رفتن به مطلب

راهنمایی برای اورکلاک پردازنده 12400f

SWAT_MEHDI
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

وقت بخیر

قصد دارم پردازنده 12400f رو یه کوچولو اور کنم 😁

فرکانسش رو حالت توربو به 4.4 میرسه، میخوام تا 4.8 اورکلاکش کنم

Main: ASUS Z690 TUF Gaming Plus D4

Ram. Gskill 3466 Mhz DDR4 2*8G البته رم ها رو روی 3400 ست کردم رو فرکانس 3466 مدام کرش میکرد و بلو اسکرین میداد 

CPU: Intel 12400f

cooler: Deepcool AK620 ZERO DARK

کولر بسیار قویه و تو بازی میانگین دما 40 درجست . خیلی کم پیش میاد دما به 50 درجه برسه

بایوس مادربرد رو به آخرین نسخه آپدیت کردم

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ❤

لینک به دیدگاه

سلام
جسارتا دوسته عزیز برای چی میخای اوور کنی ؟ حالا سی پی یو رو یا رم هارو؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
لینک به دیدگاه

سلام 

مادربورد شما باید clock generator داشته باشه تا بتونید پردازنده ضریب بسته رو اورکلاک کنید.

با این وصف، متاسفانه با اینکه سری z دارید، فقط میتونید پردازنده های ضریب باز رو اورکلاک کنید.(شاید بتونید پردازنده خودتون رو روی فرکانس بوست یعنی 4.4 ثابت کنید و در این حالت هم افزایش عملکرد خواهید داشت)

البته برای رم ها بسته به کیفیت شون، محدودیتی از این نظر ندارید. با ولتاژ نهایت 1.4v برای اونها، ببینید تا چه فرکانسی بوت و پایدار هستن.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، SWAT_MEHDI گفته است:

سلام دوستان

وقت بخیر

قصد دارم پردازنده 12400f رو یه کوچولو اور کنم 😁

فرکانسش رو حالت توربو به 4.4 میرسه، میخوام تا 4.8 اورکلاکش کنم

Main: ASUS Z690 TUF Gaming Plus D4

Ram. Gskill 3466 Mhz DDR4 2*8G البته رم ها رو روی 3400 ست کردم رو فرکانس 3466 مدام کرش میکرد و بلو اسکرین میداد 

CPU: Intel 12400f

cooler: Deepcool AK620 ZERO DARK

کولر بسیار قویه و تو بازی میانگین دما 40 درجست . خیلی کم پیش میاد دما به 50 درجه برسه

بایوس مادربرد رو به آخرین نسخه آپدیت کردم

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ❤

برادر امکان اورکلاک پردازنده های ضریب بسته نسل 12 با مادربرد های سری Z690، فقط در بایوس اولیه وجود داشت (که در همون لینک یوتیوب که آقا مهدی گذاشتن میتونید مشاهده کنید،) پس از اینکه شرکت ها مرحله مارکتینگ اولیه رو گذروندن - شرکت اینتل تمام سازندگان مادربرد رو مجبور به حذف این قابلیت از طریق بایوس کرد. همچنین امکان استفاده از جدول پردازشی AVX-512 رو از نسل 12 حذف کرد.

اینکه بایوس مادربرد رو به آخرین نسخه آپدیت کردید - آفرین - با این کار امکان اورکلاک پردازنده ضریب بسته رو از بین بردید!

و امکان عقب گرد هم وجود نداره چون موتور اینتل (ME) چند بار از ابتدای ورود نسل 12 آپدیت شده و به هیچ وجه نباید بایوس رو به نسخه های قبلی برگردوند وگرنه مادربردتون ممکنه دچار مشکل بشه.

این موضوع حتی در مورد مادربرد هایی که Clock Generator مستقل گذاشتند هم صدق میکنه که با آپدیت بایوس دیگه امکان اورکلاک پردازنده ضریب بسته رو ندارند.

بنابراین برای تجربه اورکلاک، باید پردازنده ضریب باز تهیه کنید. مثل 12600K و یا بالاتر. و مطمئن باشید با تهیه پردازنده ضریب باز، اون ایرکولر غول، خیلی زور بزنه تو حالت پیش فرض همین که پردازنده ضریب باز رو خنک نگه داره، خیلی مرده.

لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

سلام
جسارتا دوسته عزیز برای چی میخای اوور کنی ؟ حالا سی پی یو رو یا رم هارو؟

سلام پردازنده رو میخوام اور کنم .

تو بعضی بازی ها خیلی کم برای گرافیک 3060ti باتلنک ایجاد میکنه برای همین میخوام یه اور کوچیک روش انجام بدم

۱ ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

12400 بفروشید 12600k بخرید اونقدر اور کنید تا ....

قصد خرید 13600k رو دارم . فعلا 12400 خریدم تا یه مقدار قیمت سری 13 متعادل بشه . تا یه سال همین پردازنده کارمو راه میندازه

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

برادر امکان اورکلاک پردازنده های ضریب بسته نسل 12 با مادربرد های سری Z690، فقط در بایوس اولیه وجود داشت (که در همون لینک یوتیوب که آقا مهدی گذاشتن میتونید مشاهده کنید،) پس از اینکه شرکت ها مرحله مارکتینگ اولیه رو گذروندن - شرکت اینتل تمام سازندگان مادربرد رو مجبور به حذف این قابلیت از طریق بایوس کرد. همچنین امکان استفاده از جدول پردازشی AVX-512 رو از نسل 12 حذف کرد.

اینکه بایوس مادربرد رو به آخرین نسخه آپدیت کردید - آفرین - با این کار امکان اورکلاک پردازنده ضریب بسته رو از بین بردید!

و امکان عقب گرد هم وجود نداره چون موتور اینتل (ME) چند بار از ابتدای ورود نسل 12 آپدیت شده و به هیچ وجه نباید بایوس رو به نسخه های قبلی برگردوند وگرنه مادربردتون ممکنه دچار مشکل بشه.

این موضوع حتی در مورد مادربرد هایی که Clock Generator مستقل گذاشتند هم صدق میکنه که با آپدیت بایوس دیگه امکان اورکلاک پردازنده ضریب بسته رو ندارند.

بنابراین برای تجربه اورکلاک، باید پردازنده ضریب باز تهیه کنید. مثل 12600K و یا بالاتر. و مطمئن باشید با تهیه پردازنده ضریب باز، اون ایرکولر غول، خیلی زور بزنه تو حالت پیش فرض همین که پردازنده ضریب باز رو خنک نگه داره، خیلی مرده.

ممنون بابت راهنمایی . ویدئو زیاد دیدم . اینکه قابلیت برداشته شده خب دیگه نمیشه کاریش کرد 😁

بایوس مین رو هم برای سازگاری بهتر با رم ها آپدیت کردم

صبر میکنم تا شرایط خرید 13600k فراهم بشه  . چاره ای نیست ❤😁

لینک به دیدگاه

31 دقیقه قبل، SWAT_MEHDI گفته است:

تو بعضی بازی ها خیلی کم برای گرافیک 3060ti باتلنک ایجاد میکنه برای همین میخوام یه اور کوچیک روش انجام بدم

نه عزیز اینطوری نیست این سی پی یو حتی برای 3070ti هم باتلنک زیادی ایجاد نمیکنه گراف شما ک جای خود داره
اگر برای این مورد هست ک نیازی نیست
هدف شما بازی تو چ رزولوشنی هست ؟ 

ویرایش شده توسط Death Reaper
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Death Reaper گفته است:

نه عزیز اینطوری نیست این سی پی یو حتی برای 3070ti هم باتلنک زیادی ایجاد نمیکنه گراف شما ک جای خود داره
اگر برای این مورد هست ک نیازی نیست
هدف شما بازی تو چ رزولوشنی هست ؟ 

فقط تو بازی a plague tale تو یکی از مراحل باتک نک رو دیدم . تو هیچ بازی دیگه ای باتل نک ایجاد نکرد . برای اطمینان میخواستم کمی اور کنم که منتفی شد. زیاد هم مهم نیست. بیشتر بخاطر بازی های 2023 میخواستم اور کنم بازی های اصلی نسل 9 2023 استارتش زده میشه 😁 در هر صورت ممنون بابت راهنماییت ❤

لینک به دیدگاه

13 دقیقه قبل، SWAT_MEHDI گفته است:

فقط تو بازی a plague tale تو یکی از مراحل باتک نک رو دیدم . تو هیچ بازی دیگه ای باتل نک ایجاد نکرد . برای اطمینان میخواستم کمی اور کنم که منتفی شد. زیاد هم مهم نیست. بیشتر بخاطر بازی های 2023 میخواستم اور کنم بازی های اصلی نسل 9 2023 استارتش زده میشه 😁 در هر صورت ممنون بابت راهنماییت ❤

شاید به موضوع مربوط نباشه،ولی واقعا عجیبه گه چقدر بهینه سازی بازی های هر نسل افتضاح و افتضاح تر میشه.

به شخصه از نظر من شما تا دو سال دیگه هم با این سی پی یو مشکلی نخواهید داشت،ولی با توجه به بهینه سازی افتضاح بازی ها این زمونه اگه بگن دو سال دیگه ۱۳۶۰۰ هم باتلنک ایجاد میکنه من تعجب نمیکنم

لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، Mhjch گفته است:

شاید به موضوع مربوط نباشه،ولی واقعا عجیبه گه چقدر بهینه سازی بازی های هر نسل افتضاح و افتضاح تر میشه.

به شخصه از نظر من شما تا دو سال دیگه هم با این سی پی یو مشکلی نخواهید داشت،ولی با توجه به بهینه سازی افتضاح بازی ها این زمونه اگه بگن دو سال دیگه ۱۳۶۰۰ هم باتلنک ایجاد میکنه من تعجب نمیکنم

پردازنده های نسل 8 کنسول ها چنگی به دل نمیزدن بیشتر کار میفتاد رو دوش پردازنده گرافیکی . توان پردازشی بین این دو قطعه برای ساخت بازی بالانس نبوده و یجورایی استودیوهای بازیسازی رو عذاب دادن

تو مرحله گذار بین نسلی هم کاملا با حرفتون موافقم تو این شرایط بازی سازها حسابی تنبل میشن و بازی ها رو بهینه نمیکنن . کلا 3-4 سال اول عرضه کنسول ها همیشه این مشکل برقرار بوده 

این نسل پردازنده های خوبی برای کنسول ها در نظر گرفتن به نظرم بازی های نسل 9 که بیاد تو بازار از پردازنده های فعلی بخاطر همون مسائل مربوط به فیزیک به مراتب بهتر از قبل و هوش مصنوعی و . . . خیلی بیشتر از قبل کار کشیده میشه 

هر چی که هست تو همین 2023 مشخص میشه 😁

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، SWAT_MEHDI گفته است:

خاهش میکنم انجام وظیفه بود
زیاد خودتو درگیر این بازی نکن یکی از بدترین بازی های روزه تو زمینه بهینه سازی کنار سایپرپانک
حتی رو کیفیت 4 کی هم 4090 ب زور 60 فریم میده !!!!!!! واقعا عجیبه انجینش

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
5 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

با سلام
اقا ارمین هر چی تست دمایی 13600K رو میبنیم
با هیچ کولری خنک نمیشه
نظری ندارید ؟
کولر یا واتر خوش قیمتی که از پسش بر بیاد و زیر 6 تومن چیزی هستش تو بازار :(
🙏

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

5 دقیقه قبل، mInI_ClockEr گفته است:

با سلام
اقا ارمین هر چی تست دمایی 13600K رو میبنیم
با هیچ کولری خنک نمیشه
نظری ندارید ؟
کولر یا واتر خوش قیمتی که از پسش بر بیاد و زیر 6 تومن چیزی هستش تو بازار :(
🙏

DEEPCOOL LS720 360MM برادر

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...