رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود خمیر سیلیکون نوکتوا اگر پیدا کنین خیلی عالیه و اندازه یک نخود ریز وسط سی پی یو باید استفاده بشه

https://torob.com/p/2a066cee-0b49-44f3-b818-6ccdb38ab5af/خمیر-سیلیکون-سرنگی-نوک-توا/

لینک به دیدگاه

خمیر رو که حتما باید بزنی. بستگی به خودت داره، همون خمیر های ارزون هم جواب می دن مگه حساس باشی و اون موقع مثلا یه چیز با کیفیت تر بگیر. من گرین gt-4  رو تست کردم خوب بوده.

راستی تازگی ها یه نوع پارچه جدیدی آمده به اسم Thermal Grizzly Carbonaut که کار خمیر رو می کنه و می شه ازش چندین بار استفاده کرد و کثیف کاری خمیر رو هم نداره. اگه از اونا توی بازار موجود بشه عالیه.

https://www.amazon.com/Thermal-Grizzly-Carbonaut-Pad-0-2/dp/B07PGLL1YX

51i90OfR9aL.jpg

ویرایش شده توسط amir44
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، invoker گفته است :

دوست عزیز مدل cpu رو ذکر نکردی ... مثلا اگه ضریب بسته باشه نیاز خاصی به خمیر های مرغوب نیس با یه Z5 هم دما نرمالی داره ولی اگه ضریب باز و پر مصرف باشه حتما" نیازه حداقل از یه z9 استفاده کنین !

مقدار و طریقه استفادشو میتونین از اینترنت ببینین ...

در خصوص این دوستمن هم باید بگم .... خمیر سیلیکون های 5 تومنی یکی از اشغال ترین های بازار هستن نه تنها هیچ اصر مثبتی ندارن بعضی وقتا دمارو از اون چیزی که هست هم بالاتر میبرن !

حدامکان واسه cpu باس z5 استفاده شه ! و نیاز هم نیس تند تند تعویض بشه حداقل عمر مفید این خمیر 2 تا 3 سال هستش ! (واسه ضریب بسته) واسه ضریب باز هم 1 سال

مدل سی پی یو core i 5 7500

لینک به دیدگاه

برای نصب واتر کولینگ هم باید خمیر زده شه؟

یا واتر کولینگ میتونم ماه بعد براش بگیرم  بعد ولش کنم به امون خدا

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/water-&-liquid-cooling/green-glc120-evo-glacier-120-evo-aio-liquid-cooler.html

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Coffee Addicted گفته است :

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/water-&-liquid-cooling/green-glc120-evo-glacier-120-evo-aio-liquid-cooler.html

در داخل واتر کولر های گرین خمیر مناسب و نسبتا با کیفیتی قرار داده میشه و ازش استفاده میکنید نیازی به تهیه جداگانه نیست

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Coffee Addicted گفته است :

اگه نو بخری روش خمیر داره اگه نه ،باید بزنی

green gt-4 معمولا توشه

ویرایش شده توسط rahyarpaul
لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است :

در داخل واتر کولر های گرین خمیر مناسب و نسبتا با کیفیتی قرار داده میشه و ازش استفاده میکنید نیازی به تهیه جداگانه نیست

شهر خودمون رو که امروز گشتم خمیر درست حسابی نداشت همشون از این پونزده تومنی ها..تازه برگشتم طرف به کناریش گفت قیمت رو الان بزن بیست تومن فردا بزن بیست و پنج که بخرن🙄

یدونه خمیر Z9سفارش دادم دو شنبه میرسه، شاید کولینگ از لیون گرفتم متاسفانه پول لا موجود نیاز شدید هم به هارد دارم 🙄

لینک به دیدگاه

دوستان سلام ، من یه سیستم از 3 سال پیش از خوده لیون گرفتم که سیستم خنک کننده آبی داره و مدل پردازنده هم 6700k هستش ، شنیدم میگن باید خمیر سیلیکون بزنی به cpu هر سالی ولی من تو این سه سال نزدم ، میخوام بدونم الان من باید کی متوجه بشم که پردازنده احتیاج به خمیر داره ؟ سیستم اینه اصلا با توجه به سیستم خنک کنندش احتیاج به خمیر داره ؟ 

photo_2019-07-04_09-51-26.jpg

ویرایش شده توسط Hiper4Mance
لغت
لینک به دیدگاه

سلام

خمیر پردازنده بسته به نوع و مقدار استفاده کاربر از سیستم عمر محدودی داره . 3 سال برای خمیر عمر زیادی هستش و شما میتونید این خمیر رو عوض کنید .

اما  ویژگی خمیر کمک به خنک شدن پردازنده هستش . اگر پردازنده شما نسبت به روزهای اولیه استفاده گرمتر شده یعنی خمیر خاصیت خودش رو از دست داره و باید عوض بشه .

لینک به دیدگاه

شما میتونید با برنامه MSI AfterBurner دمای سیستم رو در حین بازی و ... چک کنید .

برای اطلاعات بیشتر این تاپیک رو مطالعه کنید :

.

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

شما میتونید با برنامه MSI AfterBurner دمای سیستم رو در حین بازی و ... چک کنید .

برای اطلاعات بیشتر این تاپیک رو مطالعه کنید :

.

سلام ، من تو این سه سال با پیسی  اصلا بازی نکردم ، با توجه به چیزی که گفتین پس از روی دما باید متوجه بشم که احتیاج به تعویض داره ؟ دمای نرمال چقده ؟ بعد شنیدم اگه خیلی دما بالا باشه خوده پردازنده خاموش میکنه سیستمو درسته ؟ پس این یکی از نشونه هاشه؟

لینک به دیدگاه

من یک تست همزمان با کانورت انجام دادم که پردازنده روی 100% برد ، این شد تست ، نرماله؟ :

Capture.PNG

عکس
لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، Hiper4Mance گفته است :

من یک تست همزمان با کانورت انجام دادم که پردازنده روی 100% برد ، این شد تست ، نرماله؟ :

Capture.PNG

دما 70 خوبه .

واتر 120 هست دما نرمال هست ، عوض کنی خمیر احتمالاً حدود پنج درجه بیاد پایین بسته به مدل خمیر

لینک به دیدگاه

در 54 دقیقه قبل، Hiper4Mance گفته است :

سلام ، من تو این سه سال با پیسی  اصلا بازی نکردم ، با توجه به چیزی که گفتین پس از روی دما باید متوجه بشم که احتیاج به تعویض داره ؟ دمای نرمال چقده ؟ بعد شنیدم اگه خیلی دما بالا باشه خوده پردازنده خاموش میکنه سیستمو درسته ؟ پس این یکی از نشونه هاشه؟

بله دما مشخص می کنه که آیا شما نیاز به تعویض خمیر دارید یا خیر . برنامه MSI AfterBurner میتونه خارج از گیم هم دمای پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی رو چک کنه .

سیستم های حفاظتی میتونن برای نجات سیستم از سوختن بر اثر دما موجب خاموش شدن سیستم بشن یا توان سیستم رو پایین بیارن که مقدار مصرف انرژی و تولید گرما کاهش پیدا کنه و دمای قطعه در محدوده امن باقی بمونه .

اما در مورد دمای نرمال .

این مورد بستگی شدیدی به نوع قطعه داره . مثلا کارت گرافیک 290X نسخه رفرنس تا دمای 95 درجه طبیعی هستش اما در نسخه های غیر رفرنس این دما حتی به زیر 70 رسیده . یا کارت 1080 دمای 85 درجه دمای حد تحملش هست .

شما میتونید با سرچ کردن پردازنده خودتون در اینترنت دمای نرمال این قطعه و دمای حداکثریش رو پیدا کنید . اما در مجموع پیشنهاد میشه خمیر رو بعد از 3 سال تعویض کنید .

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

تا دوشنبه باید سیستمم رو هوا بمونه بخاطر یه خمیر : /

لعنت به این شهر یه خمیر نتونستم پیدا کنم

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

بله دما مشخص می کنه که آیا شما نیاز به تعویض خمیر دارید یا خیر . برنامه MSI AfterBurner میتونه خارج از گیم هم دمای پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی رو چک کنه .

سیستم های حفاظتی میتونن برای نجات سیستم از سوختن بر اثر دما موجب خاموش شدن سیستم بشن یا توان سیستم رو پایین بیارن که مقدار مصرف انرژی و تولید گرما کاهش پیدا کنه و دمای قطعه در محدوده امن باقی بمونه .

اما در مورد دمای نرمال .

این مورد بستگی شدیدی به نوع قطعه داره . مثلا کارت گرافیک 290X نسخه رفرنس تا دمای 95 درجه طبیعی هستش اما در نسخه های غیر رفرنس این دما حتی به زیر 70 رسیده . یا کارت 1080 دمای 85 درجه دمای حد تحملش هست .

شما میتونید با سرچ کردن پردازنده خودتون در اینترنت دمای نرمال این قطعه و دمای حداکثریش رو پیدا کنید . اما در مجموع پیشنهاد میشه خمیر رو بعد از 3 سال تعویض کنید .

BIG جان اصلا خمیر نزنیم چی میشه ؟ : /

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Coffee Addicted گفته است :

BIG جان اصلا خمیر نزنیم چی میشه ؟ : /

دمای پردازنده کمی بالا میره .

کار خمیر پرکردن فضای خالی بین کولر و سطح پردازنده و کمک به دفع گرما هستش . از اونجایی که هوا عایق گرما هستش حتی مقدار کمی هوا بین پردازنده و کولر میتونه مانع انتقال حرارت بشه و بازدهی کولر رو به شدت کم کنه .

لینک به دیدگاه

6700k توی بنچمارک ها هم نگاه کنید به نسبت پردازنده ای مثل 7700k زیر لود سنگین دماش بیشتره به نظرم وقتشه که خمیر رو عوض کنی میتونی خمیر green gt4 که ارزونه استفاده کنی شنیدم کاراییش با بقیه خمیر ها انقدر تفاوت نداره اگرم میخواید خمیر بهتر بگیرید آقای مولایی و آقای بهنمیان توی همین فروم برای فروش دارن @Behrouz Molaei @سعید بهمنیان و در ضمن کارشون دلید پردازنده هم هست

لینک به دیدگاه

در 51 دقیقه قبل، Hiper4Mance گفته است :

با توجه به این تست دمای پردازنده در حد مناسبی قرار داره اما میتونه بهتر هم بشه :

https://www.tomshardware.co.uk/skylake-intel-core-i7-6700k-core-i5-6600k,review-33276-11.html

Temperatures at Full Load (During the Stress Test)

The Core i5-6600K’s temperature across all cores averages approximately 48 degrees Celsius after 30 minutes, and the i7-6700K ends up at approximately 64 degrees Celsius. Even during peaks, it never surpasses the limit of 73 degrees Celsius.

دما پردازنده 6700K پس از 30 دقیق تست در حدود 64 درجه  بود . این پردازنده در حالت حداکثر ( جهش ناگهانی دما ) هرگز از 73 درجه بالاتر نرفت .

................................

در مجموع دمای کمتر پردازنده موجب عمر طولانی تر پردازنده میشه . پس میصرفه که هر از گاهی با تعویض خمیر دما رو کاهش داد .

ویرایش شده توسط big VULTURE
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Hiper4Mance گفته است :

دمای پردازنده عالیه، دست بهش نزن، نیازی به عوض کردن خمیر نیست.

لینک به دیدگاه

دقت داشته باشید که اگر دمای کاری پردازنده بالا نباشه و فشاری اعمال نشه حتی یک خمیر معمولی هم میتونه بیش از 5 سال عمر مفید داشته باشه

ما سه دما رو باید در نظر بگیریم

برای پردازنده 6700kکه خودمم دارم یکی دمای شوک حرارتی هست که معمولا باید زیر هشتاد باشه

دومی دما در فول لود یا استفاده از تمام توان پردازشی سی پی یو هست که (در شروع کار) باید زیر هفتاد باشه

دیگری دمای بیکاری سیستم که باید زیر چهل باشه

نکنه مهم دیگه هم اینکه واتر کولر 120 و 240 و 360 در شروع کار هیچ تفاوتی با هم ندارن و این در استفاده بلند مدت(بیش از نیم ساعت در استفاده سنگین)کم کم خودش رو نشون میده و خنک کننده بزرگ تر و با فن بیشتر به دلیل سطح مقطع بیشتر رادیاتور  و همچنین بیشتر بودن حجم مایع خنک کننده و تعداد فن های بیشتر دیرتر گرم میشه

هر وقت هم خواستید خمیر عوض کنید اصلا به حرف این مغازه دار ها و فروشنده ها توجه نکنید و خمیری با کیفیت رو انتخاب کنید

من چندجا رفتم خمیر های هفت هشت هزار تومنی الی بیست سی هزار تومنی داشتن و همه هم میگفتن بابا مهم نیست هرچی بزنی کار میکنه شما اصلا خمیر نزن حساس نشو الکی😂

من بار اول z5 زده بودم ولی الان خمیر کولر مستر زدم که در لیون هم هست و قیمتش 85 تومنه(به اندازه دوبار جواب میده)

با اینکه خمیر سفتی هست و چسبندگیش کمه ولی انتقال حرارت فوق العاده ای داره

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/thermal-paste/cooler-master-mastergel-pro-thermal-paste.html

قیمتشم جاهای دیگه چک کردم

گرون نمیده لیون

لینک به دیدگاه

اگر قصد خرید خمیر جدیدی رو داشتید، پیشنهاد میکنم noctua nt h1 تهیه کنید. در رنج قیمتی خودش بی رقیبه. 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، ShQringQn گفته است :

اگر قصد خرید خمیر جدیدی رو داشتید، پیشنهاد میکنم noctua nt h1 تهیه کنید. در رنج قیمتی خودش بی رقیبه. 

این خمیر توان انتقال حرارتش چنده؟

این کولر مستره 8 هست

من چندجا نگاه کردم ننوشته بودن توانش رو

بعد رطوبتش چطوره؟سفت هست مثل این کولر مستره که لینکشو دادم یا نه چسبندگیش بالاس و راحت پخش میشه؟

تو سایتشم که چیزی ننوشته!

https://noctua.at/en/nt-h1-3-5g/specification

ویرایش شده توسط (Naughty boy)
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، (Naughty boy) گفته است :

این خمیر توان انتقال حرارتش چنده؟

این کولر مستره 8 هست

من چندجا نگاه کردم ننوشته بودن توانش رو

بعد رطوبتش چطوره؟سفت هست مثل این کولر مستره که لینکشو دادم یا نه چسبندگیش بالاس و راحت پخش میشه؟

تو سایتشم که چیزی ننوشته!

https://noctua.at/en/nt-h1-3-5g/specification

درود

تا اونجایی که به یاد دارم توان حرارتی این خمیر بین 8 تا 9  W/m-K میباشد. 

نه آنچنان سفت نیست و  می شود پخشش کرد(بنده هنگام استفاده اصلا لازم نبود پخشش کنم و کافی بود یک یا چند نقطه کوچک به اندازه عدس ایجاد میکردم و هنگامی که کولر رو روی اون قرار میدادم به راحتی پخش می‌شد)

لینک به دیدگاه

کسی  لینکی داره ببینیم چطوری باید خمیر زد ؟خیلی اصولی چون اولین بار می خوام اینکار رو انجام بدم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...