رفتن به مطلب

بین z490 و z590 کدوم رو انتخاب کنم؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

عرض سلام و ادب

دوستان بین دوتا مادربرد موندم لطفا مشاور بدید که کدوم رو به عنوان سیستم خودم انتخاب کنم . الباقی قطعات سیستم بعدا خریداری میشه

asus ROG STRIX Z490-F GAMING

https://rog.asus.com/us/motherboards/rog-strix/rog-strix-z490-f-gaming-model/

asus TUF Gaming Z590-PLUS WIFI

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-z590-plus-wifi/

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

من باشم z590 رو انتخاب میکنم جدیدتره 

هم اینکه نوع wifi دار هست ( بیشتر بخاطر همین مورد )

لینک به دیدگاه

درود

من باشم یک راست می‌رم سراغ مادبردهای 600. هم نسل ۱۲ رو ساپورت می‌کنه که از ۱۰ و ۱۱ بهتره و هم اینکه بعدها می‌تونید روش پردازنده نسل ۱۳ هم نصب کنید

لینک به دیدگاه

سلام من میگم از بین 490 و 590 برو سراغ 690 هم بروز تر هست و هم نسل 13 رو هم میتونی روش بندازی 

لینک به دیدگاه

سلام

جدا از قدیمی بودن که قطعا خود شما هم در جریان هستید

من بودم Z490 رو انتخاب می کردم بخاطر اینکه ROG هست و از نظر کیفی بالاترین کیفیت رو داره حتی شاید میگشتم و وای فای دارش رو پیدا می کردم.

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، mohsen6281 گفته است:

عرض سلام و ادب

دوستان بین دوتا مادربرد موندم لطفا مشاور بدید که کدوم رو به عنوان سیستم خودم انتخاب کنم . الباقی قطعات سیستم بعدا خریداری میشه

asus ROG STRIX Z490-F GAMING

https://rog.asus.com/us/motherboards/rog-strix/rog-strix-z490-f-gaming-model/

asus TUF Gaming Z590-PLUS WIFI

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-z590-plus-wifi/

درود بر شما و بر همه دوستان

طبق گفته دوستان اگه بتونی که z690

ولی اگر بحث اقتصادیشه از بین دو گزینه قطعا z590

فقط برا >>>>>>> M.2  PCIe 4.0 x4 mode

کنار یه سی پی یو نسل 11 یا بالاتر(رو z690) یک سامسونگ پرو بندازی تنگ دل مادر بورد، اونوقت کیستو باید ببندی یه وقت پرواز نکنه(محض خنک بازیم ارمین میاد این پستم پاک میکنه)😅

تو نسل 12 و البت نسلهای بعد قطعا قابلیت vmd بهینه تره و جذاب تره

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، WINNER گفته است:

سلام

من باشم z590 رو انتخاب میکنم جدیدتره 

هم اینکه نوع wifi دار هست ( بیشتر بخاطر همین مورد )

سلام ، این نکته wifi خودمم قلقلک میکنه 😁

5 ساعت قبل، Sandor گفته است:

درود

من باشم یک راست می‌رم سراغ مادبردهای 600. هم نسل ۱۲ رو ساپورت می‌کنه که از ۱۰ و ۱۱ بهتره و هم اینکه بعدها می‌تونید روش پردازنده نسل ۱۳ هم نصب کنید

سلام ، نسل 12 دست دومش توی بازار نیست ، این دوتا مادربرد دست دوم و خوش قیمت موجوده

5 ساعت قبل، SeCret گفته است:

سلام من میگم از بین 490 و 590 برو سراغ 690 هم بروز تر هست و هم نسل 13 رو هم میتونی روش بندازی 

سلام ، پول ندارم رفیق

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، kamyar sharifi گفته است:

سلام

جدا از قدیمی بودن که قطعا خود شما هم در جریان هستید

من بودم Z490 رو انتخاب می کردم بخاطر اینکه ROG هست و از نظر کیفی بالاترین کیفیت رو داره حتی شاید میگشتم و وای فای دارش رو پیدا می کردم.

سلام ، والا کیفیت قطعات قبول ولی مادربرد z490 دو سال کارکرده ولی z590 چند ماهی کارکرده با این شرایط کدوم رو انتخاب می کنید؟

45 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

طبق گفته دوستان اگه بتونی که z690

ولی اگر بحث اقتصادیشه از بین دو گزینه قطعا z590

فقط برا >>>>>>> M.2  PCIe 4.0 x4 mode

کنار یه سی پی یو نسل 11 یا بالاتر(رو z690) یک سامسونگ پرو بندازی تنگ دل مادر بورد، اونوقت کیستو باید ببندی یه وقت پرواز نکنه(محض خنک بازیم ارمین میاد این پستم پاک میکنه)😅

تو نسل 12 و البت نسلهای بعد قطعا قابلیت vmd بهینه تره و جذاب تره

سلام ، بحث اقتصادی نیست چون هردو دست دوم و حدودا یه قیمت اند با معیار قیمت تقریبا برابر کدوم رو پیشنهاد میدید؟ همون z590?

لینک به دیدگاه

44 دقیقه قبل، mohsen6281 گفته است:

سلام ، والا کیفیت قطعات قبول ولی مادربرد z490 دو سال کارکرده ولی z590 چند ماهی کارکرده با این شرایط کدوم رو انتخاب می کنید؟

سلام ، بحث اقتصادی نیست چون هردو دست دوم و حدودا یه قیمت اند با معیار قیمت تقریبا برابر کدوم رو پیشنهاد میدید؟ همون z590?

درود برشما

قطعا Z590

بارز ترین تفاوتش تو همون نحوه ارتباطش با ssd m2 هست (قابلیت vmd)

همینی که گاها تو بعضی از مادر بورد به صورت دیفالت روشنه و به اشتباه خاموشش میکنن تا هارد یا ssd شناخته شه😅

TUF GAMING Z590 series motherboards feature PCIe 4.0 M.2 and NVMe SSD RAID support for an incredible performance boost.

Create a RAID configuration with up to PCIe 4.0 storage to enjoy the fastest data-transfer speeds on the 11th Gen Intel Core processors.

البت به شرط اینکه سی پی یو هم نسل 11 باشه

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، mohsen6281 گفته است:

خوب حالا شد

اینکه گفتی کارکرده هستن قطعا z590 مدت زمان بیشتری از گارانتی مونده و اینکه بروز تر هم هست

البته فایده بروز تر بودنش استفاده از قطعات خوب هست مثلا pci e نسل 4 داره خوب طبیعی هست که باید گرافیک همون نسل رو بذاری تا از حداکثر کارایی استفاده کنی

اگر نه قراره که گرافیک pci e نسل 3 بندازی و ارتقا نمیدی هزینه اضافی دادن هست که z590 بگیری

یا حتی ssd هم همین طور

فکر کنم دیگه تصمیم با شماست. اصلا ssd نسل 4 قراره نصب بشه یا حتی گرافیک

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، kamyar sharifi گفته است:

خوب حالا شد

اینکه گفتی کارکرده هستن قطعا z590 مدت زمان بیشتری از گارانتی مونده و اینکه بروز تر هم هست

البته فایده بروز تر بودنش استفاده از قطعات خوب هست مثلا pci e نسل 4 داره خوب طبیعی هست که باید گرافیک همون نسل رو بذاری تا از حداکثر کارایی استفاده کنی

اگر نه قراره که گرافیک pci e نسل 3 بندازی و ارتقا نمیدی هزینه اضافی دادن هست که z590 بگیری

یا حتی ssd هم همین طور

فکر کنم دیگه تصمیم با شماست. اصلا ssd نسل 4 قراره نصب بشه یا حتی گرافیک

ممنون از شما

در آینده شاید گرافیک و ssd جدید بگیرم ولی فعلا گرافیک و رم و ssd همون قبلی هاست

لینک به دیدگاه

46 دقیقه قبل، eddy گفته است:

وقتى ميشه Z690 و Z790 خريد چرا اين اين قديميا آخه!!!

درود ، دلیلش واضحه بزرگوار ، پول ندارم😁

لینک به دیدگاه

اینقدر سختش نکن

همیشه جدید ترین گزینه موجود رو بخر

حالا پول 690 نداری دلیل نمیشه 490 بگیری

همون 590 بگیر بدون وسواسم بخر بره

واقعا اونقدری که فکر میکنی مهم نیست

لینک به دیدگاه

15 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است:

اینقدر سختش نکن

همیشه جدید ترین گزینه موجود رو بخر

حالا پول 690 نداری دلیل نمیشه 490 بگیری

همون 590 بگیر بدون وسواسم بخر بره

واقعا اونقدری که فکر میکنی مهم نیست

دمت گرم ، خوش اومد از منطق شما ، چشم همینکارو می کنم

لینک به دیدگاه

البته منطق ايشون در موارد ديگه هم ميشه درست اعمالش كرد همينطور كه فرمودن مشابهش ميشه پول Z590 ندارى H670  رو كه دارى...😁

يا يه مورد راحتتر برات مثال بزنم آدم هميشه نبايد كه استريكس بخره بره مدل كف رو خريد كنه P ايسوس يا اينكه از برندهاى ديگه كه كمتر بيوفته...

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، eddy گفته است:

البته منطق ايشون در موارد ديگه هم ميشه درست اعمالش كرد همينطور كه فرمودن مشابهش ميشه پول Z590 ندارى H670  رو كه دارى...😁

يا يه مورد راحتتر برات مثال بزنم آدم هميشه نبايد كه استريكس بخره بره مدل كف رو خريد كنه P ايسوس يا اينكه از برندهاى ديگه كه كمتر بيوفته...

فکر نمی کنم چیپ سری h به سری z برسه حتما راجع به پیشنهاد شما تحقیق میکنم ولی در مورد برند ایسوس مطمئنم که بقیه اصلا بهش نمیرسند با برندها دیگه کار کردم که میگم، اول ایسوس بعد اگر مجبور بشم گیگا

لینک به دیدگاه

با سلام محسن جان.به نظر من اگر میخوای هزینه کنی و هنوز هم پردازنده نخریدی برو سراغ نسل 12 و 13 که فوق العاده پیشرفت رو به جلویی به نسبت نسل های قبلی داشته.اگر خواستی مادربرد بخری به نظر من اگر خواستی یک مادربرد با قیمت مناسب بخری پیشنهاد من z690-p هست که حدود قیمتش 7 تومن هست که هم از نسل 12 و هم از نسل 13 پشتیبانی می کنه.سری wifi این مادربرد هم هست که حدود 700 تومن بیشتر هست که بازم خوبه.

اگر هم پردازنده خریدی که به نظر من سراغ همون z590 tuf برو که اون هم مادربرد واقعا خوبی هست.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، mhasani1998 گفته است:

با سلام محسن جان.به نظر من اگر میخوای هزینه کنی و هنوز هم پردازنده نخریدی برو سراغ نسل 12 و 13 که فوق العاده پیشرفت رو به جلویی به نسبت نسل های قبلی داشته.اگر خواستی مادربرد بخری به نظر من اگر خواستی یک مادربرد با قیمت مناسب بخری پیشنهاد من z690-p هست که حدود قیمتش 7 تومن هست که هم از نسل 12 و هم از نسل 13 پشتیبانی می کنه.سری wifi این مادربرد هم هست که حدود 700 تومن بیشتر هست که بازم خوبه.

اگر هم پردازنده خریدی که به نظر من سراغ همون z590 tuf برو که اون هم مادربرد واقعا خوبی هست.

درود بر شما

ممنون از راهنمایی شما

می دونم نسل 12 خیلی بهتره اصلا از قیافه پردازنده هاش معلومه ، ولی حقیقت اینه که این امکان رو دارم که از بین این دوتا مادربرد یکی رو انتخاب کنم و دیگه با توجه به مشورت دوستان همون z590 رو برمیدارم

لینک به دیدگاه

دوستان امروز یه تستی کردم

روی دوتا مادربرد فوق الذکر با شرایط برابر ویندوز نصب کردم ، همه قطعات دقیقا مثل هم

توی z490 ویندوز توی ۱۴ ثانیه میاد بالا ولی توی z590 ویندوز توی ۲۴ ثانیه میاد بالا ، میشه نتیجه گرفت سرعت z490 در کل بیشتره؟

لینک به دیدگاه

40 دقیقه قبل، mohsen6281 گفته است:

روی دوتا مادربرد فوق الذکر با شرایط برابر ویندوز نصب کردم ، همه قطعات دقیقا مثل هم

توی z490 ویندوز توی ۱۴ ثانیه میاد بالا ولی توی z590 ویندوز توی ۲۴ ثانیه میاد بالا ، میشه نتیجه گرفت سرعت z490 در کل بیشتره؟

اینکه شما دوست داری z490 باشه حله ولی دیگه معماری های جدید در نسل 11  رو زیر سوال نبر و بگرد دنبال ایراد و بگو با خودت چرا ؟(محض مزاح گفتم 😅😁)

به یبار تست بسنده نکن و اینگه قطعت هر دو سیستم رو با جزئیات کامل  هم اعلام کن

لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

اینکه شما دوست داری z490 باشه حله ولی دیگه معماری های جدید در نسل 11  رو زیر سوال نبر و بگرد دنبال ایراد و بگو با خودت چرا ؟(محض مزاح گفتم 😅😁)

به یبار تست بسنده نکن و اینگه قطعت هر دو سیستم رو با جزئیات کامل  هم اعلام کن

مخلصم

چه کاریه آخه ، مگه بابام z490 رو تولید کرده؟🤣

قطعات هردو سیستم یکی هست به قرار زیر:

سی پی یو G6400 / رم دوتا 8 گیگ کروشیال/ پاور 380 گرین/ هارد zadak nmve 128g / ویندوز 11

چندبار تست کردم ، کلا حال میکنم سیستمم سریع بیاد بالا😁

لینک به دیدگاه

19 ساعت قبل، mohsen6281 گفته است:

سرعت بوت سیستم هیچ ربطی به سرعت عملیاتی سیستم نداره

شما احتمالا با خرید یه مادربرد خیلی قدیمی تر بتونین به سرعت بوت زیر 10 ثانیه هم برسین

ویرایش شده توسط Alirezatha
لینک به دیدگاه

11 ساعت قبل، mohsen6281 گفته است:

مخلصم

چه کاریه آخه ، مگه بابام z490 رو تولید کرده؟🤣

قطعات هردو سیستم یکی هست به قرار زیر:

سی پی یو G6400 / رم دوتا 8 گیگ کروشیال/ پاور 380 گرین/ هارد zadak nmve 128g / ویندوز 11

چندبار تست کردم ، کلا حال میکنم سیستمم سریع بیاد بالا😁

خدایی حیف نیس این مادربرد با این سی پی یو!

برو به جاش یه h610 و 12100 بگیر

و G6400 هم رد کن بره

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...