رفتن به مطلب

راهنمایی برای تنظیمات مانیتور

Lawrence
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام خدمت دوستان

من چند روز پیش مانیتورم رو عوض کردم. چون مانیتور قبلیم tn  بود و مانیتور جدید va  یکمی توی تنظیمات رنگ ها دردسر افتادم. نمیدونم تنظیمات اشکال دارن یا بخاطر عادت چشمم به پنل و رنگ های قبلیه.

هیچ سایت و مرجعی وجود نداره بتونم به عنوان رفرنس استفاده کنم؟

مدل مانیتورم vg24vqe ایسوز هست. کسی از دوستان اگر مانیتور مشابه اگر داره ممنون میشم تنظیماتی رو که گذاشتن روی دستگاه به اشتراک بزارن.

لینک به دیدگاه

۲۰ دقیقه قبل، Lawrence گفته است:

نمیدونم تنظیمات اشکال دارن یا بخاطر عادت چشمم به پنل و رنگ های قبلیه.

درود

مشکل فقط بخاطره عادت نکردنه چشمه ... منم اوایل که مانیتور جدید با پنل isp خردیم همینطور بود ! البته من شدت نورش رو کم کردم و بهتر چشمم بهش عادت کرد

شماهم باس تست کنی ببینی به کدوم حالت چشمات بهتر عادت میکنه . اوایل یخورده سخت میگذاره ولی بعدش عادت میکنی .....

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، invoker گفته است:

درود

مشکل فقط بخاطره عادت نکردنه چشمه ... منم اوایل که مانیتور جدید با پنل isp خردیم همینطور بود ! البته من شدت نورش رو کم کردم و بهتر چشمم بهش عادت کرد

شماهم باس تست کنی ببینی به کدوم حالت چشمات بهتر عادت میکنه . اوایل یخورده سخت میگذاره ولی بعدش عادت میکنی .....

خب استاندارد و اون حالت نرمال یا بهترین حالتش همون دیفالت خود مانیتوره ؟؟ یه ترکیب و چینش خوب چه برای بازی چه وبگردی چه فیلم همزمان اصلا امکان پذیرهست ؟

ویرایش شده توسط Lawrence
لینک به دیدگاه

۲۳ دقیقه قبل، Lawrence گفته است:

خب استاندارد و اون حالت نرمال یا بهترین حالتش همون دیفالت خود مانیتوره ؟؟ یه ترکیب و چینش خوب چه برای بازی چه وبگردی چه فیلم همزمان اصلا امکان پذیرهست ؟

واسه مانیتور منکه شدت نورش خیلی زیاد بود / چشمام از کاسه در می امد ... کم کم خودم بنا به سلیقه ام دست بردم تو تنظیماتش درستش کردم .

جوری هم نیس که بشه تنظیمات مانیتور من روی مانیتور دیگه بشه اجرا کرد و هر پنلی از هر برندی متفاوته و باید خودش به سلیقه خودت تنظیمش کنی .

تمام.

لینک به دیدگاه

۶ ساعت قبل، Lawrence گفته است:

درود

محافظ چشم مانیتور رو روشن کنید تا چشمتون کمتر اذیت بشه ( اگر نداره که بعید می دونم می تونید از نرم افزار های جانبی برای ویندوز استفاده کنید و یا دستی نور آبی رو کم کنید که این آخری رو توصیه نمی کنم !!! )

ببین دوست عزیز چشم افراد با هم متفاوته در نتیجه هیچ استاندارد یا تنظیم به خصوصی وجود نداره الا شخصی سازی متناسب با هر فرد ما که فقط یکبار مانیتور رو تنظیم می کنیم و تا ابد با همون پیش میریم تنها چیزی که دم به دقیقه تغییر میدم محافظ چشم مانیتور هست که وقتی می خوام فیلم ببینم خاموشش می کنم یا روی حالت hdr خودش خاموش میشه دیگه اینکه مقدار روشنایی ، کنتراست ، گاما ، محیط رنگی و غلظت رنگ چقدر باشه دست خودتون و سلیقتون رو میبوسه ( دیگه اینکه شما توی هر محیط مثل گیم و فیلم ویا وبگردی کدوم رو ترجیح بدی با تغییر دادن تنظیمات کنار دم به دقیقه کنار بیای یه چیز شخصیه ! )

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

سلام.وقت بخیر.

یکی از سایت هایی که میتونین به عنوان مرجع استفاده کنین برای کالیبره کردن مانیتور بدون تجهیزات :

http://www.lagom.nl/lcd-test/

contrast.gamma.brightness و سایر تنظیماتو میتونین به کمک این مرجع تنظیم کنین (قطعا به مراتب گزینه هایی مثل brightness کاهش پیدا میکنن نسبت به حالت دیفالت مثلا برای پنل هایی که درصدی هستن شاید حتی روی 18 درصد تنظیم بشن!) و رنگ ها رو به گرما میرن (مانیتورهای گیمینگ علاقه ی خاصی به نور آبی و نابودی چشم ها دارن) .

دقت،سلیقه ، فاصله، میزان نور محیط و عوامل مختلفی میتونه تنظیمات متفاوتی ایجاد کنه، مهم ترین فکتور ها اینه که black level و white saturation درست تنظیم بشن (تنظیم نادرست به این معنیه که مثلا توی محیط تاریک فیلم یا بازی برخی جزییات تصویر دیده نمیشه یا برعکس به اندازه ای تاریک نیست محیط که حس تعامل خوبی ایجاد کنه یا منابع نور به اندازه کافی روشن نیستن یا زیادی روشن هستن و باقی انعکاس ها رو تحت تاثیر قرار میدن.

برای اکثر مانیتور ها color profile ها و calibration guide های مختلف آماده هم میتونین پیدا کنین کافیه همین واژه هارو قبل مدل مانیتورتون بزارین و سرچ کنین.البته نتیجه با توجه به تفاوت های جزیی در پنل هایی حتی از برند و مدل مشابه و نور محیط خودتون کمی متفاوته اما مرجع خوبیه

شخصا روی مانیتور benq xl2730z با دکمه های فیزیکیش 3تا پروفایل تنظیم کردم (وبگردی و کارهای روزمره=کمترین میزان نور آبی(بالانس RGB) روشنایی نسبتا کمتر و...) سرگرمی (رنگ های زنده تر،روشنایی بیشتر و ...) و یه پروفایل میانه

موفق باشین

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

منم شب عیدی از ips به va کوچ کردم یکم خورد تو ذوقم اما با تنظیم کردن عالی شد

اول  سراغ تنظیمات گرافیک رفتم

1688582729_Screenshot(91).thumb.png.2acd295bd62b65831d8a6c7e75e2c416.png

بعد هم خود مانیتور

IMG_20220602_004907.thumb.jpg.8db54366e040d046b70a61aead54d135.jpg

برای تنظیم شدن کنتراست من از این عکس استفاده میکنم که نه زیاد روشن بشه نه زیاد تاریک

clouds-19.thumb.jpg.72eb234c18c9012955ce0e26649696e0.jpg

جوری تنظیم کنید که قسمتهای روشن و تیره قابل دیدن باشه 

مانیتور  g5 27 سامسونگ

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...