رفتن به مطلب

آیا خرید مودم در بهبود کیفیت اینترنت تاثیر داره؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام و عرض ادب

شرح وضعیت:

من نزدیک به چند سالی هست که مشترک شاتل هستم. کافوی منطقه ما هم مسیه و کشش خطمون هم نهایتا ۴مگ دانلود و ۷۶۸ک آپلود هست. هرچند بیشتر از این هم نیاز ندارم، فعلا البته. مودم هم با کابل مسی ۴ زوج به سرخط وصله، با اینکه فاصله تا سرخط زیاده (حدودا ۸۰ متر) ولی کل کابل یک‌سره و بدون بردیگیه. تو این حالت، پارامترهای خط کاملا نرماله، یعنی snr دانلود ۱۵ و آپلود ۱۷ یا ۱۸.

چند روزی هست که از بعدازظهر به بعد (حوالی ساعت ۶ به بعد)، پارامترهای خط افت می‌کنه، یعنی snr میان پایین (بعضا زیر ۱۰) و حتی پهنای باند خط هم میاد پایین، مثلا دانلود میاد رو ۵۰۰ کیلوبیت! با ریستارت کردن مودم و ... هم نهایتا روی ۲مگ دانلود بتونه خودشو نگه داره ولی اونم پایدار نیست و قطع می‌شه.

دوستان شاتلی که می‌گن مشکل از خط یا سیمه که نویز می‌ده درحالی که نویز نمی‌تونه فقط توی یک ساعات خاصی ایجاد بشه، می‌تونه؟

بعد از کلی کلنجار، موفق شدم با سرپرست شاتل حرف بزنم. ایشون گفت مشکل از مودمه! منم تعجب کردم که چطور ممکنه، اگر مشکل از مودمه، چرا فقط ساعات خاصی اینطوری می‌شه؟

خلاصه به حرفش گوش کردم و خط رو به یک مودم tplink قدیمی وصل کردم و در کمال تعجب دیدم که درست در همون ساعتی که همیشه مشکل داشتم، پارامترهای خط اوکی شده و رفته بالا!

حالا سوالم اینه که این مسئله، علت فنیش چی می‌تونه باشه؟ یعنی مگه میشه یه مودم توی یک ساعات خاص بد عمل بکنه و یک مودم خوب عمل بکنه؟!

و با این توصیف، شما پیشنهاد می‌کنید من یک مودم جدید خریداری بکنم؟ اگر آره، چه مدلی؟

مدل مودمی که مشکل داره: ZyXel Dell1202-T10B/B

مدل مودمی که فعلا مشکلی نداره: TPlink TD-8817

ویرایش شده توسط Sandor
لینک به دیدگاه

منم شاتل دارم. عین همین مشکل شما رو دارم. از 3شنبه این مشکل پیش اومد. شکایتشون کردم سامانه 195. بعد دیشب یکبار با خاموش و روشن کردن مودم خوب شد و تا صبح قطعی نداشتم. که بعدا هم انصراف زدم بابت مشکل. پشتیبانش هم بهم زنگ زد گفت به ما بگی زودتر جواب میگیری تا شکایت کنی و از این حرفا

ربطی نداره. مشکل از مودم نیست. من توی این 8 سالی که adsl داشتم، از سه شرکت پارس آنلاین ، مخابرات و الانم شاتل اینترنت داشتم. مودم هم 2740 دیلینک.

توی این سه شرکت مخابرات شهرمون بهتر بود،قطعی و وصلی هاش روی اعصاب نبودند. مثلا هفته ای یکبار یا ده روز یکبار، یک قطعی نیمساعته یا یکساعته داشت ولی مثل شاتل و پارس آنلاین، قطع و وصل نیمشد هر چند دقیقه یکبار. اینجور قطعی ها روی اعصاب راه میره.

در کل مشکل از شرکت هست و ربطی به نویز خط و مودم نداره و به نظرم هزینه اضافی نکنید. تازه مودم زایکسل رو که خود شاتل به عنوان مودم خودش میفروشه.

اینم بگم ربطی به ساعت خاص برای من نداره. برای من بعد از خاموش و روشن کردن مودم تا چندساعت اول اکی هست ولی کافیه یک قطعی پیش بیاد، دیگه به صورت رگباری قطع و وصلی صورت میگیره و میره روی اعصاب آدم.

ولی خب شرکتها قبول نمیکنند که عیب از خودشون هست و حرفای تکراری رو تحویل آدم میدن، نویز داری و برو سر خط تست کن و از این حرفایی که دائم تکرار میکنند

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، Sandor گفته است:

یعنی مگه میشه یه مودم توی یک ساعات خاص بد عمل بکنه و یک مودم خوب عمل بکنه؟!

شاید بهتر باشه این شکلی بپرسی. چون سوال خودمم هست 

یعنی ممکنه توانایی مودم تو مدیریت اون نویز و مشکلات بهتر از مدل یا برند دیگری باشه؟؟؟

ویرایش شده توسط Lawrence
لینک به دیدگاه

13 ساعت قبل، mohammad7966 گفته است:

منم شاتل دارم. عین همین مشکل شما رو دارم. از 3شنبه این مشکل پیش اومد. شکایتشون کردم سامانه 195. بعد دیشب یکبار با خاموش و روشن کردن مودم خوب شد و تا صبح قطعی نداشتم. که بعدا هم انصراف زدم بابت مشکل. پشتیبانش هم بهم زنگ زد گفت به ما بگی زودتر جواب میگیری تا شکایت کنی و از این حرفا

ربطی نداره. مشکل از مودم نیست. من توی این 8 سالی که adsl داشتم، از سه شرکت پارس آنلاین ، مخابرات و الانم شاتل اینترنت داشتم. مودم هم 2740 دیلینک.

توی این سه شرکت مخابرات شهرمون بهتر بود،قطعی و وصلی هاش روی اعصاب نبودند. مثلا هفته ای یکبار یا ده روز یکبار، یک قطعی نیمساعته یا یکساعته داشت ولی مثل شاتل و پارس آنلاین، قطع و وصل نیمشد هر چند دقیقه یکبار. اینجور قطعی ها روی اعصاب راه میره.

در کل مشکل از شرکت هست و ربطی به نویز خط و مودم نداره و به نظرم هزینه اضافی نکنید. تازه مودم زایکسل رو که خود شاتل به عنوان مودم خودش میفروشه.

اینم بگم ربطی به ساعت خاص برای من نداره. برای من بعد از خاموش و روشن کردن مودم تا چندساعت اول اکی هست ولی کافیه یک قطعی پیش بیاد، دیگه به صورت رگباری قطع و وصلی صورت میگیره و میره روی اعصاب آدم.

ولی خب شرکتها قبول نمیکنند که عیب از خودشون هست و حرفای تکراری رو تحویل آدم میدن، نویز داری و برو سر خط تست کن و از این حرفایی که دائم تکرار میکنند

جسارتا ولی فکر نکنم مشکل ما شبیه به هم باشه، من سوالم بیشتر حول این موضوع بود که چرا دو تا مودم در مواجهه با یک مشکل، دو رفتار متفاوت نشون می‌دن.

12 ساعت قبل، Lawrence گفته است:

شاید بهتر باشه این شکلی بپرسی. چون سوال خودمم هست 

یعنی ممکنه توانایی مودم تو مدیریت اون نویز و مشکلات بهتر از مدل یا برند دیگری باشه؟؟؟

اینم حرفیه. شما در واقع سوال منو دقیق‌ترش کردی. البته اینم بگم که مودمی که الان به قولی مشکل رو بهتر مدیریت می‌کنه، بسیار قدیمی‌تر و ساده‌تر از اونیه که نمی‌تونه مدیریت کنه!
برای همین این تاپیک رو زدم که از نظر فنی توجیه بشم و اگر لازمه، مودم جدید تهیه کنم.

لینک به دیدگاه

کاش با یک مودم سومی هم تست میکردید. 

من به مدتی هرروز دم غروب مودم پیاپی و رندوم ریستارت میشد. اول میگفتم شاید ایراد از خطوط . کلی با پشتیبانی تماس گرفتم. نشد 

گفتم شاید داغ میکنه . باز گذاشتم مودمو. یه سینک هم کارگذاشتم روش. بازم نشد.

تهش فهمیدم اداپتور ضعیف شده. اینکه چرا حوالی 5 عضر میشد خدا داند. شاید مصرف مودم بیشتر میشد.آداپتور رو عوض کردم عین ساعت کارمیکنه. 

اینکه میگید مودم ضعیف تر درست کار میکنه به اعداد البته اعتماد نکن. تست دانلود و اپلود و پینگ و لاس چک کن حتما .بعدا درمورد درست بودن اینترنت قضاوت کن.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Lawrence گفته است:

کاش با یک مودم سومی هم تست میکردید. 

من به مدتی هرروز دم غروب مودم پیاپی و رندوم ریستارت میشد. اول میگفتم شاید ایراد از خطوط . کلی با پشتیبانی تماس گرفتم. نشد 

گفتم شاید داغ میکنه . باز گذاشتم مودمو. یه سینک هم کارگذاشتم روش. بازم نشد.

تهش فهمیدم اداپتور ضعیف شده. اینکه چرا حوالی 5 عضر میشد خدا داند. شاید مصرف مودم بیشتر میشد.آداپتور رو عوض کردم عین ساعت کارمیکنه. 

اینکه میگید مودم ضعیف تر درست کار میکنه به اعداد البته اعتماد نکن. تست دانلود و اپلود و پینگ و لاس چک کن حتما .بعدا درمورد درست بودن اینترنت قضاوت کن.

اتفاقا همین امروز با یک مودم سوم دیگه که TP Link هم هست و نسبت به دوتای دیگه به روزتره تست کردم، SNR دانلود افت وحشتناکی داره

متاسفانه من عنوان تاپیک رو بد نوشتم و یه عده احتمالا تصور می‌کنن سوالم آماتوری هست :( درصورتی که سوال خیلی مهمیه

لینک به دیدگاه

مودم تاثیر خیلی خیلی زیادی داره.

مودم با چیپ کوالکام بگیر عالیه

برند تندا رو پیشنهاد میکنم بعضا کوالکام هستند و اگه نباشند هم کیفیت شون از تی پی لینک و دی لینک بالاتره.

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۱/۱۲/۲۵ در 21:01، Arthur گفته است:

مودم تاثیر خیلی خیلی زیادی داره.

مودم با چیپ کوالکام بگیر عالیه

برند تندا رو پیشنهاد میکنم بعضا کوالکام هستند و اگه نباشند هم کیفیت شون از تی پی لینک و دی لینک بالاتره.

مدل خاص و دقیقی مدنظرتون هست؟

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ در 13:34، Sandor گفته است:

مدل خاص و دقیقی مدنظرتون هست؟

این مدلی که این دوستمون داره به نظرم یکی از بهترین مودم های adsl هست که تولید شده:

لینک به دیدگاه

آپدیت: دوستان دو مورد عجیب!

اولا که وقتی وای فای مودم رو خاموش می‌کنم، نویز کمتر می‌شه!

دوم اینکه وقتی PC رو خاموش می‌کنم، مودم ریستارت می‌شه (البته این مورد فقط در رابطه با مودم سومیه اتفاق می‌افته)

لینک به دیدگاه

من سالهاست که بخاطر مشکلات فاصله مخابرات تا خونه و مسئله مهم نویز فکر میکنم 12-13 ساله از adsl کنار کشیدم و رفتم سراغ td-lte

چیزی که به نظرم میرسه کابل تلفنی که از توی اون تقسیم نزدیک به خونتون اومده تا داخل خونه ببین کابل برق بهش چسبیده نشده باشه این مسئله ای بود که اون سالها بعد از کلی وقت گرفتن و تست کردن بصورت تجربی انجام دادم و نویز خطم برطرف شد چون کابل برق روی کابل تلفن برای اینترنت نویز ایجاد میکنه البته کیفیت اون کابل تلفن هم خیلی مهمه و از این مهم تر اینکه اگر یه کابل یک تکه از اون تقسیم بیاری پشت مودم و دیگه تو پریز نیاد هم خیلی تو از بین بردن نویز موثره

لینک به دیدگاه

سلام و عرض ادب

مودم تاثیر داره ولی انچنان نه

بهترین کار اینه که بری از کافو مستقیم سیم بکشی به مودمت

کاری که من کردم

خطی که 4 مگ هم جواب نمی داد الان 18 مگ هم می کشه

برای تلفن خونه هم یه خط جدا بگیر

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Mehdi_Full گفته است:

من سالهاست که بخاطر مشکلات فاصله مخابرات تا خونه و مسئله مهم نویز فکر میکنم 12-13 ساله از adsl کنار کشیدم و رفتم سراغ td-lte

راستش منطقه ما ساختمون خیلی زیاد و بلنده، خود اینترنت ایرانسل و همراه اول هم به زور کار می‌کنه

3 ساعت قبل، Mehdi_Full گفته است:

یه کابل یک تکه از اون تقسیم بیاری پشت مودم و دیگه تو پریز نیاد هم خیلی تو از بین بردن نویز موثره

۱ ساعت قبل، HESAM OVERCLOCK HERO گفته است:

بهترین کار اینه که بری از کافو مستقیم سیم بکشی به مودمت

این کارو انجام دادم، بالاتر هم نوشتم

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۲/۱/۲ در 10:50، Sandor گفته است:

آپدیت: دوستان دو مورد عجیب!

اولا که وقتی وای فای مودم رو خاموش می‌کنم، نویز کمتر می‌شه!

دوم اینکه وقتی PC رو خاموش می‌کنم، مودم ریستارت می‌شه (البته این مورد فقط در رابطه با مودم سومیه اتفاق می‌افته)

سلام و عرض ادب

تجربه شخصی بنده میگه که مودم ADSL اگر سالم باشه، تاثیر سرعت و پایداری کمتر از 10درصد تفاوت هست. اونهم بین ارزونترین مودم بازار تا گرون ترین مودم بازار

اما اگر سالم نباشه، مسئله متفاوته. و سختی ماجرا اونجاییه که سالم نبودن مودم، منجر به خاموش شدنش یا مشکلات شدید نمیشه. همین مسائلی که فرمودید مثل قطع و وصلی، نیاز به ری‌استارت داشتن، و یسری مشکلات عجیب تر رو تجربه کردم من با مودم ADSL2+ خیلی قدیمی چینی.

اونقدر دردسر کشیدم از تعویض سیم‌کشی و سوکت بگیرید تا درگیری با مامور مخابرات و ... آخرش با خریدن یک مودم نو مشکلات برطرف شد گویی که اصلا مشکلی وجود نداشته.

پس بنظرم، یک مودم کاملا سالم از کسی اگر بتونید قرض بگیرید و 1-2 روز استفاده کنید منطقی ترین کاریه که میشه انجام بدید. اول مطمئن بشید که مودمتون سلامت 100% داره، بعد برید سراغ سناریو های دیگر

ویرایش شده توسط Mali2000
لینک به دیدگاه

چندین مدل مودم Adsl موجود از در بازار رو تست کردم.

تعویض مودم اثر داره ولی نه اثر خیلی فاحش

به هر صورت بین تمام برند ها مودم دی لینک بهترین مودم برای خطوط مسی ایرانه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...