رفتن به مطلب

تفاوت سرعت PCIe3.0 با PCIe2.0

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

من توی سایت زومیت مقایسه بین سرعت PCIe3.0 با PCIe2.0 دیدم. مقاله مال سال ۱۳۹۳ بود. اونجا اینطور نتیجه گیری کرد که این دوتا توی سرعت فرق زیادی ندارن. این رو من نمی‌تونم باور کنم. یعنی اومدن یه چیزی ساختن که فرقی با نسخه قبل نداره؟ پس برای چی ساختنش؟ پهنای باندش دوبرابر نسل قبلشه بعد چجوری سرعتشون یکیه؟

من خیلی بلد نیستم ولی فکر می‌کنم از طریق بایوس PCIe3.0 رو 2.0 کردن(نمی‌دونم اصلا میشه چنین کاری کرد یا نه) و بعد بنچمارک گیری رو انجام دادن.

اگر کسی هست که دوتا سیستم داشته باشه، یکی PCIe3.0 و اون یکی 2.0، لطفا بنچمارک گیری کند.

لینک به دیدگاه

سلام
دوست عزیز برای یه کاربرد خاص تا زمانیکه پهنای باند درگاه پی سی آی اکسپرس گلوگاه نشه عملا تفاوت محسوسی با افزایش نسل از نسخه 2 به 3 تو اون کاربرد
دیده نمیشه
مثلا کارت USB2/PCIe x1
برای این کارت فرقی نداره نسخه سه باشه یا دو یا یک
ولی مثلا یه کارت شبکه 10 گیگ مس یا 8/16 گیگ فیبر با در گاه مثلا 4 x درگاه پی سی آی اکسپرس گلوگاه میشه اگه نسخه یک یا دو باشه واسه همین نسخه سه استفاده میشه
تو کارت های گرافیک هم بسته به نوع کارت و نوع استفاده این مطلب هم درسته هم غلط
و مثال آخر اس اس دی های M2 هستن که به نسخه درگاه پی سی آی اکسپرس حساسن

ویرایش شده توسط xboyiut
لینک به دیدگاه

۳ ساعت قبل، xboyiut گفته است:

سلام
دوست عزیز برای یه کاربرد خاص تا زمانیکه پهنای باند درگاه پی سی آی اکسپرس گلوگاه نشه عملا تفاوت محسوسی با افزایش نسل از نسخه 2 به 3 تو اون کاربرد
دیده نمیشه
مثلا کارت USB2/PCIe x1
برای این کارت فرقی نداره نسخه سه باشه یا دو یا یک
ولی مثلا یه کارت شبکه 10 گیگ مس یا 8/16 گیگ فیبر با در گاه مثلا 4 x درگاه پی سی آی اکسپرس گلوگاه میشه اگه نسخه یک یا دو باشه واسه همین نسخه سه استفاده میشه
تو کارت های گرافیک هم بسته به نوع کارت و نوع استفاده این مطلب هم درسته هم غلط
و مثال آخر اس اس دی های M2 هستن که به نسخه درگاه پی سی آی اکسپرس حساسن

ممنونم

منظورتون اینه که بازی‌ها و مانیتورهایی با رزلوشن بسیار بالا(مثلا 4k) در اون زمان(زمان نوشتن مقاله) وجود نداشت که بتونه از بیشتر از

نصف پهنای باند اسلات PCIe 3.0 x16=پهنای باند PCIe2.0 x16

استفاده کنه یا به یه عبارت دیگر این نتیجه فقط برای همون زمان درست و در زمان حال اشتباهه.

منظورتون همینه؟

لینک به دیدگاه

معمولا احساس نیاز به استاندارد بالاتر و سریعتر اول تو حوزه دیتا سنتر و cloud  و hpc وسرور و... به وجود میاد که معمولا فاصله زمانی داره تا کاربرد مناسب اون تو پی سی بیاد تا ما بتونیم تست کنیم
برای یک مثال ساده ما تو شبکه تو دیتا سنترها این سرعت ها رو داریم
1G 2.5G 10G 16G 40G 100G 200G 400G
من و شما ممکنه تا آخر عمرمون یه کارت شبکه 400G رو نبینیم ولی این کارت PCIe 4 لازم داره
ولی یه کارت گرافیک 1660 ممکنه  تو PCIe 2 3  تو تست ها اختلاف معنا داری نشون نده این دلیلی بر اشتباه بودن توسعه PCIe نیست

ویرایش شده توسط xboyiut
لینک به دیدگاه

۱۳ ساعت قبل، Ahmad Matin گفته است:

سلام

من توی سایت زومیت مقایسه بین سرعت PCIe3.0 با PCIe2.0 دیدم. مقاله مال سال ۱۳۹۳ بود. اونجا اینطور نتیجه گیری کرد که این دوتا توی سرعت فرق زیادی ندارن. این رو من نمی‌تونم باور کنم. یعنی اومدن یه چیزی ساختن که فرقی با نسخه قبل نداره؟ پس برای چی ساختنش؟ پهنای باندش دوبرابر نسل قبلشه بعد چجوری سرعتشون یکیه؟

من خیلی بلد نیستم ولی فکر می‌کنم از طریق بایوس PCIe3.0 رو 2.0 کردن(نمی‌دونم اصلا میشه چنین کاری کرد یا نه) و بعد بنچمارک گیری رو انجام دادن.

درود

وقت بخیر 

از طریق تنظیمات بایوس مادربورد

20220405_001032-1651x929.thumb.jpg.0c6f6eb5ecb9c83e18c18fba29b7499d.jpg

۱۳ ساعت قبل، Ahmad Matin گفته است:

اگر کسی هست که دوتا سیستم داشته باشه، یکی PCIe3.0 و اون یکی 2.0، لطفا بنچمارک گیری کند.

خدمت شما

4670K

GTX 650Ti PCIE 3

M11-650Ti.thumb.png.b14674e847e27390586cbb4729e0f284.png

PCIE 2

M11-650Ti-pcix2.thumb.png.54e8c53a741d5e99232a236a8cd28024.png

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...