رفتن به مطلب

دمای 100 درجه برای 12900KS

Recommended Posts

• کاربر ویژه

درود دوستان

حداکثر دمای سایت اینتل برای این سی پی یو 90 درجه هست

تو بازی به90 و 100 درجه رسید که سریع اومدم بیرون سوالم اینه آیا دمای 100 درجه به سی پی یو آسیب میزنه؟

دوستانی که تجربه اور داشتن سی پی یو درصدی که کار نمیکنه یا کار میکنه یا نمیکنه آیا من خیالم راحت باشه که آسیب ندیده؟

منظور سایت اینتل از دمای 90 درجه در چه مدت کارکرد هست؟

ممنون

مادربرد : ROG STRIX Z690-E GAMING WIFI

کولر : Corsair iCUE H100i ELITE LCD Display RGB 240mm Liquid 

کیس : COSMOS C700P

ویرایش شده توسط Uranium
  • لایک 1
  • چرا؟! 1
لینک به دیدگاه

سلام اگر روی این دما بمونه امکان خرابی هست. و البته وقتی دما از اون میزان حداکثر تحمل سی پی یو عبور کنه خودش خود به خود برای جلوگیری از صدمه سیستم را ری استارت میکنه. شما باید چک کنید ببینید کولر درست نصب شده و اصلا مناسب این سی پی یو هستش یا خیر و همچنین خمیر حرارتی سی پی یو هم بسیار مهم هستش. از نظر صدمه هم نگران نباشید اگر سیستم بوت میشه مورد خاصی نداره چون سی پی یو های اینتل خیلی سخت جون هستند.

ویرایش شده توسط pedi9004
  • لایک 1
  • ممنونم 1
لینک به دیدگاه

سلام. مطمئنا شما باید یه کولر خیلی خوبی براش خریده باشید که بتونه خوب خنک کنه این پردازنده رو. اگه اینطوریه موقع نصب کولر احتمالش هست برچسب پلاستیکی که زیر کولر قرار میدن برای محافظت رو نکنده باشید (قسمت زیر کولر که با cpu تماس بر قرار میکنه). البته همه کولر ها ندارن این بر چسب رو. شما مدل کولر رو بفرمایید تا دوستان بتونن بهتر راهنمایی کنن. همینطور که دوستمون هم گفتن ممکنه پایه یا واشر های مربوط به سوکت دیگه ای رو به اشتباه نصب کرده باشید که البته بعید هست چون اونطوری اگه کولر با پردازنده فاصله داشته باشه سریع داغ میکنه و سیستم خاموش میشه. دمای بالا اگه بصورت مداوم باشه به هر قطعه الکترونیکی آسیب میزنه. اما در مورد شما فکر نکنم مشکلی پیش اومده باشه. در مورد اورکلاک هم تا وقتی از عملکرد خنک کنندتون مطمئن نشدید انجام ندید.

• ممنونم 1
لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، Uranium گفته است:

درود دوستان

تو بازی به90 و 100 درجه رسید که سریع اومدم بیرون سوالم اینه آیا دمای 100 درجه به سی پی یو آسیب میزنه؟

دوستانی که تجربه اور داشتن سی پی یو درصدی که کار نمیکنه یا کار میکنه یا نمیکنه آیا من خیالم راحت باشه که آسیب ندیده؟

ممنون

این پردازنده جزء بهترین و البته گرمترین پردازنده های موجود هست که اکثرا برای خنک کردنش استفاده از سیستم مایع سیکل باز پیشنهاد میشه، البته اگر کولر مایع 360 و خمیر عالی داشته باشی با کمی آندرولت می تونی با حفظ کارایی دما رو تا 15-20 درجه پایین بیارید البته آندرولت هم نیاز به تخصص داره، مادربرد،کولینگ، منبع تغذیه و کیس شما چیه؟

• لایک 2
لینک به دیدگاه

9 ساعت قبل، Uranium گفته است:

درود دوستان

ممنون

سلام

بله بعد چند مدت باعث Degrade شدن پردازنده میشه، البته وقتی به بالای 90 هم میرسه، پردازنده برای کاهش دما تراتل میکنه و اون کارایی واقعی خودشو نداره.

یا باید کلاک پردازنده رو روی فرکانس های پایین تر مثلا 4.5G ثابت نگه دارید تا هیچ وقت دما به اون نقطه نرسه یا به فکر یک open loop خیلی قوی برای خنک کردنش باشید.

• لایک 1
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
8 ساعت قبل، pedi9004 گفته است:

7 ساعت قبل، IDK گفته است:

6 ساعت قبل، Elderado گفته است:

20 دقیقه قبل، rajah گفته است:

کیس ایشون Cooler Master COSMOS C700P

کولرشونم Corsair iCUE H100i ELITE LCD Display RGB 240mm

سعید آقا برای همین میگفتم 360 بگیرید وتازه push and pull فن ببندین روش 🤦‍♂️

کولر رو چک کنید اگر همه چیزش اوکی بود push and pull بزنید ببینیم تفاوتی ایجاد میشه یا نه

• لایک 2
  • چرا؟! 1
لینک به دیدگاه

29 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است:

کیس ایشون Cooler Master COSMOS C700P

کولرشونم Corsair iCUE H100i ELITE LCD Display RGB 240mm

سعید آقا برای همین میگفتم 360 بگیرید وتازه push and pull فن ببندین روش 🤦‍♂️

کولر رو چک کنید اگر همه چیزش اوکی بود push and pull بزنید ببینیم تفاوتی ایجاد میشه یا نه

سلام عزیزجان

تفاوت بسیار ناچیز خواهد بود بنده خیلی در این زمینه تحقیق کردم

بنظر بنده

اگر می تونن هزینه کنند طبق فرمایشات دوستان کولینگ رو ارتقاء بدن

اگر نخوان هزینه کنند بهترین راه حل آندرولت اصولی پردازنده هست که با اون دما تا حد زیادی بدون کاهش کارایی پایین میاد

• لایک 2
لینک به دیدگاه

سلام دوست گرامی،

Tj Max این CPU دمای 90 درجه است. یعنی دمای قابل تحمل و ایمن برای 12900KS باید کمتر از 90 درجه باشه حتی برای چند ثانیه. قطعاً این دمایی که فرمودین نا ایمن و مشکل ساز خواهد بود چون با بالا رفتن دما، گاهی ولتاژ بیشتری هم مصرف میشه و ممکنه حتی به غیر از CPU به مدار تغذیه مادربرد هم آسیب بزنه.

پیشنهاد می‌کنم فعلاً CPU رو اونقدر underclock کنید تا به دمای ماکسیموم کمتر از 85 درجه برسید، سپس به فکر تهیه یک واترکولر با پمپ قوی و رادیات حداقل 360mm باشید. روی واتربلاک مناسب مخصوصاً خیلی تحقیق کنید.

راه های زیر رو هم امتحان کنید تا فعلاً دما رو به حداقل برسونید.

بستن رادیات به جلوی کیس و چینش فن به صورت push&pull و جهت فن، هوا رو به داخل کیس هدایت کنه. باز و بست کردن بلاک با دقت و تعویض خمیر.

• لایک 3
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

والا زمانی که داشتم کولر رو خرید میکردم لیون فقط همین مدل رو کوجود داشت LCD دار البته

نه دیگه آقا مهرداد فعلا در حالت مینیمم بازی میکنم تا ببینم خدا چی میخواد 

پس در مجموع با توجه به نظر دوستان اگر LCD اینی که دارم به Corsair iCUE H170i ELITE CAPELLIX RGB Black 420mm بخوره فکر کنم گزینه مناسبی برام باشه احتمالا به کیس هم بخوره

از گزینه push & pull زیاد خوشم نمیاد

ممنون از همه دوستان 😘

• لایک 1
لینک به دیدگاه

46 دقیقه قبل، Uranium گفته است:

Corsair iCUE H170i ELITE CAPELLIX RGB Black 420mm

ارادت 
کولر قبلی چی بوده؟؟؟؟ که نمیتونسته اتش این بخاری برقیو(قصد جسارت ب خرید شمارو ندارم اما اینتل چیکار کرده ؟!!!) خاموش کنه؟ک سوای اینا شما مجبوری بری 420 ببندی؟؟!!!

ویرایش شده توسط Death Reaper
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

51 دقیقه قبل، Uranium گفته است:

والا زمانی که داشتم کولر رو خرید میکردم لیون فقط همین مدل رو کوجود داشت LCD دار البته

نه دیگه آقا مهرداد فعلا در حالت مینیمم بازی میکنم تا ببینم خدا چی میخواد 

پس در مجموع با توجه به نظر دوستان اگر LCD اینی که دارم به Corsair iCUE H170i ELITE CAPELLIX RGB Black 420mm بخوره فکر کنم گزینه مناسبی برام باشه احتمالا به کیس هم بخوره

از گزینه push & pull زیاد خوشم نمیاد

ممنون از همه دوستان 😘

اینا جواب نمیده. برای 12900KS فقط Custom Water Cooling جوابه. بیخودی هزینه دیگه ای نکن.

• لایک 1
  • ممنونم 1
  • قلبم گرفت 3
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
13 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

اینا جواب نمیده. برای 12900KS فقط Custom Water Cooling جوابه. بیخودی هزینه دیگه ای نکن.

ای وای من 🤕

28 دقیقه قبل، Death Reaper گفته است:

ارادت 
کولر قبلی چی بوده؟؟؟؟ که نمیتونسته اتش این بخاری برقیو(قصد جسارت ب خرید شمارو ندارم اما اینتل چیکار کرده ؟!!!) خاموش کنه؟ک سوای اینا شما مجبوری بری 420 ببندی؟؟!!!

درود عزیز جان

Corsair iCUE H100i ELITE LCD Display RGB 240mm

• لایک 1
لینک به دیدگاه

3 دقیقه قبل، Uranium گفته است:

ای وای من 🤕

درود عزیز جان

عجب !  

• لایک 1
لینک به دیدگاه

41 دقیقه قبل، Uranium گفته است:

ای وای من 🤕

یه راه حل بهتر => داون گرید به 12900K یا 12700K 

• لایک 2
  • چرا؟! 1
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
8 دقیقه قبل، Slasher گفته است:

یه راه حل بهتر => داون گرید به 12900K یا 12700K 

خوب بر چی این رو خریدم مهندس

• حالم خوب شد 3
لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Uranium گفته است:

صبحت بخیر باشه داداش
جسارتا نمیتونستی بری سراغ نسل 5 ای ام دی؟

• لایک 1
  • حالم خوب شد 1
  • چرا؟! 1
  • قلبم گرفت 1
لینک به دیدگاه

11 ساعت قبل، Uranium گفته است:

- اشتباه محاسباتی

- گول تبلیغات اینتل رو خوردن

- جوگیری بی جهت (احساساتی شدن نسبت به خرید تکنولوژی)

- عدم توجه به پیشنیاز کولینگ

- عدم دریافت مشاوره پیش از خرید

:D

• لایک 8
  • ممنونم 1
  • حالم خوب شد 7
  • قلبم گرفت 1
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من میگم وسط ماجرا رو بچسبید
13700K با یه واتر درست درمون تهیه کنید

• لایک 3
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱۴۰۱/۱۱/۲۰ در 02:13، Uranium گفته است:

درود دوستان

ممنون

درود

این کولر برای پردازنده شما کافی نیست با  ماکزیمم 200 وات توان دفع حرارت در صورتی که پردازنده شما تا 300 وات هم میتونه ایجاد کنه . برای اولین اقدام دور فن رو روی ماکزیمم ست کنید از جهتی که این مدل بهینه شده برای حداقل کردن نویز پیشنهاد میدم دور فن رو ماکزیمم ست کنید و نتیجه رو بررسی کنید. فن های خیلی قدرتمندی هم نیستند و پرتاب باد زیر 60 CFM و فشار هوا زیر 2 mmaq دارند. تنها واتر کلوزلوپی که شاید حریف این پردازنده بشه LT720 دیپ کول هست که البته در لودها کمی هم نویز داره.

دوم اینکه پاورلیمیت رو حتما فعال کنید. در بررسی که تامزهاردور کرده بود این پردازنده بدون پاورلیمیت و با پاورلیمیت اینتل هیچ تفاوتی در فریم گیری در بازیها نداشت. نکته دیگه اینکه تمام pcore های این پردازنده زمانی میتونه به فرکانس 5.2 گیگاهرتزی برسه که دمای هسته ها زیر 70 درجه بمونه! بین 70-90 فرکانس 5.1 و بالای  90 ماکزیمم 5 گیگاهرتز.

علی الحساب اگر تمایل و اطلاعاتش رو دارید کمی میتونید آندرولت هم بکنید. 

13 ساعت قبل، Uranium گفته است:

ای وای من 🤕

درود عزیز جان

• لایک 1
  • ممنونم 1
لینک به دیدگاه

22 دقیقه قبل، HeX گفته است:

درود

این کولر برای پردازنده شما کافی نیست با  ماکزیمم 200 وات توان دفع حرارت در صورتی که پردازنده شما تا 300 وات هم میتونه ایجاد کنه . برای اولین اقدام دور فن رو روی ماکزیمم ست کنید از جهتی که این مدل بهینه شده برای حداقل کردن نویز پیشنهاد میدم دور فن رو ماکزیمم ست کنید و نتیجه رو بررسی کنید. فن های خیلی قدرتمندی هم نیستند و پرتاب باد زیر 60 CFM و فشار هوا زیر 2 mmaq دارند. تنها واتر کلوزلوپی که شاید حریف این پردازنده بشه LT720 دیپ کول هست که البته در لودها کمی هم نویز داره.

دوم اینکه پاورلیمیت رو حتما فعال کنید. در بررسی که تامزهاردور کرده بود این پردازنده بدون پاورلیمیت و با پاورلیمیت اینتل هیچ تفاوتی در فریم گیری در بازیها نداشت. نکته دیگه اینکه تمام pcore های این پردازنده زمانی میتونه به فرکانس 5.2 گیگاهرتزی برسه که دمای هسته ها زیر 70 درجه بمونه! بین 70-90 فرکانس 5.1 و بالای  90 ماکزیمم 5 گیگاهرتز.

دقیقا نظر بنده هم همینه

با آندرولت براحتی می تونن دما رو تا حد قابل قبولی کاهش بدن هزینه ای هم نداره

اگه نتایج موثر نبود می تونن برن سراغ گزینه های بعدی

مادربردتون چه مدلیه؟

ویرایش شده توسط rajah
  • لایک 1
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
1 ساعت قبل، HeX گفته است:

درود

با سلام
آقا معین تفاوت خیلی زیاد هست بین LT720 و LS720
با سپاس بابت راهنمایی

• لایک 1
لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

با سلام
با سپاس بابت راهنمایی

با اجازه دوستان

تفاوت ملموس نیست 

با اختلاف خیلی کمی نسخه Lt عملکرد بهتری داره ولی قابل اغماض هست

پمپ و رادیاتور در هر دو نسخه یکی هست فقط تفاوت در فن ها و مکانیزم نورپردازی تزیینی پمپ هست

ویرایش شده توسط rajah
  • لایک 3
لینک به دیدگاه

کولر رو بفروش به جاش ۳۶۰ ایسوس یا ۴۲۰ کورسیر بگیر

پردازنده رو هم بفروشی به جاش ۱۳۷۰۰ بخر

از همه جهت برد میکنی

• لایک 3
لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، mInI_ClockEr گفته است:

با سلام
با سپاس بابت راهنمایی

این دو کولر یکی هستند، فقط مدل LT فنهاش RGB نداره و لوله هاش از زیر بلاک بیرون میاد (سمت گرافیک).

اما LS فنهاش RGB داره و لوله ها از بقل بلاک (سمت رمها) بیرون میاد.

• لایک 3
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...