رفتن به مطلب

مشکل عجیب کامپیوتر

Roozisss20
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام‌خدمت دوستان و‌اساتید عزیز کامپیوتر‌من یک مشکل بسیار عجیب داره که الان یک‌مدت درگیرم باهاش موضوع از این‌قرار که سیستم حدود ۸--۱۰ ساعت بدون مشکل ، ارور ، لگ و ... کار میکنه ( استفاده عادی  درحد گوگل، تایپ و ...) و بعد یک دفعه ریستارت میشه و بار اول تا صفحه ویندوز میاد بالا ولی وارد ویندوز‌نمیشه و مجدد ریستارت میشه حدود ۲ بار ریستارت میشه وبار سوم چراغ هارد دیگه دیگه چشمک‌نمیزنه و‌خاموش فقط سیستم روشن میشه ولی بالا نمیاد دیگه صفحه سیاه و‌بوت‌نمیشه  ( فن گرافیک و سی پی یو ... میچرخه) در این موقع ۲ تا نکته هست یکی اینکه هربار این اتفاق میافته  تنظیمات بایوس ریست میشه و‌دومین مورد اینه که توی بایوس برق ۳.۳ ولت عدد ۲.۸۷ رو‌نشون‌میده و‌قرمز‌هست 

برای اینکه بتونم‌مجدد از سیستم استفاده کنم باید باتری سیموس دربیارم و برق ۲۴ پین پاور از روی مادربرد جداکنم‌برای  ۱۰ دقیقه و بعد از اتصال کامپیوتر دوباره اوکی کار‌میکنه تا یه مدتی 

کلا یه چیزی حدود ۶-۷ ساعت که کار میکنم توی ویندوز با نرم افزار چک میکنم میبینم ولتاژ ۳.۳ روبه کم شدن هست و بعد از چند ساعت همین اتفاق میفته و دوباره باید همون راه حل قبل برم 

یه مشکل دیگه هم هست کلا کامپیوتر خاموش باشه چند روز ( ولی به برق متصل باشه) بعد مثلا برق بره و مجدد بیاد زمانی که میخوام روشن کنم باز همین مشکل هست یعنی  سیستم‌روشن میشه و فن شروع به کارکردن میکنه ولی چراغ هارد روشن نمیشه صفحه سیاه و سیستم اصلا نمیاد بالا تا زمانی که همون راه حل قبل انجام بدم

من‌مادربرد از نظر فیزیکی‌تست کردم‌خازن خراب‌یا معیوبی نداشت

پاور رو‌هم بردم بیرون ولتاژ گرفتن و‌گفتن تمام ولتاژها سالم هست

منتها مشکلی که هست سیستم وقتی که پاور حداکنی و‌مجدد وصل کنی اوکی هست مشکل زمانیه که ۶-۷ ساعت روشن باشه اون موقع افت ولتاژ روی ریل ۳.۳ داره و .....باعوث افتخار که که‌بتونم از تجربیات دوستان استفاده کنیم که ان شالله بتونم سیستم  درست کنم 

یک دنیا ممنون

مشخصات سیستم 

main:assu p5ql pro

cpu:q9650

ram :4*2gb 1066

gpu:gts 450

poweer :430 redmax

ویرایش شده توسط Roozisss20
لینک به دیدگاه

سلام و درود

اول از همه یه باتری RC2032 (همون باتری بایوس) برای مادربرد بخرین، سیستم رو هم اگه خاک گرفته یه گردگیری کنید، خمیر سیلیکن پردازنده رو هم عوض کنید.

در قدم بعدی سیستم رو با یه پاور دیگه تست کنید ، و یا اینکه یه پاور جدید خریداری کنید؛ اینکه طی چند ساعت ولتاژ ریل 3.3V افت میکنه نشان از خرابی پاور و یا مادربرد داره.

لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوست عزیز ممنون بابت پاسخ 

باتری بایوس رو چک کردم با مولتی متر سالم بودش

کلا سیستم رو حدود ۲ هفته هستش که کاملا تمیز کردم فکر میکردم مشکل از عدم تهویه مناسب باشه از این جهت خمیر سلیکیون پردازنده رو نیز همون موقع تعویض کردم ( چون فن پردازنده رو جدا کردم و کامل تمیز کردم)

درمورد خرابی  مادربرد یا پاور خودم هم باهاتون هم نظر هستم منتها مادربرد چک کردم از نظر فیزیکی نتونستم خرابی قطعه ای رو ببینم (خارن و ..)  میتونه  بیشتر مشکل مربوط به کدام قسمت  مادربرد باشه ؟؟

ولتاژ های خروجی پاور رو خارج از کیس با مولتی متر تست کردم  کاملا سالم بود و موردی نداشت البته تحت استرس و بار نبود

لینک به دیدگاه

سلام 

دوست عزیز به نظر مشکل از پاور میتونه باشه 

چون چندین ساعت بدون مشکل کار می‌کنه و بعد یکدفعه اینطور میشه 

شما از یکی از مغازه دارهای شهرتون یه پاور امانت بگیرید و حدودا ۲۴ ساعت بزارید رو سیستم و همون کارهای روزمرهگیتون 

انجام بدید باهاش

لینک به دیدگاه

در ۸ ساعت قبل، Roozisss۲۰ گفته است :

سلام خدمت دوست عزیز ممنون بابت پاسخ 

باتری بایوس رو چک کردم با مولتی متر سالم بودش

کلا سیستم رو حدود ۲ هفته هستش که کاملا تمیز کردم فکر میکردم مشکل از عدم تهویه مناسب باشه از این جهت خمیر سلیکیون پردازنده رو نیز همون موقع تعویض کردم ( چون فن پردازنده رو جدا کردم و کامل تمیز کردم)

درمورد خرابی  مادربرد یا پاور خودم هم باهاتون هم نظر هستم منتها مادربرد چک کردم از نظر فیزیکی نتونستم خرابی قطعه ای رو ببینم (خارن و ..)  میتونه  بیشتر مشکل مربوط به کدام قسمت  مادربرد باشه ؟؟

ولتاژ های خروجی پاور رو خارج از کیس با مولتی متر تست کردم  کاملا سالم بود و موردی نداشت البته تحت استرس و بار نبود

باتری رو که تست کردید ولتاژش چقدر بود؟ اگه باتری سالمه و باز تنظیمات بایوس میپره باید ببرید پیش تعمیرکار، با نوشتن حل نمیشه باید مادربرد رو چک کرد.

ترانزیستور یا ماسفت هایی که با ولتاژ 3.3V در ارتباط هستن ممکنه مشکل پیدا کرده باشن؛ ولتاژ پاور رو حداقل باید طی همون 8 ساعت و زیر بار چک کرد تا نسبتاً مشکلش معلوم بشه دوست عزیز.

لینک به دیدگاه

احتمال خرابی پاورت هست

بهتره با مولتی متر ولتاژ های پاورتو چک کنید بخصوص ولتاژ استند بای.

لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۰/۶/۳۰ در 05:05، Roozisss20 گفته است :

سلام‌خدمت دوستان و‌اساتید عزیز کامپیوتر‌من یک مشکل بسیار عجیب داره که الان یک‌مدت درگیرم باهاش موضوع از این‌قرار که سیستم حدود ۸--۱۰ ساعت بدون مشکل ، ارور ، لگ و ... کار میکنه ( استفاده عادی  درحد گوگل، تایپ و ...) و بعد یک دفعه ریستارت میشه و بار اول تا صفحه ویندوز میاد بالا ولی وارد ویندوز‌نمیشه و مجدد ریستارت میشه حدود ۲ بار ریستارت میشه وبار سوم چراغ هارد دیگه دیگه چشمک‌نمیزنه و‌خاموش فقط سیستم روشن میشه ولی بالا نمیاد دیگه صفحه سیاه و‌بوت‌نمیشه  ( فن گرافیک و سی پی یو ... میچرخه) در این موقع ۲ تا نکته هست یکی اینکه هربار این اتفاق میافته  تنظیمات بایوس ریست میشه و‌دومین مورد اینه که توی بایوس برق ۳.۳ ولت عدد ۲.۸۷ رو‌نشون‌میده و‌قرمز‌هست 

برای اینکه بتونم‌مجدد از سیستم استفاده کنم باید باتری سیموس دربیارم و برق ۲۴ پین پاور از روی مادربرد جداکنم‌برای  ۱۰ دقیقه و بعد از اتصال کامپیوتر دوباره اوکی کار‌میکنه تا یه مدتی 

کلا یه چیزی حدود ۶-۷ ساعت که کار میکنم توی ویندوز با نرم افزار چک میکنم میبینم ولتاژ ۳.۳ روبه کم شدن هست و بعد از چند ساعت همین اتفاق میفته و دوباره باید همون راه حل قبل برم 

یه مشکل دیگه هم هست کلا کامپیوتر خاموش باشه چند روز ( ولی به برق متصل باشه) بعد مثلا برق بره و مجدد بیاد زمانی که میخوام روشن کنم باز همین مشکل هست یعنی  سیستم‌روشن میشه و فن شروع به کارکردن میکنه ولی چراغ هارد روشن نمیشه صفحه سیاه و سیستم اصلا نمیاد بالا تا زمانی که همون راه حل قبل انجام بدم

منتها مشکلی که هست سیستم وقتی که پاور حداکنی و‌مجدد وصل کنی اوکی هست مشکل زمانیه که ۶-۷ ساعت روشن باشه اون موقع افت ولتاژ روی ریل ۳.۳ داره و .....باعوث افتخار که که‌بتونم از تجربیات دوستان استفاده کنیم که ان شالله بتونم سیستم  درست کنم 

یک دنیا ممنون

مشخصات سیستم 

اون پاور بمب ساعتیه. هر زمان یک پاور استاندارد تهیه کردین، به سیستم زدین و مشکل باقی بود، اونوقت به نظرم برید سراغ پیگیری مشکل از مادربرد. احتمال زیاد همون پاور شما به بقیه قطعات هم آسیب رسونده. بخصوص هارد.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، ultragame888 گفته است :

سلام 

دوست عزیز به نظر مشکل از پاور میتونه باشه 

چون چندین ساعت بدون مشکل کار می‌کنه و بعد یکدفعه اینطور میشه 

شما از یکی از مغازه دارهای شهرتون یه پاور امانت بگیرید و حدودا ۲۴ ساعت بزارید رو سیستم و همون کارهای روزمرهگیتون 

انجام بدید باهاش

سلام ارادتمند بله خودمم یه جورایی نظرم به پاور هستش چون سیستم توی ۷-۸ ساعت کارکرد هیچ مشکلی نداره ،توی نرم افزارطراحی،چه کاربری عادی، حتی بازی نصب کزدمفتم ببینم چطوره زیر بار ثلی هیچ تفاوتی نکرد و بدون مشکل روشن بود منتها بعد از یه بازه زمانی که روشن باشه من چک کردم چنپ بار میبینم ولتاژ ریل ۳.۳ افت میکنه تا ۲.۸۸ بعد متوجه میشم که دیگه الان ریستارت میشه و همون داستان دقیقا همین جور میشه ولی خوب به محض اینکه برق ۲۴ پین از روی مادربرد جداکنم و باتری بایوس خارج کنم برای ۱۰ دقیقه دوباره درست میشه و میشه کار کرد باهاش این خیلی عجیب 

در 3 ساعت قبل، GAGHL گفته است :

باتری رو که تست کردید ولتاژش چقدر بود؟ اگه باتری سالمه و باز تنظیمات بایوس میپره باید ببرید پیش تعمیرکار، با نوشتن حل نمیشه باید مادربرد رو چک کرد.

ترانزیستور یا ماسفت هایی که با ولتاژ 3.3V در ارتباط هستن ممکنه مشکل پیدا کرده باشن؛ ولتاژ پاور رو حداقل باید طی همون 8 ساعت و زیر بار چک کرد تا نسبتاً مشکلش معلوم بشه دوست عزیز.

ولتاژ باتری ۳ولت بودش باتری تقریبا نو هستش ولی بله تنظیمات بایوس میپره متاسفانه بعد از هر بار ریست (خارج کردن باتری بایوس و جداکردن برق ۲۴ پین)

ولتاژ باتری رو متاسفانه بلد نیستم در حین بار بگیرم تنها کاری که تونستم انجام بدم برای تست پاور اینه که یک لامپ ۵ ولت وصل کردم به پاور بعد خروجی رو گرفتم باز مشکلی نداشت و ولتاژ تمام خروجی ها درست بود منتها پاور زیر بار نبود و فقط برای یک لحظه بودش که  نتیجه دقیقی نیست 

نمیدونم احتمالن برداسیب دیده باشه خرابی مادربر علائم دیگری دارد که بشه مطمئن شد؟

در 2 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

اون پاور بمب ساعتیه. هر زمان یک پاور استاندارد تهیه کردین، به سیستم زدین و مشکل باقی بود، اونوقت به نظرم برید سراغ پیگیری مشکل از مادربرد. احتمال زیاد همون پاور شما به بقیه قطعات هم آسیب رسونده. بخصوص هارد.

یه پاور باید برم امانت بگیرم تست کنم حتمن شما احتمال میدین هارد هم مشکل داشته باشه ؟؟اخه نه صدای زیادی داره نه مشکل فریز شدن و کند شدن داره ....!

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Roozisss۲۰ گفته است :

یه پاور باید برم امانت بگیرم تست کنم حتمن شما احتمال میدین هارد هم مشکل داشته باشه ؟؟اخه نه صدای زیادی داره نه مشکل فریز شدن و کند شدن داره ....!

من از راه دور فقط میتونم احتمال بدم و حدس بزنم.

لینک به دیدگاه

درود

همونطور که دوستان فرمودند مضنون شماره یک همون پاور هست که به احتمال زیاد زیر بار و در حال کارکرد مداوم کم میاره که این موضوع رو میتونید با سوال از آقای شعبانی @m.shabaniکه در انجمن حضور دارند پیگیری و بررسی بفرمایید ، ایشون بهتر میتونن شما رو راهنمایی کنند و در مورد هارد هم با نرم افزارهای تست میتونید از میزان سلامت هاردتون مطلع بشید.

لینک به دیدگاه

من مشکل مشابه شما رو دارم مادربرد Foxconn P43AL با سی پی یو E5200 بدون مشکل کار میکنه با سی پی یو Q9400 بعضی وقت ها ناگهانی ریست میشه، احتمال مشکل دار بودن قسمت مدار رگلاتور ولتاژ مادربرد هست . مثل خرابی خازن ها . این بردها برای 12 سال پیشه و خازن ها ظرفیت خودشون رو از دست دادند و نشتی دارند ، اگر میتونید با یه سی پی یو دو هسته ی تست کنید ، ببینید باس رم تو بایوس روی چند هست بزارید روی 1066 احتمال اینکه سی پی یو هم روزهای آخر عمرش باشه هست

در اینجا آقای مشکل مشابه به شما و من رو داشت که با تعویض پاور مشکلش حل شده ، در حالی که پاور قبلی رو روی سیستم دیگه تست کردند کاملا سالم بود

https://community.intel.com/t5/Processors/Computer-with-Q9400-Core-2-Quad-restarting-randomly/td-p/332939

مدتی است ، به نظر می رسد مشکل من با تغییر منبع تغذیه حل شده است ، من Cosair را بیرون آوردم و یک OCZ با قدرت کمتر گذاشتم و از آن به بعد مشکلی وجود نداشت. من از Cosair در سیستم دیگری استفاده کردم و مشکلی هم وجود نداشت ... بنابراین این همه سردرد ، من تعجب می کنم چرا ... من فکر کردم Cosair مارک خوبی است.

ویرایش شده توسط Hamed.Madadi
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
در ۱۴۰۰/۶/۳۰ در ۰۵:۰۵، Roozisss۲۰ گفته است:

یک دنیا ممنون

مشخصات سیستم 

سلام دوست عزیز

مشکل از پاورتون هست. البته که سیستم قدیمیه ولی با توضیحات شما و توصیه های دوستان که انجام دادین قطعا باید پاور تعویض کنید. 

جهت توضیح خرابیهای مادربورد همیشه قابل دیدن نیست. باطری بایوس فقط در زمان قطع برق ساعت و تنظیمات رو حفظ میکنه و در غیراینصورت کارایی نداره و اینکه ۳ولت درسته و حتی با ۲.۵ هم مشکلی پیش نمیاد. وقتی شما برق و باطری رو جدا میکنی قطعا بایوس ریست میشه. 

لینک به دیدگاه

مشکلتون برطرف شد اطلاع رسانی کنید ، ممنون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...