رفتن به مطلب

درخواست راهنمایی در مورد اسمبل مادربرد.

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان مادربرد من asuse tuf b450 pro gaming هست .

چنتا سوال برای اسمبلش برام پیش اومده چون اولین بار هست که اسمبل میکنم.

اولیش توی این ویدئو  :

https://youtu.be/8yhBpQfC23s?t=590

از همین تایمی که کپی کردم یعنی 9:50  این پیچها چیه که تو اون قسمتها میبنده ؟من به چه ترتیبی باید ببندمشون ؟ (از اونجا که حدث میزنم ربطی به اس اس دی باید داشته باشه بگم که من اس اس دی ندارم الان فعلا)

سوال دومم اینه برای کارت گرافیک دو تا اسلات هست یکیش سیاهه  یکیش طوسی هست گرافیک رو تو کدوم بزنم ؟ اصلا فرقی داره ؟

d3dd.jpg

سوال سومم اینه من یه هارد قدیمی دارم روی مادربرد دی دی آر 2 خودم الان با کابل قرمز ساتا وصله رو دی دی آر 2 - الان بخوام بزنمش رو این مادربرد  تو خود بسته مادربرد کابل سیاه بود با این بزنم ؟ واینکه به کدوم درگاه ساتا بزنم 2 یا سه ؟

چون قدیمی هست هاردم . و اینکه اصلا هیچ چیزی رو مادربرد ننوشته که کدوم درگاه ساتا 2 هست کدوم ساتا 3 چجوری تشخیص بدم ؟ البته جلو همه اینا نوشته ساتا 6g  - اگر هارد قدیمی وصل کنم اختلاف ولتاژ یا چه میدونم مشکلی پیش نمیاد ؟ با همون سیم سیاه وصل کنم یا قرمز قدیمی که داشتم ؟

34444.jpg

سوال آخرم هم اینه که آیا باید به درگاه clrtc  که تو دفترچه زده مخفف    clear rtc ram  هست هم چیزی وصل بشه ؟  به درگاه   com  چطور ؟  ممنون

ویرایش شده توسط mo-hammad
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، mo-hammad گفته است :

اولیش توی این ویدئو  :

از همین تایمی که کپی کردم یعنی 9:50  این پیچها چیه که تو اون قسمتها میبنده ؟من به چه ترتیبی باید ببندمشون ؟ (از اونجا که حدث میزنم ربطی به اس اس دی باید داشته باشه بگم که من اس اس دی ندارم الان فعلا)

سوال دومم اینه برای کارت گرافیک دو تا اسلات هست یکیش سیاهه  یکیش طوسی هست گرافیک رو تو کدوم بزنم ؟ اصلا فرقی داره ؟

d3dd.jpg

سوال سومم اینه من یه هارد قدیمی دارم روی مادربرد دی دی آر 2 خودم الان با کابل قرمز ساتا وصله رو دی دی آر 2 - الان بخوام بزنمش رو این مادربرد  تو خود بسته مادربرد کابل سیاه بود با این بزنم ؟ واینکه به کدوم درگاه ساتا بزنم 2 یا سه ؟

چون قدیمی هست هاردم . و اینکه اصلا هیچ چیزی رو مادربرد ننوشته که کدوم درگاه ساتا 2 هست کدوم ساتا 3 چجوری تشخیص بدم ؟ البته جلو همه اینا نوشته ساتا 6g  - اگر هارد قدیمی وصل کنم اختلاف ولتاژ یا چه میدونم مشکلی پیش نمیاد ؟ با همون سیم سیاه وصل کنم یا قرمز قدیمی که داشتم ؟

34444.jpg

سوال آخرم هم اینه که آیا باید به درگاه clrtc  که تو دفترچه زده مخفف    clear rtc ram  هست هم چیزی وصل بشه ؟  به درگاه   com  چطور ؟  ممنون

درگاه های ستا همگی با هم سازگارن میتونی هارد ساتا 2 رو به درگاه ساتا3 وصل کنی و برعکسش هم امکانپذیره

اون پیچ ها واسه اس اس دی های m.2 هستن یکیش که پیچ میره داخلش با توجه به اندازه اس اس دیت به برد پی کن بعد اس اس دی رو وارد کن و خود اس اس دی در انتهاش یه سوراخ داره واسه پیچ کردنش به مادربرد

به اون درگاه ها هم نیاز نیست چیزی وصل شه واسه مواقعی که سیستم به مشکل میخوره یه راه هست واسه دیفالت کردن تنظیمات بایوس که میان با یه جامپر با عوض کردن جاش از پین ها اول و دومی به دومی و سومی بایوس رو دیفالت میکنن و بعد بر میگردونن سر جاش

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، YUNKI گفته است :

درگاه های ستا همگی با هم سازگارن میتونی هارد ساتا 2 رو به درگاه ساتا3 وصل کنی و برعکسش هم امکانپذیره

اون پیچ ها واسه اس اس دی های m.2 هستن یکیش که پیچ میره داخلش با توجه به اندازه اس اس دیت به برد پی کن بعد اس اس دی رو وارد کن و خود اس اس دی در انتهاش یه سوراخ داره واسه پیچ کردنش به مادربرد

به اون درگاه ها هم نیاز نیست چیزی وصل شه واسه مواقعی که سیستم به مشکل میخوره یه راه هست واسه دیفالت کردن تنظیمات بایوس که میان با یه جامپر با عوض کردن جاش از پین ها اول و دومی به دومی و سومی بایوس رو دیفالت میکنن و بعد بر میگردونن سر جاش

ممنون -پس من که الان کلا اس اس دی ام 2 ندارم میتونم پیچ ها رو بی خیال بشم و تو جعبه نگه دارم دیگه درسته . چون دو تا پیچ هست دو جعبه با دو تا مادگی پیچ فک کنم بهش میگن .

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

ممنون -پس من که الان کلا اس اس دی ام 2 ندارم میتونم پیچ ها رو بی خیال بشم و تو جعبه نگه دارم دیگه درسته . چون دو تا پیچ هست دو جعبه با دو تا مادگی پیچ فک کنم بهش میگن .

اره نیاز نیست پیچش کنی میتونی هم پیچ کنی مهم نیست

لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، mo-hammad گفته است :

اولیش توی این ویدئو  :

d3dd.jpg

34444.jpg

عرض سلام

نوروز مبارک 🌺

اون پیچ ها برای اتصال حافظه ssd به درگاه M2 استفاده میشه و شما فعلا نیاز نیست از اونا استفاده کنید. وقتی از این نوع حافظه گرفتید، فقط یک سوراخ روی اون برای پیچ کردن روی مادربورد تعبیه شده و با توجه به سایز حافظه، یکیش پیچ میشه.

اون کابل قدیمی ساتا قرمز رنگ رو بذارید کنار و از کابل خود مادربورد استفاده کنید. از نظر اتصال هیچ فرقی ندارن و محدودیتی وجود نداره فقط جدیدتر سرعتش بیشتره.

هیچ مشکلی برای اتصال هاردتون وجود نداره ولی ترحیجا به همون چهارتای پایین وصل کنید و نه اون دوتای بالایی. برای اون دو تا درگاه ساتای بالایی، محدودیت وجود داره.

به جامپر clrtc که اصلا چیزی وصل نکنید بخصوص وقتی سیستمو روشن می کنید که میتونه به مادربورد آسیب بزنه.

این فقط زمانی بکار میاد که سیستم خاموشه و احتمالا در بوت شدن دچار مشکله و با یک اتصال کوتاه بین اون دو تا پین، تنظیمات بایوس مادربورد. رو به حالت پیشفرض برمیگردونید.

درگاه com هم کاربرد خاص خودشو داره و فعلا چیزی ندارید که بهش وصل کنید.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

پیچهای ssd با دندانه ریز مخصوص است. یا ببند روش که گم نشه. یا بزار تو کارتنش گم نشه وگرنه گیرت نمیاد

لینک به دیدگاه

سلام من سیستم جدید رو بستم رو مادربرد  asus tuf b450 pro gaming  بایوس هم به آخرین ورژن آپدیت کردم - ویندوز هم 7 هست و آپدیت کردم .  منتهی مشکل اینه که یو اس بی و چیزهایی که با اون کار میکنه مثل ماوس و کیبرد فقط تو محیط بایوس کار میکنن و فعال میشن !  حتی تو محیط نصب ویندوز هم غیر فعال میشن چه برسه به خود ویندوز ! یعنی تو ویندوز هم غیر فعالن !  درایور همراه مادربرد سی دیش رو هم نصب کردم درایور گرافیک هم دانلود کردم نصب کردم . راه هایی مثل ترابلشوتینگ و راست کلیک روی دیواز و آپدیت هم امتحان کردم ! اصلا نمیشه !  الانم با یه کیبور قدیمیم که تو انبار داشتم و کانکشنش از این دایره ای قدیمی هاست تونستم ویندوز نصب کنم و الانم کیبرد و ماوس کردم و با اون فعلا دارم کار میکنم !  اگر کسی میتونه لطفا کمک کنه خیلی کلافه شدم.

اینم بگم هم ماوس سالمه هم کیبرد - به درگاه های مختلف دیگه یو اس بی هم رو مادربرد وصلش کردم همش جلو کیس هم عقب .

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

سلام من سیستم جدید رو بستم رو مادربرد  asus tuf b450 pro gaming  بایوس هم به آخرین ورژن آپدیت کردم - ویندوز هم 7 هست و آپدیت کردم .  منتهی مشکل اینه که یو اس بی و چیزهایی که با اون کار میکنه مثل ماوس و کیبرد فقط تو محیط بایوس کار میکنن و فعال میشن !  حتی تو محیط نصب ویندوز هم غیر فعال میشن چه برسه به خود ویندوز ! یعنی تو ویندوز هم غیر فعالن !  درایور همراه مادربرد سی دیش رو هم نصب کردم درایور گرافیک هم دانلود کردم نصب کردم . راه هایی مثل ترابلشوتینگ و راست کلیک روی دیواز و آپدیت هم امتحان کردم ! اصلا نمیشه !  الانم با یه کیبور قدیمیم که تو انبار داشتم و کانکشنش از این دایره ای قدیمی هاست تونستم ویندوز نصب کنم و الانم کیبرد و ماوس کردم و با اون فعلا دارم کار میکنم !  اگر کسی میتونه لطفا کمک کنه خیلی کلافه شدم.

اینم بگم هم ماوس سالمه هم کیبرد - به درگاه های مختلف دیگه یو اس بی هم رو مادربرد وصلش کردم همش جلو کیس هم عقب .

برید تو بیوس

Usb موس و کیبورد فعال کنید

لینک به دیدگاه

والا من چیزی رو دستکاری نکردم - ولی تو بخش  یو اس بی   لگاسی یو اس بی فعال بود بقیه هم همه زیرش enable بودن  - شما منظورتون جای دیگه هست ؟ میشه دقیق تر بفرمایید 

با اینکه من  ماوس و کیبردم به پشت وصله ولی ممکنه این کانکتهای جلو رو که از کیس وصل میشه به مادربرد رو چنتاش رو جابجا زده باشم این باعث شده باشه ؟ . باز برام سواله تو محصیط بایوس بدون مشکل کار میکنن ماوس کیبرد!

لینک به دیدگاه

دوستان هیچکی نمیتونه کمکم کنه ؟ واقعا کلافه شدم :| نه ماوس کار میکنه نه کیبرد :(

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

دوستان هیچکی نمیتونه کمکم کنه ؟ واقعا کلافه شدم :| نه ماوس کار میکنه نه کیبرد :(

برو به بخش ادونسد در بایوس و بعد usb configuration یه عکس بده ببینم تنظیمات چجوری هستن

یا اینکه هارد رو جدا کن و به یه پورت دیگر وصل کن و سیستمر و بوت کن

ویندوز رو دوباره نصب کردی؟

لینک به دیدگاه

بله دوباره نصب کردم - الانم یه چیزی خوندم اون کارم کردم تو کنترل پنل رفتم بخش پاور و یه گزینه ای که واسه یو اس بی بود که باعث میشد الکی انرزی مصرف نکنه رو هم غیر فعال کردم که باز کار نکرد.

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

بله دوباره نصب کردم - الانم یه چیزی خوندم اون کارم کردم تو کنترل پنل رفتم بخش پاور و یه گزینه ای که واسه یو اس بی بود که باعث میشد الکی انرزی مصرف نکنه رو هم غیر فعال کردم که باز کار نکرد.

تمام درایور های یو اس بی رو حذف کن و سیستم رو ریستارت کن تا دوباره نصبشون که اون بایوس رو هم عکس بده

لینک به دیدگاه

سلام حذف کردم بازم سرچ میکنه میگه نمیتونه نصب کنه ! به نظرم مادربرد مشکلی نداره چون تو محیط بایوس که به خوبی کار میکنه ماوس و کیبرد و فلش !

من راستش گوشیم سادس - رفتم محیط بایوس فلش وصل کردم اسکرین شات گرفتم با اف دوازده بعد اومدم میبنم من که یو اس بیم تو ویندوز کار نمیکنه که :|  من اسماشون رو با وضعیتشون مینویسم به ترتیب براتون اگر عیب نداره ؟

راستی رو سی دی درایور به طور خودکار انتی ویروس نورتون رو نصب کرده ممکنه اون خوش محدود کرده باشه و یو اس بی رو بسته باشه یا نزاره آپدیت کنه ؟

تمام گزینه های بخش usb configuration در بایوس مو به مو :

اسم مسیر : advanced\usb configuration

(این گزینه ها فقط نمایش داده شده به صورت متن و قابل تغییر نیست فقط متنه )

usb configuration

usb controllers :

2XH CIS

usb divies:

1 keyboard , 1 mouse

(از اینجا گزینه ها شروع میشه که قابل تغییره)

legacy usb support = enable

xhci hand-off=enable

smi usb disk 1100=auto

usb disk2.0 PMAP =auto

usb device enable = enable

(اینجا یه زیر دسته دیگه داره که اسم زیر دسته اش اینه )  usb single port control (گزینه های زیر دسته به این ترتیبه) 

u 31 g2-1=enable

u 31 g2_2=enable

u 31g1-1=enable

u 31 g1-2=enable

u 31 g1- 4=enable

u 31 g1-c5=enable

usb 1=enable

usb2=enable

usb 3= enable

usb4=enable

usb5=enable

usb6= enable

یه بخش هم در advanced بود که فکر کردم شاید مهم باشه اونم به این ترتیبه :

اسم بخش (advanced / APM configuration)

Erp Ready = disable

Restor Ac power loss = power off

power on by ps/2 keyboard= disable

power on by pci-e = disable

power on by rtc = disable

لینک به دیدگاه

آخه اگر سوخته پس چرا تو محیط بایوس کار میکنه بدون مشکل - بعد من کابلای همراه خودشون رو استفاده کردم ! سیستم کاملا جدید هست. اون چیزهایی که گذاشتم تو تنظیمات بایوس چیزی نباید تغییر کنه احیانا ؟ تو قسمت دیواس منیجر usb و اینجور چیزا رو داره ولی جلوشون علامت تعجب زرد زده روش راست کلیک میکنم آپدیت کنه هم بعد از چند دقیقه میگه نمیتونه دیوایس رو پیدا کنه یا نمیتونه آپدیت کنه.

لینک به دیدگاه

در 29 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

آخه اگر سوخته پس چرا تو محیط بایوس کار میکنه بدون مشکل - بعد من کابلای همراه خودشون رو استفاده کردم ! سیستم کاملا جدید هست. اون چیزهایی که گذاشتم تو تنظیمات بایوس چیزی نباید تغییر کنه احیانا ؟ تو قسمت دیواس منیجر usb و اینجور چیزا رو داره ولی جلوشون علامت تعجب زرد زده روش راست کلیک میکنم آپدیت کنه هم بعد از چند دقیقه میگه نمیتونه دیوایس رو پیدا کنه یا نمیتونه آپدیت کنه.

از تبدیل استفاده کن خودتو راحت کن گزینه های توی بایوس همه اوکی هستن

لینک به دیدگاه

نمیدونم این کمکی میکنه یا نه ولی وقتی یو اس بی ماوس رو تا نصفه میزنم تو پورت یو اس بی - ماوس چراغش روشن میشه (کار نمیکنه فقط روشن میشه )

بعد مگه ممکنه همه پورتهای یو اس بی مشکل فنی پیدا کرده باشن یه دفعه با هم ! مثلا پورتهای =جلوی کیس چرا کار نمیکنن ! یا اینکه چرا تو محیط بایوس اینقدر روون و خوب همه پورتها کار میکنن ! ماوس کار میکنه  فلش رو باهاش بایوس آپدیت کردم کار میکنه - کیبرد کار میکنه !  ولی همینکه سی دی ویندوز رو هم میزارم که برم نصب کنم تو محیط نصب همه پورتها از کار میافته ! الانم که با کیبرد قدیمی نصب کردم تو محیط ویندوز کلا از کار میفته !  آیا ممکنه من یه اتصالی از پاور رو به مادربرد وصل نکرده باشم ؟ یا مثلا ویندوز چون کرک شده هست (مگه ویندوز کرک شده رو موقع نصب تو بوت هم میشناسه) یا هر چیز دیگه ؟ آخه این که بگیم خرابه برم یکی بخرم با توجه به چیزهایی که ذکر کردم منطقی جور در نمیاد - واقعا کس دیگه ای نیست اینجا بتونه راهنمایی کنه . ممنون میشم 

باطری هم در آوردم فایده نداشت اون تنظیمات  apm  که تو بالا نوشتم مربوط به پاور و برق و اینا میشه اونا همه درسته ؟> خسته شدم دو روزه دارم هی سرچ می کنم 

لینک به دیدگاه

اگه وقتی یو اس بی وصل میکنی . صدای وصل شدن میده یا اینکه تو دیواس منیجر یو اس بی شناسایی میکنه، این یعنی سخت افزار سالمه

در ضمن موس کیبورد از کلاس های HID استاندارد ویندوز استفاده میکنه به صورت معمول هیچ نیازی به داریور برای موس کیبورد نیست مگر اینکه موس خاص با نرم افزار مخصوص خودش باشه.

به نظرم اول همهد چیزهای اضافی از جمله هارد اضاف یا اس اس دی یا هر چیزی جدا کن. فقط با یه هارد سیستم ران کن ببین وضعیت چطوره. درضمن یه ویندوز دیگه هم نصب کن ضرر نداره

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، mo-hammad گفته است :

نمیدونم این کمکی میکنه یا نه ولی وقتی یو اس بی ماوس رو تا نصفه میزنم تو پورت یو اس بی - ماوس چراغش روشن میشه (کار نمیکنه فقط روشن میشه )

بعد مگه ممکنه همه پورتهای یو اس بی مشکل فنی پیدا کرده باشن یه دفعه با هم ! مثلا پورتهای =جلوی کیس چرا کار نمیکنن ! یا اینکه چرا تو محیط بایوس اینقدر روون و خوب همه پورتها کار میکنن ! ماوس کار میکنه  فلش رو باهاش بایوس آپدیت کردم کار میکنه - کیبرد کار میکنه !  ولی همینکه سی دی ویندوز رو هم میزارم که برم نصب کنم تو محیط نصب همه پورتها از کار میافته ! الانم که با کیبرد قدیمی نصب کردم تو محیط ویندوز کلا از کار میفته !  آیا ممکنه من یه اتصالی از پاور رو به مادربرد وصل نکرده باشم ؟ یا مثلا ویندوز چون کرک شده هست (مگه ویندوز کرک شده رو موقع نصب تو بوت هم میشناسه) یا هر چیز دیگه ؟ آخه این که بگیم خرابه برم یکی بخرم با توجه به چیزهایی که ذکر کردم منطقی جور در نمیاد - واقعا کس دیگه ای نیست اینجا بتونه راهنمایی کنه . ممنون میشم 

باطری هم در آوردم فایده نداشت اون تنظیمات  apm  که تو بالا نوشتم مربوط به پاور و برق و اینا میشه اونا همه درسته ؟> خسته شدم دو روزه دارم هی سرچ می کنم 

دوست من چرا خودتو اذیت میکنی . یه ویندوز 10 دانلود کن و نصب کن

میتونی ویندوز 10 رو دانلود کنی و بریزی فلش . هنگام نصب موس کیبردتو تست کن ببین تو نصب عمل میکنن یا نه

لینک به دیدگاه

مشکل حل شد - همه مشکل این بود که من ویندوز 7 استفاده میکردم که ساپورت uefi نداشت :| من این قضیه رو نمیدونستم از کسی پرسیدم و بهم گفت . 

و حالا برای اونایی که مث من از هارد قدیمی سیستم قبلشون استفاده میکنن هم بگم که باید در تنظیمات بایوس بخش بوت رو روی Legacy Oprom only (اگر اسمشو اشتباه نکرده باشم) بزارید. و  الا

تو نصب ویندوز با ارور مواجه میشید .  ممنون از دوستان که با صبر و حوصله راهنمایی کردند و معذرت که وقت شریفتون رو گرفتم.

یه سوال آخری هم برای من باقی مونده !  من سی پی یوم  razen 5 3500 x هست که از رم 3200 هم پشتیبانی میکنه !

رم های من هم یک تیم ورک هست که هر کدوم هشت گیگ هستند در مجموع 16 گیگ که فرکانسشون 3200 هست !

ولی تو بایوس فرکانس رم رو برای من داره 2400 نشون میده !

آیا باید دستی از اونجا که با فلش قرمز مشخص کردم بیارم رو 3200 ؟ و سوالم اینه اصلا چرا اومده رو 2400 ! مگه نباید به طور خودکار بیاد رو 3200 وقتی هم رم 3200 هست هم پردازنده 3200 ساپورت میکنه ؟مشکلی این وسط هست ؟

210324022956.jpg

لینک به دیدگاه

داداش گلم خدا رو شکر که این مورد رو بالاخره متوجه شدید

البته که زمانیکه شما داشتید ویندوز رو از هر جایی حالا دانلود میکردید تو قسمت آموزش نصب میرفتید خیلی سریع جوابتون رو پیدا میکردید

این رو که بگذریم

چیزی که توجه بنده رو جلب کرده اون دمای 53 درجه سی پی یو هست

شما قبل از اینکه برید محیط بایوس کار خاصی انجام میدادید که به این دما رسیده یا نه صرفا" رفتید بایوس؟؟

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، HELLB0Y گفته است :

داداش گلم خدا رو شکر که این مورد رو بالاخره متوجه شدید

البته که زمانیکه شما داشتید ویندوز رو از هر جایی حالا دانلود میکردید تو قسمت آموزش نصب میرفتید خیلی سریع جوابتون رو پیدا میکردید

این رو که بگذریم

چیزی که توجه بنده رو جلب کرده اون دمای 53 درجه سی پی یو هست

شما قبل از اینکه برید محیط بایوس کار خاصی انجام میدادید که به این دما رسیده یا نه صرفا" رفتید بایوس؟؟

زیاده این دما ؟ نه والا کار خاصی نمیکردم جز همون دست و پنجه نرم کردن با ویندوز - البته نرم افزار کنترل سرعت فن سی پی یو رو نصب نکردم همون که همراه خود مادربرد در سی دیش موجود هست . اینو الان تو محیط خود ویندوز  با نرمافزار پرتابل رفتم :

%D8%B4%D8%B3%D8%B3.png

دما اوکی هست ؟ کار خاصی هم نمیکنم فقط گوگل کروم + اکستنشن پراکسی کروم + یوتیوب باز بود.

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

زیاده این دما ؟ نه والا کار خاصی نمیکردم جز همون دست و پنجه نرم کردن با ویندوز

والا من که Intel دارم 

ولی قبلا" AMD 1700 داشتم حتی اون هم این دما رو ندیده بود در حالت Idle

یعنی میتونم بگم تو گیم هم هیچ CPU من نداشتم که این دما رو ببینه که اگر میدیدم دق میکردم البته که همیشه خنک کننده مایع داشتم

باز از بقیه کاربرانی که AMD دارن بپرسید ببینید این دما برای زمان بیکاری عادیه

از نظر من که عادی نیست برای حالت بیکاری و بدون هیچ پردازش خاصی

لینک به دیدگاه

من از کولینگ بادی همراه خود پردازنده استفاده میکنم - وسیله سرمایشی هم این اتاقی که من هستم ندارم . 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...