رفتن به مطلب

راهنمایی در خصوص مشاوره شغلی - تحصیلی

Recommended Posts

سلام دوستان امسال وقت انتخاب رشتمه معدل سال هشتمم 19.84 شده(عربی و مطالعات رو 19گرفته ام)

من خودم می خواهم برم رشته ریاضی و مهندسی کامپیوتر رو انتخاب کنم و نرم افزار بخونم ولی خانواده می گن برو تجربی مهندسی کار نداره ولی من عاشق برنامه نویسی هستم و کامپیوترم هم خیلی خوبه و حرفه ای هستم

من مطمئنم یا دانشگاه تهران هستم یا شریف 

الان در مدرسه استعداد های درخشان هستم

حالا از شما ها در این حوزه کمک می خواهم که چه کنم کار و بار برنامه نویسی خوبه یا نه؟

حالا اگه ایران خوب نیست بده برم خارج؟(امریکا یا بریتانیا یا کلا اونجاهایی که لازم دارند؟

لینک به دیدگاه

درود

نمیخوام نا امیدت کنم ولی در حال حاضر تو ایران خیلی اوضاع خرابه و خیلی از فارغ‌التحصیلا بیکارن

شما چون سنت کم فعلا فقط با مشورت خانواده بین تجربی و ریاضی یکیو انتخاب کن اگه ریاضی رو انتخاب کردی باید قبول کنی که فرصت های شغلیش کم ولی اگه بتونی دانشگاه های تراز اول مثل شریف قبول بشی میتونی برا مهاجرت اقدام کنی فقطم علاقه تو ایران به کارت نمیاد این شعاریه که جدیدا تو دهن مردم انداختن

اگرم تجربی رو انتخاب کنی و هدفت رشته های برتر مثل پزشکی باشه صددرصد آیندت تامین اما اگه علاقه نداشته باشی سخت میشه برات به اینم توجه کن کنکور تجربی شدیدا رقابتیه و مهاجرتم با این رشته ها راحت تره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اگه قصد تحصیل توی دانشگاه رو داری، همون رشته های تجربی بهتره

ولی اگه واقعا میخوای بری برنامه نویسی، بهتره اصلا رشته ریاضی نری، مستقیم برو کاردانش سراغ رشته های کامپیوتر و مرتبط با برنامه نویسی.

همزمان توی اینترنت هم کلی اموزش خوب برای برنامه نویسی هست، همونارو خوب یاد بگیری، تا دیپلم میتونی یه نیروی حرفه ای بشی و با فریلنسری خوب پول در بیاری.

اینو به عنوان فردی که توی امیر کبیر الان داره تحصیل میکنه بهت میگم، دانشگاه های ایران، خوب و بد ندارن، همشون فقط دانشجو رو فلج میکنن، هر کسی هم که تونسته از دانشگاه به جایی برسه، یه پاچه ای رو چسبیده و تونسته با اون یه کاری برای خودش بکنه. تو دانشگاه های مهندسی هیچ خبری نیست

من الان سال اخر هستم، وسط کار یه گرایش رو حذف کردن!!!!! تمام اون واحد هایی که مربوط به اون گرایش بوده و پاس کردم، همشون پر پر شدن. وقتی وضع تو مادر دانشگاه های صنعتی کشور اینه، زیاد دل به بقیه شون نبند، (البته شریف یکم وضعیتش بهتره، اونجا زیاد دانشجو رو محدود نمیکنن، میشه یه کارایی کرد)

ولی من خودم اگه برگردم، به هیچ وجه شاخه نظری نمیرم و مستقیم میرم فنی حرفه ای و کاردانش و از همونجا درس برنامه نویسی رو شروع میکنم

فریلنسر هم بشی، کار به کشور و... نداره، از هر جای دنیا کار میاد برات(البته اگه اینا نخوان از حریم مردم صیانت کنن)

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

طرف با 4 اختراع بیکار است حتی با داشتن اختراع نظامی ارتش استخدامش نمیکنه ، بخون برو خارج ، ارشد رشته مهندسی نرم افزار رتبه 710 سال 96 از دانشگاهی با اعتبار 40 کشوری انصراف دادم 

پزشکی خوبه اساتیدش باسوادن اما مهندسی نرم افزار بلا نسبت حیوانات که موجودات مفیدی هستن اساتید نرم افزار حتی ارزششون از احشام هم کمتر است، شما از یه دکترای نرم افزار یه سوال ساده بکنی توش میمونه و نهایتا به خدمات کامپیوتری ها ارجاعتون میده ! در علم روز فلج هستند ولی در تئوری های قدیمی روی بحث سوارن که هیچ ارزشی ندارد استاد ارشد من میگفت 10 تا مقاله بخون 2 تا مقاله بنویس هیچ کاری نداره.....رشته نرم افزار تبدیل شده به ماشین ترجمه و ارائه مقالات شخصا بعید میدونم کار آفرینان نرم افزار مثلا برنامه نویس تلگرام اصلا مقاله ای ارائه داده باشه

از اون طرف برادران جهادی هستن که شما رو بکار بگیرند 10 تا جلسه میرید طی هفت ماه به شما 10 میلیون میدهند کار را تحویل میگیرن مابقی را نمیدن اما الان کسایی هستن در حد متوسط توسعه IOS بلدن در آلمان مشغول به کارن ،اینجا شما پرفسور هم باشی باید بری اسنپ کار کنی براشون اهمیتی نداره عزیز نفر اول کنکور رو پرت میکنن تو یه زیر زمین !! نفر دوم کنکور کشور الان چند ساله یوتیوبر ! شاید خودتونم بشناسیدش

لینک به دیدگاه

درسو دانشگاه 2 زار نمی ارزه به خصوص برای رشته کامپیوتر وقتت رو تلف میکنی

مهندس کامپیوتر داریم 2 خط نمیتونه کد بزنه  ولی از اونور انواع کیس ها سراغ دارم بدون مدرک دانشگاهی درامدهای خوبی دارن و حسابی تخصص دارن تو کارشون  

شرکتهایی که دنبال برنامه نویس هستن اصلا کاری ندارن شما شریف رفتی یا اصلا دیپلم داری یا کلا سواد نداری فقط از شما اون تخصص لازم رو میخوان 

برای برنامه نویس شدن نیازی نیست حتما بری رشته کامپیوتر بخونی میتونی در کنار رشته تجربی برنامه نویسی هم بکنی  اگر علاقت واقعی باشه خیلی راحت کد هم میزنی

من افراد زیادی دیدم که که اومدن تو این کار و آخرش هیچی نشدن چون فکر میکردن برنامه نویسی هم مثل کرک کردن بازیها مثل آب خوردنه :)))))

لینک به دیدگاه

با دانشگاه رفتن کسی برنامه نویس نمیشه، 

برنامه نویسی ذهن خلاق میخواد که بتونی با 28 تا عبارت یه دنیایی خلق کنی،

از هزارتا نفر که میرن دور اینکار شاید 5 تا خالق بشن.

لینک به دیدگاه

با هر مهارتی امکان خلق ثروت وجود داره تاکید میکنم هر مهارتی هر چند پیش و پا افتاده

میخوای لوله  کشی باشه

میخواد اشپزی باشه

میخواد رانندگی باشه

میخواد برنامه نویسی  باشه

میخواد ceo باشه

میخواد مکانیک  باشه

میخواد هزاران چیز دیگه باشه....

صرفا کافیه در اون زمینه خودتون حرفی برای گفتن داشته باشین

لینک به دیدگاه

بنظرم بهتره برم رشته ریاضی و بعد کنکور مهندسی کامپیوتر رو انتخاب کنم و لیسانس رو بگیرم و مهاجرت کنم به کشور های اروپایی یا امریکا شمالی و در اونجا ادامه تحصیل بدم و بعد گرفتن گرفتن بقیه مدرک ها همون جا کار پیدا کنم و بمونم و اقامت دائم اونجا رو بگیرم و تا آخر عمر زندگی* کنم.

* در ایران تنها کاری که می کنیم تلف کردن عمر هست 

البته من الان برنامه نویس وب و پایتون هستم

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Programmer-hack گفته است :

بنظرم بهتره برم رشته ریاضی و بعد کنکور مهندسی کامپیوتر رو انتخاب کنم و لیسانس رو بگیرم و مهاجرت کنم به کشور های اروپایی یا امریکا شمالی و در اونجا ادامه تحصیل بدم و بعد گرفتن گرفتن بقیه مدرک ها همون جا کار پیدا کنم و بمونم و اقامت دائم اونجا رو بگیرم و تا آخر عمر زندگی* کنم.

اگر جای شما بودم کفشامو دست مبیگرفتم فرار میکردم پشت سرم هم نگاه نمیکردم . . . 

اگر جای شما بودم کفشامو دست مبیگرفتم فرار میکردم پشت سرم هم نگاه نمیکردم . . . 

لینک به دیدگاه

به نظرم برو دبیری بخون  از همون ریاضی     ۳ ماه سال تعطیلی   پنجشنبه جمعه تعطیل       سربازی نیست   عضو رسمی آموزش پرورشی   با شرایط فعلی کرونا هم صبح بلند میشی جلو لپتاپ اموزش مجازی           و .........

در کنار اینم میتونی بری برنامه نویسی یاد بگیری

برو جست و جو کن ببین تو این سال چقدر حقوقشون اضافه شده؟   

ویرایش شده توسط kiarash917
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱۲ ساعت قبل، Programmer-hack گفته است :

اکثر نکات اصلی رو دوستان توضیح دادند فقط من این نکته رو اضافه کنم که اکثر کشور های پیشرفته مدارک آموزش عالی مارو دو هزار قبول ندارند و شما با هر مدرکی از اینجا فارق بشی اون ور آب باید دوباره بری با دیپلمی که گرفتی وارد دانشگاهشون بشی. پس قبل از اینکه اینجا وارد دانشگاه بشی و انگیزتو از دست بدی جمع کن برو خارج. پول مول که داری؟ چون اگه نداشته باشی کارت سخت میشه و خیلی باید چرب زبون و بچه زرنگ باشی تا کارت خارج کشور پیش بره، حالا میخوای مهاجر باش یا دانشجو یا بیزنس من.

لینک به دیدگاه

در ۹ ساعت قبل، kiarash۹۱۷ گفته است :

به نظرم برو دبیری بخون  از همون ریاضی     ۳ ماه سال تعطیلی   پنجشنبه جمعه تعطیل       سربازی نیست   عضو رسمی آموزش پرورشی   با شرایط فعلی کرونا هم صبح بلند میشی جلو لپتاپ اموزش مجازی           و .........

در کنار اینم میتونی بری برنامه نویسی یاد بگیری

برو جست و جو کن ببین تو این سال چقدر حقوقشون اضافه شده؟   

بنظرم دبیری آدمو محدود می کنه 

در 25 دقیقه قبل، Devileytion گفته است :

اکثر نکات اصلی رو دوستان توضیح دادند فقط من این نکته رو اضافه کنم که اکثر کشور های پیشرفته مدارک آموزش عالی مارو دو هزار قبول ندارند و شما با هر مدرکی از اینجا فارق بشی اون ور آب باید دوباره بری با دیپلمی که گرفتی وارد دانشگاهشون بشی. پس قبل از اینکه اینجا وارد دانشگاه بشی و انگیزتو از دست بدی جمع کن برو خارج. پول مول که داری؟ چون اگه نداشته باشی کارت سخت میشه و خیلی باید چرب زبون و بچه زرنگ باشی تا کارت خارج کشور پیش بره، حالا میخوای مهاجر باش یا دانشجو یا بیزنس من.

پول ندارم بهمین خاطر میگن لیسانس بگیرم تا پول هامو جمع کنم بعد برم

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، Programmer-hack گفته است :

سلام دوست عزیز

جوابی که میدم شامل سوالاتی هم میشه که ابتدا پرسیدی:

1- این یک واقعیت هست که پزشک از هرنوع صنف دیگه ای بطور متوسط پول بیشتری در میاره تو ایران (رشته تجربی)

۲- اگر بتونی برنامه نویس شرکت های معروف تو این حوزه بشی، باز هم درآمد خیلی خوبی داری.ضمن اینکه از محیط کار فوق العاده ای بهره مند میشی. البته این فیلد خیلی جای توسعه عنوان شغلی داره.

۳- اگر این احتمال رو میدی که بتونی شریف یا دانشگاه تاپ قبول بشی، کشور های مختلف براحتی برای مقطع ارشد پذیرای شما هستن.

۴- در حوزه برنامه نویسی و آی تی دریایی از علم وجود داره که در دانشگاه اونم مقطع کارشناسی، فقط بصورت جسته و گریخته، از هر کدوم از شاخه های این علم، سر سوزنی به دانشجو اضافه میشه در ایران و بطور مثال بیشتر از ۴ واحد برنامه نویسی نمیگذرونید. پس این تخصص رو جدای از دانشگاه پیگیرش باشید ولی در دانشگاه این فرصت رو دارید که به صورت رایگان و راحت با افراد مجرب و اساتید و حتی دانشجوهای خبره اشنا بشید و بنظر من از خود دروس دانشگاه مهمتره.

۴- البته که در کشورهایی خاص، شما هر نوع تخصصی داشته باشید، از رفاه خیلی بهتری برخوردار میشید.

۵- اگر احتمالا با پایتون آشنا شدید، به دلیل اینکه فریمورک های خوبی داره و سرعت توسعه پروژه ها بالا هست، ادامه بدید ولی فیلد رو مشخص کنید مثلا همون وب برید متخصص بشید و به فریم ورک های این شاخه مثل جنگو مسلط بشید. بعدها میتونید کارتون رو توسعه بدید در همون پایتون.

۵- و یک نصیحت : همیشه دنبال علاقه مندیهاتون باشید، ۲ تا موضوع هست که اگه باب میل نباشه، هر انسانی تحت این شرایط ممکنه احساس بدبخت بودن بکنه:

- کار - زن(همسر) 

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

پس روی همون مهندسی کامپیوتر فکر می کنم و مهاجرت به خارج 

میشه بگید کدوم کشور پذیرای مهندس کامپیوتر   و برنامه نویس هست؟(البته درآمد و هزینه تحصیل و هزینه تحصیل هم مهمه)

لینک به دیدگاه

میشه بگید کدوم کشور پذیرای مهندس کامپیوتر   و برنامه نویس هست؟(البته درآمد و هزینه تحصیل و هزینه تحصیل هم مهمه)

تقریبا تمام کشور ها.

در حال حاضر بسیار نیاز هست به برنامه نویسی که مهارت داشته باشه در یک زمینه.

من دانشجوی مهندسی کامپیوتر هستم در دانشگاه تهران و مشغول کارم. به شخصه کشور آلمان رو ترجیح میدم برای مهاجرت(چه تحصیلی چه شغلی).

البته کشور مقصد چیزی نیست که الان بخواید ذهنتونو درگیرش کنید. شما سعی کنید سه سال دبیرستان رو خوب درس بخونید تا بتونید یکی از دانشگاه های تاپ تهران قبول بشید.

و اینکه در کنار دانشگاه هم باید زمان بزارید و بصورت عملی مهارت های خودتونو قوی کنید.

لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۰/۵/۱۱ در ۱۵:۳۰، Programmer-hack گفته است :

سلام دوستان امسال وقت انتخاب رشتمه معدل سال هشتمم 19.84 شده(عربی و مطالعات رو 19گرفته ام)

من خودم می خواهم برم رشته ریاضی و مهندسی کامپیوتر رو انتخاب کنم و نرم افزار بخونم ولی خانواده می گن برو تجربی مهندسی کار نداره ولی من عاشق برنامه نویسی هستم و کامپیوترم هم خیلی خوبه و حرفه ای هستم

من مطمئنم یا دانشگاه تهران هستم یا شریف 

الان در مدرسه استعداد های درخشان هستم

حالا از شما ها در این حوزه کمک می خواهم که چه کنم کار و بار برنامه نویسی خوبه یا نه؟

حالا اگه ایران خوب نیست بده برم خارج؟(امریکا یا بریتانیا یا کلا اونجاهایی که لازم دارند؟

سلام 

با توجه به اینکه پول ندارید(مثل من)و الان در زمان مهمی هستید که راهتون رو مشخص کنید،پیشنهاد من دو چیزه :

1.یا فقط تا دیپلم و یا فوق دیپلم در رابطه با کامپیوتر بخونید و مدرک صرفا برای اینکه بگید دارید، بگیرید بزارید توی طاقچه و تمرکز اصلی روی برنامه نویسی داشته باشید ،چون اونجا هیچی که یادت نمیدن هیچ،تورو از درس هم زده میکنن این استادای پر ادعا

2.یا از الان تجربی و بعدش پزشکی برید ،که اگر احیانا در زمینه برنامه نویسی به بن بست خوردید ،حداقل با پزشکی جبران بشه.خدمت سربازیتونم راحت تر خواهد بود ،که اونم قسمت مهمی از زندگیه 

من در دبیرستان معدلم ۱۹.۷۲ شدم و بعدش رفتم فنی مکانیک خودرو،صرفا برا اینکه خونواده گفتن «بقیه رشته ها رو فامیلا رفتن،تو برو یه چی دیگه»موقع ثبت نام در هنرستان طرف تعجب کرد،گفت اخه تو با این معدل و بت میاد بچه زرنگ باشی چرا میخای بیای فنی؟!

یکی از اشتباهات زندگیم این بود ،الانم یه مدرک فوق دیپلم گذاشته توی کمد ،یه کارت خدمت در کشو ،و دیگر هیچ،صفر مطلق

لینک به دیدگاه

سلام دوست من

بقیه دوستان نظرات بسیار خوبی دادند که قطعاً مفید و کاربردی است من هم دلم از شرایط فعلی راضی نیست(حالم بهم میخوره از این شرایط 😂 ) نظر و تجربیاتم رو میگم  امیدوارم برات مفید باشه.

نکته اول اینکه مهارت های فردی و مهارتهای زندگی مخصوصاً توی این دوره زمونه خیلی مهم است مثل قدرت مذاکره فن بیان و اعتماد به نفس بالا و چیزهای دیگه که توی سیستم آموزشی ما جایگاهی ندارند چه دانشگاه به دبیرستان چه مقطع ابتدایی پس روی این ها حتما کار کن مطمین باش از صد تا مدرک برنامه نویسی مدرک دانشگاهی بیشتر بکار میاد.

نمرات بسیار خوبی داری و دستت برای انتخاب رشته باز هست و به احتمال بسیار بالا رتبه خوبی توی کنکور بدست میاری سعی کن علاقه خودت رو دنبال کنی اگر به رشته تجربی یا رشته های دیگه یا پزشکی داروسازی ژنتیک یا هر کدوم از رشته های دانشگاهی مربوط به تجربی علاقه نداری سعی کن سراغشون نری.

در مورد رشته های پزشکی و دندانپزشکی یا چیز های دیگه یا مهاجرت به خارج از کشور اطلاعاتی ندارم ولی خودم به شخصه اگر فرصتی پیش بیاد خیلی به خارج از کشور مهاجرت می کنم ، این رو یادت باشه که مهاجرت به یک کشور خارجی و زندگی کردن داخلش خیلی خوبه ولی به این راحتی ها نیست  و سختی های خودش رو داره پس مهاجرت رو اولویت اول نباشه. 

مدرک دانشگاه دولتی  یا آزاد با معدل بالا ضامن شغل پیدا کردن نیست و از ما باید در کنار درس و دانشگاه به فکر کسب مهارت باشی وگرنه اون مدرک به کار نمیاد

منی که دانشگاه آزاد درس میخونم یادم هست همون ترم‌ های اول بعضی از دوستام مشغول به کار شدم و با به دست آوردن تجربه کار درآمد خوبی هم داشتند هم توی برنامه نویسی هم بقیه فیلد ها. 

منممنم که متاسفانه تا الان بیکار هستم چوب کم کاری خودم رو میخورم و البته نبوده مهارت های فردی و امکانات ( شاید نبود امکانات بهانه باشه 😑)

توی یک سایتی می خوندم که نوشته بود تهران بهشت برنامه نویس هاست (الحق که درست می‌گفت)

این که ساکن استان تهران باشی یا بقیه استان ها توی پیدا کردن شغل مربوطه به برنامه نویسی خیلی اهمیت داره

اگر مهارت کافی داشته باشی و ساکن استان تهران باشی خیلی بعید هست که مجبور باشی توی اسنپ یا هر جای دیگه کار بکنی

پیشنهاد میدان فیلم  استدیوگرافی آقای سعید حسینی بنیانگذار لیون کامپیوتر رو در کانال ایده پردازان ببینی برات مفید هست هر چند که شرایط ایشون با من و شما از زمین تا آسمون فرق داره ولی حتماً ببینش

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، silvermanHHH گفته است :

«بقیه رشته ها رو فامیلا رفتن،تو برو یه چی دیگه

WTF !!! 
😨

در 13 ساعت قبل، Programmer-hack گفته است :

ببین واسه اپلای کردن از دانشگاه آزادم میشه این کارو کرد و فول فاند گرفت حتی از دانشگاهای کانادا !!

شما باید این 3 شاخصه رو داشته باشی
1. رزومه قوی ای داشته باشی ( تجربه های کار - کار آموزی - مهارت ها - مقاله و...)
2. آیلتس بالای 6 
3. نمره GRE قابل قبول دانشگاه مقصد 

این 3 تا اوکی باشه شما میتونی از دانشگاه آزاد با معدل 14 از دانشگاه واترلو کانادا فول فاند بگیری دیدم که میگم ! ( یه بنده خدایی Computer Science برای مستر فول فاند گرفت آیلتس 6.5 بود و 2 تا مقاله داشت معدل دانشگاه آزادش هم 14 بود ) 

اپلای کردن آسونه ولی اون رزومه مهمه که شما چی تو چنته داری ! به زبون ساده یعنی چه برتری های قابل توجهی نسبت به سایر دانشجو ها داری که دولت اون کشور بیاد بورست کنه ! 

از رشته تجربی زیاد اطلاعی ندارم ولی تا جایی که میدونم نمیتونی پزشکی اپلای کنی  اگه تجربی رفتی باید همینجا دانشگاه خوب پزشکی قبول بشی وگرنه ول معطلی و باید درس و دانشگاه بزاری کنار ! 

به هر حال همینطور به یاد گرفتن ادامه بده و مهارت هاتو تقویت کن برو سراغ Machine Learning و Deep Learning یا Internet Of Things و .... برو دنبال علم های جدید و نو پا !

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام

بنظرتون الان شغل دبیری خوبه؟

درسم عالیه و مدرسه تیزهوشانم

من 15 سالمه و قراره انتخاب رشته کنم ولی برای خانواده گفتن میری اگه میری ریاضی فقط دبیری وگرنه تجربی

من راحت مطمئنم قبول میشه شریف ولی گفتن یا برو فرهنگیان یا تربیت رجایی تهران(شهرستان هستم و منطقه 3 برای کنکور حساب میشه)

رشته موردنظرم هم مهندسی کامپیوتر هست.

تو شهر ما واقعا با 4 میلیون خیلی راحت میشه زندگی کرد و الانم معلم های تازه استخدام حداقل 6.500 تو شهر ما می گیرند.

بنظرتون خوبه؟(میشه در کنار معلمی فریلنسر باشم)

اصلا درآمد داره فریلنسری؟(تجربیات فریلنسر های عزیز را پذیرا هستم)

بگید چیکار کنم؟؟!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...