رفتن به مطلب

خوب ، بد یا زشت ؟ آیا Elpida خواهد مرد یا به سرنوشت ATI دچار خواهد شد ؟

Recommended Posts

درود.

امروز وب سایت techpowerup خبری رو در رابطه با سهام کمپانی ژاپنی Elpida مطرح کرد.

Elpida که رویای اورکلاکرهاست در ابتدای سال 2012 به وجود مشکلات مالی اذعان کرده بود و فشارهای وارده به این شرکت و کاهش سهم آن در بازار چیپ های حافظه باعث شده تا این شرکت در آستانه ورشکستگی قرار بگیرد.

8a.jpg

حال این رکود مالی باعث شده تا رقبای Elpida همانند Toshiba, Global Foundries, Micron و Hynix به فکر خرید این کمپانی بیفتند. پیشنهادات در محدوده 1.4 میلیاد دلاری بوده.

حالا شما فکر می کنید این داستان خوبه یا بد ؟ چه بلایی قرار سر این کمپانی بیاد ؟ مثل داستان ATI و خریدش توسط AMD می شه ؟ مهندس هایی که سال ها برای نام ATI جنگیدند یک شبه دیدند که نام زحماتشون به AMD تغییر پیدا کرد اما کیفیت و پیشرفتشون متوقف نشد.

سال گذشته داستان مشابهی برای HP بوجود اومد که سامسونگ کل بخش کامپیوتریش رو خرید ...

نظر شخصی خودم رو فقط اگر از لحاظ فنی بخوام بگم ، اینه که این چیپ ها بهترین چیپ های دنیا بودند و هستند فقط به دلیل اینکه ژاپنی بودند و قیمت های بالایی داشتند رم سازهایی مثل ADATA ، Geil و پاتریوت و سرآمدشون Gskill از چیپ های پاور چیپ برای ساخت رم هاشون استفاده کردند. این وسط سهم Gskill توی نابود کردن Elpida از همه بیشتر بود. پاور چیپ ها می تونستند فرکانس های بالایی رو به صورت نیتیو و دیفالت بزنند اما با تایمینگ های بسیار بد و قیمت های خیلی پایین.

Gskill از این حربه استفاده کرد و لقب پر فروش ترین برند رم رو از آن خودش کرد.

به عقیده من اگر قرار دیگه چیپ Elpida برای DDR3 ها یا DDR4 های احتمالی نداشته باشیم اورکلاک رم ها روز به روز منزوی تر و رو به نابودی می ره.

شاید هم این کمپانی ها با خرید Elpida اون رو دوباره زنده کنند !!!

@};-

تالیف: پوریا شعبانی

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

درود

پوریا جان خیلی خوب نوشتید.اگر الپیدا چندسال پیش به فکر می افتاد و میتونست یه سایت تولیدی توی کشور چین راه اندازی کنه الان این وضعش نبود :D .

اکثر شرکتهای اینچنینی برای جلوگیری از کپی شدن فناوری منحصر به فردشون به این وضع میافتن.حالا نمیدونم الپیدا هم شامل همچین حالت میشه یا نه.

یه ضرب المثل چینی میگه تا ایران هست بازیافت چرا !؟ =))(البته ربطی به بحث نداره)

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

مطلب بسیار جالبی بود پوریا جان. البته امیدوارم آخر عاقبت این کار خانه . ختم به خبر بشه. البته من فکرمیکنم که مدیریت هر کارخانه ای که خریدار این کمپانی باشه، آنقدر عاقل هست که نمیاد یک عمر تجربه و کیفیت رو فدای لج بازی و اینجور موارد بکنه و به احتمال زیاد حتی باعث میشه که این کمپانی ، با یک برنامه ریزی درست و پشتوانه مالی بیشتر ، به شرایط بهتری برسه.

:D :D :D

لینک به دیدگاه

پوریا جان ما از سیاستهای احتمالی شرکت خریدادر هیچ اطلاعی ندارم و اصلا نمیشه قضاوت کرد . ولی مسئله اصلی سود دهی هست و اگر خریدار سود رو در تعطیل کردن همیشگی خط تولید الپیدا و تمرکز کردن رو بخش پاور چیپ ببینه صد در صد دیگه هیچ وقت رنگ رمهای الپیدا رو نخواهیم داد !!

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

سلام

چند وقتیه مقاله و مجلات رو نخوندم ؛ داشتم تو این بخش دنبال یه چیزای میگشتم چشمم افتاد به این تاپیک.

الپیدا چی شد؟

خواهشا خبری دارین بنده رو هم در جریان بزارین.

لینک به دیدگاه

سلام از اولین باری که این تاپیکو دیدم میشه گفت سه ماه گذشته ، خبری نشد؟

لینک به دیدگاه

دوستان فروخته شد به Micron . با تشکر ختم تاپیک. از مدیریت خواهشمندم تاپیک رو ببندند =))

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دادی رفت؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من که توی پخ بیشتر پیشنهاد داده بودم :دی

ولی جدا" خیلی ناراحت شدم

امیدوارم حداقل به قول خودت مثل قضیه ati به amd باشه و افت کیفیت شاهد نباشیم

همونطور که ati رو بیشتر دوست داشتم elpida رو هم بیشتر دوست خواهم داشت تا نام micron

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

:mellow: تبعیض شهری نامردیه آقا پوریا به همشهریت فروختی؟

چند فروختی؟

من که خوب پیشنهاد داده بودم :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

وقتی یه شرکتی از رقباش کم میشه مشخصا بازار رو در اختیار میگیره و هر کاری دلش میخواد میکنه...

همونطوری که اگه ati الان وجود نداشت معلوم نبود داشتیم با gt9800 سر میکردیم...

همیشه اینجوری میشه... به ضرر مصرف کننده...

لینک به دیدگاه

اما خوبه اشاره کنم که بهترین چیپ DDR2 تولید MICRON بود... فکر نمیکنم خیلی جای نگرانی باشه برای اورکلاک ;)

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

میکرون و کروشال هم کارشون درسته

من یه کروشال بالستیک DDR2 داشتم،تا همین چند وقت پیشم تو کشوم بود هر روز نیگاش میکردم..

آلبالو و کروشال یادشون بخیر

لینک به دیدگاه

درود پوریا جان .

والا این خبر برای هر اورکلاکری ناامید کننده هست چون چیپ های حافظه elpida بسایر با کیفیت و ساخته شده برای اورکلاک بودند .

نکته ای که اینجا وجود دارد شاید خریده شدن این شرکت توسط کمپانی های رقیب مشکلی ایجاد نکنه و همون چیپ های با کیفیت رو هنوز شاهد باشیم .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...