رفتن به مطلب

مشکل بد سکتور درست کردن هارد دیسک

Arash21
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

دوستان ما حدود هشت نه ماه پیش یه دستگاه دی وی ار برای دوربین مدار بسته خریدیم ولی چون چند ماه استفاده نکردیم من رفتم هارد دیسک توی دستگاه رو در اوردم گذاشتم روی سیستم تا حدود دو ماهی میشه دارم استفادش میکنم بازی روش نریختم ولی همه فایل هامو داخلش دانلود میکنم و ذخیره میکنمزمدل هارد دیسک هم اینهst1000vm002 هارد سیگیت هست یک ترابایت و 5900 دور بر دقیقه طبق برنامه کریستال دیسک من چون کجکاو بودم مشخصات هارد رو بدونم این برنامه رو نصب کردم دیدم تو تب بالایی هارد دیسک اولیم که وسترن آبی هست وصعیتش رو زده good اس اس دی هم اوکی است ولی وصعیت هارد سیگیت کاشن هست که معنیش رو خودتون باید بدونیدد یعین نیاز به احتیاط بعد دیدم نوشته که چند تا سکتور ریلوکیتد شدن بعد از کمی تحقیق فهمیدن همون بدسکتور هست اومدن با hd tune یه تست کوییک انجام دادم همه چی اوکی بود ولی وقتی تست عاد انجام دادم بعد از چک کردن حدود 700 گیگ از هارد نمیدونم خودم متوفقش کردم یادم نیست یا خودش وایساد دیگه چک نکرد فقط یادمه چهار پنج تا بلوک به رنگ قرمز در اومدن بعد از تست دیگه وصعیت هارد کاشن نبود و به حالت unknown در اومد در ضمن یه ببخشی هم کهه قبل از تست مشکلی نداشت بعد از تست دچار مشکل شد انگار بیشتر بد سکتور دست کرد من زیاد سر در نمیارم اگر شما بلبدید این مشکل نرم افزاریه یا سخت افزاریه  چون تا حالا یمبار هم اسیب فیزیکی ندیده فقط من چون یکم با پارتیشن ها ور میرم مثلا یه پارتیشن میسازم بعد دوباره برش میگردونم شاید مشکل ازین باش کارام رو هم با نرم افزرا های جانبی مثل aomei partition assistent انجام میدم الان دو تا پارت 50 گیگ و یک 831 گیگ دارم این مشکل بد سکتور رو چه طوری حل کنم؟

عکس اولی قبل از تست و دومی بعد از تست هست

2020.10.20-18.43.png

2020.10.20-22.56.png

ویرایش شده توسط Arsham mahmoode
لینک به دیدگاه

یکبار فرمت سطح پایین کن ، به احتمال خیلی زیاد برطرف میشه ، کابل ساتای هارد رو عوض کن ،  سلامت پاور هم چک کن 

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Hamed.Madadi گفته است :

یکبار فرمت سطح پایین کن ، به احتمال خیلی زیاد برطرف میشه ، کابل ساتای هارد رو عوض کن ،  سلامت پاور هم چک کن 

کابل ساتا اصلی تو خود مادربرد بود و واسه اون یکی هارد مشکلی نداره سلامت پاور رو نمیدونم چجوری چک کنم پاور خوبی هست 650 وات گلد برند گرین هست سری uk سیستم هم رو هم خوب میکشه رم و کارت گرافیک رو هم باهاش اوکلاک کردم مشکلی نداشت این کاری که گفتی رو هم انجام میدم ببینم چی میشه خیلی ممنون

لینک به دیدگاه

سلام

این هارد ضربه خورده و تعداد سکتور معیوب هم خیلی زیاده به احتمال 90 درصد این هارد ریفر بوده و به اصطلاح از این سری هارد های فرغونی هستش 😁 و براتون رو دی وی آر بستن.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اکثر این صنف دوربین مدار بسته ها دنبال هارد ارزون هستن و اکثریت هارد ریفر دارن🙂

ویرایش شده توسط masooyan
لینک به دیدگاه

در در 1 آبان 1399 در 10:25، masooyan گفته است :

سلام

این هارد ضربه خورده و تعداد سکتور معیوب هم خیلی زیاده به احتمال 90 درصد این هارد ریفر بوده و به اصطلاح از این سری هارد های فرغونی هستش 😁 و براتون رو دی وی آر بستن.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اکثر این صنف دوربین مدار بسته ها دنبال هارد ارزون هستن و اکثریت هارد ریفر دارن🙂

بله ممکنه مدل هاردش رو که جایی ندیدم خود هارد هم بعضی موقع یه سر صدای خش خش میداد که از فن ها کیس بلندتر بود باید یکم تکونش میدادی تا وای میساد امروز هم که خواستم فرمت سطح پایین بزنم دیدم پارتیشن هاش از دسترس خارجه تمام فایل های روش غیرقابل دسترس شدن توی hdtune چیزی نشون نمیده سیستم رو کلا هنگی کرد مجبور شدم از برق بکشمش بیرون از کیس درش بیارم😐😐

هارد به مشکل جدی خورده بعد از اینکه خواستم فایل هارو به هارد دیگم انتقال بدم تا فرمت لول پایین بزنم انتقال نداد و هنگ کرد و بعد ازینکه از کامپیوتر جداش کردم فرداش دوباره وصلش کردم شناسایی نشد رفتم تو پارتیشن اسیستنت دیدم وضعیتشرو زده نامشخص اومدم کابل ساتا رو برعکس زدم یعین اون سری که مادربرد زده رو زدم به هارد ایندفه درست شد و سیستم مشکلی نداشت شناساییش کرد بعد یهو مثل قبل هنگی شد و هیچی کار نکرد حتی سیستم خاموش هم نمیشد پاور رو خاموش کردم بعد دوباره سیبستم رو روشن کردم فکر کنم پنج دقیقه طول شد ویندوز بیاد بالا قبلا زیر 5 ثانیه ویندو میومد بالا بعدش پسورد رو وارد کردم صفحه دسکتاپ کامل سیاه بود هیچی معلوم نبود ctrl+alt+del رو گرفتم رفتم تسک منیجر دیدم اس اس دی که ویندوز روشه روی 0 درصده هارد وسترن هم همینطور ولی هارد که مشکل داره رو 100 درصده چند بار دیگه ام ریستارت کردم همینجوری بود اصلا اس اس دی کار نمیکرد که صفحه دسکتاپ بخواد بیاد بالا چه وصعی شده این که اینجوری نبود با نرم افزار تست بد سکتوری گرفتم اینجوری شد😑😑

ویرایش شده توسط Arsham mahmoode
لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Arsham mahmoode گفته است :

هارد به مشکل جدی خورده بعد از اینکه خواستم فایل هارو به هارد دیگم انتقال بدم تا فرمت لول پایین بزنم انتقال نداد و هنگ کرد و بعد ازینکه از کامپیوتر جداش کردم فرداش دوباره وصلش کردم شناسایی نشد رفتم تو پارتیشن اسیستنت دیدم وضعیتشرو زده نامشخص اومدم کابل ساتا رو برعکس زدم یعین اون سری که مادربرد زده رو زدم به هارد ایندفه درست شد و سیستم مشکلی نداشت شناساییش کرد بعد یهو مثل قبل هنگی شد و هیچی کار نکرد حتی سیستم خاموش هم نمیشد پاور رو خاموش کردم بعد دوباره سیبستم رو روشن کردم فکر کنم پنج دقیقه طول شد ویندوز بیاد بالا قبلا زیر 5 ثانیه ویندو میومد بالا بعدش پسورد رو وارد کردم صفحه دسکتاپ کامل سیاه بود هیچی معلوم نبود ctrl+alt+del رو گرفتم رفتم تسک منیجر دیدم اس اس دی که ویندوز روشه روی 0 درصده هارد وسترن هم همینطور ولی هارد که مشکل داره رو 100 درصده چند بار دیگه ام ریستارت کردم همینجوری بود اصلا اس اس دی کار نمیکرد که صفحه دسکتاپ بخواد بیاد بالا چه وصعی شده این که اینجوری نبود با نرم افزار تست بد سکتوری گرفتم اینجوری شد😑😑

دوست عزیز

کار هاردتون تمومه، دیگه خرابه و دیگه کاریش نمیشه کرد، تا نزده اس اس دی و بقیه سیستم شما رو به فنا نداده، از سیستم جداش کنید و یک هارد جدید تهیه کنید.

لینک به دیدگاه

در در 3 آبان 1399 در 19:56، ARMIN گفته است :

دوست عزیز

کار هاردتون تمومه، دیگه خرابه و دیگه کاریش نمیشه کرد، تا نزده اس اس دی و بقیه سیستم شما رو به فنا نداده، از سیستم جداش کنید و یک هارد جدید تهیه کنید.

اره جداش کردم الان سیستم مشکلی نداره ولی دوتا سوال بد سکتوری سرایت هم میکنه؟دلیل این اتفاق چی بوده ؟

در در 3 آبان 1399 در 22:41، Arsham mahmoode گفته است :

اره جداش کردم الان سیستم مشکلی نداره ولی دوتا سوال بد سکتوری سرایت هم میکنه؟دلیل این اتفاق چی بوده ؟

من خیلی با درایو ها ور میرفتم مثلا یه پارتیشن درست میکردم بعد دوباره برش میگردوندم با نرم افزرا های جانبی نه خود ویندوز الان اون ییکی هاردم وصعیتش good هست ولی توی برنامه همچین چیزی دیدم خطری نداره؟

relocated sector count   current(200)    worst(200)  threshold(51

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Arsham mahmoode گفته است :

من خیلی با درایو ها ور میرفتم مثلا یه پارتیشن درست میکردم بعد دوباره برش میگردوندم با نرم افزرا های جانبی نه خود ویندوز الان اون ییکی هاردم وصعیتش good هست ولی توی برنامه همچین چیزی دیدم خطری نداره؟

relocated sector count   current(200)    worst(200)  threshold(51

نباید با پارتیشن ها ور برید. یکی از عوامل بوجود اومدن بدسکتور استفاده از هرچیزی به غیر از خود ویندوز برای پارتیشن بندی است. بهترین پارتیشن کن خود ویندوزه و نرم افزار های ثالث هرچقدر خوب باشن به خوبی ویندوز از پس این کار بر نمیان. یکی دیگر از عوامل بوجود اومدن بدسکتور ضربه فیزیکیه، یکی دیگه اش پاور نامرغوب یا خرابه، یه دلیل دیگه اش ضعف چیپست مادربرده، و خلاصه دلایل میتونه مختلف باشه.

در مورد هارد دیگری که فرمودین بهترین کار استفاده از نرم افزار HD Sentinel است و گزارش صفحه اول آن.

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، ARMIN گفته است :

نباید با پارتیشن ها ور برید. یکی از عوامل بوجود اومدن بدسکتور استفاده از هرچیزی به غیر از خود ویندوز برای پارتیشن بندی است. بهترین پارتیشن کن خود ویندوزه و نرم افزار های ثالث هرچقدر خوب باشن به خوبی ویندوز از پس این کار بر نمیان. یکی دیگر از عوامل بوجود اومدن بدسکتور ضربه فیزیکیه، یکی دیگه اش پاور نامرغوب یا خرابه، یه دلیل دیگه اش ضعف چیپست مادربرده، و خلاصه دلایل میتونه مختلف باشه.

در مورد هارد دیگری که فرمودین بهترین کار استفاده از نرم افزار HD Sentinel است و گزارش صفحه اول آن.

این هم از گزارش صفحه اول نرم افزار همه چی خوبه فقط اون 96 درصده ماله اس اس دیم نگرانم میکنه

2020.10.24-15.00.png

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Arsham mahmoode گفته است :

این هم از گزارش صفحه اول نرم افزار همه چی خوبه فقط اون 96 درصده ماله اس اس دیم نگرانم میکنه

نه مشکلی نیست، اس اس دی سالمه، اس اس دی مثل هارد نیست اون درصدش پایین بیاد دلیل بر خرابی نیست صرفا نشانگر گذر عمره حافظه های nand هست. کاملا درایوتون سالمه.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...
در در 4 آبان 1399 در 17:24، ARMIN گفته است :

نه مشکلی نیست، اس اس دی سالمه، اس اس دی مثل هارد نیست اون درصدش پایین بیاد دلیل بر خرابی نیست صرفا نشانگر گذر عمره حافظه های nand هست. کاملا درایوتون سالمه.

ارمین جام میتونی یه توضیحی دربره این نوع مشکل بدی یه فلش 32 گیگ داشتم هیچ مشکلی نداشت سالم بود فقط چند ماه پیش به رسیور وصلش کردم   و از شبکه توشه یه فایل اموزشی دانلود کردم ولی چون لپتاپ رو فروخته بودم چیزی نداشتم ازش استفاده کنم اینم عرض کنم من چیزیس به نام حواس ندارم همیشه فلش هارو میذارم تو جیبم بعد یادم میره لباس رومیذارم تو لباسشویی😁😁

دیروز فلش رو تو یگی از جیب هام پیدا کردم وصلش کردم به کامپیوتر پیغام داد که اول باید فرمت کنی تا بتونی ازش استفاده کنی فرمتش نکردم بعدش سیستم مثل همون دفعه قبلی هنگ کرد و صفحه سیاه شد از تو تسک منیجر رفتارش مثل همون هارد بود روی 100 درصد بود ولی بقیه هارد و اس اس دی 0 درصد بودن جداش که میکنم صفحه برمیگرده و همه چی عادی میشه 

اینا به دلیل بد سکتور هست ؟ 

اگر فلش یا مموری خیس بشه ولی بعد از خشک شدن استفاده بشه هم مشکل واسش پیش میاد چون یه جا خوندم تا وقتی وسیله برقی حتی فلشو مموری به برق وصل نباشن مشکلی ندارن اگر خیس بشن

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، Arsham mahmoode گفته است :

ارمین جام میتونی یه توضیحی دربره این نوع مشکل بدی یه فلش 32 گیگ داشتم هیچ مشکلی نداشت سالم بود فقط چند ماه پیش به رسیور وصلش کردم   و از شبکه توشه یه فایل اموزشی دانلود کردم ولی چون لپتاپ رو فروخته بودم چیزی نداشتم ازش استفاده کنم اینم عرض کنم من چیزیس به نام حواس ندارم همیشه فلش هارو میذارم تو جیبم بعد یادم میره لباس رومیذارم تو لباسشویی😁😁

دیروز فلش رو تو یگی از جیب هام پیدا کردم وصلش کردم به کامپیوتر پیغام داد که اول باید فرمت کنی تا بتونی ازش استفاده کنی فرمتش نکردم بعدش سیستم مثل همون دفعه قبلی هنگ کرد و صفحه سیاه شد از تو تسک منیجر رفتارش مثل همون هارد بود روی 100 درصد بود ولی بقیه هارد و اس اس دی 0 درصد بودن جداش که میکنم صفحه برمیگرده و همه چی عادی میشه 

اینا به دلیل بد سکتور هست ؟ 

اگر فلش یا مموری خیس بشه ولی بعد از خشک شدن استفاده بشه هم مشکل واسش پیش میاد چون یه جا خوندم تا وقتی وسیله برقی حتی فلشو مموری به برق وصل نباشن مشکلی ندارن اگر خیس بشن

سلام دوست عزیز،

بعضی از فلش مموری ها اصطلاحا SoC هستند، سایز کوچکی دارند و کل مدارشون داخل یک چیپ چسبیده به برد. این نوع فلش ها سرعت Write بسیار پایینی دارند و ارزان قیمت هستند، همچنین ضد آب هستند. اگر از این نوع فلش ها باشه، شستشو هیچ مشکلی نیست، به محض خشک شدن می تونید ازش استفاده کنید. اما اغلب فلش مموری های پرفورمنس بالا، ضد آب نیستند، سرعت خوبی دارند و شستنشون "میتونه" خرابشون کنه. فلش مموری بد سکتور نمی گیره ولی حافظه اش می تونه خراب بشه، بیشتر خرابی فلش مموری از بخش پاور ورودی هست، اگر به دستگاه هایی وصل بشن که "توانی" کمتر یا بیشتر یا با نوسان بهشون داده بشه، و از سطح تحملشون خارج بشه، عموما بهشون آسیب می زنه. یه درصدی هم شانسه که خراب میشن، یعنی لای پر غو هم ازشون نگه داری کنی، یه دفعه کار نمی کنن.

اصولا دوام فلش مموری قابل اتکا نیست. هیچ وقت چیز مهمی برای طولانی مدت روشون نباید گذاشت. صرفا بدرد جابه جایی اطلاعات در مدت زمان کوتاه می خورن.

لینک به دیدگاه

• 6 ماه بعد...

@ARMIN

درود

بعد از چند ماه به سرم زد دوباره هارد رو وصل کنم اینبار سیستم بدون وقفه کندی و خطا بوت شد و در ویندوز هستم برنامه ها هارد رو شناسایی نمیکنن فقط نوشته یه دستگاه ساتا وصل شده خواستم فرمت سطح پایین کنم میگه این دستگاه رو نمیشه فرمت کرد چون سایزش از 63355 سکتور کمتره

توی خود برنامه ویندوز هم اینو میگه (وقتی میزنم initialize

برنامه easeu که اصلا چیزی شناسایی نمیکنه

برنامه aomei که میشه initialize کرد ولی فایده نداره صفر کیلوبایت نشون میده

image.thumb.png.083df411d8b5b27095bc94c208ab365f.png

image.thumb.png.cb976870a12eae6a78601efc22a946f3.png

image.thumb.png.691a548af5f78b52c133b74462870597.png

لینک به دیدگاه

در ۶ دقیقه قبل، YUNKI گفته است :

@ARMIN

درود

بعد از چند ماه به سرم زد دوباره هارد رو وصل کنم اینبار سیستم بدون وقفه کندی و خطا بوت شد و در ویندوز هستم برنامه ها هارد رو شناسایی نمیکنن فقط نوشته یه دستگاه ساتا وصل شده خواستم فرمت سطح پایین کنم میگه این دستگاه رو نمیشه فرمت کرد چون سایزش از 63355 سکتور کمتره

توی خود برنامه ویندوز هم اینو میگه (وقتی میزنم initialize

برنامه easeu که اصلا چیزی شناسایی نمیکنه

برنامه aomei که میشه initialize کرد ولی فایده نداره صفر کیلوبایت نشون میده

داداش من که آبان پارسال بهت گفتم کار هاردت تمومه. خراب شده. الان انتظار معجزه داشتی؟

بعنوان دکور میتونی ازش استفاده کنی.

لینک به دیدگاه

در 15 دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

داداش من که آبان پارسال بهت گفتم کار هاردت تمومه. خراب شده. الان انتظار معجزه داشتی؟

بعنوان دکور میتونی ازش استفاده کنی.

هارد گرون شده قبول کردنش سخته میبرم بیرون خردش میکنم ببینم چی داخلشه

لینک به دیدگاه

در ۱۴ دقیقه قبل، YUNKI گفته است :

هارد گرون شده قبول کردنش سخته میبرم بیرون خردش میکنم ببینم چی داخلشه

تو رنج های پایین قیمت هارد برگشته سر جاش.

خردش می کنی مراقب باش دیسک نشکنه. حاوی جیوه است و سرطان زا. دستم خواستی بهش بزنی با دستکش بزن. دیسک فوق العاده زیباست.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...