رفتن به مطلب

کارکردن Ryzen 7 3700x در فرکانس 4.2

digdig
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام یه سیستم نو گرفتم. حدود دو روز است دارم استفاده میکنم. مشخصات سیستم

Ryzen 7 3700x

Asus prime x570-p

Ram 16 GB 3200

فرکانس پایه سی پی یو من 3.5 گیگاهرتز است ولی همانطور که در عکس میبینید فرکانس سی پی یو همیشه بالای 4 گیگاهرتز است حتی در حالتی که در ویندوز هیچ برنامه ای باز نیست و عملا از سی پی یو مصرفی نمیشه. داخل تنظیمات بایوس هم خیلی جستجو کردم ولی نفهمیدم چطور میشه این اورکلاک را خاموش کرد. این حالت برای این سی پی یو طبیعی است؟ در دراز مدت به سی پی یو آسیب نمیزنه؟ کدوم برنامه مقدار واقعی فرکانس و دما را نشون میده؟

Untitled.png

ویرایش شده توسط digdig
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، digdig گفته است :

Ryzen 7 3700x

Asus prime x570-p

Ram 16 GB 3200

فرکانس پایه سی پی یو من 3.5 گیگاهرتز است ولی همانطور که در عکس میبینید فرکانس سی پی یو همیشه بالای 4 گیگاهرتز است حتی در حالتی که در ویندوز هیچ برنامه ای باز نیست و عملا از سی پی یو مصرفی نمیشه. داخل تنظیمات بایوس هم خیلی جستجو کردم ولی نفهمیدم چطور میشه این اورکلاک را خاموش کرد. این حالت برای این سی پی یو طبیعی است؟ در دراز مدت به سی پی یو آسیب نمیزنه؟ کدوم برنامه مقدار واقعی فرکانس و دما را نشون میده؟

Untitled.png

سلام

از نظر فنی هیچ ایرادی نداره، اتفاقا اینطوری پردازنده شما سریع تر هم هست. البته قطعا در حالت پیش فرض فرکانس پایه روی 3.6 هست ولی ظاهرا یا تنظیم اورکلاک اتوماتیک ماردبورد روشنه یا بصورت دستی داخل بایوس مقدارش تغییر کرده و جالبه که بوست این پردازنده 4.4 هست و نه 4.35 .

همون cpu-z داره درست نشون میده.

برای کار کردن در حالت پیش فرض باید برید داخل بایوس قسمت AI tweaker و مقدار multiplier ( cpu core ratio ) رو روی auto قرار بدید.

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Blueman6 گفته است :

سلام

از نظر فنی هیچ ایرادی نداره، اتفاقا اینطوری پردازنده شما سریع تر هم هست. البته قطعا در حالت پیش فرض فرکانس پایه روی 3.6 هست ولی ظاهرا یا تنظیم اورکلاک اتوماتیک ماردبورد روشنه یا بصورت دستی داخل بایوس مقدارش تغییر کرده و جالبه که بوست این پردازنده 4.4 هست و نه 4.35 .

همون cpu-z داره درست نشون میده.

برای کار کردن در حالت پیش فرض باید برید داخل بایوس قسمت AI tweaker و مقدار multiplier ( cpu core ratio ) رو روی auto قرار بدید.

سلام من عکس های داخل بایوس را میگذارم خودتون قضاوت کنید.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، digdig گفته است :

سلام من عکس های داخل بایوس را میگذارم خودتون قضاوت کنید.

3.jpg

سلام

تو عکس بالا در قسمت OC TUNER تو لیست کشویی چه گزینه های دیگه ای وجود داره؟

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، Blueman6 گفته است :

سلام

تو عکس بالا در قسمت OC TUNER تو لیست کشویی چه گزینه های دیگه ای وجود داره؟

داخل یوتیوب یه ویدیو پیدا کردم دقیقا همین مشکل را نشون میده و حلش میکنه. آیا راه حلی که اونجا میگه مطمئن است و آسیبی به cpu نمیزنه؟

https://www.youtube.com/watch?v=7KIc_r88UWw&list=WL&index=1

5.jpg

لینک به دیدگاه

در 28 دقیقه قبل، digdig گفته است :

داخل یوتیوب یه ویدیو پیدا کردم دقیقا همین مشکل را نشون میده و حلش میکنه. آیا راه حلی که اونجا میگه مطمئن است و آسیبی به cpu نمیزنه؟

https://www.youtube.com/watch?v=7KIc_r88UWw&list=WL&index=1

5.jpg

راه حل خوبیه و آسیبی به cpu وارد نمیکنه و اگه میخواید حتما روی فرکانس 3.6 قرار بگیره تو بیکاری، انجامش بدید.

ولی اینکار مقداری از قدرت پردازشی سیستم کم میکنه و در مصرف هم تفاوت زیادی ایجاد نمیکنه.

من خودم ترجیح میدم که به power plan دست نزنم و اتفاقا میذارم رو بالاترین فرکانس کار کنه.

نگران نباشید، این تنظیمیه که خود AMD صلاح دیده برای کارایی بهتر.

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، digdig گفته است :

Ryzen 7 3700x

Asus prime x570-p

Ram 16 GB 3200

فرکانس پایه سی پی یو من 3.5 گیگاهرتز است ولی همانطور که در عکس میبینید فرکانس سی پی یو همیشه بالای 4 گیگاهرتز است حتی در حالتی که در ویندوز هیچ برنامه ای باز نیست و عملا از سی پی یو مصرفی نمیشه. داخل تنظیمات بایوس هم خیلی جستجو کردم ولی نفهمیدم چطور میشه این اورکلاک را خاموش کرد. این حالت برای این سی پی یو طبیعی است؟ در دراز مدت به سی پی یو آسیب نمیزنه؟ کدوم برنامه مقدار واقعی فرکانس و دما را نشون میده

سلام

ولتاژ فعلی سی پی یو شمارو cpuz مقدار 0.992 ولت نشون میده. زمانیکه سی پی یو وارد لود بشه این ولتاژ به 1.3 ولت حدودا افزایش پیدا میکنه. من ترجیح میدم ببینم ولتاژ چنده تا فرکانس. مقداری که سی پی یو در حال لود هست هم فعلا 2 درصده و طبیعیه. ثانیا، اگر شما کوچکترین حرکتی با ماوس انجام بدید فرکانس میره بالا. اگر پاور آپشن ویندوز در حالت بالانس قرار داره مشکلی نیست.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...