رفتن به مطلب

مشکل خاموش روشن شدن رندوم فن گرافیک در هنگام لود! (لطفا متن رو کامل بخونید)

Sandor
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان اهل فن. لطفا تا انتها بخونید، مشکل اون سوال آماتوری که فکر می‌کنید نیست!

مدل دقیق کارت گرافیک:

GTX 1050ti 4g G1 Gaming

موقعی که بازی یا کار سنگین گرافیکی انجام نمی‌دم، فن گرافیک خاموشه. اما اگر بخوام بازی کنم، فن گرافیک رو به صورت دستی و با کمک برنامه AORUS ENGINE روشن می‌کنم و بعد وارد بازی می‌شم. اگر این کار رو نکنم، گرافیک اول باید دمای 80 درجه رو رد بکنه و بعد خودش اتوماتیک فن رو روشن بکنه که خب همه می‌دونیم.

حالا مشکل اینجاست که من جدیدا وقتی فن رو روشن می‌کنم و وارد بازی مافیا ریمیک می‌شم، تا 10 الی 15 دقیقه کارت بدون هیچ مشکلی و با فن روشن و دمای نهایتا 50 درجه کار می‌کنه اما یکدفعه فن خاموش می‌شه (برای 20 ثانیه) و بعد دوباره روشن می‌شه! اینو از طریق ال ای دیِ کارت گرافیک متوجه می‌شم. کابل پاور رو چک کردم، کاملا جا خورده و مشکلی نداره.

دو تا احتمال می‌دم:

1. مشکل از بازی باشه. از این نظر می‌گم که من وقتی کار به مراتب سنگین‌تری مثل کار با ادوبی پریمیر انجام می‌دم، کارت با فن روشن راحت تا اخر رندرگیری کار می‌کنه. پس یعنی مشکل از خودِ بازیه؟ و اگر آره، اصلا چنین چیزی ممکنه؟

2. من خیلی وقته درایور کارت گرافیکم رو آپدیت نکردم چون اینو زیاد شنیدم که کارت‌های قدیمی انویدیا رو هرچی درایور بروزتر روشون نصب کنی، عملکرد بدتری نشون می‌دن

می‌خواستم نظر شما رو هم بدونم.

ویرایش شده توسط Sandor
لینک به دیدگاه

سلام، فن کارت تا دمای 60 65 روشن نمیشه و از اون به بعد شروع به کار می کنه، شما حساس نباشید روی این موضوع هر نرم افزاری هم برای کنترل فن ریختید پاک کنید درایو هم یه بار با ddu کامل پاک کنید و مجدد نصب کنید، بعد با یه نرم افزار ساده مثل gpu z  وارد بازی بشید و دمای کارت و سرعت فنها رو چک کنید.

لینک به دیدگاه

در 50 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

سلام دوستان اهل فن. لطفا تا انتها بخونید، مشکل اون سوال آماتوری که فکر می‌کنید نیست!

مدل دقیق کارت گرافیک:

GTX 1050ti 4g G1 Gaming

موقعی که بازی یا کار سنگین گرافیکی انجام نمی‌دم، فن گرافیک خاموشه. اما اگر بخوام بازی کنم، فن گرافیک رو به صورت دستی و با کمک برنامه AORUS ENGINE روشن می‌کنم و بعد وارد بازی می‌شم. اگر این کار رو نکنم، گرافیک اول باید دمای 80 درجه رو رد بکنه و بعد خودش اتوماتیک فن رو روشن بکنه که خب همه می‌دونیم.

حالا مشکل اینجاست که من جدیدا وقتی فن رو روشن می‌کنم و وارد بازی مافیا ریمیک می‌شم، تا 10 الی 15 دقیقه کارت بدون هیچ مشکلی و با فن روشن و دمای نهایتا 50 درجه کار می‌کنه اما یکدفعه فن خاموش می‌شه (برای 20 ثانیه) و بعد دوباره روشن می‌شه! اینو از طریق ال ای دیِ کارت گرافیک متوجه می‌شم. کابل پاور رو چک کردم، کاملا جا خورده و مشکلی نداره.

دو تا احتمال می‌دم:

1. مشکل از بازی باشه. از این نظر می‌گم که من وقتی کار به مراتب سنگین‌تری مثل کار با ادوبی پریمیر انجام می‌دم، کارت با فن روشن راحت تا اخر رندرگیری کار می‌کنه. پس یعنی مشکل از خودِ بازیه؟ و اگر آره، اصلا چنین چیزی ممکنه؟

2. من خیلی وقته درایور کارت گرافیکم رو آپدیت نکردم چون اینو زیاد شنیدم که کارت‌های قدیمی انویدیا رو هرچی درایور بروزتر روشون نصب کنی، عملکرد بدتری نشون می‌دن

می‌خواستم نظر شما رو هم بدونم.

سلام.فکر نکنم مشکلی باشه.احتمالا هم یه جایی مثل بایوس های uefi داره که مثلا بگی دما رسید اینقدر روشن بشه یا مثلا دما رسید یه جایی تند بشه.

لینک به دیدگاه

من این همه نشستم تایپ کردم، اولش به صورت بولد نوشتم لطفا تا انتها بخونید، مشکل اون سوال آماتوری که فکر می‌کنید نیست!

ولی بازم یه عده گفتن این روشن خاموش شدن فن طبیعیه تو کارت گرافیک 😩

دوستان عزیز! وقتی یکی پست میذاره، وقت بذارید تا آخر بخونید ببینید اصلا طرف داره چی می‌گه! اینکه کارت گرافیک بسته به دما فن رو روشن یا خاموش می‌کنه رو همه می‌دونیم!

مشکل من الان اینه که وقتی فن به صورت دستی روشن می‌شه، وسط کار یدفعه خاموش می‌شه و بعد 20 ثانیه دوباره روشن می‌شه، مثل موتور یخچال، حتی در هنگام لود!

لینک به دیدگاه

آپ

متاسفانه کسی هنوز جوابی نداده چون کامل متوجه نشدن که مشکل چیه

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

آپ

متاسفانه کسی هنوز جوابی نداده چون کامل متوجه نشدن که مشکل چیه

برنامه aorus رو حذف کن 

با msi after burner تست کن،تنها چیزی که به ذهنم میرسه مشکل اون برنامست ،البته اینم در نظر داشته باشید که برنامه ای که رندر میکنه یه ضرب قدرت کارتو کامل میکشه تا پروسه تموم کنه،پس اینکه فن کارت بصورت ثابت بیشتر بشه یا ثابت بمونه طبیعیه ،در عوض بازی شما میتونید برید وسط هوای مه و دود و نور خورشید میبینی فریمت میاد پایین کارت میره روی فول دما میره بالا در نهایت فنتم روشن میشه،حالا برو تو یه اتاق یا زیر زمین بدون اینکه بیرون رو رندر کنه میبینی فریمت دوبرابر میشه کارت از فول میاد بیرون دما میاد پایین و فن هم خاموش میشه،این قضیه رو هم در نظر داشته باشید

لینک به دیدگاه

درود

مشکل از بازی نمیتونه باشه، شما فنو براساس دما تنظیم کردید؟ خودم 1070 دارم و با msi after burner براساس دما تنظیم کردم که به 50 رسید شروع به کار کنه و همینطور با دمای بیشتر سرعت فن بیشتر بشه! ولی خوب تو بازی تو قسمتی که به کارت فشار نیاد ممکنه دما به زیر 50 برسه و فن خاموش شه! اگه تنظیمتون به دما بستگی نداره نمیتونه از بازی باشه! چون خودم همین بازی رو انجام دادم و مشکلی نداشتم! بازم موقع بازی به دما توجه کنید ببین موقعی که خاموش میشه دماش رو چنده؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، silvermanYummy گفته است :

پس اینکه فن کارت بصورت ثابت بیشتر بشه یا ثابت بمونه طبیعیه ،در عوض بازی شما میتونید برید وسط هوای مه و دود و نور خورشید میبینی فریمت میاد پایین کارت میره روی فول دما میره بالا در نهایت فنتم روشن میشه،حالا برو تو یه اتاق یا زیر زمین بدون اینکه بیرون رو رندر کنه میبینی فریمت دوبرابر میشه کارت از فول میاد بیرون دما میاد پایین و فن هم خاموش میشه،این قضیه رو هم در نظر داشته باشید

در 2 ساعت قبل، Alien87 گفته است :

شما فنو براساس دما تنظیم کردید؟ خودم 1070 دارم و با msi after burner براساس دما تنظیم کردم که به 50 رسید شروع به کار کنه و همینطور با دمای بیشتر سرعت فن بیشتر بشه! ولی خوب تو بازی تو قسمتی که به کارت فشار نیاد ممکنه دما به زیر 50 برسه و فن خاموش شه! اگه تنظیمتون به دما بستگی نداره نمیتونه از بازی باشه! چون خودم همین بازی رو انجام دادم و مشکلی نداشتم! بازم موقع بازی به دما توجه کنید ببین موقعی که خاموش میشه دماش رو چنده؟

دوستان من نمی‌دونم، این منم که صورت مسئله رو بد شرح دادم یا شما متوجه نمی‌شید!
دوستان عزیز مشکل من اینا نیست! بله! من می‌دونم که فن کارت گرافیک‌های جدید بر اساس دما روشن و خاموش می‌شن، بله من می‌دونم که میشه این دما رو تنظیم کرد، بله من می‌دونم که دمای کارت بر اساس لود لحظه‌ای تغییر می‌کنه، بله دوستان من همه اینا رو می‌دونم و بلدم اما مشکل من اصلا اینا نیست!

مشکل اینه که من به کمک برنامه دارم به کارت گرافیکم دستور میدم که فنش روشن بشه، یعنی حتی در زمانی که زیر لود نباشه! همه برنامه‌های کارت گرافیک اینو دارن، شما با زدن یک دکمه دستور میدی به کارت که آقا جان فن رو روشن کن تا زمانی که خودم به صورت دستی دوباره خاموشش کنم، یعنی در این حالت دیگه فن بر اساس دما روشن یا خاموش نمی‌شه بلکه به یک دستور روشن یا خاموش می‌شه. حالا مشکل اینجاست که وقتی من خودم به صورت دستی به کارت دستور دادم که فنش روشن باشه، چرا یهو وسط کار فن رو خاموش می‌کنه! سوال اینه!

مثل این می‌مونه که شما خودت به صورت دستی آر جی بیِ مادربردت رو روشن کنی و بذاری روی یک رنگ خاص، بعد یدفعه خودش به صورت خودجوش خاموش بشه یا رنگش تغییر کنه. الان مشکل من اینه که وقتی من دارم به کارت دستور می‌دم فنش برای همیشه روشن بمونه، چرا یدفعه خاموش می‌شه؟

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

دوستان عزیز مشکل من اینا نیست! بله! من می‌دونم که فن کارت گرافیک‌های جدید بر اساس دما روشن و خاموش می‌شن، بله من می‌دونم که میشه این دما رو تنظیم کرد، بله من می‌دونم که دمای کارت بر اساس لود لحظه‌ای تغییر می‌کنه، بله دوستان من همه اینا رو می‌دونم و بلدم اما مشکل من اصلا اینا نیست!

مشکل اینه که من به کمک برنامه دارم به کارت گرافیکم دستور میدم که فنش روشن بشه، یعنی حتی در زمانی که زیر لود نباشه! همه برنامه‌های کارت گرافیک اینو دارن، شما با زدن یک دکمه دستور میدی به کارت که آقا جان فن رو روشن کن تا زمانی که خودم به صورت دستی دوباره خاموشش کنم، یعنی در این حالت دیگه فن بر اساس دما روشن یا خاموش نمی‌شه بلکه به یک دستور روشن یا خاموش می‌شه. حالا مشکل اینجاست که وقتی من خودم به صورت دستی به کارت دستور دادم که فنش روشن باشه، چرا یهو وسط کار فن رو خاموش می‌کنه! سوال اینه!

مثل این می‌مونه که شما خودت به صورت دستی آر جی بیِ مادربردت رو روشن کنی و بذاری روی یک رنگ خاص، بعد یدفعه خودش به صورت خودجوش خاموش بشه یا رنگش تغییر کنه. الان مشکل من اینه که وقتی من دارم به کارت دستور می‌دم فنش برای همیشه روشن بمونه، چرا یدفعه خاموش می‌شه؟

کارت  دستورات خودشو override میکنه دلیل اینه

شایدم اینقد دستور بش دادی ناراحت شده،لج کرده،کارتتم دل داره

لینک به دیدگاه

احیانا کارتت گیگابایت نیست ؟؟

فن های گیگابایت زود عیب پیدا میکنن . 

لینک به دیدگاه

در 58 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

شما نمیخوای متوجه بشی قرار نیست هرکار که شما میگی کارتت انجام بده اون یه سری تنظیمات توی بایوسش داره که اولویت با اوناست حالا هی شما با نرم افزار های دیگه دستورات مختلف بده یه دلیل تداخل یا باگ یا هرچیزه دیگه ای ممکنه احرا نشه، شما اگه اماتور نبودی تو پست اول نمی نوشتی کارت با رسیدن به دمای 80 درجه باید  فنش روشن بشه، اگرم اینجا جوابتون رو نمیگیرید و اصرار دارید توصیه های من یا دوستان دیگه رو توجه ای بهش نکنید خودتان توی گوگل سرچ کنید و دنبال راه حل بگردید میبینید سوال شما توی چندین فروم خارجی پرسیده شده و همین جوابها رو دریافت کرده. 

ویرایش شده توسط elnino99
لینک به دیدگاه

این تکنولوژی اختراع AMD هست .

آخرین درایور AMD را دانلود کن . 

موقع install تو قسمت advanced options قسمت factory reset را تیک بزن که ریست میکنه .

شاید ... درست شد. 

لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، بامداد گفته است :

این تکنولوژی اختراع AMD هست .

آخرین درایور AMD را دانلود کن . 

موقع install تو قسمت advanced options قسمت factory reset را تیک بزن که ریست میکنه .

شاید ... درست شد. 

انودیا داره عزیز!

لینک به دیدگاه

سلام 

حتما حتما آخرین ورژن درایور گرافیک بزن 

90 درصد مشکلت حل میشه 

لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، elnino99 گفته است :

شما نمیخوای متوجه بشی قرار نیست هرکار که شما میگی کارتت انجام بده اون یه سری تنظیمات توی بایوسش داره که اولویت با اوناست حالا هی شما با نرم افزار های دیگه دستورات مختلف بده یه دلیل تداخل یا باگ یا هرچیزه دیگه ای ممکنه احرا نشه، شما اگه اماتور نبودی تو پست اول نمی نوشتی کارت با رسیدن به دمای 80 درجه باید  فنش روشن بشه، اگرم اینجا جوابتون رو نمیگیرید و اصرار دارید توصیه های من یا دوستان دیگه رو توجه ای بهش نکنید خودتان توی گوگل سرچ کنید و دنبال راه حل بگردید میبینید سوال شما توی چندین فروم خارجی پرسیده شده و همین جوابها رو دریافت کرده. 

به گمانم منظورشون 50 درجه بوده...3 سال پیش که 1060 گرفتم تا 1 ماه حواسم نبود که فنهای کارت روی 30% در حالت بیکاری در جال کار هستن با آپدیت بایوس درست شد

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Sabertooth گفته است :

میتونی یبار بایوسشو آپدیت کن ببین چطور میشه

راستش ترجیح می‌دم این کارو نکنم چون یک درصد کارت مشکل پیدا کنه دیگه نمیشه کارت گرافیک خرید.

در 3 ساعت قبل، بامداد گفته است :

احیانا کارتت گیگابایت نیست ؟؟

فن های گیگابایت زود عیب پیدا میکنن . 

چرا هست، ولی بعید می‌دونم مشکل این باشه. مورد پیش اومده که کارت موقع رندر گرفتن تو ادوبی پریمیر 2 ساعت کامل با فن روشن و دمای 50 درجه کار کرده و یک بار هم فن خاموش نشده. مشکل اینه که وسط بازی انگار فن خسته می‌شه، 20 ثانیه خاموش میشه تا دوباره روشن بشه. خب سوال اینه که چرا تو ادوبی پرمیر که لود بیشتر و سنگین‌تره همین اتفاق نمی‌افته؟

در 2 ساعت قبل، ultragame888 گفته است :

سلام 

حتما حتما آخرین ورژن درایور گرافیک بزن 

90 درصد مشکلت حل میشه 

قصدشو دارم. علت اینکه تعلل کردم در این مورد، این بود در همین فروم بارها دیدم دوستان گفتن که با آپدیت کردن درایورهای کارت گرافیک‌های قدیمی، عملکرد کارت بدتر میشه.

در 2 ساعت قبل، Sabertooth گفته است :

به گمانم منظورشون 50 درجه بوده...3 سال پیش که 1060 گرفتم تا 1 ماه حواسم نبود که فنهای کارت روی 30% در حالت بیکاری در جال کار هستن با آپدیت بایوس درست شد

پایین‌ترین دمایی که میشه براش تنظیم کرد تو AORUS ENGINE همون 65 درجه‌اس. برنامه‌های دیگه رو نصب نکردم چون ترجیح میدم از برنامه‌های خود سازنده استفاده کنم

لینک به دیدگاه

• 2 سال بعد...

سلام وقتی کیس رو روشن میکنم یه 3 ثانیه فن کار میکنه بعد خواموش میشه تصویر دارم ولی کارت گرافیکم کار نمیکنه نمیتونم بازی یا کارای سنگین انجام بدم 

لینک به دیدگاه

0db هست برای بالابردن عمر فنهای گرافیک ...تو بازی فنها روشن میشه 

لینک به دیدگاه

اینکه شما بگی چون بازیه  فلان رفتارو نشون میده که بعیده. بازی هیچ دسترسی ازین جهت نداره . توی همه بازی ها همین رفتارو نشون میده یا یک بازی خاص؟

اون تایمی که توی بازی فن خاموشه چراغ هاشم خاموش میشه ؟ مشکل fps یا لگ و ... هم ایجاد میشه ؟

بنظرم توی بازی های دیگه همچنین تست فورمارک یا تری دی مارک هم تست کنید ببینید کجاها تکرار میشه یا نمیشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
2 ساعت قبل، Lawrence گفته است:

اینکه شما بگی چون بازیه  فلان رفتارو نشون میده که بعیده. بازی هیچ دسترسی ازین جهت نداره . توی همه بازی ها همین رفتارو نشون میده یا یک بازی خاص؟

اون تایمی که توی بازی فن خاموشه چراغ هاشم خاموش میشه ؟ مشکل fps یا لگ و ... هم ایجاد میشه ؟

بنظرم توی بازی های دیگه همچنین تست فورمارک یا تری دی مارک هم تست کنید ببینید کجاها تکرار میشه یا نمیشه.

اگر منظورتون صاحب تاپیک هست 

یه نگاه به تاریخ بندازین 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

خب عزیز با after burner چرا تست نمیکنی؟ این برنامه هم قابلیت روشن کردن دائم فن رو داره

با نمایش اطلاعات کارت توسط این برنامه دیگه نیاز نیست نگاه به ال ای دی کارت بندازی متوجه بشی فن خاموشه یا روشن. هر اطلاعاتی بخوای این برنامه حین بازی بهتون نشون میده

اگه باز مشکل پابرجا بود باید ریشه ایی همه جوانب رو خودتون بررسی کنید. سیستم زیر دست شما هست خودتون بهتر میتونید همه شرایط رو بررسی کنید

اپدیت کردن بایوس مادربورد - برنامه ها - تعویض ویندوز 

درایور کارت گرافیک رو هم به اون دلیلی که فرمودید ممکنه عملکرد رو بدتر کنه اشتباه میکنید اپدیت نمیکنید

شما الان تو مرحله مشکلات هستید باید تست کنید ببینید مشکل برطرف میشه یا نه بعد برسید به مبحث عملکرد فریم و قدرت کارت.

اگه بدتر شده بود نسخه های پایینتر مجدد تست کنید

ویرایش شده توسط MEHDI-GTX
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...