رفتن به مطلب

بررسی کارایی پردازنده ۳۵ واتی RYZEN 3 4300GE در حالت اورکلاک، آیا از پس اجرای بازی های روز بر میاید؟

Blueman6
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

به نام خدا 

و سلام خدمت کاربران محترم لیون کامپیوتر

همان طور که در عنوان تاپیک بیان شده، در این نوشته به بررسی کارایی R3 4300GE در زمینه گیمینگ میپردازم و سعی کنم نکاتی کلی در مورد اورکلاک پردازنده های رایزن از نسل اول تا به امروز بیان کنم. امیدوارم برای خوانندگان این مطلب نکات مفیدی رو در بر داشته باشه.

با توجه به هجوم گسترده ماینر ها به کارت های گرافیک و افزایش قیمت روز افزون این قطعه مهم و جذاب PC، پردازنده هایی که دارای گرافیک مجتمع هستن و البته کارایی گرافیک داخلی آنها، بسیار حائز اهمیت میشه. برای شروع لیست کاملی از پردازنده های رایزن نسل ۴۰۰۰ که تا به امروز معرفی شدن رو در ادامه مشاهده می کنید:

amd-ryzen-pro-4000g-lineup-784x420.thumb.jpg.a6762a03cd30a241bb2efa7dc81eace6.jpg

پردازنده هایی که از قابلیت های امنیتی ویژه ای بهره مند هستند

amd-ryzen-4000-g-lineup-784x428.thumb.jpg.d1c6fd9d10914c297689ee07f33bb9f7.jpg

پردازنده هایی که در هر دو قسمت CPU و GPU آنلاک هستند

با توجه گویا بودن مشخصات پردازنده ها در تصاویر من از شرح مجدد مشخصات مدل مورد بررسی صرف نظر میکنم ولی قبل از ادامه این بررسی و نمایش تنظیمات اورکلاک و نتایج بنچ مارک ها به معماری های به کار گرفته شده در پردازنده های رایزن در سطح دسکتاپ اشاره میکنم.

پردازنده های :

-  نسل اول رایزن ( RYZEN 1000 ) : نسل اول معماری ZEN با تکنولوژی ساخت ۱۴ نانومتری

-  نسل دوم رایزن ( RYZEN 2000 & 2000G ) : معماری +ZEN با تکنولوژی ساخت ۱۲ نانومتری

معماری ZEN با تکنولوژی ساخت ۱۴ نانومتری ( 2000G ) به همراه هسته گرافیکی VEGA

-  نسل سوم رایزن ( RYZEN 3000 & 3000G ) : معماری ZEN2 با تکنولوژی ساخت ۷ نانومتری

معماری +ZEN با تکنولوژی ساخت ۱۲ نانومتری ( 3000G ) به همراه هسته گرافیکی VEGA

-  نسل چهارم رایزن ( RYZEN 4000G ) : معماری ZEN2 با تکنولوژی ساخت ۷ نانومتری به همراه هسته گرافیکی VEGA

-  نسل پنجم رایزن ( RYZEN 5000 AND 5000G ) : معماری ZEN3 با تکنولوژی ساخت ۷ نانومتری

معماری ZEN3 با تکنولوژی ساخت ۷ نانومتری به همراه هسته گرافیکی VEGA

-  نسل ششم رایزن ( RYZEN 6000G ) : معماری ZEN3 با تکنولوژی ساخت ۷ نانومتری و کَش سه بعدی به همراه هسته گرافیکی RDNA2 (به احتمال فراوان در اولین فصل سال ۲۰۲۲ معرفی میشن.)

همان طور که می بینید از نسل 2000 تا 5000 ، گرافیک داخلی رایزن ها از نظر معماری هیچ تغییری نکردن و البته که فرکانس اونها نسل به نسل افزایش قابل ملاحظه ای رو تجربه کردن.

مشخصات سیستم تست : 

CPU : RYZEN 3 4300GE with RX VEGA 6 CU

MainBoard : Gigabyte Aorus B550 pro AC

RAM : ADATA SPECTRIX D80 4133Mhz 16G Dual Channels

Cpu cooler : UpHere N1055BK

Storages : Two 500G HDD Drives

Power : Cooler master 700W MWE Bronze

Case : Green X Plus EAGLE

Windows 10 Build 20H2 & Radeon Software Driver 21.6.2

و اما مشخصات سیستم اورکلاک شده :

CPU Frequency : 4.275 (+ 25% From Base) Ghz with 1.380v

Integrated GPU Frequency : 2400 (+ 41%) Mhz with 1.3v

Infinity Fabric (FLCK) : 2267Mhz

Memory Frequency : 4533Mhz with Timing 18/19/19/39 and 1.4v

مستندات و نتایج :

cpu-z2.jpg.78d91a6945827e5007d979b593f4a393.jpgcpu-z1.jpg.bac647311a4eb504c4f3988a027c913e.jpgcpu-z3.jpg.646c09627d2635dfae2dfa15f50c2acb.jpgcpu-z4.jpg.4adfd1d46099e26f396fdc39ff9a92cf.jpgcpu-z5.jpg.cac7448627371180a4c170a515cdb3e9.jpg

3.thumb.jpg.19c446a87cb6288be0fcde3d6f2a7eb4.jpg

CB r20

12.thumb.jpg.4a56085d0b0ee2ecf307e8f98f343532.jpg

CB r23

cachemem2.thumb.png.8c6af6d58e3cb903e25c483112a5e1f2.png

تاخیر فوق العاده پردازنده های Renoir ( 4000G )

2.thumb.jpg.48fb7d1e9197029bfdd05f5ab8b76ceb.jpg

3DMark Fire Strike

1.thumb.jpg.a7b782e53c03f019be8a8f41b96ac042.jpg

3Dmark Time Spy

4.thumb.jpg.09bc5ab41b5acf4afec06d9ae45427e2.jpg

Metro EXODUS 1280*720 High

5.thumb.jpg.735f37364225f9ebabb6b9f1b9908e9b.jpg

Metro EXODUS 1920*1080 Low

13-720p.thumb.jpg.54620b3bbe5567e20ac824ba289a4fbc.jpg

Red Dead Redemption 2 ( 1280*720 ) Med

13-1080p.thumb.jpg.71f11909823beb9e1ad7c875c2ed1969.jpg

Red Dead Redemption 2 ( 1920*1080 ) Low

9.thumb.jpg.fde00bec332b4524e47e0477f7738042.jpg

Assassin's Creed Odyssey 1280*720 High

8.thumb.jpg.865e7ed078b437c86519f89d167c40b2.jpg

Assassin's Creed Odyssey 1920*1080 Low

11.thumb.jpg.fb7d102921ea253c69a11238a8817fe4.jpg

Shadow Of The Tomb Raider 1280*720 High

10.thumb.jpg.6fb3f066dac6c440f5fed3dc20b11dc8.jpg

Shadow Of The Tomb Raider 1920*1080 Low

6.thumb.jpg.054ffee349e7800b539531dd66518144.jpg

World War Z 1280*720 High

7.thumb.jpg.e8b080710bd5fbd11a2606cf3a12cd33.jpg

World War Z 1920*1080 Low

توضیحات :

- پردازنده 4300GE در زمان PBO روشن، بر روی تمام هسته ها با فرکانس 4100Mhz کار میکنه. 

- رم ها با فرکانس فوق العاده 4733Mhz به صورت کاملا پایدار بر روی این پلتفرم فعالیت میکنن ولی به دلایلی که در ادامه گفته میشه، بر روی فرکانس 4533Mhz قرار داده میشن.

- برای افزایش فرکانس و پایداری پردازنده بالاتر از مقدار 4275Mhz باید ولتاژ رو بصورت تصاعدی و بی رویه افزایش داده میشد که اورکلاک فرکانس پردازنده رو در همین نقطه متوقف کردم؛ البته برای یک پردازنده ۳۵ واتی مقدار خوبی محسوب میشه ولی در مقایسه با فرکانس 4600Mhz که قبلا بر روی Ryzen 3 3100  به اون دست پیدا کردم، کمی ناامید کننده بود.

- برای اورکلاک گرافیک مجتمع به ولتاژ ۱.۳ ولت بسنده کردم در حالی که در بررسی سایت های معتبر تا مقدار ۱.۳۵ ولت افزایش داده بودند ولی نتیجه کاملا رضایت بخش بود و نهایت به فرکانس 2400Mhz بصورت کاملا پایدار رسیدم؛ عبور از این محدوده بر روی کولر های بادی و آبی تقریبا غیر ممکن بنظر میرسد. (با استفاده از نیتروژن مایع و تحت شرایط خاص میشه به فرکانس های بالاتر رسید.)

- داخل تنظیمات مادربورد، قابلیت تنظیم ۴۵ و ۶۵ وات برای پردازنده وجود داشت ولی هیچ تاثیری در اورکلاک نداشت.

نکات :

- ولتاژ امن برای اورکلاک پردازنده های رایزن برای استفاده همیشگی چه مقدار هست؟

به طور کلی ولتاژ ۱.۳۵ تا ۱.۴ تقریبا برای نسل های مختلف امن محسوب میشه؛ باید این رو در نظر گرفت، زمانی که PBO روشن میشه، بصورت پیشفرض و بدون هیچ تنظیمات اضافه ای ولتاژ تا ۱.۴۵ ولت هم افزایش پیدا می کنه.

اما برای اورکلاک گرافیک مجمتع، مقدار SOC Voltage باید افزایش پیدا بکنه که محدوده امن برای این مولفه مقدار ۱.۳ ولت و کمتر کاملا امن و مناسب به نظر میرسه.

- بهترین و موثرترین فرکانس برای رم چه مقدار هست؟

این بستگی به مقدار Infinity Fabric یا FLCK داره، باید این نکته رو در نظر داشت که برای رسیدن به بهترین کارایی باید فرکانس رم و FLCK برابر باشن تا پردازنده های رایزن با کمترین تاخیر ممکن کار کنند، در نتیجه فرکانس FLCK تعیین کننده هست و فرکانس موثر رم باید دو برابر مقداری باشه که برای FLCK تعیین میشه. به همین دلیل فرکانس رم رو از 4733 به 4533 کاهش دادم، چرا که فرکانس FLCK بیشتر از این قابل افزایش نبود. در تست ها هم مقدار 4533 به 4733 برتری داشت.

- برای رسیدن به بالاترین میزان فرکانس رم، آیا فقط افزایش ولتاژ رم کافی هست؟

خیر، برای دستیابی به فرکانس بالاتر مقدار SOC Voltage بسیار حائز اهمیت هست و علاوه بر تغذیه گرافیک مجتمع، بر روی پایداری رم تاثیر مستقیم داره و همچنین گذرگاه FLCK هم از این پارامتر تغذیه می کنه.

- چه مقداری برای Infinity Fabric مناسبه؟

طبیعتا هر چقدر بیشتر باشه بهتره ولی باز هم به حداکثر فرکانس رم بستگی داره و طبق تجربه برای نسل های مختلف رایزن این مقدار میتونه متفاوت باشه، مثلا نسل 3000 به سختی میشه به مقدار 2000Mhz رسید و برای نسل 4000 مقدار 2350Mhz بنظر بالاترین مقدار ممکن هست ولی در نسل 5000 در سیلیکون های با کیفیت میشه انتظار 2550Mhz رو هم داشت.

- و مهمترین سوال : آیا این پردازنده به درد بازی میخوره؟

در شرایطی که کارت گرافیک قیمت گزافی پیدا کرده و همچنین عملکردی که مشاهده کردم، میتونم بگم بله و اگر بخوام مقایسه ای با کنسول های بازی موجود در بازار انجام بدم، بازی ها بر روی این سیستم به نسبت کنسول PS4 و PS4 PRO با کیفیت بهتری اجرا میشن.

پیش بینی :

با توجه به اینکه بصورت قطعی میدونیم که از معماری RDNA2 در گرافیک مجمتع نسل 6000 استفاده میشه، این گرافیک ها پتانسیل اینو دارن که قدرتی مشابه GTX 1650 ارائه بدن و همچنین اگر استفاده از رم های با فرکانس بالا مثل 8000Mhz میسر باشن، میتونیم قدرتی نظیر RX 5500 XT و RX 580 رو انتظار داشته باشیم.

امیدوارم این مطلب اطلاعات مفیدی رو در اختیار دوستان قرار بده؛ اگر هر یک از دوستان نظر، پیشنهاد یا سوالی داشت، خوشحال میشم با من در میون بذاره.

در صورت نیاز نتایج بنچ مارک های بیشتری به مطلب اضافه میشه.

ویرایش شده توسط Blueman6
اصلاح غلط های املایی و نگارشی
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
در ۱۴۰۰/۹/۵ در ۰۲:۴۲، Blueman۶ گفته است:

امیدوارم این مطلب اطلاعات مفیدی رو در اختیار دوستان قرار بده؛ اگر هر یک از دوستان نظر، پیشنهاد یا سوالی داشت، خوشحال میشم با من در میون بذاره.

سلام دوست عزیز

اطلاعاتتون بسیار خوب و آموزنده بود برام .

خیلی ممنون بابت بررسی و مطالب مفیدتون

لینک به دیدگاه

گرافیک مجمتع نسل 6000 برای دسکتاپ هم میاد؟

اگر هم بیاد مثل سری قدیمی فقط به شرکت های برای مینی پی سی ها میده و تو بازار پخش نمیکنه

یه مورد دیگه هم که هست با معرفی گرافیک جدید 199 دلاری AMD برای اینکه بازارش خراب نشه امکانش هست قدرت Apu جدید از لحاظ گرافیک در حد همون پردازنده های نسل قبل یا کمی بیشتر باشه تا بازارش خراب نشه

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، alirezapishraft گفته است:

گرافیک مجمتع نسل 6000 برای دسکتاپ هم میاد؟

اگر هم بیاد مثل سری قدیمی فقط به شرکت های برای مینی پی سی ها میده و تو بازار پخش نمیکنه

یه مورد دیگه هم که هست با معرفی گرافیک جدید 199 دلاری AMD برای اینکه بازارش خراب نشه امکانش هست قدرت Apu جدید از لحاظ گرافیک در حد همون پردازنده های نسل قبل یا کمی بیشتر باشه تا بازارش خراب نشه

الان یک چند مدلی برای سری لپتاپ معرفی شده که ظاهرا هم ddr4 و هم ddr5 رو پشتیبانی میکنن.

با توجه به اینکه 2 سری در سال جدید میلادی معرفی میشن، احتمال اینکه نسل 6000G دسکتاپ اصلا به صورت جداگانه فروخته نشن و مثل نسل 4000G عرضه بشن هست. ولی در اینکه جهش خیلی خوبی دارن شکی نیست. معماری از VEGA به RDNA2 تغییر کرده.

فعلا که قیمت هیچ کارت گرافیکی حتی به قیمت MSRP نزدیک هم نیست.

امیدوارم بشه یکی از پردازنده های 6000G رو روی مادربورد B550 فعلی خودم تجربه کنم.

لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، Blueman۶ گفته است:

الان یک چند مدلی برای سری لپتاپ معرفی شده که ظاهرا هم ddr4 و هم ddr5 رو پشتیبانی میکنن.

با توجه به اینکه 2 سری در سال جدید میلادی معرفی میشن، احتمال اینکه نسل 6000G دسکتاپ اصلا به صورت جداگانه فروخته نشن و مثل نسل 4000G عرضه بشن هست. ولی در اینکه جهش خیلی خوبی دارن شکی نیست. معماری از VEGA به RDNA2 تغییر کرده.

فعلا که قیمت هیچ کارت گرافیکی حتی به قیمت MSRP نزدیک هم نیست.

امیدوارم بشه یکی از پردازنده های 6000G رو روی مادربورد B550 فعلی خودم تجربه کنم.

خدا از دهنتون بشنوه بلکه زودترم عرضه بشه

با این قیمتای فضایی حتی خریدن کارت گرافیک میان رده برامون شده آرزو

آقای بخشایش من  پردازنده ام 4650G و مادربرد ROG STRIX B550-E  و 2 تا رم 8 گیگ مارک OLOY باس 3600 و تاخیر 18 دارم

یه مدت پیش فرکانس رمم رو بردم روی 3600 بعد هر بار خاموش میکردم و مجدد سیستم رو روشن میکردم برام پیغام خطایی می اومد که عکسشو میزارم ببینید . ممنون میشم بگین بهم مشکل از چی بود ...

OK.jpg

لینک به دیدگاه

۵ دقیقه قبل، PcGame۲۰۲۰ گفته است:

خدا از دهنتون بشنوه بلکه زودترم عرضه بشه

با این قیمتای فضایی حتی خریدن کارت گرافیک میان رده برامون شده آرزو

آقای بخشایش من  پردازنده ام 4650G و مادربرد ROG STRIX B550-E  و 2 تا رم 8 گیگ مارک OLOY باس 3600 و تاخیر 18 دارم

یه مدت پیش فرکانس رمم رو بردم روی 3600 بعد هر بار خاموش میکردم و مجدد سیستم رو روشن میکردم برام پیغام خطایی می اومد که عکسشو میزارم ببینید . ممنون میشم بگین بهم مشکل از چی بود ...

احتمال زیاد به خاطر عدم پایداری پروفایل xmp رم ها باشه.

یک مقدار دستکاری کنید تایمینگ رم رو، نه تنها روی ۳۶۰۰ بلکه به ۴۰۰۰ هم میتونید برسید. هم پردازنده و هم مادربورد توانایی هندل فرکانس های بالاتر رو دارن.

لینک به دیدگاه

۴ ساعت قبل، Blueman۶ گفته است:

احتمال زیاد به خاطر عدم پایداری پروفایل xmp رم ها باشه.

یک مقدار دستکاری کنید تایمینگ رم رو، نه تنها روی ۳۶۰۰ بلکه به ۴۰۰۰ هم میتونید برسید. هم پردازنده و هم مادربورد توانایی هندل فرکانس های بالاتر رو دارن.

تشکر آقای بخشایش عزیز

باشه دستکاریش میکنم تا ببینم درست میشه اگه احیانا نتونستم توی پیام خصوصی مزاحمتون میشم

لینک به دیدگاه

۸ دقیقه قبل، PcGame۲۰۲۰ گفته است:

تشکر آقای بخشایش عزیز

باشه دستکاریش میکنم تا ببینم درست میشه اگه احیانا نتونستم توی پیام خصوصی مزاحمتون میشم

مراحمید.

در خدمتتونم

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، MIFans گفته است:

سلام
مقدار FLCK رو از کجا بدست اوردید؟
قابل اورکلاک هست؟

سلام

اگه منظورتون داخل ویندوز هست،داخل برنامه cpu_z تب memory با اسم NB Frequency مشخص شده (ممکنه درست شناسایی نکنه). البته برنامه های دیگه هم با اسم های دیگه مشخص کردن. ولی برنامه رایزن مستر هم اسم رو درست نوشته و هم تو محیط ویندوز، اجازه دستکاری flck رو میده. (رایزن مستر بهترین گزینه هست.)

cpu-z4.jpg.4f53e394f251667077a5641b605f3f95.jpg

داخل بایوس هم جدا از تنظیماتی هر شرکتی برای خودش گذاشته، یک گزینه وجود داره که بین همه نوع بایوسی مشترک هست که اسمشم AMD overclocking هست، داخل این قسمت، تمام گزینه های مختلف برای تنظیم و نمایش مشخصات پردازنده و رم وجود داره.تو عکس زیر با اسم infinity Fabric مشخص شده:

201120233537_575px.thumb.jpg.4c0bdd6fb2b0a47b6a5767ee739b32d9.jpg

بله قابل اورکلاک هست، زمانی که از پروفایل xmp استفاده کنید، فرکانسش دقیقا متناسب با فرکانس رم تنظیم میشه.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

من 2400G دارم تا چند گیگ میتونم اختصاص بدم به گرافیک 4 گیگ امکانش هست؟

لینک به دیدگاه

10 دقیقه قبل، alirezapishraft گفته است:

من 2400G دارم تا چند گیگ میتونم اختصاص بدم به گرافیک 4 گیگ امکانش هست؟

اگه قابلیت resize bar به بایوس اضافه شده باشه، بله حتی کل حجم رم هم میتونید بهش اختصاص بدید. (الان تقریبا همه سری ها این قابلیت رو دارن)

باید اول گزینه بالایی رو فعال کنید و بعد برید حجم مورد نظر رو اختصاص بدید.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

۱۹ دقیقه قبل، Blueman۶ گفته است:

اگه قابلیت resize bar به بایوس اضافه شده باشه، بله حتی کل حجم رم هم میتونید بهش اختصاص بدید. (الان تقریبا همه سری ها این قابلیت رو دارن)

تاثیری داره یا نمایشیه؟ چون قبلا جای خوندم هر چقدر هم اضافه بشه بیشتر از 2 گیگ استفاده نمیکنه و قفل شده 

لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، alirezapishraft گفته است:

تاثیری داره یا نمایشیه؟ چون قبلا جای خوندم هر چقدر هم اضافه بشه بیشتر از 2 گیگ استفاده نمیکنه و قفل شده 

نه این اشتباه هست. چیزی به اسم نمایشی نداریم.

هر چقدر حافظه اختصاص بدیدُ میتونه استفاده کنه.

به عنوان مثال :

تو بازی رزیدنت اویل ۸ که حجم حافظه بالایی نیاز داشتُ نزدیک به ۶ گیگ در حال استفاده بود و خیلی هم تاثیر گذار بود. چون بازی روون و با میانگین فریم ۵۰ اجرا شد.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام دوستان قویترن گرافیک داخلی رایزن رو کدوم سی پی یو داره

آیا از r5 3400g گرافیک داخلی قوی تر هم هست?

لینک به دیدگاه

۳۵ دقیقه قبل، javad۴۰۰۴ گفته است:

سلام دوستان قویترن گرافیک داخلی رایزن رو کدوم سی پی یو داره

آیا از r5 3400g گرافیک داخلی قوی تر هم هست?

سلام

گرافیک های vega 7  و vega 8 که روی رایزن 5 و 7 نسل 4000 و 5000 هستند بخاطر فرکانس های خیلی بالاتر و خود پردازنده، قویتر هستن. با اینکه هسته ها تعدادشون از مدل مد نظر شما کمتر شده.

لینک به دیدگاه

قویتر بودنشون نسبت به 3400g چشمگیر هست یا اینکه آنچنان تفاوتی حس نمیشه

بالاترین فرکانسی که در حالت غیر اور ساپورت میکنن چقدره

لینک به دیدگاه

۱ دقیقه قبل، javad۴۰۰۴ گفته است:

قویتر بودنشون نسبت به 3400g چشمگیر هست یا اینکه آنچنان تفاوتی حس نمیشه

بالاترین فرکانسی که در حالت غیر اور ساپورت میکنن چقدره

نه خیلی چشم گیر نیست. البته در اون مقیاس و اون سطح حدود ۱۵ درصد کارایی بهتره فقط قسمت گرافیک داخلی.

ولی خود پردازنده خیلی سریع تره.

مثلا حتی رایزن ۳ نسل ۴۰۰۰ کارایی بالاتری از کل نسل های قبل داره. 

بالاترین فرکانس دیفالت رو 4750g داره که ۲۱۰۰ هست و تو 5700g مقدارش ۲۰۰۰ هست.

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...

سلام

من پردازنده 4650G دارم با مین Giga a520 و رم 3600mhz  کروشال

میخام فرکانس رم رو تا نقطه ی امن ببرم بالا ( مثلا 4000 یا بالاتر ) استیبل

همنیطور فرکانس گرافیک داخلی

امکانش هست ؟ 

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، OMiD2022 گفته است:

سلام

من پردازنده 4650G دارم با مین Giga a520 و رم 3600mhz  کروشال

میخام فرکانس رم رو تا نقطه ی امن ببرم بالا ( مثلا 4000 یا بالاتر ) استیبل

همنیطور فرکانس گرافیک داخلی

امکانش هست ؟ 

سلام 

متاسفانه مادربورد های a520 قابلیت اورکلاک ندارن و امکان این قضیه وجود نداره.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

۱۱ ساعت قبل، Blueman۶ گفته است:

سلام 

متاسفانه مادربورد های a520 قابلیت اورکلاک ندارن و امکان این قضیه وجود نداره.

حتی رم رو ؟

لینک به دیدگاه

۲۶ دقیقه قبل، OMiD۲۰۲۲ گفته است:

حتی رم رو ؟

بله متاسفانه 

تنها حالت استفاده از پروفایل xmp رم هست.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
  • کاربر ویژه
در ۱۴۰۰/۱۰/۱۶ در ۲۳:۲۰، Blueman۶ گفته است:

سلام وقتتون بخیر

توضیحات بسیار عالی و مفیدی ارائه دادین متشکرم.

میخواستم در این بابت بپرسم احیانا مقدار این Re-size Bar رو کجا میشه تغییر داد؟ فکر کنم من این گزینه رو دارم ولی مقدار پذیر نیست فقط امکان روشن و خاموش شدن داره.

و بعد اینکه اگر GPU مجزا داشته باشیم هم از همین روش باید استفاده کنیم برای اختصاص حجم رم یا Virtual Memory داخل ویندوز؟

در کل میخواستم بدونم برای گرافیک های 4 گیگی که این روز ها بخاطر Texture های سنگین تر بازی مموری کم میارن رو میشه اینجوری بهبود داد یا نه.

سپاس.

لینک به دیدگاه

۱۱ دقیقه قبل، Danialdaneshmand گفته است:

سلام وقتتون بخیر

توضیحات بسیار عالی و مفیدی ارائه دادین متشکرم.

میخواستم در این بابت بپرسم احیانا مقدار این Re-size Bar رو کجا میشه تغییر داد؟ فکر کنم من این گزینه رو دارم ولی مقدار پذیر نیست فقط امکان روشن و خاموش شدن داره.

و بعد اینکه اگر GPU مجزا داشته باشیم هم از همین روش باید استفاده کنیم برای اختصاص حجم رم یا Virtual Memory داخل ویندوز؟

در کل میخواستم بدونم برای گرافیک های 4 گیگی که این روز ها بخاطر Texture های سنگین تر بازی مموری کم میارن رو میشه اینجوری بهبود داد یا نه.

سپاس.

سلام

ممنونم

- بله resize bar رو فقط میتونید فعال و غیر فعال کنید، اما زمانی که فعال می کنید، قابلیت انتخاب حجم بیش از 2 گیگ برای شما فعال میشه و میتونید حجم بیشتری از رم رو اختصاص بدید.

حالا اینکه کجا میتونید تنظیمات مربوط به گرافیک مجتمع شده رو تغییر بدید، برای بایوس های مختلف فرق میکنه.

شما اگه برند مادربوردتون رو بگید، من با توجه به این مورد، خدمتتون عرض میکنم که کجای بایوس قرار داره.

- نه این روش برای گرافیک های مجزا جواب نمیده، در واقع نوع مقداری دهی حافظه مجازی که سیستم عامل برای کمک به کارت گرافیک در نظر میگیره، فرق میکنه و حتی نوع آدرس دهیش ترتیبی هم نیست.

- کلا برای کارت های مجزا که حجم حافظه مشخصی دارن، روشی برای بهبود کمبود حافظه اونا وجود نداره.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
هم اکنون، Blueman۶ گفته است:

سلام

ممنونم

- بله resize bar رو فقط میتونید فعال و غیر فعال کنید، اما زمانی که فعال می کنید، قابلیت انتخاب حجم بیش از 2 گیگ برای شما فعال میشه و میتونید حجم بیشتری از رم رو اختصاص بدید.

حالا اینکه کجا میتونید تنظیمات مربوط به گرافیک مجتمع شده رو تغییر بدید، برای بایوس های مختلف فرق میکنه.

شما اگه برند مادربوردتون رو بگید، من با توجه به این مورد، خدمتتون عرض میکنم که کجای بایوس قرار داره.

- نه این روش برای گرافیک های مجزا جواب نمیده، در واقع نوع مقداری دهی حافظه مجازی که سیستم عامل برای کمک به کارت گرافیک در نظر میگیره، فرق میکنه و حتی نوع آدرس دهیش ترتیبی هم نیست.

- کلا برای کارت های مجزا که حجم حافظه مشخصی دارن، روشی برای بهبود کمبود حافظه اونا وجود نداره.

ممنونم. پس فقط برای گرافیک داخلی هست.

مادربورد من Biostar X470 GT8 هست. احیانا این تنظیم ارتباطی به Above 4G Decoding هم داره؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...