رفتن به مطلب

راهنمایی در رابطه با تنظیمات بورد asus b550 برای اورکلاک 5600x

ATER
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام وقت بخیر

از وقتی این مادربورد و سی پی یو رو خرید متوجه شدم دماش غیر منطقی هست (حدود 70 تا 75 در بازی و زیر لود زیاد)

ولتاژ دیفالت روی 1.3 بود که بنظرم خیلی زیاد امد

امروز با رایزن مستر با کم کردن ولتاژ  به این نتیجه رسیدم 

در نظر داشته باشید همزمان Prime 95 رو small داره استرس تست میگیره  و AIDA64 Extreme داره استرس میگیره و CINEBENCH هم داره اجرا میشه و اطمینان دارم که این ولتاژ وفرکانس کاملا استیبل هست فقط مشکلی که دارم با این روش ولتاژ ست کردن برای همیشه ولتاژ و فرکانس روی  مکس هست و در حالت  بیکاری فرکانس و ولتاژ پایین نمیاد :|

کسی راهنمایی داره برای برطرف کردن مشکل بنده؟

فرکانس در عکس روی 4.5 هست و ولتاژ روی 1.15

4.5  1.15 V.jpg

لینک به دیدگاه

انصافا بحث  amd و intel میشه

amd و nvidia میشه همه گنگستر میشن حالا که یه موضوع فنی هست هیچ کس هیچی نمیگه  :|

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اگر مادربوردتون Curve Optimizer داره از طریق اون اقدام کنید.

بنده هم همین سی پی یو رو دارم و از طریق PBO2 و همین موردی که عرض کردم دما کاهش زیادی داشت. ضمن اینکه پرفورمنس هم بیشتر میشه.

برای سری 5 از رایزن نیازی به اورکلاک نیست چون اینطوری  پرفورمنس تک هسته کمتر میشه.

فرکانس این سی پی یو روی 4650 لاک هست و اگر میخواید بیشتر بشه از همین طریق PBO2 اقدام کنید و به صورت آفست فرکانس رو برای مثال +200 مگاهرتز بگذارید. البته ولتاژ رو هم در Curve Optimizer به صورت Negative و برای همه هسته ها قرار بدید و از عدد 5 شروع کنید برید ببینید تا کجا استیبل میشه. در بورد بنده Crosshair VIII HERO WIFI نهایتا تا 30 میتونم کم کنم ولتاژ آفست رو. 

در عین حال برای بنده اینطور شد که فرکانس تا 4850 بوست میکنه و دما هم زیر 70 هست برام با کولر RYUJIN 240

ویرایش شده توسط Sir MehDi
لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، 🅰️🅼🅸🅽 گفته است :

پروفایل پاور ویندوز رو بالانس قرار دادین؟

سلام سلامتی؟

بله تست کردم تفاوت نداره

در 3 ساعت قبل، Sir MehDi گفته است :

درود

اگر مادربوردتون Curve Optimizer داره از طریق اون اقدام کنید.

بنده هم همین سی پی یو رو دارم و از طریق PBO2 و همین موردی که عرض کردم دما کاهش زیادی داشت. ضمن اینکه پرفورمنس هم بیشتر میشه.

برای سری 5 از رایزن نیازی به اورکلاک نیست چون اینطوری  پرفورمنس تک هسته کمتر میشه.

فرکانس این سی پی یو روی 4650 لاک هست و اگر میخواید بیشتر بشه از همین طریق PBO2 اقدام کنید و به صورت آفست فرکانس رو برای مثال +200 مگاهرتز بگذارید. البته ولتاژ رو هم در Curve Optimizer به صورت Negative و برای همه هسته ها قرار بدید و از عدد 5 شروع کنید برید ببینید تا کجا استیبل میشه. در بورد بنده Crosshair VIII HERO WIFI نهایتا تا 30 میتونم کم کنم ولتاژ آفست رو. 

در عین حال برای بنده اینطور شد که فرکانس تا 4850 بوست میکنه و دما هم زیر 70 هست برام با کولر RYUJIN 240

سلامتی؟

رایزن مستر رو که پاک کردم چون هر بار که سیستم رو  ریست میکردم باید از اول همه چیز رو اجرا میکردم

داخل بایوس این تنظیمات رو اجرا کردم که تو عکس میبینید

الان برای من هم توی CINEBENCH بعد از این تنیظمات امتیاز بالا رفت (از 1800 به 1920)  هم دما امده روی 60 تا  65 تو تست سنگین تو بازی هم از 55 بیشتر نمیشه.

الان این فرکانس برام اوکی هست ، فقط چیز هایی که لازم دارم این هست که همیشه دما و ولتاژ بالا باقی نمونه تو بیکاری و این که همون طور که خودت گفتی یک وقت پرفومنس تک هسته کم نشه .

به صورت دیفالت قبلا فرکانس همه هسته ها از 4.3 بالا تر نمیرفت 

البته یکی گفت اگر دما اوکیه و سیستم کامل استیبل هست دیگه لازم نیست کاری کنی

الان این سی پی یو از نظر اورکلاک پذیری نسبت به ولتاژ اوکیه؟

1.jpg

2.jpg

3.jpg

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 26 دقیقه قبل، ATER گفته است :

سلامتی؟

مخلصم

خب به نظرم تست کن با اون شیوه ای که گفتم. این تنظیماتت رو سیو کن و دیفالت کن و فقط DOCP رو فعال کن و بعد برو سراف PBO2

Precision Boost Overdrive رو بگذار روی Advanced بعد اون گزینه ها که گفتم میاد برات.

PBO LIMIT رو Disable کن بعد Max CPU BOOST CLOCK OVERRIDE  رو مثلا 100 تا زیاد کن بعد برو Curve Optimize و All Cores و Negative

اونجا از 10 شروع کن برو تست کن ببین استیبل هست و پرفورمنس تغییر میکنه

از این طریق برای من نتیجه خیلی بهتری داشت تا اینکه Manual OC

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ATER گفته است :

داخل بایوس این تنظیمات رو اجرا کردم که تو عکس میبینید

عرض سلام

خاصیت سِت کردن manual در قسمت core voltage و ratio در سیستم های رایزن، ماکس بودن فرکانس تقریبا به صورت همیشگی هست ولی همون طور که خودتون هم تجربه کردید، هم ولتاژ بوست کم میشه و هم روی فرکانس ۴۵۰۰ روی تمام هسته کاملا پایدارتره و مصرف و دما کاهش چشمگیری داره.

نکته اینجاست که حتی با اینکه فرکانس همیشه حداکثر هست ولی دما و مصرف کاملا از حالت پیشفرض پایین تره ولی ولتاژ نباید روی حداکثر قفل باشه و در بیکاری باید بیاد پایین.

اگر ولتاژ روی حداکثر قفل هست، بنظرم با power plan ویندوز اقدام به کم کردن لود پردازنده در حالت بیکاری کنید مثلا در همون پروفایل ryzen palanced میشه کاری کرد که ولتاژ مصرفی بیاد پایین.

گاهی این مشکل یک باگ در بایوسه که باید منتظر بایوس بهینه تر باشید.

بنظر من این کاری که انجام دادید بسیار بهتر از روشن کردن PBO هست، چرا که با روشن کردن اون، فقط در حالت تک هسته و یا لحظه ای عملکرد بهتر میشه ولی هم مصرف و هم دما بی رویه بالاتر میره.

شما الان چون دمای خیلی خوبی رو تجربه میکنید، میتونید اتفاقا اورکلاک خیلی خوبی رو تجربه کنید. چون تا ولتاژ ۱.۳ کاملا امن هست.

کولرتون چیه؟

لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، Blueman6 گفته است :

عرض سلام

خاصیت سِت کردن manual در قسمت core voltage و ratio در سیستم های رایزن، ماکس بودن فرکانس تقریبا به صورت همیشگی هست ولی همون طور که خودتون هم تجربه کردید، هم ولتاژ بوست کم میشه و هم روی فرکانس ۴۵۰۰ روی تمام هسته کاملا پایدارتره و مصرف و دما کاهش چشمگیری داره.

نکته اینجاست که حتی با اینکه فرکانس همیشه حداکثر هست ولی دما و مصرف کاملا از حالت پیشفرض پایین تره ولی ولتاژ نباید روی حداکثر قفل باشه و در بیکاری باید بیاد پایین.

اگر ولتاژ روی حداکثر قفل هست، بنظرم با power plan ویندوز اقدام به کم کردن لود پردازنده در حالت بیکاری کنید مثلا در همون پروفایل ryzen palanced میشه کاری کرد که ولتاژ مصرفی بیاد پایین.

گاهی این مشکل یک باگ در بایوسه که باید منتظر بایوس بهینه تر باشید.

بنظر من این کاری که انجام دادید بسیار بهتر از روشن کردن PBO هست، چرا که با روشن کردن اون، فقط در حالت تک هسته و یا لحظه ای عملکرد بهتر میشه ولی هم مصرف و هم دما بی رویه بالاتر میره.

شما الان چون دمای خیلی خوبی رو تجربه میکنید، میتونید اتفاقا اورکلاک خیلی خوبی رو تجربه کنید. چون تا ولتاژ ۱.۳ کاملا امن هست.

کولرتون چیه؟

تنظیمات ویندوز ر رابطه با لود رو کامل چک کردم چه حالت بالانس چه های پرفومنس  چه پاورسیوینگ همه یه جور هست و داخلش  هم  کم ترین استفاده از پردازنده روی 5% هست و بیشتر روی 100% قطعا موضوع ویندوز نیست چون وقتی تو بایوس ننظیمات رو به حالت اوتو برمیگردونم دوباره ولتاژ بیکاری میاد پایین و فرکانس بیکار میاد پایین

کولر گرین 240  مدل ARGB هست

درحال حاضر با وضعیتی که من دارم مشکلی در عملکرد و عمر دستگاه پیش نمیاد؟

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

تنظیمات power option

به صورت زیر در بیارین

کمترین روی 20 درصد

و بیشترین به جای 100 درصد بزارید روی 90 درصد فیکس میشه

در 56 دقیقه قبل، ATER گفته است :

تنظیمات ویندوز ر رابطه با لود رو کامل چک کردم چه حالت بالانس چه های پرفومنس  چه پاورسیوینگ همه یه جور هست و داخلش  هم  کم ترین استفاده از پردازنده روی 5% هست و بیشتر روی 100% قطعا موضوع ویندوز نیست چون وقتی تو بایوس ننظیمات رو به حالت اوتو برمیگردونم دوباره ولتاژ بیکاری میاد پایین و فرکانس بیکار میاد پایین

لینک به دیدگاه

نه فرکانس و ولتاژ باید تو حالت بیکاری بیاد پایین برای عمر قطعات هم این موضوع مهم است. تو عکسایی که گذاشتید ولتاژ روی حالت manual هست بخاطر همینم فرکانس و ولتاژ پایین نمیان. همونطور که sir mehdi گفت بهتره با آفست برید جلو، اینطوری فرکانس و ولتاژ تو حالت بیکاری میان پایین. 

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ATER گفته است :

در عملکرد خیر ولی در عمر مفید احتمالا بله چون ولتاژ پایین نمیاد.

با این حساب احتمالا باگ بایوس هست که هنوز به طور کامل بهینه نشده. (در حالت کلی چه manual و چه offset باید ولتاژ بصورت داینامیک عمل بکنه و نه اینکه ایستا باشه)

میتونید بجای manual از offset هم استفاده کنید ببینید ولتاژ بصورت داینامیک در میاد یا نه.

بطور مثال بعد از تنظیم بصورت offset در کادر پایینش مقدار منفی 0/2 رو قرار بدید که باز هم ولتاژ حداکثر روی 1/15 قرار بگیره.

کولرتون عملکرد خیلی خوبی داره.

از اورکلاک رم هم غافل نشید که روی این پلتفرم پتانسیل بالایی داره.

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Blueman6 گفته است :

در عملکرد خیر ولی در عمر مفید احتمالا بله چون ولتاژ پایین نمیاد.

با این حساب احتمالا باگ بایوس هست که هنوز به طور کامل بهینه نشده. (در حالت کلی چه manual و چه offset باید ولتاژ بصورت داینامیک عمل بکنه و نه اینکه ایستا باشه)

میتونید بجای manual از offset هم استفاده کنید ببینید ولتاژ بصورت داینامیک در میاد یا نه.

بطور مثال بعد از تنظیم بصورت offset در کادر پایینش مقدار منفی 0/2 رو قرار بدید که باز هم ولتاژ حداکثر روی 1/15 قرار بگیره.

کولرتون عملکرد خیلی خوبی داره.

از اورکلاک رم هم غافل نشید که روی این پلتفرم پتانسیل بالایی داره.

انجام دادم سیستم روی offset قرار دادم و وقتی روی این حالت قرار میدی دیفالت ولتاژ میشه 1.1  پس منم + 0.1 زدم برای تست و همچنان ولتاژ پایین نمیاد در بیکاری

فقط و فقط زمانی پایین میاد که روی حالت Auto هست

در 9 ساعت قبل، hosin گفته است :

تنظیمات power option

به صورت زیر در بیارین

کمترین روی 20 درصد

و بیشترین به جای 100 درصد بزارید روی 90 درصد فیکس میشه

تست کردم همین که گفتید تفاوتی نداره

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ATER گفته است :

انجام دادم سیستم روی offset قرار دادم و وقتی روی این حالت قرار میدی دیفالت ولتاژ میشه 1.1  پس منم + 0.1 زدم برای تست و همچنان ولتاژ پایین نمیاد در بیکاری

فقط و فقط زمانی پایین میاد که روی حالت Auto هست

در حالتی که ولتاژ روی auto باشه و ratio روی ۴۵ ، تو ویندوز بوت کنید و یک تست cinebench بگیرید ببینید پایداره و همزمان ببینید ولتاژ تا چه مقداری افزایش پیدا میکنه. دما رو در نظر بگیرید همزمان. اگر احیانا پایدار نبود LLC رو high یا extreme قرار بدید و مجدد امتحان کنید.

تنها فرقی که این حالت با تنظیمات پیشفرض داره اینه که ratio دیگه auto نیست و روی ۴۵ قرار داده شده.

در این حالت هم احتمالا بصورت پلکانی خود مادربورد ولتاژ رو بهینه تر تنظیم میکنه.

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، Blueman6 گفته است :

در حالتی که ولتاژ روی auto باشه و ratio روی ۴۵ ، تو ویندوز بوت کنید و یک تست cinebench بگیرید ببینید پایداره و همزمان ببینید ولتاژ تا چه مقداری افزایش پیدا میکنه. دما رو در نظر بگیرید همزمان. اگر احیانا پایدار نبود LLC رو high یا extreme قرار بدید و مجدد امتحان کنید.

تنها فرقی که این حالت با تنظیمات پیشفرض داره اینه که ratio دیگه auto نیست و روی ۴۵ قرار داده شده.

در این حالت هم احتمالا بصورت پلکانی خود مادربورد ولتاژ رو بهینه تر تنظیم میکنه.

این تنظیمات llc کجاست ؟

لینک به دیدگاه

در 57 دقیقه قبل، ATER گفته است :

این تنظیمات llc کجاست ؟

llc = load line calibration

تو بایوس ایسوس با این نام قرار داره و معمولا زیر مجموعه ai tweaker و در قسمت digi+power پیدا میشه.

شما فقط core load line calibrarion رو تغییر بدید.

لینک به دیدگاه

در در 16 اسفند 1399 در 20:36، Blueman6 گفته است :

llc = load line calibration

تو بایوس ایسوس با این نام قرار داره و معمولا زیر مجموعه ai tweaker و در قسمت digi+power پیدا میشه.

شما فقط core load line calibrarion رو تغییر بدید.

تست کردم اینم جواب نداد

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، ATER گفته است :

تست کردم اینم جواب نداد

صد در صد باگ بایوسه.

احتمالا با آپدیت بایوس بعدی درست میشه.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Blueman6 گفته است :

صد در صد باگ بایوسه.

احتمالا با آپدیت بایوس بعدی درست میشه.

فکر نکنم ، من اینتل هم داشتم وقتی اور یا ولتاژ دارپ میدادم ولتاژ ثابت بود تا این که یه گذشته به اسم step oc یا همین چین چیزی رو فعال میکردم مشکل برطرف میشد ، الان دنبال اون گزینه توی این برد هستم

ویرایش شده توسط ATER
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...