رفتن به مطلب

آیا این پاور مناسبه؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

من میخام گرافیک rx 6600 به سیستم اضافه کنم (تا الان با آنبرد بوده سیستم),میخاستم ببینم این پاوری که روشه خوبه بده کافیه یا نه؟کلان نظرتون درباره این پاور چیه؟تا الان که مشکلی نداشته ولی چون میخام گرافیک بگیرم نمیخام ریسک کنم کار بده دستم چون گرافیکه گارانتی نداره...مشخصات سیستم :

i5 8600

GP480A-EUD

rx 6600

ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

برای این گرافیک کافیه. ولی من توصیه میکنم 700mwe bronze کولر مستر تهیه کنید، قیمتش مناسبه و کارایی خیلی بهتری هم داره..

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

درود

برای این گرافیک کافیه. ولی من توصیه میکنم 700mwe bronze کولر مستر تهیه کنید، قیمتش مناسبه و کارایی خیلی بهتری هم داره..

ممنون برای پیشنهاد. 700 وات 2200 قیمته بدی نیست اونم کولر مستر.سعیم اینه تاجایی که مجبور نشم همین گرینو نگه دارم چون میدونم بخام بفروشمشو یکی دیگه بگیرم خیلی تفاوتش میشه.کسیم نمیخره این گرینرو قیمت درست.

دوستان پیش اومده این سری پاور GP480A-EUD حالا کلان eud ها سیستم یا قطعاتو بسوزونن با خرابی خودشون؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
2 ساعت قبل، vah_xii.s گفته است:

ممنون برای پیشنهاد. 700 وات 2200 قیمته بدی نیست اونم کولر مستر.سعیم اینه تاجایی که مجبور نشم همین گرینو نگه دارم چون میدونم بخام بفروشمشو یکی دیگه بگیرم خیلی تفاوتش میشه.کسیم نمیخره این گرینرو قیمت درست.

دوستان پیش اومده این سری پاور GP480A-EUD حالا کلان eud ها سیستم یا قطعاتو بسوزونن با خرابی خودشون؟

من خودم 580eud دارم. پاور خوبیه، ولی ولتاژش اصلا پایدار نیست، نوسان داره و در نتیجه فرکانس قطعات هم صحیح نیستن، مثلا سیپیو من باید روی 4.2 مولتی ترد کار کنه، در صورتی که با این پاور داره 4.19 خروجی میده. رمم هم باید 3466 باشه ولی رو 3399 هست.(چشمگیر نیست، ولی هست! در صورتی که اصلا نباید باشه)

کانفیگ مشابه رو با 550mwe white(که استاندارد 80 پلاس معمولی داره در مقایسه با eud که برنز هست) ران کردم، ذره ای نوسان ولتاژ نداشت و ولتاژ با دقت 0.001 روی 12 ولت ثابت بود(فکر کنم 12.003 این حدودا بود. کاملا ثابت). فرکانس پردازنده و رم ها هم دقیقا فرکانس اسمیشون بود، بدون ذره ای خطا.

این پاور خودم:580eud:

image.png.4ef064095adcfe30b4067ba165a5978a.png

همین الان ولتاژش 12.192 هست، افتضاح به تمام معنا، به مرور گرم شه میاد رو 11.9. و باز هم افتضاح.

با کیفیت مدار تغذیه برد های فعلی، قطعا مشکلی پیش نمیاد، اما این مورد توی بی دقتی خروجی، کاهش اندک پرفورمنس و کاهش طول عمر قطعه رو به همراه داره.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱۴۰۱/۷/۷ در 00:29، MAhmoOD Nazari گفته است:

من خودم 580eud دارم. پاور خوبیه، ولی ولتاژش اصلا پایدار نیست، نوسان داره و در نتیجه فرکانس قطعات هم صحیح نیستن، مثلا سیپیو من باید روی 4.2 مولتی ترد کار کنه، در صورتی که با این پاور داره 4.19 خروجی میده. رمم هم باید 3466 باشه ولی رو 3399 هست.(چشمگیر نیست، ولی هست! در صورتی که اصلا نباید باشه)

کانفیگ مشابه رو با 550mwe white(که استاندارد 80 پلاس معمولی داره در مقایسه با eud که برنز هست) ران کردم، ذره ای نوسان ولتاژ نداشت و ولتاژ با دقت 0.001 روی 12 ولت ثابت بود(فکر کنم 12.003 این حدودا بود. کاملا ثابت). فرکانس پردازنده و رم ها هم دقیقا فرکانس اسمیشون بود، بدون ذره ای خطا.

این پاور خودم:580eud:

image.png.4ef064095adcfe30b4067ba165a5978a.png

همین الان ولتاژش 12.192 هست، افتضاح به تمام معنا، به مرور گرم شه میاد رو 11.9. و باز هم افتضاح.

با کیفیت مدار تغذیه برد های فعلی، قطعا مشکلی پیش نمیاد، اما این مورد توی بی دقتی خروجی، کاهش اندک پرفورمنس و کاهش طول عمر قطعه رو به همراه داره.

مولتی متر بزنید، نرم افزار هیچ وقت اطلاعات صحیح نشون نمیده.

پاور ربطی به فرکانس نهایی قطعات نداره. VRM هم هر ولتاژی (مادامی که تو رنج باشه) بهش بدی اون ولتاژ نهایی رو میسازه و باز ربطی به کاهش یا افزایش فرکانس قطعه نداره.

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۱/۷/۷ در 00:29، MAhmoOD Nazari گفته است:

سیپیو من باید روی 4.2 مولتی ترد کار کنه، در صورتی که با این پاور داره 4.19 خروجی میده. رمم هم باید 3466 باشه ولی رو 3399 هست.(چشمگیر نیست، ولی هست! در صورتی که اصلا نباید باشه)

سلام

مادربورد های رده متوسط و رده بالا این امکان رو دارن که فرکانس ها FIX کنن ( دنبال spread spectrum تو بایوس باشید ) ولی نمیدونم ارتباطی میتونه به پاور داشته باشه یا نه.

من این مورد رو تقریبا با انواع پاور ها چه برنز و چه گلد و چند نوع برند برخورد داشتم.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
14 ساعت قبل، Devileytion گفته است:

مولتی متر بزنید، نرم افزار هیچ وقت اطلاعات صحیح نشون نمیده.

پاور ربطی به فرکانس نهایی قطعات نداره. VRM هم هر ولتاژی (مادامی که تو رنج باشه) بهش بدی اون ولتاژ نهایی رو میسازه و باز ربطی به کاهش یا افزایش فرکانس قطعه نداره.

بله vrm هم کارش همینه. اون همه رگولاتور و ماسفت دقیقا برای همین کار تعبیه شدن که با دریافت ولتاژ در رنج مناسب، خروجی ثابت داشته باشن. ولتاژ و ضریب پردازنده هم کاملا صحیحه. اما فرکانس پایه مادربرد که باید 100 باشه، کمتره و روی 98-99 هست. این مورد رو فقط با پاور هایی دیدم که خروجیشون صحیح نیست و بی دقته.

این هم ولتاژ دقیق ریل 12 ولت با مولتی متر. افتضاح تر از نرم افزار هست! ولتاژ از 24 پین مادربرد گرفته شده که مصرف کننده هم هست، یه موقع حرف پیش نیاد که از کابل بدون مصرف کننده ولتاژ گرفته شده.

image.thumb.jpeg.b293bb0af1d9f80e2b72d0a9815d9018.jpeg

4 ساعت قبل، Blueman6 گفته است:

سلام

مادربورد های رده متوسط و رده بالا این امکان رو دارن که فرکانس ها FIX کنن ( دنبال spread spectrum تو بایوس باشید ) ولی نمیدونم ارتباطی میتونه به پاور داشته باشه یا نه.

من این مورد رو تقریبا با انواع پاور ها چه برنز و چه گلد و چند نوع برند برخورد داشتم.

فکر کنم برد من جزو بالارده ها به حساب میاد. ولی این کارو انجام نمیده. گذشته از همه اینها، برد a520 که پایینرده محسوب میشه، با پاور کولر مستر جمع کردم، ولتاژ دقیق بوده و فرکانس هم دقیق خروجی میداده. میتونم به اون سیستم هایی که اسمبل کردم، هم با پاور گرین هم کولرمستر، دسترسی داشته باشم، به محض اینکه دسترسی پیدا کردم، تست های اونها رو هم به اشتراک میذارم.

پ.ن: من نمیگم پاورگرین بده، همین هفته سیستم هم که اسمبل کردم با 600GED بوده، پاور سیستم خودم هم گرین هست، اما حتی المقدور، ترجیح میدم از گرین استفاده نکنم. ولی یه موقعایی پاور با قیمت مناسب پیدا نمیشه و تنها گزینه ای که میمونه گرین هست که حداقل خدمات پس از فروش خوبی داره.

قصد تعویض پاور فعلیم رو هم دارم، بزودی با پاور جدید هم تست هارو میذارم که مقایسه کنیم.

ویرایش شده توسط MAhmoOD Nazari
لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

بله vrm هم کارش همینه. اون همه رگولاتور و ماسفت دقیقا برای همین کار تعبیه شدن که با دریافت ولتاژ در رنج مناسب، خروجی ثابت داشته باشن. ولتاژ و ضریب پردازنده هم کاملا صحیحه. اما فرکانس پایه مادربرد که باید 100 باشه، کمتره و روی 98-99 هست. این مورد رو فقط با پاور هایی دیدم که خروجیشون صحیح نیست و بی دقته.

این هم ولتاژ دقیق ریل 12 ولت با مولتی متر. افتضاح تر از نرم افزار هست! ولتاژ از 24 پین مادربرد گرفته شده که مصرف کننده هم هست، یه موقع حرف پیش نیاد که از کابل بدون مصرف کننده ولتاژ گرفته شده.

سلام. در بحث رگولاسیون ولتاژ ثبات این پارامتر مهمه دوست عزیز نه میزان اون. طبق جدیدترین استاندارد ATX رنج ولتاژ شاخه 12V+ می توه از 11.4V تا 12.6V باشه.

برای مثال بررسی یکی از جدیدترین پاورهای برند EVGA رو مشاهده کنید: https://www.tomshardware.com/reviews/evga-supernova-1000-g7-power-supply-review/2

Li-2.thumb.png.1de5bc9c21a1eb2a1b04462c9bdeeaa7.png

مشاهده می کنید که رنج ولتاژ 12V+ از نزدیک 12.3V تا 12.21V در نوسان بوده که نتیجه نسبتا خوبیه. شما در بررسی های بسیاری از پاورهای بسیار معتبر و گران قیمت می تونید انحراف حتی بیشتر ولتاژ هم رو هم مشاهده کنید. مهم ثبات ولتازه نه مقدار اون. مادامی که ولتاژ در رنجی که ATX گفته بمونه کاملا استاندارد و مورد تایید همه منتقدینه.

نقل قول

این مورد هم ربطی به ولتاژ خروجی پاور نداره. تغییرات فرکانس Base نسبت به مقدار نامی ممکنه مربوط به تکنیک Spread spectrum باشه. در این مورد سرچ کنید.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است:

فکر کنم برد من جزو بالارده ها به حساب میاد. ولی این کارو انجام نمیده. گذشته از همه اینها، برد a520 که پایینرده محسوب میشه، با پاور کولر مستر جمع کردم، ولتاژ دقیق بوده و فرکانس هم دقیق خروجی میداده. میتونم به اون سیستم هایی که اسمبل کردم، هم با پاور گرین هم کولرمستر، دسترسی داشته باشم، به محض اینکه دسترسی پیدا کردم، تست های اونها رو هم به اشتراک میذارم.

پ.ن: من نمیگم پاورگرین بده، همین هفته سیستم هم که اسمبل کردم با 600GED بوده، پاور سیستم خودم هم گرین هست، اما حتی المقدور، ترجیح میدم از گرین استفاده نکنم. ولی یه موقعایی پاور با قیمت مناسب پیدا نمیشه و تنها گزینه ای که میمونه گرین هست که حداقل خدمات پس از فروش خوبی داره.

قصد تعویض پاور فعلیم رو هم دارم، بزودی با پاور جدید هم تست هارو میذارم که مقایسه کنیم.

در حال حاضر پاور سیستمی که مدنظرمه، کولرمستر ۷۰۰ وات برنز سری mwe هست و فرکانس ها همین اختلاف روی روی برد b550 aorus دارن و با گزینه ی مذکور فرکانس ها fix میشن.

ممکنه به نوع و تنوع طراحی پاورها مربوط بشه ولی فکر نمیکنم نقطه قوت یا ضعف محسوب بشه اختلاف ایجاد شده در حد ۱ الی ۲ درصد هست و همچین آپشنی هم داخل مادربوردها وجود داره.

آره حتما به اشتراک بذارید تا دلیل اصلی این اتفاق رو متوجه بشیم، چون برای منم جالب هست که روی بعضی برد ها این اختلاف رو می دیدم و برام سوال شده بود و گزینه spread spectrum هم روی چندین برد و چندین پلتفرم مختلف جواب داد.

لینک به دیدگاه

42 دقیقه قبل، Mahdi_Moosavi گفته است:

Li-2.thumb.png.1de5bc9c21a1eb2a1b04462c9bdeeaa7.png

سلام دوست عزیز میتونم بپرسم این تست با چه نرم افزاری گرفته شده؟ 

لینک به دیدگاه

یه سوال ،بعضا دیدید که یه سی پیو مشخص در مادربرد های مختلف فرکانس های کاری متفاوتی اراعه میده درصورتی که منبع تغذیه هم درشون مشابه بوده ،پس نمیتونه عامل تفاوت عملکرد، خود تفاوت های جزعی بین مادربرد ها باشه؟

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، arvin_393 گفته است:

سلام دوست عزیز میتونم بپرسم این تست با چه نرم افزاری گرفته شده؟ 

سلام. نرم افزاری نیست. بررسی های پاور سایت Tomshardware و Techpowerup توسط آقای دکتر Aris Mpitziopoulos و تیم حرفه ای ایشون در مجهزترین آزمایشگاه تست منابع تغذیه سوئیچینگ حال حاضر دنیا (cybenetics) توسط تجهیزات تخصصی مثل اکتیو لود های بسیار گران قیمت Chroma تهیه میشه. این آزمایشگاه در یونان واقع شده و تجهیزات این آزمایشگاه روی هم رفته نزدیک به یک میلیون دلار قیمتشه. تقریبا اکثر برندها و تولید کنندگان مطرح منابع تغذیه ATX در دنیا روش های تست و نتایج تست این آزمایشگاه رو مرجع خودشون قرار میدن.

روش تست و تجهیزات تست پاورها در این آزمایشگاه اینجا تشریح شده: https://www.tomshardware.com/reviews/how-we-test-psu,4042.html

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
3 ساعت قبل، yasin1380 گفته است:

یه سوال ،بعضا دیدید که یه سی پیو مشخص در مادربرد های مختلف فرکانس های کاری متفاوتی اراعه میده درصورتی که منبع تغذیه هم درشون مشابه بوده ،پس نمیتونه عامل تفاوت عملکرد، خود تفاوت های جزعی بین مادربرد ها باشه؟

این بر میگرده به سیا×ست یا پالسی بایوس نویسی و طراحی برد. مخصوصا وقتی شما پارامتر هارو Auto رها میکنی. حتی بعضا دیده شده Load Line Calibration (که از دید بنده حتی از vCore هم مواثر تره) با مقدار مساوی هم باز ولتاژ یکسان بین دو برد تحویل CPU داده نمیشه.

image.png.7c3ba0702b258caefd6f5b5fa67b049f.png

این تصویر هم از پاور خودم هست مدل ROG 850 Thor که طراحش سیسونیکه. هرچند بازم میگم نرم افزار صحیح نیست، اما میبینید در حدود 0.1 ولت شاخه ها بالا پاینن (تو بازی هم بودم با مصرف تغریبی 350-400 وات). من الان دو راه حل دارم. یا پاور به این نازنینی رو بندازم دور، ده تا پاور عوض کنم شاید این ولتاژ ها روی عدد دلخواه برسه (که هیچ تاثیری هم روی کارایی نهایی نداره)؛ یا مثل خیلیای دیگه بیخیال این مسائل ریز بشم و از سیستمم لذتشو ببرم.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Devileytion گفته است:

این بر میگرده به سیا×ست یا پالسی بایوس نویسی و طراحی برد. مخصوصا وقتی شما پارامتر هارو Auto رها میکنی. حتی بعضا دیده شده Load Line Calibration (که از دید بنده حتی از vCore هم مواثر تره) با مقدار مساوی هم باز ولتاژ یکسان بین دو برد تحویل CPU داده نمیشه.

image.png.7c3ba0702b258caefd6f5b5fa67b049f.png

این تصویر هم از پاور خودم هست مدل ROG 850 Thor که طراحش سیسونیکه. هرچند بازم میگم نرم افزار صحیح نیست، اما میبینید در حدود 0.1 ولت شاخه ها بالا پاینن (تو بازی هم بودم با مصرف تغریبی 350-400 وات). من الان دو راه حل دارم. یا پاور به این نازنینی رو بندازم دور، ده تا پاور عوض کنم شاید این ولتاژ ها روی عدد دلخواه برسه (که هیچ تاثیری هم روی کارایی نهایی نداره)؛ یا مثل خیلیای دیگه بیخیال این مسائل ریز بشم و از سیستمم لذتشو ببرم.

ایمان تو یک کلمه بگو، سیسونیک،ایسوس، کورسیر کدومش بخرم؟ ۱۰۰۰ وات استاندارد پلاتینیوم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
7 ساعت قبل، Nsm1000 گفته است:

ایمان تو یک کلمه بگو، سیسونیک،ایسوس، کورسیر کدومش بخرم؟ ۱۰۰۰ وات استاندارد پلاتینیوم

سیسونیک هرچی PRIME هرچی بود

ایسوس هرچی TUF نباشه

اگه از هر دوی اینا بهتر و جدید تر میخوای کورسیر RMx 2021

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، Devileytion گفته است:

سیسونیک هرچی PRIME هرچی بود

ایسوس هرچی TUF نباشه

اگه از هر دوی اینا بهتر و جدید تر میخوای کورسیر RMx 2021

کورسیر سری RMX زیر HX مگه نیست؟
یعنی این سری 2021 بهتره؟
پاور عمری میخوام، شاید 10 سال نگه دارم مثه همین پاوری که دارم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
14 دقیقه قبل، Nsm1000 گفته است:

کورسیر سری RMX زیر HX مگه نیست؟
یعنی این سری 2021 بهتره؟
پاور عمری میخوام، شاید 10 سال نگه دارم مثه همین پاوری که دارم.

HX (این قدیمیا که توبازار ما الان هست) فقط نون افیشنسیشو میخوره نعیم جان، پلتفرمش قدیمیه و یه قابلیت چرتی هم داره که بین تک ریل و چند ریل قابل تعویض هست که قیمتش رو بالا برده. یه ویژگی دیگه هم که گیمیکه USB هست باز بیخودی به قیمت پاور اضافه میکنه. مگر HX1500 و HX1000i مدل های 2022 که تازه معرفی شده که باز سازندش CWT هست مثل RMx. بنچمارک هارو نگاه کنی قشنگ متوجه میشی. این RMx 2021 واقعا رنده کرده رقبارو. XG (اون مدلی که RGB داره) کولرمستر هم باز مثل همین RMx کارایی خیلی خوبی داره و بین رقبا خیلی خوب بالا اومده.

اگر پاور عمری (از لحاظ دیر به دیر ارتقا دادن که فرمودی) میخوای و محدودیت بودجه نداری، صبر کن مدل های ATX 3.0 وارد بشن.

لینک به دیدگاه

13 دقیقه قبل، Devileytion گفته است:

HX (این قدیمیا که توبازار ما الان هست) فقط نون افیشنسیشو میخوره نعیم جان، پلتفرمش قدیمیه و یه قابلیت چرتی هم داره که بین تک ریل و چند ریل قابل تعویض هست که قیمتش رو بالا برده. یه ویژگی دیگه هم که گیمیکه USB هست باز بیخودی به قیمت پاور اضافه میکنه. مگر HX1500 و HX1000i مدل های 2022 که تازه معرفی شده که باز سازندش CWT هست مثل RMx. بنچمارک هارو نگاه کنی قشنگ متوجه میشی. این RMx 2021 واقعا رنده کرده رقبارو. XG (اون مدلی که RGB داره) کولرمستر هم باز مثل همین RMx کارایی خیلی خوبی داره و بین رقبا خیلی خوب بالا اومده.

اگر پاور عمری (از لحاظ دیر به دیر ارتقا دادن که فرمودی) میخوای و محدودیت بودجه نداری، صبر کن مدل های ATX 3.0 وارد بشن.

مرسی از توضیحات کاملت

آره دنبال پاور عمری هستم و کارت گرافیک های نسل جدید میگیرم

پاور باید عمری باشه عمرررری

ATX 3.0 کی قراره بیان؟ RTX4000 که از سوکت های جدید پشتیبانی میکنن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
9 ساعت قبل، Nsm1000 گفته است:

مرسی از توضیحات کاملت

آره دنبال پاور عمری هستم و کارت گرافیک های نسل جدید میگیرم

پاور باید عمری باشه عمرررری

ATX 3.0 کی قراره بیان؟ RTX4000 که از سوکت های جدید پشتیبانی میکنن.

atx 3.0 الان تکو توک تو بازار خارجی هست و داره فروخته میشه یه 20-30 درصدی از نسل قبل گرون تره که دیگه اینو باید خود کاربر سبک سنگین کنه. کی برند های خارجیش تو ایران موجود میشه رو اطلاعی ندارم ولی خوش بینانه یکی دو ماه دیگه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...