیلی تاثیری نداره ولی تو پردازنده‌های AMD چرا.

سلام دوست عزیز.
میشه بفرمایید چرا فرکانس روی 2666 قرار میگیره؟
تاثیر زیادی ک روی amd داره در چ موردی و در چ حدیه؟ چرا رو اینتل تاثیر زیادی نداره؟
ممنون میشم کامل توضیح بدید.
ممنون.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Ali Subi گفته است :

سلام دوست من.

فرکانس کاری رم شما از 2133 به 3200 میرسه و تاثیرش تو نرم افزارهایی ک نیاز ب دسترسی سریع ب فایل ها هست و بازی هایی ک کش زیادی دارن محسوسه.

تو بازی ها نهایت 2 الی 3 فریم تغییر کنه.
اگر رمتون خوب باشه وقتی xmp فعال بشه cl کمتر میشه این پارامتر تاثیر کاملا محسوسی تو کار با نرم افزارها داره.

مدل رم رو بفرمایید.

فعال کنید مطمعنا بهتر از غیرفعال بودنش هست.

سلام دوست عزیز.
تاثیر زیادی ک روی amd داره در چ موردی و در چ حدیه؟ چرا رو اینتل تاثیر زیادی نداره؟
ممنون میشم کامل توضیح بدید.
ممنون.

Gskill Trident Z RGB 16GB 8GBx2 3200Mhz خیلی ممنون از توضیحاتتون دوستان. بعدش یه چیز دیگه وقتی  xmp فعال بود سیستمم هنگ میکرد بعد از اینه بایوسو دیفالت کردم xmp هم خاموش شد و دیگه هنگ نکرد. میخواستم بدونم هنگ کردن به xmp ارتباط داشته ؟

لینک به دیدگاه

یبار رو حالت دستی فرکانس رم روی 3200 یا 3400 بزارید ببینید اوکی میشه

رم 2400 دارم فعلا رو 3000 دارن کار میکنن😊

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Ali Subi گفته است :

سلام دوست عزیز.

چون پردازنده اینتل بیش از این فرکانس رو پشتیبانی نمی‌کنه ولی پردازنده‌های ای ام دی چرا

در 13 دقیقه قبل، AngelOfDeath گفته است :

میخواستم بدونم هنگ کردن به xmp ارتباط داشته ؟

سیستمتون با رم تو این فرکانس نمی‌تونه کار کنه. عملا نیازی ندارید به اون افزایش فرکانس مگر با نرم‌افزارهایی کار کنید که فرکانس رم درشون تاثیر زیادی داشته باشه ولی توی گیم خیلی تاثیر نداره

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Sandor گفته است :

چون پردازنده اینتل بیش از این فرکانس رو پشتیبانی نمی‌کنه ولی پردازنده‌های ای ام دی چرا

سیستمتون با رم تو این فرکانس نمی‌تونه کار کنه. عملا نیازی ندارید به اون افزایش فرکانس مگر با نرم‌افزارهایی کار کنید که فرکانس رم درشون تاثیر زیادی داشته باشه ولی توی گیم خیلی تاثیر نداره

نه عزیز ربطی نداره اینجا مهم مادربرده که از این فرکانس پشتیبانی میکنه

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، AngelOfDeath گفته است :

Gskill Trident Z RGB 16GB 8GBx2 3200Mhz

شما بایوس رو اپدیت کنید. به احتمال بسیار زیاد اوکی میشه.
نه قابلیت xmp رو شرکت قرار داده ک بتونید استفاده کنید برای رسیدن ب فرکانس های بالاتر و مشکلی تو روشن کردنش نباید باشه.

اگر بعد از اپدیت کردن با روشن کردنش سیستم هنگ میکنه مین رو ببرید گارانتی.

در 5 ساعت قبل، Sandor گفته است :

پردازنده اینتل پشتیبانی نمیکنه؟!!!
ینی من 4 ساله با 3200 دارم کار میکنم پردازنده اینتلم نسل 6 کار نکرده؟!

.

بخاطر دادن اطلاعات غلط پستتون رو گزارش میکنم.

اگر در مورد چیزی اطلاعات کافی ندارید نیاز نیست ب دوستان مشاوره غلط بدید.

ویرایش شده توسط Ali Subi
لینک به دیدگاه

در 38 دقیقه قبل، Ali Subi گفته است :

بخاطر دادن اطلاعات غلط پستتون رو گزارش میکنم.

اگر در مورد چیزی اطلاعات کافی ندارید نیاز نیست ب دوستان مشاوره غلط بدید.

باشه

فقط قبلش از سرچ گوگل هم استفاده کنید:

این برای اینتل 9600k و این هم برای AMD R5 3600

رم بنده هم مکس فرکانسش 3000 هست و تو سیستم هم 3000 نشون میده ولی عملا تا همون 2666 کار می‌کنه

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز ، توی گیم بین ۵ تا ۱۰ فریم تاثیر داره.

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، Sandor گفته است :

فکر کنم نظر شما هم درست باشه. چند سال قبل هم این موضوع خوندم. مثلا رم من باس 3200 است و مادر برد هم ساپورت میکنه ولی cpu اینتل i7 6950x با اون یال کوپالش ،  فرکانسی که میتونه با رم ارتباط برقرار کنه 2400 است. البته شاید من هم اشتباه کنم. چون تو مشخصات فنی سی پی یو اینو نوشته.

یه مدت xmp فعال کرده بودم تو بازی تاثیری نداشت ولی بعضی از نرم افزار تا 30 درصد تاثیر داشت. الان خیلی وقت رو دیفالت گذاشتم.

ویرایش شده توسط ali-0098
لینک به دیدگاه

در 45 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

باشه

فقط قبلش از سرچ گوگل هم استفاده کنید:

این برای اینتل 9600k و این هم برای AMD R5 3600

رم بنده هم مکس فرکانسش 3000 هست و تو سیستم هم 3000 نشون میده ولی عملا تا همون 2666 کار می‌کنه

سلام

اون 2666 استاندارد jedec هست و فرکانس بالاتر از اون (چه با xmp چه با تنظیمات دستی) اورکلاک محسوب میشه یعنی وارانتی هم باطل میشه (تو ایران که به هر جهت وجود نداره و تو خارج هم سخت نمیگیرن به این قضیه ) . مموری کنترلر نسل9 اینتل راحت از پس فرکانس +5000 هم بر میاد و گلوگاه اصلی در واقع مادربرد و چیپست هست. مثلاً b360 فقط تا 2666 ولی سری z حتی 4000 به بالارو هم پشتیبانی میکنه . 

لینک به دیدگاه

https://sakhtafzarmag.com/آموزش-سخت-افزار-آشنایی-با-فناوری-intel-xmp-در-رم/

@ali-0098 @Sandor

دوستان اگه حوصله داشتید این مقاله رو مطالعه کنید توضیحات قابل قبولی در مورد xmp میده

اگرم حوصله ندارید من خودم اینجا یه مثال براتون میزنم

این قطعاتی هست که داریم:

رم 3600

مادربردی که تا فرکانس 3200 پشتیبانی میکنه

پردازنده که تا 2666 پشتیبانی میکنه

بدون xmp رم ها در فرکانس 2666 کار میکنن

اگه xmp روشن شه رم ها در فرکانس 3200 کار میکنن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

خدمت دوستان باید بگم که اون فرکانس 2666 که در اون پیج اینتل برای پردازنده 9600K (و البته دیگر پردازنده ها) نوشته شده حداکثر ساپورت اون پردازنده نیست، هم عملی ثابت شده و هم در تئوری گفته نشده که اون فرکانس حداکثرِ ساپورت هست(اگر قرار بود باشه از عبارت Max استفاده میکردن برای بیان اون فرکانس، مثل عین سطر پایینترش که برای تعداد کانال های رم نوشتن Max channel مساوی هست با 2 ، منظورم اینه که استفاده از کلمه max رو بلد بودن برای مورد پایینیش، پس برای بالاییش هم میتونستن Max بذارن اگه لازم بود:D )، برخی رکوردهای فرکانس رم DDR4 بالای 4400 مگاهرتز هم روی 9600k زده شده. جور دیگه ای براتون میگم، اون 2666 حداکثر میزانی هست که مادربرد و پردازنده شما میتونن بطور اتوماتیک و بدون هیچ تنظیمات خاصی وقتی تازه رم رو روی سیستم انداختین بوت کنن(مثلا وقتی تازه سیستم رو جمع کردین و بار اول میخواین بوت کنین یا وقتایی که میخواید بدون هیچ تنظیماتی از قطعات استفاده کنین). تا جایی که مادربردتون ساپورت کنه امکان استفاده از فرکانس XMP وجود داره در این مورد.

استفاده از XMP هم باعث از بین رفتن گارانتی نمیشه در حال حاضر(در اوایل معرفی این فناوری مشکلاتی با رم های تریپپل چنل وجود داشت که باعث به مشکل خوردن پردازنده های سوکت 1366 میشد، اون موقع موقتا"  مشکلاتی برای گارانتی وجود داشت)، اگر اینطور نبود شرکت های تولید کننده رم که اکثرا" پارتنر های اینتل  هستن نمیتونستن رم های فرکانس بالاشون رو بفروشن چون هیچ توجیهی نمیداشت برای خریدار، اصلا اختراع XMP با خود اینتل بوده. به جز XMP،  الان حتی در پردازنده های K اورکلاک کردن خود پردازنده هم گارانتی اینتل رو باطل نمیکنه:D حتی برخی اورکلاکرها حتی وقتی پردازنده سری K میخرن و بیشتر از 200 مگاهرتز روی همه هسته هاش اورکلاک نشه میتونن  بفرستن اینتل براشون تعویض کنه چون این امر نشونه ی سیلیکون ضعیف هست، دیگه مثل سابق نیست شرایط گارانتی اینتل و شدیدا" مشتری مدار شدن و اصلا معنی سری K رو تضمینِ اورکلاک قرار دادن، به قول برخی دوستان اورکلاکرِ معروف : شما فقط پردازنده رو نصف نکرده باشی میتونی به گارانتی مراجعه کنی و کارت رو راه میندازن:D

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

در 30 دقیقه قبل، Farjam گفته است :

سلام

خدمت دوستان باید بگم که اون فرکانس 2666 که در اون پیج اینتل برای پردازنده 9600K (و البته دیگر پردازنده ها) نوشته شده حداکثر ساپورت اون پردازنده نیست، هم عملی ثابت شده و هم در تئوری گفته نشده که اون فرکانس حداکثرِ ساپورت هست(اگر قرار بود باشه از عبارت Max استفاده میکردن برای بیان اون فرکانس، مثل عین سطر پایینترش که برای تعداد کانال های رم نوشتن Max channel مساوی هست با 2 ، منظورم اینه که استفاده از کلمه max رو بلد بودن برای مورد پایینیش، پس برای بالاییش هم میتونستن Max بذارن اگه لازم بود:D )، برخی رکوردهای فرکانس رم DDR4 بالای 4400 مگاهرتز هم روی 9600k زده شده. جور دیگه ای براتون میگم، اون 2666 حداکثر میزانی هست که مادربرد و پردازنده شما میتونن بطور اتوماتیک و بدون هیچ تنظیمات خاصی وقتی تازه رم رو روی سیستم انداختین بوت کنن(مثلا وقتی تازه سیستم رو جمع کردین و بار اول میخواین بوت کنین یا وقتایی که میخواید بدون هیچ تنظیماتی از قطعات استفاده کنین). تا جایی که مادربردتون ساپورت کنه امکان استفاده از فرکانس XMP وجود داره در این مورد.

استفاده از XMP هم باعث از بین رفتن گارانتی نمیشه در حال حاضر(در اوایل معرفی این فناوری مشکلاتی با رم های تریپپل چنل وجود داشت که باعث به مشکل خوردن پردازنده های سوکت 1366 میشد، اون موقع موقتا"  مشکلاتی برای گارانتی وجود داشت)، اگر اینطور نبود شرکت های تولید کننده رم که اکثرا" پارتنر های اینتل  هستن نمیتونستن رم های فرکانس بالاشون رو بفروشن چون هیچ توجیهی نمیداشت برای خریدار، اصلا اختراع XMP با خود اینتل بوده. به جز XMP،  الان حتی در پردازنده های K اورکلاک کردن خود پردازنده هم گارانتی اینتل رو باطل نمیکنه:D حتی برخی اورکلاکرها حتی وقتی پردازنده سری K میخرن و بیشتر از 200 مگاهرتز روی همه هسته هاش اورکلاک نشه میتونن  بفرستن اینتل براشون تعویض کنه چون این امر نشونه ی سیلیکون ضعیف هست، دیگه مثل سابق نیست شرایط گارانتی اینتل و شدیدا" مشتری مدار شدن و اصلا معنی سری K رو تضمینِ اورکلاک قرار دادن، به قول برخی دوستان اورکلاکرِ معروف : شما فقط پردازنده رو نصف نکرده باشی میتونی به گارانتی مراجعه کنی و کارت رو راه میندازن:D

یه توضیح کامل و تخصوصی به زبان کاملا" ساده و مفهومی ... دمت گرم داداش :دی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...