رفتن به مطلب

سوال درمورد g-sync و freesync

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام خدمت دوستان

قصد فعال کردن فری سینک یا جی سینک روی مانیتورم رو دارم. مانیتور ایسوز vg24vqe هست که خب فقط فری سینک داره. گرافیکم انویدیا 1070ti هست.

طبق اموزش های توی نت که میرم کارای نرم افزاریش انجام میشه منتها بعدش توی 99 درصد مواقع ( اون یک درصد دسکتاپ خالی هستش) پرش تصویر دارم. تصویر خیلی ریز نویز داره و انگار پت پت میکنه.

توی پنل انویدیا هم زده که مانیتورم با g-sync compatible هم نیست. (البته توی ویدیوهایی که دیدم هم همین شکلی بودن)

• سوالم اینه اون پت پت کردن بخاطر همین قضیه هست یا ممکنه مشکل از مانیتور باشه ؟ چون غیر فعال میکنم مشکلی نداره ازین جهت.
  • سوال بعدم اینه الان جز مهاجرت به سمت گرافیک های amd راهی برای استفاده ازش نیس؟ 
  • اصلا ارزشش رو داره ؟
  • نکته بعدی اینکه رو 165 هرتز استفاده کنم رو بلند مدت مشکلی نداره به لحاظ فشار سخت افزاری روی خود مانیتور؟

image.thumb.png.20d3b921ec9c6566e680ea7f11faf9f2.png

ویرایش شده توسط Lawrence
لینک به دیدگاه

سلام عزیز

هر چیزی غیر از جی سینکِ خود اندویا (که به صورت یک تراشه توی خود مانیتور قرار داره) یعنی جی سینک کامپتیبل، فری سینک و فری سینک پریمیوم، خیلی وقت‌ها اونطوری که انتظار داری کار نمی‌کنن.

مورد بعدی، اینطور که من شنیدم، خود فری سینک هم به صورت کامپتیبل با کارت‌های انودیا کار می‌کنن، لذا به نظرم ارزش نداره به AMD کوچ کنید. درضمن مانیتور رفرش ریت بالا معمولا برای پیسی‌های قوی خریداری می‌شن که بتونن فریم ریت بالا و نزدیک به رفرش ریت مانیتور تولید بکنن. در بعضی موارد پایین آوردن رفرش ریت باعث می‌شه اون جی سینک یا فری سینک به درستی کار نکنه (تا حد خیلی زیادی به خود بازی هم بستگی داره) متاسفانه خود منم بدون توجه کانفیگم یک مانیتور 165 هرتزی خریدم ولی روی 120 لاک کردم چون تو بازی‌های روز بیشتر از 120 فریم نمی‌تونم بگیرم.

ما دو مدل مشکل داریم، یکی پارگی تصویر (Screen Tear) هست و یکی هم Judder هست (یه پرش خیلی ریز که بیشتر هم موقع حرکت سریع دوربین تو بازی‌ها اتفاق می‌افته) شما در مورد مشکل خودتون توضیح دقیق ندادید.

۱ ساعت قبل، Lawrence گفته است:

پرش تصویر دارم. تصویر خیلی ریز نویز داره و انگار پت پت میکنه

منظور شما از این چیزی که گفتید دقیقا کدومه؟ توی بازی؟ کدوم بازی؟

توی بازی V sync رو خاموش می‌کنید یا روشنه؟

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Sandor گفته است:

سلام عزیز

هر چیزی غیر از جی سینکِ خود اندویا (که به صورت یک تراشه توی خود مانیتور قرار داره) یعنی جی سینک کامپتیبل، فری سینک و فری سینک پریمیوم، خیلی وقت‌ها اونطوری که انتظار داری کار نمی‌کنن.

مورد بعدی، اینطور که من شنیدم، خود فری سینک هم به صورت کامپتیبل با کارت‌های انودیا کار می‌کنن، لذا به نظرم ارزش نداره به AMD کوچ کنید. درضمن مانیتور رفرش ریت بالا معمولا برای پیسی‌های قوی خریداری می‌شن که بتونن فریم ریت بالا و نزدیک به رفرش ریت مانیتور تولید بکنن. در بعضی موارد پایین آوردن رفرش ریت باعث می‌شه اون جی سینک یا فری سینک به درستی کار نکنه (تا حد خیلی زیادی به خود بازی هم بستگی داره) متاسفانه خود منم بدون توجه کانفیگم یک مانیتور 165 هرتزی خریدم ولی روی 120 لاک کردم چون تو بازی‌های روز بیشتر از 120 فریم نمی‌تونم بگیرم.

ما دو مدل مشکل داریم، یکی پارگی تصویر (Screen Tear) هست و یکی هم Judder هست (یه پرش خیلی ریز که بیشتر هم موقع حرکت سریع دوربین تو بازی‌ها اتفاق می‌افته) شما در مورد مشکل خودتون توضیح دقیق ندادید.

منظور شما از این چیزی که گفتید دقیقا کدومه؟ توی بازی؟ کدوم بازی؟

اون پرش تصویر حتی توی دسکتاپ هم بود. مثال عینی یعنی از کنار ساعت موس رو میبردم فقط روی ایکون اون برنامه فرضی حالا هربرنامه ای کل صفحه اون طوری میشد. یعنی فقط با جابجایی موس بدون هیچ چیز دیگه.

اون پت پت کردن یچیزی شبیه چراغ نیم سوز  در هر ثانیه 3.4 بار. خواستم با گوشی فیلم بگیرم خیلی سخت میشد ازش فیلم گرفت ولی با چشم  راحت میشد دید.

مثال از بازی هم بخوام بزنم چون wot blitz زیاد پلی میدم رو صفحه شروع بازی زیاد پیش میومد. یا رد دد 2 تو یه صحنه هایی پیش میومد  بعد که زاویه دوربین جابجا میکردم میرفت. رد دد روی 60 بازی میکردم. 

اون بازی wot blitz هم اون عکس استارت شروعش دیفالت 30 فریم ثابته ولی خود بازی که 120 گذاشتم مشکلی نداشت  تو صفحه قبل استارت خود مچ هم یادمه تکرار میشد.

الان یچیزی تست کردم  طبق همون عکسی که بالا گذاشتم زمانی که گزینه فول اسکرین میزارم این مورد پیش نمیاد. ولی اون یکی که میزارم (فول اسکرین و ویندو مود) این اتفاق پیش میاد.

این مورد رو دقت نکردم معمولا روشن میزارم. باید روشن بزارم یا نه؟ 

هر چیزی غیر از جی سینکِ خود اندویا (که به صورت یک تراشه توی خود مانیتور قرار داره) یعنی جی سینک کامپتیبل،

الان تو همین عکس نوشته ظاهرا همین کامپتیبل رو هم نداره ولی خب گزینه هاش فعاله. فری سینک رو که از مانیتور خاموش میکنم این صفحه کلا از منوی درایور هم غیب میشه.بالاخره کارمیکنه یا نه؟

ویرایش شده توسط Lawrence
لینک به دیدگاه

https://uupload.ir/view/untitled_video_-_made_with_clipchamp_(4)_ora1.mp4/

روی فول اسکرین هم ایجاد شد.

ویرایش شده توسط Lawrence
لینک به دیدگاه

با توجه به این که 165 هرتز هست مانیتورت

1. فریم بازیو باید قفل کنی روی 160-162 این حدود. با Rivatuner میتونی. وقتی فریم بره بالای 165 عملا انگار Gsync نداری پس قفلش می کنیم روی 160
  2. Vsync همیشه فعال
  3. استفاده از فول اسکرین واقعی (نه borderless)

دیگه نباید پرش تصویر داشته باشی

ویرایش شده توسط mrp7
لینک به دیدگاه

13 دقیقه قبل، mrp7 گفته است:

با توجه به این که 165 هرتز هست مانیتورت

1. فریم بازیو باید قفل کنی روی 160-162 این حدود. با Rivatuner میتونی. وقتی فریم بره بالای 165 عملا انگار Gsync نداری پس قفلش می کنیم روی 160
  2. Vsync همیشه فعال
  3. استفاده از فول اسکرین واقعی (نه borderless)

دیگه نباید پرش تصویر داشته باشی

همین الان رو فول اسکرین فورزا هورایزن هم گرفتم. win+g زدم شدید نشون میداد.فریم بازیم تو فورزا حدود 70-85 میچرخه.

لینک به دیدگاه

جی سینک رو بهتره همیشه در حالت فقط فول اسکرین بذارید، مگر در شرایط خیلی خاص که یک بازی حالت فول اسکرین اختصاصی نداشته باشه. به قول دوستمون که بالاتر هم گفتند، بازی‌ها رو همیشه رو حالت Exclusive Fullscreen Mode قرار بدید.

توی ویدئویی که فرستادید خیلی چیز خاصی مشخص نبود که دوربین گوشی فوکوس نبود، ولی بیشتر به نظر میومد یه جور پرش تصویر دارید که مطمئن نیستم اصلا ربطی به جی سینک داره یا نه. من حدس می‌زنم یه مشکلی توی تنظیمات مانیتور باشه. درضمن، از چه کابلی استفاده می‌کنید؟

اگر قراره یک بازی رو به صورت FPS نامحدود بازی کنید، بهتر اینه که وی سینک خاموش باشه. ولی اگر برای FPS محدودیت می‌ذارید، جی سینک و وی سینک هر دو باید فعال باشن.

12 ساعت قبل، Lawrence گفته است:

فری سینک رو که از مانیتور خاموش میکنم این صفحه کلا از منوی درایور هم غیب میشه.بالاخره کارمیکنه یا نه؟

همیشه باید قابلیت جی سینک یا فری سینک رو اول داخل مانیتور فعال بکنید، بعد خودش توی منوی کنترل پنل انویدیا باز می‌شه.

اگر هیچکدوم از موارد بالا جواب نداد، یک بار فری سینک رو به طور کامل خاموش بکنید و بعد وارد یک بازی بشید و فقط وی سینک رو فعال بکنید، ببینید چطوری میشه.

لینک به دیدگاه

واسه من فریسینکو فعال میکنم رفرش ریت مرتب تغییر میکنه مگه این که یکم تنطیمات مانیتورو دس کاری کنم تا ثابت شه نمدونم چرا اینجوریه برا همین حس میکنی پت میزنه

لینک به دیدگاه

من حدس می‌زنم یه مشکلی توی تنظیمات مانیتور باشه. درضمن، از چه کابلی استفاده می‌کنید؟

والا مانیتور تنظیمات عجیب و پیچیده ای نداره .کابلم همون دیسپلی پورت خود فابریکی مانیتوره . عمری هم نکرده مانیتور 6 ماهه گرفتم. همون پرش تصویر که توی فیلم افتاده همونه. 

image.thumb.png.a7a5428af092737017a6493b1cf22317.png

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Lawrence گفته است:

والا مانیتور تنظیمات عجیب و پیچیده ای نداره .کابلم همون دیسپلی پورت خود فابریکی مانیتوره . عمری هم نکرده مانیتور 6 ماهه گرفتم. همون پرش تصویر که توی فیلم افتاده همونه. 

image.thumb.png.a7a5428af092737017a6493b1cf22317.png

والا تا از نزدیک ندید نمی‌شه کمک زیادی کرد. اونطوری که من سرچ کردم، مانیتور شما یه قابلیت داره به اسم elmb. شما این هم در حالت روشن و هم در حالت خاموش تست کنید.

اون روشی که بالاتر هم گفتم (جی سینک غیرفعال، وی سینک فعال) هم تست کنید. حتما توی بازی. اگر براتون مقدوره، حتما این مانیتور رو با یک کارت گرافیک rtx هم تست بکنید.

تنها راه حل مشکل شما اینه که حالات مختلف رو تست کنید. خیلی وقت‌ها یه سری تنظیمات که به صورت پیشفرض آدم فکر می‌کنه باید روشن باشن، وقتی خاموششون بکنی نتیجه بهتری می‌گیری 

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Sandor گفته است:

قابلیت داره به اسم elmb

زمانی که elmb فعال میکنم فری سینگ اتومات خاموش میشه. 

۱ ساعت قبل، Sandor گفته است:

تنها راه حل مشکل شما اینه که حالات مختلف رو تست کنید

آره تست کنم ببینم دقیقا تو چه شرابطی این مورد پیش میاد. فعلا نتونستم مطمعن شم دقیقا تو کدوم شرایط صددرصد درست یا مشکل داره.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...