رفتن به مطلب

میخوام سیستم رده بالای گیمینگ بخرم ولی نگرانم و نیاز به راهنمایی دارم

Amirali75
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان عزیز

بنده میخوام یه سیستم گیمینگ رده بالا بخرم ولی نگران بعضی از مشکلات کامپیوتر شدم، من تابحال کامپیوتر نداشتم بخاطر همین خیلی نگرانم خیلی ممنون میشم منو راهنمایی کنید

اول اینکه منی که عادت دارم ۶ یا هفت ساعت جمعا در روز بازی کنم و یا ۷ ساعت رو به طور مداوم بازی کنم ایا مشکلی برای کامپیوتر پیش میاد؟

دوم اینکه اینکه روزانه ۷ ۸ ساعت با pc بازی کنم و یا کارای دیگه چند مدت یکبار باید خمیر سیلیکون cpu رو تعویض کنم؟ یا اصلا به غیر از cpu دستگاه قطعات دیگه هم نیاز به خمیر سیلیکون دارن؟

ایا وجود خمیر سیلیکون با وجود ایر کولرهای قوی بازم لازمه خمیر سیلیکون زده بشه؟

و اینکه کامپیوتر اگه ویروسی بشه کلا خراب میشه و یا میسوزه؟ یا میشه با انتی ویروس درستش کرد؟

واینکه درسته که رفته رفته بعد از مدتی سیستم کاراییش میاد پایین؟ یعنی دیگه کارایی روز اول رو نداره؟ حین بازی دچار لگ و کند شدن میشه؟ مثلا همون بازی که روز اول با گرافیک بالا بدون لگ و افت فریم بازی میکردم بعد از مدتی همون بازی دچار لگ و افت فریم میشه؟

وبازم اینکه من عاشق گرافیک و رزولوشن خیلی بالا هستم میخواستم ps5 بگیرم ولی کنسول ها گرافیک و رزولوشن بالایی مثل pc ندارن مخصوصا تکسچر بازیای کنسول ها پایینه و یا اینکه بهینه شدست و نمیشه مثل تنظیمات کامپیوتر گرافیک اونارو دستکاری کرد برد بالا یا اورد پایین، حالا من نگران اینم که مثل کنسول عمر بالایی نداشته باشه مثلا ۷ سال جوابگوی نیازهای من نباشه من که روزانه ۷ ساعت بازی میکنم و عاشق گرافیک و رزولوشن بازی هستم و اینکه وسواس بالایی در نگهداری وسایل و تجهیزات دارم و روشون حساسم و خوب نگهشون میدارم، خیلی ممنونم میشم از تجربه و اطلاعاتتون بهم بگین و منو راهنمایی کنین🌹

ویرایش شده توسط Amirali75
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
در ۱۴۰۱/۸/۱۰ در 09:52، Amirali75 گفته است:

سلام دوستان عزیز

بنده میخوام یه سیستم گیمینگ رده بالا بخرم ولی نگران بعضی از مشکلات کامپیوتر شدم، من تابحال کامپیوتر نداشتم بخاطر همین خیلی نگرانم خیلی ممنون میشم منو راهنمایی کنید

اول اینکه منی که عادت دارم ۶ یا هفت ساعت جمعا در روز بازی کنم و یا ۷ ساعت رو به طور مداوم بازی کنم ایا مشکلی برای کامپیوتر پیش میاد؟

دوم اینکه اینکه روزانه ۷ ۸ ساعت با pc بازی کنم و یا کارای دیگه چند مدت یکبار باید خمیر سیلیکون cpu رو تعویض کنم؟ یا اصلا به غیر از cpu دستگاه قطعات دیگه هم نیاز به خمیر سیلیکون دارن؟

و اینکه کامپیوتر اگه ویروسی بشه کلا خراب میشه و یا میسوزه؟ یا میشه با انتی ویروس درستش کرد؟

واینکه درسته که رفته رفته بعد از مدتی سیستم کاراییش میاد پایین؟ یعنی دیگه کارایی روز اول رو نداره؟ حین بازی دچار لگ و کند شدن میشه؟ مثلا همون بازی که روز اول با گرافیک بالا بدون لگ و افت فریم بازی میکردم بعد از مدتی همون بازی دچار لگ و افت فریم میشه؟

وبازم اینکه من عاشق گرافیک و رزولوشن خیلی بالا هستم میخواستم ps5 بگیرم ولی کنسول ها گرافیک و رزولوشن بالایی مثل pc ندارن مخصوصا تکسچر بازیای کنسول ها پایینه و یا اینکه بهینه شدست و نمیشه مثل تنظیمات کامپیوتر گرافیک اونارو دستکاری کرد برد بالا یا اورد پایین، حالا من نگران اینم که مثل کنسول عمر بالایی نداشته باشه مثلا ۷ سال جوابگوی نیازهای من نباشه من که روزانه ۷ ساعت بازی میکنم و عاشق گرافیک و رزولوشن بازی هستم و اینکه وسواس بالایی در نگهداری وسایل و تجهیزات دارم و روشون حساسم و خوب نگهشون میدارم، خیلی ممنونم میشم از تجربه و اطلاعاتتون بهم بگین و منو راهنمایی کنین🌹

ویرایش شده توسط taha_Avalanche
لینک به دیدگاه

سلام دوستان عزیز

سلام
1 خیر
2 هر وقت ک قطعات اوور هیت شدن اگر اک بخرین با توجه ب مصرف شما 4 5 سالی طول میکشه بله غیر از سی پی یو گرافیک هم نیاز داره خمیرش و ترمال پداش عوض شه
3 اکثر برند ها فاصله ای میلیمتری دارن بین اتصال کولر اعم از ابی یا هوایی با سی پی یو ک برای پوشوندن این درز از خمیر سیلیکون استفاده کنن ک رسانای گرما هم هست از طرفیم پوشش میده سطح اتصال سی پی یو رو با کولر مورد نظر
4 بسته ب مدل استفاده شما از سیستم داره ک مثلا ایمیل ناشناس باز نکنین  چیزی ک بسوزه چطوری با انتی ویروس درست میشه؟؟؟ ولی خب الان امنیت سیستم ها خیلی بالا رفته و دور زدن فایروال سیستم ها سخت تر از گذشته شده ..
5 خیر هیچوقت کارایی سیستم پایین نمیاد با توجه ب تجربه ی من مگر اینکه همونطور ک گفتی مثلا نیاز ب تعویض خمیر شه یا مثال میگم تو درایوی ک ویندوز نصبه رو الکی فولش کنی ک برای بوت شدن نیاز ب زمان زیادی باشه و ...
6 هیچ کنسولی با توجه ب پیشرفت تکنولوژی 7 سال دووم نداره حتی قطعات کامپیوترم تهش 2 سال بعدش نسل جدید میاد
با این اوصاف ک شما عشق گرافیکو این چیزایی و نمیخای افت پرفرمونس داخل گیم داشته باشی و میخای برای مدت طولانی استفاده کنی باید کمش 100 تومن بزاری کنار 

لینک به دیدگاه

سلام

دوستمون جواب کاملی دادن فقط دو تا نکته رو به حرف های ایشون اضافه میکنم

۱-اینکه هرچقدر هم از قطعات الکترونیکی خوب نگه داری بشه،باز هم احتمال خرابی هست،اینو نمیگم که نگرانتون کنم،اینو گفتم که از وسواستون کم کنین وگرنه اذیت خواهید شد

۲-هیچ سیستمی ۷ سال جواب گوی نیاز شما با به خصوص در بالاترین رزولوشن و کیفیت نیست،برای همچین چیزی شما نیازه هر ۲ الی ۳ سال ارتقا بدین سیستمتون رو که هزینش نسبت به اینکه هر نسل یه کنسول بخرین به مراتب بیشتره,این نکته رو هم نگفتم که بگم کنسول بهتره،خواستم هزینه های بلند مدت PC رو هم در نظر داشته باشین

لینک به دیدگاه

البته به سوکت هم ربط داره من که به طور جدی به am5 فکر میکنم و حتما در 2023 تعدیل قیمت ها رو به شدت داریم. شما به am4 یه نگاه بندازین نزدیک 7 سال واسش آپدیت و پردازنده اومد.حتی ابتدایی ترین چیپست یعنی a320 همچنان اپدیت میگیره. از 2 هسته ای 2 رشته ای تا 16 هسته ای 32 رشته ای واسش پردازنده اومد. اینتل در این مورد اصلا مشتری مدار نیست. طبق تجربه اگر کسی در حد سخت افزار کنسول های نسل جدید پی سی ببنده میتونه تا شش هفت سال از لحاظ گیمینگ در حد کنسول ها تامین بشه. 

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

25 دقیقه قبل، jj-191 گفته است:

البته به سوکت هم ربط داره من که به طور جدی به am5 فکر میکنم و حتما در 2023 تعدیل قیمت ها رو به شدت داریم. شما به am4 یه نگاه بندازین نزدیک 7 سال واسش آپدیت و پردازنده اومد.حتی ابتدایی ترین چیپست یعنی a320 همچنان اپدیت میگیره. از 2 هسته ای 2 رشته ای تا 16 هسته ای 32 رشته ای واسش پردازنده اومد. اینتل در این مورد اصلا مشتری مدار نیست. طبق تجربه اگر کسی در حد سخت افزار کنسول های نسل جدید پی سی ببنده میتونه تا شش هفت سال از لحاظ گیمینگ در حد کنسول ها تامین بشه. 

کاملا درسته در تصدیق حرفای شما
برای ما ایرانیا ک نمیتونیم هر سالی ی باندل تهیه کنیم بهترین خرید همین ای ام دی هست چون ساپورتش همونطور ک شما گفتین زیاده...
همین الان اینتل نقشه راه جدید اومده و در کمال تعجب سوکت تغییر کرده ...!!!!!!! واقعا شرماوره ...
درسته سری 13 تقریبا خوب بودن در کنار سری 7 ای ام دی  اما دووامشون تا یک تهش 2 سال دیگست ... ک این برای ماها ضرره

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

کاملا درسته در تصدیق حرفای شما
برای ما ایرانیا ک نمیتونیم هر سالی ی باندل تهیه کنیم بهترین خرید همین ای ام دی هست چون ساپورتش همونطور ک شما گفتین زیاده...
همین الان اینتل نقشه راه جدید اومده و در کمال تعجب سوکت تغییر کرده ...!!!!!!! واقعا شرماوره ...
درسته سری 13 تقریبا خوب بودن در کنار سری 7 ای ام دی  اما دووامشون تا یک تهش 2 سال دیگست ... ک این برای ماها ضرره

دقیقا. ببینید من تعصب به برند ندارم همین چند ماه پیش موضوع زدم که کسانی که میخوان سیستم ببندن 12100f ببندن چون پیش بینی کرده بودم که ای ام دی با دست گران قیمت قراره بیاد و منتظر نباشید. ولی اصلی ترین دلیل من این بود که من فکر میکردم اینتل دست از تغییر سوکت برداره مخصوصا وقتی روی سوکت مادربرد عدد 18XX رو دیدم حدس زدم که اینتل احتمالا یه برنامه طولانی مدت مثل ای ام دی ریخته و انتقادات هم از اینتل بابت این موضوع بالا رفته بود و گفتم احتمالا اینتل رفتارش درست بشه ولی دیگه سر اخبار جدید اینتل رو که دیدم دیگه تحمل نکردم. چون این کارش علاوه بر سردرگمی کاربران سر چیپست ها و سوکت ها که مکررا اشتباه میکنن در خریدشون این احساس سواستفاده کردن مالی به ادم دست میده. برای 1151 سه نسل اذیت کرد اخرش کاربرا پچ برای بایوس مادربردا ساختن که اینتل اونم حتی تحمل نکرد و کلا سوکت رو 1200 کرد حالا هم این برنامه. 1700 و 1851 و الی آخر...

حتی amd برای سایز کولر هم انحصارطلبی نکرد اینتل یه تغییر فن داد همه موندن یکی براکت میزنه یکی میاد مادربردشو چهارسوراخه تولید میکنه اون یکی سیم جوش دستش گرفته ماسک جوشکاری زده کولرشو افزایش سایز بده😄

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

حتی تو همین اوضاع داغون بازار یه ۷۶۰۰x و یه مادربرد B650 ارزونتر یه باندل 13600k میفته برای گیمینگ.

تنها چیزی که باعث شده ارزش خرید ای ام دی فعلا پایین باشه نیاز به رم DDR5 هست

ولی خب به نظرم این بحث رو اینجا ادامه ندیم بهتره،بیشتر باعث گیج شدن باز کننده تاپیک میشه.

البته در کل باز کننده تاپیک اطلاعات درست تری از بودجش و رزولوشن مورد نظرش میداد بهتر میشد راهنماییش کرد

لینک به دیدگاه

سلام دوستان عزیز

شما 24/7 هم با سیستم بازی کنید، مشکلی برای سیستم کامپیوتر پیش نمیاد، ولی برای سلامتی خودتون مضر هست.

این موضوع نسبیه و بستگی به خیلی چیزا داره. به کیفیت خمیر سیلیکن بستگی داره، به حرارت تولید شده توسط پردازنده شما در طول مدت استفاده (و نوع استفاده شما از سیستم) بستگی داره، و همچنین قدرت خنک کنندگی کولر سیستم.

وقتی در یک معادله - سه مجهول وجود داره - نتیجه میگیریم قابل اندازه گیری نیست. یک سیستم ممکنه بعد از 1 سال نیاز به تعویض خمیر سیلیکن داشته باشه، یک سیستم ممکنه بعد از 2 سال، یک سیستم بعد از 3 سال، یک سیستم بعد از 5 سال، یک سیستم ممکنه تا 7 سال هم کار کنه و نیازی پیدا نکنه که خمیرش عوض بشه.

پس کاملا نسبیه، - سوال: از کجا بفهمیم زمان تعویض خمیر فرا رسیده؟

پاسخ: از کنترل دمای پردازنده و کارت گرافیک - زمانی که مثل قبل دیگه خنک کار نمیکنند.

در مورد سوال آخر بله، در هر صورت و هر حالتی نیاز به زدن خمیر سیلیکن هست.

هر اتفاقی ممکنه پیش بیاد، منتها بستگی به خودتون داره که از سیستم مراقبت کنید که ویروسی نشه.

اگر در کامپیوتر خودتون اسناد محرمانه با دسترسی محدود دولتی و امنیتی نگهداری میکنید، با صد تا ضد ویروس هم ممکنه مورد تهاجم قرار بگیره، اما اگر فقط با سیستم قراره بازی کنید، بقال سرکوچه هم هیچ علاقه ای به ویروسی کردن سیستم شما نشان نخواهد داد. پس بیجهت فکرتون رو مشغول نکنید و صرفا دقت کنید از هر وبسایتی فایل ناشناس دانلود نکنید، فلش مموری رفقا رو به سیستم وصل نکنید، به کسی هم فلش مموری قرض ندین.

خیر چنین اتفاقی رخ نمیده مگر اینکه از سیستم درست نگهداری نکنید، تمییزش نکنید، مراقبت نکنید.

ضمن اینکه به مرور با توسعه نرم افزاری سیستم عامل، و همچنین نرم افزارهای بازی، قدرت سیستم برای اجرای بازی های روز کم میاد. این ربطی به سیستم شما نداره، ترند جهانی به این سمت حرکت کرده که نهایت یک سیستم هر 2 سال یک بار به ارتقا نیاز پیدا کنه. وگرنه شرکت های کامپیوتری ورشکست میشن (قرار نیست 5 سال یا 10 سال با یک سیستم بمونید)

وبازم اینکه من عاشق گرافیک و رزولوشن خیلی بالا هستم میخواستم ps5 بگیرم ولی کنسول ها گرافیک و رزولوشن بالایی مثل pc ندارن مخصوصا تکسچر بازیای کنسول ها پایینه و یا اینکه بهینه شدست و نمیشه مثل تنظیمات کامپیوتر گرافیک اونارو دستکاری کرد برد بالا یا اورد پایین، حالا من نگران اینم که مثل کنسول عمر بالایی نداشته باشه مثلا ۷ سال جوابگوی نیازهای من نباشه من که روزانه ۷ ساعت بازی میکنم و عاشق گرافیک و رزولوشن بازی هستم و اینکه وسواس بالایی در نگهداری وسایل و تجهیزات دارم و روشون حساسم و خوب نگهشون میدارم، خیلی ممنونم میشم از تجربه و اطلاعاتتون بهم بگین و منو راهنمایی کنین

تو ایران با توجه به تورم و افزایش قیمت دلار 2 روش وجود داره:

یک روش اینه که شما XXX تومن هزینه میکنید، و یک سیستم تهیه میکنید، و هر سال X تومن یا دو تا X تومن هم بابت ارتقا و به روز نگه داشتنش انجام میدین. اینطوری همیشه سیستم به روزه تقریبا و بازی های روز رو میتونید با کیفیت بالا اجرا کنید و لذت ببرید. و یا اینکه هر 2 سال یک بار به اندازه نصف یک سیستم (به قیمت روز) هزینه میکنید و ارتقای لازم رو انجام میدین.

روش دوم اینه که شما XXX تومن امروز هزینه میکنید و این سیستم رو 7 سال نگه میدارید و از دنیا عقب میمونید و نمیتونید بازی های روز رو اجرا کنید و بعد از 7 سال که از غار بیرون اومدین اون سیستم حتی 1 ریال هم ارزش نداره، و برای خرید سیستم جدید باید 10 برابر XXX تومن (به اندازه هزینه تمام اون سالهایی که ارتقا ندادین) هزینه کنید. تا بتونید یک سیستم روز در سطح اون سیستم 7 سال پیش تهیه کنید.

اینکه چه روشی رو برمیگزینید با شماست. در هر صورت هزینه است که باید پرداخت کنید، فقط در حالت اول، فشارش کمتره، چون شما سالیانه یه مقداری پول باید کنار بگذارید برای ارتقا، اما روش دومی، هم از دنیا عقب میمونید و هم ارزش سیستمتون با خاک یکی میشه، و بعدش باید یه عالمه پول داشته باشید تا بتونید ارتقا بدین.

در مورد کنسول من صحبتی نمیکنم چون فقط یک اسباب بازیه که ارزش خرید نداره.

اینکه وسواس بالایی در نگهداری دارید، خیلی خوبه، اخلاق مناسب برای نگهداری از سیستم همینه.

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، jj-191 گفته است:

همین الان AMD از زمان ورود رایزن 7000 به بازار، دو مرتبه تعدیل قیمت کرده، آیا شما توی ایران در این مدت اثری از تعدیل قیمت دیدی که داری AMD رو تبلیغ میکنی؟ اگر دیدی به منم نشون بده.

اینکه به صاحب تاپیک اشاره میکنید که به AM4 نگاه بندازه، چطوری نگاه بندازه؟ فقط شخصی که در تمام این سالها تو دنیای کامپیوتر بوده میتونه متوجه عدم تغییر سوکت AMD باشه! اینم نه به خاطر "هنر" AMD و یا مراقبت AMD از کاربرانش بوده، بلکه عدم توانایی AMD در انجام R&D و نداشتن "پول" برای عبور از سوکت AM4 و ساخت چیز بهتر بوده! منتها میاد برای حفظ چهره شرکتش تو مارکتینگ بی پولی و ناتوانی خودش رو به اسم Care به مشتری منت میگذاره!

شرکت AMD سالهای سال ضرر میداد، و با معرفی رایزن، از نسل اولش به بعد، شروع به پیشرفت کرد، بدهی هاش رو کم کم پرداخت کرد، پول درآورد، نسل دوم رو ارائه کرد، پولاش رو هزینه R&D کرد، مجدد نسل های 3 و 5 رایزن رو معرفی کرد، و چون در طی اون سالها بی رقیب بود خیلی پولدار شد دیگه تونست نه تنها روی R&D هزینه کنه، بلکه بلاخره تونست از پس هزینه های تغییر سوکت و تولید LGA بر بیاد، و اینطوری شد که AM5 بوجود اومد. نداشتن "پول" برای انجام تحقیق و توسعه، منجر به نگهداری از سوکت AM4 شد. همین - نه چیز دیگه.

وقتی پول نداری مجبوری روی همون سیستم قدیمت بمونی، مثل ما که اگر نداشته باشیم مجبوریم چند سال با همون سیستم قدیممون سر کنیم و برای حفظ چهره خودمون بگیم، وای من عاشق این سیستمم نمیتونم عوضش کنم! اون شرکت AMD هم همینطور. فقط AMD نیست، همه همین هستند. این "پول" برای اعمال تغییر خیلی مهمه، سالهای سال اینتل به خاطر نداشتن پول برای تغییر درجه ریخته گری کارخونه هاش نمیتونست از 14 نانومتر بیرون بیاد. کلی باید هزینه میکرد و پول نداشت بکنه!! همه چیزو با 14 نانومتر میزد میکرد تو پاچه ملت میگفت بیا یه Skylake جدید آوردم! 5 نسل از پردازنده هاش با یک معماری بود و کرد تو پاچه همه.

بنابراین، نه AMD این وسط نگران من و شماست، و نه اینتل.

اینکه میفرمایید آپدیت میده، برادر، اینتل هم آپدیت میده، والله سیستم های اینتل هم آپدیت میشن. منتها نه برای پشتیبانی از چند نسل از پردازنده ها. اینتل برنامه ریزیش برای تغییر سوکت هر 2 نسل یک باره. همیشه همینطوری بوده. گاهی سو استفاده کرده، اونم این وسط فرشته نیست، به اندازه خودش کرده تو پاچه ملت.

البته استثناعا سوکت LGA1700، سه نسل از پردازنده ها رو پشتیبانی میکنه. نسل 12، 13 و احتمالا اگر Raptor Lake Refresh به نام نسل 14 نامگذاری بشه، رسما برای اولین بار 3 نسل از پردازنده ها از سوکت LGA1700 استفاده میکنند.

3 ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

خیر چنین نتیجه گیری غلطه، اینکه چه پلتفرمی مناسبه، فقط بستگی به بودجه خریدار داره. اگر با بودجه ای که داره، بتونه از پس هزینه DDR5 بر بیاد، اونوقت میشه تصمیم گرفت چه پلتفرمی مناسبشه.

2 ساعت قبل، jj-191 گفته است:

ولی اصلی ترین دلیل من این بود که من فکر میکردم اینتل دست از تغییر سوکت برداره مخصوصا وقتی روی سوکت مادربرد عدد 18XX رو دیدم حدس زدم که اینتل احتمالا یه برنامه طولانی مدت مثل ای ام دی ریخته و انتقادات هم از اینتل بابت این موضوع بالا رفته بود و گفتم احتمالا اینتل رفتارش درست بشه ولی دیگه سر اخبار جدید اینتل رو که دیدم دیگه تحمل نکردم. چون این کارش علاوه بر سردرگمی کاربران سر چیپست ها و سوکت ها که مکررا اشتباه میکنن در خریدشون این احساس سواستفاده کردن مالی به ادم دست میده. برای 1151 سه نسل اذیت کرد اخرش کاربرا پچ برای بایوس مادربردا ساختن که اینتل اونم حتی تحمل نکرد و کلا سوکت رو 1200 کرد حالا هم این برنامه. 1700 و 1851 و الی آخر...

حتی amd برای سایز کولر هم انحصارطلبی نکرد اینتل یه تغییر فن داد همه موندن یکی براکت میزنه یکی میاد مادربردشو چهارسوراخه تولید میکنه اون یکی سیم جوش دستش گرفته ماسک جوشکاری زده کولرشو افزایش سایز بده😄

تغییر ندادن سوکت لزوما برتری نیست، تغییر دادنش هم لزوما اتفاق خوبی نیست.

شما باید ببینی از یک نسل تا نسل بعد چقدر اختلاف پرفورمنس وجود داره، و بعد با توجه به هزینه ای که میدی برای تغییر سوکت، ببینی نسبت به پرفورمنسی که بدست میاری ارزش هزینه داره یا نه.

در مورد کولر، تمام صاحب نظران متفق القول هستند که حفظ اندازه کولر AM4 برای رایزن 7000 یک اشتباه فنی بزرگ بود. بهتره بگم چند تا اشتباه فنی بود. شرکت AMD مجبور شد برای حفظ سازگاری کولر، بیاد بی جهت ارتفاع IHS پردازنده رایزن 7000 رو ضخیم تر بگیره. با این کارش، بی جهت دمای کاری پردازنده های رایزن 7000 رو بین 10 تا 20 درجه بالاتر برده!!!

یعنی شما تصور کن اگر AMD بیخیال حفظ سازگاری ارتفاع AM5 با سیستم کولینگ AM4 میشد، پردازنده هاش 10 تا 20 درجه خنک تر کار میکردن! خوب کدوم احمقی حاضره، پردازنده اش تا 20 درجه داغتر کار کنه به خاطر حفظ سازگاری کولر AM4 با سوکت AM5؟

بدتر از اون اینه که AMD نتونست بک پلیت پشت مادربرد رو توی AM5 مستقل نگه داره. خیلی از کولر ها، تقریبا بالای 90 درصد از کولر های AM4، خودشون بک پلیت مستقل خودشون رو دارند، و پیچ مخصوص خودشون به بک پلیت خودشون سازگاره، در مادربرد های AM4 شما میتونستی بک پلیت رو جدا کنی، و از بک پلیت کولر استفاده کنی، اما در AM5، به دلیل اینکه سوکت LGA پیچ شده به بک پلیت AM4، به هیچ وجه امکان جداسازی بک پلیت نیست، نتیجه چی میشه؟

نتیجه اینکه تعداد اندکی از کولر های AM4 امکان نصب روی AM5 رو دارند!!!

یعنی یک تصمیم اشتباه، برای حفظ سازگاری کولر، هم پردازنده ها رو داغ تر کرده و هم 90 درصد کولر هایی که به خاطرش همه چیزو فدا کردی، امکان نصب ندارند و باید براشون براکت مخصوص AM5 تهیه کنی!!

پس این به قول شما عدم انحصار طلبی، به ضرر کاربر تموم میشه. ای کاش در زمینه کولر AM5 انحصار طلبی میکرد، اما این ایرادات رو نداشت.

اینم بگم، سوکت بعدی اینتل که دو سال دیگه میاد، سوراخ های کولرش با سوکت فعلی LGA1700 یکیه.

لینک به دیدگاه

سلام

سایر دوستان در رابطه با خرید pc راهنماییتون کردند، من می‌خوام دیدگاه شما رو در رابطه با کنسول‌ها اصلاح کنم. اینکه می‌فرمایید پیسی بازی‌ها رو با گرافیک بالاتر و بهتری نشون می‌ده، چندان گزاره دقیقی نیست.

پیسی قدرت سخت‌افزاری خیلی بیشتری نسبت به کنسول داره اما مشکل اینجاست که سازنده‌های بازی نمی‌تونن به درستی و به صورت بهینه از قدرت پیسی استفاده کنن. بازی‌های امروزی که اکثرا کراس پلتفرم هستند، روی پیسی پورت خوبی ندارند و معمولا باید صبر کنید با پچ و هات‌فیکس و هزارجور وصله و پینه درست بشند اما در عوض روی کنسول تجربه پایدارتری دارند. فعلا در حال حاضر اولویت سازنده‌ها، ارائه تجربه مناسب روی کنسول هست تا پیسی.

برتری پیسی فقط زمانی به چشم میاد که اولا سازنده و ناشر بازی برای پورت پیسی ارزش قائل باشه (که این روزا خیلی کم دیده میشه) و دوما بازی‌هایی که به لحاظ تجربه کاربری، با موس و کیبورد بهتر باشند (مثل بازی‌های استراتژی)

شما باید ببینید که دنبال چه تجربه کاربری تو گیم هستید و اون وقت بین کنسول و پیسی یکی رو انتخاب کنید.

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

همین الان AMD از زمان ورود رایزن 7000 به بازار، دو مرتبه تعدیل قیمت کرده، آیا شما توی ایران در این مدت اثری از تعدیل قیمت دیدی که داری AMD رو تبلیغ میکنی؟ اگر دیدی به منم نشون بده.

اینکه به صاحب تاپیک اشاره میکنید که به AM4 نگاه بندازه، چطوری نگاه بندازه؟ فقط شخصی که در تمام این سالها تو دنیای کامپیوتر بوده میتونه متوجه عدم تغییر سوکت AMD باشه! اینم نه به خاطر "هنر" AMD و یا مراقبت AMD از کاربرانش بوده، بلکه عدم توانایی AMD در انجام R&D و نداشتن "پول" برای عبور از سوکت AM4 و ساخت چیز بهتر بوده! منتها میاد برای حفظ چهره شرکتش تو مارکتینگ بی پولی و ناتوانی خودش رو به اسم Care به مشتری منت میگذاره!

شرکت AMD سالهای سال ضرر میداد، و با معرفی رایزن، از نسل اولش به بعد، شروع به پیشرفت کرد، بدهی هاش رو کم کم پرداخت کرد، پول درآورد، نسل دوم رو ارائه کرد، پولاش رو هزینه R&D کرد، مجدد نسل های 3 و 5 رایزن رو معرفی کرد، و چون در طی اون سالها بی رقیب بود خیلی پولدار شد دیگه تونست نه تنها روی R&D هزینه کنه، بلکه بلاخره تونست از پس هزینه های تغییر سوکت و تولید LGA بر بیاد، و اینطوری شد که AM5 بوجود اومد. نداشتن "پول" برای انجام تحقیق و توسعه، منجر به نگهداری از سوکت AM4 شد. همین - نه چیز دیگه.

وقتی پول نداری مجبوری روی همون سیستم قدیمت بمونی، مثل ما که اگر نداشته باشیم مجبوریم چند سال با همون سیستم قدیممون سر کنیم و برای حفظ چهره خودمون بگیم، وای من عاشق این سیستمم نمیتونم عوضش کنم! اون شرکت AMD هم همینطور. فقط AMD نیست، همه همین هستند. این "پول" برای اعمال تغییر خیلی مهمه، سالهای سال اینتل به خاطر نداشتن پول برای تغییر درجه ریخته گری کارخونه هاش نمیتونست از 14 نانومتر بیرون بیاد. کلی باید هزینه میکرد و پول نداشت بکنه!! همه چیزو با 14 نانومتر میزد میکرد تو پاچه ملت میگفت بیا یه Skylake جدید آوردم! 5 نسل از پردازنده هاش با یک معماری بود و کرد تو پاچه همه.

بنابراین، نه AMD این وسط نگران من و شماست، و نه اینتل.

اینکه میفرمایید آپدیت میده، برادر، اینتل هم آپدیت میده، والله سیستم های اینتل هم آپدیت میشن. منتها نه برای پشتیبانی از چند نسل از پردازنده ها. اینتل برنامه ریزیش برای تغییر سوکت هر 2 نسل یک باره. همیشه همینطوری بوده. گاهی سو استفاده کرده، اونم این وسط فرشته نیست، به اندازه خودش کرده تو پاچه ملت.

البته استثناعا سوکت LGA1700، سه نسل از پردازنده ها رو پشتیبانی میکنه. نسل 12، 13 و احتمالا اگر Raptor Lake Refresh به نام نسل 14 نامگذاری بشه، رسما برای اولین بار 3 نسل از پردازنده ها از سوکت LGA1700 استفاده میکنند.

خیر چنین نتیجه گیری غلطه، اینکه چه پلتفرمی مناسبه، فقط بستگی به بودجه خریدار داره. اگر با بودجه ای که داره، بتونه از پس هزینه DDR5 بر بیاد، اونوقت میشه تصمیم گرفت چه پلتفرمی مناسبشه.

تغییر ندادن سوکت لزوما برتری نیست، تغییر دادنش هم لزوما اتفاق خوبی نیست.

شما باید ببینی از یک نسل تا نسل بعد چقدر اختلاف پرفورمنس وجود داره، و بعد با توجه به هزینه ای که میدی برای تغییر سوکت، ببینی نسبت به پرفورمنسی که بدست میاری ارزش هزینه داره یا نه.

در مورد کولر، تمام صاحب نظران متفق القول هستند که حفظ اندازه کولر AM4 برای رایزن 7000 یک اشتباه فنی بزرگ بود. بهتره بگم چند تا اشتباه فنی بود. شرکت AMD مجبور شد برای حفظ سازگاری کولر، بیاد بی جهت ارتفاع IHS پردازنده رایزن 7000 رو ضخیم تر بگیره. با این کارش، بی جهت دمای کاری پردازنده های رایزن 7000 رو بین 10 تا 20 درجه بالاتر برده!!!

یعنی شما تصور کن اگر AMD بیخیال حفظ سازگاری ارتفاع AM5 با سیستم کولینگ AM4 میشد، پردازنده هاش 10 تا 20 درجه خنک تر کار میکردن! خوب کدوم احمقی حاضره، پردازنده اش تا 20 درجه داغتر کار کنه به خاطر حفظ سازگاری کولر AM4 با سوکت AM5؟

بدتر از اون اینه که AMD نتونست بک پلیت پشت مادربرد رو توی AM5 مستقل نگه داره. خیلی از کولر ها، تقریبا بالای 90 درصد از کولر های AM4، خودشون بک پلیت مستقل خودشون رو دارند، و پیچ مخصوص خودشون به بک پلیت خودشون سازگاره، در مادربرد های AM4 شما میتونستی بک پلیت رو جدا کنی، و از بک پلیت کولر استفاده کنی، اما در AM5، به دلیل اینکه سوکت LGA پیچ شده به بک پلیت AM4، به هیچ وجه امکان جداسازی بک پلیت نیست، نتیجه چی میشه؟

نتیجه اینکه تعداد اندکی از کولر های AM4 امکان نصب روی AM5 رو دارند!!!

یعنی یک تصمیم اشتباه، برای حفظ سازگاری کولر، هم پردازنده ها رو داغ تر کرده و هم 90 درصد کولر هایی که به خاطرش همه چیزو فدا کردی، امکان نصب ندارند و باید براشون براکت مخصوص AM5 تهیه کنی!!

پس این به قول شما عدم انحصار طلبی، به ضرر کاربر تموم میشه. ای کاش در زمینه کولر AM5 انحصار طلبی میکرد، اما این ایرادات رو نداشت.

اینم بگم، سوکت بعدی اینتل که دو سال دیگه میاد، سوراخ های کولرش با سوکت فعلی LGA1700 یکیه.

عجب طوماری!!!! حالا شما از کجا دراوردی که مخاطب من صاحب تاپیک بود؟ مخاطب بنده کاربر بالایی پست بنده بود که اشاره به الزام اپدیت دو سه سال یکبار کرده بود! 

بنده مبلغ برندی نیستم این حرفای بچه گانه رو بندازید دور. میگردم تاپیک اینتل رو  پیدا میکنم خودم ۱۲۱۰۰ اف داشتم و به کاربرا میگفتم بخرنش.صلاح جیب ملت رو در یک جا اینتل میبینم در یکجا ای ام دی.

پستت طولانیه داداش اگه وقت و حوصله کردم میام طومارنویسی...

ویرایش:

خودتم که توش شرکت داشتی!

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

37 دقیقه قبل، jj-191 گفته است:

عجب طوماری!!!! حالا شما از کجا دراوردی که مخاطب من صاحب تاپیک بود؟ مخاطب بنده کاربر بالایی پست بنده بود که اشاره به الزام اپدیت دو سه سال یکبار کرده بود! 

بنده مبلغ برندی نیستم این حرفای بچه گانه رو بندازید دور. میگردم تاپیک اینتل رو  پیدا میکنم خودم ۱۲۱۰۰ اف داشتم و به کاربرا میگفتم بخرنش.صلاح جیب ملت رو در یک جا اینتل میبینم در یکجا ای ام دی.

ویرایش:

خودتم که توش شرکت داشتی!

دوست عزیز وقتی ایشون میگه من میخوام بازی های روز رو در بالاترین رزولوشن و بالاترین کیفیت بازی کنم حتما نیاز به ارتقا حداقل گرافیک هر ۲ ۳ سال و سی پی یو هر ۳ ۴ سال نیاز پیدا میکنن

و شما داری ایشونو گمراه میکنی که الان یه پی سی خوب ببندن تا ۷ سال نیاز به ارتقا ندارن

ایشون موقعی نیاز به ارتقا ندارن که سطح توقعشونو پایین بیارن

هیچ سخت افزاری نمیتونه تا ۷ سال بازی های روز رو در رزولوشن 4k و بالاترین کیفیت اجرا کنه

بله منم با شما موافقم که سوکت am5 بهتره و طولانی مدت حداقل هزینه مادربرد رو روی دوش کاربر نمیندازه برای ارتقا ولی این توجیه نمیکنه که ایشون بتونه با یه 7700x به عنوان مثال تا ۷ سال بی نیاز به هیچ ارتقایی بازی ها روز رو با بالاترین کیفیت و رزولوشن 4k اجرا کنه

لینک به دیدگاه

سلام دوستان عزیز

بد نیست حداقل بودجه/گیم هایی که علاقه دارید/مانیتور دارید یا نه ؟ اعلام کنید بعد دوستان بتونن راهنمایی کنن.

-------------------------------------

این تغییر نکردن سوکت اینتل، والا ما یه سیستم 8700k دارید ماله 5 ساله پیشه الان روش 3080ti انداختن، و طبق مقایسه ایی که با چارت های انلاین و دوستان دیگه انجام دادیم تقریبا هیچ فرقی وجود نداره، مخصوصا که اکثر مانیتور ها نهایت 160 هرتز هست و از 144 تا 360 هم 99درصد افراد هیچ فرقی نمیبینن. درسته تو عنوان هایی مثل Valorant یا cs به جا 600 فریم 400 فریم میده ولی خب مهمه اصن ؟ 

لینک به دیدگاه

34 دقیقه قبل، vandelin گفته است:

بد نیست حداقل بودجه/گیم هایی که علاقه دارید/مانیتور دارید یا نه ؟ اعلام کنید بعد دوستان بتونن راهنمایی کنن.

-------------------------------------

این تغییر نکردن سوکت اینتل، والا ما یه سیستم 8700k دارید ماله 5 ساله پیشه الان روش 3080ti انداختن، و طبق مقایسه ایی که با چارت های انلاین و دوستان دیگه انجام دادیم تقریبا هیچ فرقی وجود نداره، مخصوصا که اکثر مانیتور ها نهایت 160 هرتز هست و از 144 تا 360 هم 99درصد افراد هیچ فرقی نمیبینن. درسته تو عنوان هایی مثل Valorant یا cs به جا 600 فریم 400 فریم میده ولی خب مهمه اصن ؟ 

واقعا به نکته قشنگی اشاره کردین دوست عزیز

خیلی وقت ها وسواس در زمینه باتلنک باعث هزینه بیجا در سی پی یو میشه متاسفانه!

لینک به دیدگاه

دوستان :|

تاریخ تاپیک ماله 2 ماه پیشه نویسندشم از همون تاریخ دیگه نیومده انجمن

بیخیال بشید جون من

ویرایش شده توسط hosin
لینک به دیدگاه

50 دقیقه قبل، hosin گفته است:

بیخیال بشید جون من

ادبیات استارتر اشنا بود . گمونم قبلا با نام دیگه فعالیت داشته نمیدونم.

همونی که میگفت الکی چیز نگید وگرنه فوشتون میدم.: ))))))))))))))

بنظرم با یه ویرایش تیتر تاپیک خوبی برای بحث درمورد مقایسه دوبرند بود

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، hosin گفته است:

بیخیال بشید جون من

این از اون تاپیک های سمی هست  که یه نفر چند نفر رو به جون هم میندازه سرهیچ و بعد طرف اصلی خودش اصلا تو هیچ باغی نیست .

یه تجربه ای که به دست اوردم تقریبا اینجور افراد که همچین تاپیک ها یا عنوان هایی رو حالا چه اینجا یا خارج از فضای مجازی مطرح میکنند آخرش یا هیچ کاری نمیکنند و شما رو علاف خودشون میکنند یا چون اصلا از پی سی سر درنمیارن میرن همون کنسول رو تهیه میکنند ،کسی که پی سی باز باشه یا به عبارتی علاقه وافری داشته باشه بهش، نیازی به خودش نمیبینه که با همچین عناوینی خودش و دیگران رو معطل کنه و سریعا اقدام به تهیه میکنه ،حالا مگر درجزعیات تهیه باندل دو به شک باشه . 

(این وسط یکی نگفت اصلا بودجه طرف چه مقدار هست تا بمونه باندل اینتلی ببنده یا amd)

پیشنهادم اینه در صورت مواجه با همچین اشخاصی طرف رو سریعا به خرید کنسول راهنمایی کنید🙂

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Mhjch گفته است:

دوست عزیز وقتی ایشون میگه من میخوام بازی های روز رو در بالاترین رزولوشن و بالاترین کیفیت بازی کنم حتما نیاز به ارتقا حداقل گرافیک هر ۲ ۳ سال و سی پی یو هر ۳ ۴ سال نیاز پیدا میکنن

و شما داری ایشونو گمراه میکنی که الان یه پی سی خوب ببندن تا ۷ سال نیاز به ارتقا ندارن

ایشون موقعی نیاز به ارتقا ندارن که سطح توقعشونو پایین بیارن

هیچ سخت افزاری نمیتونه تا ۷ سال بازی های روز رو در رزولوشن 4k و بالاترین کیفیت اجرا کنه

بله منم با شما موافقم که سوکت am5 بهتره و طولانی مدت حداقل هزینه مادربرد رو روی دوش کاربر نمیندازه برای ارتقا ولی این توجیه نمیکنه که ایشون بتونه با یه 7700x به عنوان مثال تا ۷ سال بی نیاز به هیچ ارتقایی بازی ها روز رو با بالاترین کیفیت و رزولوشن 4k اجرا کنه

نمیدونم این صحبت ها از کجا میاد شما بیا من یه سیستم واست ببندم تا ۶ -۷ سال روی فورکی گیم هایی که برای کنسول ها میاد رو بزن به رگ. 

لینک به دیدگاه

38 دقیقه قبل، jj-191 گفته است:

نمیدونم این صحبت ها از کجا میاد شما بیا من یه سیستم واست ببندم تا ۶ -۷ سال روی فورکی گیم هایی که برای کنسول ها میاد رو بزن به رگ. 

نیازی نیست

من بلدم برا خودم سیستم ببندم

موفق باشین

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، jj-191 گفته است:

وقتی اطلاعات نادرست میدید آدمو وادار به پاسخ میکنید. طومار که هیچی، من حتی یک سوم صحبت هام رو هم نکردم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...