رفتن به مطلب

درخواست راهنمایی در مورد اسمبل مادربرد.

اشتراک گذاری

Recommended Posts

<لی کلا دماش تو محیط ویندوز کمتر از بایوسه ! 

الان تو ویندوز مینیموم رو زده 37.8  مکس رو زده 56

ولی تو بایوس همون اول دما رو 55 هست (تا حالا به شصت نرسیده)! 

فن هم فن بادی همراه پردازندس . 

ویرایش شده توسط mo-hammad
لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، شکار تاریکی گفته است :

دایی اینتل که باید بین 50تا 60باشه حالته عادی ولی یه سری سیستم رایزن یکی از دوستان چند روز دستم بود دو سه مدل رایزن تعویض  کردم  بعد تو cpuz مثلا دمای 59 میگرفتم و لی  با نرم افزر AMD Ryzen دمارو چند درصد کمتر میدیدمیعنی حدودا 45 -

خنک کننده هم DeepCool ICE بود--اونهم در شرایط بظاهر عادی ولی دقت کردم دیدم گرافیک داخلی بردازنده در حالته عادی وقتی که تو سایتهای فلش بلیر دار میری تا 10 درصد کار میکنه و بردازش  داره- مثل یوتوب که نتیجتا در دمای بردازنده بی تاثیر نیستش  البته کم نشون دادنه دمای بردازنده  مهمه چون رایزن ارزونتر از اینتله و شاید این نرم افزر داره عوام فریبی میکنه که رایزن بهتر از اینتله و از این حرفا- - {بماند که خود سایته amd رم های جی اسکیل توصیه کرده برای سیستم رایزن برای برفورمانسه بهتر }البته یه دیدگاهی هم هست که میگه جهته سازگاری همه خنک کننده های بردازنده با هم دیگه امدن حداکثر توان حرارتی بردازنده رو در نظر گرفتن که البته  تو سایته amd معیار توان حرارتی یا TDP رو میانگین حساب میکنه ولی  اینتل حداکثر توان بردازنده رو به حساب میاره - بهر حال این نرمافزار ها میان براساس توان حرارتی یا  TDPبردازنده با کاهش ولتاژ و کلاک   مانع از اسیب رسیدن بردازنده میشن-اینم یادمون باشه که دیگه نقشه هسته گرافیک واقعا خیلی مهم و غیر قابل انکاره - مثلا شما فتوشاب باز بزارید یا ادیت فیلم یا حتی بلیر vlcمتوجه عملکرد بیشتر بردازنده گرافیکی میشید و در نتیجه افزایش دمای  بردازنده - لذا کم زیاد شدن  دما عادیه بنظرم

پس من الان دارم با این نرم افزار چک میکنم CPUID HWMonitorPro  تو محیط ویندوز در حالتی که الان فقط کروم رو باز کردم و دارم برای شما مینویسم کمینه دما رو زده 35.5  و بیشینه رو زده 39  و در بایوس هم اکثر وقتها رو 50 هست که من سرچ کردم تو فروم های انگلیسی نوشته بود تو بایوس همه اجزا رو میاد رو حداکثر توان چک میکنه واسه این میره بالا و نوشته بود زیاد به دمای بایوس توجه نکنید و دمای حین کار در ویندوز رو در نظر بگیرید . حرارت مادربرد هم همیشه حدود 38 اینا هست .  اوکیه ؟ 

این سوالم هم متاسفانه بی جواب موند . ممنون میشم اگر کسی اطلاع داره کمک کنه

من سی پی یوم  razen 5 3500 x هست که از رم 3200 هم پشتیبانی میکنه !

رم های من هم یک تیم ورک هست که هر کدوم هشت گیگ هستند در مجموع 16 گیگ که فرکانسشون 3200 هست !

ولی تو بایوس فرکانس رم رو برای من داره 2400 نشون میده !

آیا باید دستی از اونجا که با فلش قرمز مشخص کردم بیارم رو 3200 ؟ و سوالم اینه اصلا چرا اومده رو 2400 ! مگه نباید به طور خودکار بیاد رو 3200 وقتی هم رم 3200 هست هم پردازنده 3200 ساپورت میکنه ؟مشکلی این وسط هست ؟

210324022956.jpg

لینک به دیدگاه

در 8 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

پس من الان دارم با این نرم افزار چک میکنم CPUID HWMonitorPro  تو محیط ویندوز در حالتی که الان فقط کروم رو باز کردم و دارم برای شما مینویسم کمینه دما رو زده 35.5  و بیشینه رو زده 39  و در بایوس هم اکثر وقتها رو 50 هست که من سرچ کردم تو فروم های انگلیسی نوشته بود تو بایوس همه اجزا رو میاد رو حداکثر توان چک میکنه واسه این میره بالا و نوشته بود زیاد به دمای بایوس توجه نکنید و دمای حین کار در ویندوز رو در نظر بگیرید . حرارت مادربرد هم همیشه حدود 38 اینا هست .  اوکیه ؟ 

این سوالم هم متاسفانه بی جواب موند . ممنون میشم اگر کسی اطلاع داره کمک کنه

من سی پی یوم  razen 5 3500 x هست که از رم 3200 هم پشتیبانی میکنه !

رم های من هم یک تیم ورک هست که هر کدوم هشت گیگ هستند در مجموع 16 گیگ که فرکانسشون 3200 هست !

آیا باید دستی از اونجا که با فلش قرمز مشخص کردم بیارم رو 3200 ؟ و سوالم اینه اصلا چرا اومده رو 2400 ! مگه نباید به طور خودکار بیاد رو 3200 وقتی هم رم 3200 هست هم پردازنده 3200 ساپورت میکنه ؟مشکلی این وسط هست ؟

210324022956.jpg

پیش فرض رو ۲۴۰۰ است. ۳۲۰۰حالت اورکلاک حساب میشه

بابد پروفایل XMPفعال کنید تا ۳۲۰۰ کار کنه

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، ali-0098 گفته است :

پیش فرض رو ۲۴۰۰ است. ۳۲۰۰حالت اورکلاک حساب میشه

بابد پروفایل XMPفعال کنید تا ۳۲۰۰ کار کنه

یعنی طبق این عکس فرکانس رو دستی تغییر ندم ؟ من کلی گشتم ولی پروفایل xmp رو پیدا نکردم :| شنیده بودم قبلا  و اینکه خب رم فرکانس اصلیش 3200 هست پردازنده هم که ساپورت داره ! من شنیده بودم تو پردازنده هایی که ساپورت مستقیم ندارن پروفایل رو فعال میکنن نه این دسته

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

یعنی طبق این عکس فرکانس رو دستی تغییر ندم ؟ من کلی گشتم ولی پروفایل xmp رو پیدا نکردم :| شنیده بودم قبلا  و اینکه خب رم فرکانس اصلیش 3200 هست پردازنده هم که ساپورت داره ! من شنیده بودم تو پردازنده هایی که ساپورت مستقیم ندارن پروفایل رو فعال میکنن نه این دسته

دفترچه مادر برد مطالعه کن اونجا نوشته.

البته سری Bنمیدونم xmp ساپورت کنه یا نه. الان هم یه سرچ زدم مثل اینکه داستان خودش داره.

تو فرومهای خارجی بگرد انشاله به نتیجه میرسی

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، mo-hammad گفته است :

مشکل حل شد - همه مشکل این بود که من ویندوز 7 استفاده میکردم که ساپورت uefi نداشت :| من این قضیه رو نمیدونستم از کسی پرسیدم و بهم گفت . 

و حالا برای اونایی که مث من از هارد قدیمی سیستم قبلشون استفاده میکنن هم بگم که باید در تنظیمات بایوس بخش بوت رو روی Legacy Oprom only (اگر اسمشو اشتباه نکرده باشم) بزارید. و  الا

تو نصب ویندوز با ارور مواجه میشید .  ممنون از دوستان که با صبر و حوصله راهنمایی کردند و معذرت که وقت شریفتون رو گرفتم.

یه سوال آخری هم برای من باقی مونده !  من سی پی یوم  razen 5 3500 x هست که از رم 3200 هم پشتیبانی میکنه !

210324022956.jpg

سلام مجدد

تو همین صفحه یک گزینه هست به نام Ai overclock tuner که یکی از مواردی که میشه داخلش تعیین کرد استفاده از پروفایل XMP یا AMP رم هست و به صورت اتوماتیک فرکانس رم و FLCK ( infinty fabric ) رو به طور مساوی تنظیم میکنه تا تاخیر پردازنده هم به حداقل برسه.

معمولا پروفایل رم باید داخل بایوس انتخاب بشه و در غیر اینصورت رم تو فرکانس پایه ۲۱۳۳ یا ۲۴۰۰ کار میکنه. و مشکل خاصی نیست.

---------------------------------------------

یک توضیحی هم در مورد فرمت هارتون بدم که اگه شما فرمت هارد رو از MBR به GPT تغییر بدید (این فرمت قابلیت های بیشتری داره و مدرن تره و تو سرعت لود ویندوز هم تاثیر داره) ، اونوقت از طریق UEFI شناسایی میشه و شما باید مجدد ویندوز رو از طریق مود UEFI نصب کنید. (تو متن خودتون قرمز کردم دارم در مورد چی حرف میزنم.)

در مورد اون مشکل کار نکردن دستگاه های USB هم بگم که با ویندوز ۷ هم با کمی کلنجار مشکل حل میشد ولی چه بهتر که ویندوز ۱۰ رو نصب کردید که از نظر من دیگه استفاده از ویندوز ۷ توجیحی نداره.

در 11 ساعت قبل، HELLB0Y گفته است :

داداش گلم خدا رو شکر که این مورد رو بالاخره متوجه شدید

البته که زمانیکه شما داشتید ویندوز رو از هر جایی حالا دانلود میکردید تو قسمت آموزش نصب میرفتید خیلی سریع جوابتون رو پیدا میکردید

این رو که بگذریم

چیزی که توجه بنده رو جلب کرده اون دمای 53 درجه سی پی یو هست

شما قبل از اینکه برید محیط بایوس کار خاصی انجام میدادید که به این دما رسیده یا نه صرفا" رفتید بایوس؟؟

سلام خدمت جناب کاشفی (اگه اشتباه نکنم)

تو بایوس معمولا ولتاژ پردازنده روی بیشترین مقدار تنظیم شده کار میکنه و از حالت بیکاری مصرف پردازنده بیشتر میشه.

و اگه اینم در نظر بگیریم که کیس ایشون قدیمیه و کولینگ خوبی نداره، ۵۳ درجه برای ryzen 5 منطقیه و البته دور فن هم تاثیر گذاره.

البته این دما در لود، کاملا دما مطلوب هست و حتی تا ۶۵ هم با کولر دیفالت خوبه و کاملا امن.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Blueman6 گفته است :

سلام مجدد

تو همین صفحه یک گزینه هست به نام Ai overclock tuner که یکی از مواردی که میشه داخلش تعیین کرد استفاده از پروفایل XMP یا AMP رم هست و به صورت اتوماتیک فرکانس رم و FLCK ( infinty fabric ) رو به طور مساوی تنظیم میکنه تا تاخیر پردازنده هم به حداقل برسه.

معمولا پروفایل رم باید داخل بایوس انتخاب بشه و در غیر اینصورت رم تو فرکانس پایه ۲۱۳۳ یا ۲۴۰۰ کار میکنه. و مشکل خاصی نیست.

یک توضیحی هم در مورد فرمت هارتون بدم که اگه شما فرمت هارد رو از MBR به GPT تغییر بدید (این فرمت قابلیت های بیشتری داره و مدرن تره و تو سرعت لود ویندوز هم تاثیر داره) ، اونوقت از طریق UEFI شناسایی میشه و شما باید مجدد ویندوز رو از طریق مود UEFI نصب کنید. (تو متن خودتون قرمز کردم دارم در مورد چی حرف میزنم.)

در مورد اون مشکل کار نکردن دستگاه های USB هم بگم که با ویندوز ۷ هم با کمی کلنجار مشکل حل میشد ولی چه بهتر که ویندوز ۱۰ رو نصب کردید که از نظر من دیگه استفاده از ویندوز ۷ توجیحی نداره.

سلام خدمت جناب کاشفی (اگه اشتباه نکنم)

تو بایوس معمولا ولتاژ پردازنده روی بیشترین مقدار تنظیم شده کار میکنه و از حالت بیکاری مصرف پردازنده بیشتر میشه.

و اگه اینم در نظر بگیریم که کیس ایشون قدیمیه و کولینگ خوبی نداره، ۵۳ درجه برای ryzen 5 منطقیه و البته دور فن هم تاثیر گذاره.

البته این دما در لود، کاملا دما مطلوب هست و حتی تا ۶۵ هم با کولر دیفالت خوبه و کاملا امن.

الان یعنی Ai overclock tuner  رو auto هست من اگر بازش کنم توش گزینه xmp هست ؟  پس از طریق memory frequncy تغییرش ندم درسته 

لینک به دیدگاه

در 33 دقیقه قبل، mo-hammad گفته است :

الان یعنی Ai overclock tuner  رو auto هست من اگر بازش کنم توش گزینه xmp هست ؟  پس از طریق memory frequncy تغییرش ندم درسته 

بله بازش کنید چیزی شبیه OC وجود داره با اسم مشخص و نه دقیقا xmp

اون گزینه پایین تر برای اورکلاک رم بصورت manual هست که اونو دست نزنید و بذارید روی auto باشه.

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، mo-hammad گفته است :

زیاده این دما ؟ نه والا کار خاصی نمیکردم جز همون دست و پنجه نرم کردن با ویندوز - البته نرم افزار کنترل سرعت فن سی پی یو رو نصب نکردم همون که همراه خود مادربرد در سی دیش موجود هست .

سلام

دماتون نرماله ، نگران نباشید.

رایزن 1600x دارم . رنج دمایی ش توی حالت بیکار و دمای اتاق ، همین هست .

در 21 ساعت قبل، mo-hammad گفته است :

210324022956.jpg

والا من ندیدم از سری رایزن که بعد از نصب رم بطور اتومات فرکانس روی حالت oc ست بشه .

اما شما از قسمت memory frequency  ، فرکانس رو روی همون 3200 ست کنید . هیچ مشکلی هم این وسط نیست :)

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام مجدد بچه ها میخواستم اس اس دی تهیه کنم بین این دو مدل کدوم رو پیشنهاد میدین ؟

https://www.lioncomputer.com/product/p8mz7/Samsung-870-EVO-500GB-2-5-Inch-SATA-III-SSD

https://fafait.net/product/internal-ssd/samsung-870-qvo-1tb?id=22702#specs

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...